20. август, Извештаји и наређења Врховне команде

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 3900
Г. Министру Војном,
г. ђенералу Сарају, Милну, Кордонијеу, Артамонову и
свима страним војним изасланицима

„Стање на фронту 19. августа:
Фронт I. армије: Није било важнијих догађаја.
Фронт II. армије: Пешадиске борбе предњих делова и артилериска ватра без већег значаја. Заробили смо 1 бугарског војника из 45. пука са Кожуха и 4 из 46. код Пожара.
Фронт III. армије: Дринска дивизија: Јака непријатељска артилериска ватра у којој је суделовала и тешка артилерија против левог одсека. Непријатељска пешадија са Старковог гроба и Попадије – Кулбелери пошла је у напад и заустављена је на 800 метара од наших предњих положаја.
Дунавска дивизија: Непријатељ са знатном бројном надмоћношћу нападао је целога дана на фронт ове дивизије. Снага његова цени се око 7 пукова, до 10 ескадрона и 12 батерија. Непријатељ тежи да овлада северним делом Малка Ниџе и у исто време обухвати лево крило са снагом од 5 батаљона са коњицом и артилеријом. Услед овога наша пешадија повлачила се постепено на Малка Ниџе и морала је напустити к. 950. Лево крило наслања се на Петорско језеро. Један наш батаљон који је био искрцан код Екшиса добио је наређење, да се повуче између Петорског језера и језера Острва. Транспорт хране за Добровољачки одред нападнут је од мештана с. Атјоса морао се вратити. Са овим одредом још нема поуздане везе. Батаљон добровољаца из Корче повукао се ка Касторији. Појачање од Вардарске дивизије пристиже. Трупе много трпе од оскудице у води. Констатовани су 15., 51. и 52. бугарски пешад. пукови из 6. дивизије; 7. и 10. коњички пукови и два немачка ескадрона. 30. пук из 8. дивизије према исказу једног заробљеника нападао је висовима ка Флорини“.

ОБр. 3900
у 11.45 час.
Ђенералу Топола,
Министру Војном,
командантима I., II., III. армије и
Коњичке дивизије

„19. августа није било важнијих догађаја на фронту I. и II. армије. На фронту III. армије Бугари са 8. и три пука 6. дивизије нападају на Дунавску дивизију, која се постепено повлачи на главни положај на Малка Ниџе. Вардарска дивизија стављена на расположење команданту III. армије, стигла је већ већим делом у реон армије. Бугари постепено заузимају леву обалу Струме, где се налазе француско – енглески коњички делови. 10. Енглеска дивизија упућена је на Струму као појачање“.

ОБр. 3904
Команданту III. армије

,,Сем Вардарске дивизије доћи ће вам у помоћ једна француска бригада са артилеријом и један руски батаљон са митраљезима.
Коњичкој дивизији наређено је, да одмаршује сувим у Верију, ради осигурања правца Кајалар -Верија – Његуш. По одобрењу Врховног Команданта упутите одмах сувим ескадрон Краљеве Гарде у Верију, где се има ставити под команду команданта Коњичке дивизије. Наређујем, да се са армијом одржите пошто пото на садашњим положајима и непријатељу забраните даље наступање. О пријему овог наређења одговорите депешом“.
Достављено команданту Коњичке дивизије, Министру Војном, Маршалу Двора.

ОБр. 3901
Команданту I., II., III. армије,
команданту Коњичке дивизије

Заповест
„Непријатељ надирући правцем од Битоља ка Бањици успео је синоћ 19. тек мес. пред мрак да овлада к. 950 (код села Орехова) – левим крилом Дунавске дивизије.
Непријатељска коњица у јачини једне бригаде примећена је на правцу Вртолом – Неговани.
Трупе III. армије држе линију к. 1500 (Чеганска планина) – Малка Ниџа наслањајући се левим крилом на Петорско језеро. Извесни делови ове армије заноћили су између Петорског и Островског језера; Добровољачки одред потпуковника Поповића налази се негде на планинском комплексу између Петорског и Костурског језера, тачно место није познато; батаљон Срба добровољаца заноћио је синоћ код Костура, а послато му је телефонско наређење, да се крене ка Кајалару и Катраници, с тим, да се у Кајалару стави на расположење команданту III. армије, од кога ће према ситуацији примити даља наређења.
Пошто услед овакве ситуације на нашем левом крилу није искључена могућност, да непријатељ упути извесне делове коњице, потпомогнуте са комитама или пешацима преко Његушких планина у циљу кварења железничке пруге и акције у позадини наше војске, то наређујем:
1) Да Коњичка дивизија (сем 2. коњичког пука) одмаршује одмах сувим преко Топчина -Јајлаџика – Гиде за Бер (Верију) са задатком да осигура железничку пругу на простору од села Пископеје па до села Колудре.
Нарочиту пажњу обратити на друм Кожани – Верија и стазе: Хајдарли – Дожани па одатле за Верију или Туркохори; Селе – Туркехер – Јаворница и Франковица – Његуш. Извиђати што даље у поменутим правцима.
Штаб дивизије у Верији.
2) Покрет данас 20. тек. мес. у 16 час.
Маршрута: 21. Топчин (мост на Вардару); 22. Гида; 23. Верија и 24. тек. мес. извршење распореда, имајући при том у виду, да је потребно да се одређена просторија осигура што пре.
3) За пренос хране и пртљага (најнужнијег) преносна средства команданту Коњичке дивизије ставиће на расположење начелник Саобраћајног одељења, а за унутрашњу службу и дотурање хране начелник Артилериског одељења наредиће, да се одмах Коњичкој дивизији ставе на расположење 15 двоколица из станице у Микри, а запреге из командантуре стана.
4) За везу са овом командом постараће се начелник Саобраћајног одељења, а дотле служити се железничким телеграфом.
5) О пријему одговорити, а по извршеном распореду известити ову команду одмах.
6) Напомена:
а) У погледу непосредног осигурања железничке пруге под командом команданта Коњичке дивизије стајаће и цео један ескадрон 2. коњичког пука, који је са седиштем на станици Гида.
б) Комуницирање са Солуном вршиће се напред поменутим сувим путем и железничком пругом.
в) Магацин хране у Верији.
г) Овим се замењује наређење ОБр. 3591 од 13. августа.
д) Начелник Артилериског одељења и Главни интендант настаће, да се Коњичка дивизија осигура са довољним и уредним снабдевањем муницијом и храном“.

ОБр. 3927
у 17.15 час.
Маршалу Двора,
Министру Војном,
ђенералима Сарају и Милну

,,У току 20. августа на фронту I. армије, артилериска борба. На фронту II. армије артилериска борба. Наше трупе предузеле су лагано наступање ка непријатељским положајима. Изгледа, да је непријатељ ослабљен у артилерији. На фронту III. армије: под непријатељским притиском Дунавска дивизија заузима нов положај: кота 1500 – кота 907 – гребен јужно ка Патели. Слаба артилериска борба“.

ОБр. 3933
у 18.05 час.
Команданту III. армије – Острово

„Услед надирања непријатељског десног крила правцем Баница – Соровић за III. армију је постао врло осетљив правац Соровић – Нови Град – Катраница – Граматик и даље.
Предузмите све могуће мере, да заштитите своју армију тим правцем.
Известите шта будете предузели и наредили“.

Српски званичан извештај

Солун, 20. августа 1916. године

,,На дан 19. августа вођене су борбе са знатним бугарским снагама у правцу Флорине. Наши предњи делови повлаче се ка главним положајима западно од Острва. Бугарима су нанети велики губитци нарочито нашом артилериском ватром. Један бугарски коњички ескадрон, који је јуришао на једну нашу батерију, потпуно је уништен од једне оближње наше чете, командир ескадрона погинуо је. На осталом фронту није било важнијих догађаја, сем уобичајене артилер. и пешад. ватре“.

Извештаји

Врховна команда примила је у току ноћи 20. августа ове важније извештаје:

Од делегата Врховне команде капетана Јовичића

Пов. Бр. 407 од 20. августа

„Ситуација на енглеском фронту на дан 19. августа 1916. године:
Ситуација на Дојранском фронту непромењена; само повремена артилериска ватра. Два непријатељска контра напада на тачку, коју смо заузели прошле ноћи одбијена су са губитцима.
На Струмичком фронту је јутрос извршила 7. коњичка бригада са артилеријом насилно извиђање и утврдила, да се непријатељска снага налази на просторији Ћупри – Баракли – Џума. Француски комбиновани одред кооперисаће са нашом коњицом сутра. Поуздан француски извештај тврди, да се непријатељска снага у јачини од 38 батаљона и 18 батерија концентришу код Демир Хисара. 10. дивизија кренула се у правцу Струмичког фронта, да потпомаже 28. дивизију“.

Од војног изасланика у Румунији

Пов. Бр. 1140 од 18. августа

,,Из разговора са шефом кабинета Министра Спољних Послова и једним ађутантом Њ. В. Краља закључујем, да су преговори између Русије – Румуније свршени и да ће акција почети ускоро, но све зависи кад ће руски експедициони корпус бити концентрисан, што не може бити пре десетак дана. Ђенерал Илијеско ономад дуго конферисао са директором железница“.

Од војног изасланика у Италији

Бр. 720 од 19. августа

„19. август без промене. Сигурно је да ће Талијани енергично продужити офанзиву, али изгледа да у припремама губе сувише, чиме се непријатељ користи“.

Од Врховне команде савезничких војсака

Бр. 170-1 од 16. августа

„Усмено сам са вама разговарао о незгодама, које изгледа, да би се појавиле, када би се бугарски ратни заробљеници употребили као радници у војишној зони. Мислим, да би усвајање једне такве мере имало више рђавих страна него добрих“.

Од команданта I. армије

Бр. 170-1 од 16. августа

„Ђенерал Рено послао је капетана и саопштио, да ће он нападати сутра 20. ов. мес. Монтањ Руж и да ми треба да нападамо Ла Бос, а ми нисмо поставили ни сву нашу артилерију. Врховни Командант и начелник штаба на лицу места су се морали уверити, да би тај напад стао много жртава и наредили ми: да у опште ништа не предузимам без изричне заповести наше Врховне команде. Молим расправите са француском Главном Командом ово питање о главици Ла Бос“.

Разговори преко телефона

20. августа 1916. године

У 8.50 час.

Пуковник Драгутин Димитријевић из III. армије – пуковнику Миловановићу

Јавља, да је на фронту у околини Горничева један батаљон погрешио у заузимању положаја, те се ту увукла и непријатељска омања снага; предузимају се мере, да се иста протера.
Ка Екшису и Соровићу надире непријатељска снага око 5 батаљона, те је нашем батаљону наређено, да се повуче између Петорског и Островског језера, где ће га помоћи и једна батерија.

У 11.40 час.

Пуковник Димитријевић – пуковнику Пешићу

Јавља, да Дунавска дивизија заузима положај кота 1500, кота 970, гребен западно од Островског језера.
Том приликом понова им обраћена пажња на правац Острово – Катраница.

У 12 часова

Пуковник Томић из штаба II. армије

Јавља, да са положаја има само кратак извештај да тамо ствари стоје повољно; наши полако напредују, непријатељска артилерија данас слабије одговара, изгледа, да је непријатељ ослабио.

У 18.30 час.

Пуковник Димитријевић из III. армије – пуковнику Марићу

Код Дринске дивизије врши се врло успешно бомбардовање Кајмакчалана; наша пешадија померила се у напред за два километра и заузела предње тачке Каратепе и Плочу. Код Дунавске дивизије до тога времена јака артилериска ватра, у ово време већ слаби.
За осигурање правца преко Катранице предузете су потребне мере (али сем једног ескадрона коњице и нешто трећег позива друго није се могло разумети).
Са Добровољачким одредом још нема везе. У Кајалар упућен официр са наређењем за батаљон Срба добровољаца.
Саопштено је пуковнику г. Димитријевићу, да кола и коњи Њ. К. В. Престолонаследника, као и официрски коњи остану при штабу III. армије, пошто ескадрон Краљеве Гарде иде у састав Коњичке дивизије.

Слични чланци: