У току овог дана стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
А) Од команданта III. армије из Брезјака
1. „На фронту ове армије према Лозници нема никаквих новости; 2. пук II. позива са брдском батеријом избио је на линију Давидово брдо – Бобије – Велика стена, а са предњим деловима на самој Дрини. Непријатељ је успео да се пребаци преко Дрине, јер је користио велики број газова.
Код Љубовије наши су делови такође дошли до Дрине. Јављају да је и у Љубовији нађен пустош и ужас.
Из Зворника јављају да се види кретање непријатељских делова северно преко Козлука. Међу овим непријатељским деловима распознаје се и пешадија и артилерија.
Од неколико бегунаца из 79. пука, који су припадали четама употребљеним за стражу армиског штаба, сазнаје се, да је штаб V. армије у преласку на нашу територију био у селу Шору а пре тога у Бјељини.
Командант је ове армије ђенерал пешадије Франк.
Ови бегунци причају, да се у штабу, после борбе код Лознице, одмах сазнало, да је 6. пук веома јако пострадао и тако исто нешто мало мање 79. пук.
Дринској дивизији II. позива стигле су трупе бившег Шабачког одреда сем брзометне и Дебанжове батерије.
Од Моравске дивизије II. позива стигао је дивизион Крупових топова.
Градска артилерија привучена је код Брезјака, а хаубичка је код Грнчарског гробља.
Балонско одељење и аероплани привучени су вечерас код Брезјака“.
2. „По извештајима које ова армија до сада има 42. дивизија одступала је у главном преко Крупња ка Зворнику; остатак 13. корпуса а такође 11. и 13. брдска бригада одступиле су ка Лозници; неки њихови делови, који су нападали на наш центар у Завлаци, повукли су се такође преко Крупња.
Командант 2. пука II. позива саопштава данас 23. августа да се виде непријатељске колоне састављене из пешадије и артилерије како се крећу северно преко Козлука“.
3. „На фронту ове армије нема ништа ново. Непријатељ је сав пребачен преко Дрине, а његова растурена одељења још лутају по шумама на нашој територији и непрестано се предају. Мостовни трен код Шепка непријатељ још није дигао, јер му то спречавају наша одељења која се на Дрини налазе.
Командант Моравске дивизије I. позива из II. армије није добио још ништа у смислу вашег наређења ОБр. 1762, због тога не могу по њему ни ја предузети ништа, пошто је та дивизија стално пред фронтом ове армије“.
Б) Од команданта II. армије из Текериша
1. „Командант Комбиноване дивизије данас 23. августа јавља: понтонски мост код Јавора западно од Љешнице на Дрини покварен је; понтони избушени и неупотребљиви, али су превучени на нашу обалу, од осталог извученог материјала направљен је сплав.
Командант Коњичке дивизије данас 23. августа јавља: непријатељ држи прелаз код Митровице, а слабим деловима положај око Ноћајског салаша, али се стално пребацује са десне на леву обалу Саве помоћу лађа и чамаца. На Дрини је све мирно, сем што непријатељ дејствује ватром са Бујуклића аде на наше коњанике чим се појаве“.
В) Од команданта I. армије из В. Бошњака
1. „У циљу обједињавања команде и нападања непријатеља који држи Шабац и положаје код Шапца наредио сам, да командант Тимочке дивизије II. позива ђенерал Вукоман Арачић прими команду над корпусом у чији састав улазе: Тимочка дивизија II. позива; Шумадиска дивиз. I. позива и сва армиска артилерија, и да руководи нападом на Шабац. За формирање штаба ђенерала Арачића, одредио сам му на службу начелника штаба I. армије пуковника Терзића, за команданта артилерије пуковника Мирка Милосављевића и за команданта коњице I. армије пуковника Ђорђа Ђорђевића“.
2. „По исказу једног заробљеног официра из 72. пука 9. корпуса, који је по народности Немац, може се закључити, да су се код Шапца налазили пукови 74., 42., 92. и 94. (29. дивизија). Где је друга дивизија 9. корпуса као и ландверска дивизија, то не зна. Каже, да је сем ових пукова видео и 32. и 69. маџарски пук. У овом моменту који су пукови код Шапца не зна“.
Г) Од команданта Ужичке војске из Ужица
1. „Командант Ужичке бригаде јавља: на фронту према Б. Башти, одред Ужичке бригаде, који је извиђао у правцу Љубовије, дошао је у везу са Љубовиским одредом код Љубовије. Ескадрон, који је био у извиђању, вратио се данас 23. августа и улази у састав Шумадиске дивизије II. позива.
Наредио сам, да се батаљон и 2 топа са Дебелог брда врате у састав Ужичке бригаде у Б. Башту.
2 батаљона II. пешад. пука III. позива са 1 брдском батеријом који су били на Кадињачи, враћени су у састав Шумадиске дивизије II. позива.
Командант Шумадиске дивизије II. позива јавља: десна колона са Гостиља брда повучена је у резерву позади Милолошевца.
Према Шумадиској дивизији II. позива, непријатељ држи фронт: Вардиште – кар. Запољска – Гостиље брдо – вис Јања – кар. Штула, са снагом јачине најмање једна дивизија са неколико батерија и нешто коњице.
На фронту Шумадиске дивизије II. позива у 18.30 часова било је све мирно.
Губитци Шумадиске дивизије II. позива у вођеним борбама од 16. до 23. августа износе око 157 мртвих и око 700 рањених.
Непријатељски губитци цене се око 2000.
У борбама око Вишеграда непријатељ је имао 1 ½ дивизију, 2 хаубичке батерије, 2 дугачка топа, неколико брдских батерија и велики број митраљеза.
Командант Лимског одреда цени јачину непријатеља према свом одреду на 2 – 3 пешад. пука, са 7 брдских топова, 8 митраљеза и нешто коњице.
Командант Шумадиске дивизије и Лимског одреда јављају: да су трупе услед вишедневних борби заморене“.
Д) Од команданта Ибарске дивизиске области из Сјенице
1. „Коњичке и комитске патроле непријатељског одреда од Пријепоља налазе се пред Гољанским брдом. У Новој Вароши непријатељски одред је од сва три рода војске, са избаченим коњичким и комитским патролама ка Јавору. Јак непријатељски одред заузео је Бродарево и пребацио се на десну обалу Лима. Код овакве ситуације Сјеница се не може бранити без хитне и знатне помоћи“.
Ђ) Од нашег војног делегата са Цетиња
1. „Њ. В. Краљу Николи представио сам се са осталим официрима тек јутрос (23. августа), јер је он синоћ дошао из Подгорице.
Рад отпочиње данас.
За сада је овакво стање код црногорске војске: ђенерал Гојнић има 4 батаљона 2000 бораца; 4 брдска спорометна топа; 4 митраљеза; држи положај Лис и Врањац северно од Бијелог поља.
Ђенерал Матановић са два батаљона око 1000 бораца, један вод брдске, један вод пољске артилерије и два митраљеза, кренуо се јутрос из Бијелог поља ка Кичеву да ојача Гојнића.
Сердар Вукотић кренуо се јутрос из Никшића преко Сињајевине за Бијело поље са три бригаде и 2 батаљона, 10 митраљеза, једним пољским брзометним топом, у јачини 6000 бораца.
Ловћенски одред, под командом књаза Петра од 10 батаљона, држи фронт од Бојане до Грахова.
Херцеговачки одред, под командом ђенерала Мартиновића од 6 бригада у јачини 10.000 бораца, држи фронт: Голи врх – Гацко.
Распоред артилерије непознат је.
Врховна команда постоји по називу, јер њу образује Краљ са својим ађутантима. Врховна команда нема тачне податке о распореду своје војске, а о непријатељу нема никакве. Чим се боље упознам са граничним фронтом и распоредом трупа настаћу да се одред код Пљеваља појача“.
Е) Одлука и наређења Врховне команде
На основи напред добивених извештаја, Врховни Командант српске војске ценио је ситуацију као повољну на северозападном фронту. За заузеће Шапца, који је још у рукама непријатеља, рачуна се, да је довољан Комбиновани корпус, али за сваки случај треба извући једну дивизију са Дрине и довести је на Текериш на расположење Врховне команде.
Извесну бригу задају још операције на југозападном фронту, где су Аустријанци још у офанзиви и то према бившем Новопазарском санџаку, кога бране слабе трупе Ибарске дивиз. области и црногорске трупе.
Изгледа, да је непријатељу циљ да се пробије између наших и црногорских трупа, да одвоји Црну Гору од Србије и да је принуди на сепаратан мир, како би и са те стране могао јаче загрозити Србији.
Према овоме доноси се одлука, да се на југозападни фронт обрати што јача пажња и да се тај фронт појачава.
У овом циљу издају се следећа наређења:
1. Наређење Обр. 1803
(Експедовано у 11.40 час. 23. августа.)
Команданту Ужичке војске – Ужице
„2. прекобројни пук данас стиже у Ужице.
Ради осигурања правца: Кокин брод – Ужице, наредите:
а) Да 2. прекобројни пук III. позива из Ужица одмах одмаршује ка Кокином броду;
б) У састав овог пука упутите једну Дебанжову брдску батерију најкраћим путем с тим, да се са пуком уједини на маршу за Кокин брод.
Задатак је овог одреда, да пошто пото онемогући непријатељу покрет од Кокиног брода ка Ужицу, а у повољном тренутку да предузме и напад на непријатеља и заузме Нову Варош.
Потребна је веза овог одреда са Лимским одредом.
И овај одред стоји под вашом командом.
Обавештавајте чешће о ситуацији“.
2. Наређење Обр. 1805
Команданту Ужичке војске – Ужице
„Од допунских батаљона Дунавске дивизије I. и II. позива формиран је Комбиновани пук Крагујевачких резервних трупа, јачине 5 батаљона и упућен за Ужице сувим. Наређено је да се по доласку тамо стави привремено под вашу команду.
Пук ће бити на преноћишту: 23. у Чачку, 24. у Пожези, 25. у Ужицу“.
3. Наређење Обр. 1818
Команданту места: Крушевац и Ниш
„Наредите да се допунске трупе I. и II. позива које се ту налазе (сем допунских трупа Шумадиске дивизије II. позива) а наоружане су руским брзометним пушкама, транспортују железницом до Младеновца, а затим одмаршују до Ваљева, где ће Тимочкој дивизији I. позива предати своје руске пушке, а у замену за њих узети наше брзометне пушке, а потом да оду код својих јединица ради њихове попуне у људству.
Маршрута од Младеновца је: Аранђеловац – Лазаревац – Ваљево.
За транспорт ступите у везу са железничким одсеком Саобраћајног одељења и пошљите му бројно стање.
О овоме је извештен и командант Тимочке дивизије I. поз.“.
4. Наређење Обр. 1843
а) Команданту II. армије – Текериш
„Наредите одмах, да Моравска дивизија I. позива дође сутра на преноћиште у Текериш. Кад дивизија стигне јавите.
Садање место Моравске дивизије I. позива заузеће III. армија“.
б) Команданту III. армије – Брезјак
„Наређено је команданту II. армије да Моравску дивизију I. позива сутра рано упути на Текериш. Према овоме потребно је да одмах учините све што је потребно, како би још у зору могли са деловима ваших трупа заузети садашњи положај Моравске дивизије I. позива.
Кад то извршите јавите одмах“.