Операције I. армије
У току ноћи 16./17. августа на фронту армије стање редовно, а у току 17. августа било је овако:
„Око 5 час. јутра летело 7 непријатељских аероплана изнад положаја Купе, али су се вратили преко Сркади Легена у непријатељску позадину. Преко целог дана ужурбан рад на утврђивању Сркади Легена: одатле се чуло 40 минских експлозија а око 8 часова видео се неки велики бео дим иза Сркади Легена. Осмотрен је један ново ископани непријатељски ров јужно од с. Нанте на 500 – 600 метара за посаду једнога вода. Између 9 и 10 час. непријатељ је из с. Нанте на р. Сули Дере слао извиђачка одељења. Око 17 час. непријатељ је отворио слабу артилериску ватру у правцу с. Ошина и висова код Купе из брдских и пољских батерија пласираних на линију Суха рупа – Хума – Сркади Леген. До 18.50 час. избачено је око 40 метака; ватра још траје. До сада губитака нема. Француска артилерија бомбардује Сркади Леген“ (извештај Моравске дивизије ОБр. 726 у 18.53 час.).
Операције II. армије
Командант II. армије издао је у 18 час. команданту Тимочке дивизије наређење ОБр. 1190 ове садржине:
,,Пошто је Тимочка дивизија распоређена до речице Сули Дере, то њој за употребу и везу са својом комуникацијом: Капињани – Калиница стоје на расположењу путеви: село Фуштени – село Новоселце – Гостољубе – Капињани.
А док се не доврши пут: с. Капињани – с. Севриан – ставља јој се на расположење и пут: село Севриан – село Суботско – село Капињани, с тим да од села Суботског употребљава за донос потреба из слагалишта и евакуисање болесника комуникацију Шумадиске дивизије: с. Суботско – с. Костурјан – с. Драгоманци и даље до железничке станице Вертекоп.
Шумадиској дивизији остаје на расположењу њена досадања комуникација: Вертекоп -Драгоманци – Суботско – Бахово и сви путеви западно од ове линије, а Тимочкој источно од ове линије и пут: село Суботско – село Капињани; но с тим: да се Шумадиска дивизија према потреби служи и путем: село Суботско – село Севриан.
Према овоме команданти дивизија стараће се за одржавање у исправности својих путева у своме реону и просецању и подизању нових; но с тим да ће се за оправку пута од Вертекопа до Костурјана старати командант армиске инжињерије.
Команданту III. армије послата је у 18.30 час. депеша ОБр. 1191:
,,Према наређењу Врховне команде Стр. Пов. ОБр. 2427 од 12. јула тек. год. тачка 7 ова армија има да утврди линију Костурјан – к. 550 – плато источно од Гостољубе, а трупе те армије линију: Крунчелово – кота 1050 – Батачинску косу, вис источно од Острова.
Како је између Костурјана и Крунчелова повелики простор, то да та просторија не би остала неутврђена, а да би се добила што тешња међусобна веза утврђених линија обеју армија, моли се командант, да изволи јавити, докле ће се тачно простирати десно крило његове утврђене линије, те како би и сам одредио крајње лево крило своје линије“.
Команданту I. армије послата је у 18.30 час. депеша ОБр. 1192:
„Према наређењу Врховне команде Стр. Пов. ОБр. 2427 од 12. јула тек. год. ова команда утврђује линију: Костурјан – к. 550 – плато источно од Гостољубе са наслоном на реку Бистрицу (ону што утиче у Сулу Дере код с. Новоселци).
Моли се командант да изволи јавити, коју линију утврђују трупе I. армије, а нарочито, где је крајње лево крило његове утврђене линије, те да би се избегао могући продор између утврђених линија“.
Стање на фронту II. армије у току 17. августа било је овако:
а) Код Шумадиске дивизије
,,1) После јаке припреме артилериском ватром са Доброг Поља, Кравице, Ветерника и Чуке, северно од Г. Пожара, непријатељ је у 7 час. предузео пешад. напад на наше делове код села Горњег Пожара, Катунца (ћувик северозападно од с. Струпина), и на наше положаје на југоисточним падинама Ветерника, али је тај његов напад заустављен нашом пушчаном и митраљеском ватром.
У 8.30 час. пре подне наше трупе на Катунцу извршиле су испад и бациле непријатеља у назад на положаје, одакле је био пошао на напад.
2) Непријатељ је напад обнављао, али је увек био у нападу заустављен нашом ватром.
3) По извештају једног заробљеног кадета, непријатељ је на Пожарску чуку и Катунац нападао са 6 батаљона пешадије и врши припреме за поновни напад.
б) Командант Тимочке дивизије известио је: да су се ујутру око 6 часова појавили слаби непријатељски пешадиски делови од села Тушина и Нанта, али су задржати нашом ватром.
в) Авијатичка ескадрила Бр. 82 учествовала је у походу на Битољ и тамо бацила 25 бомби. Бомбе су бачене на аеродром, на железничку станицу, војне зграде и бугарске квартове. Изгледа да је постигнут добар резултат. Све су бомбе експлодирале.
Операције III. армије
У 4.25 час. командант Дунавске дивизије депешом ОБр. 381 (предата у Бањици у 3.30 час.) извештава: „Стање на фронту редовно, ново нема ништа“.
У 4.25 час. командант Дринске дивизије депешом ОБр. 1444 извештава: „До 4 часа данас пре подне на фронту није било борбе“.
У 5.50 час. примљена је депеша ОБр. Службено, команданта Добровољачког одреда (из Флорине у 5.40 час.):
„Стање на одсеку овом редовно је. Сем пушкарања између патрола ноћ је прошла на миру. Код непријатеља ново ништа није примећено“.
