12. септембар, Операције I армије и Коњичке дивизије

Операције I. армије

У току ноћи 11./12. септембра пушкарање на левом крилу Вардарске дивизије; 2. пешад. пук са једним својим батаљоном заузео Ребрасти вис на крајњем десном крилу Вардарске дивизије и пошумљени ћувик на крајњем левом крилу Дунавске дивизије; једна хаубичка батерија пласирана у котлини источно од овог ћувика.
На фронту Коњичке дивизије мирно.
Ток напада:
У 6 час. по диспозицији команданта армије отпочиње бомбардовање непријатељских положаја на целом фронту.
Непријатељ одговара ватром из једне хаубичке батерије и једне брдске батерије северније, против Вардарске дивизије; а из једне брдске у правцу 2. пука и из једне пољске са к. 649 против Коњичке дивизије.
Француска артилерија туче к. 633; око 7 час. поједини непријатељски војници са Трапезасте косе почињу напуштати ровове услед јаке ватре наше артилерије, због чега су из 2. пука упућене патроле у том правцу.
У 7.45 часова 2 батаљона бугарске пешадије крећу се од Сотира ка Караули на друму Баница -Ново село.
Око 8 час. патроле 2. пука већ избијају на највише тачке Трапезасте косе и отпочињу пушкарање са непријатељским војницима, због чега је у том правцу упућено одмах неколико водова пешадије.
У то време отпочиње покрет пешадије левог одсека Вардарске дивизије, али коју јако туче непријатељска хаубичка батерија од Горничева.
Из Коњичке дивизије телефоном јављају, да непријатељска артилерија слабо одговара и да Французи још нису отпочели артилериско дејство.
Око 8.40 час. Вардарска дивизија телефоном моли, да се нареди, да француска тешка артилерија јаче дејствује, нарочито против непријатељске хаубичке батерије која се налази северно од Горничева; да би се могла кренути пешадија напред, јер иста фланкира лево крило, док против ње француска тешка артилерија дејствује врло слабо, наше хаубичке батерије ангажоване су другим циљевима.
Одмах наређено телефоном пуковнику Докену, команданту француске тешке артилерије, преко команданта артилерије III. армије, да се отвори ватра против те непријатељске хаубичке батерије.
Француска тешка артилерија потом одмах почиње јаче дејствовати; Вардарска дивизија телефоном јавља, да се левокрилна бригада стално креће напред, и да ће ако та бригада заузме косу, која се спушта ка језеру, наредити напад и деснокрилној бригади. За сада његов борбени поредак окреће се око десног крила.
Непријатељ почиње да се повлачи са Шумовитих чука северно од Горничева.
До овог времена извиђачки делови Коњичке дивизије већ су прешли реку Налбандкеј; француска артилерија туче коту 633. Око 9.25 час. десно крило Добровољачког одреда већ је делом прешло реку. Око 10 часова виде се у повлачењу од Горничева ка Баници 2 чете непријатељске пешадије и једна батерија.
Непријатељска хаубичка батерија од Горничева око 11 час. опет почиње тући јаком ватром уздуж Трапезасту косу; у то време 22. пук заузима два ћувика испред себе; француска артилерија дејствује против к. 633 и 649; француска пешадија још не наступа; лево крило Добровољачког одреда дошло до реке. У подне 2 батаљона непријатељске пешадије крећу се ка Горничеву; десна колона Вардарске дивизије (1. бригада) подилази непријатељским положајима до на 2 км. од истих.
У 12.50 час. командант армије телефоном пита команданта Моравске дивизије, да ли он налази, да се његова пешадија може кренути одмах упоредо са десним крилом Вардарске дивизије, или треба сачекати, да се крене и лево крило Вардарске дивизије. Командант Моравске дивизије одговара, да не види ситуацију левог крила Вардарске дивизије; да Моравцима врло јако смета непријатељска хаубичка батерија код Горничева, коју француска тешка артилерија не парира довољно, изгледа због штедње муниције.
У 13.30 час. један француски дивизион пољске артилерије долази на лево крило армије, ради потпомагања напада. Наше патроле упућене Чалџилару заустављене ватром.
У 13.35 час. командант армије пита телефоном Вардарску дивизију: зашто се пешадија десног крила не креће, због чега се командант Дунавске дивизије жали, да не може ни он да се крене напред, јер добија бочну ватру од непријатељске пешадије, која се налази испред Моравске дивизије и десног крила Вардарске дивизије? Командант Вардарске дивизије одговара, да је његово лево крило заостало иза десног, јер су косе испред тог крила врло простране и са дубодолинама, те чека да то крило избије на фронт у висини десног, када ће се и десно крило кренути брже напред. Истина десно крило и сада се креће, само мало лакше, и већ је деловима почело да прелази Безимену реку.
Одмах о овоме телефоном командант армије извештава III. армију с напоменом, да би Дунавска дивизија могла мало да заломи своје крило и да крене у напред, када ће обзиром на непријатеља испред себе то може, не чекајући неко особито равњање са десним крилом I. армије.
Затим командант армије пита телефоном и команданта Моравске дивизије, шта ради његов први борбени ред. Одговорено, да се креће лагано, али да га у томе много кочи непријатељска хаубичка батерија северно од Горничева. Због тога командант армије преко команданта артилерије III. армије одмах захтева, да француска тешка артилерија отпочне јаче дејство против ове непријатељске хаубичке батерије.
У 13.45 час. Коњичка дивизија извештава: да француска пешадија још није заузела к. 633, а изгледа да на њој и к. 649 нема непријатеља, јер изгледа да су ровови испражњени и на положају види се само по неки коњаник; да су наши сви делови прешли р. Налбандкеј и наступају полако ка гребену; да Французи намеравају тек пред вече да нападају на фронт Рудник – језеро Рудничко; да су Французи упутили три батерије команданту нашег левог крила, да помогну напад наших у правцу Чалџилара, према чему изгледа, да они чекају да наши заузму косу северно од Чалџилара, па тек да онда крену својом пешадијом на већ очишћене к. 633 и к. 649. Због тога командант армије телефоном наређује Коњичкој дивизији, да се команданту Француске дивизије пошаље писмени извештај о ситуацији на њиховом фронту, и да га замоли, да са својим трупама јаче напредује, као и да о томе Коњичка дивизија извести ђенерала Сараја, који тамо данас долази.
У 14.40 час. предњи делови десне колоне Коњичке дивизије добијају ватру од с. Елевиша (2 чете), лева колона (1 батаљон) води борбу са непријатељем код с. Чалџилара; патроле упућене на коту 649 заустављене ватром. Услед јаке ватре непријатељске хаубичке батерије, северно од Горничева, наши пешаци појединце почињу да се колебају и напуштају Трапезасту косу, али је 3. батаљон 2. пука упркос те ватре ипак остао на положају. И овом приликом тражено је, да пуковник Докен јаче интервенише ватром своје тешке артилерије.
У 15.40 час. 22. пук долази у висину 2. пука; центар Вардарске дивизије мало заостао; једна чета са левог крила 21. пука са 2 митраљеза упућена у заштиту левог бока леве колоне; предњи делови Коњичке дивизије су на 600 метара од с. Чалџилара. Французи артилеријом туку позадину коте 649; две наше тешке батерије туку успешно непријатељску артилерију у правцу Горничева, и у 16.10 час. цела лева колона прилази Безименом потоку, који се улива у Островско језеро и подилази непријатељским положајима на његовој десној обали.
