Операције I. армије
На фронту армије ноћ 25./26. августа прошла је на миру. Стање у току 26. августа било је овако:
„Артилерија десног одсека пре подне кратко време тукла је Ла Бос и западне падине Сркади Легена, где се утврђивао један непријатељски вод. Француска артилерија на Виолету ретком ватром тукла је такође Ла Бос, а са неколико метака и Гушет Балкан. Бугарска артилерија одговарала је са неколико метака у правцу Виолета и наших положаја код Купе. Примећено је да је непријатељ испред својих стражара према левом одсеку поставио мештане, који га паљењем ватре извештавају о кретању наших патрола. Пешачке акције није било. Осим овога на фронту армије у току 26. августа није било ништа значајније (на основу извештаја команданта Моравске дивизије ОБр. 830 од 18.15 часова)“.
Операције II. армије
У 11.40 часова примљена је депеша Врховне команде ОБр. 4207 ове садржине:
„У даљем вршењу наређења Врховне команде ОБр. 3851 оставља се команданту пуна слобода, било да по својој увиђавности и даље продужи демонстративан напад, било да га обустави у интересу штедње људских живота, ако не би било у сразмери са користима, које се демонстративним нападом добијају“.
У току 26. августа примљени су ови извештаји:
Од команданта Тимочке дивизије
ОБр. 1223 од 4.05 часова
„У 18 часова непријатељска артилерија са Преслапа тукла је са неколико артилериских метака трећу Зборску косу. То је пољска Крупова брзометна артилерија, која је због промене положаја за 150 метара западно вршила овим гађањем реперисање земљишта.
Осим незнатног пушкарања на десном крилу ноћас било мирно на фронту дивизије.
Губитака нема“.
ОБр. 1227 од 9.20 час.
,,У 9 час. на фронту ове дивизије је мирно. Од непријатељске стране није запажено ништа ново.
Промена у распореду: У току прошле ноћи извучен је 1 од двају топова, који су били пласирани на јужној ивици села Фуштана, на косу источно од тог села, и постављен на тој коси за тучење непријатељских делова око с. Тушина“.
ОБр. 1230 од 12.20 час.
„Стање у подне: На целом фронту мирно. У 9.30 час. пролетео је један непријатељски аероплан правцем: Фуштани – Суботско – Драгоманци. Његов покрет није примећен“.
ОБр. 1234 од 15.15 час.
„У 15 часова затишје на целом фронту“.
ОБр. 1238 од 18.45 час.
„Осим слабог пушкарања на десном крилу дан је прошао без борбе.
Артилерија левог крила тукла је после подне непријатељске батерије на Преслапу, помажући артилерији Шумадиске дивизије, а у 16 час. дејствовала је против непријатељске батерије на Кожуху и против пешадије и митраљеза на западним падинама Кожуха. Осматрачи су јавили да је дејство било добро.
Рањен 1 војник“.
Од команданта Шумадиске дивизије
ОБр. 1276 од 4.50 час.
„Синоћ у 20.20 час. непријатељ је отворио јаку пушчану и митраљеску ватру на целом фронту Ветерника, а затим бацајући бомбе прешао у напад. Дочекан нашом снажном пешадиском, митраљеском и артилериском ватром враћен је у своје ровове. У току 1 часа непријатељ је још 3 пута обнављао напад, али је увек одбијен нашом ватром.
У 23.15 час. непријатељ је опет покушао напад према десном крилу 12. пука, али је и овом приликом одбијен.
Преко целе ноћи непријатељ је нас узнемиравао на целом фронту пешачком и артилериском ватром.
Губитци: Рањен водник 4. чете 2. батаљона 12. пука, активни пешад. поручник Милојко Илић. 1 редов погинуо и 1 рањен“.
ОБр. 1292 од 9.55 час.
„Ситуација у 9 часова:
1) Повремена артилериска и слаба пешадиска ватра.
2) Наше батерије врло успешно тукле добро заклоњену непријатељску батерију на Ветернику. По извештају осматрача са аероплана зрна падају у саму батерију“.
ОБр. 1299 у 12.15 час.
„Ситуација непромењена“.
ОБр. 1303 од 16.10 час.
„Ситуација у 15 часова:
Повремена артилериска ватра са наше и непријатељске стране“.
ОБр. 1314 од 20 часова
1) Наши делови, који се налазе према зупчастој чуци северозападно од Ковила, гађали су бомбама непријатеља у самим рововима, што је изазвало непријатељску пушчану ватру. Наша артилерија тукла је непријатељску артилерију на Преслапу и Голом Билу.
2) Према Ветернику слабије пушкарање и успешно дејство наше артилерије на добро скривену непријатељску батерију иза Ветерника. Око 11 часова примећено је кретање непријатељских војника у колони простих редова од Шлема ка Козјаку. Јачина колоне 6 – 700 људи.
3) Од Катунца и Пожарских положаја продужен је напад на непријатеља у циљу његовог задржавања.
4) До сада после борбе од 17. ов. мес. покопано испред Катунца 234 бугарских лешева, од којих 3 официрска леша. У једној удољици на Пожарској коси извиђачке патроле нашле су преко 250 бугарских лешева у распадању.
Ову погибију Бугара произвела је бочна ватра наших митраљеза и артилерије. Упућена је јача официрска патрола да лешеве преброји тачно, покупи документа и побацано оружје. Овоме треба додати да сви погинули Бугари нису могли бити пронађени и покопани, јер је терен стављен под ватру непријатељске пешадије и артилерије“.
Дејство Тимочке дивизије
У 11 час. издао је командант Тимочке дивизије командантима колона наређење ОБр. 1229 ове садржине:
„Врло је потребно, да се садашње релативно затишје искористи, да се линије које сада трупе држе брижљивим утврђивањем што више ојачају, да би се с њих могао поуздано бранити сваки покушај напада надмоћнијих непријатељских снага.
Тако утврђене линије садашњих положаја служиће нам као ослонац, са кога ћемо чим будемо појачани артилеријом, или кад стање код суседних трупа то од нас затражи – моћи одлучније прићи извршењу нападног задатка који нам је додељен.
Према томе, озбиљно проучити ово питање и саставити план за ваљано ојачавање линија које сад ваше трупе држе, па предузмите мере, у колико то већ нисте до сад учинили, да се то што пре изврши. Ако би вам што од материјала недостајало, тражите одмах.
Гледајући на даљину до непријатеља, а нарочито на прегледност коју он има с јако надвишавајућих тачака, потребно ће бити дубоко заклањање и обезбеђење од бочне ватре; а са истих узрока – утврђивање ће се морати вршити ноћу.
Напомиње се, да гвоздено коље за подизање препрека од жица није до сада могло бити добивено, а исто тако ни џакчићи за песак, мада су више пута тражени. Али не треба чекати на њих, него се помоћи оним што се има: правећи крстила тамо где се дрвено коље не може да употреби, и превлачећи земљу и песак у џаковима (помоћу товарних коња ноћу), где је потребно.
Поднесите ми према овоме, извештај: шта је до сад на утврђивању урађено, а шта вам је у плану да се још изврши?“
Командант леве колоне доставио је команданту дивизије предлог ОБр. 648 у овоме:
„Неколико ћувика и неравнина између с. Зборског и мога десног крила омогућавају непријатељу заклоњено прикупљање и изненадни напад против мога најосетљивијег десног крила.
Покушаћу ноћас да моје десно крило помакнем напред до јужних ивица с. Зборског. Овим ћу скратити садањи фронт и омогућити пласирање рововске батерије на таквом одстојању да може успешно тући с. Зборско.
За извршење ове намере, извршено је данас по подне реперисање терена до потребних тачака непријатељског положаја“.
Предњи предлог команданта леве колоне одобрен је у свему са ОБр. 1252.
Дејство Шумадиске дивизије
У 11 часова издао је командант дивизије командантима десног и левог одсека и команданту целокупне артилерије наређење ОБр. 1298 ове садржине:
„С обзиром на садашњу ситуацију фронта дивизије наређујем:
1) Да се трупе оба одсека на садањим својим положајима што јаче утврде и ојачају препрекама тако, да се садањи положаји могу одржати пошто – пото. На тај начин има се створити тако јак фронт, да би се могле издвојити резерве за маневар, односно за отклањање случајности.
2) Да се трупе на садашњим својим положајима што боље прикупе, уреде и ако је где било измешаних јединица, да се то одмах отклони као врло штетно.
3) Да се заузму у близини садањег фронта згодне тачке као ослонци, те се тиме боље учврстити и створити јаче ослонце за даљи напад.
4) Појачати до максимума мере безбедности и извиђања, нарочито ноћу, по киши и магли, те да се избегну изненађења.
5) Организовати што бржу и поузданију везу између пешадије и артилерије, како би је ова могла нарочито ноћу, по магли итд. брзо и успешно потпомоћи.
6) Командант опште резерве стајаће у непрекидној вези са командантом 12. пука, биће стално оријентисан о ситуацији код овога. Резерву држати добро прикривену и свежу спремну да сваког тренутка може ступити у акцију не трошећи је без мог наређења.
Организовати извиђање земљишта и прилаза на целом фронту а нарочито на правцу десног бока 12. пука.
Овај садањи положај задржати и стално везу самном одржавати.
7) Бити спреман сваког тренутка за општи напад“.
Од команданта III. армије примљено је овог дана наређење ОБр. 1496 у овоме:
„Врховна команда под ОБр. 4218 од данас известила је ову команду, да ће се 27. ов. мес. транспортовати до Вертекопа једна батерија дугачких топова 155 мм. која се упућује на расположење овој армији.
Молим команданта за наређење, да се одмах упути у Вертекоп потребна запрега за превоз ове батерије до Костурјана одакле ће се после развести на положај по наређењу, које ће накнадно следовати“.
Операције III. армије
Командант III. армије примио је у току 26. августа ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 1626 од 6 час.
,,На десном и средњем одсеку ноћ је прошла на миру. На левом одсеку било је повременог пушкарања као и покушаја непријатељских пешадиских делова да се приближе нашим рововима али је ово одбијено лако нашом пешадиском ватром“.
ОБр. 1627 од 9 час.
„Начелник ђенералштаба левог одсека јавио је начелнику дивизиског штаба: „Са коте 1800 види се код манастира Св. Илије парк од 60 кола и код Баничке железничке станице 10 великих шатора и парк око 200 кола. Можда је ово и јуче било, али није могло бити уочено због магле. На фронту ничег новог“.
ОБр. 1638 од 12.30 час.
„Са осматрачнице на к. 1800 осмотрена је данас пре подне непријатељска комора упаркована код с. Воштарана, с. Д. Врбени и с. Сакулева. Код села Воштарана види се велики број волова и бивола“.
ОБр. 1645 од 15 час.
„У току прошле ноћи и данас до подне а у погледу непријатеља пред фронтом ове дивизије утврђено је:
1) Пред десним одсеком стање непромењено; непријатељ и даље држи Кара Тепе и Плочу.
2) Пред средњим одсеком и десним крилом левог одсека непријатељ се спустио нешто ближе р. Броду.
3) Пред левим крилом левог одсека непријатељ се налази на 300 – 400 метара од наших ровова.
4) Запажен је покрет појединих непријатељских војника из долине р. Брода – Бачија Попадија – Кулбелери ка гребену Кајмакчалана. До сада је избројано 60 војника. Наређен је најживљи рад на предтерену“.
ОБр. 1648 од 19.30 час.
„Сем повременог пушкарања на фронту дивизије затишје.
Рад наших патрола на предтерену је сталан.
Заробљен је по подне један бугарски војник из 56. пука. Потврђује исказе ранијих заробљеника.
Артилерија левог одсека тукла је повремено непријатеља на северној падини к. 1500.
Око 19 часова наши авијатичари бацили су са успехом 5 бомби на Бањичку железничку станицу“.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 550 од 6 час.
„У допуну извештаја ОБр. 547: Јуче по подне, кад се непријатељ почео груписати пред фронтом левог одсека ове дивизије, један његов батаљон био је растеран нашом артилериском ватром.
У току ноћи у 23.50 час. непријатељ почео напад на фронт десног одсека али је одбијен нашом пешадиском и артилериском ватром. Непријатељ је нападао мањим снагама. По мишљењу команданта одсека тај напад био је само једна демонстрација.
У току ноћи пред фронтом левог одсека ничег новог“.
ОБр. 555 од 12 час.
„У току пре подне вођена је врло жива артилериска борба.
У 9 часова непријатељ је отпочео да наступа према десном крилу и центру десног одсека и на коти 1500 отпочела је у то време пешадиска и митраљеска ватра.
Јаким дејством наше артилерије непријатељ на коти 1500 заустављен је и протеран, а непријатељски делови који су наступали према центру десног одсека натерани су да се делимично повуку, док су делимично пришли на најближе одстојање.
Непријатељска пешадија врши прикупљање по јаругама северно и западно од к. 1500 и позади гребена Малка Ниџе.
Непријатељска артилерија према десном одсеку ове дивизије појачана је и врло активно дејствује, обасипајући све наше ровове најјачом ватром, тукући к. 1500 и косу јужно унакрсном ватром.
Према данашњем дејству непријатељске пешадије а нарочито артилерије, да се закључити да непријатељ врши груписање својих снага за напад против десног одсека ове дивизије“.
ОБр. 560 од 19 час.
„У току по подне вођена је врло јака артилериска борба. Непријатељ је најјачом артилериском ватром обасипао цео положај ове дивизије, а нарочито центар и лево крило десног одсека. Око 14 часова ова је ватра достигла нарочиту жестину, због тога је ситуација десног одсека постала тешка, а на левом крилу истога (17. пешад. пука) несношљива. Сви покушаји и старање артилерије ове дивизије да непријатељске батерије ућутка, били су узалудни, јер их је било врло тешко осмотрити.
У 14.30 час. почели су да дејствују прво један дугачак топ са Кајмакчалана, а одмах потом и један или два дугачка топа са Совича. Ови топови заједно са дугачким топом од Горничева или Банице тукли су или туку још и сада ватром са три стране коту 1500, косу јужно и простор између коте 1500, к. 1800 и к. 1700.
У 15 час. наша артилерија успела је да пронађе и ућутка непријатељску батерију северно од Горничева која је тукла 17. пук; али друга непријатељска батерија на М. Ниџе, која је обасипала центар десног одсека, није могла бити ућуткана. У 15.30 час. француска батерија тукла је и разјурила непријатељску комору на југозападној падини М. Ниџе (северно од Горничева).
Непријатељска пешадија у току цело по подне приближава се у групицама центру и левом крилу десног одсека и прикупља се у мртвим угловима пред нашим положајима. Наша артилерија тукла је врло снажно непријатељску пешадију за време овога приближавања, натерујући поједине делове на повлачење“.
„Стање у 19 часова:
Пред центром десног одсека прикупиле су се две непријатељске чете које сада туче наша артилерија.
Пред левим крилом десног одсека непријатељ се налази на даљини 300 – 400 метара од наших ровова.
На десном крилу десног одсека стање непромењено (непријатељ држи северну ивицу коте 1500).
Пред левим одсеком непријатељ се налази на даљини преко 1.500 метара.
Добио сам утисак да непријатељ данашњом борбом спрема свој напад против десног крила ове дивизије. Јачину непријатеља пред овим ценим на 2 пешад. пука.
У циљу успешнијег дејства против непријатеља, нарочито артилерије молим да се нашој артилерији пружи помоћ средством осматрања са аероплана.
Према извештају команданта десног одсека трупе левог пододсека (17. пук) су уздрмане. Огорчена се борба продужује. Губитака има доста“.
ОБр. 561 од 23 час.
„На фронту ове дивизије борба је престала у 20.15 час. Све трупе одржале су своје положаје“.
Од команданта Вардарске дивизије
ОБр. 1307 од 7.55 час.
„Стање на фронту дивизије у току ноћи 25./26. августа:
Слабо пушкарање у 3 часа, непријатељске трупе покушале су да подиђу центру нашег положаја, али су одбијене пешадиском, митраљеском и артилериском ватром и бомбама. Бомбашка одељења упућена у току ноћи успела су да заузму непријатељски ров на ћувику пред центром десног одсека“.
ОБр. 1049
„Противничка хаубичка батерија пласирана код карауле источно од села Горничева негде у удољи код к. 963, фланкира цео положај ове дивизије и наноси велике губитке. Мада је гађају батерије ове дивизије и батерије Дунавске дивизије ипак је немогуће да се неутралише пошто не може да се нађе.
Молим да се извиди аеропланима место ове батерије и ангажује тежа оруђа да је неутралишу. Радим са своје стране све али немам резултата. Подесно би било још и аеропланима бомбардовати ову батерију“.
ОБр. 1055 од 20 час.
„Стање на фронту Вардарске дивизије у току 26. августа:
У 7.30 часова отпочела је обострана артилериска ватра. Непријатељска артилерија била је активнија него прошлог дана. Нарочито хаубичка непријатељска батерија око Горничева, туче анфиладно цео леви одсек и један део десног одсека ове дивизије. У вези извештаја ОБр. 1049 од данас молим за потребне мере у циљу парирања. Обострана артилериска ватра нарочито је била јака од 15 – 18 часова. Пешадиска ватра као и митраљеска била је у току овога дана јача него прошлог. Борба се утишала око 19.30 часова. Трупе су на својим положајима, као и део снаге који је у току прошле ноћи заузео непријатељски ров на ћувику пред центром десног одсека“.
Од одреда ппуковника Мијушковића
ОБр. 27 у 8.05 час.
,,Ноћ између 25./26. тек. мес. била је мирна“.
Извештај у 13.50 часова
„Данас пре подне један вод непријатељске коњице ушао је у Елевиш правцем од Соровића. Око 10 часова непријатељ је пласирао 2 топа на коти 540 западно од Новог Града. Између 9 и 10 часова са станице Соровића један воз од 16 вагона отишао је ка Битољу“.
ОБр. 31 у 23.10 час.
,,На фронту овог одреда дан је прошао на миру. Коњичким и пешадиским извиђањима сазнало се следеће: коњичке патроле изаслате на леву обалу реке Налбандкеја правцима Налбандкеја -Чалџилар – Елевиш; Налбандкеј – Коноп – Чор – Ракита – Рудник; Налбандкеј – Ракита и Кајалар – Коноп – Мокрени, дошле су у контакт са непријатељем на правцу Ракита – кота 578 – Елевиш -кота 540. Патроле су у свом извиђању дочекане ватром са ове линије и после јачег пушкарања постепено се повукле ка Налбандкеју, где су се задржале у осматрању.
Непријатељске коњичке патроле, јачине по један вод, појавиле се од с. Раките и к. 578. Код с. Раките примећена су и два коњичка ескадрона. Пешачке патроле, које су биле упућене на Чалџилар и Елевиш, дочекане су ватром са коте источно од Елевиша, а после јачег пушкарања повукле су се назад. Осматрањем са коте 916 примећено је да се непријатељ преко целог дана утврђује на коти 540 и 529. Тако исто примећен је покрет трупа од станице Соровића друмом ка Екшису и косом западној обали Петорског језера. Колоне су биле јачине од по чете. По извештају официрске патроле грчке војне власти покушавају и даље да одрже везу из Кајалара са Лерином.
Јутрос је један транспорт хране, који је спровођен од грчких жандарма за Лерин, задржан од наше патроле. Наредио сам да се пресече телеграфска и телефонска комуникација између Кајалара и Лерина“.
Од Добровољачког одреда ппуковника Поповића
Извештај у 11.30 часова
„Ноћ 25./26. ов. мес. прошла на миру“.
Од команданта Коњичке дивизије
ОБр. 1138 у 14 час.
„Штаб 2. бригаде и 4. коњички пук полазе за Катраницу 26. ов. мес. у 6 часова“.
Наређење команданта III. армије
У 9.30 часова телефоном – Команданту одреда ппуковнику Мијушковићу
„2 француска Зуавска батаљона са по једном брдском батеријом упућена су правцем ка Граматики и Катраници. Ступите у везу са њима и са њиховом коњицом. Извиђајте у детаљу, нарочито коњицом будите што активнији“.
ОБр. 1585 – Команданту Вардарске дивизије
„Упутите одмах у штаб III. армије пуковника Душана Васића, помоћника команданта те дивизије, где ће добити нарочити задатак и остати више дана“.
ОБр. 1622 – Пуковнику Душану Васићу
Заповест
„1) Трупе III. армије држе линију Родиво – Метериотепеси – Чеганска планина – к. 907, наслањајући се левим крилом на западну обалу језера северно од с. Патели. Један одред заштићава правац Острово – Катраница; његова је главнина код Катранице, предњи делови на линији Келемет – Кеселер – Моралар са извиђачима на левој обали Налдбандкеј Дереси. Наша Коњичка дивизија са своја два пука налази се у Верији одакле чува железничку пругу, а шаље своје патроле и западно од Његушке планине. Један француски одред јачине батаљона и брдске батерије креће се од Његуша у правцу Граматика, а други одред исте јачине у правцу Катранице. Са њима се налази и један ескадрон коњице; ови одреди ће се за први мах зауставити на планинском гребену, а патроле ће шиљати даље на запад.
Непријатељ притискује на Дунавску и Вардарску дивизију а према овој последњој има својих делова и с јужне стране између Петорског и Островског језера, а у правцу Кеселера и Катранице његове се патроле виђају на линији Рудник – к. 578 – Елевиш – Нови Град.
2) Да би се могло јужном страном језера и офанзивно дејствовати, формира се нов јачи одред „Одред пуковника Васића“ под командом пешад. пуковника Душана Васића.
Састав и јачина одреда:
Командант пуковник Душан Васић
Трупе:
3. батаљон 14. пука, 4 митраљеза;
Батаљон Срба добровољаца;
Добровољачки одред Војина Поповића;
4. коњички пук;
Дивизион армиске коњице;
Један вод Дебанжових топова;
Једна брзометна батерија;
3. завојиште Дунавске дивизије (без секције).
Задатак је одреда да затвори све путеве који од Соровића и Кајалара источном страном језера изводе на правац Острово – Водена, а у колико год то ситуација допусти, да енергично дејствује у десни бок и позадину непријатеља преко линије Нови Град – Чалџилар ка линији Ајтос -Орехова.
3) Коњичке патроле шиљати што даље преко Ајтоса и Екшису, преко Влахо клисуре и Кајалара.
4) Детаљан распоред одреда источно од језера командант ће добити од ппуковника Мијушковића, а свој одред распоредиће према добивеном задатку и ситуацији.
5) Са француским трупама и Коњичком дивизијом одржавати сталну везу.
6) Од ппуковника Војина Поповића примити речник шифара.
7) Команданта 2. коњичке бригаде и његов штаб командант ће узети у свој штаб и употребити га према свом нахођењу.
8) У случају успешне офанзиве командант ће обратити највећу пажњу да се благовремено дочепа великог железничког вијадукта између Екшису и Церове и да спречи по сваку цену његово рушење.
9) Онемогућити сваки приватан саобраћај Островским језером.
10) Снабдевање из Острова.
11) У колико потреба изискује командант може у своме захвату вршити реквизицију стоке и хране у границама наших прописа.
12) Скреће се пажња да су становници на источној страни језера већином Турци и да на њих треба мотрити“.
ОБр. 1622 – Командантима Дринске и Вардарске дивизије
„За затварање путева који од Соровића и Кајалара источном страном Островског језера изводе на правац Острово – Водена образован је „Одред пуковника Васића“ ове јачине:
3. батаљон 14. пешад. пука са 4 митраљеза; батаљон Срба добровољаца; Добровољачки одред ппуковника Војина Поповића; 4. коњички пук; Дивизион армиске коњице (Дрински и Вардарски дивиз. коњички ескадрон); 1. вод Дебанжових брдских топова; 1. брзометна батерија, и 3. завојиште Дунавске дивизије (без секције).
Предње вам се доставља ради знања“.
Дејство Дринске дивизије
Командант Дринске дивизије издао је својим трупама у 22 часа заповест ОБр. 1652 ове садржине:
„По прикупљеним извештајима непријатељ се пред фронтом средњег одсека и десним крилом левог одсека за нешто повукао р. Броду.
Код суседних дивизија ситуација је непромењена.
Наређујем:
1) Задатак дивизије досадањи.
2) С обзиром на ситуацију пред фронтом ове дивизије, неопходно је потребно развити рад на предтерену. Ово важи за средњи и десни одсек, који су слабије притиснути. Али, и овом приликом напомињем, да је неопходно потребно све те радње темељно организовати и припремити: одредити правилно снагу и изабрати време за извођење тих радњи и најзад главна одбранбена линија, са које се изводи, треба да буде обавештена о томе шта ће се испред ове радити. Без тих припрема не само што се неће успети, већ се може довести до кризе и сама главна линија.
Последњих дана у главном у овоме погледу добивени су задовољавајући резултати, јер стално имамо по неког заробљеника; само у овом правцу треба енергично продужити.
3) Према наређењу команданта III. армије стављена је батерија дугачких топова 120 мм. са левог одсека на расположење команданту Дунавске дивизије. А с обзиром на ситуацију наредио сам да му се стави на расположење и вод хаубичке батерије и 2. пољска батерија (сем 1 оруђа) на левом одсеку“.
Дејство Дунавске дивизије
Извештаји о борби у току дана достављени су команданту III. армије под ОБр. 555, 560, 561. Све трупе одржале су своје положаје.
Дејство Вардарске дивизије
Командант дивизије издао је овога дана својим трупама наређење ОБр. 1051 ове садржине:
,,Из досадашњих извештаја види се да фронт наше дивизије нападају 4 бугарска пешадиска пука и то: 10., 30., 23. и делови 51. пука. По свему изгледа да се противник јача артилеријом. Његова хаубичка батерија пласирана око к. 983 код карауле, чини нам доста штете.
Када је положај добро утврђен и кад су батерије добро укопане проценти губитака су мали мада је артилериска ватра јака. Са тога разлога неопходно је потребно унети енергије што више да се посао утврђивања што енергичније продужи и то непрестанце кад то ситуација дозволи. Онај старешина, који уложи енергије више, уштедеће крв својих војника и сачуваће сигурно положај. Препреке од жица одмах постављати пред првом линијом утврђивања.
Позади гребена положаја око 60 корачаји да резерве копају линију утврђивања, која ће служити за (бољу одбрану) сигурност одржавања положаја ако се где прва линија случајно изгуби. Та ће задња линија служити за заклон резерви од артилериске ватре и одмор. Између предње и задње линије одбране да се израде саобраћајнице за сигуран излаз у неколико праваца, две до три на једном одсеку, како то команданти за сходно нађу. Добро треба запамтити да је тежиште одбране на одржању прве линије и да у случају потребе, резерве саобраћајницама могу да ојачају прву линију.
Из опште стратегиско – тактичке ситуације овај се положај не сме напустити и његова је моћ у сигурном гађању трупа и солидном утврђивању. У предњим рововима имати доста муниције а нарочито бомби. За сада је најпрече поставити жицу пред положајем. Ако треба још жице, тражите ми, у вези мојих досадањих наређења. Сви команданти да обиђу своје одсеке и нареде допуну утврђивања. Оне јединице које израде саобраћајнице, даће сигурност својим командантима, да обиђу своје положаје, што је по морал трупа неопходно а то је и дужност команданата, кад год борбено затишје то дозволи. Команданту десног одсека нарочито препоручујем да оба своја пододсека што боље организује, косу Ребрасту, спојницу између њега и 22. пука да ојача жицом и да чету не оставља позади на шумовитом вису у пасивној улози, него да је пренесе напред и што више утврди положај те чете.
Надам се да ће команданти увидети, мада је тло каменито, да је неопходно ради економије људи ове мере предузети, неодуговлачити и час пре извршити“.
Коњичка дивизија
Од Врховне команде примљена је депеша ОБр. 4135 од 25. августа ове садржине:
„Молим, да ли је на правцима преко Лапсиста и Кајалара и на којој линији констатовано присуство непријатеља, а ако јесте на којим правцима и са којом снагом?
Сем тога известите, до којих места допиру извиђачки делови Коњичке дивизије, најзад известите да ли је шта сумњиво примећено у држању месног становништва на реону поседнутом Коњичком дивизијом?“
На основу предњег наређења командант Коњичке дивизије доставио је Врховној команди у 2 часа извештај ОБр. 1144 у овоме:
,,На целокупној просторији, коју осигурава и извиђа ова дивизија, до овог часа није примећено никакво присуство непријатеља. Извиђачки делови допрли су до линије Кожани – Џума – Кајалар – Катраница.
У држању месног становништва до овог часа ништа сумњиво није примећено“.
Од команданта 2. коњичке бригаде примљен је извештај:
ОБр. 367 од 25. августа
„Данас пре подне стигао је један вод француских Шасера, који ће у јутру да извиђа пут Његош -Катраница. У 19 час. стигао је начелник интендантуре једне Француске дивизије – ппуковник, који се налази у Вертекопу. Са њим сам разговарао и рече ми: Сад долази цела једна Француска дивизија да заузме Његушку планину до реке Арабице. Он је дошао да види какав је пут за дотур хране и где да образује магацине а потом се вратио у Вертекоп“.
У 16 часова примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4220 у овоме:
„Обратите што већу пажњу на правац: Верија – Кајалар и Верија – Кожане“.
Командант Коњичке дивизије доставио је предње наређење команданту 1. коњичке бригаде, с тим да предузме потребне мере да извиђање у наведеним правцима буде што потпуније.