Операције II. армије
Ноћ 9./10. септембра: повремено пушкарање и артилериска ватра. Примећено је, да непријатељ врши смењивање својих предњих делова. Са ОБр. 1857 извештена Врховна команда.
У току дана примљени су у штабу армије ови важнији извештаји и наређења.
Од Врховне команде
ОБр. 4878
„9. ов. мес. обична артилериска ватра, од које су се разбегли предњи бугарски делови источно од Горничева. Нађени материјал у рововима покупљен је. Делови 101. Немачке дивизије још су код Ђевђелије“.
Од команданта Тимочке дивизије
ОБр. 1493 и ОБр. 1496 изнети код ове дивизије за овај дан.
Од команданта Шумадиске дивизије
ОБр. 1487 у 18 час. изнето код исте за овај дан.
Овога дана командант армије са ОБр. 1816 издао је следећу заповест:
Команданту Шумадиске, Тимочке дивизије и команданту артилерије ове команде
Врховна команда под Стр. Пов. ОБр. 4801 од 8. овог месеца наређује:
„Према последњим податцима непријатељ држи линију: с. Сехово – Алчак махала – к. 258 – Ла Бос – Сркади Леген – јужно од Мале Рупе – с. Нанте – с. Тушин – Кожух – Добро Поље – Кајмакчалан – к. 1944 – Стара Попадија – Малка Ниџе – Патели – к. 540 – с. Елевиш – к. 649 – с. Ракило – с. Чор – Влахо клисура – Богацко.
Његове јаче снаге су на правцу Битољ – Острово.
Савезничке армије напашће непријатеља на његовим садањим положајима а западно од Вардара са циљем, да га пребаце на леву обалу Црне реке.
I., II. и III. наша армија имају напасти непријатеља на линији: Дудица – Козјак – Ветреник – Добро Поље – Кајмакчалан – Малка Ниџе, па до пута Кајалар – Соровичево – Баница.
Једна француско – руска армија оперисаће са фронта Катраница – Кајалар у лево од наше I. армије, са задатком сталног наткриљавања, дејства у десни бок и позадину непријатеља и осигурања левог бока и позадине наших армија.
Према томе наређујем:
1) II. армија напашће непријатеља на линији: Козјак – Ниџе планине са задатком, да овлада тим планинским пределом, обезбеђујући се према линији Дудица – Козјак.
У десно одржавати везу са левим крилом 122. Француске дивизије (деловима Моравске дивизије).
Са III. армијом одржавати везу на линији Тресина – Крапа.
2) III. армија ојачана са 1. бригадом Тимочке дивизије напашће непријатеља на линији: Кајмакчалан – Малка Ниџе, па до безименог виса северно од Горничева, код слова ,,В“ у речи Горничево (не обухватајући га), са задатком да овлада гребеном Малка Ниџе дејствујући на леви бок и позадину непријатеља око Горничева и Банице и тиме потпомогне акцију I. армије.
Са I. армијом одржавати везу на линији: безимени вис јужно од речи ,,кар“ (Караула Куручешма) – безимени вис северно од с. Горничева (слово ,,В“ од с. Горничево) – с. Крушоград, која припада I. армији.
3) I. армија напашће непријатеља на одсеку: безимени вис северно од с. Горничево (код слова ,,В“ од речи Горничево обухватајући га) па до друма Кајалар – Соровићево – Баница, са задатком да овлада гребеном Малка Ниџе између тога друма и III. армије.
Са француско – руском армијом одржавати везу у правцу друма Кајалар – Соровићево – Баница, који припада Французима.
4) Тежиште рада је на фронту I. и III. армије, а на осталом делу фронта рад се има подешавати према раду на овом делу фронта са тежњом да се у згодним тренутцима овлада деловима непријатељског положаја према истом.
5) Напад предузети 12. тек. мес. у 6 часова јутра.
6) По заузећу одређених одсека непријатељских положаја:
II. армија са делом снаге осигураће десни бок и позадину у правцу према Кавадару, а са главном снагом оперисаће на фронту Чебрен – Крапа, потпомажући својим дејством акцију III. армије.
III. армија продужиће надирање на фронту северно до линије: Тресина – Крапа, и јужно до линије: вис северно од Горничева – Брод, који припада I. армији.
I. армија продужиће надирање у лево од III. армије, и између ове и друма Баница – Д. Врбени -Кенали.
7) Команданти армија настаће, да се веза између армија што чвршће одржава и да се осигура што јаче узајамно потпомагање, нарочито између I. и III. армије.
8) Комуникације и магацини до даљег наређења, остају као што је раније наређено.
Командант III. армије настаће најенергичније, да своју комуникацију организује од Острова преко Чегана ка Крушограду, а за Дринску дивизију, да се пут Батачин – Метериотепеси изведе на Кајмакчалан и веже са постојећим путевима које су Бугари израдили. Слично извршиће и командант II. армије на фронту Шумадиске дивизије.
9) Начелник Саобраћајног и ртилериског одељења постараће се, да се организује воз са потребним бројем вагона за дотурање муниције левом крилу I. армије, када буде избила ка Соровићу.
10) Штаб Врховне команде биће у Солуну“.
Доставља се ово наређење Врховне команде да команданти по њему изврше задатак који им је одређен диспозицијом мојом ОБр. 1109 од 3. ов. мес. управљајући се при извршењу по тач. 4 овог наређења Врховне команде.
Када се овлада одсеком Голо Било – Ветреник и евентуално Преслапом, следоваће моје наређење за даље операције.
За извршење задатка команданти ће располагати само снагом која им је достављена на расположење, пошто ја не располажем никаквим одељењима, на чије би појачање команданти могли рачунати.
Тимочка дивизија одржаће у десно везу са левим крилом Француске 122. дивизије, а Шумадиска дивизија одржаће везу у лево са III. армијом на линији Тресина – Крапа.
Скрећем пажњу командантима да се за припрему напада артилеријом и за напад пешадијом поступа по мом наређењу ОБр. 1292 од 7. ов. мес. и наређењима Врховне команде ОБр.4780 и ОБр. 4781 која су достављена команданту данас са ОБр. 1817 и ОБр. 1818.
О пријему наређења одговорити депешом.
Извештај у току дана послат Врховној команди, I. и III. армији са Стр. Пов. ОБр. 1867 гласи:
„Сем повременог пушкарања и артилериске ватре – ништа значајније. Један војник лако рањен“.
Дејство Тимочке дивизије
Ноћ 9./10. септембра:
„На десном крилу ређе пушкарање из ровова.
На левом крилу јуче у 17.45 часова, вод пољске артилерије са крајњег левог крила Преслапа избацио је 16 зрна против прве Зборске косе. Коректуру ватре вршио му осматрач са Каменитог зуба на трећој Зборској коси, против кога је наш брдски вод избацио неколико метака. Ватра је престала у 19.30 час. Губитци: лако рањена два војника.
Осматрач са зелене чуке (ћувик треће Зборске косе) осмотрио је у 17.30 час. јуче телеметром: два топа са шесторном запрегом, четвора кола са шесторном запрегом (вероватно каре) и троја кола са четворном запрегом и арњевима, да се крећу на платоу Кајмакчалана, идући ка северозападу“.
Стање у 10 часова:
Артилерија леве колоне туче Камени зуб на трећој Зборској коси, проверавајући елементе. На нашу ватру одговара сад непријатељска артилерија са Преслапа, тукући наше артилериске положаје.
Са десног крила почиње артилериско дејство против непријатељских делова на југоисточној падини Кожуха.
У 11.50 час. командант II. армије са ОБр. 1846 одговара на представку ове команде ОБр. 1483 следеће:
„Приликом распореда артилерије Шумадиске дивизије, имао сам нарочито у виду да се артилериском ватром са десног крила поменуте дивизије туче, сем Преслапа и Кожух. За сада ми је немогуће дати команданту тражене хаубице, пошто обећана друга батерија тешких топова није ми послата“.
Са ОБр. 1492 предње је достављено команданту леве колоне ради знања.
Стање у подне:
Артилериска ватра с обе стране продужена и трајала до пред само подне.
Појавила се нова батерија на Дуданику, која досад није дејствовала.
У 19 час. под ОБр. 1496 послат је армији следећи извештај:
„Пешадиске борбе данас није било.
На десном крилу, са косе источно од Фуштина, наша артилерија избацила око 10.30 час. неколико зрна, тукући непријатељске делове који су комуницирали источном падином Кожуха.
На левом крилу наша батерија тукла у 9 час. трећу Зборску косу, проверавајући елементе. На ову ватру одговарао је непријатељски пољски вод са крајњег десног крила Преслапа, управљајући своју ватру против ове наше батерије. Непријатељска ватра била је тачна, те је наша батерија обуставила дејство. И ако је неколико зрна пало у саме топовске заклоне, губитака и материјалне штете није било.
Потом је овај непријатељски вод потпомогнут још једним водом пољске артилерије са Преслапа окренуо ватру против нашег пешадиског положаја. Ова је ватра трајала до 11 час. када је непријатељ тучен ватром хаубичког вода са десног крила Шумадиске дивизије и пољског вода са прве Зборске косе, обуставио своју ватру.
У 11 час. отворила је ватру против нашег пешад. положаја непријатељска пољска батерија са Прашеник – Дуденика. И њу је гађао хаубички вод са десног крила Шумадиске дивизије, те је ватра престала у подне.
Остатак дана (до 19 час.) прошао на миру.
Лако рањен један војник“.
Дејство Шумадиске дивизије
Ноћ 9./10. септембра. – Повремена пушчана ватра са обе стране. У 18.15 часова примећено је кретање непријатеља на Ветренику услед чега је са наше стране отворена паљба појачана митраљеском и артилериском ватром; после 15 минута настало је затишје. Са ОБр. 1418 извештена армија.
У току дана до 18 час. ситуација је била оваква:
Према Голом Билу, повремено слабо пушкарање. Непријатељска артилерија са Преслапа тукла је наше положаје на источној падини Ковила.
Према Ветренику, Катунцу и Пожарским положајима слабо пушкарање и по који артилериски метак избачен са обе стране. Са ОБр. 1487 извештена армија.
Операције III. армије
Ноћ 9./10. септембра на фронту ове дивизије прошла на миру. Са ОБр. 2184 извештена Врховна команда. У току дана у армију стигли су ови важнији извештаји.
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 1963, изнет код исте за овај дан.
ОБр. 1980, изнет код исте за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 775 у 5.25 час. и ОБр. 787 изнети код исте за овај дан.
Од одреда пуковника Васића
ОБр. 168 у 9.05 час., изнет код истог за овај дан.
Од команданта I. армије примљена је диспозиција ОБр. 1266 за напад на непријатеља 12. тек. мес., а која је код исте армије изнета у целости за овај дан.
Према овој диспозицији обавештен је командант Дунавске дивизије о употреби Моравске дивизије у колико је то потребно.
Командант армије са ОБр. 2204 моли Врховну команду, да се за предстојећи напад упути блиндирани воз са оруђима 19 см. који је предвиђен за појачање артилерије ове армије а по предлогу француског ђенерала Довеа.
Командант армије са ОБр. 2206 наредио је командантима Дринске и Дунавске дивизије, да се што пре израде путеви: Батачин – Метериотепеси – Кајмакчалан – с. Чеган – с. Крушоград. Путеви да се израде за колски саобраћај.
У 19 час. командант армије са Стр. Пов. ОБр. 2127 издао је заповест за напад следеће садржине:
„Непријатељ држи познату утврђену линију. Четири армије напашће непријатеља 12. ов. мес. са циљем да га пребаце на леву обалу Црне реке и то:
II. армија напашће непријатеља на линији Козјак – Ниџе планина са задатком да овлада тим гребеном.
III. армија ојачана са 1. бригадом Тимочке дивизије напашће непријатеља на линији Кајмакчалан – Малка Ниџе, са задатком да овлада тим гребеном и дејствује у леви бок и позадину непријатеља око Горничева и Банице.
I. армија напашће непријатеља на одсеку безимени вис северно од Горничева (код слова ,,в“ од речи Горничево) обухватајући га па до друма Кајалар – Соровићево – Баница са задатком да овлада гребеном Малка Ниџе између тог друма и III. армије.
Француско – руска армија напашће непријатеља са фронта Катраница – Кајалар у лево од I. армије дејствујући у десни бок и позадину непријатеља.
Тежиште рада је на фронту I. и III. армије.
По заузећу одређених одсека непријатељског положаја продужиће надирање и то:
II. армија главном снагом на фронт Чебрен – Крапа помажући акцију III. армије. Делом снаге осигураће десни бок и позадину према Кавадару.
III. армија на фронту Крапа – Брод.
I. армија лево од III. армије до друма Баница – Д. Врбени – Кенали.
Наређујем:
Да III. армија 12. тек. мес. изврши напад на непријатеља и то:
1) Главни правац напада Дринске дивизије Метериотепеси – Кајмакчалан са задатком да заузме Кајмакчалан.
2) Главни правац напада Дунавске дивизије са левим крилом на Петорску косу – други ћувик северно од Горничева на планину Малка Ниџе, једновремено са Вардарском дивизијом, чији ће главни правац напада бити управљен на први ћувик северно од Горничева.
По заузећу гребена Кајмакчалан – Малка Ниџе, продужити напад на гребен Старков гроб – Совић до Крушограда искључно и даље: Дринска дивизија на фронт Крапа – Скочивир (искључно) а Дунавска дивизија на фронт Скочивир (закључно) – Брод (искључно).
3) Напад пешадије наредићу накнадно.
4) 12. ов. мес. тачно у 6 час. да отпочне бомбардовање непријатељског положаја из свију оруђа са задатком:
а) Да тешка артилерија ућутка непријатељску тешку артилерију код Горничева, Совића, Старковог гроба и Кајмакчалана.
б) Да тешка артилерија помаже дивизиску артилерију кад то команданти дивизија затраже.
в) Све групе тешке артилерије да су у сталној вези са командантима дотичних дивизија на чијим се одсецима налазе.
г) Командант тешке артилерије потпуковник Докен примаће све заповести у погледу употребе тешке артилерије од команданта армије, због чега треба да је у сталној и непрекидној вези са армиским штабом.
5) Одржавати што тешњу везу како међусобну тако и са трупама суседних армија десно са II. армијом на линији Тресина – Крапа а лево са I. армијом на линији безимени ћувик северно од Горничева – Крушоград – Брод, која линија остаје I. армији, потпомажући се узајамно.
6) Комуникације и магацини до даљег наређења остају исти као и до сада.
7) Штаб армије биће у с. Острову где ми извешћа слати што чешће.
8) О пријему ове заповести одговорити телеграфски са назначењем часа пријема“.
Дејство Дринске дивизије
Ноћ 9./10. септембра прошла на миру. Са ОБр. 1963 извештена армија.
У току дана: На фронту ове дивизије није било борбе. Са ОБр. 1982 извештена армија.
Примљено је наређење команданта армије ОБр. 2206 и по истом издата потребна наређења.
Од команданта армије примљено је наређење ОБр. 2147 којим доставља наређење Врховне команде ОБр. 4780 а које је напред за 9. тек. мес. у целости изнето.
У 19.40 час. примљена је заповест Стр. Пов. ОБр. 2127 а која је напред у целости за овај дан изнета.
Дејство Дунавске дивизије
Ноћ 9./10. септембра на фронту ове дивизије затишје. Са ОБр. 775 извештена армија.
У току дана:
„На фронту ове дивизије било затишје, због магле осматрање немогуће. Са ОБр. 780 извештена армија“.
Од команданта армије примљено је наређење ОБр. 2148 којим доставља наређење Врховне команде ОБр. 4781 а које је напред код исте за 9. тек. мес. у целости изнето.
У 19.50 час. примљена је заповест команданта армије Стр. Пов. ОБр. 2127 за напад. Иста је код армије за овај дан у целости изнета.
По подне командант дивизије са начелником штаба ове дивизије, командантима бригада, дивизиске артилерије и референтом инжињерије извршио рекогносцирање непријатељског положаја за предстојећи напад, о чему је са ОБр. 783 у 21.50 час. поднет команданту III. армије овај извештај:
„Са командантима бригада, дивизиске артилерије, начелником дивизиског штаба и референтом инжињерије извршио сам рекогносцирање непријатељског положаја за предстојећи напад.
Непријатељ држи предњу линију: предњи део к. 1500 са Каменитим брдом (између к. 1500 и М. Ниџе), Зелени ћувик (испред Шумовите косе № 1), косе испред Чепа и Кршног виса, коса источно од Горничева (десна обала Петорског потока).
Као главну одбранбену линију непријатељ је утврдио гребен М. Ниџе – коса западно од Горничева. Утврђивање непријатеља према десном крилу (гребен М. Ниџе) и према левом крилу (код Горничева), у колико се могло осмотрити, није тако јако; али на центру распореда непријатељског између М. Ниџе и Горничева осмотрена препрека на дужини од 600 метара са линијом стрељачких опкопа на задњем нагибу.
С обзиром на задатак додељен овој дивизији, потребно је дати овој дивизији најмање још једну пољску и једну хаубичку батерију, како би се могла да држи непријатељска артилерија, да се снажно туче предтерен и да се изврши потребно рушење препрека. У противном ово се неможе са успехом извршити“.
Операције I. армије
У току ноћи 9./10. септембра код Вардарске дивизије слабо пушкарање на левом крилу, а на фронту Коњичке дивизије мирно.
Извештена Врховна команда и III. армија са ОБр. 1297 од 10. тек. мес. у 5.50 часова.
Врховна команда са ОБр. 4853 од 9. тек. мес. у 19.30 час. наређује:
„Врховна команда према наређењу ОБр. 4514 од 1. тек. мес. требала је располагати као са једном резервом 1. бригадом Тимочке дивизије и ова је бригада заповешћу Стр. Пов. ОБр. 4801 од 8. тек. мес. стављена на расположење томе команданту, а с обзиром на задатак те армије, према томе командант има рачунати само на трупе које су му стављене на расположење и према оваквом стању располагати са својом армијом за предстојећи напад, а с обзиром на важност појединих нападних праваца“.
Командант Моравске дивизије са ОБр. 917 од 9. тек. мес. у 20 час. извештава, да ће према наређењу команданта армије ОБр. 1293, дивизију кренути и поставити њене борбене делове на простору к. 606 – к. 557 – к. 663 – језеро, а неборачке на простору к. 603 – к. 551 – с. Дрошка – с. Мохарен Ханлари. Покрет ће се извршити 10. тек. мес. од 18 часова.
Командант Вардарске дивизије актом ОБр. 1293 од 9. тек. месеца извештава, да је утврђено, да се пред фронтом ове дивизије налазе 10. и 30. бугарски пук и делови 51. пука; од артилерије непријатељ има северно од Горничева једну хаубичку батерију, северније од ове једну брдску, а са Малка Ниџе јавља се један брдски и један пољски топ.
У 8 час. Коњичка дивизија депешом ОБр. 1385 јавља 9. ов. мес. у 17.15 час.: један непријатељски батаљон био је у покрету јужно од к. 649. У правцу Ракита – Рудник, на коси северно од Раките налази се један француски батаљон; ноћас су два француска батаљона дошла у Кајалар; на десном одсеку одреда пуковника Васића мирно; јуче цело по подне непријатељска артилерија дејствовала са к. 649 на положаје код Налбандкеја и к. 633; на левом одсеку само обично пушкарање у правцу Чалџилара; из писама нађених код једног погинулог бугарског војника види се, да је припадао 9. бугарском пешад. пуку; једна непријатељска колона од 4 чете пешадије од по 250 људи и једног митраљеског одељења примећена у покрету ка с. Ђилинчу око 14.55 час., која се у 15.30 час. кренула ка Руднику, а у 16.45 час. изашла на косу источно од Рудника; западно од с. Соровића подигнут је још један хангар за аероплане; у с. Ђилинчу у 18.30 час. дошао је један ескадрон од 80 коњаника; на фронту Чалџилар – Рудник примећују се честе коњичке патроле, које се крећу у правцу коте 649.
Извештена Врховна команда депешом ОБр. 1310 од 10. тек. мес. у 14 часова.
У току дана на фронту Вардарске дивизије обострано слабо пушкарање; наша артилерија реперисала терен, непријатељска не одговара (извештај Вардарске дивизије ОБр. 1324 од 10. тек. мес. у 19.10 час.).
Код Коњичке дивизије два непријатељска вода утврдила се код с. Елевиша; код с. Раките борба између Француза и непријатеља од 7 час. Резултат исте непознат (извештај Коњичке дивизије ОБр. 1410 од 10. тек. мес. у 19.15 час.).
Код суседне Дунавске дивизије пред њеним левим крилом непријатељ се повукао у току дана 9. ов. мес. на десну обалу потока, који утиче у Петорско језеро; ноћ 9./10. тек. мес. прошла на миру (извештај III. армије ОБр. 2169 од 9. тек. мес. у 17 час. и ОБр. 2174 у 8 час. данас).
Командант армије у 16 час. под ОБр. 1266 издаје заповест за напад на непријатеља 12. тек. мес.:
Према досадањим опажањима, пред фронтом трупа ове армије непријатељ се налази са својим јачим деловима и то: према фронту Вардарске дивизије на положајима Малка Ниџе а према фронту Коњичке дивизије на положајима леве обале Налбандкејске реке. Према досадашњим извиђањима командантима је у неколико позната јачина и састав непријатељских делова на поменутим положајима. Према наређењу и саопштењу Врховне команде Пов. ОБр. 4801 од 8. тек мес.: „Савезничке армије напашће непријатеља на његовим садањим положајима, а западно од Вардара, са циљем, да га пребаце на леву обалу Црне реке.
На овој основи,
Наређујем:
1) Вардарска дивизија напада непријатеља и продире на фронту с. Горничево – с. Церово са задатком заузимања положаја Малка Ниџе, гонећи непријатеља ка фронту Крушоград – с. Д. Врбени.
2) Коњичка дивизија са положаја западно од с. Катранице напада непријатеља и продире у први мах ка фронту Нови Град – с. Чалџилар, гонећи и потискујући непријатеља ка фронту с. Соровићево – с. Екшису. У овим својим нападима и покретима одржавати сталну везу са десним крилом француско – руске армије и левим крилом Вардарске дивизије.
3) Моравска дивизија у први мах искупља се као армиска резерва позади десног крила Вардарске дивизије у најподеснијем месту а на простору између с. Острова и Чакона 606, ангажујући још у почетку потребан део своје артилерије ради јачег дејства испред фронта Вардарске дивизије потпомажући својом ватром и дејство на фронту Дунавске дивизије. Остатак 2. пука (2 батаљона) командант дивизије употребиће још у почетку за одржавање везе између Вардарске и Дунавске дивизије, са задатком напада и заузимања првог Безименог виса северно од с. Горничева.
4) Општи напад има отпочети 12. тек. мес. у 6 час. јутра. Покрету пешадије за напад, за 6 час. јутро, предходи опште бомбардовање непријатељских положаја и трајаће дотле, док се његовим стварним резултатима не створи могућност покрета пешадије за напад. Колико ће времена трајати бомбардовање зависиће од постигнутих резултата а чим се створе повољне прилике, пешадија предузима енергичан напад. У том циљу командант армиске артилерије у сталној је вези и споразуму са командантима дивизија.
5) Авијатичарска ескадрила у току бомбардовања поглавито ће служити поред осталог за корежирање артилериског гађања, зашто ће команданти армиске артилерије ступити у везу са шефом ескадриле и урадити шта треба.
6) Комуникације и магацини до даљег наређења остају по досадашњем.
7) Са својим Оперативним одељењем 11. ов. мес. у 14 час. отпутоваћу у с. Острово и тамо ми слати извешћа. Команданти дивизија одржаваће са мојим штабом сталну телефонску везу.
Кад ћу и на коју тачку у току борбе изаћи ближе трупама, известићу команданте благовремено.
Наша је ствар праведна, па с тога са пуном вером и надом у Бога напред јунаци.
Напомена:
1) Нападу наших армија, истога дана садејствоваће и француско – руска армија са фронта: Налбандкеј – Влахо клисура, која ће нападати правцем северозападно од друма Кајалар – Баница.
2) Дунавска дивизија је на левом крилу III. армије и ослања се при своме надирању на десно крило I. армије.
3) Свим командантима и командирима препоручујемо што потпуније узајамно обавештавање и потпомагање суседа, када год се зато има могућности. Ко противно буде радио, његов поступак сматраћу као злочин и издајство.
О пријему ове диспозиције одговорити“.
Диспозиција достављена: Врховној команди, командантима дивизија, команданту 156. Француске дивизије и начелницима одељења армиског штаба.
Са ОБр. 1370 актом од 10. тек. мес. командант армије наређује команданту Коњичке дивизије, да што пре постави и обезбеди телефонску везу са командантом 156. Француске дивизије и са армиским штабом и да пошаље заповест своју на основи диспозиције ОБр. 1266 од данас.
Командант Коњичке дивизије са ОБр. 1405 од 10. тек. мес. у 17 час. извештава, да је распоред дивизије следећи:
а) Одред пуковника Васића на одсеку језеро Островско – Уџинска река;
б) Батаљон 14. пука и батаљон Срба добровољаца са једном пољском брзометном батеријом, 2 брдска Дебанжова и 2 пољска брзометна топа на одсеку: језеро – Кеселер – Уџине; коњички пук у Инели;
в) Коњичка дивизија у општој резерви код Катранице. Ово достављено Врховној команди под ОБр. 1320 од 10. тек. мес. у 22.10 часова.
Командант артилерије I. армије актом Бр. 12 од данас извештава, да је према наређењу командантовом једна пољска брзометна батерија Вардарске дивизије упућена данас у састав Коњичке дивизије.
Командант Коњичке дивизије актом ОБр. 1362 од 9. тек. мес. доставља извештај официрске самосталне патроле, која је имала да извиди распоред и јачину непријатеља у околини Влахо клисуре и Костура; у Костуру био 7. тек. мес. један батаљон непријатељске пешадије и једна батерија, пласирана на друму западно од вароши код једне воденице; у Влахо клисури има 350 коњаника; на друму Баница – Костур и у околини тог друма нема трупа; у свим селима између Костура и Влахо клисуре јужно од друма има по 10 – 12 коњаника и по 10 пешака. Ова је патрола 8. тек. мес. нападнута у с. Влахо Блаце од једног вода непријатељске коњице (40 – 50 коњаника).
Командант Моравске дивизије актом ОБр. 917 од 9. тек. мес. а у вези наређења команданта армије Пов. ОБр. 1293 доставља своју заповест по којој има 2. пешад. бригада (16. пешад. пук) да се постави на подесном месту око к. 606; 1. бригада да се постави на подесним местима на простору: к. 557 – с. Жерви – к. 563; артилерија хаубичка и рововска батерија да се поставе између језера и к. 557. Овде су имале да приђу и остале батерије, када буду дошле у састав дивизије. Пионирски полубатаљон да се убивакује код 16. пука; 1. завојиште код к. 603, северно од Острова; 2. и 3. завојиште, 1. и 2. болничко одељење и болничарска чета око к. 551; колонски возови на простору: к. 551 – с. Дрошка – Шемшир Бурну – Мохарен Ханлари; Одред Бабунског на зачељу 1. бригаде код к. 563; оперативни део дивизиског штаба код к. 606 а остатак на подесном месту око коте 551.
Пошто на просторији, на коју се иде, има воде само у језеру, то је овом заповешћу командант дивизије наредио, да се благовремено спреме судови за ношење воде и да се из досадашњих бивака понесе шума за маскирање, јер на тој просторији нема шуме.
Овом заповешћу наређено је команданту 1. бригаде, да са својим пуковима 10. тек. мес. изврши рекогносцирање предтерена десног крила Вардарске дивизије.
Шеф аеропланске ескадриле, извештава да је по наређењу команданта армије од 9. тек. мес. извршио извиђање просторије: с. Д. Врбени – караула Куручешма – Мокрени и Налбандкеј и да на овом простору није примећено ништа значајније.
Дејство Моравске дивизије
У 9.10 час. примљено је наређење команданта I. армије ОБр. 1268 којим доставља наређење Врховне команде ОБр. 4781. Ово је наређење напред у целости изнето. Ово је наређење са ОБр. 990 достављено команданту 1. и 2. бригаде и команданту артилерије.
У 9.50 час. командант I. армије са ОБр. 1241 доставио је наређење Врховне команде, да се сви покрети трупа врше ноћу због врућине и аеропланског извиђања. Са ОБр. 921 достављено свима јединицама.
У 10.30 час. са ОБр. 1185 командант армије известио је, да је у армиском штабу образована команда артилерије. Са ОБр. 920 достављено команданту артилерије ове дивизије.
У 11 час. командант I. армије са ОБр. 1256 извештава да се 2. дивизион Моравског брдског арт. пука из Микре кренуо за Владово и да ће 9. тек. мес. ући у састав свог пука. Са ОБр. 928 извештен командант артилерије.
У 12 час. командант армије са ОБр. 1267 доставља наређење Врховне команде ОБр. 4780, а које је напред у целости изнето. Ово је достављено командантима 1. и 2. бригаде и команданту артилерије.
Командант I. армије са ОБр. 1255 извештава, да се хаубичка батерија Моравског хаубичког дивизиона кренула из Зејтинлика у Владово где ће 10. ов. мес. ући у састав свог дивизиона. Са ОБр. 929 извештен командант артилерије.
У 21 час командант армије са ОБр. 1266 доставља заповест за напад. Ова је напред у целости за овај дан изнета.
У 24 часа према предњем наређењу командант дивизије са ОБр. 930 издао је заповест следеће садржине:
„Према досадањим опажањима, пред фронтом трупа I. армије непријатељ се налази са својим јачим деловима и то: према фронту Вардарске дивизије на положајима Малка Ниџе а према фронту Коњичке дивизије на положајима леве обале Налбандкејске реке.
Према диспозицији команданта I. армије ОБр. 1266 од 10. септембра и наређењу Врховне команде Пов. ОБр. 4801 од 8. тек. мес. савезничке армије напашће непријатеља на његовим садашњим положајима, а западно од Вардара, са циљем да га пребаце на леву обалу Црне реке.
Коњичка дивизија са положаја западно од с. Катранице напада непријатеља и продире у први мах на фронту Нови Град – с. Чалџилар, гонећи и потискујући непријатеља ка фронту с. Соровићево – с. Екшису. У овим својим нападима и покретима одржавати сталну везу са десним крилом француско – руске армије и левим крилом Вардарске дивизије.
Вардарска дивизија напада непријатеља и продире ка фронту с. Горничево – с. Церово са задатком заузимања положаја Малка Ниџе, гонећи непријатеља ка фронту Крушоград – с. Д. Врбени.
Моравска дивизија у први мах искупља се као армиска резерва позади десног крила Вардарске дивизије на најподеснијем месту а на просторији између с. Острова и Чакона (к. 606), ангажујући још у почетку потребан део своје артилерије ради јачег дејства испред фронта Вардарске дивизије, потпомажући својом ватром и дејство на фронту Дунавске дивизије. Остатак 2. пука (2 батаљона) командант дивизије употребиће још у почетку за чврсто одржавање везе између Вардарске и Дунавске дивизије са задатком напада и заузимања првог безименог виса северно од с. Горничева.
Наређујем:
1) Командант 2. пешад. пука пошто се у току 11. тек. мес. упозна са одсеком положаја на коме је успостављена веза између Вардарске и Дунавске дивизије привешће свој пук ноћу 11. тек. мес и поменути положај посести у циљу одржавања чврсте везе између Вардарске и Дунавске дивизије и напада и заузимања предњег безименог виса северно од с. Горничева.
2) Командант артилерије извршиће тако исто у току 11. ов. мес. потребно рекогносцирање и потом 11. ноћу привући и пласирати хаубички дивизион на изабраним местима у циљу ојачања артилериског дејства пред фронтом Вардарске дивизије; затим на део положаја северно од с. Горничево, и пред фронтом Дунавске дивизије.
Исто тако испитати услове за дејство рововске батерије и по потреби и њу пласирати.
Данглисове брдске батерије у почетку оставити у очекивању тако, да се за најкраће време могу упутити на тачку са које би према развоју догађаја њихово дејство било неопходно.
3) Остатак 1. пешад. бригаде (1. пешад. пук) и остатак 2. пешад. бригаде (16. пешад. пук) и пионирски полубатаљон остају као дивизиска резерва на простору к. 606 – к. 557 – Острово -Островско језеро.
4) Сви остали делови дивизије остају на местима према мојој заповести ОБр. 917 сем 1. дивизиског завојишта које ће прићи и поставити се на подесном месту поред друма око к. 606, и 2. одељење мунициске колоне које ће прићи до к. 603 у току ноћи 11./12. тек. мес.
5) Општи напад има отпочети 12. ов. мес. у 6 часова јутра. Покрету пешадије за напад од 6 часова јутра претходи опште бомбардовање непријатељских положаја, а трајаће дотле, док се његовим стварним резултатима не створи могућност пешадији за напад. Колико ће времена трајати баш бомбардовање зависиће од постигнутих резултата а чим се створе повољне прилике, пешадија предузима енергичан напад.
6) Авијатичарска ескадрила у току бомбардовања повремено ће служити поред осталог за корежирање артилериског гађања зашта ће командант дивизиске артилерије ступити у везу са командантом армиске артилерије и уредити шта треба.
7) Комуникације и магацини до даљег наређења остају под досадањем.
8) Ја ћу у току борбе бити на дивизиској осматрачници.
Наша је ствар праведна па зато са пуном вером и надом у Бога напред јунаци“.
Дејство Вардарске дивизије
Ноћ 9./10. септембра прошла на миру. Било је слабијег пушкарања на левом крилу. Са ОБр. 1303 извештена армија и суседне трупе.
У току дана:
Примљено је наређење команданта армије ОБр. 2381 да командант дивизије одмах упути 1 пољску батерију команданту Коњичке дивизије. Ова је батерија упућена са десног одсека у 1.40 час. ноћу и о томе је извештена Коњичка дивизија.
Примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4707 да се сви покрети врше ноћу. Ово је наређење достављено командантима бригада и артилерије са ОБр. 1317.
Командант I. армије са ОБр. 1267 доставља наређење Врховне команде ОБр. 4780 а које је напред у целости изнето. Ово је достављено командантима бригада и артилерије.
Са ОБр. 1268 доставља наређење Врховне команде ОБр. 4781 а које је напред у целости за 9. тек. мес. изнето. Ово је саопштено јединицама ове дивизије.
Данас јс било слабије обострано пушкарање. Наша артилерија дејствовала повремено на непријатељске ровове. Са ОБр. 1324 извештен командант армије.
Командант II. армије са ОБр. 1125 извештава:
„Пошто је 2. завојиште те дивизије, које је било под командом ове армије, предало своју дужност санитетском одељењу ове армије то се под данашњим разрешава своје досадашње дужности и ставља на расположење том команданту“.
По пријему овог извештаја са ОБр. 1325 наређено је командиру 2. завојишта следеће:
„Крените се са завојиштем 11. тек. мес. из јутра. Маршрута: Вертекоп – Владово, где ћете преноћити 11. ноћу, Владова – к. 606 северозападно од Острова, где имате стићи 12. ов. мес. у вече, где да се јавите референту санитета ове дивизије“.
У 16 час. примљена је заповест ОБр. 1266 команданта I. армије за напад. Иста је изнета за овај дан напред.
По овој заповести командант дивизије са ОБр. 3128 наредио је потчињеним јединицама односно припреме за напад на непријатеља следеће:
„Све наше и савезничке армије напашће непријатеља на његовим садањим положајима а западно од р. Вардара.
Општи напад почиње 12. тек. мес. од 6 час.
Да команданти борачких јединица предузму све потребне мере односно: оружја, муниције, хране, стоке, возова и остале спреме као и команданти коморе и осталих јединица.
Референти и начелник интендантуре ове дивизије предузеће шта треба у свом делокругу посла а у циљу правилног извршења предстојећег напада и даљих операција ове дивизије.
Ово, авизо наређење, сматра се до почетка напада као лично Стр. Поверљиво.
Дефинитивна заповест следоваће благовремено“.
Јачина дивизије овога дана:
Људи 13.432, пушака 7.430, митраљеза 48, топова 33.
Борбе овог дана углавном није било, сем слабијег пушкарања.
Пред фронтом дивизије налазе се: 10., 30., 12. и делови 51. пешад. бугарског пука; а 52. пук налази се негде у резерви позади левог непријатељског крила; од артилерије 7 – 8 батерија разних калибара.
Дејство Коњичке дивизије
Ноћ 9./10. септембра проведена на миру.
У току дана примљена су ова наређења и извештаји:
Од команданта I. армије
ОБр. 1294
„Похитајте са формирањем команде, чим формирате пошаљите састав са бројним стањем и скицу распореда“.
Према предњем са ОБр. 1382 одговорено је команданту I. армије следеће:
1) Одред пуковника Васића држи одсек од Островског језера до Уџанске реке.
2) 5. коњички пук са главнином у с. Инели са истуреним патролама ка с. Чалџилару -Влахо клисури ради одржавања везе са Французима и Русима.
3) Општа резерва: Коњичка дивизија прикупљена код Катранице.
4) Штаб дивизије у Катраници.
Овом приликом сматрам за потребно да напоменем: да је за пукове Коњичке дивизије предвиђено по формацији митраљеско одељење од 6 оруђа; но исто још није формирано, пошто митраљези и мазге још нису приспели из Француске.
Дивизион коњичке артилерије од једне пољске и једне брдске батерије остао је у Микри, где очекује долазак коња и оруђа.
За Коњичку дивизију предвиђено је превијалиште као за пешад. пук, али и оно није још образовано због недостатка стоке.
Овој је дивизији авизиран долазак 10.000 коња са прибором најдаље до краја месеца септембра.
Коњичка дивизија нема ни муниције ни профијантске колоне, због чега ће се снабдевање приликом покрета наилазити на велике тешкоће.
5) У прилогу под .-1 бројно стање.
6) У прилогу под .-2 скица распореда.
У току дана:
Примљен је извештај од команданта одреда пуковника Васића ОБр. 171 следеће садржине:
1) Код десног одсека мирно. Непријатељска артилерија са к. 649 дејствује на положаје код Налбандкеја и к. 603.
2) Код левог одсека обично пушкарање у правцу Чалџилара. Код једног погинулог бугарског војника између Налбандкеја и к. 633 нађена писма из којих се види да је припадао 16. чети 9. пешад. пука.
Примећено у 14.55 час. једна непријатељска патрола дошла је путем из Екшисуа према мосту југоисточно од с. Ђилинча и упутила се овом селу. Колона је састављена од 40 – 50 коњаника и 4 чете пешадије од по 250 људи са једним митраљеским одељењем. Од Новог села колона се у 15.50 час. кренула ка Руднику. У 16.45 час. чело је колоне избило на косу источно од Рудника потом скренула на запад и зашла за коту.
Западно од Соровића подигнут је још један хангар за аероплане.
У 18.30 час. дошао је од с. Ђилинча један ескадрон од 80 коњаника.
На простору од Чалџилара до Рудника примећују се честе коњичке патроле које се крећу највише у правцу к. 649.
У 19.30 час. дошао један воз са 10 вагона у Соровић.
Губитци код овог одсека: рањен 1 подофицир. Види ОБр. 1385 ове команде.
Командант 5. коњичког пука под ОБр. 6 од данас доставља:
„Један непријатељски батаљон маршовао од друма Налбандкеј – Чалџилар јужно од к. 649 у правцу ка путу Ракита – Рудник. Ово је било у 17.15 час. На коти северно од Раките налази се један француски батаљон“.
Под ОБр. 7 у 6.20 часова:
„У току ноћи ничег важнијег на овом фронту. Ноћ је прошла на миру. У Кајалар су ноћас дошла два француска батаљона пешадије (види ОБр. 1387 и ОБр. 1386 ове команде)“.
Сва ова три извештаја достављена су у препису под ОБр. 1385 команданту I. армије и команданту Вардарске дивизије.
Командант 5. коњичког пука под ОБр. 4 од 9. тек. мес. доставља извештај према наређењу ове команде ОБр. 1356 од 8. тек. месеца:
„Примио сам дужност команданта 5. коњичког пука.
Распоред пука при пријему био је следећи:
Моравски и Дунавски ескадрони у с. Инели. Дрински ескадрон код с. Дибре са истакнутим деловима у селима Линга, Палеохор, Коноп и на коси Каилар до слова „а“.
Вардарски коњички ескадрон на коси Каилар па источно од винограда на 2 км. западно од с. Налбандкеја, где држи везу са Добровољачким одредом.
Према извештајима командира Дринског коњичког ескадрона један руски батаљон стигао је јутрос у 8 час. у с. Дибру, са батаљоном је једна брдска батерија. По исказу официра, Руси ће нападати фронтом Коноп – Влахо клисура. Исти командир јавља да је једна француска чета у 9.45 час. заузела с. Ракиту.
Командир Вардарског ескадрона није до сада ништа јављао, да ли пред њим има француских трупа.
Од команданта I. армије ОБр. 2381, наређено је команданту Вардарске дивизије да упути једну пољску батерију тој команди и иста ће стићи у с. Катраницу данас.
Командант Коњичке дивизије примивши ово наређење са ОБр. 1389 наредио је:
а) Команданту одреда пуковнику Васићу
„По наређењу команданта I. армије Ар. Бр. 2381 од 9. ов. мес. данас стиже једна пољска батерија. Ова вам се батерија ставља на расположење.
Наредите даље шта треба за њено пласирање“.
б) Командиру батерије
„Саопштено је да је стављен на расположење пуковнику Васићу, коме се има јавити за даља наређења“.
в) Начелнику интендантуре
„Данас стиже једна пољска батерија из Вардарске дивизије која је стављена на расположење пуковнику Васићу. Наредите шта треба за њено снабдевање“.
Од команданта 1. коњичке бригаде ОБр. 593 у 6 час.
„Стање бригаде нормално, ничега новог“.
ОБр. 594 у 12 час.
„Са бригадом сам домаршовао у с. Катраницу у 10.35 час. и збиваковао се на северозападној страни села а штаб бригаде на западној страни села Катранице“.
У 16.30 час. командант Коњичке дивизије са ОБр. 1405 шаље команданту I. армије депешу следеће садржине:
Одред пуковника Васића држи одсек од Островског језера до реке Уџанске и то:
а) Батаљон 14. пука и батаљон Срба добровољаца, једна пољска брзометна батерија са два брдска Дебанжова топа и два брдска брзометна топа, одсек од језера до пута с. Кеселер кота 916.
б) Одред добровољаца ппуковника Поповића од три батаљона са једном брдском брзометном батеријом; одсек од с. Кеселера до Уџане.
2) 5. коњички пук у с. Инели са патролама ка Чалџилару и Новом Селу.
3) Коњичка дивизија у општој резерви код Катранице.
Командант 5. коњичког пука у 9.30 час. доставља извештај вође официрске патроле – који у 7.30 час. јавља: „Са патролом дошао сам у с. Ракиту, даље извиђање ми је онемогућено јер је непријатељ посео северну и северозападну косу Раките. Један француски батаљон са митраљеским одељењем (8 митраљеза) посео је положаје северно и северозападно од Раките за 150 метара. Сад се води јака пешачка борба, непријатељска артилерија туче североисточно од Раките где се налази резерва овога батаљона. Артилерија гађа од Раките; не могу тачно да утврдим одакле имају 2 топа. Јачину непријатеља који је посео косу не могу да утврдим“.
Данас у 15.25 час. стигао у с. Катраницу 2. коњички пук.
Са ОБр. 1413 наређено команданту одреда пуковнику Васићу и команданту 2. коњичке бригаде:
„Пошто је приспео 2. коњички пук то ће командант 2. бригаде примити команду над оба своја пука и са својом бригадом ући у састав Коњичке дивизије као општа резерва с тим да командант одреда пуковник Васић и даље може користити 4. пук за полициску службу“.
Команданту 1. коњичке бригаде
„Одељење коњичких пионира од пријема овог наређења излази из састава ваше бригаде и стоји под непосредном командом штаба, одакле ће примати даља наређења“.
Командант I. армије доставља своју диспозицију команданту 156. Француске дивизије. Ову диспозицију са ОБр. 1419 послао је командант по ордонансу официру команданту 5. коњичког пука, да ову преда команданту 156. Француске дивизије и од њега да тражи његову диспозицију за рад и исту најбржим путем достави овој команди.
Овог дана командант Коњичке дивизије са својим начелником штаба и командантом одреда пуковником Васићем и командантом десног одсека пуковником Мијушковићем вршио рекогносцирање десног одсека ради избора места за пласирање пољске батерије.