У 6.40 час. командант Добровољачког одреда ппуковник Поповић јавља телефоном, да га Бугари од јутрос рано нападају на фронту Кенали – Негочани и да су на том правцу потисли његова стражарећа одељења и заузели с. Клобучиште и продужују напад на Габер. Са Гавранове стене такође нападају.
На основу предњег извештаја извештен је о нападу на Добровољачки одред одмах:
а) Командант Дунавске дивизије лично на телефону и наређено му је да се упозна са ситуацијом на своме левом крилу и да спреми за интервенцију један пук и једну батерију.
б) Начелник штаба Дринске дивизије телефоном и наређено му је да провери стање на своме фронту и види да ли има знакова да се непријатељ спрема за општи напад.
У 8.05 час. послата је под ОБр. 1209 следећа шифрована депеша Врховној команди и команданту II. армије:
,,Према телефонском извештају Бугари су јутрос 17. ов. мес. у зору напали на Добровољачки одред ппуковника Поповића на фронту Кенали – Негочани. Наступају са једним пуком, потисли су стражарећа одељења и у 6 часова јутрос заузели Клобучиште и продужују напад на Габер. Исто тако предузели су напад са Гавранове стене на Грчку косу. Јачина непријатеља на овом правцу није још оцењена.
Наредио сам команданту Дунавске дивизије да са својом резервом помогне ппуковника Поповића“.
У 7.25 час. начелник штаба Дринске дивизије јавља телефоном начелнику армиског штаба да се једна непријатељска чета спушта по водовима са Кајмакчалана на линију Плоча – Кара Тепе (2 км. северно од Метериотепеси). У ово време још није прешла линију својих стражарећих одељења. Дивизион непријатељски, за који је јављено 16. августа по подне да је на Старковом гробу и сада се тамо налази.
У 7.45 час. извештава командант Дринске дивизије телефоном лично, да га командант левог одсека извештава да се непријатељ у јачини једнога пука креће са граничног фронта ка с. Неокази. Он иде на Забрданску косу, а остаће помоћник. Везу ће са њиме поставити. Пред фронтом Добровољачког одреда непријатељ наступа:
1) Кенали – Негочани – Клобучиште (јачина један пук и 2 ескадрона) доспео до југоисточно од Свете Петке, до Габра и заузео га као и Клобучиште.
2) Са Гавранове стене напад (и артилер. ватра). Батаљон из резерве и батерију послао сам.
У 8 час. начелник штаба Дринске дивизије извештава телефоном да сем јављеног малог покрета са Кајмакчалана према фронту те дивизије нема јачег покрета. Наша артилерија реперише терен.
Чује се јача артилериска и пешадиска ватра на фронту Шумадиске дивизије.
У 8.05 час. тражена веза са Врховном командом. Није добијена због прекида на линији Водена -Јениџе Вардар. Патроле послате за поправку.
У 8.15 час. командант Добровољачког одреда потпуковник Поповић јавља телефоном да је његово десно крило обухваћено бугарском коњицом; да су се његови делови са деловима 7. пука повукли на ивицу с. Арменохора; да му је телефонска веза са станицом Флорина угрожена (чују се разговори телефонске Флоринске станице да су под ватром бугарске коњице и да морају скидати телефон и наређење ппуковника Поповића, да се сви његови људи повлаче са Флоринске станице у реду пругом са осталим деловима). Држи још северну ивицу с. Клештине.
У 8.30 час. наређено је телефоном команданту 9. пешад. пука, да се са пуком крене у с. Горничево (покрет у 10 час.).
Шеф армиске ескадриле јавља телефоном да се ескадрила вратила по успешном бомбардовању и да је запажено са граничног фронта спуштање једног непријатељског пука у борном поретку ка селу Врбену и да је непријатељска коњица запажена у јачини два вода северозападно од с. Врбена на друму.
Наређено му да одмах пошаље један авион за извиђање на простор Флоринска железничка станица – с. Сакулево – долина р. Брода и лево крило Дринске дивизије. Одобрено му да туче бомбама непријатељске колоне.
У 8.45 час. наређено је телефоном команданту Дринске дивизије да свој коњички ескадрон упути одмах у Баницу и стави га под команду команданта Дунавске дивизије где ће се образовати дивизион под командом старијег командира ескадрона, за заштиту левог бока Дунавске дивизије и одржавање везе са ппуковником Поповићем.
У 8.45 час. командант Дринске дивизије депешом ОБр. 1447 извештава да командант десног одсека јавља у 6.45 час. да се једна непријатељска чета спустила са Кајмакчалана на линију Каратепе – Плоча (2 км. северно од Метериотепеси), да непријатељски брдски дивизион за који је синоћњим извештајем јављено да се задржао позади највише тачке Старковог гроба, и јутрос је тамо осмотрен. Са правца Флорине по неки топовски пуцањ.
У 9.05 час. депешом ОБр. 1210 издато је следеће наређење команданту 9. пешад. пука:
„Са својим пуком крените се одмах а најдаље до 10 час. пре подне, данас 17. ов. мес. за село Горничево, где ће те остати и даље на расположењу команданта армије, а о свом присуству у с. Горничеву известите одмах команданта Дунавске дивизије. По доласку у Горничево вежите се телефоном преко најближе телефонске станице са армиским штабом“.
У 8.50 час. телефонска централа Дунавске дивизије извештава телефоном да станица на Флоринској железничкој станици прекида везу, због напада непријатеља.
У 9.15 час. под ОБр. 1211 издати су депешом следећа наређења:
а) Команданту Дринске дивизије:
„Ваш коњички ескадрон упутите одмах у Баницу, где се има ставити на расположење команданту Дунавске дивизије“.
б) Команданту Дунавске дивизије:
„Наређено је команданту Дринске дивизије да вам одмах упути у Баницу коњички ескадрон. Са вашим и овим ескадроном образујте дивизион под командом старијег командира ескадрона и употребите га на осигурање вашег левог бока и одржавањем везе са Добровољачким одредом ппуковника Поповића“.
У 9.15 час. начелник штаба Дринске дивизије извештава телефоном да пред фронтом дивизије нема ништа ново.
У 9.15 час. послата је Врховној команди шифрована депеша ОБр. 1212 ове садржине:
„Командант Дунавске дивизије јавља лично телефоном данас 17. ов. мес. у 7.45 час., да га командант левог одсека извештава, да се непријатељ у јачини једног пука креће са граничног фронта ка с. Неокази“.
У 10 час. командант Дринске дивизије депешом ОБр. 1450 извештава:
„У 6.45 час. пре подне две непријатељске чете кретале су се од Совичког положаја ка Старковом гробу; за пешадијом кретало се 12 возова запрегнутих са четворо коњском запрегом. За овим возовима 26 кола са арњевима – запрега коњска и воловска. Коњска запрега која је извлачила возове на Старков гроб враћала се потом назад“.
У 7.30 час. пре подне непријатељска пешадија повлачи се из ровова на Совичком положају и иде у назад.
У 7.45 час. један пук непријатељске пешадије са развијеном заставом примећен је у покрету од Старковог гроба ка Кајмакчалану.
Закључак: непријатељ се групише ка Кајмакчалану. На фронту иначе ништа новог.
Предњи извештај достављен је Врховној команди и команданту II. армије под ОБр. 1215 у 11.30 час.
У 10 час. начелник штаба Дринске дивизије извештава телефоном да је ситуација оваква:
„Непријатељ напада леви одсек дивизије од с. Воштарана до Петорака и Арменохора. Према Воштарану слабијом снагом, а јачом према с. Неокази и Врбени. Ка Флоринској станици упућена једна чета. На Битољском путу кота 607 – Сакулево – с. Врбени јака непријатељска колона. Моли да се у Церово упути муниција, нарочито шрапнели за пољску артилерију“.
У 10 час. примљен је извештај команданта армиске ескадриле у овоме:
„Са североисточне стране с. Сакулева у 7.30 час. спушта се непријатељ у јачини од једног пука, мањи предњи делови у стрељачким стројевима, главнина у водним колонама. Правац кретања југозапад. Два вода коњице налазе се северозападно од с. Врбени, њихово предње одељење од 15 коњаника налази се југоисточно од с. Врбени, на самом друму који води ка Бањици“.
Предњи извештај достављен је Врховној команди и команданту II. армије у 11.10 час. под ОБр. 1214.
У 10.20 час. начелник штаба Дринске дивизије јавља телефоном да су Бугари почели реперисање терена са једним топом на Метериотепеси и да је и наша хаубичка артилерија такође почела реперисати терен.
У 11.15 час. јавља армиска централа, да је телефонска веза са Солуном успостављена. Тражена је веза са начелником Оперативног одељења Врховне команде.
У 12.10 час. извештен је телефоном начелник оперативног одељења Врховне команде пуковник Миловановић о ситуацији код Флорине. Изнет му је фронт непријатељског напада и јављено му да је Флоринска железничка станица евакуисана. Напоменуто му, да ако се жели да се фронт Добровољачког одреда држи поуздано треба дејствовати да се исти поседне озбиљном снагом од трупа којих има у Солуну. Тражено је да се пошаље требована муниција и да се један воз спреман за полазак држи у Островској станици. Јављено је да је командант армије са начелником штаба на положају северно код с. Банице. Пуковник Миловановић моли да се ђенерал по повратку јави начелнику штаба Врховне команде.
У 12.25 час. јавља помоћник команданта Дунавске дивизије да је добио извештај, да је непријатељ изашао на линију с. Неокази – с. Петорак; да се види распрскавање непријатељских шрапнела над косом северно од вароши Флорине код манастира Светог Марка; да је један батаљон 8. пука са једном батеријом упућен ка с. Вртолому; да је једна чета упућена да заузме Флоринску станицу и да ће се дивизион коњички упутити на правцу Арменохор – Кучковени за обезбеђење левог бока и за везу са ппуковникон Поповићем. На путу Битољском код с. Врбени види се дугачка непријатељска колона.
У 12.30 час. армиска ескадрила извештава телефоном да је осматрач јавио да се на путу код с. Врбени креће велика непријатељска колона; у позадини код с. Живоњије прикупљање непријатељских трупа. Село Врбени под нашом артилериском ватром.
У 12.50 час. начелник штаба Дринске дивизије извештава телефоном да непријатељ реперише терен, нарочито на Метериотепеси, средњем и левом одсеку избацио до 50 зрна из пољских топова. Од две чете са Табле два вода су се повукла ка Кајмакчалану. Једна чета спустила се од Попадије Кулбелери у Бродску реку и била је тучена нашом артилер. ватром. Са Сович положаја једна чета спуштала се у долину Бродске реке, тучена ватром распрштала се и помешала са мештанима. Око 10 сати две до три чете спуштале су се са Совича истим правцем, као и ова предња чета и тучене су нашом артилериском ватром. Од Дунавске дивизије тражено је да дејствује против ових чета у долини Бродске реке.
У 12.55 час. саопштен је телефоном помоћнику команданта Дунавске дивизије захтев начелника штаба Дринске дивизије да артилеријом те дивизије туче непријатељске пешадиске делове, који се са Совичког положаја спуштају у долини Бродске реке.
У 13.30 час. команданта Дунавске дивизије депешом ОБр. 384 (предата са Забрданске косе у 11.10 час.) извештава:
„Непријатељ је избио на линију Петорачки вис – с. Неокази – коса северно од с. Воштарана; једна дугачка колона види се на друму од коте 607 (с. Д. Врбени) ка с. Сакуљеву, која изгледа да је од кола мештанских, који вероватно евакуишу храну. Једна група непријатељске артилерије отворила је ватру против нашег брдског вода на коси јужно од Воштарана. Ссм тога примећено је распрскавање шрапнела непријатељске артилерије око манастира Светог Марка. На осталом фронту према овој дивизији непријатељ не дејствује артилеријом. У позадини примећено је прикупљање једног непријатељског батаљона код винограда између с. Живоње и Г. Кремјана (ћувик југоисточно од Г. Кремјана) и две батерије подилазе из позадине овим виноградима.
Трупе ове дивизије држе линију: Сетина – Крушоград – Воштаране – Борешница. Једна чета упућена је за заузимање железничке станице Флорина.
Један батаљон из дивизиске резерве са једном пољском батеријом заузима косу код с. Вртолома. Коњички дивизион упутио сам на правцу: Арменохор – Кучковени за везу са Добровољачким одредом и осигурање левог бока дивизије. Дивизиска резерва два батаљона 8. пука и једна пољска батерија налази се на простору с. Забрдани – с. Баница. Ја се налазим на центру левог одсека северозападно од с. Забрдани“.
У 13.45 примљена је депеша Дринске дивизије ОБр. 1453 ове садржине:
„Ситуација на фронту ове армије следећа:
1) Две непријатељске чете које су се пред зору јутрос спустиле јужно од линије Кара Тепе, Плоча (северно од Метериотепеси) и сад се тамо налазе, изузевши двају водова са њиховог левог крила који су се после неколико избачених наших артилериских метака повукли ка Кајмакчалану.
2) Око једне и по непријатељске чете спустило се пред зору од Попадије Кулбелери у долину реке Брода и ту се задржале.
3) Око 10 час. пре подне једна чета непријатељске пешадије спустила се са Совичког положаја ка с. Старој Попадији и тучена једном брдском батеријом и Дунавском хаубичком артилер. ватром чета се спустила у долину р. Брода. Овог момента јављају да се са Совичког положаја спуштају у долину реке Брода још три непријатељске чете, које туче наша артилерија.
4) Непријатељ се данас пре подне јавио са две артилериске групе и то једна са Кајмакчалана а друга северозападно од Кајмакчалана, оруђа су како изгледа пољска. По свему вршено је реперисање у правцу Метериотепеси – Жервањског превоја и источно од Жервањског превоја.
На фронту Шумадиске дивизије чује се јака артилериска, митраљеска и пешад. ватра. Ако има каквих података од авијатичара молим да се доставе“.
У 14 час. по подне командант 9. пешад. пука известио је телефоном да је са пуком стигао у село Горничево.
У 14.20 час. примљен је следећи извештај шефа армиске ескадриле:
,,Виђена важна колона дуж целога пута Сакулево – Врбени. Бачене 4 бомбе на ту колону. Колона растурена, покрет заустављен. Село Врбени је под нашом артилериском ватром. Велико прикупљање у долини на 2 км. источно од с. Врбени. Једна батерија укопава се на 3 км. североисточно од Врбени. У с. Хасан Оба артилериска колона иде ка југу. На једном путу између Клобучишта и Каленика једна артилериска колона. На равници 3 км. западно од Вакуф Кеј и од с. Петорак пешадија и коњица стоје у месту. На путу Флорина – Битољ многобројне колоне спуштају се на југ до Клештине. Извиђачко одељење коњичко источно од Врбени иде ка с. Неокази. Два оруђа укопавају се при јужном излазу с. Врбени под дрвећем, запрега се враћа северно од Врбени. Село Воштаране бомбардовано.
У 11 час. никаквог покрета у том пределу. Распрскавање граната источно и западно од Врбени. Корисно би било да се гађа на већем одстојању и концентрише ватра на северном излазу села, где има кара и кола артилерије а нарочито важну Сакулево – Врбани. Извођење је вршено у 11 часова“.
У 14.30 час. командант Дринске дивизије депешом ОБр. 1454 извештава:
„Овога момента јављају да је осмотрено прикупљање једног непријатељског батаљона са 20 товарних коња на падини северно од села Старе Попадије а јужно од села између Старковог гроба и Совичког положаја. Одмах затим запажен је покрет још једне непријатељске чете од Совичког положаја ка с. Старој Попадији“.
У 16.05 час. депешом ОБр. 1220 наређено је команданту Дунавске дивизије следеће:
„Помоћника 2. коњичког пука потпуковника Драгољуба Мостића, који се налази у Баници, у селу или на станици, употребите привремено за команданта коњичког дивизиона, који се находи у вашем саставу“.
У 16.35 час. начелник штаба Дунавске дивизије саопштава телефоном:
Железничка Флоринска станица заузета. Непријатељ није прешао линију Бродска река -Петорачка коса – Флоринска железничка станица. Са артилеријом се јавио једном групом од Петорачке косе, другом јужно од с. Врбени и трећом северно од с. Неокази. Батаљон 8. пука са батеријом туче Петорачку косу и железничку станицу. Једна батерија дејствује од с. Росне. Остали распоред досадашњи. На осталом делу фронта нема никакве акције. Дивизион коњичког ппуковника Мостића на правцу је Арменохор – Кучковени. Са ппуковником Поповићем нема још везе.
Ђенерал командант армије наређује да се предвиди поново заузимање железничке станице, зашта употребити резерве. У том случају 9. пешад. пук из Горничева стоји на расположењу команданта дивизије као резерва.
У 17.20 час. телефоном дат је задатак ескадрили за извиђање: ,,Проверити стање у погледу промена према констатацијама од данас пре подне. Правац извиђања: железничка линија -станица Бањица – станица Флорина – варош Флорина – с. Петорак – с. Врбени – с. Сакулево – с. Неокази – с. Воштарани. Каква је живост у позадини, покрет трупа са севера ка југу, и са југа ка северу. Да ли се износи храна из заузете просторије?“
У 19.30 час. начелник штаба Дринске дивизије телефоном резимира опажене покрете у току 16. и 17. августа: „Непријатељ је на Кајмакчалан упутио 3 батаљона, 2 пољске и 2 брдске батерије“.
У 20.10 час. примљена је шифрована депеша Врховне команде ОБр. 3795 ове садржине:
„Пошто се према извештају ОБр. 1198 и ОБр. 1215 непријатељ концентрише на фронту Кајмакчалан то треба обратити што већу пажњу на тај правац, нарочито да непријатељ не изврши ноћни напад“.
У 21.40 час. шеф армиске ескадриле јавља:
„У Врбени неколико шатора. На путу Врбени – Сакулево две колоне, на које је бачено 4 бомбе. Петорак неколико шатора. На путу Сакулево – Негочани логори и комора 30 кола, на 200 метара позади 10 кола је заустављено северно од Каленика. На истом путу парк код коте 629 источно од Каленика. На Флоринској станици 2 теретна аутомобила и неколико кола. Две бугарске батерије источно од с. Врбени а северно од с. Неокази дејствују против Воштарана“.
У 22 часа командант армије лично је наредио телефоном команданту Дринске и Дунавске дивизије јачу опрезу за време ноћи и за јутро 18. ов. мес. и напоменуо им, да резерве привуку ближе положајима за употребу. Команданту Дунавске дивизије понова је ставио 9. пук под његову команду, ради употребе за сутрашњи рад“.
У 22.12 час. издато је команданту Дринске и Дунавске дивизије наређење ОБр. 1213 ове садржине:
„Према данашњем раду непријатеља и сигнализираним покретима његових делова, има вероватноће да ће непријатељ продужити своју акцију. С тога предузмите мере, да непријатељ не изненади наше трупе у току ове ноћи или у зору 18. овог месеца“.
У 23 часа командант Дунавске дивизије шифрованом депешом доставио је извештај ОБр. 391 ове садржине:
„Борба на фронту ове дивизије престала у 20.15 час. Непријатељ се задржао на линији: варош Флорина – железничка станица Флорина – Петорачки вис – десна обала р. Брода. Наше трупе држе своје положаје на левој обали р. Брода – Барешница – Петошница – Ложани. Јачина непријатеља на правцу ка Флорини до једног пешад. пука, а на правцу Д. Врбени – Неокази 3 – 4 батаљона. Непријатељска артилерија дејствовала је у 4 групе: Петорачки вис једна батерија, јужни крај с. Д. Врбени једна батерија, на коси северно од Неокази између овога села и Воштарана једна брдска батерија. Намеран сам сутра 18. ов. мес. из јутра да предузмем напад са линије Борешница – Ложани на фронт Неокази – Доњи Врбени – Петорачки вис – Арменохар. Детаљан извештај следује“.
У 24.15 час. командант Дунавске дивизије доставио је а извештај ОБр. 375 у овоме:
„За извршење напада према заповести те команде ОБр. 811 од 2. а у вези наређења ОБр. 860 од 4. ов. мес. и строго Пов. ОБр. 1118 од 14. ов. мес. против непријатеља, који би држао положаје на линији Сович – Живоња – Г. Кремјан – Рахманли одредио сам као одсек за главни напад Совичку косу (по мештанима названу „Рогаш“ по карти од Старковог гроба искључно од линије с. Сетина – с. Сович). Овај одсек могуће је ставити под најјачу артилериску ватру са положаја десног одсека ове дивизије, стоји у најтешњој вези са нападним фронтом Дринске дивизије а заузеће и косе Живоњске изазвало би пад целог непријатељског положаја на десној обали Црне реке и Сакулеве пред фронтом ове дивизије. Поред овога, извршење овога напада даје довољну безбедност трупама ове дивизије, што није случај при нападу на део непријатељског положаја од с. Живоње до Г. Кремјана и Рахманли, при извршењу кога је леви бок дивизије изложен нападу непријатеља од Кенали.
Међутим према ситуацији у којој се дивизија налази после данашњег напада непријатељског и истицања његовог десног крила на фронт Флорина – Петорачки вис – Неокази – Крушоград налазим да је одсек за извршење главног напада: коса северно од с. Воштарана и Неокази – с. Д. Врбени – Петорачки вис – Арменохор са груписањем главне снаге дивизије на правцу Вртолом -Петорачки вис.
Како сам намеран да ову акцију извршим сутра 18. ов. мес. рано из јутра то је груписање снага за ово извршење с тим да ће један ппук (9.) остати на расположењу ове команде око с. Забрдана. – Ако би се непријатељ сузбио на своје положаје позади граничног фронта, онда би било потребно време од најмање 48 часова за извршење груписања за напад на фронт Старков гроб (искључно) Сович, нарочито за груписање артилерије на овоме правцу за главни напад. – Заузимање појединих тачака које би послужиле као ослонци за напад на фронт Старков гроб (искључно) Сович, за сада није могуће извршити због незгодног земљишта.
Израда путева извршена је, у току израде је свега пут Горничево – Воштаран, који је овој дивизији потребан ради боље везе између десног и левог одсека и ради омогућења маневра резерви. Нарочити пројекат за израду комуникација не подноси се, пошто је израда истих већ готова.
За извршење овог напада, као и за успешну одбрану овако широког фронта који је додељен овој дивизији неопходно је потребно доделити јој одмах оруђа тежег калибра и то: два дугачка топа 120 мм. или 150 мм. и два дугачка топа 105 мм. за што снажније тучење непријатељске утврђене линије Старков гроб – Сович – Живоња, четири Римајо хаубице СРТ од 150 мм. за тучење пред терена пред левим одсеком који је испресецан јаругама врло погодним за заклон непријатеља при нападу на овај одсек. – Ово молим да се одмах тражи депешом од Врховне команде. Извршење напада на утврђене непријатељске положаје пред фронтом ове дивизије – нарочито ако би се ово морало извршити без тешке артилерије, коју сам напред тражио – биће изложено великим губитцима.
Дејство Дринске дивизије
Командант Дринске дивизије издао је 17. августа у 20 час. својим трупама заповест ОБр. 1463 ове садржине:
„Непријатељ је јутрос напао фронт Добровољачког одреда и на истакнуте делове Дунавске дивизије код Флоринске станице.
На фронту Шумадиске дивизије чула се данас артилериска митраљеска и пешачка ватра.
Према положајима наше дивизије непријатељ је:
а) Упутио три своје чете са Кајмакчалана према Метеризи, које су се задржале јужно од Кара Тепе – Плоча (око 1800 метара северно од Метеризи).
б) Спустио једну и по чету од Бачија – Попадија Кулбелери у јаругу реке Брода.
в) Спустио један батаљон са Совичког положаја у долину реке Брода код с. Старе Попадије и ту се задржао.
Непријатељ у својим покретима тучен нашом артилериском ватром.
Непријатељска артилерија реперисала са Кајмакчалана источно и западно од овог виса у правцу Метеризи, западно од овог у правцу Жервањског превоја и западно од превоја.
По прикупљеним податцима и осмотреним покретима, у току јучерашњег и данашњег дана, непријатељ је од Совичког положаја преко Старковог гроба упутио 3 батаљона пешадије, две брдске и две пољске батерије.
Наређујем:
1) Да трупе ове дивизије одсудно бране додељене им положаје.
2) У периоду, док непријатељ дефинитивно не открије своју намеру, развијати најживљи рад на предтерену, не губити додир са непријатељским деловима и на осматрање и извиђање обратити највећу пажњу; не губити из вида склоност Бугара ка ноћним радњама.
3) Кад год ситуација допусти, не одрицати се активних радњи и контра напада.
4) Јако се приметило да долина реке Брода није данас тучена артилериском ватром. Командант артилерије нека из данашњег реперисања прикупи све потребне податке како би артилерија у истини потпомогла одбрану положаја.
5) Да би се ојачала одбрана левог одсека стављам овом одсеку на расположење два рововска оруђа и то једно велико са десног одсека и једно мало са средњег одсека (непласирано).
Командант левог одсека у току сутрашњег дана изрекогносцираће места за пласирање ових оруђа и о томе ме известити, после чега ће оруђа одмах добити. Командант десног и средњег одсека добиће наређење за упућивање оруђа левом одсеку.
6) Имена официра, подофицира и војника, који се буду нарочито истакли, храброшћу и иницијативом, доставити ми одмах.
Дејство Дунавске дивизије
Од 5 час. јутра непријатељ је нападао са линије: Кенали – Меџидли – Драгош на фронт Д. Каленик – Клобучишта. Због брзог одступања делова Добровољачког одреда на томе фронту непријатељ се појавио на леви бок коњичког ескадрона који је држао село Пополжане а са мртвом стражом с. Сакулево.
Око 5.45 час. непријатељ је напао коњички ескадрон и обухватајући му лево крило натерао га је на одступање прво са линије Сакулево – к. 629, а потом са линије к. 607 – Петорачки вис. Овом приликом непријатељу су пала у руке два митраљеза 7. пука придати ескадрону.
Од 6.30 час. непријатељ је отпочео напад од коте 735 и са косе источно против наших предстражарских делова на коси северно од Неокази, који су се под притиском јачег непријатеља повукли на косу источно од Борешнице.
Око 9.30 час. осмотрена је једна непријатељска колона од к. 607 до с. Сакулева. Колона је била састављена од коњице и артилерије. Ова се колона доцније развила на линији Петорачки вис – Д. Врбени – Неокази.
Око 9.50 час. непријатељ је отпочео покрет од граничног фронта са две чете ка с. Воштарану, а са две чете ка с. Крушограду. Према селу Воштарану дошао је на 800 – 1.000 метара, а према селу Крушограду до 1.500 метара. Ватром наше артилерије непријатељ је принуђен да се заустави, а према с. Воштарану и да се повуче у нереду. Делови према с. Крушограду укопавају се.
Око 10 час. непријатељ у јачини до 1 чете отпочео се спуштати од Совичке косе ка с. Сетини; у 10.30 час. примећено је спуштање непријатељских делова и према левом крилу Дринске дивизије.
У току пре подне наша артилерија је отворила ватру против непријатеља који се појавио на линији Петорачки вис – Д. Врбени – коса северно од Неокази.
Од 12.30 час. непријатељ у јачини 2 чете и митраљеског одељења отпочео је спуштање ка Ст. Попадији. Ово је спуштање продужено у току цело по подне, с тим, да се испред десног одсека спустило 5 – 6 чета, а према левом крилу Дринске дивизије до једног батаљона.
У току по подне вођена је артилериска борба, у којој је непријатељ нарочито јаком ватром обасипао с. Росну. Око 20 час. непријатељска артилерија избацила је око 80 метака на село Воштаран.
Борба на фронту ове дивизије престала је у 20.15 часова.
Непријатељ се задржао на линији: варош Флорина – железничка станица Флорина – Петорачки вис – десна обала реке Брода. Јачина непријатеља на правцу ка Флорини до једног пешад. пука, једног коњичког пука и две до три батерије; на правцу Д. Врбени – Неокази до једног пешад. пука са 2 ескадрона. Пред фронтом ове дивизије откриле су се четири групе непријатељске артилерије: једна пољска батерија на Петорачком вису, два пољска оруђа на јужном излазу с. Д. Врбени, једна пољска батерија, на коси северно од с. Неокази (средокраћа Воштаран – кота 735) и једна брдска батерија на коси северно од Воштарана (код слова ,,К“ у речи Крушоград).
Наше трупе држе своје положаје на линији: лева обала р. Брода – Борешница – Пешошница -Лажани. Коњички дивизион у вези је лево са трупама Добровољачког одреда.
Командант дивизије намерава да 18. овог месеца рано из јутра предузме напад са линије Барешница – Ложани на фронт: Неокази – Д. Врбени – Петорачки вис – Арменохор.
Овога дана увече стигао је у штаб дивизије ђенералштабни пуковник Љубомир Марић из Врховне команде.
У 23 часа примљено је наређење команданта III. армије ОБр. 1232 којим се 9. пешад. пук из армиске резерве ставља на расположење команданту дивизије за сутрашњи рад.
Наређења команданта Дунавске дивизије
ОБр. 385 у 11.30 часова
Команданту 1. пешад. бригаде и командиру коњичког ескадрона
„Команданту III. армије ставио је овој дивизији на расположење Дрински дивизиски коњички ескадрон
Наређујем:
1) Да Дрински коњички ескадрон са Дунавским ескадроном образује дивизион под командом мајора Лазара Милосављевића.
Овај дивизион биће непосредно под мојом командом.
2) Задатак коњичког дивизиона биће: да држањем линије железничка станица Флорина – с. Ложани обезбеди леви бок дивизије и одржава везу са Добровољачким одредом. Ако дејством јачих непријатељских снага буде принуђен на повлачење, дивизион ће дејствовати на правцу с. Ложани – с. Кучковени са задатком да држањем положаја између реке Сакулеве и с. Кучковени (источно од овога) заштитити леви бок дивизије и одржи везу ове дивизије са Добровољачким одредом.
3) Везу одржавати у почетку са 7. пешад. пуком код Борешнице, а доцније са 3. батаљоном 8. пешад. пука који заузима косу северозападно од Вртолома.
Телефоном везати се за 3. батаљон 7. пешад. пука.
4) Снабдевање храном са железничке станице Церово, а муницијом из дивиз. муниционе колоне која ће доћи код с. Банице.
5) Непотребне делове трупних комора упутиће све јединице за Церово, где ће се поставити на правац Церово – Екшису.
6) Ја се налазим на Забрданској коси северозападно од с. Забрдана.
7) Рањенике упућивати за железничку станицу Баницу на I. дивиз. завојиште“.
ОБр. 395 у 23.30 час.
Команданту I. и II. пешад. бригаде, 8. и 9. пешад. пуку, коњици и дивиз. артилерији
Заповест
(карта, српско издање 1 : 200.000)
У току данашњег напада непријатељ је задржат на линији десна обала реке Брода – Петорачки вис – железничка станица Флорина – варош Лерин.
Дивизија има у току ноћи да сузбије сваки непријатељски покушај напада.
Намеран сам: да сутра 18. тек. мес. из јутра предузмем напад левим крилом против непријатеља на фронту Неокази – Д. Врбени – Петорачки вис – Арменохор.
Десно од нас Дринска дивизија држи своје положаје; лево од нас Добровољачки одред заузео је за одбрану положаје јужно од вароши Лерине.
Наређујем:
Десни одсек: командант пуковник Стеван Милетић: 18. пешад. пук; брдски артилериски дивизион (без 1 батерије); једна пољска батерија; 1. пионирска чета. Свега: 3 батаљона, 12 митраљеза и 12 топова.
1) Остаће на своме положају кота 1500 – М. Ниџе са задатком да држање овога служи као ослонац левом одсеку. Старати се да се држањем коса јужно од Крушограда одржи што тешња веза са трупама левог одсека код Воштарана.
Ватром пољске батерије потпомагати акцију трупа левог одсека.
Леви одсек: Командант пуковник Стој. Стојановић, 7. пешад пук; 8. пешад. пук; 1. пољски арт. дивизион; 1. хаубичка батерија; једна брдска батерија. Свега: 6 батаљона, 22 митраљеза и 20 топова.
2) Предузеће напад са линије Борешница – Пешишница – Лажани – Лажани против фронта Неокази – Д. Врбени – Петорачки вис – Арменохор са задатком да непријатеља одбаци на гранични фронт. Нарочиту пажњу обратити на свој леви бок.
Напад отпочети у 5.30 час. отварањем јаке артилер. ватре против железничке станице Флорина; наступање пешадије отпочети по извршеној артилер. припреми. Уопште старати се да се напад пешадије изводи под заштитом најјаче артилериске ватре.
Коњица: Командант ппуковник Драгољуб Мостић: Дунавски коњички ескадрон. Свега: 2 ескадрона.
3) Дејствоваће правцем с. Лажани – варош Лерин са задатком да заштити леви бок наших нападних колона. На случај успеха продужити гоњење правцем ка коти 619.
Извиђати на фронту: Г. Неволани – варош Лерин – Арменохор.
Одржавати тесну везу са трупама 1. пешад. бригаде, а лево са Добровољачким одредом.
Артилерија: 11. пољски артилер. дивизион (две батерије).
4) Остаће на Забрданској коси са задатком да потпомаже дејство трупа 1. пешад. бригаде на фронту Воштаран – Неокази и да сваки непријатељски покушај напада одбије најснажнијом ватром.
У погледу даље употребе овај ће дивизион стајати на мом расположењу.
Општа резерва: командант пуковник Мил. Момчиловић: 9. пешадиски пук. Свега: 3 батаљона и 12 митраљеза.
5) Кренуће се у 1 час од Горничева друмом преко Банице и прикупити се са два батаљона источно од с. Забрдана, а са једним батаљоном позади овог села.
6) Санитет: 1. дивизиско завојиште код железничке станице Банице; 2. дивизиско завојиште жел. станица Церово; 3. дивизиско завојиште у Горничеву.
7) Дивизиска мунициска колона: 1. одељење код с. Банице, 1 одељење код Горничева и 1 одељење код Острова.
8) Остали делови по досадањем.
9) Снабдевање храном са железничке станице Церова.
10) Дивизиски штаб у с. Баници.
За време борбе ја ћу се налазити на коси северозападно од с. Забрдана.
11) За време ноћи све ће се јединице попунити муницијом и припремити за сутрашње дејство.
12) Нарочиту пажњу обратити на опрезу у току ноћи, те да нас непријатељ неби препадом изненадио.
Коњичка дивизија (штаб у Седесу)
У вези наређења Врховне команде ОБр. 3591 од 13. августа командант Коњичке дивизије доставио је 17. августа команданту III. армије извештај ОБр. 1026 у овоме:
1) Јединице ове дивизије наоружане су пешад. брзометном пушком са бајонетом.
2) Од муниције имају само ручну муницију по 150 метака на пушку.
3) Бојне коморе као и муниције за исту нема.
4) Митраљеска одељења немају митраљеза већ су и она наоружана пушкама.
5) Пукови немају трупне коморе ни пртљажни ни профијантски део.
6) Артилериски дивизион остао је у Микри ради пријема топова и попуне људства и доћи ће у састав дивизије тек по извршеној попуни.
7) Дивизија нема ни муниционе ни профијант колоне.
8) Од санитетских установа предвиђа се једно завојиште по формацији за пешад. пукове, но за њихово формирање још ништа није добијено, те од санитетских установа и материјала ова команда нема ничег.
9) Као коначар за дивизију упућује се потпуковник Милан Вуковић.
10) Бројно стање: штаба Коњичке дивизије, 1. коњичке бригаде, Одељења коњичке телеграфије и марвене болнице на дан 17. августа 1916. године.
Ред. бр. | ЈЕДИНИЦЕ | Официра | Чиновника | Подофицира | Каплара и редова | Коња | Мазги | Двоколица | Бицикла |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Штаб Коњичке дивизије | 17 | 29 | 16 | 98 | 120 | – | 2 | 6 |
2. | 1. коњичка бригада | 59 | 8 | 156 | 1041 | 122 | – | 2 | 4 |
3. | Одељење коњичке телеграфије | 2 | 1 | 17 | 52 | 11 | – | – | – |
4. | Пољска марвена болница | 1 | 6 | 1 | 27 | 2 | – | – | – |
Укупно: | 1531 | 255 | – | 4 | 10 |
Врховној команди достављен је извештај ОБр. 1027 ове садржине:
,,У вези наређења ОБр. 2840 од 24 јула и ОБр. 3591 од 13. августа част ми је известити да је стање дивизије следеће:
1) Јединице ове дивизије наоружане су пешад. пушкама са бајонетом.
2) Од муниције имају само ручну муницију по 150 метака на пушку.
3) Бојне коморе као и муниције за исту нема.
4) Митраљеска одељења немају митраљезе већ су и она наоружана пушкама.
5) Пукови немају бојне коморе ни пртљажни ни профијантски део.
6) Артилериски дивизион остаје у Микри ради пријема топова и попуне људством и доћи ће у састав дивизије тек по извршеној попуни.
7) Дивизија нема ни муниционе ни профијант колоне.
8) Од санитетских установа предвиђа се једно завојиште по формацији пешад. пукова, но за његово формирање још ништа није добијено, те од санитетских установа и материјала ова команда нема ничег“.
Командант Коњичке дивизије издао је овога дана својим трупама наређење ОБр. 1034 ове садржине:
„Ради извршења марша до железничке станице Зејтилник предвиђеног са ОБр. 1025 од 16. ов. мес. наређујем:
1) Да се покрет изврши по ешелонима са одстојањем не мањим од 1.000 метара и то:
а) Први ешелон дивизиски штаб, војна пошта, телефонско одељење и марвена болница полази из логора у 17 часова 18. овог месеца.
б) Штаб 1. бригаде са 1. пуком у 17 ½ часова.
в) 3. пук у 18 часова.
г) Штаб 2. бригаде са 4. пуком у 18 ½ часова.
2) Старешине на својим местима.
3) Позади сваког ешелона ићи ће двоколице празне, како би се могли одмах узети они војници који се буду за време марша разболели.
4) Команданти и командири на коњима, водници пешке.
5) Коњи позади ешелона за двоколицама.
6) Сваки ешелон одредиће свога уређивача укрцавања и упутити га 18. пре подне на железничку станицу Зејтинлик где се има јавити главном уређивачу укрцавања потпуковнику г. Михајилу Жујовићу од кога ће примити сва упутства, како за уређење логора тако и за укрцавање. Уређивачи да понесу са собом бројно стање.
7) Пред Солуном дати одмор од ½ часа те да се трупе одморе и уреде. Кроз варош проћи у највећем реду.
8) Аутомобили за пренос ствари биће у одређеном броју (по наређењу ОБр. 1025 од 17. тек. мес.) 18. у подне код дотичних јединица, до кога времена ствари морају бити готове за утовар.
Ако буде потребно аутомобили могу ићи по двапут.
9) На месту преноћишта кувати вечеру за људе, због чега одмах по ручку и са првим аутомобилима послати кухињу и куваре.
10) Укрцавање ће у возове бити овим редом: у 1. воз: дивизиски штаб, телеграфско одељење, марвена болница; у 2. и 3. воз: 1. бригада; у 4. воз: штаб 2. бригаде и 4. пук.
Час укрцавања саопштиће се на железничкој станици.
11) На људима од спреме поред оружја да буде још: шињел са шлемом, торбица, чутурица и носећи инжињериски алат код војника и ништа више. Све остало послати аутомобилима.