У току овога дана Врховна команда примила је ове извештаје:
Од команданта I. армије
ОБр. 1198 у 4.20 час.
„Синоћ 1. овог месеца у 22.15 час. једно наше стражарско одељење код 2. пука одбило је једну непријатељску патролу. Иначе ноћ 1./2. овог месеца прошла на миру“.
ОБр. 1215 у 19 час.
,,У току ноћи 2. овог месеца на фронту армије мирно“.
Од команданта II. армије
ОБр. 1675 у 6.50 час.
„Стање код ове армије у току ноћи 1./2. овог месеца:
Код Тимочке дивизије синоћ око 21.30 час. непријатељ напао положај наших трупа код с. Зборског под заштитом јаке артилериске ватре са Преслапа и Кожуха, подишао жичној мрежи. Дочекан снажном артилериском, пушчаном и митраљеском ватром напад је потпуно сломљен и непријатељ одбачен претрпевши тешке губитке. После овога местимично пушкарање.
Код Шумадиске дивизије према Голом Билу целе ноћи повремено пушкарање на Ветернику. Непријатељ синоћ око 20 час. покушао да изађе из својих ровова и крене напред али је спречен нашом ватром. На осталом делу фронта ноћ прошла на миру“.
ОБр. 1691 у 21.20 час.
„Код Тимочке дивизије у 10.30 час. непријатељ је користећи се маглом покушао, да појача своје предње ровове према Трстеничкој коси, али му је то нашом пешадиском и артилериском ватром спречено, иначе преко дана врло ретка артилериска ватра.
Код Шумадиске дивизије сем слабијег пушкарања према Голом Билу и неколико избачених артилериских метака на Ветернику с једне и с друге стране није се десило ништа ново“.
Од команданта III. армије
ОБр. 1871 у 8.25 час.
„Сем артилериске ватре према Дунавској и Вардарској дивизији између 19.45 и 20.45 час. ноћ 1./2. септембра прошла на миру.
Коњичка дивизија са ОБр. 1262 од данас у 9.45 час. јавља: Ништа ново“.
ОБр. 1910 у 21 час.
„Сем неколико избачених метака артилериски дан прошао на миру. Бугари утврђују висове код Екшису и јужно од Соровића“.
Од команданта Савезничких војсака
Бр. 137 – 3
„Примио сам ваше саопштење о наређењу издатом одреду пуковника Васића, да се стави под команду ђенерала команданта француских трупа на левом крилу. Без сумње ћете бити мишљења као и ја, да је потребно допунити ту меру стављањем под команду команданта трупа на левом крилу и Коњичку дивизију. Према томе част ми је молити вас да изволите известити команданта Коњичке дивизије о томе а и мене да известите о наредби издатој команданту Коњичке дивизије“.
Од војног изасланика у Букурешту
ОБр. 1168
„Пети, последњи дан, мобилизације 1. септембар. Од ноћас почиње слање трупа и установа – концентрација – које су завршиле мобилизацију, због тога сваки саобраћај железнички обустављен за 3 дана. Врховна команда јавља о операцијама за 31. август: Северни фронт: На правцу реке Ојтуцу заузели Кезди – Вашарахеј, Тавану теснац, реке Олта, заузели линију Каснадија – Раковица. Заробили 6 официра и 1.530 војника. Јужни фронт: Експедициони руски корпус стигао на концентрациону зону. Краљица спрема један део двора за болницу“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 4473
Команданту I., II. и III. армије и команданту Коњичке дивизије
„Наређено је команданту 122. Француске дивизије да са својим трупама поседне и сектор Моравске дивизије, која ће се по извршеној смени искупити на просторији између Острова и Владова са борачким а између Владова и Мохарем – Халари са неборачким деловима. Достављен и план покрета“.
ОБр. 4850
Команданту I., II., III. армије и Коњичке дивизије
„Молим саопштите трупама, да су почела непријатељства између Румуније и Бугарске“.
ОБр. 4581
Званичан извештај
„На целом фронту нема никаквих значајнијих догађаја“.
Операције I. армије
Ноћ 1./2. септембра прошла на миру. Делови ове армије су у покрету на ново одређени сектор, по наређењу Врховне команде ОБр. 4514 од 31. августа.
Примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4580 и саопштено трупама.
Дејство Моравске дивизије
Ноћ 1./2. тек мес. прошла на миру.
У 22 и по часа стажарско одељење 2. пука одбило је ватром једну бугарску патролу. Заробљен 1 бугарски војник.
У току дана није било никакве акције.
Ова је дивизија у покрету на ново одређени сектор.
Дејство Тимочке дивизије
Ноћ 1./2. септембра прошла на миру.
Од слатих патрола ноћу ка непријатељу утврђено је по податцима прикупљеним да је 1. септембра нападао 1. батаљон 58. пука.
У току дана на фронту мирно – на десном крилу данас било пушкарање између патрола, наша артилерија тукла непријатељску комору.
На левом крилу у 15.30 час. непријатељска батерија са Преслапа тукла батерију Шумадиске дивизије код Ковила а у 16.30 час. штаб 15. пука и резерву леве колоне. Са ОБр. 1393 извештен командант армије.
Командант ове дивизије са ОБр. 1383 издао је следеће наређење команданту десне колоне:
,,По наређењу Врховне команде ОБр. 4473 од 31. августа које је достављено под ОБр. 1653 команде II. армије од 1. септембра Моравска дивизија има да се пребаци у околину Острова а њезин досадањи одсек да прими 122. Француска дивизија с тим, да јој се прида, ако буде било потребе, из Моравске дивизије један пешад. пук, један батаљон и један брдски дивизион 80 мм. Моравска дивизија требало је да почне пребацивање 1. тек. месеца.
Достављајући предње команданту наређујем:
1) Да командант ухвати и стално одржава што бољу везу са трупама које ће по горњем од сада бити десно од те колоне. Ако би десно од те колоне остао поменути одред Моравске дивизије, онда ће се командант споразумети за везу са командантом тога одреда и са њим одржавати телефонску везу, која је већ постављена; а, ако десно од те колоне буду француске трупе, онда ће командант ухватити и одржавати везу са њиховим командантом. За овај други случај нека командант преведе у свој штаб једног од потчињених официра који добро говори француски и тај официр да буде стално у близини командантовог телефона, како би се могао вршити споразум са француским командантом.
2) Пошто ће од сада та команда вероватно бити на крајњем десном крилу наше војске, њезина улога постаје деликатнија, па ће, с тога, командант обратити нарочиту пажњу на извиђање непријатеља и предузети све мере да се ма каква евентуална намера од стране непријатеља благовремено открије и одмах ме о томе известити“.
Операције II. армије
Са ОБр. 1675 и 1691 послат извештај Врховној команди, I. и II. армији о стању на фронту, код ове армије.
Данас пре подне, председник Министарског Савета Пашић и Министар Грађевина били су са командантом армије и начелником штаба на осматрачници Шумадиске дивизије са које им је показан цео фронт ове армије и положаји до којих су допрле наше трупе; потом су се вратили око 11 час. и испраћени за Солун око 13.30 часова.
Примљено наређење Врховне команде ОБр. 4580 и саопштено дивизијама.
Дејство делова Тимочке дивизије
Синоћ у 9.30 час. непријатељ напао положај трупа леве колоне на целој линији.
Под заштитом јаке артилериске ватре са Преслапа и Кожуха, непријатељ успео да подиђе нашем положају: према десном крилу избио из села Зборског и подишао нашој жичној мрежи а према левом крилу спустио се у јаругу која одваја камениту чуку (ћувик треће косе) од зелене чуке (ћувик друге Зборске косе).
Дочекан снажном артилериском, пушчаном и митраљеском ватром, напад је потпуно сломљен и непријатељ у 10.30 часова одбачен на целој линији, пошто је претрпео тешке губитке.
У 11 часова напад обновљен према десном нашем крилу, али је потпуно одбијен и непријатељ бачен на своје полазне положаје. Потом је непријатељ предузео да дејствује: слабом пешадиском ватром са падина Кожуха и северне ивице с. Зборског, бомбама са камените чуке и по којим артилериским метком са Преслапа.
Наше су трупе задржале своје положаје и избациле извиђачке делове ка непријатељу.
Губитци на нашој страни мали су.
После одбијених напада, продужено местимично пушкарање између патрола и предњих делова, које и сад траје.
На десном крилу дивизије у току целе ноћи мирно.
Овакав извештај послат је команданту II. армије под ОБр. 1368 у 4 часа.
У 9 час. на фронту дивизије мирно.
Стање у подне:
Око 11 часова са неколико артилериских зрна спречен непријатељски покушај утврђивања према ћувику Трестеничке косе.
На левом крилу дивизије мирно.
Око 14.30 час. после подне непријатељска батерија са Преслапа избацила десетак метака против наших положаја према Зборском. Изгледа реперисање земљишта.
На десном крилу дивизије мирно.
Увече, у 19 час. под ОБр. 1378 послат је армији следећи извештај:
,,У току данашњег дана стање на левом крилу остало непромењено. Са непријатељске стране по кад – кад слаба пешадиска ватра, без резултата. У 14.30 час. непријатељска пољска батерија са Преслапа отворила ретку ватру против десног крила (према Зборском) и просторије око воденице у долини Белице. Циљ јој је изгледа, био да реперише земљиште.
На десном крилу пушкарање. Око 10.40 час. заклоњен маглом, непријатељ покушао појачавање својих ровова према Трестеничкој коси. Тај му је покушај спречен, најпре пушчаном, а потом (око 11 час.) и артилериском ватром. Око 16 часова једним топом вршено проверавање елемената у правцу Тушина.
Губитака у ноћашњој борби:
а) У људству: погинуло 3 подофицира и војника; рањено: 2 официра (водник 2. чете 3. батаљона 15. пука потпоручник Јован Т. Николић и водник рововске батерије арт. потпоручник Добросав С. Стојковић), 25 подофицира и редова; контузовано: 2 подофицира и војника.
б) У стоци: 1 мазга погинула и 2 рањене.
в) У материјалу: 1 топ система Азен демонтован и 1 микротелефон разбијен.
Није се могло утврдити које су непријатељске трупе вршиле ноћас напад. Погинули изгледају старијих година (око 40), те би се могло претпоставити да је нападао батаљон 58. пука. Ноћас ће се покушати да се са разних тачака фронта леве колоне покупе мртви непријатељски војници, да би се из хартија код њих могло сазнати којој су јединици припадали.
Утрошено муниције 63.480 пушчаних метака, 970 граната и шрапнела и 91 ручна бомба“.
Дејство Шумадиске дивизије
Целе ноћи 1./2. септембра повремено пушкарање. На фронту Ветерника непријатељ је синоћ око 20 час. покушао да изађе из својих ровова, али је у томе спречен нашом ватром. На осталом фронту ноћ је прошла на миру.
У току дана сем слабијег прикупљања према Голом Билу и неколико избачених артилериских метака према Ветернику са наше и непријатељске стране нема ничег новог.
Утрошено муниције: 35.787 пушчаних метака, 18 Азен бомби, око 300 граната и шрапнела.
Операције III. армије
Ноћ 1./2. септембра сем артилериске ватре према Дунавској и Вардарској дивизији прошла на миру.
У току дана:
Око 9.30 час. телефоном извештава Дунавска дивизија о смени њених јединица са Вардарском дивизијом.
Примљен је извештај пуковника Васића ОБр. 76 а који је у целости изнет код његовог одреда за овај дан.
Примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4580 и саопштено трупама.
Дејство Дунавске дивизије
Ноћ 1./2. септембра прошла на миру. Продужено утврђивање.
У 10.20 час. помоћник начелника штаба III. армије налаже да се гледа и изврши смена пукова са Вардарском дивизијом. Са њом не вршити смену артилерије, док се буде на овом положају и не враћати Дринској дивизији њену артилерију.
У 17 час. непријатељска артилерија са Совича отпочела је тући ретком ватром позадину коте 1500 и коте 1800 – нема губитака.
Цео дан а нарочито пред вече осмотрен је жив непријатељски саобраћај коморе од Горничева ка Баници и обратно.
Утрошено муниције: пешадиске 42.200, артилериске 1.350 граната и шрапнела.
Погинуло: 1 подофицир и 3 редова; рањено: 3 редова.
Дејство Вардарске дивизије
Дивизија на Островским одбранбеним положајима.
Ноћ 1./2. септембра прошла је у главном на миру. Од 19.40 – 20.10 час. било је слабо пушкарање и јача артилер. ватра на целом фронту дивизије. Са ОБр. 1175 извештен је командант III. армије.
Примљено је наређење од команданта армије односно непријатељства између Румуније и Бугарске и саопштено трупама са ОБр. 1180.
У току дана слабо пушкарање и артилериска ватра.
3. батаљон 21. пука и 2. и 3. батаљон 22. пука који су били у саставу Дунавске дивизије смењени и враћени у састав своје дивизије у току ноћи.
Непријатељ је био неактиван и ограничио се на отварање пушчане и артилериске ватре.
Погинуло: 1 подофицир и 4 редова; рањено: 2 подофицира, 2 каплара и 9 редова.
Утрошено муниције: пушчаних метака 13.260; артилериских метака 790.
Дејство одреда пуковника Васића
Ноћ 1./2. септембра сем обичног пушкарања према Елевишу прошла на миру.
Према провереним извештајима команданата одсека ситуација је код овог одреда оваква: 1 ескадрон код с. Чалџилара, 1 – 2 ескадрона у селу, у првој линији има 1 коњички пук ка с. Руднику и коти 694, а потом се враћају. Ово изгледа смена. Према томе изгледа да овде има једна коњичка бригада од бар 2 пука. Према свему непријатељ држи пешадијом линију на левој обали Налбандкеја – Дереси (кота 540 – коса трећа од Елевиша – кота 578 и кота 649). Међутим, виђају се непријатељски пешад. делови и на линији к. 649 – Ракита. Према извешћима изгледа да на тој линији непријатељ има око 3 батаљона. По извештају начелника штаба 12. Грчке дивизије, у Влахо клисури има један батаљон и један ескадрон. Дакле има свега у првој линији 1 пешад. пук од 3 – 4 батаљона. Данас је примећен један батаљон у покрету од с. Петорског ка Соровићу. Јавићу накнадно где се зауставио. Од артилерије открила се 2 топа на к. 649 и коси 3 км. југозападно од села Раките. Хаубичка батерија код села Патели не види се више. Утврђивање: Местимични опкопи за пешадију дуж целе линије. На к. 540 ампласмани за 2 топа. На к. 649 опкопи за пешадију.
Напомена: Са ОБр. 63 достављен је извештај начелника штаба 12. Грчке дивизије о 2. и 23. бугарском пешад. пуку.
Код нашег одреда: Наше трупе држе положаје на десној обали Налбандкеја – Дереси, на коси која источно од с. Коларци иде право на југ преко к. 916, к. 850, к. 647, безименог потока који протиче кроз с. Уџане и улива се у Кури – дере, а делови на коси између безименог потока и Кури – дере, и то: десни одсек: два батаљона, 2 брдска Дебанжова топа, 4 митраљеза, поседају до пута Кеселер – Катраница, јужно од к. 916. Укупна јачина: 1.200 пушака, 4 топа, 4 митраљеза. Леви одсек: од пута Кеселер – Катраница, до безименог потока, који се улива у Кури – дере, са деловима између безименог потока и Кури – дере потока Добровољачки одред, укупне јачине: 2 и по батаљона, 4 митраљеза (1.000 пушака и 4 митраљеза). Три чете Добровољачког одреда налазе се на линији к. 638 – Налбандкеја – Кајаларска коса западно од Налбандкеја. Као ослонац коњици у извиђању и за затварање правца ка Кајалару – 400 пушака.
Коњица: Два ескадрона (180 сабљи, један ескадрон нема сабље већ само пушке); укупно у оба ескадрона 280 пушака, налази се на линији: Линга – Палеохар – Коноп – Налбандкеј, и врши извиђања у правцу Чор – Ракита – Рудник и даље на север, као и према Влахо клисури. Општа резерва одреда је 4. коњички пук без коња – 380 пушака – и налази се код с. Катранице, позади десног одсека.
Целокупна јачина одреда који држи фронт од 15 км. дужине износи: 2 ескадрона, 5 батаљона пешадије, 1 коњички пук (без коња) и 4 топа.
Према главном задатку одреда да затвори правце који воде источном обалом Островског језера ка Острову, десно крило положаја има за први моменат првостепени значај. Услед тога је и поседање тога одсека гушће, а и главна резерва се налази позади десног одсека у с. Катраници. Леви одсек, који је као мање важан, био поседнут слабије, услед потребе да се јаче затвори правац ка Кајалару и створи солиднији ослонац коњици за извиђање, поседнут је веома слабо. Услед одашиљања три чете ка Налбандкеју овај је одсек поседнут сада веома слабо, и нема готово никакве резерве. Два батаљона Добровољачког одреда (око 1.000 пушака и 4 митраљеза) држе фронт око 7 км.
Како постоји могућност и како се на то мора рачунати, да нас непријатељ може напасти, то би цео одред, а нарочито леви одсек, могао бити доведен у тежак положај. Доласком француских трупа положај се несумњиво побољшава. На случај напада, по већ добивеном обавештењу од команданта, француске трупе потпомоћи ће наше трупе у одбрани положаја. Али, да би командант овог одреда као и командант одсека били тачно оријентисани о ситуацији своје јединице и о средствима којима се располаже, на случај непријатељског напада, ја имам част умолити г. ђенерала за тачнију оријентацију о средствима и начину употребе тих средстава. Ја узимам слободу да замолим г. ђенерала да ме упозна детаљније о томе, на каква појачања се може очекивати при одбрани положаја. У исто време слободан сам да изнесем своје гледиште, да би још сада било добро да један француски батаљон, ради сваке евентуалности дође у резерву, позади средине фронта левог одсека (Добровољачког одреда). Командант тога батаљона могао би још сада ступити у тесну везу са командантом Добровољачког одреда ради оријентације о ситуацији. У овом случају било би добро да се одмах регулише и однос команданата на случај заједничке употребе француско – српских трупа на том одсеку.
Дејство Коњичке дивизије
У току ноћи 1./2. септембра ничега значајнијег.
У току дана командант дивизије са ОБр. 1273 тражио је од Врховне команде смену за 4. коњички пук са места на коме се налази пошто је ту сада 156. Француска дивизија и наших 400 војника пешака. Смену је тражио, јер пук није имао коморе, и велико је било побољевање – по смени да се пук врати у састав дивизије у Верију.