Извештаји
Врховна команда примила је у току 1. септембра ове важније извештаје:
Од Врховне команде Савезничких војсака
Бр. 130 – 3 од 31. августа
„Част ми је доставити обавештења о смени Моравске дивизије, која сте ми тражили писмом Бр. 4373 од 29. августа:
1) Смена јединица на фронту извршиће се под следећим условима: 3. батаљон 1. пука ноћу 2./3. септембра; 1. батаљон 1. пука ноћу 3./4. септембра; 1. батаљон 2. пука ноћу 4./5. септембра.
2) Пук, који се налази у резерви, пионирски батаљон и коњички ескадрон могу се одмах послати у Острово.
3) Српски ефективи који се имају ставити на расположење 122. дивизије не могу се смањити, пошто би се тиме ставила у опасност одбрана сектора те дивизије, који је веома велики. Под тим условима и поред стварних незгода, које могу произаћи из тога што ће 1. батаљон бити одвојен од свога пука, не изгледа ми могућно одговорити вашем тражењу“.
Од команданта I. армије
ОБр. 1188 у 10.40 час.
„Командант 122. Француске дивизије тражио је, да остане 3. пешад. пук, левокрилни батаљон 2. пешад. пука, цео Дебанжов дивизион, сразмеран део профијантске колоне ради исхране тих јединица и телефонске везе тих јединица са линијом, с тим да за толико телефонског материјала да 122. дивизија. Све је тако и наређено. Смена свију делова не може бити готова пре 5. септембра. Неки делови дивизије биће упућени и пре тога датума на одређену просторију“.
Од команданта III. армије
ОБр. 1822 од 31. августа у 21.55 час.
„Командант Дунавске дивизије са ОБр. 647 од 31. ов. мес. извештава, да се испред положаја те дивизије налази маса лешева изгинулих бугарских војника услед чијег распадања смрад је несношљив; постоји бојазан и од заразе. Услед близине непријатеља и обостране ватре немогућност је укопати ове лешеве. С тога командант моли за одобрење, да се споразуме са непријатељем за кратак прекид непријатељства док се лешеви не закопају. Молим, да се по овоме донесе решење, с обзиром на гледиште те команде.
Напомена: Врховна команда са ОБр. 4511 одговорила је команданту III. армије ово: „Не треба тражити примирје. Искуство је утврдило да задах лешева не ствара заразне болести. Покушати закопавање ноћу“.
Од команданта II. армије
ОБр. 1636 у 2.20 час.
„Један добегли бугарски војник из 58. пешад. пука дао је команданту Тимочке дивизије ове податке: Његов батаљон био је до скора на оправци пута Конопиште – Кожух, његова чета одмах по доласку била је упућена на Голо Било као резерва деловима 29. пука и остале 3 чете на Преслап. Пре три дана његовим батаљоном смењен је 1 батаљон 24. пука. Распоред његовог батаљона овакав је: 1 чета у с. Зборском, 3 чете на ћувику треће Зборске косе а остале две на Преслапу у резерви. 58. пук има још 2 батаљона али он незна поуздано где су. Верује, да су на Кожуху заједно са 45. пуком. На Преслапу вели има 3 пољске батерије и показао је место једне а осталима незна тачно места али је чуо да су на Преслапу. О распореду осталих трупа дао је ове интересантне податке: 24. пук на Преслапу повучен је у резерву. Зна, да су западно према Шумадиској дивизији 29. и 32. пук. 11. пук мисли још је западније. О 46. пуку незна где је. 45. пук је на Кожуху али зна да је још давно прошло путем Конопиште – Кожух 12 брдских топова а потом и 2 брдске хаубице (Немачке). Његов пук припада 9. дивизији а дивизија му I. армији. Цела је дивизија на Солунском фронту. Зна да је распоред дивизије са запада на исток овакав: 8., 6. (незна да ли западно или источно од 8.), 3., 5., 9. Даље су на исток на Солунском фронту (само незна којим редом) 2., 7., 10., 11. дивизија. Чује да на Солунском фронту Немци имају једну дивизију а Турци шаљу две. 1. дивизија је у Бугарској око Бургаса и Варне а 4. према Добруџи. На фронту према Румунији шаљу трупе Аустријанци и Немци, а Турци шаљу две дивизије. Нема вели никаквих покрета трупа у назад нити рокирања у страну. Врши се само смењивање између трупа, које су у првој линији и оних у резерви. Незна за неке нарочите припреме, али вели чуо јуче од војника да је командир његове чете говорио, да ће 31. ов. мес. у јутру отпочети напад. Његова чета броји 230 до 250 људи старијих резервиста. До сада није била у борби а батаљон 24. пука, који је замењен његовим батаљоном има каже знатне губитке. Бегунац се издаје за Румуна (родом је близу Никопоља) чини утисак отресита човека, знао је састав многих дивизија“.
