Операције III. армије
У 1.45 час. издато је команданту 1. пешад. бригаде Тимочке дивизије наређење ОБр. 1392 ове садржине:
„Са Вашом бригадом крените се 9. ов. мес. за село Чеган тако, да то село зачеље ваше бригаде прође у 9 час. По проласку села зауставите се западно од истог на 2 км., где ћете са својом бригадом остати на расположењу команданту Дунавске дивизије, коме ћете се јавити са прве телефонске станице. Телефонска станица постоји у селу Чегану.
Од места где сте се убиваковали 21. овог месеца до с. Чегана има 5 часова марша.
При проласку кроз Острово командант бригаде да се јави у штаб ове армије ради обавештења о ситуацији.
Један батаљон са његовим митраљеским одељењем и једног помоћника команданта пешадиског пука оставите у биваку. Помоћник команданта пука кога будете оставили, да се јави у штаб ове армије 22. овог мес. у 5 час. а батаљон да буде у то време спреман за покрет.
Овај батаљон снабдети довољном количином муниције и одредите му сразмеран део коморе“.
У 2.30 час. депешом ОБр. 1392 извештен је командант Дунавске дивизије да му се 1. бригада Тимочке дивизије ставља на расположење. Бригада ће бити у 9 час. 2 км. западно од села Чегана.
У 2 часа издато је помоћнику команданта 14. пешад. пука потпуковнику Тихомиру Мијушковићу наређење у овоме:
„Са батаљоном, митраљеским одељењем и два брдска топа кренућете се одмах правцем Острово – село Катраница са задатком, да са армиском коњицом ове армије (Вардарски и Дрински дивизиски коњички ескадрон под командом ппуковника Драг. Мостића) и батаљоном Срба добровољаца, ако је успео да се повуче на тај правац, затворите путеве који источном страном Островског језера изводе на комуникацију Острово – Водена. Главнину држите код Катранице.
Даљи рад саобразно ситуацији.
Армиска коњица која је на том правцу ставља вам се под команду, као и батаљон Срба добровољаца, ако је успео да се повуче на тај правац.
Коњичка дивизија налази се на источној страни Његушке планине ради осигурања железничке пруге. Резерве њене налазе се у Водену, Његушу и Беру.
Лево крило трупа ове армије наслања се на западну обалу Островског језера северно од с. Патели.
Исхрана из Острова.
Ради бољег оријентисања дају вам се у прилогу наређења издата од стране ове команде команданту батаљона Срба добровољаца и команданту армиске коњице као и податци о путевима, који од друма Водена – Баница воде југу, источном страном Островског језера“.
Ново постављени командант III. армије ђенерал Милош Васић издао је својим трупама наредбу ОБр. 1410 за 22. август ове садржине:
„Примио сам команду над III. армијом јутрос у 9 час. На фронту ове армије биће упућене и француске трупе и за сад батаљон Руса. По извешћима трупа непријатељ је до сада имао огромне губитке. Армија мора одржати садашње положаје, све до преласка Румуна преко Дунава, а тада ћемо нападати. Храбро јунаци!“
У 9.20 час. издао је командант III. армије ова наређења:
а) ОБр. 1406
Команданту Вардарске дивизије
„Пошто су трупе Вардарске дивизије приспеле, то ће командант Вардарске дивизије повести и одсудно бранити део садашњег фронта Дунавске дивизије од пута Горничево – Острово на југ до језера с тим, да пут припада Вардарској дивизији. Све трупе које се сад налазе на датом одсеку Вардарској дивизији, остају под командом команданта Вардарске дивизије. Никакво извлачење трупа нити размену трупа не вршити до даљег наређења. На сами друм обратити нарочиту пажњу, и довољно јаку резерву држати на десном крилу. Пријем команде на датом одсеку извршити одмах. О овоме обавестити команданта Дунавске дивизије, који ће примити команду над трупама које се налазе северно од пута до одсека Дринске дивизије“.
б) ОБр. 1406
Команданту Дунавске дивизије
„Пошто су трупе Вардарске дивизије већ приспеле то ће командант те дивизије одсудно бранити одсек од пута Горничево – Острово па на север до Дринске дивизије. Све трупе које се налазе на датом одсеку томе команданту остаће под командом тога команданта. Никаква извлачења трупа нити размену не вршити до даљег наређења. Одбрана самога пута Горничево – Острово припада команданту Вардарске дивизије.
Пријем команде над тим одсеком извршити одмах. О овоме обавештен командант Вардарске дивизије“.
У 18.15 час. доставио је командант III. армије телефоном командантима Дринске, Дунавске, Вардарске дивизије и команданту одреда ппуковнику Мијушковићу наређење ОБр. 1427 ове садржине:
„И савезничке и наше остале трупе напредују на целом фронту. Уверен сам да се трупе ове армије не боре онако како би требало и са толико упорности, колико захтевају прилике у којима се налазимо. Наређујем да се положаји морају пошто пото одржати. Употребом против напада непријатеља дочекати кад избије на наше положаје и бацити га назад. За ово време његову артилерију ставити под најснажнију ватру наше артилерије.
Стање је на целом Солунском фронту тако да ми Срби после овога пораза Дунавске дивизије не смемо ни стопе назад, јер управо немамо куда. Ако III. армија још један пут попусти ми се нигде не можемо задржати и све је пропало. Зато наређујем да нико не сме кренути уназад и мора се борити на живот и смрт. Саопштите официрима да све од њих зависи и да се они морају жртвовати да положаје одрже без поговора и поуздано, па ћемо после прећи и у напад. Наредите официрима уопште да ћу применити крајње строгости за све који неизврше потпуно ову заповест: активни ће изгубити чинове а резервни ће искусити највеће законске мере. Запамтите дакле: Ми немамо куда назад, ту се мора борити пошто пото“.
Командант III. армије примио је у току 22. августа ове важније извештаје:
а) Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 1535 у 5.40 час.
,,У 0.30 час. непријатељска пешадија према левом крилу средњег и десном крилу левог одсека извршила је напад потпомогнута артилеријом са Кајмакчалана. После борбе од 30 минута непријатељ је одбијен. Остатак ноћи прошао је на миру“.
ОБр. 1536 од 13 час.
„Непријатељска артилерија са Кајмакчалана и Совича дејствује јачом ватром против трупа левог одсека. На левом и средњем одсеку јача пешадиска ватра.
Два заробљеника, један из 11. а други из 56. пука изјавили су: батаљони ових пукова услед губитака преполовљени су.
Командант Дунавске дивизије јавља, да је према левом одсеку ове и десном одсеку Дунавске дивизије запажен покрет 12. бугарског пука.
Још јутрос је тешка батерија, која је до сада поглавито тукла Сович, променила положај да може тући М. Ниџе. Хаубички вод од к. 1600, који је до сада тукао Кајмакчалан, премештен је позади седла Чеганске планине и к. 1500 са задатком да туче Сович.
Једна наша пољска батерија успешно је тукла предтерен испред к. 1500“.
ОБр. 1547 од 22.30 час.
„Око 19.45 час. непријатељ је из више батерија отворио јаку ватру са Кајмакчалана и Совичког положаја против левог и средњег одсека. Ватра се утишала око 20.30 час. За то време непријатељска пешадија према фронту Чеганског положаја (леви одсек) у више махова покушала је да се крене напред, али је нашом ватром одбијена.
У току дана спустило се по групама са виса северно од бачије Попадија – Кулбелери у долину реке Брода око 1 ½ непријатељска чета. Наша их је артилерија тукла.
Команданту левог одсека упутио сам једну чету са десног одсека.
Пред вече откривене су две ново пласиране, изгледа пољске батерије, на источном делу Совичког положаја.
Данас је нађен на левом одсеку упаљач зрна дугачког немачког топа 120 мм. Топ је дејствовао са правца од Совичког положаја. Огромне би нам услуге учинио бар вод 105 мм. дугачких топова. Овога момента (22.35 час.) понова почиње дејствовати непријатељска артилерија против левог одсека“.
б) Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 465 од 1.45 час.
„У допуну извештаја ОБр. 464, леви одсек ове дивизије одржао је своје положаје. Непријатељ је изразио тежњу да овлада положајима на нашем крајњем левом крилу северно од Патели, али је у своме покрету заустављен и укочен дејством наше јаке пешадиске ватре. Под заклоном ноћи непријатељ се користи да привуче своје резерве. Борба на овоме крилу утишала се око 20 час.
Од 0.25 до 1.05 час. непријатељ је вршио напад на лево крило десног одсека: 17. пешад. пук. За први четврт часа напад је био врло жесток, док је других четврт часа био већ малаксао.
Напад је потпуно одбијен и 17. пешад. пук одржао је свој положај. Држање 17. пешад. пука било је примерно и за сваку похвалу.
Од 1.05 час. настао је мир“.
ОБр. 466 од 6.30 час.
„У току ноћи после одбијенога напада на 17. пук од 1.05 час. до зоре било је затишје на целом фронту.
У 5 час. јутра лево крило 18. пука са батаљоном 21. пука напустило је свој положај на највишем (северном) вису М. Ниџе (1500) и не известивши трупе лево од њега.
На напуштени положај М. Ниџе појавио се непријатељ који је отворио митраљеску ватру у бок 17. пука.
Због овог, повлачење левог крила 18. пука цео десни одсек исправио је свој фронт повлачећи се на линију к. 1500 – вис јужно од исте – гребен косе на источној обали потока који се улива у Петорско језеро. Овај положај је утврђен у току прошле ноћи.
На фронту средњег одсека у току ноћи владало затишје. Због повлачења десног одсека и овај одсек морао је да напусти свој положај на ивици леве (источне) обале потока који се улива у Петорско језеро и да заузме као главну одбранбену линију: коса јужно од к. 1500 – вис код Кар. (у речи Кар. Куру чешме), а са предњим деловима ћувик југозападно од поменутог виса северно од пута. Овај положај утврђен је у току ноћи. У састав средњег одсека ушао је и 8. пук.
На левом одсеку, у току ноћи, није било никакве јаче борбе. Трупе се налазе на својим местима.
17. пешад. пук из састава десног одсека повучен је у дивизиску резерву позади виса јужно од к. 1500.
Код коњичког ескадрона на правцу железничком пругом нема ништа ново; исти држи свој положај северно од тунела према Патели.
Распоред дивизије на положају је следећи:
Десни одсек: к. 1500 вис јужно – 2. Дунавска пешад. бригада: 18. и 9. пешад. пук, 4 пољске, 1 хаубичка батерија и 2 брдска топа (остали неисправни).
Средњи одсек: коса јужно од левог крила десног одсека до пута – 1. Вардарска пешад. бригада: 8. и 22. пешад. пук, 2 ½ брдске батерије.
Леви одсек: к. 907 – коса јужно од Патели – 1. Дунавска пешад. бригада: 7. и 21. пешад. пук, једна хаубичка и две пољске батерије“.
ОБр. 484 од 13 час.
„Од 5 час. јутра борба се води на целом фронту ове дивизије.
Непријатељ обасипа најјачом артилериском ватром од Совића и од М. Ниџе коту 1500, тако да се трупе ове дивизије на њој једва одржавају. С обзиром на истакнутост ове коте и на то, што на истој нема никаквих заклона за трупе, јер је надвишавана, ова је тачка јако изложена; с тога молим да тешка артилерија, са левог крила Дринске дивизије што пре потпомогне одбрану ове тачке, пошто је то немогуће артилеријом ове дивизије.
Пред левим крилом десног одсека непријатељ се налази на даљини 800 метара и обасипа овај одсек повремено доста јаком артилериском ватром.
Пред левим одсеком за сада не чује се борба, а непријатељска артилерија, која је овај одсек тукла, сада ћути. Ближег обавештења немам, јер због премештања телефонске линије немам везе.
Ранији леви одсек ове дивизије ставио сам под команду команданта Вардарске дивизије. Везе са овим одсеком сада немам, али се види са мога положаја да су наше трупе напустиле тачку главног положаја северно од села Патели и да су на исту већ избили непријатељски делови, које је отпочела наша артилерија да туче појединим метцима.
Командир коњичког ескадрона ове дивизије, који затвара правац железничком пругом и који је стављен под команду команданта Вардарске дивизије немајући везу са командантом левог пододсека исте дивизије, обраћао се за исту преко ове дивизије, која није у могућности да му исту да. Молим да му се веза са командантом 7. пешад. пука што пре да, или да му се потребна наређења према ситуацији издаду непосредно од те команде.
Пред десним крилом ове дивизије, према изјави заробљеника, налази се 12. пешад. бугарски пук из 8. Тунџанске дивизије.
Ја се налазим на коси јужно од к. 1800“.
ОБр. 489 од 19 час.
„У допуну извештаја ОБр. 484 у току пре подне на левом одсеку ове дивизије владало је затишје. У току по подне непријатељ је тукао најјачом унакрсном артилериском ватром коту 1500 (десно крило десног одсека). Пред истом котом фронтом северу водила се по јака пешад. борба.
На левом крилу десног одсека (вис јужно од коте 1500) вођена је цело по подне јака артилер. борба.
Пред левим одсеком непријатељ је у 14 час. покушао да се са косе источно од Горничева пребаци на источну обалу потока који се улива у Петорско језеро; али је нашом артилериском ватром заустављен и натеран да се врати. У даљем току на овом одсеку владало је релативно затишје“.
„Стање у 19 час. следеће:
Пред северним фронтом коте 1500 непријатељ се налазио на одстојању од 500 метара а местимично и до 200 метара; води се јака пешадиска борба. Пред западним фронтом коте 1500 непријатељ се налази на 800 метара. Целу коту 1500 непријатељ обасипа јаком артилериском ватром са две стране: од Совића и јужног дела М. Ниџе.
Лево крило десног одсека (вис јужно од к. 1500) непријатељ обасипа јаком артилериском ватром. Пред овим крилом непријатељ се налази на одстојању 800 метара.
Пред левим одсеком непријатељ се налази на одстојању преко 1.200 метара. На фронту овог одсека затишје.
Осећа се јак замор трупа, јер се боре непрекидно шест дана; а и због оскудице у води.
Код стоке опажа се приметно опадање у снази због недобијања сена“.
ОБр. 492 од 22 часа
„Од 19.45 час. вече непријатељ је отпочео тући најјачом унакрсном артилериском ватром коту 1500. После бомбардовања од три четврти часа, непријатељска пешадија пошла је на напад. Наша пешадија (18. пешад. пук) која је за време овога бомбардовања била повучена назад и имала само своје осматраче у рововима, изашла је одмах на положај и најјачом пешадиском и митраљеском ватром одбила је непријатељски напад.
После овога неуспеха непријатељска пешадија повукла се назад а непријатељска артилерија отпочела је поново тући наш положај на коти 1500. Због овога се наша пешадија понова повукла позади положаја у заклон, остављајући само осматраче у рововима.
После краћег бомбардовања непријатељска пешадија је понова пошла на напад. Наши осматрачи пустили су ракетле којима су осветлили непријатеља и открили његово наступање; а затим је наша пешадија одмах изашла у своје ровове и одбила својом ватром и митраљезима овај напад непријатеља.
Борба на фронту ове дивизије престала је око 21 час.“.
ОБр. 493 од 22.15 час.
„Непријатељ најјачом артилер. ватром већ пола часа снажно бомбардује десно крило овога одсека (десног), тукући ровове на коти 1500; тако исто на левом крилу одсека води се слаба пешад. борба.
Артилерија не чини ништа да спречи овај рад артилерије.
Молим да се команданту левог одсека скрене пажња на што боље осигурање јаруге источно од виса који је јужно од коте 1500.
Овога часа почиње и пешад. борба на десном крилу овога (десног) одсека.
Наређено је команданту левог одсека да што боље осигура јаругу на свом десном крилу и одржава тесну везу са десним одсеком“.
в) Од команданта армиске коњице
Бр. 24 у 4.30 час.
Према добивеној заповести ОБр. 1354 од 20. ов. мес. учинио сам следећи распоред са дивизионом:
„Ојачан Дрински ескадрон налази се у с. Кеселеру са следећим распоредом: Патролама врши извиђања у правцима: с. Елевши – Сотир – к. 550 (Ново Село) – Чалџилар – к. 633 – Налбандкеј – к. 577 – Кајалар.
За време ноћи све ове патроле повлачиће се на леву обалу р. Налбандкеј дереси у својству стражарећих одељења.
Саобраћај Островског језера је прекинут и онемогућен следећим начином: у с. Келенешу, налази се један официр са 32 коњаника са следећим распоредом: с. Кочане: 1 подофицир са 9 редова; с. Коларци: 1 подофицир са 8 редова. Сви чамци реквирирани из сва три села и концентрисани у с. Кленишту.
У с. Нови Град на путу који сече другу притоку Островског језера, 1 вод. официр са 30 коњаника, који јавља да у Новом Граду нема наших трупа, с тога сам наредио да по могућству још вечерас уђе у Нови Град са осматрањем и обезбеђењем на к. 540.
Потребна веза са свима деловима осигурана је.
Специјалну официрску патролу упутио сам преко Климше – к. 638 – к. 609 – к. 587 – к. 604 у с. Кајалар са задатком извиђања и доласка у додир и предаје наређења батаљону Срба добровољаца.
Предузета је мера за тражење евентуално постојеће телефонске везе са оном страном Островског језера. Мештанима је забрањен саобраћај ка с. Соровићу.
Командант армиске коњице са резервом налази се на коси северно од с. Катранице“.
На блоку 16.20 час.
„Водник, потпоручник Милојевић који се са водом налази на другој притоци Островског језера јавља: да је од једног мештанина – Турчина – сазнао следеће: у с. Патели налази се око 5.000 коњаника а такође је видео натоварене коње митраљезима. Поменути мештанин такође тврди да у с. Елевеш, Чалџилар нема никаквих противничких делова. Виђао је око с. Елевеша непријатељске патроле. Батаљон, са којим је требао да ухвати везу код Новог Града, успео је да под борбом дође до с. Патели. Поменути водник такође јавља да је двогледом приметио противничке патроле у с. Нови Град. Наређено му је да тачно поднесе извештај до зоре о стању у Новом Граду. Учтивог сам мишљења да би положај код Н. Града требало најхитније ојачати пешадијом и митраљезима. Са командантом батаљона Срба добровољаца нисам још добио везу. У већини ових села налази се по један подофицир и по неколико грчких жандарма. Молим за наређење шта би требало радити са њима. У овом селу има могућности да се од мештана пребаце у циљу шпијунаже до с. Соровића а могуће и даље“.
г) Од ппуковника Мијушковића
У 18.40 час.
„Да је са одредом стигао данас у 14 час. у село Катраницу и примио и армиску коњицу под своју команду. Дрински ескадрон иалази се у с. Кеселеру и патролама извиђа на простору од Елевеша до Кајалара. Ка Н. Граду на путу налази се 1 официр са 30 коњаника. Остатак коњице у с. Катраници. За време ноћи предњи коњички делови повлаче се на десну обалу реке Налбанкеј дереси. Специјална официрска патрола упућена је правцем Кримше – Кајалар са задатком извиђања и добијања додира са батаљоном Срба добровољаца. Две чете пешадије са два брзометна топа и митраљеским одељењем на линији: Уџана – Маралар – Кеселер – Коларци. Главнина у Катраници“.
Дејство Дринске дивизије
Командант Дринске дивизије издао је својим трупама у 19.45 час. заповест ОБр. 1544 ове садржине:
„До 17 час. непријатељ није био активан пешадијом изузев слабијег притиска на леви одсек. Његова артилерија са источног краја Совичког положаја тукла је леви одсек и средњи одсек.
Дунавска и Вардарска дивизија држе своје положаје. Командант Дунавске дивизије у свом извештају о борби од прошле ноћи за 17. пук вели: да његово држање заслужује сваку похвалу и признање.
Шумадиска дивизија стално напредује.
У вези наређења команданта III. армије ОБр. 1427 од данас
Наређујем:
1) Да се садањи положаји морају потпуно и до краја одржати, то у толико пре, што савезничке и наше трупе на целом осталом Солунском фронту напредују.
2) Да старешине у сваком погледу буду узор својим војницима; да се увек налазе уза своје војнике и да пажљивим проучавањем и мотрењем на непријатеља онемогуће му ма какво изненађење.
3) Да би се спречило непријатељу да препадом овлада појединим деловима нашег положаја, развити јаку активност на предтерену и одржавати додир с непријатељем. Успе ли непријатељ да се дохвати појединих тачака, снажним контра нападом одбацити непријатеља.
4) Најжурније довршити утврђивање положаја, где радови нису сасвим завршени. Нарочито је потребно да се постави жица на десном крилу левог одсека и да се фортификације овог одсека саобразе свима евентуалностима. На истом одсеку довршити утврђивање потпорних центара.
5) Наредио сам да командант десног одсека упути још једну чету батаљона 4. пука команданту левог одсека.
6) Данас артилерија левог одсека није могла тући непријатељске батерије, које су дејствовале против левог и средњег одсека. Нека командант артилерије изврши поправку у распореду, тако да се могу тући и непријатељске батерије западно од Кајмакчалана. Поред тога не губити из вида потребу, да може везати радњу ове артилерије са артилеријом Дунавске дивизије.
7) У борби прошлог дана и прошле ноћи нарочито су се истакли својом упорношћу и енергијом трупе и старешине левог одсека (6. пук и одсечна артилерија), што овде износим. Трупе и старешине средњег одсека такође овде помињем, због енергичне и успешне сарадње при одбрани левог крила левог одсека“.
Дејство Дунавске дивизије
У 3.30 час. примљено је наређење команданта III. армије ОБр. 1392 од 2.30 час. да је команданту 1. Тимочке бригаде наређено да одмаршује из Острова за Чеган и да зачеље бригаде у 9 час. прође Чеган те да се заустави на 2 км. од Чегана и јави се команданту дивизије на расположење.
У 5.15 час. отпочела је дејствовати наша артилерија.
У 5.35 час. начелник штаба 2. бригаде телефоном извештава да су наши напустили највишу косу Малка Ниџе (по један батаљон из 18. и 21. пука) не известив никога и да су Бугари избили на положај, те сад Бугари бију у бок 17. пешад. пука.
У 5.45 час. наређено је команданту 8. пука да поседне онај положај, који је јуче утврђивао.
У 6 час. наређено је телефоном команданту 2. пешад. бригаде, да као командант десног одсека има 18. и 9. пук на свом расположењу; да 17. пешад. пук извуче као дивизиску резерву а по могућству батаљон 21. пешад. пука (Вардарски) извуче у одсечну резерву.
У 6.15 час. наређено је да дивизиски штаб пређе у с. Чеган.
У 7.45 час. примљен је од команданта 1. Дунавске пешад. бригаде извештај ОБр. 365 од 5.25 час. ове садржине:
,,Ноћ 21./22. прошла је на миру, сем местимичних сукоба патрола. Јутрос у 5.45 час. непријатељ је отпочео напад на наш леви одсек пешадијом и артилеријом, а остали део фронта само артилеријом гађао.
Положај наш подељен на два одсека: леви од Патели на запад до источне обале Петорског језера; десни одатле до друма к. 907. На левом пододсеку су један батаљон 7. пука и један из 21. – командант пуковник Јован Јовановић. Десним одсеком командује пуковник Чедомир Поповић, командант 21. пука и на одсеку има 2 развијене и 3 чете у резерви одсечној. Општа резерва 1 батаљон из 7. пука и један из 23. пука. Због тога што је чета из 21. пука постављена на истакнути положај испред десног крила левог одсека напустила положај и није била у стању да га поврати појачана, морао се из опште резерве 3. батаљон примаћи ближе борбеној линији према томе делу фронта и са три чете развити се да би то затворио. Према томе у општој резерви сада има 4 чете, јер је једна чета на прузи железничкој за запречавање коњице.
На целом фронту води се пешад. и артилериска борба. Наш први борбени ред на левом крилу туче непријатеља анфиладном ватром с десног бока са положаја код Горничева.
Према левом одсеку непријатељ има за сада развијено до 2 батаљона у првом борбеном реду, а цела колона се цени око 6 батаљона са једном пољском и једном брдском батеријом. Према десном одсеку око једног батаљона развијено, а на вису код Горничева (северозападно) подељена једна батерија пољска на 2 вода.
Наредио сам да наша артилерија активнијим дејством парира бочну артилериску ватру. Стараћу се по сваку цену да положај одржим“.
У 8 час. командант Дунавске дивизије, издао је својим трупама писмену заповест ОБр. 480 (која је претходно у 6 час. телефоном била достављена) ове садржине:
„Наши делови десног одсека изгубили су јутрос гребен Малка Ниџе (вис југозападно од 1500).
Дивизија ће организовати отпор јужно од к. 1500 – коса на источној обали потока, који утиче у Петорско језеро, манастир Св. Спиридон – Патели.
Наређујем:
Десни одсек: Командант пуковник Ст. Милетић, 18. и 9. пешад. пук; 2. пољски арт. дивизион; 2. Вардарска пољска батерија; 1. хаубичка батерија; брдски арт. дивизион (2 топа). Свега: 6. батаљона, 24 митраљеза и 20 топова.
1) Заузеће одсек: к. 1500 – вис јужно од исте, везујући се десно што тешње с левим крилом Дринске дивизије на Чеган планини (к. 1800) и лево са десним крилом средњег одсека.
Батаљон 21. пешад. пука прикупити позади десног одсека на мом расположењу привремено.
17. пешад. пук прикупити у дивизиску резерву.
Средњи одсек: Командант пуковник М. Стефановић, 8. и 22. пешад. пук; 2. брдска Дунавска батерија (2 топа); 1. Вардарска брдска батерија. Свега: 5 батаљона, 20 митраљеза и 6 топова.
2) Заузеће за одбрану одсек од левог крила десног одсека (од виса јужно од к. 1500 искључно, како је команданту 8. пука на терену показано) косу на источној обали потока за Петорско језеро – ћувик Кар. (у речи Кар. Куру – чешме) – до друма. Држати вис југозападно од ћувика Кар. (северно од друма) потребним делом снаге до крајње могућности за одржање истог.
Десно одржавати тесну везу са десним одсеком, с тим да овај одсек затвори и јаругу која дели оба одсека. Лево одржавати тесну везу са левим одсеком.
Леви одсек: Командант пуковник Стој. Стојановић, 7. и 21. пешад. пук; 1. батаљон 22. пешад. пука; 1. Дунавски пољски арт. дивизион (3 топа); 1. Вардарска хаубичка батерија; Дунавски коњички ескадрон. Свега: 6 батаљона, 20 митраљеза, 11 топова и 1 ескадрон.
3) Заузеће за одбрану одсек од друма јужно до Патели фронтом на запад и југ; десно одржавати тесну везу са средњим одсеком, с тим, да правац друмом припада овом одсеку; левим крилом наслонити се што чвршће на саму западну обалу Островског језера.
Општа резерва: Командант пуковник Ал. Стојшић, 17. пешад. пук. Свега: 3 батаљона и 12 митраљеза.
4) Прикупиће се источно од виса јужно од к. 1500 (позади левог крила десног одсека).
5) 1. дивизиско завојиште и једно одељење муниционе колоне код к. 606 (Чеган); 2. дивизиско завојиште и једно одељење муниционе колоне код с. Чеган (западно од села); 3. дивизиско завојиште и једно одељење муниционе колоне западно од железничке станице Острово.
6) Трупна комора код с. Острова.
7) Колонска комора источно од с. Острова на путу за Водену.
8) Све јединице одржаће што тешњу везу међусобно и узајамно се потпомагати.
9) Телефоном везати се: десни одсек и 8. пешад. пук за дивизиску линију која води за село Чеган од 2. пешад. бригаде; средњи и леви одсек за дивизиску телефонску линију која води од к. 907 за к. 606.
10) На заузетим одсецима продужити утврђивање.
11) Снабдевање трупа са храном са железничке станице Острово.
12) Дивизиски штаб у с. Чегану. Ја ћу се налазити за време борбе на положају југоисточно од к. 1500.
Пријем ове заповести потврдити телефоном.
Послати ми што пре извештај о распореду појединих делова на додељеним одсецима.
Напомена: у 6 час. ова је заповест издата усмено телефоном начелницима штабова 2. Дунавске и 1. Вардарске пешад. бригаде, у колико се односи на поседање десног и средњег одсека“.
У 8.40 час. помоћник штаба III. армије известио је телефоном начелника штаба Дринске дивизије да ће ускоро стићи и остатак Вардарске дивизије и да ће иста примити одсек јужно од друма Острово – Горничево а Дунавска дивизија северно од друма до к. 1500.
У 9.30 час. јавио се из Чегана командант 1. Тимочке пешад. бригаде на телефону и известио да ће му чело бригаде стићи за пола сата до Чегана, а зачеље кроз 4 – 5 часова, јер је људство исцрпљено маршевима. Наређено му је да своју бригаду прикупи на коси јужно од коте 1800.
У 9.45 час. примљено је од команданта III. армије наређење ОБр. 1406 у овоме:
„Пошто су трупе Вардарске дивизије већ приспеле, то ће командант те дивизије одсудно бранити одсек од пута Горничево – Острово па на север до Дринске дивизије.
Одсек јужно од пута примиће командант Вардарске дивизије.
Све трупе, које се налазе на датом одсеку томе команданту, остају под командом тога команданта. Никакво извлачење нити размене трупа не вршити до даљег наређења. Одбрана друма припада команданту Вардарске дивизије. Команду на томе одсеку примити одмах. Обратити пажњу на ваше десно крило и држите потребне резерве на томе крилу. О овоме наређењу обавестити команданта Вардарске дивизије“.
У 10 час. доставио је командант Дунавске дивизије команданту Вардарске дивизије извештај ОБр. 482 ове садржине:
„Према наређењу команданта III. армије ОБр. 1406 од данас стављају вам се под команду трупе левог одсека ове дивизије: 7. пешад. пук, 1. пољски Дунавски арт. дивизион (3 топа) и коњички ескадрон. Од ваших трупа на одсеку додељеном овој дивизији остају: 22. пешад. пук (2 батаљона), 1. батаљон 21. пука, 2. пољска батерија и једна брдска батерија. Једно дивизиско завојиште и једно муниционо одељење ове дивизије налази се на друму код к. 606 за снабдевање трупа мога одсека. Молим да та команда одмах прими снабдевање муницијом и евакуацијом рањеника за трупе додељеног вам одсека“.
У 10.30 час. издао је командант Дунавске дивизије својим трупама наређење ОБр. 482 ове садржине:
„Пошто су трупе Вардарске дивизије стигле, то ће командант над досадањим левим одсеком ове дивизије од друма Горничево – Острово јужно примити команду Вардарске дивизије.
Ова дивизија са свима придатим јој трупама, које се налазе на десном и средњем одсеку има задатак да одсудно брани одсек од Чеганске планине (1800) искључно до друма.
Под команду моју стављена је и 1. Тимочка пешад. бригада, која је стигла у 10.30 час. данас 22. ов. мес. челом до с. Чегана.
Наређујем:
1) Десни одсек – у свему према заповести мојој ОБр. 480 од данас.
2) Средњи одсек – према заповести ОБр. 480 од данас постаје леви одсек ове дивизије.
Везати се одмах телефоном преко 8. пешад. пука за телефонску линију ове дивизије за с. Чеган.
Снабдевање муницијом овог одсека биће од к. 606; на овој тачци остаје и 1. Дунавско дивизиско завојиште за евакуацију рањеника са левог одсека.
3) Досадањи леви одсек са свима својим трупама ставиће се под команду команданта Вардарске дивизије.
4) Општа резерва – остаје према заповести ОБр. 480 од данас.
5) 1. Тимочка пешад. бригада прикупиће се на коси, која од к. 1800 пада ка Чегану поред пута од с. Чегана за к. 1500, где ће остати на мом расположењу.
Изрекогносцирати за утврђивање резервни положај на коси, која од к. 1800 пада ка Чегану.
6) У свему осталом важи моја заповест ОБр. 480 од данас“.
У 11 час. примљен је писмени извештај команданта 1. бригаде Тимочке дивизије од 9.50 час., у коме извештава да је са челом бригаде стигао код Чегана овога момента, да ће му зачеље стићи кроз 2 – 3 часа, да су људи уморни и да су од јуче до сада на маршу већ 20 часова и да ће бригада бити употребљива тек 23. ов. мес. у 5 часова. Јачина 5 батаљона и 10 митраљеза.
У 13 час. командант Дунавске дивизије примио је од команданта 1. пешад. бригаде извештај ОБр. 376 од 13 часова којим јавља да наша пешадија напушта предње положаје, јер је непријатељска артилерија туче чак и из позадине и десног крила; овај положај који држе сада моје трупе и нема позадине. Извештен сам, да су се трупе средњег одсека повукле. Мој је положај обухваћен, позади препрека, и ја предвиђам врло хрђаве последице, ако се трупе не извуку. Од мојих трупа овде имам само 7. пук а све су остале трупе из Вардарске дивизије.
У исто време командант 1. Дунавске пешад. бригаде са ОБр. 378 извештава, да је помоћник команданта Вардарске дивизије пуковник Васић постављен за команданта левог одсека, и да је он као командант бригаде постављен за команданта пододсека. Моли за објашњење, јер од команданта дивизије није добио никакво наређење.
У 16.15 час. примљено је наређење команданта III. армије ОБр. 1393, којим извештава да је један батаљон 14. пука са митраљеским одељењем, армиском коњицом и батаљоном Срба добровољаца упућен под командом потпуковника Мијушковића да затвори путеве, који источном страном Островског језера воде ка комуникацији Острово – Водена.
У 17 час. послато је команданту 1. Дунавске бригаде наређење ОБр. 486 којим се извештава да су трупе на целом левом одсеку стављене под команданта Вардарске дивизије и да је он о томе извештен са ОБр. 482 од 10 часова.
У 18.20 час. командант дивизије у разговору на телефону са командантом армије јавља:
,,Пред десним крилом непријатељ је од јутра на 200 – 300 метара, да је кота 1500 тучена унакрсном ватром противничке артилерије и са Совича и са Малка Ниџе и ту се пушкарају целог дана. Није искључена могућност ноћног непријатељског напада.
Лево је 9. пешад. пук на ћувику јужно од к. 1500. Тај пук је доста слаб. Позади њега у резерви је 17. пешад. пук, који је данас имао борбу. То је све десни одсек под командом пуковника Стевана Милетића, команданта 2. пешад. бригаде ове дивизије.
На левом одсеку су 8. и 22. пук, на коме сада нема борбе, а слаб непријатељски покушај приближавања одбијен. Позади источно од к. 1500 је Тимочка бригада од 5 батаљона у прикупљању, доста заморена маршем. Тешкоћа је због оскудице у води, а и стока је без сена. Одлазак војника по воду слаби способност трупе за отпор и доводи до нереда. Војници су у опште преморени те им треба два до три дана одмора. За то време у прву линију послати Тимочку бригаду, па потом прећи у напад, ако се са тим сложи командант армије. Неможе се потужити ни на официре ни на војнике, јер су сви радили са вољом и до синоћ кроз завојиште прошло 500 лица. Доста тешко рањених и погинулих остало на бојишту. Учињено је све што треба за утврђивање, али због каменитог терена врло је тешко извести. Нарочито наглашена умореност трупа.
Командант III. армије тражи да се издржи још 2 – 3 дана, па ће се ситуација знатно поправити, јер ће и Румунија ући у акцију.
У 19 час. послато је трупама наређење ОБр. 490, да се на садашњим положајима имају одржати по сваку цену и да старешине за то сносе личну одговорност.
У 21 час примљено је наређење Врховне команде Пов. Ађр. Бр. 11095 од 21. августа, којим је за команданта Дунавске дивизије до даљег наређења постављен артилериски пуковник Светомир Матић а да је досадањи командант пешад. пуковник Миливоје Анђелковић стављен на расположење Врховној команди.
Предаја и пријем команде извршена је до 22.30 час. О овоме је извештена Врховна команда и III. армија са ОБр. 491.
Под ОБр. 479 учињена је представка команданту III. армије да се за попуну губитака у пуковима Дунавске дивизије одреде: 4 официра за команданте батаљона, 10 официра за командире чета, 4 официра за митраљеско одељење и 20 официра за воднике у пешадији.
Овога дана издао је командант Дунавске дивизије наредбу ОБр. 500, којом изјављује похвалу за храбро држање старешина и војника 17. пешад. пука у одбијању непријатељског напада у току ноћи 21./22. авгусга, позивајући и остале јединице, које се боре у саставу дивизије, да следују пример војника 17. пешад. пука“.
Дејство Вардарске дивизије
Овога дана у 8 час. Дунавска дивизија изгубила је гребен Малка Ниџе (вис југозападно од к. 1500 и повлачила се ка новој одбранбеној линији: к. 1500 (Чеган) – вис јужно од к. 1500 – коса на источној обали потока, који утиче у Петорско језеро – манастир Св. Спиридон – Патели. На овако протегнутом фронту са слабим трупама – ефективом непријатељ је Дунавску дивизију снажно потискивао, услед чега је имала доста губитака у људству; најзад морал јединица које су се нагло повлачиле био је осетно опао.
У 10.40 час. командант Вардарске дивизије примио је од команданта III. армије наређење ОБр. 1406 ове садржине:
„Пошто су трупе Вардарске дивизије приспеле, то ће командант Вардарске дивизије посести и одлучно бранити део досадањег фронта Дунавске дивизије од пута Горничево – Острово на југ до језера, сам пут да припада Вардарској дивизији.
Све трупе које се налазе на датом одсеку Вардарској дивизији остају под командом Вардарске дивизије. Никакво извлачење трупа не вршити нити размене трупа до даљег наређења.
На сам друм обратити нарочиту пажњу и довољно јаку резерву држати на десном крилу.
Пријем команде на датом одсеку извршити одмах. О овоме наређењу обавештен је командант Дунавске дивизије, који ће примити команду над трупама, које се налазе северно од пута до одсека Дунавске дивизије“.
Ово је наређење командант Вардарске дивизије примио на друму кота 907. Непријатељ није нападао, само дејствовао слабијом ватром на извесним правцима пред фронтом. Но примећивало се његово опште груписање за напад. Да би се трупе на положају што пре уредиле, артилерија пласирала и правилно увеле долазеће јединице у борачки развој издата је одмах привремена заповест како би се све најбрже и најлакше организовало а нарочито измешане јединице природно средиле. Штаб дивизије, сем оперативног дела, још није био стигао. Телефони нису били постављени.
Поменута заповест, издата под ОБр. Службено у 11.15 час. гласила је овако:
„Према наређењу команданта III. армије г. ђенерала Васића, примио сам команду над трупама Вардарске дивизије. Пошто је већина јединица стигла наређујем:
Над трупама досадањег левог одсека – друм до језера примиће привремену команду пуковник Душан Васић.
Састав трупа: 7. пешад. пук, 21. пешад. пук (сем једног батаљона), 23. пешад. пук и један батаљон 24. пешад. пука. Пољска артилерија Вардарске дивизије и 1. хаубичка батерија.
Обратити пажњу на правац друма и позади десног крила држати јачу резерву. Садање положаје утврђивати што боље и одржати их пошто – пото.
Ја ћу се налазити на вису изнад ново просеченог пута за пољску артилерију. Све остало детаљније регулисаће се. Командант пуковник Мил. Туцаковић с. р.“.
Напомена: 1. батаљон 22. пешад. пука потпуковника Бесарабића није стављен под команду пуковника Васића јер са тим батаљоном није било везе, нити се знало да ли ће после борбе код Соровића, да се повуче преко Патели на Овчију главу или у правцу Катранице; доцније када је ухваћена веза са овим батаљоном уведен је и он у борбени поредак.
Команду над трупама на положају поверио је командант Вардарске дивизије своме помоћнику пуковнику Душану Васићу овога дана до 18.20 часова, када је издата детаљна заповест. Дотле су јединице: 7. пешад. пук, 21. пук (2 батаљона), батаљон 22. пука и једна комбинована Дунавска батерија од три топа биле под командом команданта 1. Дунавске бригаде пуковника Стојана Стојановића. Код 21. пука био је командант 1. бригаде Вардарске дивизије пуковник Милутин Стефановић. Главна снага била је груписана на пред положају Овчја глава, те тиме ослабљено десно крило као најважније. Ово се одмах корегирало повлачењем левог крила на прикупљенију задњу линију. На положај су били стигли командант 2. бригаде пуковник Узун – Мирковић и командант артилерије пуковник Милан Јовановић, но њихове јединице биле су делом тек на маршу од Острова а делом у току стизања ка Острову.
Пошто је било неподесно оставити општу команду пуковнику Стојановићу из Дунавске дивизије, који је дотле командовао и опет га смењивати чим пукови Вардарске дивизије стигну, а постављати млађе команданте бригада из ове дивизије, то је командант Вардарске дивизије обишавши положај и проценивши стање, команду дао најстаријем пуковнику Васићу. Придолазак јединица, њихово груписање, нарочито пласирање артилерије руковођено је на лицу места.
Распоред трупа дотадањег левог одсека Дунавске дивизије 9. августа у 9 час. био је овакав:
1) Леви одсек (пуковник Јован Јовановић) састав: 2. батаљон 7. пешад. пука, 1. батаљон 21. и 22. пука. Фронт: Патели до североисточног краја Петорског језера, где је сува јаруга и урвине на карти означене.
2) Десни одсек (пуковник Чед. Поповић) један батаљон 21., 1. батаљон 7. пука на фронту од суве јаруге до друма.
3) Резерва 6 чета.
У 10 часова леви одсек напустио је свој положај – Голу Чуку.
Пуковник Васић као командант трупа досадањег левог одсека Дунавске дивизије доставио је команданту Вардарске дивизије извештај ОБр. 1 у овоме:
„Наређење ОБр. Службено, којим сам постављен за команданта, примио сам у 12.50 час. Ситуација: непријатељ напада са југа и са запада. Распоред снага непријатељских није ми познат. Примио сам обавештење од досадањег команданта овог одсека. Даљина непријатеља по моме опажању није већа – местимично од 6 – 800 метара. Трупе на одсеку којим командујем – помешана и слаба веза међу њима. Колико сам до сада оценио командант одсека није држао трупе у рукама, па се и незна којим делом командује и ко одговара. Пољска артилерија једним делом пласирана је тек после личног и ако ненадлежног утицаја. Одржавање одсека на овакав начин, са оваквим снагама врло је сумњив. Постараћу се да грешке исправим ако зато добијем времена од непријатеља“.
У 13.40 час. доставља пуковник Васић команданту Вардарске дивизије извештај ОБр. 2 ове садржине:
„У 13.40 час. неки делови северног пододсека повлаче се без наређења и без притиска непријатељске пешадије – само зато што цео тај пододсек непријатељска артилерија гађа у леђа са положаја на коме је био 22. пешад. пук пре два дана.
Наредио сам ђенералштабном пуковнику Ст. Стојановићу као ново одређеном команданту тога пододсека: да одступајуће делове врати на своје место.
За ову цељ има две чете из опште резерве и наредио му да одсек по сваку цену одржи.
Пуковник Стојановић на ово лично ми је изјавио: не прима се команде пододсека – додељеног му од моје стране а по наређењу вашем, док не добије тражено писмено наређење од свога досадањег команданта Дунавске дивизије. Радо ће се и даље залагати својим личним утицајем за одржавање поменутог пододсека, као досадањи главни командант главног одсека, прима моју команду над собом, тако, да командант тога пододсека остане и даље пуковник г. Чед. Поповић. Према овоме сматрам да пуковник г. Ст. Стојановић не прима улогу команданта нижега реда без нарочитог наређења његовог команданта, али ће ипак извршавати сва моја наређења. Као што командант и лично види противник напада на фронт десног пододсека, предузео сам све да 4 батерије, које су стављене до сада у дејство отварају живу ватру на непријатеља.
Ситуација у тренутку примања команде у 13 час.: трупе левог пододсека пуковника г. Јов. Јовановића изгубиле су положаје где је командант 2. Вардарске бригаде на прихватном положају зауставио даље надирање.
Трупе десног пододсека (пуковник г. Чед. Поповић) уздрмане су непријатељском артилериском ватром и гаранција за одржавање истог сумњива је.
Суседна колона северно од 1. бригаде Вардарске дивизије изгубила је везу са мојим десним крилом услед чега је мој десни бок отворен непријатељу, па и главна комуникација потпуно, загрожена. Ако овако стање на одсеку суседне 1. Вардарске дивизије остане још 1 – 2 часа онда је нужно наређење да се одмах и благовремено све трупе мога одсека повуку на следеће, будуће положаје.
Молим команданта за хитно наређење: хоће ли се ове трупе излагати потпуном одсецању од стране непријатеља или ће бити потпомогнуте благовремено поседањем трупа суседног одсека северног. Ако неће онда правац и место нових положаја за повлачење мојих трупа са левог одсека.
Одмах по пријему овог извештаја командант Вардарске дивизије доставио је пуковнику Душану Васићу наређење ОБр. 948 следеће садржине:
„Примио сам извештај ОБр. 2 од данас и наређујем: да се сви положаји морају одржавати док се ситуација на левом крилу Дунавске дивизије којој је стигла једна бригада не поправи.
Учинио сам представку армији за положај 22. пука захтевајући да се ојача, и то је обећано. Да би ојачао ово крило – десно, ја групишем један батаљон 24. пука, који стиже. За сада је нужно да се положаји одрже ма како да су велике тешкоће.
Ја сам вама наредио да примите команду само привремено и ми ћемо вечерас гледати да средимо поседање овога одсека, дотле пуковник г. Стојановић нека вас помогне. Прилике су такве да немамо времена за објашњење а најмање потписати је крив због несређених прилика. Пошто је друм и комуникација, којом је артилерија дошла релативно изложен то се постарајте да артилерија себи обезбеди комуникацију на правцима ближе језеру“.
Јединице 7. пешад. пука, које су се повлачиле са положаја Овчија глава ка главном прихватио је командант 2. Вардарске бригаде пуковник Узун – Мирковић поседајући главни положај са трупама, које су му биле под руком из сопствене иницијативе пошто још није био примио команду над бригадом, која је пристизала. Десни одсек пуковник Чед. Поповић успео је да се среди и одржи.
Негативан осећај пуковника Васића био је претеран. Стање је било критично али не на његовом фронту где је противнички рад осетно омлитавио и вече се приближавало, него због ситуације северно од друма на фротну 22. пука и северније где је противник показивао тежњу пробоја што би компромитовало и наш положај. Али све наше батерије отварале су непрекидну унакрсну ватру; положај северно од друма дат је 22. пуку који је био свеж и до сада неупотребљаван; на послетку убрзано је пристизао и 24. пук за ојачање десног крила Вардарске дивизије.
Променљивост ситуације на левом крилу приликом напуштања пред положаја Овчија глава и начин груписања у назад на главни положај, најбоље се види из распореда пуковника Васића ОБр. 3 ове садржине:
„На моје тражење, командант одсека пуковник Стојановић дао ми је следећи извештај:
1) Борба се води на целом фронту, пешадиска и артилериска. Непријатељ напада са севера и запада. Због артилериске надмоћније ватре трупе овог одсека повукле су се око 10 час. са левог крила а то је затим изазвало повлачење десног крила левог одсека ради исправке фронта и заштите од бочне ватре.
Садањи распоред је овакав: леви пододсек је од Островског језера до суве јаруге, а десни одатле па до 22. пука. На десном пододсеку је један батаљон 7. пука и 2 батаљона 21. пука. Командант је пуковник Чеда Поповић.
На левом пододсеку је у почетку било: два батаљона из 7. пука и делови из 22. пука, који су синоћ појачани са 2 батаљона 23. пука, распоређеним према 7. пуку – левом крилу, које је у повлачењу од 10 часова.
Према овоме сад се налази: на десном, северном пододсеку своја два батаљона 21. и 1. батаљон 7. пука – свега три батаљона.
На левом пододсеку: три батаљона 23. пука и један 21. пука – свега 4 батаљона.
Два батаљона 7. пука сад се прикупљају позади левог – јужног пододсека, ради постављања у општу резерву целокупног главног дивизиског, левог одеска.
Добио сам извештај да је на овај одсек приспео 1. батаљон 24. пука (3 чете) који ће бити употребљен у главну, одсечну резерву. Свега: 3 батаљона.
На целом одсеку има три батерије пољске и три хаубичке цеви. Свега: 15 топова.
Хаубичка батерија од 3 цеви на друму између дивизиског одсека.
НЗ.: Од 15 пољских топова три су својина Дунавске дивизије а 12 Вардарске.
Ескадрон дивизиске коњице Дунавске дивизије, по извештају команданта 2. бригаде Вардарске не врши никакав задатак данас, већ рани коње а сутра приступа извршењу неког задатка. Са овим ескадроном командант одсека није имао везе јер га у извештају није помињао.
2) Командант 2. Вардарске бригаде овога часа јавља:
„Непријатељ који је пре подне заузео косу – 2 безимене чуке – испред положаја левог пододсека утврђује се на заузетом положају.
На основу добивених података од потчињених команданата, непријатељ је нападао пре подне јачином два пешадиска пука и две пољске батерије. Сада је на пододсеку затишје.
На целом одсеку овога часа затишје пушчано. Води се артилериски дуел“.
Дивизија се у току ове сусретне борбе под заштитом снажне артилериске ватре борила и сређивала на изабраном положају, коме су сви тежили; истакнуте јединице повлачећи се под борбом и пристижући групишући се по одсецима саобразно току развоја догађаја, са сталним напором да се формациски неред и помешане јединице среде и командовање обезбеди.
У 16.30 час. извештен је телефоном командант III. армије да се ситуација код дивизије поправља. Доста слабо и највише изложено десно крило ојачаће се пристижућим батаљонима 24. пука и у опште има се наде да ће се положај одржати у нашој власти.
У 17.10 час. стигла је и рововска батерија; наређено је капетану Манићу да се батерија збивакује у подножју к. 907 докле се амласмани за њено пласирање не спреме.
Пошто на бојишту није било телефонске везе, то је по доласку телефонског одељења у 17.15 час. наређено најхитније подизање телефонске везе са десним и левим одсеком као и са батаљоном 22. пука, који је био на левом крилу Дунавске дивизије.
Пошто је ситуација била критична и догађаји се брзо развијали то је командант Вардарске дивизије од пријема команде у 11.15 час. овога дана до 18.30 час. издавао кратка усмена наређења на лицу места као и горе изложена писмена наређења, уводећи у борбу пристижуће јединице. Кад је извршена најнужнија коректура борбеног поретка и када су се прилике у главном биле средиле то је у 19.30 час. командант Вардарске дивизије издао командантима десног и левог одсека наређење ОБр. 946 ове садржине:
,,Због ситуације код Дунавске дивизије командант III. армије наредио је да ојачана Дунавска дивизија са једном бригадом Тимочке дивизије држи положаје закључно од друма Бањица -Острово.
Вардарска дивизија има држати положај друм па закључно до Островског језера. Да два батаљона 22. пешад. пука и један батаљон 21. пука са брдском артилеријом остају на досадашњем одсеку у саставу Дунавске дивизије. Тачан распоред овога пука – 22. доставиће се.
За извршење овога задатка, наређујем:
1) Десни одсек – командант пуковник Душан Васић.
Састав: 2 батаљона 21. пука, 1. батаљон 7. пука, 2 батаљона 24. пука (од којих је стигао 2. батаљон са командантом пука), 2. дивизион пољске артилерије и једна хаубичка батерија.
Посешће досадашње положаје: друм па у лево до теренског прегиба – сувог потока.
2) Леви одсек – командант пуковник Драг. Узун – Мирковић.
Састав: 23. пук, 2 батаљона 7. пука, 1. батаљон 22. пука и 1. батаљон 24. пука, 1. дивизион пољске артилерије и 1. Дунавски ескадрон коњице. Посешће досадашње положаје од пута сувог потока до Островског језера.
3) Командант артилерије поставиће се на подесној тачки за руковање целокупном артилеријом. Везати се са командантом одсека и са потписатим.
4) Према наређењу телефонском од команданта III. армије које сам сада добио, ови се положаји морају одржати пошто – пото до доласка појачања, јер се ми немамо куда повлачити у назад.
5) Положај утврдити што дубље и непрестанце утврђивати за време затишја.
6) Митраљезе поставити све на положаје. Одсечне резерве све укопати одмах непосредно позади положаја, да су у близини за контра нападе.
Официре који напусте положај без наређења, командант ће одмах стрељати, у противном биће ми они лично одговорни.
7) Командант артилерије постараће се да се сигурно паралише дејство артилерије непријатељске и пласира артилерију тако да може дејствовати против падина које се бране и створити баражно гађање. Ово му нарочито препоручујем.
8) Муниција ће се налазити на просторији код к. 606.
9) Препоручујем командантима да воде нарочито рачуна о исхрани трупа.
Велики се број војника растура због воде; вода се има доносити у чутурицама и то на коњу. Војнике који се удаље са положаја одмах стрељати.
10) Завојиште источно од к. 606.
11) Налазићу се позади десног одсека на ћувику јужно од к. 907“.
У 19.15 час. наређено је да се 3. батаљон 24. пука у 21.45 час. крене са к. 606 и ка к. 907, где има да уђе у састав свога пука.
У 22 часа тражено је од III. армије телефоном да се штаб 1. бригаде Вардарске дивизије врати у састав своје дивизије а пуковник Стојановић у своју Дунавску дивизију са својим бригадним штабом; такође је тражено од Дунавске дивизије обавештење о ситуацији за лево крило 22. пука.
Тек у 22 часа примљен је извештај команданта Дунавске дивизије ОБр. 482 у овоме:
„Према наређењу команданта III. армије ОБр. 1406 од данас стављају вам се под команду трупе левог одсека ове дивизије: 7. пешад. пук, 1. пољски артилериски дивизион (свега 3 топа) и коњички ескадрон. Од ваших трупа на одсеку овој дивизији остају 22. пешад. пук (2 батаљона), један батаљон 21. пука, 2. пољска батерија и једна брдска батерија. Једно дивизиско завојиште и једно мунициско одељење ове дивизије налазе се на друму код к. 606 за снабдевање трупа мога одсека. Молим да та команда одмах прими снабдевање муницијом и евакуацију рањеника за трупе додељеног вам одсека.
Коњичка дивизија
Од команданта III. армије примљен је извештај ове садржине:
„Дивизион армиске коњице под командом ппуковника Драг. Мостића упућен је ка Катраници са задатком да штити правце, који са простора Соровић – Кајалар изводе ка Острову и Водени. Под његову команду стављен је и батаљон Срба добровољаца, који има исти задатак. Лево крило трупа ове армије наслоњено је на Островско језеро код с. Патели. Молим обавестите команданта 2. коњичке бригаде о овом с позивом на његову депешу ОБр. 189“.
Напомена: Предњи извештај достављен је команданту 1. и 2. коњичке бригаде.
Врховна команда са ОБр. 4039 јавља:
„Батаљон Срба добровољаца стигао је 21. августа у Кожане где је добио наређење команданта III. армије за улазак у састав армије“.
Од команданта 2. бригаде примљени су 22. августа ови важнији извештаји:
ОБр. 309 од 21. августа
„Вод Краљеве Гарде јачине 30 људи добио сам од командира ескадрона“.
ОБр. 315
„На фронту ове бригаде ништа ново. Веза са 1. бригадом није ухваћена и ако су послате две патроле – једна синоћ а једна у 4 часа. Веза са III. армијом није ухваћена јер се немају податци, где се те трупе налазе. Јутрос је упућена једна даљна извиђачка патрола пешке преко Кара Таша ка с. Катраници и једна подофицирска ка с. Граматик“.
У 21.10 час. командант 1. коњичке бригаде доставио је извештај ОБр. … у овоме:
„Даљна официрска патрола са правцем Верија – Кожане јавља са коте 1620 у 20.25 часова:
„Са патролом избио сам југозападно од к.1620. Непријатеља нисам нигде приметио. По исказу једног Француза Добровољачки батаљон заноћио је у с. Ернебасти. Са патролом заноћићу југозападно од к. 1620 на друму; о новостима извештаваћу телефоном“.