22. август, Операције I и II српске армије

Операције I. армије

Ноћ 21./22. ов. мес. прошла је на фронту армије без значајнијих промена.
На основу добивених извештаја од команданта Моравске дивизије командант I. армије доставио је Врховној команди извештај ОБр. 1041 о ситуацији на фронту армије у току 22. августа у овоме:
„Наша и француска артилерија целог дана без прекида туку лаганом ватром Сркади Леген, прилазе са овога ка Ла Босу и сам ћувик Ла Бос. Бугари одговарају слабом артилер. ватром са Гушети Балкана и Хум, али знатно ређом од француске. У 7.40 час. слаба пешачка, каткад и митраљеска ватра са југозападне падине Ла Боса, који туче француска артилерија, која престаје око 10 часова.
Око 10 час. непријатељ избацио неколико метака из тежих оруђа са Хума у правцу наше артилерије, која туче Ла Бос, а од 15 до 16.30 час. непријатељ дејствује из великих калибара, пласираних негде позади Гушети Балкана, на Виолет тражећи француску артилерију. Наша артилерија на левом крилу Моравске дивизије ућуткала непријатељску батерију, пласирану северно од с. Нанте. По извештају команданта левокрилне француске нападне групе пружамо Французима дејством наше артилерије ефикасну помоћ. Са Тимочком дивизијом и Французима одржава се стално тесна веза. Губитака за сада нема. Преко положаја прелетео данас један непријатељски аероплан.
(Извештаји Моравске дивизије ОБр. 791 у 17.20 час. и ОБр. 794 у 18.30 час. и помоћника начелника штаба пуковника г. Р. Лазића).
Командант Моравске дивизије доставио је извештај ОБр. 789 у овоме:
„Трупе ове дивизије утврђују линију: Клош – Купски вис – Ошин – право западно од Ошина до реке Сули Дере закључно са к. 558 у линију: Хас – Ла Франш и даље на к. 1048 код с. Лескова – к. 853 до р. Бистрице. Прву одбранбену линију утврђују трупе, које су сада на одсецима; другу одбранбену линију утврђује дивизиска резерва“.

Операције II. армије

У току 22. августа послати су Врховној команди, I. и III. армији ови извештаји о ситуацији на фронту армије:

ОБр. 1348 у 5.45 час.

„Стање код ове армије у току ноћи 21./22. августа:
Код Тимочке дивизије синоћ око 22 часа непријатељ јачине око једног батаљона са митраљеским одељењем, потпомаган својом артилеријом са Кожуха напао је на наш батаљон, који брани косу изнад села Трстеника. Непријатељ је бацао бомбе из справа за бацање бомби. Напад је одбивен пешад. и артилер. ватром. Јутрос у 2 часа непријатељ је нападао на предстраже код Зборског, али је одбивен.
Код Шумадиске дивизије није се десило ништа значајније“.

ОБр. 1357 у 14 час.

,,У 6.30 час. јутра почела је борба и у 9 час. стање је овако:
Код Тимочке дивизије: Непријатељ је са Кожуха предузео покрет ради напада на ћувик северно од Трестеника, али је ватром наше артилерије заустављен. Напредовање наших трупа ка Орлиху и Кожуху укочено је ватром непријатељских батерија код с. Тушина, хаубичке артилерије (1 – 2 оруђа) у изворном делу потока Плаке и 2 брдска оруђа на врху Кожуха. Код Зборског наше трупе тучене бочном и леђном ватром двају брдских топова са западног дела Кожуха и фронталном ватром са Преслапа, постепено напредују ка највишем ћувику изнад овог села. Већину ових артилериских група не може дохватити наша артилерија.
Код Шумадиске дивизије: Напад на Голо Било продужује се, али споро; предузете су мере да се напад убрза. О ћувику северно од Ковила, за који је у извештају ОБр. 1335 јављено да је заузет нашим трупама, командант дивизије нема још тачних података, да ли је у нашим рукама или не; предузето је да се стање провери. На Ветернику, где се наишло на јачи отпор, води се успешна борба; наше трупе су све избиле на северну ивицу шуме. Наше трупе од Катунца – Пожарске косе притискују јако непријатеља, код кога се примећује извесна узнемиреност.
По исказима заробљеника на Ветернику и Голом Билу налази се 32. пешад. пук. Западно од Ветреника и на линији: Добро Поље – Ниџе по до сада прикупљеним податцима од заробљеника налази се 29. и 46. пук“.

ОБр. 1360 у 15 час.

„Стање код ове армије у подне:
Код Тимочке дивизије наше трупе избијају на последњи ћувик изнад Зборског.
Код Шумадиске дивизије: На Голом Билу и Ветернику борба се води са непријатељем, који се упорно брани“.

ОБр. 1363 у 18 час.

„Бугари артилеријом са положаја Кожуха онемогућавају напредовање преко с. Зборског и често износе оруђа на највиши врх те обасипају ватром наше трупе на положајима изнад с. Трестеника. Молим да ми се за овај одсек пошаље бар један даљометни топ, јер другим оруђима не може да се паралише дејство са Кожуха“.

ОБр. 1370 у 19.50 час.

„Стање код ове армије у 15 часова:
Код Тимочке дивизије: Наше трупе, које су у подне заузеле последњи ћувик према Преслапу, биле су нападнуте и обасуте фронталном и бочном ватром артилериском, те су биле принуђене да се повуку. Но, ни непријатељ на том ћувику, није могао да се одржи од наше артилериске ватре. Сада се на њему налазе две наше десетине.
Код Шумадиске дивизије: Стање непромењено“.

ОБр. 1370 у 22.15 час.

„У вези извештаја ОБр. 1348 од данас част ми је известити, да су Бугари у зору предузимали контра напад на Ветернику, али су у 5 час. јутра били пешадиском, митраљеском ватром и бомбама одбијени. Борба је била у сусрету, јер су се Бугари кренули у контра напад у исто време, кад су и наши делови пошли за напад“.

ОБр. 1378 у 22.15 час.

„Стање код ове армије у 18 часова:
Код Тимочке дивизије стање непромењено.
Код Шумадиске дивизије: Наши делови, који наступају од Ковила, мало су напредовали ка каменитом ћувику, северно од ове тачке, а према самом Голом Билу наше трупе су доспеле до мреже од жица испред непријатељских ровова. На Ветернику се целога дана водила јака борба; десно крило трупа, које нападају ову тачку, имало је да изврши неколико контра напада непријатељских, а лево крило стално напредује под борбом, у колико му то стрми и каменити терен допушта. Испред Катунца и на Пожарској коси повремена артилериска и пешадиска ватра“.

Поред изнетих достављени су Врховној команди још и ови извештаји:

ОБр. 1367 у 19 час.

„Трупе ове армије продужиће и 23. ов. мес. напад, развијајући досадање успехе“.

ОБр. 1377 у 22 час.

„Оба команданта дивизије јављају, да немају артилериске муниције за сутрашњи рад, и да је опасност за одржање заузетога, ако непријатељ нападне.
Ни у Вертекопу нема муниције. Због овога сам наредио, да се сутрашњи рад развлачи док не стигне муниција, па молим, да се иста најхитније још у току ове ноћи пошаље“.
Напомена: Да у Вертекопу није било артилериске муниције овога дана од 8 часова па преко целог дана, известио ме је ново постављени начелник артилерије ове армије, пуковник Аћимовић, који је по усменом наређењу начелника артилериског одељења Врховне команде стигао овога дана из јутра из Солуна у Вертекоп. Исти овакав извештај добијен је и од француског подинтенданта Пенгеа, при штабу ове армије, који је до 15 часова био у Вертекопу, и по повратку у штаб ове армије изјавио, да у депоу у Вертекопу нема муниције.

Дејство Тимочке дивизије

У току 22. августа командант Тимочке дивизије доставио је команданту II. армије ове извештаје:

ОБр. 1323 у 2.40 час.

„Око 22 часа непријатељ јачине око 1 батаљона са митраљеским одељењем напао је батаљон који брани косу изнад села Трестеника. Овај напад помагала је непријатељска артилерија са Кожуха, а нападач је бацао и бомбе из справа за бацање ових. Напад је одбијен нашом пешадиском и артилериском ватром“.

ОБр. 1124 у 4.45 час.

„У 2 часа јутро непријатељ је нападао на предстраже леве колоне, али је одбијен“.

ОБр. 1130 у 8.15 час.

„Стање у 8 часова: Напад почео у 6.30 час. и засад тече успешно. Трупе леве колоне подилазе највишем голом ћувику западно од Зборског. Води се пешадиска борба. Непријатељска артилерија за сада не показује велику активност. Код трупа десног крила за сада затишје. Запажен је покрет непријатеља са Кожуха ка Трестеничкој коси. Изгледа непријатељ се опет спрема овде за напад. Предузете су потребне мере“.

ОБр. 1133 у 10.15 час.

„Стање у 9 часова:
а) На десном крилу: непријатељ туче хаубичком артилеријом нашу батерију код с. Фуштана. Један топ постављен на коси на левој обали Футошког потока, онеспособљен је овом ватром. Непријатељска хаубичка артилерија (1 – 2 оруђа) изгледа да је постављена у изворном делу Плаке. Место јој се не може пронаћи, нити је може наша артилерија да дохвати. Поред тога, непријатељ има на врху Кожуха до два брдска оруђа, а 1 батерију северно од с. Тушина. Ова батерија туче бочном ватром лево крило десног одсека. Онеспособљени топ био је постављен да туче ову батерију, коју, по изјави команданта десног одсека, левокрилна батерија Моравске дивизије није могла да дохвати.
Непријатељски покрет са Кожуха ка Трестеничкој коси, о коме је јављено, заустављен је ватром 2 топа на југозападној ивици Фуштана.
б) На левом крилу: лево крило постепено напредује ка највишем ћувику западно од Зборског. Још нема извештаја да ли је предњим деловима већ избило на ћувик овај. Десно крило налази се на јужној ивици Зборског. Патроле улазе у село, али се у њему не може да опстане од непријатељске ватре. Непријатељ је предњим својим деловима на северној ивици села. Напредовање десног крила леве колоне за сад није могућно, јер га непријатељска брдска артилерија (око 2 топа) туче бочно па и у леђа са западног (каменитог) дела Кожуха. Ова батерија није могла да се пронађе, јер је ноћас променила место, на које је јуче била добро тучена.
Једна батерија (1 – 2 оруђа), изгледа хаубичка, туче нашу батерију на првој заравни на десној обали Белице. Ни место ове непријатељске батерије није могло бити пронађено, али изгледа, да је на задњем нагибу Преслапа.
в) Наши предњи делови су за сада на линији:
На левом крилу: на источном нагибу највишег голог ћувика западно од Зборског – на коси од овога ћувика ка Зборском – на јужној ивици села Зборског.
На десном крилу: на ћувику више села Трестеника – на ћувику северно од Фуштана – на коси између Плаке и изворног дела Фуштанског потока – на косама источно од р. Бистрице, у висини утока ове речице у Сули Дере“.

ОБр. 1137 у 12.18 час.

„Стање у подне:
а) Лева колона води у овом тренутку (12 час.) борбу. Изгледа да лево њено крило избија на највиши голи ћувик западно од Зборског, али је јако обасуто ватром из тешких оруђа. Наша артилерија туче нагиб Преслапа ка Зборском. Још нема извештаја о детаљима.
б) Код десне колоне затишје“.

ОБр. 1140 у 15.45 час.

„Стање у 15 часова:
а) Код леве колоне: у подне лево крило било је успело да избије на највиши ћувик западно од Зборског, али је непријатељ концентрисао врло снажну артилериску ватру против ове тачке, нарочито из тежих оруђа, а у исто време предузео испад. Пошто се ватра непријатељске артилерије није могла да паралише, лево је крило морало напустити ћувик, који је потом и наша артилерија обасула густом ватром, те се ни непријатељ није могао одржати на њему. Две десетине, упућене потом понова на ћувик ради извиђања, успеле су да изађу, а за сад се тамо још држе.
Према Зборском непрестано пушкарање са слабијим непријатељским деловима, који покушавају да уђу у село.
б) Код десне колоне: за сада нема пешадиске борбе.
Непријатељска брдска артилерија са Кожуха туче ређом ватром ћувик на Трестеничкој коси.
в) У 10.35 час. летео је правцем од Кожуха ка Капињу 1 непријатељски аероплан, који је бацио 3 бомбе у реону села Капињана, од којих је само 1 експлодирала. Нема штете“.

ОБр. 1142 у 17.55 час.

„Данас пре подне ова команда није могла да прими онолико муниције, колико је утрошила, а после подне до сада из слагалишта није примљен ни један артилериски метак. Официр, који је одвео мунициску колону у Костурјан и тамо чека муницију, јавља да од ње нема ни зрна у тамошњем слагалишту.
У батеријама има само још по један мањи број метака, а у мунициској колони немам ни једног артилер. метка. Међутим осећа се груписање непријатељских пешадиских делова код с. Зборског и могућност је да ће предузети напад.
Молим за најенергичније дејство, да се што пре дотури муниција за ову дивизију, иначе постоји велика опасност“.

ОБр. 1143 у 18 час.

„Стање у 18 часова:
1) На десном одсеку без промене.
2) На левом крилу око 16 час. непријатељ је тукао артилериском ватром линију наших трупа и батерије код Севријана. Око 17 час. запажено је прикупљање на северној ивици Зборског, вероватно ради напада. Прикупљање још траје. У овом тренутку (18 часова) води се слабија борба.
Вод, који је понова избио на највиши ћувик, задржао се до сада тамо“.

ОБр. 1151 у 22.55 час.

„Од последњег извештаја до сад стање овако:
а) Код леве колоне у главном без промене.
б) Код десне колоне запажено опет спуштање непријатељских делова са Кожуха и прикупљање на ћувику Трестеничке косе. По свему изгледа, да ће непријатељ ноћас овде покушати напад. Предузете су мере да се он одбије“.

У 19.45 час. примљено је од команданта II. армије наређење ОБр. 1367 у овоме:
„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће и 23. ов. мес. вршење датих им задатака развијајући досадање успехе. Напад треба да отпочне до 7 часова“.
На основу предњега наређења издато је команданту десне и леве колоне наређење ОБр. 1145 ове садржине:
„Сутра ће се продужити напад у духу досадањих заповести. Почетак у 6.30 часова“.

Дејство Шумадиске дивизије

У току 22. августа командант Шумадиске дивизије доставио је команданту II. армије ове важније извештаје:

ОБр. 1166 у 4.30 час.

„У току ноћи није се ништа значајније десило на фронту дивизије. Трупе врше прикупљање за напад на Голо Било и Ветерник“.

ОБр. 1177 у 9.30 час.

„1) Ноћашњи напад, којим – због јачег отпора непријатеља и његовог напада на 12. пук – нису могли бити заузети Голо Било и Ветерник, продужен је јутрос у 6.30 час.
2) У 9 час. стање је овако:
а) Пошто су извештаји о положају наших трупа према Голом Билу нејасни и противуречни а нарочито о положају наших трупа према зупчастом вису северозападно од Ковила, упутио сам на тај правац пуковника Плазину, да се на лицу места обавести о ситуацији, и да убрза рад наших трупа на том правцу.
б) Према Ветернику наше су трупе доспеле на северну ивицу шуме, којом је обрасла јужна падина Ветерника. Напад се продужује успешно.
в) Наше трупе од Струпинског виса и Г. Пожара притискују јако непријатеља, код кога се примећује узнемиреност.
3) По исказима заробљених војника из 32. пука излази да је распоред овога пука овакав: Голо Било 1, Ветерник 2, у резерви иза Ветерника 1 батаљон.
4) Аеропланска јутрошња извиђања нису дала никакве податке о распореду непријатељских батерија“.

ОБр. 1181 у 13.45 час.

„Стање у подне овако:
1) По извештају команданта десног одсека борба на фронту Ковил – Зупчасти вис развија се све јаче. Непријатељска одбрана показује се врло упорна. Наше војнике, који су били изашли до самога врха на Зупчастом вису, непријатељ је обасуо бомбама тако, да нису могли да се пењу, већ су били принуђени, да се склоне под стење на падини. Борба се и даље води. С времена на време непријатељска артилерија са Преслапа туче те трупе са леђа. С тога је и потребно да се ватра непријатељске артилерије са Преслапа неутралише дејством Тимочке дивизије у том правцу. Напад на десно крило Голог Била отежан је ватром са Вертекопа.
2) Напад на Ветерник развија се повољно и трупе постепено напредују.
3) Са Катунца и Пожарских положаја ништа ново“.

ОБр. 1188 у 16.15 час.

„1) Код трупа, које нападају Голо Било привремено затишје.
2) Трупе које нападају Ветерник држе: северну ивицу, почев од Кршевитих Ребара – Камени Чот и даље северну ивицу шуме, па се десно крило повија према Шлему (Кукуруз по називу мештана).
Примећено је да непријатељ рокира извесне делове од Шлема у правцу десног крила трупа, које нападају Ветерник, те је оно ојачано.
Нашом артилериском, пушчаном и митраљеском ватром снажно је обасута Шумовита чука северно од Г. Пожара.
По исказу заробљеника излази: да су на Ветернику развијени 2. и 4. батаљон 32. пука. Један батаљон овога пука на Голом Билу, а 1 у резерви иза Вертекопа.
Од Ветерника на запад делови једног батаљона 29. пука, према Катунцу делови 29. пука, према Пожару 46. пук са 2 чете 29. пука“.

ОБр. 1191 у 19.20 час.

„За сутрашњи рад нема довољно артилериске муниције. Ако ми се ова не дотури одмах задатак се не може продужити, а сем овога због блиских додира са непријатељем доводи се још у питање и оно, што је досад задобијено.
Молим, да се снабдевање артилериском муницијом регулише тако, да оно иде правилно и на време, те да се у будуће са овом више не натеже.
У противном рад је дивизије укочен и доведен у незгодан положај“.

ОБр. 1192 у 19.23 час.

„Ситуација у 18 часова:
1) У току данашњег дана десно крило трупа, које нападају Голо Било, мало напредовало. Покрет спречен артилериском ватром са Преслапа. Лево крило подишло је предњим деловима жицама на Голом Билу; оно је било тучено пешад. и артилериском ватром са Голог Била.
2) Борба ради заузећа Ветерника трајала је цео дан. Непријатељ вршио неколико пута против нападе. Нарочито на десно крило извршив по подне јаче груписање са правца од Шлема. Услед овога и крајње леђне ватре непријатељске артилерије са Голог Била десно крило је за нешто заломило у назад. Положај наших трупа према Ветернику у 18 час. овакав је: десно крило: стрељачки строј држи северну ивицу шуме испод источне рудине, идући западу подилази јаругом измећу пошумљеног и непошумљеног камена. Лево крило од десне обале ове јаруге обухвата камениту стену, чија је јужна половина у нашим рукама и продужава пошумељним делом до испред Великог Крша.
3) На Катунцу и на Пожарским положајима обострана артилериска, пушчана и митраљеска ватра. Наше трупе јако су везале овде непријатеља за себе.
4) Ако ми се дотури вечерас довољно артилериске муниције, намеравам, да сутра продужим рад у духу постављеног задатка“.

У 20 час. командант Шумадиске дивизије издао је команданту десног, левог одсека, целокупне артилерије и опште резерве заповест ОБр. 1194 ове садржине:

„С обзиром на завршну ситуацију дивизије вечерас наређујем:
1) Да се трупе задрже ноћас на заузетим положајима.
2) Да се у колико је потребно изврши поправка у распореду, имајући у виду дејство непријатељске ватре.
3) Да се положаји утврде а трупе муницијом попуне.
4) Да командант 11. пука стоји у сталној вези са командантом 12. пука и самном, и на случај да непријатељ буде ноћас покушао напад на 12. пук, да благовремено прискочи овоме у помоћ у најкориснијем правцу.
5) Да командант 11. пука обрати пажњу на могући обилазак од стране непријатеља.
6) Да батаљон 11. пука, који вечерас долази из Д. Пожара остане у с. Бахову на расположењу команданту 11. пука, с тим, да командант батаљона обезбеђује правац Баховском јаругом ка селу Бахову и да буде у вези са командантом пука.
7) Да командант артилерије за сутрашњи напад групише ноћас артилерију онако, како сам му усмено наредио.
8) Да се сутра од 6 час. продужи напад у циљу постигнућа постављеног задатка“.

У 19.10 час. примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 1367 ове садржине:

„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће и 23. ов. мес. вршење датих им задатака развијајући досадање успехе. Напад треба да почне до 7 часова“.
Предње наређење примљено је к знању пошто је заповест за 23. август већ била издата.

Слични чланци: