Операције I. армије
Врховна команда са Пов. АђБр. 11095 у 15 час. наредила је да команду над III. армијом прими досадањи командант I. армије ђенерал Милош Васић. Команданта I. армије заступаће до даљег наређења начелник штаба ове армије пуковник Миливој Зечевић.
На основу извештаја команданта Моравске дивизије ОБр. 772 од 20. августа у 21.50 час., ОБр. 773 од 21. августа у 3.20 час. и ОБр. 774 у 4.15 час. командант I. армије доставио је Врховној команди извештај ОБр. 994 у овоме:
„Ноћас 20./21. ов. мес. око поноћи француски делови избили су на висове Монтањ руж и Монтањ роз а на Ла Бос избили су француски и наши делови. Непријатељска артилерија дејствује с времена на време против поменутих висова. Са нашег левог одсека јуче у 6 час. отворена је артилер. ватра на непријатеља у правцу села Лунзи и Нанте. Непријатељ је отеран из с. Лунзи, које сада држе наши делови. Даље кретање наше пешадије у томе правцу задржано је због непријатељске артилериске ватре са Хуме. Веза са 15. пуком прекинута. У току 20. тек. мес. рањен је 1 војник, у току ноћи нема губитака. Слаба артилериска ватра и са наше и са непријатељске стране продужује се“.
Командант I. армије са ОБр. 998 тражи од команданта Моравске дивизије да му се пошаље извештај о стању на фронту дивизије и план рада за 21. август.
У 11.50 час. командант Моравске дивизије доставио је команданту I. армије извештај ОБр. 778 ове садржине:
„Према накнадном извештају команданта 1. пука 122. Француска дивизија ноћас је заузела и посела са једним батаљоном Монтањ руж, са 1 батаљоном Монтањ роз и са 6 чета југоисточне падине Ла Боса. Са овима последњим налази се један наш вод из 1. пука. Сам вис, врх Ла Боса није заузет. Овај врх како ме известио командант 1. пука Французи мисле да заузму довече. Наша артилерија од јутрос дејствује слабом ватром на позадину Ла Боса и поједине тачке Сркади Легена у циљу спречавања прилажења непријатељских делова ка Ла Босу а хаубичке и пољске батерије дејствују у правцу непријатељских батерија које су се ноћас блеском откриле, а који су правци прошле ноћи за време дејства непријат. артилерије обележени пикетима. Овакво слабо артилериско дејство продужиће се преко целог дана. Непријатељ за сада одговара врло слабом арт. ватром. Даљи мој рад саобразићу ситуацији и акцији 122. Француске дивизије кад је Французи буду предузели. Лево преко р. Бистрице дошао сам у везу са Тимочком дивизијом. Командант 20. пешад. пука одговорио је данас у 8 час. официрској патроли пешад. пука да ће упутити две чете да попуне међупростор на западној обали реке Бистрице, који се био појавно између ове и Тимочке дивизије.
У13.50 час. командант Моравске дивизије са ОБр. 782 јавио је да је наредио команданту левог одсека да заузме с. Нанте и тако спречи комуницирање Бугара долином р. Бистрице“.
У 20 час. примљен је у штабу армије вечерњи извештај команданта Моравске дивизије ОБр. 786 од 19 час. у овоме:
„Непријатељ је у току данашњег дана палио жито и шумарке на јужним падинама Сркади Легена, вероватно у циљу рашчишћавања предтерена. Наша артилерија дејствовала је целога дана с времена на време. Више с. Нанте непријатељ је данас пласирао два брдска топа и даље по подне дејствовао из њих у правцу с. Ошина. Наређено је да се ноћас пласира један Данглисов топ ради дејства против ових топова. Наређене су све потребне мере за потпомагање Тимочке дивизије“.
Операције II. армије
У 6 часова кренуо се командант армије са делом Оперативног одељења из с. Драгоманаца за армиску осматрачницу код Пребедишта, где је стигао у 7 час.
У 6.15 час. послат је Врховној команди, I. и III. армији извештај ОБр. 1304 у овоме:
„Стање на фронту ове армије у току ноћи 20./21. августа следеће:
Код Тимочке дивизије ноћ прошла без промене.
Код Шумадиске дивизије: ноћас у 0.30 час. непријатељ је нападао левокрилни батаљон на Ветернику. Потпомогнут ватром једне батерије батаљон је одбио напад. Борба се свршила у 1.25 час. после чега је настало затишје“.
У 8.15 час. известио је ађутант армије са телефонске станице у Драгоманцима: да је начелник штаба Врховне команде лично телефоном наредио команданту 1. Тимочке бригаде да са бригадом одмах продужи пут за Острово, где да се јави команданту III. армије.
У 9.05 час. примио је командант армије наређење Врховне команде ОБр. 3940 (послато у 8.10 час.):
„Једну пешадиску бригаду Тимочке дивизије упутите одмах најкраћим путем за Острово, где ће се ставити под команду команданта III. армије. О пријему наређења и часу поласка бригаде известити“.
Поводом овога послата је Врховној команди у 9.50 час. депеша ОБр. 1306:
„Наређење ОБр. 3940 примљено. Чело бригаде кренуло се из Драгоманаца у 8 часова“.
У 12.20 час. послат је Врховној команди извештај ОБр. 1310 у овоме:
„Ситуација ове армије у 9 часова је следећа:
Тимочка дивизија: пошто је јутрос у 4 ½ часа запажено груписање слабијих непријатељских делова према селу Зборском ти су делови растерани ватром. Непријатељ дејствује артилериском ватром на наше делове на Зборској коси.
Шумадиска дивизија: пешадија, упућена против оба крила Голог Била, полако се покреће напред. Према Ветернику пешадија је у застоју на синоћним положајима, очекујући резултат на Голом Билу. Делови, избачени испред Катунца на 5 – 600 метара, у непосредном су додиру са непријатељем и утврђују заузети положај. Делови на Пожарској коси подишли су Шумовитој чуки северно од села и привезали непријатеља за себе. Сада се артилериском ватром припрема заузеће Камените чуке између Ковила и Голог Била“.
У 16 час. послат је Врховној команди, I. и III. армији извештај ОБр. 1318:
„Стање код ове армије у подне:
Код Тимочке дивизије: стање непромењено. Интензивност артилериске ватре слаба због недостатка артилериске муниције. Извештен сам да је нема у Вертекопу. Ствар је узета у поступак.
Код Шумадиске дивизије напад против левог крила Голог Била постепено и лагано напредује. Тако исто напад напредује на Ветернику, где се непријатељ повлачи ка гребену. На осталим деловима фронта затишје“.
У 19 час. послата је Врховној команди депеша ОБр. 1321 у овоме:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће 22. ов. мес. вршење датог им задатка. Напад треба да почне до 7 часова“.
У 24 часа послат је Врховној команди, I. и III. армији извештај ОБр. 1335 ове садржине:
„Стање код ове армије у 18 час.:
Код Тимочке дивизије: наступање заустављено, јер артилерија није имала муниције за потпомагање напада. Трупе се утврђују на заузетим тачкама.
Код Шумадиске дивизије: наши пешадиски делови од Ковила заузели су Каменити ћувик северно од ове тачке и наступају косом ка Голом Билу, али трпе од бочне ватре непријатељске артилерије са Преслапа. Делови, пак, од Бахова под борбом подилазе гребену Голог Била. На Ветернику води се борба, у којој наше трупе стално напредују, мада трпе од бочне и леђне ватре непријатељске артилерије са Голог Била; извесни делови већ су избили на горњу ивицу шуме на Ветернику. У 1.30 час. непријатељска 2 батаљона, потпомагана врло јаком артилериском ватром са Доброг Поља, предузели су напад на наше трупе на Пожарској коси, али су нашом артилериском, пешадиском и митраљеском ватром били одбијени, услед чега су се у нереду повукли на свој ранији положај. Сада је на Пожарској коси затишје“.
Дејство Тимочке дивизије
У току 21. августа командант Тимочке дивизије доставио је команданту II. армије ове важније извештаје:
ОБр. 1091 у 8.30 час.
„Извештајем ОБр. 1090 јавио сам ситуацију у 18.30 часова. Сада у 8.30 час. у главном стање је исто с тим, да је косица одмах изнад села Зборског заузета од наших делова. Ретка ватра на левом крилу још траје, али се борба у опште стишава.
Јачина непријатеља наспрам овог левог крила је око 5 чета пешадије са 4 митраљеза. На ово крило дејствовале су са Кожуха 2 брдске и са Преслапа око 2 брдске и 2 – 3 пољске а можда и која хаубичка цев. Губитци на одсеку: од Пороја до Белице до сада су: 3 погинула и 19 рањених војника.
Моја намера за даљи рад је: да продужим напад у духу диспозиције ОБр. 1109 од 16. и наређења ОБр. 1234 од 19. тек. мес. то јест да вршим напад на непријатеља, не излагајући се при том великим губитцима, а држећи солидно оно, што се задобије. Препоне, које спречавају напад, и не допуштају да он буде интензивнији ове су:
Према десном крилу земљиште је савладљиво само са најтежом муком и тачно обележеним правцима, које непријатељ ставља под јаку ватру са својих много надмоћнијих положаја.
Наступању левог крила смета унакрсна непријатељска артилериска, пушчана и митраљеска ватра са Кожуха и Преслапа, који су положаји у односу на наше нападне несравњено јачи, а наша артилерија не може да парира дејству непријатеља“.
ОБр. 1098 у 4.40 час.
„Стање у току ноћи непромењено“.
ОБр. 1101 у 9.30 час.
,,У 4.30 час. запажено је груписање слабијих непријатељских делова према селу Зборском; ти су делови растерани ватром.
До сад (у 9.30 час.) затишје на целом фронту дивизије, осим слабог дејства непријатељске артилерије против положаја трупа леве колоне.
Узрок овом затишју с наше стране јесте недостатак артилериске муниције. Јер оно муниције, што још није утрошено (код леве колоне свега око 300 метака) мора да се приштеди, да би се имало чим одбити евентуалан напад непријатељски.
Извештен сам да ће муниција тек око подне стићи“.
ОБр. 1108 у 15 час.
„Сад у 15 час. стање на фронту непромењено – свуда је затишје“.
ОБр. 1116 од 18.30 час.
„Стање у 18.30 час. непромењено – сем ређег пушкарања на појединим тачкама, на одсеку дивизије је затишје.
У главном дан је прошао на утврђивању тачака, које су јуче освојене, нарочито косе северозападно од села Зборског, те да се може парирати непријатељски напад и да се створи солиднији ослонац за наше даље наступање. Артилерија је дејствовала у више махова и поглавито против непријатељске артилерије, која је повремено и ретком ватром гађала наше делове.
Губитци: погинуло 7 војника, рањено 14; контузовано: 1 официр (активни пешад. потпоручник Лазар Милутиновић, водник 20. пука) и 3 војника.
У духу командантове заповести ОБр. 1292 није се могло данас више ништа предузимати, пошто је било прекинуто дотурање муниције. Јуче је потрошено прилично артилериске муниције и мунициска колона је чекала у Костурјану да се попуни целу прошлу ноћ и данас до пред подне, када је добивено свега 427 метака за пољску артилерију. С тога сам био принуђен да најштедљивије трошим муницију, те да ми ово, што сад имам послужи за парирање дејства непријатељске артилерије и одбијање евентуалног напада. Сад у 18.30 час. има свега зрна за пољску артилерију у батеријама и мунициској колони око 1.000. Ако у току ове ноћи буде извршена попуна муницијом, намеран сам да сутра предузмем напад у духу поменуте заповести команданта.
Молим за дејство да се артилериска муниција што пре дотури и дивизији обезбеди непрекидна попуна“.
Наређења
У 20.20 час. примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 1321:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће 22. ов. мес. вршење датог им задатка. Напад треба да почне до 7 часова“.
Према предњем командант Тимочке дивизије издао је командантима колона у 22 часа наређење ОБр. 1118 у овоме:
„Сутра 22. августа рад у духу моје заповести ОБр. 1094 од 20. ов. мес. Почетак у 6.30 часова“.
Дејство Шумадијске дивизије
У току 21. августа командант Шумадиске дивизије доставио је команданту II. армије ове важније извештаје:
ОБр. 1155 у 4.15 час.
„Ноћас у 12.30 час. непријатељ је напао на левокрилни батаљон на Ветернику. Потпомогнут ватром једне пољске батерије батаљон је напад одбио. Борба се свршила око 1.25 часова. Остатак ноћи прошао је на целом фронту дивизије на миру“.
ОБр. 1156 у 9 час.
„Ситуација у 9 час. оваква је:
1) Пешадија, упућена против крила Голог Била, полако се покреће напред. По њеном захтеву артилерија ће припремати напад ватром, кад се потреба зато укаже. Предузете су мере, да се концентрише јака артилериска ватра на зупчасти ћувик Голог Била.
2) Трупе, које дејствују према Ветернику, пошто су одбиле са великим губитцима по непријатеља ноћашњи изненадни напад 5 чета налазе се у главном на истом положају и у колико им дозволи бочна ватра са Голог Била помераће се постепено у напред.
3) Делови избачени испред Катунца на 5 – 600 метара, у непосредном су додиру са непријатељем, утврђују положај и ојачавају га препреком од жице.
Делови од Г. Пожара подишли су Шумовитој чуки северно од овог села и везали за себе непријатеља.
4) 4 непријатељска војника, који су побегли од артилериске ватре Дринске дивизије, спустили се низ стрме падине Ниџе планине и ухваћени су у близини села Тресине. Њихова саслушања и исказ одмах ће се доставити“.
ОБр. 1158 у 12 час.
„Ситуација у подне оваква:
1) Напад против левог крила Голог Била постепено и лагано напредује. Артилерија добро потпомаже овај напад.
2) Напад 12. пука према Ветернику напредује. Непријатељ се повлачи ка гребену. Артилерија повећаном даљином дејствује на њега.
3) На Катунцу и Пожару затишје. На положајима код Г. Пожара заробљено 27, према Ветернику два непријатељска војника“.
ОБр. 1159 у 15 час.
„Ситуација у 15 час. оваква је:
1) Код трупа, које нападају Голо Било у главном без промене.
2) 12. пешад. пук успео је да нападом потисне непријатеља ка гребену Ветерника. Први борбени ред 12. пука је испод каменитог ћувика, који се налази источно од камењара на Ветернику. Непријатељ који се привремено био задржао на овом каменом ћувику, повукао се.
За време повлачења испред 12. пука непријатељ је гоњен јаком артилериском ватром.
3) У 13.30 час. непријатељ у јачини 2 батаљона предузео је напад на Пожарску косу, обасипајући је најјачом артилериском ватром. Пушчаном, митраљеском и артилериском ватром напад одбијен. Непријатељ се у нереду повукао на своје пређашње положаје, гоњен и јако тучен нашом артилериском ватром са Катунца“.
ОБр. 1162 у 18 час.
„Ситуација у 18 час. оваква:
1) Трупе, које су напале зупчасти ћувик, који се налази северозападно од Ковила, избиле су својим предњим деловима на њега и косу, која га везује са Голим Билом. Врши се постепено прикупљање трупа ради напада на Голо Било са те стране. Непријатељска артилерија са Преслапа туче овај ћувик и косу, којом се везује за Голо Било.
Лево крило трупа, које нападају Голо Било, подишло западном каменитом ћувику Голог Била, и постепено се креће напред.
2) Према Ветернику води се борба. Батаљони 12. пука напредују. Деснокрилни подилази источној рудини Ветерника, левокрилни обухвата и излази на камени чукар, чија је југоисточна падина сва пошумљена. Нападу смета артилерија са Голог Била.
На Катунцу и код Г. Пожара слабо пушкарање.
3) Намеравам:
а) Да вечерас продужим даљи напад на Голо Било и Ветерник, и да по могућству још вечерас овладам Голим Билом и Ветерником. Иначе да продужим сутра напад.
б) Привућићу вечерас дивизиску резерву на југоисточне падине Ветерника да потпомогне 12. пешад. пук у даљем нападу или у циљу одбијања против напада.
4) Непријатељски заробљеници код Г. Пожара, који припадају 46. пуку, изјавили: да су војници, који су по народности Грци, решени на предају и чекају згодну прилику за то и веле, да би се и Турци и Бугари предавали, ако би наше трупе напредовале. Веле да је њихов 46. пук у последњим борбама преполовљен. Веле у 29. и 46. пуку има преко 1.000 губитака, међу њима доста официра“.
Наређења
Командант Шумадиске дивизије издао је 21. августа у 19.45 час. команданту десног и левог одсека, опште резерве и целокупне артилерије наређење ОБр. 1164 ове садржине:
,,С обзиром на ситуацију на фронту дивизије вечерас у 19 час. наређујем:
1) Да командант десног одсека продужи вечерас и ноћас напад на Голо Било и заузме га.
2) Да командант левог одсека продужи вечерас и ноћас напад на Ветерник и заузме га.
3) Да по заузећу Голог Била и Ветерника оба команданта поступе по мојој заповести ОБр. 1039 од 15. овог месеца тачка 1 и 2.
4) Да командант опште резерве са своја два батаљона вечерас дође преко Пребедишта и Бахова на југоисточне падине Ветерника на место, које сам му усмено показао, са задатком да на случај потребе потпомогне 12. пешад. пук, са чијим ће командантом стајати у тесној вези.
5) Да командант целокупне артилерије по заузећу Голог Била и Ветерника пласира на њима потребан број брдских батерија.
6) Да се ноћас изврши попуна муницијом“.