Из кабинета г. Министра Војног
„Молим начелника да ми изволи послати кратак извештај о стању наше војске у материјалном, моралном и здравственом погледу, те како бих могао реферисати о томе Народној Скупштини. Извештај молим, да ми се пошаље 3. ов. мес. до подне, пошто 4. полазим за Крф“.
Од Министра Војног
Ф. Ђ. ОБр. 1641 од 31. августа
„Делегат из Јањине јавља: 27. августа био митинг. Протествовано против бугарског напада и искрцавања Талијанске војске у Химари. Говорено о херојству пуковника Христодулоса. Сав народ огорчен на рад Талијана и бесан због њиховог искрцавања, те су пре подне крстариле официрске патроле ради сваке евентуалности. Ђенерал Данглис, председник лиге резервиста, долази у четвртак из Мецова“.
Од војног изасланика у Румунији
Пов. Бр. 1153 од 28. августа
„Данас, 27. августа у Крунском Савету решена објава рата Аустро – Угарској, а Бугарској касније. Мобилизација целе војске, која је готово завршена, мада је трајање објављено 5 дана, први дан мобилизације од поноћи 27./28. августа. Опсадно стање. Армија јачине 142.000 штити границу према Бугарској, остала војска јачине 367.000 војника, офанзива против Аустро -Угарске“.
Од војног изасланика у Русији
Бр. 372 од 28. августа
„Румунија данас објавила рат Аустро – Угарској“.
Бр. 374 од 29. августа
„Добруџански корпус јуче одмах кренуо ешелонима за бугарску границу. Први ешелон: 61. дивизија, други наша дивизија и затим 62. дивизија. На западном и југозападном фронту последњих дана без битних промена. У будуће слати извештаје о стању на нашем фронту лично мени у штаб Врховне команде пошто телеграми преко Петрограда одоцњавају“.
Од војног изасланика у Атини
ОБр. 77 од 31. августа
„Нашем посланику јављено: „Грчки посланик из Букурешта јавља, да му је немачки посланик рекао: Аустро – Угарска и Немачка имају према Румунији 2 Аустро – Угарска, 1 Турски и 1 Немачки корпус и да је кроз Софију прошло за Аустрију до пре 4 дана 75 возова турских трупа. Листови „Амброс“ и ,,Неаимера“ доносе, да се Бугари повлаче ка Флорини“.
ОБр. 79 од 31. августа
„Данас у подне био сам примљен од новог начелника Главног Ђенералштаба Москопулоса. Питао сам га како ће држање Грчка заузети после уласка Румуније у акцију. Рекао ми је, да је улазак Румуније у акцију створио ново стање према коме Грчка треба да се определи. Он мисли, да ће кроз неколико дана Краљ и Влада морати донети решење какво ће држање Грчка заузети.
Ако би се очекивало на акцију, он се нада да ће је наши савезници примити, јер је Грчка војска као и Српска способна за планински рат.
Официри у Главном Ђенералштабу незадовољни су и изјавили су своје нерасположење што су наши савезници тражили да Грчка демобилише, јер би сада могла ући у акцију против Бугара.
По подне добио сам извештај од Енглеске полиције, да ће Краљ већ данас потписати указ о мобилизацији. Питао сам одмах Министра Војног, али су ми казали да још ништа нема. Ову вест Енглеске полиције треба примити са резервом за сада; мада из разговора са појединим официрима имам импресију да смо на прагу мобилизације.
Издато је наређење које забрањује Грцима до 40 година путовање у иностранство.
С друге стране сазнајем пак, да Немачка утиче на Грчку да остане и даље неутрална. Тако исто из једног доста вероватног извора сазнао сам, да је грчки посланик из Берлина јавио, да улазак Румуније у акцију није ни мало импресирао Немачку, она има доста снаге да прегази Румунију као што је урадила са Србијом; зато саветује Грчкој Влади да се не плаши и да продужи и даље политику, коју је до сада водила и која једино одговара грчким интересима.
Од војног изасланика у Италији
Бр. 776 од 31. августа
„По извештајима агената:
1) Србију окупира ландштурмска бригада непознатог назвања и састава, командант Штрајт. А Црну Гору једна ландштурмска бригада такође непознатог назвања и састава, командант Хузер. Ове две бригаде улазе у састав 63. дивизије, место штаба и командант непознати.
2) У Албанији: Једна ландштурмска бригада непознатог назвања и састава: 3 батаљона 23. аустриског ландштурмског пука, 20. и 46. ландштурмски батаљони, пољска пошта № 315 и 14. брдска бригада, чији је састав: I – 28, II – 45, II – 72, I – 98 и I – 1 босанског пешадиског пука и 3 брдске батерије. Ове две бригаде чине 47. дивизију.
3) 47. и 63. дивизија улазе у састав 19. корпуса, командант Тролман“.
Телефонски извештаји 1. септембра
У 7 часова
Пуковник Димитријевић – пуковнику Марићу
„Синоћ око 22 часа Бугари су били предузели напад слабијом снагом према фронту Дринске дивизије, али су били лако одбијени.
На осталом делу фронта ноћ 31. августа и 1. септембра је прошла на миру.
Од јутрос наша артилерија с времена на време гађа поједине непријатељске групе које се виђају на положају.
Иначе ничег нарочитог, по чему би се могло закључити слабљење непријатељске снаге према фронту ове армије, изузев што је непријатељски распоред нешто ређи према левом крилу Вардарске дивизије; што је по свој прилици дошло услед тога што је наша артилерија од Коларца јуче тукла крајње непријатељско крило код с. Патели бочном ватром.
На целом фронту осећа се страховит смрад лешева у распадању и пита, да ли би се с обзиром на ситуацију и даље намере Врховне команде било целисходно, да закључи примирје од 3 – 4 сата ради сахране изгинулих, јер ако се буде дуже чекало на почетак наше офанзиве, неће се моћи дуже издржати на положају“.
Наређења (Извештаји) Врховне команде
ОБр. 4534
у 12.05 час.
Команданту I. армије – Гуменџа
„Настаните, да се смена и упућивање појединих јединица изврши што пре по ешелонима, јер је то према садањој ситуцији неопходно потребно“.
ОБр. 4512
Маршалу Двора,
Министру Војном,
ђенералу Сарају, Милну, Артамонову,
свима страним војним изасланицима
„Стање 31. августа:
I. армија: Слаба артилериска ватра и борба предњих делова. Заробили смо 1 бугарског војника из 5. пука. Пребегла су нама 2 руска војника, који су били заробљени од Немаца.
II. армија: Слаба артилериска и пешадиска ватра, која је продужена и ноћу, када је дошло и до употребе ручних бомби. Промене нема. Примећено је, да непријатељски шрапнели при распрскавању производе два пуцња.
III. армија: Није било важнијих догађаја. Око 22 часа ноћу 31. августа – 1. септембра, Бугари су предузели слаб напад према Дринској дивизији, али су лако одбијени. Јужно од језера ништа ново“.
ОБр. 4512
Његовом Величанству Краљу,
Министру Војном,
свима војним изасланицима,
делегату ђенералу Рашићу,
командантима армија
„31. августа сем локалне борбе није било важнијих догађаја. Наши губитци од почетка операција до 30. августа износе: погинулих официра 69, војника 838, рањених официра 178, војника 3.340, несталих официра 22, војника 708. Међу несталим највећи број је остао на напуштеном терену као погинули или рањени. На савезничком фронту нема новости. Талијанска дивизија заузима свој одсек према Беласици. Руси су у Верији“.
ОБр. 4514
Команданту I., II., III. армије,
команданту Коњичке дивизије
„По указаној потреби а у вези наређења ове команде ОБр. 4473 од 31. августа
Наређујем:
1) Да команду над одсеком положаја, који држе Дринска и Дунавска дивизија са првом Тимочком бригадом и даље задржи командант III. армије.
2) Да командант I. армије прими команду над одсеком, који сада држе трупе Вардарске дивизије ојачане са 7. пешадиским пуком.
3) Да командант I. армије прими команду над поменутим одсеком и трупама распоређеним на истом онда, када се буде потпуно упознао са ситуацијом на поменутом одсеку и на фронту III. армије а дотле, команду и над овим одсеком да задржи командант III. армије.
4) Да се одмах по доласку челног ешелона Моравске дивизије, 175. француски пешад. пук и пољски артилериски дивизион, који су стављени на расположење команданту III. армије наређењем ове команде ОБр. 4282 од 27. тек. мес. ставе на расположење команданту француских трупа код Катранице.
5) Када наступе повољне прилике: командант III. армије извући ће са фронта Дунавске дивизије Тимочку бригаду и ставити је на расположење Врховној команди, а командант I. армије извући ће из састава Вардарске дивизије 7. пешад. пук и ставити га на расположење команданту III. армије.
6) За избор места за штабове армија, а са обзиром на распоред истих, оставља се потпуна слобода командантима армија.
7) Колонску комору ешелонирати дуж пута и то: III. армије по могућству на правцу колонске коморе Дринске дивизије. У случају да ово буде немогуће, команданти армија, регулисаће ово питање споразумно како буде најзгодније.
Комуникација Владово – Воден и даље биће заједничка.
8) Магацини за I. и III. армију у Острову. Ако команданти армија налазе да би било целисходније да се позадње установе снабдевају, нарочито храном, са станице у Владову, учиниће ми потребну представку са назначењем, колики би број људи и стоке требало снабдевати из Владова, те да би се наредило отварање слагалишта у томе месту.
9) Одред из III. армије на правцу преко Катранице, остаће до даљег наређења под командом ђенерала Бастона.
10) Одговорити о пријему наређења, а известити о: извршењу предвиђеног у тач. 3, 4, 5, 6 и 7 чим што буде завршено“.
ОБр. 4541
Команданту I., III. армије и
команданту Коњичке дивизије
,,Да би се постигло јединство дејства код свих дивизиских коњичких ескадрона приликом операција на Битољском правцу наређујем:
Да се привремено коњички ескадрони I. и III. армије ставе под команду команданта Коњичке дивизије. Командант Коњичке дивизије формираће од ових и својих ескадрона на коњима одговарајуће јединице за што успешније дејство а коњичке јединице пешке служиће овима као пешадија – потпора. Привремено док Коњичка дивизија не добије артилериски материјал командант I. армије придаће Коњичкој дивизији једну брдску батерију. Када и 2. коњички пук буде смењен и уђе у састав дивизије, Коњичка дивизија одмаршоваће ка Кајалару. За ово ће следовати наређење, ради чега ће командант известити о томе, кога ће дана дивизија бити спремна за покрет и када ће ескадрони I. и III. армије и брдска батерија I. армије ући у састав Коњичке дивизије наредиће се накнадно. 4. коњички пук до даљег наређења остаће у саставу одреда код Катранице. О пријему и извршењу овога наређења известити“.
ОБр. 4542
Г. Министру Војном,
Маршалу Двора
„Наши губитци до 30. августа закључно:
КОМАНДА | Погинули: | Рањени: | Контузовани: | Нестали: | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Официра | Подофицира, каплара и редова | Свега: | Официра | Подофицира, каплара и редова | Свега: | Официра | Подофицира, каплара и редова | Свега: | Официра | Подофицира, каплара и редова | Свега: | |
I. армија | – | 10 | 10 | 4 | 37 | 41 | – | – | – | – | 1 | 1 |
II. армија | 13 | 227 | 240 | 31 | 758 | 789 | 7 | 127 | 134 | – | 23 | 23 |
III. армија | 56 | 601 | 657 | 131 | 2308 | 2439 | 5 | 111 | 116 | 22 | 684 | 706 |
Укупно: | 69 | 838 | 907 | 166 | 3103 | 3269 | 12 | 238 | 250 | 22 | 708 | 730 |
Од материјала изгубљено: 2 митраљеза, 9 топова, 16 кара са предњацима и 3 карака задњака“.