Операције II. армије
Ноћ 12./13. септембра сем омањег пушкарања прошла на миру. Са ОБр. 1921 извештена Врховна команда, I. и III. армија.
У току дана примљени су ови важнији извештаји:
Од команданта I. армије
ОБр. 1386 и ОБр. 1387 а који су извештаји у целости изнети за овај дан код Врховне команде.
Од команданта Тимочке дивизије
ОБр. 1529, ОБр. 1535, ОБр. 1537, ОБр. 1541 и ОБр. 1543, изнети код ове дивизије за овај дан.
Од команданта Шумадиске дивизије
ОБр. 1516, ОБр. 1518, ОБр. 1521, ОБр. 1526, ОБр. 1530 и ОБр. 1533, изнети код ове дивизије за овај дан.
Од команданта III. армије
ОБр. 2276, ОБр. 2281, ОБр. 2291, ОБр. 2297 и ОБр. 2300, изнети код ове армије за овај дан.
У 10 час. авијатичка ескадрила ове армије јавља телефоном да се сад вратио један аероплан из извиђања и да до Црне реке није приметио никакве покрете непријатељских трупа.
У 10.30 час. помоћник начелника штаба Врховне команде извештава телефоном да Бугари према Французима на нашем левом крилу одступају и да ће због тога армије добити наређење за живљи рад.
У 10 час. позват је на телефон начелник штаба Шумадиске дивизије и питан да ли се кренуо левокрилни батаљон 10. пука, и ако није шта му смета. Начелник одговара да се левокрилни батаљон кренуо, а деснокрилни није могао услед артилериске ватре са Преслапа и Голог Била. Наређено је, вели, да се батаљони крену напред, јер утрошак артилериске муниције не одговара постигнутом успеху.
Од Врховне команде
ОБр. 4972 и ОБр. 4978, ова су наређења изнета напред у целости а достављена су дивизијама.
У 14 часова питан је преко ордонанс официра командант прве бригаде Шумадиске дивизије каква је ситуација код 10. пука на Голом Билу. Одговорено је: Да је десно крило на месту где је и било, али му је опстанак услед непријатељске бочне артилериске ватре угрожен тако, да је у питању хоће ли се одржати, а наређено му је да се заузети положај по сваку цену мора одржати. Лево крило налази се код рова на првом ћувику крајњег десног крила Голог Била. Оно је било моментално застало дочекано од непријатеља бомбама али је сад поново кренуло напред.
У 15.10 час. поново је преко ордонанс официра питан командант прве бригаде Шумадиске дивизије о ситуацији на Голом Билу. Он је одговорио: Десно је крило на истом месту и утврђује се. Један командир чете погинуо, један контузован, али остао у строју. Лево крило сече жице на крајњем десном крилу Голог Била. Командант левокрилног батаљона тражио је, да се артилериска ватра сасреди на главни положај Голог Била, пошто одатле трпи јаку пешадиску и митраљеску ватру чим жице рашчисти, кренуће се напред.
У току рада данашњег дана достављени су извештаји Врховној команди и III. армији и исти су напред за овај дан изнети.
Данас је утрошено:
Код Шумадиске дивизије: 31 шрапнел и 2.584 разорна зрна за пољски топ 75 мм.; 1.231 разорно зрно за брдски топ 80 мм.; 1.115 разорних граната за хаубице 120 мм.; 1.929 шрапнела за брдски топ 80 мм.; 1.115 разорних граната за хаубице 120 мм.; 1.929 шрапнела за брдски топ Данглис 75 мм.; 10 шрапнела и 84 разорне гранате за дугачки топ 155 мм.; 115 за рововску батерију 58 мм.; 47.245 пушчаних и 2.725 митраљеских метака; 198 ручних бомби; 122 бомбе за топ Азен; 13 ракетли; 6 метака за пиштоље.
Код Тимочке дивизије: 2.600 пушчаних метака; 206 шрапнела и 561 разорно зрно за пољски топ 75 мм.; 76 граната за брдски топ 80 мм.
Дејство Тимочке дивизије
Ноћ 12./13. септембра до половине прошла на миру. Са ОБр. 1529 извештена армија.
У току борбе 12. септембра прикупљени су ови податци о распореду и јачини непријатеља према фронту ове дивизије.
1) Пешадија
а) Извиђачки делови, упућени ка непријатељу са одсека између Плаке и Бистрице, били су дочекани ватром из ровова, који су, местимично прекидани и допуњени природним заклонима, протежу на целом овом одсеку испред Тушина. Цени се, да се у тим рововима и заклонима налазе до две чете. Није се могло пронаћи где је резерва ових делова, али се мисли да је она у јарузи западно од села Тушина.
б) Извиђачки делови, упућени са Трестеничке косе, пришли су близу непријатељских делова, али им нису могли да оцене јачину, јер непријатељ није излазио из ровова, који су у то време били обасути нашом артилериском ватром. По јачини непријатељске ватре из тих ровова, којом су наши делови били дочекани, цени се да је непријатељ према Трестеничкој коси исте јачине као и до сада.
в) Према левом крилу: на трећој коси (од Камените чуке до с. Зборског): четири вода и два митраљеза; у самом селу: два вода и два митраљеза; на западној падини Кожуха (бочно према селу): један вод и један митраљез. Овакво је стање било у почетку; а потом, кад су наши извиђачки делови били појачани са три вода, запажено је, по извештају командира чете према с. Зборском, да се и непријатељски делови у селу и на трећој коси појачавају. Оцењено је, да је непријатељ посаду села и источног дела треће косе ојачао једном четом, а сам врх треће косе са два вода. Појачања за село и источни део треће косе силазила су са седла између Преслапа и Кожуха.
2) Артилерија
У току јучерашње борбе дејствовале су ове непријатељске артилериске групе:
а) Према десном крилу: један топ западно од Тушина и једна хаубица са Кожуха. Преко ноћи 12./13. септембра једно оруђе (вероватно брдско) дејствовало са самог врха Кожуха.
б) Према левом крилу: 2 брдска топа и једна брдска хаубица 10,5 см. са Кожуха (нађено је једно цело зрно из ове хаубице); 2 пољска топа са десног и два са левог крила Преслапа; 2 пољска топа са Прашеник – Дудоника. Један део непријатељске артилерије са Преслапа и Прашеник -Дудоника дејствовао је и против десног крила Шумадиске дивизије.
3) Није се могло сазнати које су непријатељске трупе према фронту дивизије, нити се могло оценити шта непријатељ има од трупа иза прве линије.
4) По извештају једног команданта батаљона са левог крила, непријатељ бацио и неколико зрна са загушљивим гасовима, али командант левог крила верује, да су то шрапнели са бризантним пуњењем, који дају густ, жут дим при распрскавању, а не зрна са загушљивим гасом. Са ОБр. 1535 достављено армији.
У току јучерашњег дана били су ови губитци:
Погинули: 1 редов.
Рањени: резервни ппоручник Миливоје Николић и 36 каплара и редова.
Контузован водник митр. одељења Милош Стојадиновић. Са ОБр. 1531 извештена армија.
У 8 час. из армије телефоном наређују: да се дејствује, пошто ће Шумадинци продужити рад. Одговорено, да ће се радити артилеријом, пошто се пешадијом не може ништа радити. Одмах је у овом духу наређено телефонски левој колони да отпочне рад, а у 8.10 час. под ОБр. 1532, издато зато обема колонама следеће наређење:
„У циљу припреме за даљу акцију, команданти колона ће наредити, да артилерија дејствује повремено и то: код десне колоне против непријатељске артилерије код Тушина и непријатељских делова на источној и југоисточној падини Кожуха; код леве колоне против села Зборског и непријатељских утврђења код тог села, на трећој Зборској коси и Преслапу.
Кад се отвара и дејствује артилериском ватром она треба да буде концентрисана на дотични објекат и то интензивнија.
Покрет пешадиским деловима не вршити за сад. Само осматрање непријатеља има да буде непрекидно“.
Стање у 9 часова:
„1) Артилерија десног крила отвара ватру против непријатељских делова према ћувику Трестеничке косе, као и против оних код с. Тушина.
2) С циљем: да се помогну напори десног крила Шумадиске дивизије против Голог Била, наређено да артилерија левог крила туче непријатељске положаје и препреке код с. Зборског, на трећој коси и на падини Преслапа, да би се непријатељска ватра са Преслапа одстранила од Голог Била. У овом циљу артилериском ватром с левог крила дејствује се“.
Са ОБр. 1535 у 24 часа послат је команданту II. армије накнадни извештај о раду 12. овог месеца и о распореду непријатеља на фронту дивизије.
У подне, са ОБр. 1537 послат је армији следећи извештај о стању:
„1) Артилерија десног крила туче с времена на време падине Кожуха према Трестеничкој коси.
2) Артилерија левог крила туче село Зборско, трећу косу и падину Преслапа према с. Зборском. Непријатељска хаубичка батерија са Кожуха одговара кад – кад ретком ватром, тукући прву Зборску косу.
3) Никаква промена код непријатеља није запажена“.
Стање у 15 часова:
Артилерија левог крила туче с. Зборско, трећу косу и западне падине Кожуха.
На десном крилу тренутно затишје.
Командант Шумадиске дивизије у 9.30 час. извештава: да су на Голом Билу делови 24. пука.
Са ОБр. 1538 у 15 час. извештени су о томе команданти колона.
Командант II. армије под ОБр. 1928 доставља ово саопштење Врховне команде:
„Командант Француске војске на нашем левом крилу јавља, да су Бугари пред њим у пуном повлачењу.
Команданту I. и III. армије наредио сам енергичну акцију, што се вама саопштава ради знања“.
Достављајући ово саопштење командант армије наређује, да се дејство наших трупа продужи у духу добивеног задатка.
Командантима колона са ОБр. 1539 у 16.30 час. наређено, да продуже рад у духу досадашњих заповести.
Стање на крају дана:
„а) Данас артилерија левог крила тукла с. Зборско, трећу косу и падине Кожуха и Преслапа. Концентрисана ватра преношена је с једне на другу тачку. У 15 час. под заштитом ове ватре, упућене су са фронта левог крила слабе патроле, с циљем: да се непријатељ изазове да поседне тучене ровове. Патроле су дочекане ватром из непријатељских ровова и утврдиле да су сви ровови били поседнути. У 16.15 час. вод пољске артилерије, постављен за тучење Кожуха, с успехом је тукао непријатељске осматраче на врху Кожуха и непријатељску брдску батерију.
Непријатељска артилерија са Преслапа и Кожуха дејствовала пре подне, а после подне (до 18 час.) није дејствовала.
б) На десном крилу било слабо пушкарање према Трестеничкој коси.
Артилерија овога крила дејствовала данас против непријатељске артилерије код Тушина и непријатељске пешадије испред Трестеничке косе. Осматрачи јавили, да је дејство било добро.
Непријатељска артилерија са Тушина и Кожуха слабо данас одговара.
в) Данашњи губитци: 1 каплар и 1 редов контузован. Код једнога нису се могли запазити знаци контузије него само повраћање По мишљењу командира батерије, то је последица дејства загушљивог гаса, којим су напуњена зрна, бацана из брдске хаубице са Кожуха. Лекарским прегледом утврдиће се овај случај о чему ћу известити.
г) Јучерашњим губитцима треба додати још једног рањеног војника.
Извештај поднесен армији под ОБр. 1543 у 18 часова.
Питана армиска команда телефоном: да ли ће се добити каква нарочита заповест за сутрашњи рад, или ће се рад продужити у духу достављене заповести. Одговорено, да се неће нарочита заповест слати. Тако саопштено и колонама“.
Дејство Шумадиске дивизије
Ноћ 12./13. септембра сем омањег пушкарања прошла на миру. Са ОБр. 1521 извештена армија и суседне дивизије.
У току дана:
Ситуација до 12 часова:
„Непријатељска артилерија са Преслапа, Голог Била и Ветреника обасипа јаком ватром наше делове на западној чуци. Лево крило наших трупа према Голом Билу продужава полако напредовање, које је скопчано са великим теренским тешкоћама и тучено непријатељском ватром.
Команданту који напада Голо Било наређено је да без обзира на непријатељску артилериску ватру продужи напад.
На Ветренику, делови 12. пука, упућени да заузму Камени ћувик у шуми нису успели, јер су задржани снажном ватром из ровова и дејством непријатељске артилерије са Голог Била. Поједини бомбаши подвукли су се до на 20 метара, одакле су убацивали бомбе у непријатељске ровове.
Са Катунца и Пожарских положаја наши јаки извиђачки делови, праћени митраљезима, врше снажан притисак на непријатеља. Са ОБр. 1526 извештен командант армије и суседне дивизије“.
Ситуација до 15 часова:
„Због тога што је даљи напад десног крила трупа, које нападају Голо Било, укочен ватром артилерије са Ветерника, Голог Била и Преслапа, пренето је тежиште напада на десно крило Голог Била и наређено команданту левокрилног батаљона, да продужи што живљи напад.
На осталом делу фронта стање у главном непромењено“.
Ситуација до 18 часова:
„Десно крило трупа, које нападају Голо Било, и даље је укочено непријатељском бочном артилериском ватром са Преслапа, Голог Била и Ветреника.
Предњи делови левог крила, који су отпочели данас око 16 час. да секу жице испред непријатељских положаја тучени бочном ватром са Ветерника били су принуђени да се врате у своје ровове одакле су јутрос пошли. Даљи напад на крила Голог Била наилази на велике теренске и велике тешкоће од бочне непријатељске артилериске ватре са три стране.
Код трупа према Ветренику, на Катунцу и Пожарским положајима, стање је у главном остало исто.
С обзиром на досадашњи ток напада на Голо Било и тешкоће, на које се у овом нападу наилази, одлучио сам се:
а) Да командант десног одсека продужи и даље рад у духу моје заповести ОБр. 1476 од 10. ов. мес. користећи сваку згодну прилику за покрет у напред и заузимање појединих ослоних тачака непријатељског положаја с тим да се до сад заузети положаји што боље утврде и одрже пошто пото.
б) Да командант левог одсека сутра у 7 час. нападне непријатеља на Ветернику и заузме га.
в) Да се артилерија ноћас тако групише, како ће се највећим бројем оруђа моћи интензивно припремити напад на Ветерник, с тим да се један део артилерије и даље употреби за тучење Преслапа и Голог Била у циљу тучења непријатеља на Голом Билу и неутралисање непријатељске артилерије са Преслапа а нарочито Голог Била.
Губитци и утрошак муниције доставиће се накнадно“.
Командант дивизије са ОБр. 1534 од 13. тек. мес. у 18 час. из Пребедишта издаје команданту десног и левог одсека, опште резерве и целокупне артилерије следећу заповест:
„С обзиром на досадањи ток напада на Голо Било и тешкоће на које се у даљем нападу на овај положај наилази, наређујем:
1) Да командант десног одсека продужи и даље рад у духу моје заповести ОБр. 1476 од 10. ов. мес. користећи сваку згодну прилику за покрет у напред и заузимање појединих ослоних тачака непријатељског положаја с тим, да се заузети положаји што боље утврде и одрже пошто – пото.
2) Да командант левог одсека сутра од 7 час. нападне непријатеља на Ветернику и заузме га.
3) Да командант целокупне артилерије у циљу припреме овог напада, неутралисања артилерије са Голог Била и Преслапа групише ноћас артилерију онако, како сам му то данас усмено саопштио; ради тога ће обавестити благовремено команданте оба одсека, који ће сходно његовим захтевима, издати својим командантима одсечне артилерије потребна наређења за ново груписање артилерије.
4) Нападу на Ветреник има предходити најјача припрема артилериском ватром и неутралисање непријатељске артилерије са Голог Била на шта треба обратити нарочиту пажњу.
5) Да командант опште резерве пажљиво прати, ток напада на Ветернику, како би га могао потпомоћи, кад зато заповест добије“.
Губитци:
Погинули: резервни пешадиски капетан I. кл. Милисав Ф. Терзић, командир 1. чете 1. батаљона 10. пука, 3 подофицира, 4 каплара и 12 редова.
Рањени: 5 подофицира, 6 каплара и 44 редова.
Контузовани: резервни пешадиски потпоручник Милутин В. Божовић водник 3. чете 3. батаљона 10. пука, 2 подофицира, 1 каплар и 11 редова.
Оболело 24 војника.
Добитци: Од непријатељског материјала заплењено на Голом Билу: 1 митраљез без штита, 4 резервне митраљеске цеви, 2 митраљеска штита, 25 манлихерових пушака, доста муниције и великих штитова за пешаке.
Операције III. армије
Ноћ 12./13. септембра: изнета напред за овај дан под Бр. 2276.
У току дана:
Примљени су ови важнији извештаји:
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 2033, изнет код ове дивизије за овај дан.
Од команданта II. армије ОБр. 1921, ОБр. 1931 и ОБр. 1934, изнети напред за овај дан.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 806, ОБр. 812, ОБр. 816 и ОБр. 819 изнети код исте за овај дан.
Од команданта I. армије
ОБр. 2276, ОБр. 2283, ОБр. 2296 и ОБр. 2303 изнети напред за овај дан као и диспозицију ОБр. 1382 за продужење напада за 14. септембар. Иста је изнета код I. армије, а достављена је дивизијама ове армије.
Од Врховне команде ОБр. 4801 и ОБр. 4978 изнета напред за овај дан.
Овога дана командант армије са ОБр. 2275 похвалио је Дринске јунаке што су јуришем освојили Кара Тепе – Плочу и Кочобеј и позива их да сруше врата Србије – Кајмакчалан.
У 21 час командант армије са ОБр. 2300 издао је наређење команданту Дринске и Дунавске дивизије следеће садржине:
„У цељи продужења напада на непријатеља сутра 14. септембра наређујем: Да Дунавска дивизија отпочне припрему напада артилеријом у 5 час. а напад пешадијом да предузме тачно у 5.30 часова.
Трупе I. армије предузеће напад у исто време.
Дринска дивизија у исто време да продужи напад на Кајмакчалан“.
О овоме је извештена Врховна команда, I. и II. армија.
У 23 часа примљен је извештај од команданта I. армије:
„Да је наредио за 14. септембар у 5 час. да отпочне бомбардовање непријатељског положаја, а у 5.30 час. има отпочети енергичан напад пешадије по протеривању непријатеља са положаја које сад држи Коњичка дивизија продужиће и гониће правцем Соровић – с. Росна“.
Дејство Дринске дивизије
Ноћ 12./13. септембра:
Између 4 и 5 час. овладано је највишом тачком Кара Тепе. На Чеганском одсеку ничег новог. Ноћашњи бугарски заробљеници изјавили су: да се на Кочобеју и Кајмакчалану налази 11. бугарски пук; источно је 29. пук, а западно 46. пук. Бугари су били изненађени нашим нападом и претрпели су велике губитке. Наше 1 хаубичко оруђе покварено је. Са ОБр. 2036 извештена армија и суседне дивизије.
У 1 час од команданта III. армије примљено је наређење ОБр. 2268 следеће садржине:
„Линију до које сте дошли данашњим нападом одржаћете и обезбедите је по сваку цену у току ноћи 12./13. септембра; сутра 13. септембра продужите напад у 6 час. јутра у духу моје заповести ОБр. 2127 од 12. IX. тек. год. О пријему одговорите депешом“. Команданту III. армије одговорено да је примљено.
У 7.30 часова наши делови извршили су јуриш на највишу тачку Кочобеја и непријатељ је одбачен. Даље наступање спречено контра нападом. На осталом делу фронта упућене су извиђачке патроле. Продужава се организација заузетог положаја. Извлачим брдску артилерију. Нисам добио аероплан за реглажу. Данас се покварило још једно хаубичко оруђе и вероватно оправиће се на положају.
У 21 час примљена је диспозиција команданта III. армије ОБр. 2300 за продужење напада за 14. септембар, иста је напред за овај дан изнета.
Дејство Дунавске дивизије
Ноћ 12./13. септембра:
У 5 час. командант ове дивизије са ОБр. 806 издао је заповест за продужење напада за овај дан следеће садржине:
„Према наређењу команданта III. армије ОБр. 2268 од 12. тек. мес. напад се има продужити данас 14. септембра у 6 часова јутра.
Наређујем:
1) Отварање артилериске ватре биће у 6 часова.
2) За јаче ангажовање артилерије у циљу припреме пешад. напада издаћу накнадно наређење.
3) За извршење пешадиског напада важи моја заповест ОБр. 782 од 11. тек. мес. с тим, да ће овај отпочети чим трупе I. армије – лево од нас изађу на висину леве колоне ове дивизије и буду се ангажовале према непријатељу који стоји на боку наше леве колоне.
О пријему овог наређења одговорити одмах депешом“.
У 6 час. са ОБр. 808 послат је команданту III. армије и суседних дивизија овај извештај о стању код ове дивизије у току ноћи 12./13. овог месеца:
У току ноћи стање је било следеће:
1) Десни одсек: затишје, повремена артилериска ватра с непријатељске стране. Ноћас се чула ларма и јаук рањеника са Зеленог ћувика.
2) Средњи одсек: целе ноћи пушкарање и обастрана повремена артилериска ватра.
3) Леви одсек: слаба артилериска и јака пешадиска борба у току целе ноћи. Непријатељ је неколико пута (најмање пет пута) покушавао да изврши блиски напад на наше истакнуте чете 7. и 8. пешад. пука које држе део непријатељског предњег положаја испред Кршног виса, тежећи нарочито да избије у леви бок њихов. Сви ови покушаји непријатељског напада одбијени су јаком пешадиском, митраљеском и јаком артилериском препречном ватром, непријатељ се задржао на даљини од 100 метара испред наших ровова.
Сви наши делови одржали су се на јуче заузетим одсецима.
Губитци у току јучерашњег дана и ноћи: код десне колоне 2 погинула, 2 рањена; код средње колоне 1 ппоручник погинуо (Димитрије Јовановић), 1 ппоручник рањен (Андрија Милоша Божиновић) и неколико војника; код леве колоне губитци износе око 60.
Тачан број губитака послаће се накнадно.
У 9 час. командант дивизије извештава преко телефона команданта III. армије следеће: „Ова дивизија држи положаје на које је јуче избила са истуреним деловима леве колоне. Средња и десна колона не могу се кренути напред, јер су тучене бочном и леђном ватром са Горничева и од Совича. Прошле ноћи, по извештају команданта 1. пешад. бригаде, Моравци само слабим деловима држали Трапезасту косу, а главнину били повукли у назад. Тек јутрос Бугари одступили са Шумовитог ћувика пред Моравском дивизијом.
Чим се крене напред и с нама изравња 2. пук, намера ми је да кренем леву колону напред. За сада наша артилерија туче непријатељску пешадију пред истакнутим нашим четама.
У 9.45 час. начелник штаба 2. Дунавске пешад. бригаде телефоном јавља како је осмотрио да се 4 (свакако наше) колоне крећу од Соровића на фронт Екшису – Сотир.
У 9.45 час. примљена је ова похвалница, команданта III. армије ОБр. 2275 од 7.45 часова:
Дринцима – јунацима!
Јуришем сте освојили Кара Тепе, Плочу и Кочобеј. Кајмакчаланом су затворена врата од Србије. Срушите та врата. За ваше храбро држање браво! – Живели јунаци!
У 11 час. са ОБр. 812 командант ове дивизије издао је следећу заповест:
„Непријатељ пред француско – руском армијом и левим крилом I. армије налази се у потпуном повлачењу на правцу Соровић – Церово.
Савезничке трупе избиле су предњим деловима на Соровићску реку и продужују гоњење непријатеља.
I. армија лево од нас предузима енергичан напад на фронту Горничево – Малка. Њено десно крило (2. пешад. пук) појачано 1. пешад. пуком Моравске дивизије.
Дринска дивизија десно од нас заузела јуришем предње падине Кајмакчалана и продужава даљи напад.
Дунавска дивизија отпочеће општи напад на непријатеља у смислу моје заповести ОБр. 782 од 11. тек. мес. у циљу протеривања непријатеља са положаја од Горничева, а потом са М. Ниџе.
Наређујем:
1) Да артилерија на целој линији отвори у 12 часова, у подне, најјачу ватру у циљу припреме пешад. напада, а потом овај напад да прати и потпомаже својом ватром.
2) Да наступање пешадије у циљу напада отпочне у 12.30 час. с тим да иницијатива напада припада левој колони, која ће одржавати тесну везу са колоном Моравске дивизије.
3) Општа резерва остаће до даљег наређења на свом месту.
О пријему ове заповести одговорити“.
У 13.35 час. примљен је извештај од команданта Дринске дивизије ОБр. 2053 о ситуацији а који је изнет код исте за овај дан.
У 16 час. са ОБр. 816 послат је команданту III. армије и суседних дивизија следећи извештај:
У 11.30 час. издао сам наређење за напад.
Од 12 – 12.30 час. извршена је припрема јаком артилериском ватром.
У 12.30 час. отпочело је наступање нападних колона ове дивизије.
Десна колона напала је Зелени ћувик испред Шумовите косе № 1 и у 13.30 час. наши делови избили су на ћувик до препрека од жице испред непријатељских ровова, који су очишћени. Наши делови су пресекли жице и спремају се да избију на предњу страну „Зеленог ћувика“. За све ово време непријатељ је тукао јаком хаубичком ватром са М. Ниџе и пешадиском ватром са Каменитог брда наше делове на Зеленом ћувику.
Средња колона у 15 час. изашла је левим крилом у висину леве колоне где се задржала због застоја леве колоне.
Лева колона од 11.30 час. до 13.30 час. извршила је прикупљање на заузетом делу предњег непријатељског положаја и у 13.30 час. отпочела је наступање, али је најјачом артилериском ватром непријатељских батерија од Горничева и М. Ниџе задржата у свом наступању и принуђена на застој. Покрет ове колоне укочен је нарочито због изложености левог бока, пошто делови лево нису изашли на њену висину.
У 16 час. осмотрене три непријатељске колоне јачине по батаљон у покрету од Мале реке за с. Борешницу а у висини (западно) железничке станице Банице. У исто време осмотрени на железничкој станици неки димови, као од паљевина.
У 16.20 час. у вези горње представке команданта артилерије ове дивизије, са ОБр. 815, послата је од стране команданта ове дивизије оваква представка команданту III. армије:
„Командант артилерије известио ме, да услед великог броја циљева непријатељске артилерије он нема могућности да их држи под ватром јер је зато употребио свега једну пољску батерију од 3 топа и две хаубичке батерије, које су овога часа без муниције. Покварена 3 пољска топа, а данас је покварена и једна пољска хаубица – изломљена осовина чекића, као и јуче једна.
Према овоме молим команданта да се топови, који се шаљу на оправку, враћају што пре, као и да се дивизији ставе на расположење бар две пољске батерије за извршење додељеног јој задатка.
У 21.30 час. примљена је заповест ОБр. 2300 команданта III. армије од данас и иста је напред у целости изнета.
У 22 часа командант дивизије на основи заповести предње издао је са ОБр. 820 следећу заповест:
„Према наређењу команданта III. армије ОБр. 2300 трупе ове дивизије продужиће сутра 14. септембра напад, с тим, да припрема напада артилеријом отпочне у 5 час. јутра, а напад пешадијом тачно у 5.30 часова.
Десно од нас Дринска дивизија, а лево трупе I. армије предузеће напад на непријатеља у исто време.
Пријем овог наређења потврдити“.
У 22.10 час. са ОБр. 819 послат је команданту III. армије и суседних дивизија следећи извештај:
„У току по подне продужена је врло јака артилериска борба на целој линији. Непријатељ је нарочито тукао: к. 1500, Шумовиту косу № 1, део Зеленог ћувика, на који су избили наши делови, Чеп и заузети део предњег непријатељског положаја испред Кршног виса.
Наше трупе држе све до сада заузете положаје.
Од 6 час. отпочео је напад десне колоне против к. 1500 и Каменитог брда (између к. 1500 и М. Ниџе). Напад на Зелени ћувик продужиће се вечерас у циљу потпуног овлађивања њим и протеривања непријатељских делова који се држе на његовим задњим падинама“.
Трупе ове дивизије, по телефонским извештајима, претрпеле су осетне губитке, нарочито 2 чете 13. пука и 1 чета 18. пука, које су нападале иа Зелени ћувик, као и делови 7. и 8. пешад. пука, који се налазе истакнути на заузетом делу непријатељског предњег положаја испред Кршног виса.
У 23.50 час. примљен је извештај команданта Дунавске пешад. бригаде ОБр. Службено:
„По свршетку данашње борбе јединице ове колоне заноћиле су овако:
8. пешад. пук – два батаљона у првом борбеном реду, од којих по две чете у стрељачком строју, а по две у батаљонским резервама. 3. батаљон у пуковској резерви на главном одбранбеном положају. Овај пук је на десном крилу и одржава везу са трупама средње колоне, држећи висове М.2, и М.1 и даље у десно до везе са средњом колоном.
7. пешад. пук један батаљон у првом борбеном реду који држи од виса М.2 у лево закључно са висом М.3 са две чете у стрељачком строју а две чете у батаљонској резерви; други батаљон у другом борбеном реду на каменитој коси Е. 3. батаљон у резерви леве колоне на главном одбранбеном положају Шумовите косе № 2.
Артилерија је задржала старе положаје осим брдске Дебанжове батерије, која је помакнута у напред до на линију препрека од жица источно од Трапезне косе“.
У борби данашњег дана дивизија је претрпела ове губитке:
Погинули: 1 подофицир и 12 војника.
Рањени:
1) резервни пешад. капетан I. кл. Живојин Р. Миловановић, из Књажевца командир 1. чете 3. батаљона 18. пука – на Чепу.
2) резервни капетан II. кл. Јован Т. Поповић из Београда командир митраљеског одељења 2. батаљона 18. пука – на Кршном вису.
3) активни пешад. поручник Милош Л. Новаковић из Пољане округ Пожаревачки водник 1. чете 3. батаљона 18. пука – на Чепу.
4) активни пешад. поручник Радисав И. Глигоријевић водник 3. чете 2. батаљона 18. пука – на Кршном вису.
5) резервни капетан II. кл. Милан Ђ. Ристић командир 2. чете 1. батаљона 13. пука – на Шумовитој коси № 1.
6) пешадиски поручник водник 3. чете 2. батаљона 13. пука Љубомир Ђ. Игњатовић из Ваљева – на Шумовитој коси № 1.
7) резервни пешадиски поручник Живојин М. Миловановић из Тулара округ Топлички, водник 2. чете 2. батаљона 13. пука – на Шумовитој коси № 1.
8) активни поручник Милосав Ј. Илић из Рудине округ Нишки водник 4. чете 1. батаљона 13. пука на Шумовитој коси № 1.
9) резервни ппоручник водник 2. чете 1. батаљона 13. пука Станоје М. Милојковић из Сикирице округ Моравски на Шумовитој коси № 1.
Контузовани:
1) резервни ппоручник Милорад Д. Аксин из Аде – Бачка, водник 3. чете 2. батаљона 13. пука – на Шумовитој коси № 1.
2) резервни ппоручник Милован Н. Филиповић из Видроваца округ Крајински, водник 2. чете 1. батаљона 13. пука – на Шумовитој коси № 1.
Рањено: подофицира 5, каплара и редова 60.
II. у стоци и материјалу: Један коњ убијен и три лако рањена.
Утрошак муниције:
а) пешадиске: пушчане 18.080, митраљеске 10.475, ручних бомби 6.
б) артилериске: за пољски топ 2.258 шрапнела и 3.649 разорних зрна; за брдски топ 65 мм. 942 шрапнела и 1.870 разорних зрна; за хаубицу 1.273 разорних зрна и за рововску батерију 85 бомби од 16 кг.“.