По телефонском извештају команданта Вардарске дивизије и десно крило Вардарске дивизије предњим деловима прешло је Безимену реку, која се улива у Петорско језеро. Пешадија Коњичке дивизије прилази Елевишу – Чалџилару и напредује безпрекидно. Око 16.25 час. предњи делови Моравске дивизије су испред Трапезасте косе, чијем наступању јако смета непријатељска артилерија са правца Горничева. Телефоном наређено, да хаубички вод Коњичке дивизије пласиран позади с. Коларца, отпочне тући непријатељску позадину испред левог крила Вардарске дивизије.
У 17.55 час. Французи се заустављају на јужној падини коте 633; једна батерија француског пољског дивизиона на нашем левом крилу пласирана, а друге две пласираће се тек у току ноћи.
У 18 часова командант Моравске дивизије наређује, да 2. пук са својим предњим деловима заузме и поседне косу између Трапезасте и Горничевске косе, а да резерву привуче ближе Трапезастој коси, одржавајући притом најтешњу везу са Дунавском и Вардарском дивизијом. По усменом телефонском наређењу команданта армије један батаљон 16. пука упућен Вардарској дивизији.
После овога поједини делови борбеног поретка кренули су се још у напред, а пред мрак борбени поредак се зауставља и утврђује у заузетој линији.
Закључак:
1) Трупе I. армије успеле су у току дана да подиђу главном непријатељском положају Малка Ниџе; а Моравска дивизија деловима прешла изворни крај Безимене реке, која се улива у Поторско језеро.
а) Десно крило Вардарске дивизије спустило се до ове реке, а центар и лево крило нешто су мање напредовали због јаке уздужне ватре непријатељске артилерије, и
б) Одред пуковника Васића налази се на неколико стотина метара од с. Чалџилара и Елевиша.
Н. З. Французи нису успели, да у току овог дана овладају котом 633.
2) Највећа сметња нашем напредовању, поред огромних теренских тешкоћа, била је не многобројна већ вешто маскирана и тактички врло добро употребљена непријатељска артилерија.
3) Наши губитци нису осетни. Познати код Вардарске дивизије: око 13 погинулих и 56 рањених. Код Моравске и Коњичке дивизије свакако незнатнији, али још непознати.
4) Држање војника и старешина у борби врло добро. С пуно полета, одушевљења и неодољиво продирало се непријатељском положају и поред јаке непријатељске артилериске ватре и теренских тешкоћа.
5) Пред фронтом Моравске и Вардарске дивизије по исказу једног заробљеника налази се 23., 30. и 10. бугарски пешадиски пук.
На фронту III. армије, код Дунавске дивизије јака магла све до 9.30 часова спречавала је јачу акцију ове дивизије. Тек после овог времена почела је и она напредовати напоредо у тесној вези са десним крилом I. армије.
Командант армије са ОБр. 1382 у 21.45 часова издаје диспозицију за напад на непријатеља:
„Сутра, 13. септембра, армија ће продужити извршење задатка, датог мојом диспозицијом ОБр. 1266; напад има отпочети опет у 6 час. јутро. Магацини и комуникације до даљег наређења остају по досадашњем. Са штабом налазићу се у Острову“.
Напомена: командантима дивизија најозбиљније препоручујем, далеко рационалну употребу нарочито хаубичке артилерије.
Ова заповест достављена телефоном свим командантима дивизија, Врховној команди, команданту II. и III. армије и Њ. К. В. Престолонаследнику.
Командант III. армије актом ОБр. 2268 од данас извештава да ће и трупе његове армије сутра 13. овог м-ца. у 6 часова продужити напад на непријатеља.

