23. август, Операције српских армија

Операције I. армије

Командант I. армије примио је у току 23. августа ове важније извештаје:

Од команданта Моравске дивизије

ОБр. 800 од 3.45 час.

„Синоћ око 18.30 час. непријатељ је избацио 15 – 20 хаубичких зрна на вис Купу. У 20.30 час. вођена је краћа борба код Ла Боса између наших делова 1. пука и Француза са непријатељем. Са обадве стране дејствовало се артилеријом, митраљеском и пушчаном ватром. На левом крилу код 3. пука избачено 52 шрапнела у правцу села Нанте, куда су упућене јаче патроле. Веза се одржава са 20. пуком“.

ОБр. 803 од 18.45 час.

„Стање на фронту ове дивизије је редовно. На фронту десног одсека било је у току дана слабог пушкарања између једног нашег извиђачког вода и непријатељских стражарских одељења на положају Сркади Легена. На фронту левог одсека потпуна тишина. На другом платоу изнад с. Нанте примећено је 6 немаскираних шатора; више тих шатора ватра са великим димом“.

Операције II. армије

Командант II. армије примио је у току 23. августа ове важније извештаје:

Од команданта Тимочке дивизије

ОБр. 1154 од 4.10 час.

„Ноћас било мирно. Непријатељ ноћас није ништа покушавао“.

ОБр. 1159 од 11.30 час.

„На фронту ове дивизије од јутрос до сада, 11.30 часова, било је затишје, и тако је и сада. Нису примећени никакви покушаји од стране непријатеља.
Услед непогоде и надоласка река био је прекинут саобраћај како са штабом армије, тако и са командантима колона. Ордонанси, који су упућивани преко Слатине и Костурјана, вратили су се, јер нису могли прећи Могленицу. Официра, по коме шаљем овај рапорт, упутио сам правцем: Капињани – Сервијан – Суботско – Костурјан – Драгоманци. У исто време послао сам и депешу о стању на фронту преко 1. пешад. бригаде Шумадиске дивизије.
Предузете су мере, да се саобраћај успостави и што пре дође бар у телефонску везу са штабом армије.
О предњем част ми је известити команданта“.

ОБр. 1160 од 4.30 час.

„Са 3 вода артилерије, који су у току прошле ноћи променили положаје, врши се реперисање терена у правцу Преслапа. Иначе је на целом фронту дивизије мирно“.

ОБр. 1165 од 20 час.

„Стање на крају дана:
а) Код десне колоне:
На ватру наше артилерије, која је тукла пре подне падине Кожуха, непријатељска артилерија није одговарала.
У 17.20 час. непријатељска батерија северно од Тушина почела је тући десно крило трупа на Трестеничкој коси. На ову ватру одговорио је ватром 1 наш топ са северне ивице Фуштана, али је непријатељска хаубичка батерија са Кожуха одмах почела тући ивицу села, тражећи овај наш топ. Ватра још траје.
Губитци (од непријатељске хаубичке батерије) 2 војника рањена.
б) Код леве колоне: пре подне непријатељска артилерија тукла је наше положаје на другој и трећој Зборској коси и вод топова на заравни јужно од Зборског, али без успеха.
Реперисање терена нових артилериских положаја завршено данас после подне“.

Од команданта Шумадиске дивизије

ОБр. 1196 од 4 часа

„У току целе ноћи непријатељ је на фронту ове дивизије отварао пушчану ватру на наше положаје, не предузимајући никакав напад.
Слабо пушкарање и сада траје, иначе ништа ново“.

ОБр. 1201 од 9 час.

„Због врло јаке кише и магле напад је отежан. Од јутрос је било само привремене артилериске и пешадиске ватре“.

ОБр. 1212 од 13.30 час.

„Стање у подне овакво је:
1) Продужава се рад на заузећу зупчастог виса северозападно од Ковила. Напад на десно крило Голог Била отежан је због клизавости стењака. Непријатељска артилерија са Преслапа и даље дејствује на наше трупе, које нападају Голо Било.
2) Данас око 9.30 час. непријатељ је напао наше трупе према Ветернику. Ојачане једним батаљоном из резерве наше трупе одбиле су овај напад.
3) Примећено је рокирање непријатељских трупа од Голог Била ка десном крилу трупа, које нападају Ветерник. Наређена је живља акција против Голог Била и јаче ангажовање артилерије у том правцу.
4) Према Катунцу и Пожарским положајима ређа артилериска ватра. Пољска артилерија са Кравице, која је до сада тукла Катунац, не јавља се јуче од подне. Уопште на овом делу фронта непријатељска артилериска ватра јуче је била слабија но досадањих дана“.

ОБр. 1312 од 15.45 час.

„Стање на фронту дивизије од подне до 15 час. није се променило. Непријатељска артилерија са Вертекопа привремено туче положаје наше артилерије северозападно од Пребедишта“.

ОБр. 1218 од 6 час.

„Стање у 18 час. овакво је:
1) Према Голом Билу у току целог дана владало је у главном затишје. Рад на заузећу зупчастог виса продужен је.
2) Сви непријатељски напади на наше трупе према Ветернику одбијени су са великим губитцима по непријатеља. Наше трупе задржале су све своје положаје.
3) Према Катунцу и Пожарским положајима затишје.
4) Заробљен 1 војник на Ветернику, који припада 2. батаљону 46. резервног пука, који је до сада био у Призрену. Његов је батаљон дошао на овај фронт пре 8 – 10 дана, а синоћ је уведен у борбу на Ветернику. Према његовом исказу из његовог батаљона само има у данашњој борби око 150 погинулих“.

ОБр. 1404 у 20.40 час.

„Шумадиска и Тимочка дивизија продужиће 24. ов. мес. напад по наређењу моме ОБр. 1376 од 22. овог месеца“.

ОБр. 1404 у 20.40 час.

Врховној команди:
,,Трупе ове армије продужиће 24. ов. мес. напад на непријатељске положаје“.

ОБр. 1409 у 21.10 час.

„Врховној команди, I. и III. армији:
Код Тимочке дивизије: повремена артилериска и пешадиска ватра.
Код Шумадиске дивизије: На Ветернику непријатељ је вршио неколико контра напада, али је увек био одбијен са великим губитцима по њега. Један заробљени војник из 2. батаљона 46. бугарског пешад. пука изјавио је, да је његов батаљон дошао из Призрена на овоај фронт пре 8 – 10 дана, а синоћ је уведен у борбу као појачање трупама на Ветернику, и да у томе батаљону у данашњој борби има око 150 погинулих. На осталим деловима фронта ове дивизије повремена, час јача, час слабија артилериска и пешадиска ватра“.

Дејство Тимочке дивизије

На основу наређења команданта II. армије ОБр. 1404 командант Тимочке дивизије доставио је командантима колона у 22.40 часова наређење ОБр. 1168, да сутра 24. августа продуже рад у духу постављеног им задатка.

Дејство Шумадиске дивизије

Командант дивизије издао је својим трупама у 11.30 часова на основу извештаја команданта левог одсека наређење ОБр. 1208 ове садржине:
„1) Још јуче од подне примећено је рокирање непријатељских трупа од Голог Била поред Шлема ка десном крилу 12. пешад. пука. Ово рокирање примећује се и сада. Наређујем да командант десног одсека јачим ангажовањем спречи ово, користећи се садашњим погодним околностима, када његова крила и бокове непријатељска артилерија због магле не може тући. Исто тако потребно је, да артилерија десног одсека буде јаче ангажована.
2) С друге стране има се свима силама настати, да се већ заузети положаји код левог одсека одрже пошто – пото против напада, које непријатељ сада предузима“.
У 16 часова доставио је командант Шумадиске дивизије команданту левог одсека наређење ОБр. 1215 у овоме:
,,По указаној потреби наређујем:
1) Саопштите команданту 12. пешад. пука, који је сада знатно ојачан, да положај кога држи сада има држати пошто – пото.
2) Пошто изгледа да се десно крило 12. пешад. пука данас поколебало због ватре наше артилерије предузмите потребне мере да се постигне боља и трајна веза између пешадије и артилерије, како се овакви случајеви више не би дешавали“.
Наређење команданта II. армије ОБр. 1404 од 23. августа у 20.55 час. да Шумадиска дивизија 24. августа продужи напад по наређењу команданта армије ОБр. 1367 од 22. августа, примљено је к знању пошто је у смислу тога наређења раније издата потребна заповест.

Командант III. армије примио је у току 23. августа ове важније извештаје:

а) Од команданта Дринске дивизије

ОБр. 1548 од 16 час.

„На фронту Метериотепеси ноћ је прошла на миру. На средњем и левом одсеку било је кад слабије кад јаче борбе. У четири маха непријатељ је покушавао напад, али је увек био одбијен.
Пред зору чуло се „ура“ у правцу к. 1500 (десно Дунавско крило). Још јуче је издато наређење команданту левог одсека да артилеријом садејствује у одбрани к. 1500.
Сада је на фронту ове дивизије релативан мир“.

ОБр. 1552 од 15.15 час.

„Ситуација до 15 часова:
На десном и средњем одсеку слаба артилериска ватра. На левом одсеку час слабије час јаче пушкарање и нешто артилериске ватре.
Митраљези са левог крила дејствују цео дан против непријатељских делова на к. 1500. Батерија 120 мм. и вод хаубица стално су у дејству против непријатељских батерија код с. Горничева. Пољска батерија припрема преотимање коте 1500; поред Дунавске пешадије у овим контра нападима учествоваће и једна чета 6. пука са нашег левог крила.
Ако добијем муницију за брдски брзометни топ, потпомагање десног Дунавског крила биће још снажније.
Данас су два Дебанжова топа пребачена са десног одсека на лево крило левог одсека и они су већ пласирани и дејствују.
Јуче по подне било је пушкарање између наших и непријатељских делова у долини реке Могленице.
Запажен је покрет артилериских возова од Совича ка Старковом гробу“.

ОБр. 1565 од 20 час.

,,Сви покушаји непријатељског напада одбијени су. По изјави заробљеника јачина непријатеља пред фронтом ове дивизије је пет батаљона, који су претрпели велике губитке.
У току овога дана непријатељ је био релативно неактиван. Нису примећени никакви значајни покрети код непријатеља. Артилерија је дејствовала на непријатеља пред нашим рововима и потпомагала је леву, суседну дивизију“.

ОБр. 1568 од 23.40 час.

„Патроле упућене са Метериотепеси у правцу Каратепе заробиле су два непријатељска војника из 29. бугарског пука, који је ту дошао пре неколико дана.
На тај начин према овој дивизији налазе се следећи бугарски пукови: 29. западно од њега 56. а од овог западно 11. пешад. пук.
Према накнадном извештају команданта левог одсека, његове извиђачке патроле данас по подне враћајући се из извиђања, донеле су са собом 9 бугарских брзометних пушака и две бомбе немачког модела. Ови војници изјављују да се на предтерену налази побацан повећи број пушака и остале спреме, али се због ватре није могло извући. И ово је један доказ више у каквом је нереду непријатељ побегао после неуспелог покушаја да изврши јуриш у току прошле ноћи“.

б) Од команданта Дунавске дивизије

ОБр. 498 од 6 час.

„На фронту ове дивизије вођена је борба целе ноћи. После синоћна два одбијена напада владало је до 23 часа затишје. Од 23 до 24 часа вођена је повремена пешачка и митраљеска борба. У 24 часа непријатељ је отпочео напад на цео фронт десног одсека, наваљујући нарочито јако на крајње десно крило (1. батаљон 18. пука) на коту 1500 фронтом ка северу и на крајње лево крило истог одсека. Нарочито јака борба развила се од 1 – 2 часа и од 3.15 до 4 часа јутра. На десном крилу овога одсека непријатељски напад одбијен је два пута а на осталом фронту овога одсека једанпут. Непријатељ од поноћи па до сада непрестано снажно туче артилериском ватром коту 1500. Пред левим одсеком непријатељ је успео у 0.30 час. да заузме предњи положај протеравши наше делове са истог. Од два часа води се и на овом крилу пешадиска борба, која је од 5 часова јутра постала интензивнија. Наше трупе држе своје положаје. Борба се продужава на целом фронту. Јачину непријатеља пред фронтом ове дивизије ценим на три пешадиска пука (бугарске јачине)“.

ОБр. 501 у 12 час.

,,До 6.30 часова непријатељска артилерија тукла је најјачом ватром десни одсек ове дивизије. Од 6.30 – 7 часова владало је затишје. Од 7.30 непријатељ обасипао артилериском ватром десни одсек, а потом је, под заклоном магле, предузео пешадиски напад, који је изводио са нарочитом жестином, кидисавајући као осица. Око 9.50 час. непријатељ је заузео северни део коте 1500 нападом са северне стране. Против нападом два батаљона (3., 21. пука и 3., 8. пука) из пододсечне резерве непријатељ је протеран са највишег ћувика коте 1500 и наши су највишу тачку заузели, и спремајући се да продуже напад у циљу овлађивања предњом ивицом коју су до сада и држале као главни положај. Сада се води на овоме делу положаја најјача пешад. борба.
На левом крилу десног одсека сада се утишала мало пешад. борба; води се само артилериска.
На левом одсеку у току пре подне вођена ређа артилериска борба, која се продужује“.

ОБр. 506 у 18.45 час.

„У току по подне продужена је борба. Непријатељ је нарочито јаком артилериском ватром обасипао цео положај. У 12.30 час. непријатељ је против коте 1500 понова прешао у напад услед чега се отворила јака пешадиска и митраљеска борба. У 13 час. непријатељ је успео да заузме северни део коте 1500, а наши су се задржали на задњој (јужној) ивици исте коте. Непријатељска артилерија тукла је наше делове на к. 1500 унакрсном ватром и с леђа, али су се наши одржали на овој коти. Даље непријатељско надирање на овој тачки заустављено је нашом јаком артилериском ватром батерија (свега 6 оруђа) са косе јужно од к. 1500. За тучење непријатеља на коти 1500 у леви бок постављено је 6 брдских оруђа на косу јужно од коте 1800. Сада наша артилерија туче унакрсном ватром непријатеља на северној ивици к. 1500.
Пред центром и левим крилом десног одсека непријатељ врши прикупљање својих снага на даљини око 2.000 метара, а предњим деловима налази се на 800 метара од наших положаја. Сем јаке артилериске ватре на овом делу није било ничега више.
Пред левим одсеком примећено је прикупљање непријатеља у јарузи потока који се улива у Петорско језеро, а поред тога запажено је рокирање непријатеља са севера у правцу овога одсека. Према извештају команданта левог одсека, пред десним крилом овог одсека прикупља се до 6 батаљона, а према левом крилу до три чете“.

ОБр. 508 у 21.30 час.

,,У допуну извештаја ОБр. 506 од данас борба на фронту ове дивизије утишала се у 19.45 часова а затим се понова распламтела од 20.30 – 21.15 часова. Сада је настало затишје. Наше трупе држе своје положаје сем к. 1500 чију северну ивицу држи непријатељ“.

в) Од команданта Вардарске дивизије

ОБр. 954 од 6.30 час.

„По до сада прикупљеним извештајима стање на фронту дивизије је следеће:
У току ноћи 22./23. августа непријатељ је према центру десног одсека вршио три ноћна напада са снагом од по једне чете. Сви су напади одбијени.
Данас, 23. августа, према десном одсеку обострана јача артилериска ватра, а према левом одсеку слабија.
Васпостављена је телефонска веза са 22. пешад. пуком. Молим да се предњи делови овога пука ојачају, у противном, положај дивизије биће јако угрожен.
Непријатељска брдска артилерија приближила се у току ноћи положају 22. пука толико, да туче комуникацију све до дела источно од к. 704.
Лево крило Дунавске дивизије има 10 брдских топова и рад се те артилерије апсолутно не осећа. Молим да се нареди да буде што енергичније“.

ОБр. 958

„Пошто је Дунавска дивизија ојачана једном бригадом, и ако дозвољава борбена ситуација код те дивизије, молим да се 2 батаљона 22. пешад. пука и један батаљон 21. пешад. пука замене 7. пешад. пуком који је у саставу ове дивизије.
Командант 7. пешад. пука са ОБр. 299 од 22. ов. мес. извештава: да услед борбе коју је водио од 17. ов. мес. до данас, бројно стање два батаљона сведено је на 450 пушака и 6 митраљеза.
Према овоме, крајње лево крило ове дивизије на које непријатељ наваљује слабо је поседнуто.
Брдски дивизион ове дивизије може и даље да остане код Дунавске дивизије.
Ова је замена потребна услед велике измешаности, тако, да ниједан пук није у својој целости, услед почетног упућивања јединица одмах по искрцавању. Ово је стање сређено у колико се то до сада могло“.

ОБр. 975

Стање дивизије у току 23. августа:
„Од 6 часова отпочела је обострана артилериска ватра на целом фронту дивизије. Од 10 па до 16 часова била је врло интензивна обострана артилериска ватра на целом фронту дивизије.
Од 17 до 20 часова била је врло јака обострана артилериска ватра.
Непријатељ је од 18.20 час. почео снажном артилериском ватром да припрема своју пешадију за напад на десни одсек и десно крило левог одсека. Напад непријатељске пешадије одбијен и одбачен. Непријатељски делови на десном одсеку прикупљали су се ка северу ближе друму.
Од 20 час. влада затишје на целом фронту дивизије.
Јачина непријатељске снаге пред фронтом десног одсека је: 6 – 8 батаљона пешадије и једна пољска и једна брдска батерија а пред левим одсеком две батерије а величина пешадије још неутврђена, али се по извештајима команданта потврђује да непријатељ слаби своје крајње десно крило и рокира трупе на север уз поток који утиче у Петорско језеро“.
По тражењу од Дунавске дивизије о ситуацији код 22. пука који је у саставу Дунавске дивизије а на њеном крајњем левом крилу – начелник штаба Дунавске дивизије известио је депешом следеће:
„Ситуација код 22. пука добра, пук држи своје предње тачке снагама довољне јачине“.

Од одреда ппуковника Мијушковића у 7.20 час.

„У току ноћи било је све мирно“.

ОБр. 4 у 16.15 час.

„Бугарске пешадиске и коњичке патроле извиђају на исток од с. Елебиша и к. 529 и 540. Иначе мирно. Моје патроле извиђају јужно од с. Елебиша – Чалџилара – Кајалара. Са Добровољачким одредом још нисам ухватио везу“.

ОБр. 6 у 18.30 час.

„На југоисточној страни с. Елебиша примећен је непријатељски вод у рововима. Вођа патроле послат преко Кајалара ради везе са Добровољачким одредом, у с. Кајалару наишао је на 300 -400 грчких пешака а грчке власти без одобрења грчког команданта не пуштају вођу кроз Кајалар. Вођа се вратио“.

У 22.10 час.

„Један вод непријатељске коњице између 11 и 12 часова изашавши из с. Елебиша, пушкарао се са нашим предстражама. 2 коњичка вода а потом и један ескадрон из Елебиша, кроз Нови Град отишао ка Соровићу. У интересу сигурности сви су чамци онеспособљени“.

Од команданта Коњичке дивизије

ОБр. 1093 од 19.30 час.

„Батаљон Срба добровољаца заноћио на к. 1620; сутра 24. ов. мес. креће се за Верију. Капетан Николић јавља, да је ппуковник Поповић заноћио 22. августа у Кајалару и да се данас кренуо за Верију. О овоме сам извештен од команданта мога извиђачког одреда на правцу Верија – Кожане“.

Наређења (извештаји) команданта III. армије

ОБр. 1439 у 20.30 час. – Потпуковнику Мијушковићу

„Са командантом батаљона Срба добровољаца ступите што пре у везу“.

ОБр. 1473 у 18.35 час. – Командантима Дринске, Дунавске, Вардарске дивизије

„Уверио сам се, да је уверење нашег војника да се са бугарском пешадијом може да изађе лако на крај, само кад би их наша артилерија потпомагала бар онолико колико бугарска помаже своје. Наређујем, да артилерија као свети свој задатак постави, жртвујући се до краја, да нашем пешаку пружи потпуну помоћ тукући непријатељску артилерију“.

ОБр. 1488 – Врховној команди, команданту II. армије

Стање на фронту у току дана 23. августа:
„Код Дринске дивизије: На десном одсеку слаба артилериска ватра, на левом одсеку час јача, час слабија пушчана ватра и слабија артилериска ватра. Митраљези и артилерија са левог крила ове дивизије дејствују против Бугара, који нападају к. 1500.
Код Дунавске дивизије: Главна акција непријатељска управљена је на заузеће к. 1500. После снажне артилериске припреме непријатељ је под заклоном магле предузео снажан пешад. напад. Око 9.50 час. непријатељ је заузео северни део к. 1500. Против нападом двају наших батаљона непријатељ је протеран са највише чуке к. 1500. У подне је продужена борба; непријатељ је понова предузео напад и у 13 час. је успео да заузме део к. 1500, а наши су на јужној ивици. Даље надирање непријатеља заустављено је нашом пешадиском и артилериском ватром; пред центром и левим крилом десног одсека непријатељ врши прикупљање својих снага на даљини око 2.000 метара, а предњим деловима налази се на 800 метара од наших положаја.
Пред левим одсеком непријатељ такође врши прикупљање, а поред тога врши и рокирање са севера у правцу овог одсека. Према извештају команданта одсека непријатељ прикупља ту око 7 батаљона.
На осталом делу фронта ничег важнијег. Непријатељ је покушавао нападе према Вардарској дивизији, али без успеха“.

Дејство Дринске дивизије

Извештаји о борби у току 23. августа достављени су команданту III. армије под ОБр. 1548, 1552, 1568.
„Непријатељ је прошлог дана и прошле ноћи снажно нападао леви одсек и лево крило средњег одсека. Сви напади енергично су одбијени.
Непријатељ је данас неактиван; вероватно због губитака.
Заробљеници су изјавили да су претрпели велике губитке од наше артилерије и митраљеза.
Ситуација код суседних дивизија непромењена. Дунавци спремају напад на к. 1500. Шумадинци и даље напредују.

Наређујем:

1) Да се садањи положаји са највећом одсудношћу и упорношћу бране.
2) Данас је пребачен један вод 6. брдске батерије са десног одсека на лево крило левог одсека.
3) Командант артилерије сутра рано објединиће дејство наше артилерије са Дунавском артилеријом и да се огарантује снажно потпомагање пешадије. Зато извршити потребне поправке у распореду а с обзиром на ситуацију.
4) Пуковник Миливоје Димитријевић обићиће сутра артилерију десног одсека са задатком, да прегледа распоред и да констатује, да ли би какве поправке ваљало учинити, пошто је један део артилерије извучен са тога одсека.
5) У борбама ноћу 22./23. августа било је похвално држање трупа средњег и левог одсека. Подвлачим обилну употребу митраљеза код 4. пука. Исто тако ваља истаћи јаку активност артилерије средњег одсека у одбијању како дневних, тако и ноћних напада. Саопштити ово командиру француске брзометне брдске батерије 65 мм.“.

Дејство Дунавске дивизије

Извештаји о борби у току 23. августа достављени су команданту III. армије под ОБр. 498, 501, 506, 508.
У 16.50 час. командант дивизије наредио је команданту 2. бригаде телефоном да се наши делови на к. 1500 задрже где су и да се ту укопају. Кад стигне брдска батерија са левог крила и кад она могне јако тући непријатеља на тој коти те успе да га растроји, онда са патролама и митраљезима изаћи на коту и посести северну ивицу, иначе не излагати људе. У току ноћи поставити жичне препреке и утврдити се што боље, чувати се великих жртава и не излагати се много. Упутиће се и чета пионира да ноћас помогне утврђивање. Артилерија ће до ноћи наћи све елементе, за баражно гађање ноћу.
У 19.20 час. наређено је телефоном команданту 1. Тимочке бригаде да упути два батаљона позади левог одсека према јарузи између 8. и 9. пука. Та ће 2 батаљона бити на расположењу команданта дивизије.
Командант Тимочке бригаде известио је да ће упутити 2 батаљона 13. пука, чији један батаљон већ учествује код к. 1500.
О овоме је извештен и командант левог одсека са напоменом, да у крајњој нужди, а у случају прекида телефонског, може и сам употребити ту резерву.

Дејство Вардарске дивизије

Извештаји о стању на фронту ове дивизије у току 23. августа достављени су III. армији под ОБр. 954 и 975.
Ситуација трупа се побољшала. Непријатељ је претрпивши велике губитке застао. Сви делимични непријатељски напади у току овога дана одбијени су, што даје доказа о отпорности трупа и положаја, а са друге стране опажа се постепено слабљење непријатељског надирања.
Услед врло јаке непријатељске артилериске ватре а нарочито тежих калибара, трупе су се на каменитом земљишту морале утврђивати без престанка. Бочно дејство противничких батерија од правца са Горничевских положаја било је стално и непрестано.
Рокирање на север извесних непријатељских делова давало је доказа о непријатељској немоћи пред нашим фронтом и да тежи да промени план за даљи свој напад.

Коњичка дивизија

Од команданта 1. коњичке бригаде примљен је извештај ОБр. 381 ове садржине:
„Командант извиђачког одреда код к. 640 јавља у 14.15 часова:
Командант батаљона Срба добровољаца капетан Милан Николић заноћиће ноћас јужно од к. 1620, сутра се креће за Верију. Капетан Николић јавља да је одред ппуковника Поповића преноћио у Кајалару и да се креће ка Верији“.
Предњи извештај саопштен је Врховној команди и команданту III. армије под ОБр. 1093.
Штаб Коњичке дивизије преместио се овога дана у ново изабрани бивак на излазу из вароши Верије у правцу Кожане код грчке касарне.

Слични чланци: