12. септембар, Офанзива, извештаји и наређења Врховне команде

Офанзива

У току овог дана Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 1355 у 4.55 час.

„Ноћ 11./12. септембра: Код Вардарске дивизије безначајно пушкарање и слаба обострана артилериска ватра. Појава нове непријатељске пољске батерије на правцу Горничева и хаубичке батерије на правцу Патели. Код Коњичке и Моравске дивизије ништа значајније“.

ОБр. 1378 у 19.20 час.

„Стање у току дана 12. септембра до 17 час.: Од 6 час. почело је бомбардовање непријатељских положаја на целом фронту. Непријатељ одговара ватром из једне хаубичке батерије, код с. Горничева и једне брдске батерије северније, против Вардарске дивизије из једне брдске батерије. На положајима према Моравској дивизији из једне пољске батерије на к. 649 против Коњичке дивизије. Наступање пешадије на целом фронту напредује постепено, али тешко због теренских прилика. У 16 час. дивизије у свом продирању налазе се на линији:
а) Вардарска дивизија: лева колона (2. бригада) прелази безимени поток који се са запада улива у Островско језеро; десна колона (1. бригада) продире постепено на главној тачци Малка Ниџе стално одржавајући везу са 2. пуком и левом колоном Дунавске дивизије, која избија на Трапезасту косу на Малка Ниџе.
б) Коњичка дивизија: Добровољачки одред води борбу са слабијим непријатељским деловима око с. Чалџилара. Одред пуковника Васића испред с. Елевиша; 5. коњички пук у висини р. Налбандкеја а у вези са 156. Француском дивизијом. Напад на десном фронту продужује и у току дана Французи су застали пред к. 633 дејствујући ватром против к. 649, коју још држе Бугари“.

Од команданта II. армије

ОБр. 1892 у 5.20 час.

„Ноћ 11./12. септембра – сем местимичног и слабог пушкарања прошла на миру“.

ОБр. 1897 у 12.05 час.

„Стање код ове армије у 9 часова:
Наша пешадија постепено подилази непријатељским рововима. Ватра наше артилерије није још постигла потпуну жестину због густе магле, којом су обавијени непријатељски положаји“.

ОБр. 1902 у 14.35 час.

„Стање код ове армије следеће:
1) Код Тимочке дивизије: Јачи извиђачки делови примакли су се непријатељским положајима код с. Тушина и с. Зборског, где су заустављени јаком пешад. ватром. Њихово наступање потпомаже наша артилерија у колико јој то магла допушта.
2) Код Шумадиске дивизије: Од 9 час. продужена је интензивна припрема напада на Голо Било. Наши делови заузели су зупчасту тачку северозападно од Ковила и непријатељске ровове северно од ове чуке и ту се сада утврђују. Непријатељ са ове повукао се на Камени зуб између ње и Голог Била. Лево крило трупа, које нападају Голо Било дошло је до препречних средстава испред непријатељских ровова и ту је застало, јер је дочекано јаком пешад. ватром и бомбама. Због магле продужује се лагана артилериска ватра против Голог Била. Наше пак трупе на Ветренику продужују припрему напада пешад. и артилер. ватром. Делови са Катунца и Пожарских положаја подишли су под непријатељске положаје, где се води жива пушчана и митраљеска борба“.

ОБр. 1909 у 19 час.

„Стање у 15 часова:
Код Тимочке дивизије пешад. и артилер. ватра. Код Шумадиске дивизије: Наше трупе које су избиле на Зупчасти ћувик северозападно од Ковила застале су на заузетом положају и ту се утврђују, јер су тучене артилер. ватром са Голог Била и Преслапа. Сад се врши припрема артилер. ватром за њихово даље наступање. Непријатељске трупе које су потиснуте са тог ћувика биле су јаке 2 чете са 2 митраљеза. Лево крило трупа које нападају Голо Било почев од 14 часова тучено је јаком артилер. ватром са Ветреника. Према Ветренику пред Катунцем и на Пожарској коси стање је непромењено“.

Обр. 1913 у 21.30 час.

„Стање код ове армије у 18 часова:
Код Тимочке дивизије – крилу (према Тушину и Кожуху) сем обостране јаке артилериске ватре, која је тукла цело по подне није било промене. На левом крилу наши јаки извиђачки делови под ватром непријатељске артилериске ватре са Преслапа и Кожуха а потпомагани јаком ватром наше артилерије ушли су једним делом у село Зборско и једним делом допрли су до испред самог гребена трећег ћувика испред Преслапа и ту су заустављени јаком пешад. ватром. Код Шумадиске дивизије: Услед јаке ватре непријатељске артилерије са Преслапа наши делови, који су заузели Зупчасту чуку северозападно од Ковила нису могли даље да напредују већ су се зауставили на њој, где се сада утврђују. Према Ветренику испред Катунца и на Пожарској коси стање непромењено“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2246 у 6.15 час.

„Ноћ 11./12. септембра прошла на миру“.

ОБр. 2260 у 18.30 час.

„Стање на фронту од 16 часова:
Код Дринске дивизије отпочело је повремено бомбардовање у 6 часова са раније добивеним елементима, јер је била стално густа магла, која је ометала рад артилерије. Десна колона подишла је на 200 метара првој линији непријатељских ровова на Плочи а на 30 метара од непријатељских ровова на врху Каре Тепе. Лева колона подилази Девојачком брегу. Напад се продужава уз моћну потпору артилерије. Код Дунавске дивизије отпочело је бомбардовање у 6 часова. До 9.30 час. јака магла спречавала је јачу акцију. У 9.35 час. предњи пешад. делови леве колоне избили су на Трапезасту косу а у 12 часова пешад. делови леве и десне колоне избили су на предњи непријатељски положај испред кршног виса са кога је непријатељ одступио под нашим притиском. Непријатељ туче врло снажном артилериском ватром наше делове, који држе део предњег непријатељског положаја југозападно од Кршног виса. Осмотрени непријатељски покрети: у 10 час. 1 чета и 1 батерија од Горничева ка Баници; у 11 часова колона јачине до 2 батаљона од Церова ка Горничеву; у 15 час. једна брдска батерија и две чете дошле су из Банице на западни крај виса западно од Горничева (северно од пута). Извештај према дивизиским крокијима“.

ОБр. 2262 у 21.45 час.

„Стање на фронту у 17.30 часова:
Код Дринске дивизије центар десне колоне на јуриш заузео највишу тачку на Плочи; непријатељ се повукао у нереду; десно крило исте колоне заузело јужни каменити ћувик Кочобеј и лево крило те колоне је на 20 – 30 метара од непријатељских ровова на Кара Тепе. Код леве колоне Дринске дивизије и код Дунавске дивизије стање као што је јављено са ОБр. 2260“.

Од војног изасланика у Атини

ОБр. 103 у 20 час.

„Наш повереник јавио ми се данас по подне и саопштио: „Да је сазнао од бугарског војног изасланика и његових повереника да се бугарски погранични становници спремају, да нападну на Маглену на наше трупе. У колико је то вероватно незнам“.

Од делегата капетана Јовичића

Бр. 538

„Ситуација на Енглеском фронту на дан 11. септембра:
Дојрански фронт: У току дана извршено је систематско бомбардовање непријатељских ровова. Непријатељска тешка артилерија одговарала је.
Струмски фронт: Поред препада за које је јављено у јучерашњем јутарњем извештају заузели смо непријатељске ровове на висовима 350 и 386 источно од Неохари. Нашли смо непријатеља, да је јако утврђен у Караџакеју и Јеникеју. Француска одељења имала су јачег сукоба око Јенимаха. Један наш батаљон (84 бригаде) узео је код Невољена 30 заробљеника. Непријатељ је за време повлачења и контра напада, много трпео од наше артилерије и пешадиске ватре. Непријатељске патроле биле су активније у току дана, а на Демир Хисарском путу примећено је много аутомобилских кола“.

Бр. 541

Доставља дневни извештај № 45 штаба Енглеске војске:
„У току јучерашњег дана нађено је, да је теснац јужно од к. Само (северно од Мачукова) врло јако утврђен и да су непријатељски раденички делови код 0,5 и 0,4 позади „Мала Куна“ били врло активни. Велики број граната од 150 мм. избачено је на теснац код Владоје и доцније као одговор на наше бомбардовање иста оруђа од 150 мм. пренела су ватру на фронту наше 22. и 26. дивизије. Непријатељска тешка хаубица управила је ватру на „Мали командант“. Један агент јавља, да се у Ксантију налази једна Турска дивизија која је дошла из Једрена. Ако је ово тачно ова дивизија мора да је састављена из нових трупа до сада скоро обучених“.

Бр. 545

„Ситуација на Енглеском фронту на дан 12. септембра:
Дојрански фронт: У току ноћи непријатељ је бомбардовао наше предње положаје. Бомбардовање непријатељских положаја данас се продужује. Непријатељ слабо одговара из тешких оруђа.
Струмски фронт: Неколико сукоба између патрола источно од реке, иначе мирно. Према аеропланским извештајима Бугари продужују дефанзивне радове на положају источно од железничке пруге“.

Од војног изасланика у Румунији

Бр. 1198 у 8.10 час.

„9. септембра: Северни фронт – Северна армија: Јаке борбе у теснацу западно од вароши Топлице; Чик Середа заузета, непријатељ се повлачи западу. Јужни фронт: Непријатељ бомбардовао Ђурђево, Румуни бацали бомбе на Рушчук.
10. септембра: Северни фронт – западно од Горњег Муреша и Олте непријатељ се повлачи. Заробљено 3 официра и 106 војника. Одбијено више непријатељских напада и отели 2 топа, 2 митраљеза, много муниције, заробљено 3 официра и 302 војника. Јужни фронт: Дуж Дунава пушкарање. У Добруџи ново груписање иза Силистрије – Базарџик“.

Наређења (Извештаји) Врховне команде

Њ. В. Краљу,
Министру Војном,
војним изасланицима,
командантима I., II. и III. армије

„11. септембра на нашем фронту ништа ново. Енглези су на левој обали Струме заузели неколико села и заробили 1 официра и 30 војника из 14. бугарског пука. Руси су заузели Влахо клисуру“.

ОБр. 4954
Министру Војном,
команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају, Милну и
свима војним изасланицима

Стање 12. септембра у 17 часова:
„Јутрос је нашом иницијативом предузета артилериска борба на целом фронту, којој је следовала и пешадиска акција. Рђаво време омета коректуру артилериске ватре.
II. армија: Заузела је чуку северозападно од Ковила и врши даљи напад на Голо Било (то је коса која води од Ковила ка Ветренику). На другим одсецима наши пешадиски предњи делови подишли су непријатељским положајима.
III. армија: Дринска дивизија пребацила је под борбом своје предње пешадиске делове на десну обалу р. Брода у правцу Кајмакчалана и Старковог гроба.
Дунавска дивизија пребацила је предње пешадиске делове на десну обалу речице која се улива у Петорско језеро.
I. армија: Вардарска дивизија и део Моравске дивизије прешли су такође поменуту речицу у правцу Горничева, а јужно од њега још не. Јужно од језера наша пешадија прешла је на леву обалу Налбандкеј – Дереси и подишла Елевишу и Чалџилару.
Код свију армија борбе се продужују“.

Слични чланци: