Извештаји
Врховна команда примила је у току 18. августа ове важније извештаје:
Од команданта III. армије
ОБр. 1242 од 18. августа у 3 часа
„Стање у току 17. овог месеца:
1) Код Добровољачког одреда: по телефонском извештају команданта овог одреда од 6.40 час. непријатељ је рано из јутра са јаким снагама један пешад. пук са артилеријом и два ескадрона – напао са фронта Кенали – Негочани на његове предње делове, потиснуо их и око 6 часова јутра заузео с. Клобучиште и напада Грабер (вис си. од с. Д. Клештине). Исто тако у то исто време непријатељ је почео напад пешадијом и артилеријом и са Гарванске стене.
По телефонском извештају истог команданта у 8 часова непријатељска коњица и пешадија успела је да продре до с. Арменохора и са Петорачких положаја да туче Флоринску железничку станицу, тако да се иста станица не може држати. У то време он још држи северну ивицу с. Клештине.
Од 8.50 час. веза са овим одредом је прекинута.
У 12.55 час. са положаја Дунавске дивизије осмотрено је, да се непријатељски шрапнели распрскавају северно од Флорине око манастира Светог Марка.
Предузете су мере, да се са овим одредом успостави веза али до овога часа веза са њиме није још могла бити успостављена. Исто тако, предузете су мере, да се овом одреду дотури храна.
2) Код Дунавске дивизије:
Непријатељ је напао јаким снагама рано из јутра на предстражне делове левог крила ове дивизије у исто време, кад је извршио напад и на предстражне делове Добровољачког одреда и успео је, да их преко с. Сакулева и Вакуф Кеја потисне ка Флоринској железничкој станици.
У то време једном другом колоном (јачине један пук са артилеријом) предузео је напад и правцем преко села Неокази.
У току дана непријатељ је успео да избије до линије Флорина – железничка станица Флорина -Петорачки вис – десна обала р. Броди, где је задржан. Борба се водила целог дана, а престала је у 20.05 час. вече.
Непријатељска артилерија дејствовала је са Петорачког виса једна батерија; са јужне ивице с. Д. Врбени једна батерија (по аеропланским извиђањима две); са косе северно од с. Неокази, између овог села и Воштарана једна батерија и са косе северно од села Воштарана (код слова К у речи Крушоград) једна брдска батерија.
Флоринску станицу непријатељ је заузео у 10.35 час.
Командант ове дивизије намеран је, да сутра 18. овог месеца из јутра нападне непријатеља и протера га са линије Неокази – Д. Врбена – Петорачки вис – Арменохор.
Одобрио сам ову намеру команданта дивизије.
3) Код Дринске дивизије:
Непријатељске пешадиске чете, које су се из јутра спустиле са Кајмакчалана остале су преко целог дана у камењару северно за 1.800 метара од наших делова на Метеризу. Једна и по непријатељска чета спустила се од бачија Попадија Кулбелери у р. Броди, али дејством наше артилериске и пешадиске ватре, потпуно растурене остале су у јарузи. Један непр. батаљон сишао са Сович. положаја у долину р. Броди код с. Стара Попадија и остао сакривен у јаругама. За све време покрета успешно тучен нашом арт. ватром.
Непријатељска артилерија реперисала терен данас пре подне у правцу Метериза, западно од овог виса у правцу Жрвањског превоја и западно од превоја. Тешка непријатељска оруђа нису се откривала.
Према свима прикупљеним податцима о непријатељским покретима у току дана може се извести закључак, да је непријатељ са Старковог гроба упутио ка Кајмакчалану 3 батаљона пешадије, 2 пољске и 2 – 3 брдске батерије поред снаге, која се раније на Кајмакчалану налазила. У току дана ескадрила ове армије извршила је три извиђања: изјутра од 6 – 8 час. по повратку са бомбардовања; пре подне од 9 – 11 час. и увече од 18 – 20 часова.
Извиђања су била врло успешна и слажу се у оцени озбиљности снага непријатељских и присуству броја батерија. О губитцима јавиће се накнадно“.
Од команданта Вардарске дивизије
Бр. 907
„Данас 17. августа у 5 час. летело је пет непријатељских аероплана и на бивачне просторије ове дивизије бацили су 12 бомби. Губитци: погинуо 1 редов, теже рањен 1 наредник и лако рањен 1 редов, сви из муниционе колоне. До сада свакога дана аероплани су ујутру бацали по неколико бомби. Аероплани француске ескадриле дижу се кад непријатељски аероплани већ оду. Французи се жале, да им се долазак непријатељских аероплана доцкан јавља“.
Од г. Министра Војног
Ф. Ђ. ОБр. 1178 од 28. јула
„Ђенерал Рашић Бр. 214 од 26. јула јавља да Талијани шаљу једну дивизију у Солун. Дивизија је састављена од бригада Сицилије и Сардиније, које су сматране као одличне трупе. Биће употребљене десно од Француза“.
Од војног изасланика у Русији
Бр. 276 од 28. јула
„На југозападном фронту VIII. и IX. армија предузеле наступање са успехом; заузеле место Броди и заробиле 60 официра, преко 10.000 војника и 46 топова. Успех се развија и даље. Талијанска Врховна команда известила, да ће послати у Солун једну комплетну дивизију“.
Од војног изасланика у Италији
Бр. 662 од 5. августа
„Многе италијанске трупе транспортују се железницом и сувим из Трентина на фронт Изонца, где Талијани намеравају предузети офанзиву већих размера. Припреме се држе у највећој тајности с тога ми још непознате промене у талијанском распореду“.
Бр. 714 од 17. августа
„Испитивањем многих заробљеника и прислушкивањем њихових разговора утврђено је, да код Маџара на овом фронту влада велико незадовољство.
Цела 20. Хонведска дивизија хтела напустити положаје и умирена осећањем да ће се послати на Карпате чим стигну поткрепљења. Многи Маџари тврдо верују, да ће Маџарска закључити засебан мир ради чега се већ воде преговори“.
ОБр. 715 од 17. августа
,,17. августа на фронту Трентина непријатељ врши делимичне нападе, вероватно ради маскирања својих покрета.
Код III. и II. армије без већих догађаја“.
Од изасланика Врховне команде код Дунавске дивизије пуковника Марића
Депеша од 18. августа у 9.45 час.
„Напад наших трупа отпочео је у 5.30 час. јутром и постепено се продужује на реону између Неоказа и Учковена и у 8.30 час. стање је следеће: На реону Воштаран – Чеган затишје, Неокази – Воштаран ређа артилериска ватра са обе стране без учешћа пешадије, на реону Неокази -Петашница: пешадиски наши делови примакли су се селу Петорак и железничкој станици, даље у лево а код Добровољачког одреда стање се не види нити се може преко телефона дознати. Ићи ћу лично. У 6 часова наша артилерија групише ватру на железничку станицу, непријатељ се повлачи у нереду. У 7.10 час. примећен је један еволуциони поредак јачине најмање два батаљона северозападно од Арменохора у покрету ка Флорини. У 7.30 час. један вод хаубице са Петорачке косе отпочео је да дејствује на вис северно од коте 635. У 7.50 час. развија један батаљон од коте 735 ка Неоказу. Посматрано са безименог виса северно од коте 635. Са Добровољачким одредом још нема исправне везе“.
Депеша од 18. августа у 12.40 час.
,,Од 9.30 час. непријатељ групише јаку артилериску ватру на одсек кота 653 – Росна. Наши делови продужили су постепено наступање у 10.30 час. до између Борешнице и Петорка јако стављен под пешадиску и артилериску ватру подухваћен с бока железничке станице почиње повлачење ка Росни. Лево крило у то време на 6 – 700 метара испред станице Леринске такође јако тучено. Командант дивизије наредио је постепено прикупљање на линији код коте 653 -Росни – коса између Вртолома и Петошнице, остаћу до свршетка борбе. Непријатељска снага до два пука пешачка, један пук коњице, једна хаубичка батерија, 4 – 6 пољских и једна брдска батерија према мојој оцени. Коса између Вртолома и Петошнице“.
Депеша од 18. августа у 13.45 час.
„Из дивизије издато наређење за поседање линије Забрдани – Вртолом и поседање се врши правилно и без сметње од стране непријатеља“.
Депеша од 18. августа у 14 часова
,,Око подне повлачење 7. пука неуредно. Центар загрожен у правцу ка станици. Из дивизије наређено, да се трупе левог крила постепено повлаче ка Церови. Пошто нисам видео за ово довољно разлога јер гоњење није вршено, предложио сам, да се остане по сваку цену на линији Забрдани – Безимени вис северно од коте 653 – Росна – Вртолом, који је најбољи за осигурање овога правца. Непријатељево гоњење ватром и слабијим деловима. Вечерас се враћам по свршеној борби“.
Телефонски извештај
18. августа у 11.40 час.
Пуковник Драгутин Димитријевић, пуковнику Миловановићу.
Јавља: да код Дунавске дивизије не иду ствари повољно и да су Бугари дошли до Борешнице и Росне.
9. пук је заузео прихватни положај.
Муниционој и профијант колони наређено да се удаље више ка Острову.
У 12.10 час.
Јавља: да је командант армије са положаја известио, да се борба води на линији: Забрдани -Вртолом.
Непријатељ напада са најмање 4 пука.
Притисак је врло јак.
Дивизија ће се повући на линију Горничево – кота 950.
9. пук прихватиће остале трупе.
Командант армије моли да се што пре упути најмање три пука појачања са артилеријом.
У 13.45 час.
Пуковник Пешић јавља помоћнику начелника штаба Вардарске дивизије:
Да се једна бригада, једна хаубичка и две пољске батерије одмах крену за станицу Вертекоп одакле ће се превести ка Острову и остати на расположење команданту III. армије.
Писмено наређење следује.
Наређења (Извештаји) Врховне команде
ОБр. 3800
у 9.45 час.
Команданту III. армије – Острово
„Треба бити врло обазрив у нападу Дунавском дивизијом. Нападати само онда, када је сигуран успех, иначе се држати одбране на подесним положајима у смислу заповести ОБр. 2804 од 24. јула тек. год. Нарочиту пажњу обратити на правац од Кајмакчалана“.
ОБр. 3812
у 10.35 час.
Команданту I., II., III. армије
„Молим саопштите трупама, да је до данас стигла у Солун једна Талијанска дивизија са одговорајућом артилеријом и коњицом. Очекује се долазак нових транспората“.
ОБр. 3813
Г. Министру Војном,
г. ђенералу Сарају, Милну, Кордонијеу, Артамонову и
свима страним војним изасланицима
„17. август
Фронт I. армије. У току после подне непријатељска артилерија бомбардовала је наше положаје код Купе и Ошина.
Фронт II. армије. Око 6 час. слаби непријатељски делови од с. Нанте и Тушина покушали су напад на Тимочку дивизију али су лако одбијени. На фронту Шумадиске дивизије Бугари су рано из јутра отпочели артилериску припрему са Ветреника, Кравице, Доброг Поља и Чуке северно од Г. Пожара а у 7 час. предузели су пешад. напад на наше положаје на југоисточну падину Ветерника на Катунац (вис сз. од Струпина) и код с. Пожара. Непријатељ је нападао с. Г. Пожар и Катунац са 6 батаљона, али су сви напади одбијени било нашом ватром било контра нападом, који је у 8.30 час. извршен са Катунца. Непријатељски обновљени напади такође су одбијени са огромним губитцима, непријатељ је свуда био принуђен да се врати на своје полазне положаје.
Фронт III. армије. На фронту Дринске дивизије непријатељ је упутио у напад три чете са Кајмакчалана, 1 ½ чету са Попадије Кулбери и један батаљон са Совичког положаја. Све су ове јединице убрзо задржане нашом артилериском ватром. Непријатељска артилерија реперисала је терен, али се тешка артилерија још није открила. У току дана непријатељ је са Старковог гроба упутио ка Кајмакчалану 3 батаљона, 2 пољске и 2 – 3 брдске батерије.
На фронту Дунавске дивизије Бугари су напали рано из јутра на лево крило дивизије и успели су, да га потисну преко с. Неокази, Сакулева и Факуф Кеја ка Флоринској железничкој станици. У току дана непријатељ је избио на линију: десна обала р. Брода, Петорачки вис, желез. станица Флорина, варош Флорина. Борба је престала у 20.30 час. Непријатељска артилерија дејствовала је: 1 брдска батерија са косе северно од с. Воштарана; 1 пољска батерија између с. Воштарана и Неокази; 1 – 2 пољске батерије, северно од с. Неокази; 1 пољска батерија јужно од с. Д. Врбени и са Петорачке косе. На фронту Добровољачког одреда непријатељ је такође напао рано из јутра на целом фронту преко Сакулева и Д. Клештине ка Флорини и висовима западно од Флорине. Слаби делови овога одреда повукли су се и непријатељ је у току дана заузео варош Флорину. Нема података о његовом напредовању на висовима западно од Флорине, нити о стању у Корчи, пошто је веза телефонска прекинута. По свима извештајима изгледа, да је снага непријатеља у правцу Сакулева један пук, у правцу Д. Клештана – Флорина један пук и на висовима такође један пук. Са свима овим колонама било је артилерије и мало коњице. Података о нашим губитцима још нема.
Авијатика. Око 5 час., 5 непријатељских аероплана бацили су бомбе над Вертекопом. У Вардарској дивизији погинуо је 1 војник, а рањен 1 наредник и 1 редов. Бомбе су пале на Енглеске болнице, где је било 6 рањених. 19 наших аероплана бомбардовали су у 7 час. непријатељску авијатичарску станицу у Битољу и бацили 90 бомби; разултат одличан. Сви су се аероплани вратили. Сем тога бацане су бомбе и на непријатељске трупе код Флорине и вршена многобројна извиђања“.
ОБр. 3818
од 15.30 час.
Команданту Вардарске дивизије
„Наређујем: Једна бригада ваше дивизије са двема пољским и једном хаубичком батеријом, да се одмах упути железницом од Вертекопа за Острово, где ће се ставити на расположење команданту III. армије. Командант Вардарске остаје са осталим трупама на садањем месту“.
ОБр. 3854
Команданту Коњичке дивизије
„Због извесних прилика, наређење моје ОБр. 3591 од 13. ов. мес. обустављам. Дивизија ће се убиваковати у непосредној околини Солунске војне железничке станице и ту остати до даљег наређења. Делови који нису пошли могу остати у Седесу“.
ОБр. 3836
Ђенералу Сарају
„У току дана на фронту I. и II. армије и десног крила III. армије није било важнијих догађаја. У Флоринској долини Бугари продужују притисак на лево крило Дунавске дивизије са снагом од 4 пука пешадије. У подне борба се водила на линији Забрдани – Вртолом. Наређено је да једна бригада из Вардарске дивизије са 2 пољске и 1 хаубичком батеријом оде у састав III. армије. Од Добровољачког одреда ппуковника Поповића и батаљона Срба добровољаца у Корчи нема извештаја“.
Српски званичан извештај
Солун, 18. августа 1916. године
„17. августа. Воде се борбе на целом фронту. У Моглени Бугари су претрпели огромне губитке. Једна непријатељска ескадрила бомбардовала је рано из јутра Вертекоп и бацала бомбе на Енглеске болнице где је рањено 6 особа. 19 наших аероплана бацили су око 90 бомби на непријатељску авијатичарску станицу у Битољу. Резултати су били одлични. Сви су се аероплани вратили“.