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 11./12. септембра и у току дана ситуација је била оваква:
У току прошле ноћи 2. пешад. пук са једним својим батаљоном узео је Ребрасти вис на крајњем десном крилу Вардарске дивизије, и пошумљени ћувик на крајњем левом крилу Дунавске дивизије, а 2. батаљон тог пука задржан је у одсечној резерви. Хаубичка батерија пласирана је у току прошле ноћи у котлини и источно од напред поменутог пошумљеног виса. Јутрос у 6 час. отворена је артилер. ватра на непријатеља на целокупном армиском фронту. У правцу положаја 2. пука одмах се јавила једна непријатељска брдска батерија, како изгледа пласирана негде око с. Горничева. Око 7 час. осмотрено је да поједини непријатељски војници са Трапезасте косе под притиском ватре наше артилерије напуштају ровове и беже у позадину. Одмах после овога наредио сам да командант 2. пука упути патроле на Трапезасту косу. Око 8 час. патроле су избиле на највише тачке Трапезасте косе, где се отворило пушкарање између наших и непријатељских војника. Одмах сам наредио да се за патролама упуте десетине и водови и око 9.30 час. Трапезаста коса је била потпуно заузета. Око 11 час. са правца Горничева једна непријатељска хаубичка батерија отпочела тући јаком ватром целу Трапезасту косу по дужини почињући од југа ка северу. У ово исто време на фронту 2. пука отворила се и јача пешад. ватра на крајњим западним падинама Трапезасте косе. Око 14.30 час. услед врло јаке непријатељске хаубичке ватре поједини наши пешаци отпочели су да напуштају Трапезасту косу но и поред ове ватре 3. батаљон 2. пешад. пука остао је на положају и положај је одржан. Непријатељску хаубичку батерију код Горничева наша артилерија није могла пронаћи. Ова непријатељска хаубичка батерија дејствовала је преко целог дана и на фронт ове дивизије и на фронт Вардарске и Дунавске дивизије и обуставила је своју ватру само за време дејства тешке француске артилерије. У 18 час. наредио сам да 2. пешад. пук својим предњим деловима заузме и поседне косу која се налази између већ заузете Трапезасте косе и Горничевске косе а резерву да привуче ближе Трапезастој коси одржавајући притом најтешњу везу са Дунавском и Вардарском дивизијом. Према усменом наређењу команданта I. армије батаљон 16. пука упућен је команданту Вардарске дивизије. Извештај о губитцима поднећу накнадно. Губитци су релативно врло мали.
У 21 час под ОБр. 941 издато је следеће наређење команданту 2. пешад. пука:
„Наређујем да у току ноћи заузмете и поседнете косу која се налази између Трапезасте косе и Горничевске косе и на тај начин изађете у висину левог крила Дунавске дивизије и десног крила Вардарске дивизије. О извршењу овог известити ме у јутарњем извештају. Уопште безпрекидно имати у виду задатак дат команданту мојом заповешћу ОБр. 930“.
У 23.35 час. командант I. армије са ОБр. 1382 издао је следећу диспозицију за напад:
„Сутра 13. септембра армија ће продужити извођење задатка датог мојом диспозицијом ОБр. 1266 од 11. тек. мес. Напад има отпочети опет у 6 час. јутра. Магацин и комуникације до даљег наређења остају по досадашњем. Са штабом налазићу се у Острову“.
Напомена: Командантима дивизија најозбиљније препоручујем рационалну употребу нарочито хаубичке артилерије.
У 23.47 час. сходно предњој диспозицији под ОБр. 943 издата је следећа заповест борачким јединицама:
„Сходно диспозицији команданта I. армије ОБр. 1382 сутра 13. септембра I. армија продужиће извођење задатка датог диспозицијом I. армије ОБр. 1266. Напад има отпочети опет у 6 часова јутра.

Наређујем:

1) Командант 2. пешад. пука продужиће извођење задатка датог мојом заповешћу ОБр. 930. Командант 1. бригаде руковаће извођењем задатка.
2) Командант артилерије обратиће нарочиту пажњу на што рационалнију употребу артилерије, нарочито хаубичке артилерије.
3) Напад има отпочети 13. овог месеца у 6 часова јутра.
4) Магацин и комуникације остају по досадашњем.
5) Артилерија дејствује преко целе ноћи с времена на време.
Са ОБр. 940 извештен командант армије и суседне дивизије“.

Дејство Вардарске дивизије

Ноћ 11./12. септембра, обично пушкарање предњих делова.
У току дана:
Брдска батерија и вод Дебанжов и Данглисов стигли су на свој одсек.
Командант 3. батаљона 21. пука извештава:
„Са батаљоном дошао сам на место дивизиске резерве.
У 6 час. отпочело је бомбардовање непријатељских положаја, које још и сада траје.
У 8 час. отпочео је покрет пешадије за напад са левог одсека.
У току дана упућена је једна чета са левог крила 21. пука да садејствује десном крилу 23. пука, које је дошло у висину левог крила 21. пука.
Пук са крајњег десног крила у току дана постепено је наступао и овладао целом левом обалом Петорске реке и рокирао 1 батаљон западно од Ребрасте косе, а северно од друма.
У 17 час. овај је пук предузео наступање целокупном снагом.
У овом моменту у 20 час. овај је пук још у току напада.
Наш пук (21.) јужно од овог у главном остао је на своме месту. Пукови левог одсека допрли су местимично до саме леве обале Безимене реке, северно од Овчије Главе, а која се улива у Островско језеро.
Овога момента у 20.10 час. води се јака пешадиска и митраљеска борба пред фронтом нашег пука, који наступа ка Горничеву.
Пред фронтом левог одсека такође јака пешад. и артилер. ватра. Наша артилерија садејствује.
До 18 час. по делимично прикупљеним податцима наши губитци: 13 погинуло и 52 рањено.
О овоме извештен је командант I. армије и суседне трупе са ОБр. 1355.
У 22.15 час. по личној телефонској представци команданта 2. бригаде о немогућности даљег напада с молбом да повуче пешад. делове на њихове првобитне положаје. О овоме обавестио сам телефоном команданта I. армије а потом сам одобрио повлачење делова команданту 2. бригаде с тим, да се положаји најотпорније бране а да поднесе и писмену представку.
Намера је била да се с обзиром на прогрес Васићевог одреда ка Соровићеву сутрадан и ако 2. бригада буде укочена кренем 1. бригаду у садејству са Моравском дивизијом у нападу на М. Ниџе. Један хазардан маневар но који у случају брзог успеха довео би до предаје бугарске трупе на Овчијој Глави. Могло се рачунати на успех јер пред фронтом 2. бригаде изгледа да није било више од једног пука рачунајући ту и нападни одсек левог крила 21. пука.
Но противник се ноћу извукао са положаја Овчија Глава и тако је груписање дивизије за општи напад на нови положај омогућено у реду и са заједничком и једновременом акцијом целе дивизије“.
Командант I. армије са ОБр. 1382 у 22.30 час. доставља диспозицију за продужење напада на непријатеља за 13. септембар тек. године:
Диспозиција команданта I. армије за напад на непријатеља:
„Сутра 13. ов. мес. ова армија ће продужити извршење задатка датог мојом диспозицијом ОБр. 1266. Напад има почети опет у 6 час. јутра.
Магацини и комуникација до даљег наређења остају по досадашњем.
Са штабом находиће се у Острову“.
Напомена: Командантима дивизија најозбиљније препоручујем далеко рационалнију употребу нарочито хаубичке артилерије.
На основу ове диспозиције командант Вардарске дивизије издао је под ОБр. 1356 од 12. септембра следеће наређење:
Команданту десног, левог одсека и артилерије.
„Према наређењу команданта I. армије ОБр. 1382 од 12. ов. мес. има се продужити напад на непријатеља у духу моје заповести ОБр. 1328 од 11. ов. мес.

Наређујем:

1) Командант десног одсека продужиће напад одређеним правцем 22. пешад. пуком а снагом, која му остаје сигурно обезбеђујући свој садашњи одсек.
2) Командант левог одсека остаће у дефанзиви на својим положајима, које је држао 12. ов. мес. пре почетка данашњег напада.
3) Командантима одсека (колона), команданту артилерије препоручујем што боље извиђање непријатеља, као и што рационалнију употребу артилерије а нарочито хаубичке.
Губитци:
Погинуо активни пешад. ппоручник Петар М. Пањевић.
Рањено: активни пешад. поручник Тома Т. Павловић, резервни пешад. ппоручник Сибин М. Јовковић, резервни пешад. ппоручник Драгутин М. Вељковић, резервни пешад. ппоручник Василије П. Чарапић и активни артилериски потпоручник Зарија Копривица.
Погинули: 2 подофицира, 4 каплара и 35 редова.
Рањено: 10 подофицира, 15 каплара и 118 редова.
Контузовано: 3 подофицира, 3 каплара и 24 редова.
Нестало: 16 редова.
Непријатељски губитци овог дана били су врло велики услед јаке пешад. а нарочито артилериске ватре.
У главном и наше и непријатељске трупе остале су овог дана на својим положајима сем што је 22. пук допро до Петорске реке и мањи пешадиски делови 2. бригаде за нешто у напред.
Од непријатељских трупа у борби су овог дана учествовали: од друма Горничевског са левог ка десном крилу непријатељском на југ 23. пешад. бугарски пук пошто је 30. повучен и замењен овим; 1 батаљон 10. и 15. пешад. бугарског пука; 51. и 52. бугарски пешадиски пук били су у резерви у другој линији око Церова а 12. бугарски пешадиски пук код Крушограда. Ови комбиновани податци нису тачно потврђени.
Наше су трупе овог дана издржале борбу врло добро. Пешадиски делови задржали су се на заузетим положајима сем извесних делова 2. пешад. бригаде, који су се око поноћи повукли на своје првобитне нападне положаје са задатком најотпорније одбране.
Попуна муницијом вршена врло добро.
Утрошено муниције:
Пушчаних метака 27.500, митраљеских 16.576, за пољски топ 75 мм. граната 2.194, шрапнела 1.630, хаубички 120 мм. граната 637, рововских бомби мањих 70, ручних бомби 12, Азен бомби 5“.

Дејство Коњичке дивизије

Ноћ 11./12. септембра прошла на миру. Са ОБр. 1460 извештена I. армија.
У 7.40 часова:
Командант 5. коњичког пука извештава:
„Французи туку косу на којој је кота 633“.
У 8 часова: Пуковник Васић извештава:
„Наша артилерија почела да дејствује у 6 часова.
Пешадиски предњи делови пребацили су се на леву обалу Налбандкеј – Дереси у циљу извиђања. Снага непријатеља није оцењена. Наша артилерија туче к. 649 на којој се налази непријатељска артилерија“.
У 9.25 час. командант 5. коњичког пука јавља:
„Веза са Французима одржава се. Французи почели да дејствују у 7 часова артилеријом на к. 633 и к. 649, најјача ватра била је око 9 часова. Десно крило француске пешадије не наступа. Десно крило нашег Добровољачког одреда прешло је р. Налбандкеј – Дереси. У току ноћи ојачали су Французи своје лево крило и продужили до с. Мокрени“.
У 10.40 час. у правцу с. Чалџилар виђа се само по који непријатељски војник. Брдска батерија на нашем левом крилу не дејствује, јер нема циљ.
У 10.45 час. Њ. К. В. Престолонаследник наредио да I. армија туче к. 603 и пут који иде за Патели.
У 12.40 час. командант 5. коњичког пука јавља:
„Французи су на својим положајима. Делови нашег Добровољачког одреда су на 2 км. од Чалџилара“.
У 13.30 час. на лево наше крило дошао један пољски арт. дивизион француски, ради потпомагања напада.
У 13.35 час. патроле упућене на Чалџилар заустављене су ватром.
У 14 час. пуковник Васић извештава: Његови пешачки делови дошли су на 800 метара од Чалџилара; воде пушчану ватру; наредио је да се исти појачају.
У 14.40 час. десна колона развила две чете, предњи делови прешли реку; пушчану ватру добијају од с. Елевиша; наредио је да се развије још једна чета.
Лева колона пребацила 1 батаљон на леву обалу Налбандкеј – Дереси, води борбу са непријатељем, који је код с. Чалџилара; ровове код овог села туче наша артилерија. Патроле упућене на к. 649 заустављене ватром.
У 15.10 час. командант 5. коњичког пука јавља:
„У 11 час. непријатељске предстраже са источне падине к. 649 повукле су се на вис главног положаја; наши предњи делови зауставили су се и чекају напад француских трупа. Бугарска два брдска топа који су дејствовали пре подне на Налбандкејској била су ућуткана у 10 час. По подне се појавила једна пољска батерија, коју су Французи ућуткали за 15 минута и више не дејствује“.
У 15.40 час. пуковник Мостић јавља – да к. 633 није заузета од стране Француза.
У 15.45 час. начелник штаба извештава: Два бугарска вода крећу се од к. 649 ка северу; наши предњи делови су на 600 метара од Чалџилара. Французи туку позадину к. 649.
У 17.55 час. командант 5. коњичког пука: Од француског дивизиона који је на нашем левом крилу, једна батерија је већ пласирана, а друге две пласираће се у току ноћи.
Французи су се зауставили на падини к. 633.
Командант I. армије телефоном, под шифрованом депешом са ОБр. 1382 у 22.45 час. доставља диспозицију за напад на непријатеља:
„Сутра 13. септембра армија ће продужити извршење задатка датог мојом диспозицијом ОБр. 1266. Напад има отпочети опет у 6 час. јутра.
Магацин и комуникације до даљег наређења остају по досадашњем.
Са штабом находићу се у Острову.
Командантима дивизија најозбиљније препоручујем далеко рационалнију употребу нарочито хаубичке артилерије“.
Диспозицију у изводу саопштити Французима без напомене.
На основу предње диспозиције командант Коњичке дивизије под ОБр. 1488 у 24 часа издао је следеће наређење:
1) Команданту 5. коњичког пука:
„Сутра 13. септембра продужење задатка по наређењу ОБр. 1420.
О овоме известите и команданта 156. Француске дивизије“.
2) Команданту одреда пуковника Васића:
„Сутра 13. септембра продужење задатка по наређењу ОБр. 1420“.
Командант дивизије са начелником штаба у 7 час. јутра отишао на положај код десног одсека ради руковања борбом на десном и левом крилу; овде био Престолонаследник са ђенералима Бојовићем и Сарајом.

Слични чланци: