20. август, Операције III српске армије и Коњичке дивизије

У 0.30 час. помоћник начелника штаба саопштава телефоном мајору Гргуру Митровићу послатом са батаљоном 22. пука у Соровић ради одржавања везе, да се тај батаљон задржи у Екшису докле не буде приморан јачим непријатељским снагама на повлачење, а потом да се повлачи Соровићу и затвори прелаз између Островског и Петорског језера.
У 1 час издат је ескадрили задатак да на простору Кајмакчалан – Старков гроб – Сович – Сетина – Забрдани – Баница – Кирли – Дербену – к. 950 – Орехово – Екшису утврди распоред непријатељских батерија и маскирање пешадије.
У 2 часа питане су телефоном Дринска и Дунавска дивизија о канонади која се чује?
„Код Дринске дивизије није било ничег новог; код Дунавске дивизије извештава начелник штаба да се код 3. батаљона 9. пука десило: да тај батаљон није био на своме месту, и да команданта батаљона нема са телефоном. Батерија у близини тукла Бугаре, који су се увукли у положај тога батаљона и заробила 4 бугарска војника. Послат је командант 9. пука да са резервом попуни празнину и утврди шта је у ствари а и једна пионирска чета ће се за то употребити. Препоручена је нарочита пажња на тој тачци“.
У 2 часа доставља мајор Митровић извештај ОБр. 3 у овоме:
„Наређење за команданта 1. батаљона 22. пука о повлачењу ка Соровићу и затварању простора између Петорског и Островског језера примио сам и доставио команданту 19. августа у 22.45 час. Непријатељ је у 20.30 час. дошао до вијадукта северно од Екшису“.
У 3 часа саопштено је телефоном команданту Дринске дивизије да командант армије препоручује да се сутра за време акције приведе дивизиска резерва близу положаја.
У 6.40 час. саопштава телефоном начелник штаба Дунавске дивизије да је један батаљон 9. пука, који је био на центру одступио незнано куда и да су се три чете бугарске увукле у положај на центру код с. Горничева. Покушаће да са резервама одбију Бугаре и поврате изгубљене тачке, али је тешкоћа што немају резерви, јер су готово све трупе ангажоване. Моли да се пожури са слањем трупа Вардарске дивизије.
У 6.35 час. командант Дринске дивизије извештава депешом ОБр. 1504:
„У току ноћи било пушкарање на целом фронту. Против непријатеља на левој страни р. Броди – према левом, средњем и десном крилу левог одсека дејствовано повремено рововским оруђима а наша извиђачка одељења узнемиравала су га“.
У 7 час. тражено је телефоном од начелника штаба Дунавске дивизије обавештење о догађајима на центру те дивизије, који су се ноћас у 19.20 час. десили.
Начелник штаба те дивизије објашњава да је услед попуштања 3. батаљона 9. пука вис западно од с. Горничева пао у руке непријатељу. Због чега се и дивизиски штаб морао повући из Горничева на коту 907. Због тога је прекинута веза са бригадом деснога крила, а једна пољска батерија морала је бити одмах повучена са свог положаја пошто је ватром одбила напад Бугара и том приликом заробила 4 бугарска војника. Ситуација тешка, немају резерве. Моли за хитна појачања. Пук Вардарске дивизије, који је стигао употребљен је да смени 8. пешад. пук. Моли да му се придода батаљон из 17. пука, који је за левим крилом Дринске дивизије.
У 7.10 час. јављено је телефоном начелнику штаба Дринске дивизије ппуковнику Завађилу за хитну потребу да се батаљон 17. пука да Дунавској дивизији. Одговорено је да ће се учинити.
У 7.30 час. примљена је из Соровића депеша мајора Митровића ове садржине:
„За станично особље ради евентуалног евакуисања и рањеника потребно је имати на станици Соровић воз од 4 – 5 вагона. Од 6.25 час. пре подне непријатељ туче артилериском ватром Екшису; око 5 час. било је пушкарање код Екшисуа“.
У 7.30 час. командант Дринске дивизије депешом ОБр. 1502 извештава:
„По досадањим податцима изгледа да је распоред непријатељске артилерије следећи:
а) Једна пољска и једна брдска батерија на Кајмакчалану. Вероватно да се на овом положају налази и једна тешка дугачка цев.
б) Једна пољска батерија на положају Попадија – Кулбелери, која је данас три пут нађена и три пут мењала положај.
в) Једна до две дугачке цеви на Старковом гробу.
г) Једна пољска батерија на седлу између Старковог гроба и Совичког положаја.
д) Једна хаубичка батерија на Совичком положају“.
У 8 час. командант армије отишао је на положај код Дунавске дивизије.
У 8.50 час. командант 2. коњичког пука ппуковник Ђорђевић лично извештава о ситуацији у Екшису: да је тамо наш батаљон ангажован; јавља да ће прикупити у Острову све чамце из с. Патели.
У 8.20 час. ппуковник Ђорђевић доставља извештај мајора Митровића из Соровића, да се види покрет једне непријатељске колоне од коте 950 ка Петорском језеру са неким делом ка југу. У исто време на телефону био и помоћник начелника штаба Дунавске дивизије, који се упознао са ситуацијом код Соровића. Наши из Екшису приморани да се повлаче ка Соровићу.
У 8.55 час. начелнику штаба Дринске дивизије наређено је, да држи резерву спремну за евентуално упућивање Дунавској дивизији.
У 8.40 час. Соровићска станица евакуисана и телефоном скинут.
У 8.45 час. начелнику штаба Дринске дивизије јавља да је бомбардована пешадија и непријатељске позиције на Кара Тепе; пешадија је растерана.
У 8.50 час. начелнику Оперативног одељења Врховне команде објашњена је ситуација код Дунавске дивизије.
У 9.05 час. начелник штаба Врховне команде телефоном пита за команданта армије – речено му је да је изашао на положај. Пита за ситуацију – дати су му исти податци као и пуковнику Миловановићу.
У 9.25 час. јављају телефоном из II. армије да напад Шумадиске дивизије добро напредује.
У 9.30 час. начелник штаба Дринске дивизије извештава, да се на фронту те дивизије наставља бомбардовање непријатељских положаја. Нарочито су јако тучени (и пешад. и артилериском ватром) непријатељски делови, који су сишли нашим положајима са Попадије – Кулбелери.
У 9.45 час. послата је Врховној команди и II. армији следећа депеша ОБр. 1328:
„Стање у току ноћи 19./20. овог месеца:
Код Дринске дивизије било је пушкарање на целом фронту; наша извиђачка одељења узнемиравала су непријатеља.
Непријатељ је у 8.30 час. увече дошао до вијадукта северно од Екшисуа. Јутрос око 5 час. било је пушкарање а од 6.25 час. и непријатељска артилериска ватра код Екшисуа. – Извештај од Дунавске дивизије није добијен, послаће се накнадно“.
У 10.30 час. поднет је команданту армије на положај извештај за Соровић и Екшису и о стању на томе правцу, где се виђају војници 8. и 7. пука где лутају и иду за воду, као и о спремности резерве Дринске дивизије за покрет, ако је потребно за помоћ Дунавској дивизији. Појачања Вардарске дивизије врло се споро превозе. Командант армије наређује, да се пук Дринске дивизије из резерве упути команданту Дунавске дивизије на расположење и да се путем преко с. Чегане крене за коту 1500, где да се јави команданту бригаде, која је на томе крилу.
У 11.25 час. начелник штаба Врховне команде телефоном скреће пажњу на правац источно од Островског језера.
У 12.15 час. добила је ескадрила задатак: извиђање правца Острово – јужни крај Островског језера – с. Нови Град – Соровић – Петорско језеро – Горничево – Сетина.
У 12.30 час. примљен је из Влахоклисуре извештај од армиског ордонанс официра поручника Којића, који је био послат да ухвати везу са Добровољачким одредом ппуковника Поповића: да је од грчког среског начелника и од мештана дознао да су непријатељске колоне непознате јачине 19. ов. мес. избиле на Габреш и Сливени. Од прилике једна чета из Добровољачког одреда и батаљон Срба добровољаца састале су се у Хрупишту, одмориле се, снабдели храном и одмаршовали ка Лапчишту, одакле ће вероватно у Кајалар – Кожане.
У 13.50 час. командант Дринске дивизије депешом ОБр. 1508 извештава, да од 6 час. наша артилерија снажно притискује непријатеља на целом фронту. Непријатељски истакнути пешад. делови натерани су арт. ватром на повлачење. Упутио је 17. пешад. пук одређеним правцем. Пошто више нема дивизиске резерве моли да му се упути нешто III. позива да поседну извесна села у позадини дивизије.
У 14.25 час. командант 1. батаљона 22. пешад. пука са ОБр. 7 извештава из Сотира да се задржао на десној обали реке северозападно од с. Спанци. Непријатељ снажно дејствује са 4 топа и са више од 1 батааљона преко равнице. Ескадрони мајора Петрашковића и ппуковника Мостића одмах се повукли чим је артилерија почела да дејствује а нису се задржали ни у селу Соровичеву. Западно нисам добио везу а нити тамо приметио ни непријатеља.
Непријатељска артилерија неће да туче комору и војнике наше у селу. Молим за наређење и да добијем телефон ако је могуће.
У 15.30 час. примљена је депеша Врховне команде ОБр. 3904 у овоме:
,,Сем Вардарске дивизије доћи ће вам у помоћ једна француска бригада са артилеријом и једним руским батаљоном са митраљезима.
Коњичкој дивизији наређено је да одмаршује сувим у Верију ради осигурања правца Кајалар -Верија – Његуш.
По одобрењу Врховног Команданта упутите одмах сувим ескадрон Краљеве Гарде у Верију, где се има ставити под команду команданта Коњичке дивизије.
Наређујем да се са армијом одржите пошто пото на садашњим положајима и непријатељу забраните даље наступање“.
Под ОБр. 1340 издато је наређење команданту Краљеве Гарде да крене одмах сувим за Верију, где се ставља на расположење команданту Коњичке дивизије.
У 16.40 час. достављен је начелнику Саобраћајног одељења Врховне команде извештај, да транспорт Вардарске дивизије иде и сувише споро; да се убрза што више може; ситуација то захтева.
У 17.50 час. послато је команданту Вардарске дивизије наређење ове садржине:
,,Пошто се транспортовање те дивизије врши врло споро упутите возовима тамо пешадиске делове, а артилерију упутите сувим у Острово. Ескадрон дивизиске коњице ући ће у састав армиске коњице, ради чега командира ескадрона упутите у штаб армије ради пријема наређења“.
У 18 час. издато је команданту Дунавске дивизије наређење ОБр. 1344, да упути одмах у Острово Дрински коњички ескадрон са потпуковником Мостићем, који да се јави армиском штабу ради пријема наређења.
У 18.30 час. командант Дринске дивизије доставио је извештај ОБр. 1513 ове садржине:
„Потпомогнути јаком ватром, тешке, пољске и брдске артилерије, наши пешадиски делови одбили су непријатеља са линије Кара Тепе – Плоча (2 км. северно од Метеризи) и у 17.20 час. по подне овладали овом линијом. Овог момента непријатељ са Кајмакчалана шаље појачања својим одступајућим деловима али све под ватром наше артилерије.
Наша артилерија врло успешно туче непријатељску артилерију“.
У 19.25 час. доставила је Врховна команда депешу ОБр. 3933 ове садржине:
„Услед надирања непријатељског десног крила правцем Баница – Соровић за III. армију је постао врло осетљив правац Соровић – Нови Град – Катраница – Граматик и даље. Предузмите све могуће мере да заштитите своју армију тим правцем“.
Напомена: 21. августа у 2 часа командант III. армије послао је Врховној команди депешу ОБр. 1350 ове садржине: ,,На поменути правац упутио сам за сад два ескадрона, а на тај правац има се повући и батаљон Срба добровољаца“.
У 21 час. примљено је наређење Врховне команде ОБр. 3937 ове садржине:
„Јавите одмах какав ће Вам бити распоред снаге за сутра 21 ов. мес. Какав је морал код трупа, колико је приближно губитака? Колико се непријатељских снага до сада показало и како је распоређена у главном? Ваше мишљење докле се можете држати на садашњим положајима?”
У 22 часа тражени су од команданта Дринске и Дунавске дивизије извештаји према предњем тражењу Врховне команде. По пријему истих достављен је Врховној команди извештај ОБр. 1350 ове садржине:
„Дринска дивизија на истом фронту са истим распоредом, сем што је из дивизиске резерве цео 17. пешад. пук упућен Дунавској дивизији, две хаубице пренешене са десног одсека на леви одсек и што је од рововске батерије сад сваки одсек добио по два оруђа.
Морал код војника врло добар. Губитака око 200.
Непријатељске снаге 11. пук Кајмакчалан – Стара Попадија; 56. пук С. Попадија.
Узело учешћа у пешад. акцији 6 батаљона.
Дунавска дивизија: десни одсек к. 1500 до Горничева: 9. пешад. пук, 18. пук, 17. пук, три пољске батерије, две брдске и једна хаубичка. Средњи одсек: 22. пешад. пук, 8. пук и два брдска топа. Леви одсек од пута Горничево – Острово јужно од Островског језера 7. пук, 21. пук, три пољска топа и једна хаубичка батерија.
Услед непрестане борбе, физичких напора а нарочито жеђи, коју војници трпе услед безводности просторије, морал није на великој висини.
Губитака само у рањеним преко 400.
Од непријатељских снага констатовано само у првој линији, два пука пред десним крилом, 51. цео пук пред центром, најмање један пук пред левим крилом. Десет ескадрона коњице пред дивизијом.
Први батаљон 22. пука са Дунавским ескадроном и нешто коњаника из 2. коњичког пука затвара пролаз између Островског и Петорског језера.
Армиска коњица (Дрински и Вардарски коњички ескадрон) затвара правце који у позадину Острова изводе са источне стране Островског језера.
На овај правац има се повући и остати и батаљон Срба добровољаца.
Друга бригада и остали делови Вардарске дивизије још нису стигли.
Са Добровољачким одредом ппуковника Поповића још није ухваћена веза.
Држим да ћу се 21. ов. мес. одржати на положају, који армија сада држи Св. ОБр. 3937“.
У 23.40 час. примљена је из Соровића од команданта 1. батаљона 22. пука депеша (послата у 17.20 час.) ове садржине:
,,Част ми је известити команданта да ћу се по могућству одржати овде до мрака а заноћићу на линији кота 540 – Петорско језеро.
Непријатељ према мени има сада 4 (а били су и 6) брдска топа, комите, сељаке Турке, пола ескадрона коњице, мало редовне војске, нешто више од једног батаљона.
Непријатељски пук који је зором из Бањице био пошао к мени, нападао је на лево крило Дунавске дивизије (7. пук).
Нема ни непријатеља ни наших западно од мене.
Немам везе са пуком. Молим за дејство да ми пук пошаље лекара са болничарима, телефон и сигналисте и 2 – 3 ордонанса коњаника и тресину.
Молим за извештај је ли мени осигуран саобраћај желез. пругом, јер ми се још ни један ордонанс из Острова није вратио а и 2 ордонанса коњаника и 2 војника из 7. пука јавили су ми да им је пресечен пут у што ја сумњам; верујем да је Дринска и Дунавска дивизија у наступању.
Грчки војници (вероватно) довели су непријатељско коњичко одељење и извршили препад на батаљонску резерву овде али су и страдали. Једног погинулог бугарског коњаника увукли су грчки војници у кућу. Три су грчка жандарма махали барјачићима. Погинуло 3 војника, рањено: 1 официр и 24 војника, готово све од артилерије.
Морал код војника врло добар. Нико се није предао. Лично сам посматрао и тешко рањене који су се сами повлачили 5 км. под јаком артилер. ватром без заклона.
Молим за наређење“.
Команданту армиске коњице издато је наређење ОБр. 1354 ове садржине:
„Непријатељ јаким снагама напада на Дунавску дивизију. Њено лево крило наслања се на Петорско језеро, батаљон из 22. пешад. пука затвара простор између Петорског и Охридског језера.
Батаљону Срба добровољаца под командом капетана Милутина Николића наређено је, да затвори правце који изводе ка Острову, Водени и Његуши. Нема се података да ли је батаљон приступио извршењу овог задатка – поручник Петар Јовановић послат је у Кајалар да однесе ову заповест. Коњичка дивизија има задатак да затвори правце који изводе ка Верији.
Са армиском коњицом (Дрински и Вардарски коњички ескадрон) имате задатак да штитите правце који са простора Соровић – Кајалар изводе ка Острову и Водени и да осматрате кретање непријатељских делова од Соровића ка Кајалару.
Ради извршења овог задатка одмаршујте 21. ов. мес. из јутра из Острова.
Батаљон Срба добровољаца ставља вам се под команду, кад будете приспели на одређену просторију о овоме известите команданта батаљона.
Прекинути и онемогућити саобраћај Островским језером.
Сваког дана упућујте два ордонанса у армиски штаб ради пријема наређења.
Снабдевање из Острова.
Скреће вам се пажња, да су становници на источној страни Островског језера већином Турци и непријатељски расположени према нама“.
У 23.05 час. начелник штаба Дринске дивизије телефоном јавља, да је по исказу једног заробљеника један тешки немачки топ демонтован на Кајмакчалану.

Дејство Дринске дивизије

У току 20. августа достављени су команданту III. армије, Дунавској и Шумадиској дивизији ови извештаји:

ОБр. 1504 у 5 час.

„У току ноћи било је пушкарања на целом фронту. Против непријатеља на левој страни р. Брода према левом крилу средњег и десном крилу левог одсека дејствовано повремено рововским оруђима и наша извиђачка одељења узнемиравала га“.

ОБр. 1508 у 12 час.

„Од 6 час. наша артилерија притискује снажном ватром непријатеља пред фронтом ове дивизије. Овом ватром натерани су на повлачење непријатељски делови на јужним падинама Кајмакчалана према Метеризи. Исто тако сјурени су у јаругу р. Брода непријатељски делови пред левим крилом средњег одсека. Једна непријатељска батерија са источног дела Кајмакчалана приморана је да се повуче под ватром наше тешке артилерије.
Пешачке акције до сада није било.
Упутио сам 17. пешад. пук одређеним правцем.
Наредио сам да се вод Зуава упути као посада у с. Жерви где је до сада била дивизиска резерва. Један вод 6. пука налази се у с. Чегану као посада.
Пошто дивизиске резерве немам, молим да ми се упути нешто III. позива за поседу извесних села у позадини положаја“.

ОБр. 1513 у 18 час.

„Потпомогнута јаком ватром тешке, пољске и брдске артилерије наши пешадиски делови одбацили су непријатеља са линије Кара Тепе – Плоча (2 км. северно од Метеризи) и у 17.30 час. овладали овом линијом. Овог момента непријатељ са Кајмакчалана шаље појачања својим одступајућим деловима, али све под ватром наше артилерије. Наша артилерија врло успешно туче непријатељску артилерију“.

ОБр. 1520 у 23.30 час.

„1) Приликом данашњег демонстративног напада и заузимања Кара Тепеси и Плоче заробљено је 7 бугарских војника из 11. и 56. бугарског пука. Они изјављују: да 11. пук држи од с. Старе Попадије до Кајмакчалана закључно а 56. пук источно од Кајмакчалана; да се на масиву Кајмакчалана налази 12 брдских и пољских топова и један дугачки немачки топ, кога је демонтовала наша артилерија.
2) Око 20 час. непријатељ је извршио напад на десно крило левог одсека (источно од Чеганских положаја). Нашом унакрсном ватром и са неколико бомби, напад је заустављен.
3) Иначе на целом фронту обично пушкарање.
4) Запажено је данас слабије ангажовање непријатељске артилерије“.

Командант Дринске дивизије издао је у 23.30 час. својим трупама наређење ОБр. 1519 ове садржине:
„Непријатељска активност била је овога дана слабија него прошлих. Једино је непријатељ изразио јачу активност против десног крила левог одсека и то око 20 час. Али је овај напад лако одбијен.
По исказу данас заробљених бугарских војника: 11. пешад. пук држи од с. Старе Попадије до Кајмакчалана закључно а источно од Кајмакчалана налази се 56. пешад. пук. Из истог извора сазнаје се да је наша артилерија демонтовала један немачки дугачки топ на Кајмакчалану.
Шумадиска дивизија имала је у данашњем нападу успеха.
Дунавска дивизија одржала је своје положаје.
Делови наше дивизије са десног одсека и један део са средњег одсека уз одличну сарадњу артилерије, са успехом извршили су насилно рекогносцирање до линије Плоча – Кара Тепе.

Наређујем:

1) Задатак дивизије одсудна одбрана положаја.
2) Дивизиска резерва (2 батаљона 17. пука) и један батаљон 17. пука из одсечне резерве левог одсека упућени су данас пре подне команданту Дунавске дивизије.
3) У данашњем дејству истичем смишљену, добро организовану и припремљену радњу делова десног одсека (5. пука) при извођењу насилног извиђања. Артилерија је ванредно помагала рад пешадије. Подвлачим овај данашњи хармоничан рад пешадије и артилерије. Исто тако командант средњег одсека изразио је врло корисну сарадњу при одбрани десног крила целог одсека“.

Дејство Дунавске дивизије

У 9.15 час. командант Дунавске дивизије доставио је својим трупама наређење ОБр. 442 ове садржине:
„Због одступања са наших линија Горничево – Малка, дивизија ће организовати за упоран отпор линију М. Ниџе – к. 907 – коса између Петорског и Островског језера.

Наређујем:

1) Десни одсек: Командант пуковник Милетић, 2. Дунавска пешад. бригада; 1 батаљон 21. и 1 батаљон 17. пука; 4 пољске, 1 хаубичка и 2 брдске батерије.
1. Остаје по досадашњем, с тим, да своје лево крило наслони на косу у изворном делу потока источно од с. Горничева.
2) Средњи одсек: Командант пуковник М. Стефановић, 22. пешад. пук (2 батаљона); 2. брдска батерија.
2. Заузима положај на обали поменутог потока до друма.
3) Леви одсек: Командант пуковник Стој. Стојановић, 1. Дунавска пешад. бригада; 3 батерије 1. пољског дивизиона.
3. Заузима одсек од друма до Петорског језера, поседајући поглавито све предње ивице коса.
4) Општа резерва: Командант пуковник Ч. Поповић, 21. пешад. пук (2 батаљона).
4. Прикупиће се позади средњег одсека на коси северно од к. 907.
На случај, да је овај пук распоређен већ на линију одбране левог одсека, командант 1. Дунавске пешад. бригаде упутиће у општу резерву један пук његове бригаде.
5) Коњица ће дејствовати на правцу Соровић – Патели са задатком да штити леви бок дивизије.
6) 1. завојиште и једно одељење муниц. колоне код коте 606 (Чеган), 2. завојиште на правцу М. Ниџе – Чеган; 3. завојиште желез. станица Острово.
7) Трупна комора западно од желез. станице Острово.
8) Колонска комора источно од желез. станице Острово на правцу за Водену.
9) Снабдевање храном са желез. станице Острово.
10) Дивизиски штаб код к. 606. – Ја ћу се налазити за време борбе на положају северно од к. 907“.
У 22.30 час. достављен је команданту III. армије и Дринској дивизији извештај ОБр. 457 у овоме:
,,У току прошле ноћи вођена је на фронту ове дивизије борба. Три непријатељске чете успеле су под заклоном мрака да се увуку у међупростор између десног и левог одсека и у 1.30 час. успеле су да се деловима појаве на бок једне (5.) пољске батерије, која је ради самоодбране отворила врло јаку ватру. Батаљон који је ову батерију штитио, налазио се испред ње и не стојећи са њом у доброј вези, није ни знао у почетку за овај догађај. Ватра 5. батерије престала је у 2 часа. Овом приликом заробљена су 4 непријатељска војника из 51. пука, који су били упали у батерију. По извршеном одбијању овог препада, батерија је у циљу безбедности, повучена на положај на позадњој коси. Због овога су се и делови 3. батаљона 9. пука са левог крила повукли.
На овај начин непријатељ је успео да заузме ћувик западно од Горничева. Због употребе резерве за смену растројених делова левог одсека, дивизија није била у могућности да ово парира, а упућени део резерве десног одсека није успео да непријатеља протера. Непријатељ је у 4.30 час. јутра био потпуни господар ћувика западно од с. Горничева, са кога је од 5.30 час. отпочео тући бочном ватром положај левог одсека на коси источно од Банице.
Због ове ватре отпочело је у 7 час. одступање 7. пешад. пука и пољских батерија са косе источно од Банице, који су за време повлачења били тучени најјачом пешад. непријатељском ватром. Због овога батерије 1. пољ. арт. дивизиона нису могле да се извуку, већ су претрпеле велике губитке у запрегама, изгубиле 9 топова и већи број кара.
Због овога одступања 7. пука командант левог одсека сматрао је да му је комуникација изложена и готово без борбе напустио је са 21. пешад. пуком гребен М. Ниџе, наредивши повлачење на западни положај, што је извршено око 8.30 час.
По извршеном повлачењу организовао сам одбрану на линији к. 1500 – М. Ниџе – коса североисточно од Горничева – лева обала потока који се улива у језеро Петорско – коса између Петорског и Островског језера.
На овоме положају продужена је борба нарочито према десном одсеку, који је успео да у току целога дана одржи своје положаје. Пред центром владало је затишје до 15 час.. у које је време отпочео напад једног непријатељског батаљона с митраљезима и једним брдским топом са косе јужно од Кар. против ћувика на источној страни потока Горничевског. Овај је напад трајао до мрака. Пред левим крилом непријатељ се открио са врло слабом снагом и у току по подне није ништа ни покушавао.
Како је изгледало да се непријатељ пред подне и у току по подне ослободио што сам закључио по неактивности и ћутању непријатеља, то сам по одобрењу команданта армије наредио: 1. батаљон 17. пешад. пука да изврши насилно рекогносцирање од М. Ниџе против ћувика северозападно од села Горничева. Ово рекогносцирање потпомагано је јаком ватром наших батерија и успело се да се на овом ћувику открије присуство непријатељске снаге у јачини од 1 батаљона која је тучена нашом јаком артилериском ватром, за све време од 17 – 19.30 часова.
По изјави заробљеника из 51. пешад. пука на правцу преко Горничева налази се цео 51. резервни пешад. пук, а лево од њега 52. пук.
Од артилер. група дејствовале су ове: један брдски топ од косе западно од Горничева, два пољска оруђа јужно од Воштарана и једна група на Совичу.
Борба је престала око 19.30 час. вече“.

Коњичка дивизија

На основу наређења Врховне команде ОБр. 3901 од 20. августа (за осигурање железничке пруге на простору од села Пишкопеје до с. Колудре) командант Коњичке дивизије издао је својим трупама наређење ОБр. 1046 ове садржине:
„По добивеним извештајима непријатељ је синоћ 19. ов. мес. пред мрак успео да овлада к. 950 код с. Орехова.
Непријатељска коњица у јачини једне бригаде примећена је на правцу Вртолом – Неговани.
Трупе III. армије држе линију к. 1500 – Чеганска планина – Малка Ниџе, наслањајући се левим крилом на Петорско језеро. Извесни делови ове армије заноћили су између Петорског и Островског језера. Добровољачки одред ппуковника Поповића налази се на планинском комплексу између Петорског и Костурског језера. Батаљон Срба добровољаца заноћио је синоћ код Костура и наређено му да крене ка Кајалару и Катраници, с тим да се у Кајалару стави на расположење команданту III. армије.
Пошто није искључена могућност услед овакве ситуације на левом крилу III. армије да непријатељ упути извесне делове коњице, потпомогнуте са комитама и пешацима, преко Његушких планина у циљу кварења железничке пруге и акције у позадини наше војске, то је Коњичка дивизија добила задатак, да осигура железничку пругу на простору од с. Пишкопеје па до с. Колудре.

Наређујем:

1. а) Да се командант 2. коњичке бригаде са 4. коњичким пуком крене возом у 3 часа јутра 21. овог месеца (укрцавање почиње у 24 часа) до Његушке железничке станице, где се има искрцати са задатком даљног осигуравања железничке пруге од села Пишкопеје до реке која протиче између села Чорнова и Јаворница.
б) Штаб бригаде у с. Његуш.
в) Ескадрон 2. пука који се повлачи од Соровича повући на Кара Таш.
г) Делови из 2. пука који су распоређени за непосредно осигурање пруге на додељеном простору стављају вам се под команду.
д) Обратити нарочиту пажњу на стазе код с. Селе за Јаворницу; долином реке Арабице и на стазе које од Катранице воде преко Кара Таша за Његуш.
ђ) Од Његуша бригадни штаб везати телефоном до железничке станице а одавде служити се железничком линијом.
е) Лево поставити што тешњу везу са трупама 1. бригаде а десно са трупама III. армије.
2. а) Командант 1. бригаде са 1. пуком кренуће се првим возом у 3 часа 21. ов. мес. (а остатак 1. пука другим возом у 6 час.) од железничке станице Верија (укрцавање у 24 часа) са задатком да осигура железничку пругу на простору од реке која протиче између села Чорнова – Јаворница до с. Колудре.
б) Десно ухватити и одржавати што јачу везу са трупама 2. коњичке бригаде.
в) Обратити нарочиту пажњу на правце: друм Кожани – Верија – Хајдарли – Дожани па одатле за Верију или Туркохери и Селе – Туркехер.
г) Команданту 1. коњичке бригаде ставља се на расположење ескадрои Краљеве Гарде изузев једног вода, који упутити 2. бригади.
д) Штаб 1. бригаде 4 – 5 км. јужно од Верије на погодном месту.
ђ) Са дивизиским штабом поставити одмах телефонску везу. Како и пукови имају довољно кабла, то осигурати телефонску везу и са ескадроном. Ово важи и за другу бригаду.
е) Делови 2. пука на одређеном вам реону за непосредну заштиту пруге стављају се под вашу команду.
3) На мом расположењу 3. коњички пук. Његово укрцавање почиње делом у 3 часа за 2. воз, а делом у 9.20 час. за 3. воз.
4) Штаб дивизије и 3. пук у Верији.
5) Команданти пукова (изузев 2. пука) упутиће одмах своје пионирске водове командиру пионирског одељења у штаб дивизије. Командир ће прикупити ова три вода и отпочеће функционисати као командир одељења коњичких пионира и биће под непосредном командом потписатог.
6) За заштиту пруге узети положаје који ће пругу сигурно заштитити од пешадиске и артилериске ватре и брдске артилерије. У правцу непријатеља шиљати без прекида пешадиске и коњичке патроле, за шта користити све коње без изузетка, који стоје командантима на расположењу.
7) Извештаје ми слати сваког дана до 6 час. из јутра, други у подне и трећи по подне до 19 час. а поред тога јављати за сваку промену и новост на своме фронту.
8) Муницију издати одмах војницима. Попуна муниције ако буде потребно вршиће се са железничке станице Његушке и Веријске.
9) Према мештанима бити крајње неповерљив. Његово кретање ограничити, а ка непријатељу сасвим забранити.
10) Како се може десити да се и делови наших трупа а нарочито Добровољачки батаљон крећу ка Његушким планинама, то скренути пажњу патролама и стражама да се добро обавештавају кога имају пред собом, да не би отварали ватру на наше трупе или да им се непријатељ под видом наших војника не приближи и сувише.
11) Одело плаво са шлемовима.
12) 2. бригада упућиваће рањенике и болесне војнике на железничку станицу Његуш а 1. бригада на железничку станицу Верија.
Референт санитета наредиће даље шта треба по овоме.
13) Ручно слагалиште превешће се трећим возом.
Начелник интендантуре предузеће све што је потребно да се огарантује брзо и правилно снабдевање трупа.
14) Снабдевање из ручног слагалишта у Верији. 2. бригади храна ће се дотурати од Његушке железничке станице.
15) Ради даљег дотурање хране придаће се 2. бригади 2 аутомобила и двоколица, а команданту 1. бригаде 3 аутомобила и 8 двоколица.
На расположењу потписатом ради осигурања дотурања хране до слагалишта остаће 2 аутомобила и 3 двоколице.
16) По извршеном распореду поднети извештај, а одмах предузети утврђивање“.
Од Врховне команде примљена су у току овога дана следећа наређења:

ОБр. 3904

„Наређено је да се одмах упути из Острова у Верију сувим ескадрон Краљеве Гарде, који се ставља под вашу команду за извршење задатка под ОБр. 3901 од данас“.

ОБр. 3934

„Извештај III. армије ОБр. 1330:
Официр одређен да ухвати везу са Добровољачким одредом ппуковника Поповића јавио је из Влахо Клисуре, да је од грчког среског начелника и од мештана дознао да су непријатељске колоне непознате јачине 19. ов. мес. избиле на Грабеш и Сливени. Од прилике једна чета из Добровољачког одреда и батаљона Срба добровољаца састале се и одмаршовале ка Лепшишту, одакле ће вероватно у Кајалар – Кожане“.

Слични чланци: