У 6 час. командант Дринске дивизије доставља извештај ОБр. 1522 у овоме:
„У току ноћи местимично пушкарање и узнемиравање на целокупном фронту. Иначе ничега важнијег“.
У 9.30 час. примљен је извештај Дунавске дивизије ОБр. 460 у овоме:
У току ноћи вођена је борба на фронту ове дивизије:
„Од поноћи непријатељ са ћувика северозападно од Горничева напао је на предњи положај на јужном крају Ниџе. 3. батаљон 9. пука повукао се у резерву позади главне одбранбене линије.
Непријатељ је затим продужио напад с југа и са запада против 9. пука на главној одбранбеној линији. Нападнут врло јако 9. пешад. пук одступио је са свога положаја. Наређени против напад није успео и 9. пук у 3.30 час. повукао се са свога положаја.
Због растројства 9. пука, који је био јако ангажован у блиску борбу, употребљен је 8. пук за поседање линије на левој (источној) обали потока, који утиче у Петорско језеро.
Десно крило десног одсека (18. пешад. пук) држи северни део М. Ниџе (вис западно од коте 1500).
Борба се води на целом фронту десног одсека од М. Ниџе до Горничева.
По изјави заробљеника пред овом дивизијом налазе се 52. пешад. пук у нападу од Воштарана и 51. пешад. пук у нападу правцем преко Горничева. 41. и 42. пук су са стране, а 3. и 15. пук су у позадини“.
У 9.40 час. примљена је депеша Врховне команде ОБр. 3940 ове садржине:
„Команданту II. армије наређено је да вам одмах упути једну пешад. бригаду у Острово где ће вам се ставити под команду. Предузмите најенергичније мере да се линија: кота 1500 – село Патели пошто пото одржи у нашим рукама и непријатељу спречи избијање у Островску котлину. Исто тако настаните да се преко Катранице затвори и да се о стању на томе правцу што пре прикупе тачни податци и исти доставе овој команди“.
Команданту Дунавске дивизије послато је наређење ОБр. 1362 у овоме:
„Пошто је поред појачања од једне француске бригаде и руског батаљона, упућена овој армији и једна бригада Тимочке дивизије, то имате садашњи положај ваше дивизије одржати по сваку цену“.
У 10.40 час. командант Дунавске дивизије са ОБр. 463 извештава:
„Са положаја ове дивизије осмотрене су 2 непријатељске колоне у кретању ка Соровићу и Екшису. Укупна јачина непријатеља износи: 1 пешад. пук, 2 коњичка ескадрона и 1 батерија.
У 7.30 час. непријатељска колона од 2 ескадрона и 1 батаљон пешадије заузела је варош Соровић. Непријатељ продужава покрет на исток у правцу на фронт Елебиш – Нови Град“.
У 11.05 час. командантДринске дивизије депешом ОБр. 1523 извештава:
„Ноћ у главном прошла без крупнијих догађаја. Напад на десно крило левог одсека лако одбијен. Наредио сам да се делови са Кара Тепе и Плоче повуку око поноћи због немогућности да их ојачам“.
У 11.15 час. примљена је депеша Врховне команде ОБр. 3943 ове садржине:
„Налазим да је правац преко Катранице недовољно осигуран и то у толико пре, што с обзиром на извештај тога команданта ОБр. 1330 од 20. ов. мес. није сигурно, да ће батаљон Срба добровољаца благовремено стићи на тај правац.
Понова у вези наређења ОБр. 3880, 3933 и 3940 као и извештај послат вам под ОБр. 3904 од 20. тек. мес. скрећем пажњу команданту на важност тога правца и потребу да се што боље огарантује“.
У 11.40 час. послато је команданту Вардарске дивизије наређење ОБр. 1369 у овоме:
„Наредите да се чета 23. пешад. пука са једним водом митраљеза, која је сада искрцана у Острово упути команданту 1. батаљона 22. пешад. пука ппуковнику Бесарабићу ка селу Патели. Чета ће имати задатак да непосредно затвори железничку линију која води Острову.
На том правцу налази се Дунавски коњички ескадрон“.
У 11.45 час. телефоном је наређено команданту Дунавске дивизије, да јаче поседне своје лево крило и пошаље тамо и потребну артилерију а команданту Вардарске дивизије (који је већ на положају) да оде на то крило и види како ствари стоје.
У 11.45 час. упућена је из Острова једна чета са водом митраљеза (која се тек била искрцала) за Патели да затвори са Дунавским ескадроном пругу. О овоме је извештен и командант Дунавске дивизије.
У 11.55 час. јавља телефоном помоћник команданта Дунавске дивизије пуковник Грујић да је пуковник Стојан Стојановић отишао са 2 батаљона на лево крило.
У 13.05 час. пуковник Грујић јавља телефоном да је још један батаљон поред Бесарабићевог већ на левом крилу према Патели. Батерија (3 топа) се тешко извлачи, али хаубичка батерија успешно помаже својом ватром то крило.
У 13.55 час. командант Вардарске дивизије извештава телефоном да на левом крилу има сад довољно трупа.
У 13.10 час. примљена је депеша Врховне команде ОБр. 3976 ове садржине:
,,По извештају команданта Источне Савезничке војске упућује се ка Острову један одред састављен из једне бригаде, једног ескадрона коњице, по једног брдског и пољског артилериског дивизиона, чете пионира, пола телеграфског одељења, једне бежичне телеграфске станице и батаљона добровољаца Југословена.
Одредом командује пуковник Филон.
Задатак одреда биће да дејствује у лево од те армије и да је заштити од непријатељског наткриљавања са југа.
Одред ће стајати под командом команданта Источне војске. Транспортовање отпочеће данас 21. тек. мес.
О предњем се извештавате ради знања и управљања, с тим да се са поменутим одредом одржава што чвршћа веза и јединство у раду“.
У 16.40 час. примљена је од команданта 2. коњичке бригаде депеша ОБр. 189, да је са 4. коњичким пуком стигао у Његуш са задатком да осигура железничку пругу од Пишкопеје до Јаворнице.
Командант III. армије доставио је команданту Коњичке дивизије наређење ОБр. 1374 у овоме:
„Дивизион армиске коњице под командом ппуковника Мостића упућен је јутрос ка Катраници са задатком да штити правце који са простора Соровић – Кајалар изводе ка Острову и Водени. Под његову команду стављен је и батаљон Срба добровољаца, који има исти задатак. Лево крило трупа ове армије наслоњено је на Островско језеро код с. Патели. Молим обавестите о овоме команданта 2. коњичке бригаде с позивом на депешу ОБр. 189“.
У 16.40 час. командант Дунавског коњичког пука јавља телефоном да се наше лево крило повлачи и поред њега пролазе војници. Наређено му је да зовне кога старешину. Јавља се капетан Ристић (са митраљеским водом) и јавља да се са одељењем повукао са предњих положаја ка главном положају и да је то повлачење само наших предњих делова. Капетану Ристићу наређено да се одмах придружи своме пуку. Командиру ескадрона наређено да остане где је и да се обезбеди са десног бока.
У 17.45 час. Врховна команда наређује депешом ОБр. 3952 опрезу и скреће пажњу пошто непријатељ често прибегава ноћним изненадним нападима.
У 21 час. примљен је од команданта армиске коњице из Катранице извештај Бр. 23, да је стигао у Катраницу и да је добивени задатак у току извршења.
Командант III. армије доставио је команданту армиске коњице наређење ОБр. 1385 ове садржине:
„У току дана ситуација није промењена. Непријатељ је нападао јаким снагама на десно крило и на крајње лево крило Дунавске дивизије. Сви су напади одбијени са тешким губитцима по противника, који је једино имао мало делимичног успеха на крајњем левом крилу Дунавске дивизије, где је напредовао мало североисточно од с. Патели.
Коњичка дивизија дошла је већ на место, које вам је јављено са ОБр. 1354.
Правац на коме сте ви са вашим дивизионом, појачаће се јачим снагама још у току сутрашњег дана.
Известите одмах чим будете ступили у везу са батаљоном Срба добровољаца и у опште, шаљите што чешће извештаје а најмање три пута дневно, изјутра, у подне и увече“.
Командант Вардарске дивизије у 21.10 час. телефоном моли, да му се стави на расположење његова артилерија. Одобрено је.
У 23.30 час. примљена је депеша Врховне команде ОБр. 4007 ове садржине:
„Командант ће изволети поступити по наређењу ове команде Пов. АђБр. 11095 од данас, које ће му саопштити ђенерал Милош Васић, у исто време командант ће изволети наредити да и командант Дунавске дивизије пуковник Анђелковић поступи по истом наређењу, које ће му саопштити артилериски пуковник Светомир Матић. О пријему наређења одговорити“.
Напомена: Командант III. армије ђенерал Павле Јуришић предао је дужност ђенералу Милошу Васићу 22. августа у 9 часова.
Дејство Дринске дивизије
У току 21. августа командант Дринске дивизије доставио је команданту III. армије, Дунавској и Шумадиској дивизији ове важније извештаје:
ОБр. 1522 у 4.50 час.
,,До 2.30 час. местимично пушкарање и узнемиравање на целом фронту; иначе ништа важнијег“.
ОБр. 1523 у 9.30 час.
„Ноћ је прошла без крупнијих догађаја. Непријатељски напади лако су одбијени. У јучерашњим борбама употребљена су јача рововска оруђа и резултат је изврстан. Због немогућности ојачавања делова на Кара Тепеу и Плочи и што су добијали бочну ватру, то су ти делови повучени.
Зором овога дана запажено је спуштање непријатеља низ Чалан поток у долину р. Брода. Јачина му је до батаљона. По свима извештајима непријатељ је у току јучерашњег дана претрпео огромне губитке“.
ОБр. 1531 у 22 часа
„Непријатељска како пешадија тако и артилерија изјавиле су данас знатно јачу активност него прошлог дана. Непријатељска пешадија у групицама у више махова спустила се са Кајмакчалана у правцу Метериотепеси.
Према левом одсеку непријатељ је покушао напад са својом пешадијом. Нашом ватром а потом и контра нападом са центра левог одсека непријатељ је одбачен, поред свега што је непријатељске радње потпомагала интензивна артилериска ватра. Овога момента на целом фронту тишина. Због данашње ситуације две чете са десног одсека упутио сам и оставио на расположење команданту левог одсека“.
Командант Дринске дивизије издао је 21. августа у 23 часа својим трупама заповест ОБр. 1532 ове садржине:
„Непријатељ је данас у више махова тукао артилериском ватром положаје наше дивизије. Запажени су покрети њихових пешадиских делова на јужним падинама Кајмакчалана. Из долине р. Брода а против левог одсека непријатељ је вршио напад пешадијом, која је одбачена у назад.
Шумадиска дивизија је данас са успехом продужила свој напад.
Трупе Дунавске дивизије задржале су своје данашње положаје.
Наређујем:
1) Да трупе наше дивизије одсудно бране додељене јој положаје.
Команданти одсека примиће к знању да се на положајима мора истрајати без обзира на ситуацију десно и лево.
Нека се у томе смислу издаду потребна наређења.
2) Због појављене ситуације команданта левог одсека упућене су му у појачање две чете 4. пука са десног одсека.
3) Командант артилерије да доведе у тешњу везу и сагласност радње појединих артилериских група.
4) И опет морам скренути пажњу командантима на значај и важност обавештајне службе, јер нетачни извештаји имају за последицу погрешне одлуке.
5) Свима старешинама скренути пажњу на познату склоност Бугара ноћним радњама и предузети све мере, да лабава служба у извиђању и осигурању не доведе у кризу поједине наше одбранбене линије“.
Дејство Дунавске дивизије
У току 21. августа командант Дунавске дивизије доставио је команданту III. армије и Дринској дивизији ове важније извештаје:
ОБр. 460 у 6 час.
,,У току ноћи вођена је борба на фронту ове дивизије.
Од поноћи непријатељ са ћувика северозападно од Горничева напао је на предњи положај 9. пешад. пука на јужном крају Ниџе. 3. батаљон 9. пука повукао се у резерву 9. пука позади главне одбранбене линије.
Непријатељ је затим продужио напад с југа и са запада против 9. пука на главној одбранбеној линији. Нападнут врло јако 9. пешад. пук одступио је са свога положаја. Наређени против напад није успео и 9. пук се у 3.30 час. потпуно повукао са свога положаја.
Због растројства 9. пука, који је био јако ангажован у блиску борбу, употребљен је 17. пешад. пук Дринске дивизије за последње линије на левој (источној) обали потока који утиче у Петорско језеро.
Десно крило десног одсека (18. пешад. пук) држи северни део М. Ниџе (вис западно од коте 1500).
Борба се води на целом фронту десног одсека од М. Ниџе до Горничева.
По изјави заробљеника пред овом дивизијом налазе се 52. пешад. пук у нападу од Воштарана и 51. пешад. пук у нападу правцем преко Горничева. 41. и 42. пук су са стране а 3. и 15. пук су позади“.
ОБр. 426 у 15 час.
„Ситуација на фронту ове дивизије у 15 часова:
Пред крајњим десним крилом деснога одсека (фронтом према Совичу) ретка артилериска ватра. Пред центром десног одсека (фронтом према Совићу) ретка артилериска ватра. Пред центром десног одсека (највиши ћувик гребена Малка Ниџе) непријатељ туче најјачом артилер. ватром. Лево крило десног одсека (југоисточно од највишег ћувика М. Ниџе) тучено јаком артилериском ватром. Према том крилу десног одсека и према средњем одсеку правцем преко Горничева и северно наступају густи стрељачки стројеви непријатељски у више реди. Њихову јачину на том правцу ценим до једног пешад. пука. Ти су се стројеви спустили у с. Горничево и сада избили на косу источно од села (западна обала потока који се улива у језеро Петорско).
Пред фронтом левог одсека ретка артилериска ватра.
На правцу Соровић – Патели, према боку левог одсека, наступа, по извештају команданта левог одсека, један пешад. пук, четири ескадрона и једна батерија.
Према мом личном осматрању видим у овом тренутку: густ непријатељски стрељачки строј у јачини до две чете подилази нашем положају северно од Патели.
По извештају командира Дунавског коњичког ескадрона, он је тучен артилериском и митраљеском ватром. Пругу је одржао и непријатељски покушај одбио. Сад је к њему стигла једна чета 23. пешад. пука са једним митраљезом“.
ОБр. 463 у 18 часова
„На целом фронту води се јака артилериска борба. Стање у 18 часова овакво је:
Пред десним крилом непријатељ се налази на одстојању 1.000 – 1.200 метара, где је заустављен нашом артилериском ватром и за сада не показује никакве знаке покрета. Овај одсек је тучен врло јаком артилериском ватром.
Пред центром, на правцу Горничева и северно, непријатељ се налази на одстојању 700 – 800 метара на коси западно од потока који утиче у Петорско језеро, тучен снажно нашом артилеријом.
Према фронту, левог одсека непријатељ се налази на гребену Малка.
На левом крилу непријатељ је подишао пешадијом на одстојање. На тој страни чује се повремено јача пешад. и митраљеска ватра. Непријатељ туче овај фронт јаком унакрсном артилериском ватром са фронта и у десни бок. Ова је у овом моменту престала. Једна непријатељска чета налази се у покрету са правца од Патели обалом Петорског језера и виђена је у колони по један у јарузи северно од језера.
Од 18 час. непријатељ обасипа најјачом артилер. ватром цео гребен северног краја Ниџе (1500).
Борба се продужава на целом фронту.
Ја се налазим на вису јужно од к. 1500“.
ОБр. 464 у 23 часа
„Од 18 час. непријатељ је отпочео најјачом ватром обасипати северни крај Малка Ниџе и од 19.30 – 20 час. извршио је општи напад на тај део нашег положаја. Овај непријатељски напад одбијен је и непријатељ се сада налази на блиској даљини. Наше трупе спремне су да понован покушај дочекају, држећи још увек све своје положаје.
Пред центром непријатељ се око 19 часова отпочео спуштати ка јарузи према десном крилу средњег одсека и задржао се на 500 – 600 метара од наших положаја.
На левом крилу водила се борба такође, али о резултату исте још немам извештаја због моменталног прекида линије.
На фронту ове дивизије борба се утишала у 20.40 часова.
Приближан број рањених војника, који је евакуисан са дивизиских завојишта износи до сада око 500.
Тачан број губитака и утрошене муниције јавиће се.
Код брдског артилер. дивизиона од 12 оруђа, сада се налазе исправна само 4, а 8 неисправних и покварених враћени су у позадину.
Због петодневне непрекидне борбе без смене и оскудице воде, које се питање није могло повољно решити, осећа се замор код трупа и утицај на њихову физичку снагу и отпорност“.
У 9 час. издао је командант Дунавске дивизије команданту 1. Дунавске бригаде наређење ОБр. 462 у овоме:
„Од команде III. армије стављен је под команду ове дивизије 1. батаљон 22. пешад. пука ппуковник Бесарабић који је био на правцу Соровић – Патели са задатком да затвори пролаз између Петорског и Островског језера.
Потпуковнику Бесарабићу наредио сам: да са батаљоном заузме положај на коси северно од Патели са задатком да затвори теснац између оба језера, стављајући се под вашу команду. Нарочиту пажњу наредити да обрати на правац железничком пругом, који затворити снагом довољне јачине са митраљезима. Са истим циљем упућен је и дивиз. коњички ескадрон, коме је наређено, да ухвати везу са вашим деловима.
На ваш одсек упућена је једна хаубичка батерија и 3. пољска батерија Вардарске дивизије, које узмите под вашу команду. Један вод пласирајте на крајње лево крило вашег положаја са задатком да потпомажете затварање пролаза између оба језера.
У 14.10 час. издато је команданту 9. пука усмено наређење да организује за одбрану и утврди резервни положај: к. 1500 – ћувик јужно од к. 1500“.
Вардарска дивизија
Услед тешке ситуације на фронту Дунавске дивизије Врховна команда са ОБр. 3818 од 18. августа наредила је команданту Вардарске дивизије да упути једну своју бригаду са двема пољским и једном хаубичком батеријом железницом од Вертекопа за Острово, где ће се ставити на расположење команданту III. армије; 19. августа следовало је наређење Врховне команде ОБр. 3879 да се и остатак Вардарске дивизије транспортује до Острова и стави на расположење команданту III. армије.
Општа ситуација Вардарске дивизије
Због своје комбиноване формације, немајући довољно људства за попуну још на Халкидику, јачина чета није била комплетна, просечно пушака по четама ефективних 158.
Приликом маршовања од Солуна, у току бављења у баровитој просторији код Топчина као и на простору око Вертекопа оболело је у дивизији од маларије преко 2.000 војника, од којих је око 100 упућено у болнице, а остали су се лечили у јединицама.
Како је ситуација на фронту Дунавске дивизије бивала све неповољнија, то је трупе Вардарске дивизије из бивака око Каленице и Ветеркопа за Островски фронт требало хитно транспортовати на Островски фронт. Моћ транспортовања железницом била је врло слаба, те се није могло чекати на превожење целе дивизије железницом. Због тога је само пешадија без трупне коморе превожена железницом а артилерија највећим делом, болничарска чета, 2. и 3. завојиште из Вертекопа и пионирски полубатаљон из Суботског упућенн су сувим. Тако је дивизија до Острова стигла по ешелонима. Прве јединице које су пристизале упућиване су од стране команданта III. армије у састав Дунавске дивизије ради побољшања њене тешке и критичне ситуације, док су остали делови Вардарске дивизије били у току превожења, маршовања или су чекали на ред укрцавања у Вертекопу.
21. августа око 9 часова. Командант Вардарске дивизије био је са командантом III. армије ђенералом Јуришићем и командантом Дунавске дивизије пуковником Анђелковићем на друму источно од места где друм Острово – Горничево прелази Петорску речицу. Командант III. армије наредио је да пуковник Анђелковић – као упознат са стањем – још командује трупама на целом досадањем фронту Дунавске дивизије; команданту Вардарске дивизије стављено је у дужност да сређује пристижуће јединице своје дивизије убрзавајући што више њихово груписање и да чека даља наређења.
Коњичка дивизија
а) Од команданта 1. коњичке бригаде примљен је у 20 час. извештај ОБр. 347 о распореду бригаде у овоме:
„1. коњичка бригада држи за заштиту пруге косу која иде од реке код с. Чорнова па преко с. Костахора до р. Лиадере. Посада овог положаја два ескадрона 1. коњичког пука.
Извиђачки одред – ескадрон Краљеве Гарде и митраљеско одељење 1. коњичког пука – извиђа правцем Верија – Кожане друм до наспрам села Чобанли – Софулар, где ће се зауставити и образовати опсервациони одред, вршећи извиђање до Џуме и Кожана.
Главнина и штаб бригаде поред друма Верија – Кожане, 5 км. јужно од Верије“.
б) Од команданта 2. коњичке бригаде примљен је у 20.36 час. извештај ОБр. 308 следеће садржине:
„Према заповести ОБр. 1046 од 20. овог месеца са штабом и коњичким пуком стигао сам на Његушку железничку станицу у 12 час. а искрцао у 14 часова.
Одмах по искрцавању упућен је 4. пук за извршење задатка са следећим распоредом:
1) Послата је једна официрска патрола на коњима јачине 6 коњаника – јер у 4. пуку има само 6 јахаћих коња са прибором – правцем Његуш – Кара Таш – Катраница са задатком да ухвати додир са непријатељем и везу са коњицом III. армије.
2) Један ескадрон 4. коњичког пука штити пругу и затвара правце од с. Пишкопије до р. Арабице са прихватницом западно од Његуша и да ухвати везу са трупама III. армије.
3) Митраљеско одељење 4. пука ојачано једним водом 2. ескадрона 4. пука штити пругу и затвара правце од р. Арабице до потока између с. Г. Копанова и Рупана са прихватницом западно од Г. Копанова.
4) 3. ескадрон 4. пука штити пругу и затвара правце од тока између с. Г. Копанова и Рупана до реке између с. Цорнове и Јаворника са прихватницом југозападно од Д. Копанова и да ухвати везу са 1. коњичком бригадом.
5) Потпорница са 3 вода 2. ескадрона 4. пука са штабом пука и бригаде код манастира јужно од Његуша.
6) Веза Његушке железничке станице са дивизијом немогућа је, јер телефона станица нема а не дозвољавају да се бригадни телефон веже за телеграфску жицу. Телеграф на станици и сувише је заузет.
7) Вод ескадрона Краљеве Гарде још није упућен и молим да се упути два вода.
8) Снабдевање ће бити врло отежано јер одређена два аутомобила и 4 двоколице нису добивени.
9) Кад ескадрони буду посели своје положаје и будем добио извештај поднећу детаљан распоред.
10) Пук нема бомбе.
11) Послат извештај команданту III. армије“.