20. август, Операције I и II српске армије

Операције I. армије

Стање на фронту I. армије у току ноћи 19./20. августа:
„Наша артилерија са левог крила Моравске дивизије избацила је 20 разорних зрна на с. Нанте. Укупни наши губитци у борби 18. ов. мес. били су: 6 мртвих, 8 рањених сви из 1. пешадиског пука“.
У 21.48 час. послат је од команданта I. армије Врховној команди и II. армији извештај ОБр. 993 у овоме:
„Данас 20. ов. мес. од 6 до 10 час. пре подне наша артилерија дејствовала је на непријатељске положаје у циљу прибирања потребних елемената за гађање а после овог времена сваких 5 минута из сваке батерије дејствовано је само по једним метком.
Непријатељ је одговорио ватром из једне тешке батерије од три цеви, једне пољске и једне брдске батерије са линије: Сркади Леген – Хума. Ватром наше артилерије једно непријатељско одељење натерано је на бегство из рова на југозападним падинама најјужнијег дела Сркади Легена и уз то тучено и митраљеском ватром. У подножју ове најмаркантније косе Сркади Легена дошло је до пушкарања између наших предњих делова и непријатељских стражарских одељења истурених на 700 – 800 метара испред главне бугарске одбранбене линије. По добијеном извештају 122. Француска дивизија имала је данас пред мрак да изврши напад на непријатеља у циљу заузимања Монтањ руж, Монтањ рос и Ла Боса с тим, да је у томе нападу помогне и Моравска дивизија својом артилериском ватром. До 20 час. по усменом телефонском извештају из Моравске дивизије овај напад није отпочео“.

Дејство Моравске дивизије

Командант I. армије наредио је у 10 час. телефоном, да пошто артилерија нађе елементе до непријатељских батерија, на целом фронту сваких 5 минута свака батерија да избаци по један метак а сваких 1 ½ сата концентрисати ватру на поједине тачке на фронту да се непријатељу нанесу што већи губитци.
У 10.55 час. послат је команданту I. армије извештај ОБр. 762 ове садржине:
„Наша артилерија отворила је ватру јутрос у 6 час. Непријатељ туче наш положај из једне тешке батерије од 3 цеви и једне пољске и једне брдске батерије. Све су ове батерије пласиране на простору Сркади Леген – Хум; губитака до сада нема. Французи са свога фронта не дејствују. Према извештају команданта 122. Француске дивизије предузеће напад у циљу освајања Монтањ роз, Монтањ руж и Ла Боса данас пред мрак и моли да га Моравска дивизија потпомогне ватром своје артилерије. До 10 час. наша артилерија изнашла је све потребне елементе до појединих тачака непријатељског положаја. Даље дејство наше артилерије према наређењу команданта армије овако је: на сваких 5 минута са нашег фронта пуштаће се по један метак а на сваких 1 ½ сат по 2 метка из сваке батерије. Одлука је команданта дивизије да 122. Француску дивизију потпомогне артилеријом, а у колико буду дозволиле прилике и пешадијом. Један непријатељски аероплан око 10 час. прелетео је преко наших положаја и одлетео ка II. армији.
У 11.55 час. начелник штаба разговарао је са начелником штаба I. армије; сагласили су се да рад (напад) Моравске дивизије без Француске дивизије нема оправдања и апсолутно нема смисла. У случају да Француска дивизија почне напад потпомоћиће је наша артилерија, а по могућству и наша пешадија.
У 12.50 час. командант Моравске дивизије послао је команданту I. армије извештај ОБр. 764 ове садржине:
„Заповешћу Бр. 761 од 1. ов. мес. наређено је да се рад ове дивизије при нападу на непријатеља саобрази раду француских трупа. После добијеног наређења да ова дивизија данас предузме напад саображавајући тај свој напад заповести ОБр. 761 добио сам од команданта 122. Француске дивизије његову заповест за данашњи рад и представку да ће његова дивизија данас пред мрак извршити напад у циљу заузимања висова Монтањ руж, Монтањ роз, и вис Ла Бос, којом приликом да тај његов напад потпомогнем ватром наше артилерије и тако заштитити леви бок његових трупа од непријатељских трупа са Сркади Легена. Према оваквој представци команданта 122. Француске дивизије одлучио сам се, да његов рад који ће отпочети данас пред мрак потпомогнем дејством своје артилерије а по могућству и пешадијом ако ситуација буде омогућила да се наша пешадија при том садејству много не излаже. Уопште самим теренским односима ова дивизија упућена је на најтешњу заједницу са француским трупама које се налазе на десној обали Вардара. Јер у противном однос теренског одсека на коме се сада налази ова дивизија дозвољава непријатељу да сву своју артилерију коју има око Хуме и на Сркади Легену а доцније и са Гушети Балкана може сконцентрисати на трупе ове дивизије што већ не би био случај када би са Моравском дивизијом једновремено дејствовале и француске трупе. Тачно у 6 час. јутра артилерија ове дивизије отворила је ватру на поједине тачке непријатељског положаја што је ускоро изазвало да и непријатељ отвори артилер. ватру тукући у почетку наш положај доста интензивно нарочито део положаја звани „Купски положај“. До 10 час. наше батарије успеле су да нађу све потребне елементе до појединих тачака непријатељских положаја и пошто француске трупе нису биле предузеле никакав рад био сам намеран да даље артилериско дејство ове дивизије обуставим до почетка рада 122. Француске дивизије. Ово још и због тога што за сада дивизија располаже само са муницијом коју има у својој шаржи за Данглисову и хаубичку батерију и за Дебанжове и пољске батерије и још само ону коју има у муниционој колони. Своју напред изнету одлуку о потпомагању рада 122. Француске дивизије доставио сам команданту 122. Француске дивизије усмено телефонски преко 1. бригаде 1. пука и команданта 1. батаљона 1. пука ппуковника Александра Даскаловића. У 10.30 час. артилерија ове дивизије продужује дејство према усменом наређењу команданта I. армије.
У 13.10 час. командант 1. бригаде доставио је команданту Моравске дивизије извештај ОБр. 381 у овоме:
„Командант деснокрилног батаљона ппуковник Даскаловић са ОБр. Службено у 7.40 час. доставио је следеће: „Око 6 час. ступио сам у везу са француским батаљоном 58. пука односно данашњег заједничког рада, а на моје питање када и хоће ли данас отпочети исти батаљон напад, тумач код мога батаљона одговорио ми је, да још никако наређење у том смислу није добио, али да су сазнали да ће почетак њиховог специјалног рада бити данас у 16 сати и да ћемо и ми – Срби – имати да останемо на истим положајима. У 7.10 час. пошто није био код телефона сам командант француског батаљона позвао сам лично капетана њиховог, који ми је на моје питање јавио, да ће њихов данашњи рад отпочети у 16 сати и да ће ме о томе писмено известити“.
У 14.25 час. примљено је од команданта I. армије наређење ОБр. 955: „Да артилерија Моравске дивизије продужи дејство до 18 час. као што је усмено наређено а од 18 час. одобрава рад дивизије по споразуму учињеном између команданта те и команданта 122. Француске дивизије“.
У 15 час. командант Моравске дивизије доставио је команданту артилерије, команданту 1. и 2. бригаде наређење ОБр. 766 ове садржине:
„Командант 122. Француске дивизије предузеће данас пред мрак са својим трупама напад на непријатеља у циљу освајања висова: Монтањ руж, Монтањ роз и виса Ла Бос. Напад Француске дивизије према накнадном усменом наређењу отпочеће у 16 часова.

Наређујем:

1) Да командант артилерије потпомогне напад Француске дивизије на обележену линију положаја, концентришући ватру свих батерија на ,,Ла Бос“, Сркади Леген, нарочито водећи рачуна о томе, да непријатељској пешадији, која је на Сркади Легену и непријатељској артилерији спречи сваку акцију у правцу „Ла Боса“ и осталих поменутих висова.
2) Командант десне колоне ступиће у најтешњу везу са левим крилом француских трупа и свој рад саобразиће у свему, раду француских трупа.
3) Командант леве колоне одржаће најтешњу везу са командантом десне колоне са тежњом да из села Лунзи протера непријатељске делове“.
У 15.07 час. командант дивизије са ОБр. 766 доставио је команданту 122. Француске дивизије извештај у овоме:
„Целокупна артилерија Моравске дивизије потпомоћиће напад 122. Француске дивизије при заузимању висова „Монтањ руж“, „Монтањ роз“ и „Ла Бос“. Исто тако наредио сам да и пешадија у згодном моменту, ако то ситуација буде омогућила крене напред саображавајући у свему свој рад трупама 122. Француске дивизије, у ком је циљу командант деснокрилног батаљона мојих трупа ппуковник Даскаловић добио наређење да са левим крилом Ваших трупа одржава најтешњу везу“.
У 18.30 час. начелник штаба 1. бригаде телефоном јавља начелнику дивизиског штаба да ће Французи извршити напад у 20.30 часова.
У 21.45 час. командант Моравске дивизије послао је команданту I. армије и Тимочкој дивизији вечерњи извештај ОБр. 772 у овоме:
„Са левог одсека отворена је артилериска ватра у 6 час. јутра на непријатеља који је био у с. Лунзи и у с. Нанте. Из с. Лунзи непријатељ је отеран и ово село држе сада делови 3. пешад. пука. Даље кретање наше пешадије заустављено је да не би трпела од непријатељске артилериске ватре, која се јавила са Хума“.

Операције II. армије

Стање на фронту армије у току ноћи 19./20. августа било је овако:

Код Тимочке дивизије

„Са Трстеничке косе повукла се за нешто у назад само једна мртва стража, док су крилне остале на својим местима. Наше трупе покушале су да одатле отерају непријатеља, али су наишле на јаку пешадиску и митраљеску ватру. Наше трупе продужују напад и борба се још води“.

Код Шумадиске дивизије

Синоћ око 21 час. непријатељ је покушао препад према нашим трупама на источној коси Ветерника. Дочекан нашом артилериском ватром и бомбама напад је одбијен, после чега више ништа није покушавао.
На осталим деловима фронта ноћ је прошла на миру. У 5 час. кренуо се командант армије са делом Оперативног одељења штаба армије из Драгоманаца и у 6 час. стигао је на армиску осматрачницу код с. Пребедишта, са које је осматрао рад трупа армије.
У 9.45 час. послат је Врховној команди, I. и III. армији извештај ОБр. 1268 у овоме:
„Ситуација у 9.15 часова.
Наша пешадија потпомагана ватром свију наших батерија, постепено и опрезно прилази непријатељским положајима, а нарочито ка Голом Билу (гребен који везује Ковил са Вертекопом) и Ветернику.
До сада је примећено, да је непријатељска артилерија много неактивнија, него ли прошлих дана. За сада дејствују само три непријатељске батерије и то: са Голог Била, Ветерника и Доброг Поља, а са Преслапа и Кожуха непријатељска артилерија није се јавила“.
У 12.25 час. начелник Оперативног одељења Врховне команде питао је телефоном ађутанта штаба ове армије, да ли командант армије може доћи у Драгоманце због једног важног разговора на телефону са начелником штаба Врховне команде. Одговорено му је да ће командант армије доћи у Драгоманце кроз 1 сат.
У 13.53 час. по повратку команданта армије са осматрачнице код Пребедишта у армиски штаб у Драгоманцима, начелник штаба Врховне команде питао га је телефоном о ситуацији код II. армије. Пошто је командант армије изложио ситуацију у 12.45 час. тј. у моменту када је напустио осматрачницу. Начелник штаба Врховне команде саопштио му је да је стање код III. армије неповољно и тражио је да му се стави на расположење једна бригада кад је потражи и да се изрекогносцира најкраћи пут за бригаду до Острова. Командат II. армије саопштио му је да може ставити једну пешадиску бригаду Тимочке дивизије, а да би бригада била ближе издао је наређење да се бригада прикупи у с. Драгоманци.
У даљем току дана послати су Врховној команди ови важнији извештаји:

ОБр. 1289 у 18.05 час.

„1. пешад. бригада Тимочке дивизије заноћиће данас у Драгоманцима спремна за покрет.
По досадањем проучавању једини је пут за Острово: из Драгоманаца на Луковац – кота 327 -Владово и он се сада рекогносцира. Молим да ми се јави, ако неби имало потребе за упућивање бригаде те да могу располагати њоме“.

ОБр. 1291 у 18.33 час.

„Према извештајима, које добијам о ситуацији до 18 час. наредићу даљи покрет и известићу.
Начелно сам решен да се данашњи рад продужи и сутра, али да се задобијено осигура и да се јаче групише артилериска ватра на Голо Било, које је по досадањим податцима добро утврђено. Ако би Врховна команда имала другу намеру, молим да ми се јави, те да према њој издам наређење за сутра“.

ОБр. 1296

„Стање на фронту II. армије у 18.30 часова:
а) Код Тимочке дивизије:
Ређе пушкарање са непријатељском пешадијом, која је дала јачи отпор на јужним падинама Кожуха и на ћувику изнад с. Зборског.
б) Код Шумадиске дивизије:
На фронту: Голо Било – Ветерник, где је вршен од наше стране најјачи притисак, наша пешадија је подишла непријатељским рововима, који се налазе на војничкој ивици ових тачака, и то: према каменитом ћувику северно од Ковила и према десном крилу Ветерника на врло блиску даљину; а према самом Голом Билу и левом крилу Ветерника наступање је знатно било успорено бочном ватром непријатељске артилерије са Голог Била и Ветерника, које се тачке узајамно добро бране.
Са Катунца и Пожарске косе наши јачи извиђачки делови, примакли су се непријатељским рововима на југоисточној падини Доброг Поља и на ћувику северно од с. Г. Пожара.
У опште наступање пешадије, поред бочног дејства непријатељске артилерије отежавао је веома тешко пролазан терен.
У току борбе оцењено је, да је од непријатељских трупа било развијено: на Добром Пољу 3, на Ветернику 2, на Голом Билу 1 и на падинама Кожуха 1 батаљон; на осталим деловима фронта јачина се није могла оценити.
У борби је учествовала непријатељска артилерија са положаја код с. Тушина, на Преслапу, Голом Билу, Ветернику, Кравици и Добром Пољу, али се јачина појединих група није могла оценити, јер се због велике висине није могао нигде опазити блесак. Но њеном данашњом ватром чинила је утисак као да је била мање активна, него ли последњих дана“.
У 19.40 час. командант II. армије издао је команданту Тимочке и Шумадиске дивизије наређење ОБр. 1292 ове садржине:
,,Обе дивизије, Шумадиска и Тимочка продужиће сутра 21. ов. мес. извршење данашњег задатка, но с тим: да се артилериска ватра јаче усредсреди најпре на једну тачку и тако, да метци непрекидно падају на њу, док не разруше препоне, разоре утврђења и помуте свест браниоца, па тек после овако успешног дејства пустити пешадију, да ту тачку заузме. Изузетно може се пешадија пустити и раније, ако се покаже слаб отпор браниоца.
За остале тачке, док на њих не дође ред, као и за контра батерије употребиће се најнужнији број топовских цеви.
Када се једна тачка сломије и заузме, осигурати је одмах и дејство артилерије пренети на следећу тачку, која има да се заузме.
Данас је артилериска ватра код Шумадиске дивизије била растурена, са многим и дугим одморима, који су допуштали непријатељу да се прибере и оснажи и нађе начина, да се од ње заштити. Код Тимочке дивизије нисам могао тачно да пратим ватру артилерије, те нисам у стању да сада дам своју оцену.
Почетак акције одредиће сами команданти, али тако, да почне до 7 часова.
Извешћа слати на досадањи начин, и сваку промену у ситуацији, као и сваки важнији догађај јавити ми укратко одмах“.
У 22.15 час. примљено је наређење Врховне команде ОБр. 3938 (послато у 21.30 час.) у овоме:
„Молим да се бригада задржи у Драгоманцима. Да ли ће се и кад упутити за Острово следоваће накнадно наређење“.

Дејство Тимочке дивизије

У току 20. августа командант Тимочке дивизије доставио је команданту II. армије ове важније извештаје:

ОБр. 1068 у 6.30 час.

„Борба на коси изнад Трстеника још се води. О даљем току јавићу“.

ОБр. 1070 у 8.43 час.

„На фронту ове дивизије сада је стање овако: на десном крилу, на коси изнад села Трстеника врши се постепено напад на непријатеља, који је дефинитивно задржат и обасут нашом арт. ватром. На левом крилу, на одсеку између Пороја и Белице припрема се напад артилер. ватром. Преслап се туче нашом артилериском ватром, колико је год могуће пољском артилеријом. Непријатељ, на овоме крилу, сем што гађа ређе артилеријом, ништа за сад не предузима“.

ОБр. 1074 у 10 час.

„Стање у 10 час.:
а) На одсеку између Сули Дере и Белице нападом враћене тачке, које су јуче биле изгубљене. Непријатељ је потиснут ка Кожуху. Његова је јачина 2 чете и 2 митраљеза.
Наређено је команданту на овом одсеку да се предузме извиђање у правцу села Нанта и одржава тесна веза са левим крилом Моравске дивизије.
б) На одсеку од Белице до Пороја нема значајнијих промена. Наређено је извиђање ка Зборском и Преслапу и оно се врши“.

ОБр. 1080 у 12.15 час.

,,У 10 час. покушано извиђачким деловима да се заузме коса код Зборског и само седло. Наишло се на јаку пешачку и митраљеску ватру, те се остало.
Наређена је припрема артилериском ватром. Пошто пољска артилерија не може да туче ову косу, покушаће се да се извуче на гребен један брдски топ. Продужиће се напад, чим се припрема заврши. На десном крилу без промене“.

ОБр. 183 у 15.30 час.

„Стање у 15 час.: После јаке артилериске припреме предузет је напад на косу јужно од Зборског. Напад још у току развоја. Против напада пешадије дејствује непријатељска пољска артилерија са Кожуха.
У 12.30 час. дејствовала је против наше пешадије непријатељска пољска артилерија са Преслапа, али је дејством наше артилерије ућуткана. Изгледа да су дејствовала 2 топа.
У 14 часова почело је дејство непријатељске пољске артилерије против наших батерија. Место и број топова још нису утврђени.
На десном крилу стање је непромењено“.

ОБр. 1090 у 19 час.

„Стање у 18.30 час.:
1) На одсеку Сули Дере и Белице реке ређа пушкарања на Трстеничкој коси. Наше и непријатељске трупе на својим су положајима према ранијим извештајима.
2) На одсеку између Белице и Пороја наши извиђачки делови доспели су до села Зборског и још се води слабија борба на томе одсеку.
Јачина непријатеља на источној падини Кожуха а спрам косе изван села Трстеника је један батаљон са 2 митраљеза, и на коси северозападно од села Тушина 2 брдска топа. По извесним податцима изгледа, да је тај батаљон из 46. пука, али то још није проверено.
На осталим деловима фронта непријатељска снага још није оцењена.
Запажено је, да је непријатељ данас дејствовао са Кожуха брдском, а са Преслапа брдском и пољском артилеријом.
Губитци: на десном одсеку од јуче до сада: један официр погинуо, активни поручник, водник 1. чете 2. батаљона 20. пука Стојан Нановић, који је синоћ сам понео митраљез на ватрену линију, и у тренутку, када га је наместио за дејство, погођен смртно; погинуло је 4 редова, рањено 29, контузовано 7.
На левом одсеку губитци још нису утврђени, а накнадно ће се јавити“.

У 19 час. примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 1288 у овоме:
„Изволеће ми командант поднети извештај о ситуацији на његовом фронту данас у 18 час. и о својим даљим намерама према тој ситуацији. Нарочито је важно јавити препоне, на које су дотле наишле трупе и јачину непријатеља.
Напомињем да се не губи из вида суштина задатка, и да се задобијено најпре осигура и држи, пре но што се настави даља акција“.
На ово је у 21 час. достављено команданту II. армије извештај ОБр. 1091 у следећем:
„Извештајем ОБр. 1090 јавио сам ситуацију у 18.30 часова. Сада у 20.30 час. у главном стање је исто с тим, да је косица одмах изнад села Зборског заузета од наших делова. Ретка ватра на левом крилу још траје, али се борба уопште стишава.
Јачина непријатеља наспрам овог левог крила око 5 чета пешадије са 4 митраљеза. На ово крило дејствовале су са Кожуха 2 брдске и са Преслапа око 2 брдске и 2 – 3 пољске, а можда која и хаубичка цев.
Губитци на одсеку од Пороја до Белице до сада су: 3 погинула и 19 рањених војника.
Моја намера за даљи рад је: да продужим напад у духу заповести ОБр. 861 од 1., ОБр. 1109 од 16. и ОБр. 1234 од 19. тек. месеца, тј. да вршим напад на непријатеља, не излажући се притом великим губитцима и држећи солидно оно што се задобије.
Препоне које спречавају напад и не допуштају да он буде интензивнији ове су:
Према десном крилу земљиште је савладљиво само са највећом муком и тачно обележеним правцима које непријатељ ставља под јаку ватру са својих много надмоћнијих положаја.
Наступању левог крила смета унакрсна непријатељска артилериска, пушчана и митраљеска ватра са Кожуха и Преслапа, који су положаји у односу на наше, нападне, несравњено јачи, а наша артилерија не може да парира дејство непријатељске“.
У 21.45 час. примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 1292, које је у целости напред овога дана у наређењима команданта II. армије изнето.
На основу овога наређења издао је командант Тимочке дивизије својим трупама у 23 часа заповест ОБр. 1094 ове садржине:
„Данас су трупе десне колоне повратиле јуче изгубљене тачке северозападно од Трестеника, а трупе леве колоне заузеле су с. Зборско, прву и део друге косе изнад овога села. Помоћ артилерије била је ваљана.
Суседне трупе Моравске дивизије помакле су се нешто у напред, а трупе Шумадиске дивизије напредовале су у нападу.
По податцима, прикупљеним у борби према трупама десне колоне непријатељ данас имао око једног батаљона са 4 митраљеза, а према левој колони 5 чета и 4 митраљеза. Његова артилерија није данас показивала велику активност.
У духу заповести команданта II. армије ОБр. 1292

Наређујем:

1) Сутра, 21. августа, продужити рад у духу мојих заповести ОБр. 996 од 17. августа и ОБр. 1049 од 17. августа.
Почетак у 6.30 часова.
а) Десна колона има циљ: да артилериском ватром отера непријатеља са нагиба који се спушта са Кожуха ка Трестеничкој коси и да му у опште не допусти силазак са Кожуха.
Десно крило колоне да буде у вези са левим крилом суседних трупа Моравске дивизије.
б) Лева колона има циљ: постепено напредовање, нарочито левим крилом, ради заузимања ћувика на коси северозападно од с. Зборског – у опште: постепено наступање ка Преслапу.
Артилериском ватром добро припремити сваки покрет пешадије унапред, а ради јачега дејства груписати ову ватру најпре на једну тачку која је узета за циљ, па њу тући дотле док се препреке у наступању пешадије не савладају, па тек потом пешадију у напад да изабрану тачку заузме. Ако се запази да је на некој тачци непријатељски отпор слаб, може се пешадија пустити у напад и без тако озбиљне припреме артилериском ватром.
Остале тачке, које још нису дошле на ред за напад, као и непријатељску артилерију тући најпотребнијим бројем оруђа.
У опште, кад артилериска ватра једном отпочне против изабране тачке, не чинити друге застоје у дејству, док се циљ не постигне“.

Дејство Шумадиске дивизије

У току 20. августа командант Шумадиске дивизије доставио је команданту II. армије ове важније извештаје:

ОБр. 1112 у 4.23 час.

„Синоћ око 21 час непријатељ је покушао препад према нашим деловима на источној коси Ветерника. Дочекан нашом снажном пешад. ватром уз садејство пољске батерије и хаубице, која је избацила неколико метака, непријатељ је одбијен, не покушавајући више ништа.
На осталом делу фронта ноћ протекла на миру.
Губитци: 1 редов погинуо“.

ОБр. 1117 у 6.40 час.

„Ситуација у 6.30 часова:
1) Припрема напада артилериском ватром.
2) Постепено приближавање пешадије.
3) Повремена артилериска ватра непријатеља са Ветерника на наше батерије лево – западно од Пребедишта“.

ОБр. 1118 у 7.40 час.

„Ситуација у 7.30 часова:
1) Продужава се припрема напада артилериском ватром.
2) Предњи делови трупа, који нападају Голо Било, избијају на косу, која се од Голог Била спушта ка селу Бахову на месту где су се пре налазили непријатељски делови.
3) Трупе, које дејствују против Ветерника, крећу се кроз шуму на јужним падинама Ветерника, обележавајући белим и црвеним барјацима свој положај.
4) Непријатељска артилерија врло се слабо ангажује. Пада у очи да су слабо тучене наше батерије код Пребежишта, и да се не јављају батерије са Преслапа и оне, које су до сад тукле Катунац и положаје код Г. Пожара.
5) Шеф ескадриле јавља: На Голом Билу има 1 непријатељска батерија, која је врло добро тучена нашом артилеријом. Не примећује се никакав покрет по траншејама и путевима.
Један непријатељски аероплан лежи на Добром Пољу, који је изгледа оборен у јучерашњој или данашњој борби“.

ОБр. 1121 у 9.10 час.

„Ситуација у 9 часова:
1) Пошто непријатељ туче артилериском ватром камени ћувнк северно од Ковила командант десног одсека закључује да су наши делови избили на овај ћувик, јер су пре једног сата тражили да се наша ватра на овај ћувик обустави. Делови који нападају десно крило Голог Била, избили су северно од Зелене ливаде у изворном делу Кара Дере.
Наредио сам живљи покрет пешадије у циљу заузимања Голог Била.
2) Предњи делови непријатеља, који су се налазили на јужним падинама Ветерника, повлаче се ка гребену. Наређено је, да се продужи живљи покрет кроз шуму на јужним падинама Ветерника.
3) Слабо ангажовање непријатељске артилерије на целој линији. Многа њена зрна не експлодирају.
4) Осмотрена 2 топа на Голом Билу, један од ових ућуткан“.

ОБр. 1126 у 10.50 час.

„Ситуација у 10.45 часова:
1) Наша пешадија, која напада Голо Било, налази се на седлу између Ковила и каменитог ћувика, северно од њега и на јужној ивици Зелене ливаде, која се налази на коси која се спушта од Голог Била ка селу Бахову. Главна сметња наступања је артилериска ватра са Преслапа и Ветерника. Пешадиска акција непријатеља са Голог Била слаба.
2) Делови, који нападају Ветерник постепено наступају кроз шуму.
3) Јаче дејство непријатељске артилерије са Ветерника на батерије код Пребедишта.
4) Губитци мали.
5) Наредио сам понова енергичну акцију и напад пешадије“.

ОБр. 1137 у 15.40 час.

„Ситуација у 15 часова:
1) Код десног крила трупа, које нападају Голо Било артилерија туче косу између зупчастог ћувика и Голог Била, да би припремила напад на зупчасти ћувик са те стране.
Лево крило заостало је у нападу због ватре непријатељске артилерије са Ветерника.
2) Трупе, које нападају Ветерник, постепено се крећу кроз шуму напред. Лево крило њихово дошло је на 150 метара од непријатеља и сада се јаче ангажовало у борби с непријатељем.
3) Непријатељ тукао јаком артилериском ватром Катунац“.

ОБр. 1148 у 21.40 час.

„Ситуација у 18 час. оваква је:
1) Деснокрилни батаљон 10. пука у нападу од Ковила на лево крило Голог Била подишао је зупчастом каменитом ћувику, северозападно од Ковила и продужава напад под заштитом артилериске ватре.
Левокрилни батаљон 10. пука у нападу Баховском косом на десно крило Голог Била налази се на седлу између Баховске косе и Голог Била. Даљи покрет скопчан је са великим губитцима због непријатељске артилериске ватре са Ветерника.
Десно крило 12. пука у нападу на лево крило Ветерника приближно је у висини левог крила 10. пука. Сада продужава напад, који је јако ометен артилеријом са Голог Била.
Лево крило 12. пука у нападу на десно крило Ветерника налази се на блиском одстојању од непријатеља и са њиме води борбу.
Наши делови са Струпинског виса (Катунац) и од Г. Пожара успели су да привежу за себе непријатеља нападом својих јачих извиђачких делова.
2) Напад у опште врло тежак, јер се теренске групе, које непријатељ држи, врло згодно узајамно потпомажу, нарочито артилериском ватром.
Главна препона напада на десном одсеку: врло тежак терен, утврђен положај са фронта и бочно, артилер. ватра са Преслапа и Ветерника.
Главна препона напада на левом одсеку: врло тежак терен, утврђен положај са фронта и бочно, артилер. ватра са северозападне косе Голог Била.
Сем тога наша артилерија наилази на врло велике тешкоће у гађању с тога, што, или не може да пронађе непријатељске батерије и неутралише их, или, ако их пронађе, често не може да их добаци.
3) Јачина непријатеља: према Катунцу и Пожарској коси око 3 развијена батаљона, потпомагана јаком артилер. ватром пољске и хаубичке артилерије са Доброг Поља, Кравице и Ветерника. Према 12. пуку на падинама Ветерника до 2 батаљона на утврђеном положају. Према десном одсеку (10. пук) око једног батаљона који је потпомаган артилериском ватром са Ветерника, Голог Била и Преслапа.
4) Према оваквом стању ствари одлучио сам, да се ноћас задржим на заузетој линији, да се преко ноћи утврдим, и ако се ноћас артилериском муницијом попуним, да сутра у 5 ½ час. пре подне продужим напад у духу постојећих ваших наређења.
5) Поднећу накнадно извештај о губитцима и утрошку муниције, чим се прикупе податци“.

Командант Шумадиске дивизије издао је 20. августа у 20.30 час. својим трупама заповест ОБр. 1150 ове садржине:
,,С обзиром на завршену дневну ситуацију наређујем:
1) Да се трупе десног и левог одсека ноћас задрже на заузетим положајима.
2) Да се распоред у току ноћи, у колико је потребно поправи имајући у виду дејство непријатељске артилериске ватре.
3) Да се положаји утврде.
4) Да се трупе муницијом попуне.
5) Да се 21. ов. мес. у 5.30 час. продужи напад у духу моје заповести ОБр. 1039 од 15. ов. мес., ако се у току ноћи попуна артилериском муницијом изврши“.
У 21 час. примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 1292, које је у целости изнето напред.
Поводом предњег наређења командант Шумадиске дивизије доставио је команданту II. армије извештај ОБр. 1151 у овоме:
„Примио сам наређење ОБр. 1292 од данас и по њему ћу поступити. Напад ће почети у 6 час., у место у 5.30 час. као што је у дневном извештају јављено.
Што се тиче артилериске муниције, батерије су попуњене или ће се ноћас попунити тако, да имају прописну количину муниције. Али, с овом попуном иде у опште врло тешко, јер се муниција или не дотура на време аутомобилима у Костурјан, или се не издаје онолико колико се требује.
Молим, или да се образује армиско слагалиште муниције, или да се по требовањима ове команде издаје муниција у оној количини, колико се требује.
Нарочито је потребно осигурати довољну количину разорних зрна за пољске топове, пошто једино њима већина батерија може решити постављене задатке“.
Командант дивизије са ОБр. 1153 наредио је својим трупама да рад по заповести ОБр. 1150 отпочне сутра у 6 час. а не у 5.30 часова.

Слични чланци: