27. август, Извештаји и наређења Врховне команде

Извештаји

Врховна команда примила је у току 27. августа ове важније извештаје:

Од војног изасланика у Румунији

Пов. Бр. 1146 од 24. августа

„Румунија формира од резервних трупа још 6. и 7. корпус од којих 6. за утврђени логор Букурешт. Назначени команданти корпуса и дивизија.
Из Рениа имам извештај, конвенција потписана. Руском корпусу у коме је наша дивизија офанзиван покрет за 27. август“.

Од војног изасланика у Атини

Депеша од 26. августа

„На захтев сила споразума данас је потписан указ којим се поставља за начелника Главног Ђенералштаба грчки ђенерал Москопулос, досадањи командант III. корпуса, на место ђенерала Дусманиса. Једновремено је смењен и начелник Оперативног одељења Главног Ђенералшаба ппуковник Метакса. Молим доставити и г. Министру Војном“.

Од Источне Француске војске

Бр. 1337 од 26. августа

„Операциска наредба Бр. 266 за г. ђенерала Бастона:
1) Одред ђенерала Бастона (175. пешад. пук, 1 маршевски пук Афрички, 1 дивизион од 75 мм., 1 дивизион од 65 мм., 3 ескадрона из 1. пука Афричких шасера) има за задатак, да за случај потребе, појача трупе ђенерала Васића и да им осигурава леви бок од Островског језера до предела око Џуме, заједно са деловима Српске војске, који се већ ту налазе.
2) Ђенерал Бастон ће распоредити дивизион од 75 мм. на српском фронту према наређењима, која ће му издати ђенерал Васић, одређујући задатак тога дивизиона. 175. пешадиски пук ће бити скупљен у Острову, спреман да се крене у појачање на фронт Дунавске дивизије, и то на први захтев ђенерала Васића. 1. маршевски Афрички пук и дивизион од 65 мм. биће овако распоређени:
а) 1 батаљон и једна батерија у пределу око Острова, за евентуално чување Катраничког пука, заједно са српским одредом, који се ту већ налази.
б) 1 батаљон и 1 батерија западно од Наусте.
в) 1 батаљон и 1 батерија јз. од Наусте.
Групе под б) и в) имаће за задатак да забране непријатељу приступ на висове Вермион Орос. За случај напада ти ће батаљони бранити кланце а одржаваће везу са српским трупама, које оперишу у томе пределу.
3) Авијатичарска ескадрила ће припремити место за спуштање у Острову и кооперисаће у поправци гађања француске артилерије.
4) Штаб одреда ће бити у Острову“.
ђенерал Кордоније с. р.

Из кабинета Министра Војног

Строго Пов. Бр. 120 од 26. августа

,,Имам извештаја да Румунија врло пажљиво прати догађаје на Солунском фронту. И ако јој је цела војска потпуно мобилисана до 23. августа и око 28. треба да уђе у акцију, ипак није искључена могућност, да покуша добити још који дан у времену, изговарајући се на неизвесну ситуацију на Солунском фронту. У досадањим догађајима код Солуна Румунија није тај повод нашла, мада је с друге стране губитку Флорине изгледа поклонила више пажње но што заслужује а није искључена могућност, да потражи изговора у томе, што савезничка офанзива код Солуна још није почела. Достављајући предње молим, да Врховна команда има ово у виду и да својим билтенима о ситуацији на војишту даје облик, који ће повољно утицати на духове у Румунији. Мислим да би било корисно издати један експозе о току операција последњих дана, којим би се губитку Флорине одузео онај значај, какав му се са бугарске стране жели да створи“.

Од војног изасланика у Румунији

Пов. Бр. 1147 од 26. августа

„Бугарски званични извештај од 26. августа 1916. године скраћен гласи: 22. августа заузели смо варош Касторију и Добровољачки батаљон одбацили на југ. 21. августа по заузимању јако утврђених српских положаја на планини Малка Ниџе напали смо 22. августа Дунавску дивизију и Вардарску на положајима њиховим новим: манастир Св. Спиридон – Чеганска планина и заробили 7 официра, 200 војника, 5 нових француских топова, 9 кара све са запрегом, мноштво пушака модела овогодишњих и 15 вагона. Борба се продужује. Дефинитивно смо заузели положаје Џемат – јери северно од Острова. У Моглени Шумадиска дивизија напада положај Кукуруз – Ковина но одбачена са великим губитцима. Долином Вардара артилериске борбе. Југозападно од Дојрана напади одбијени. Француски пешад. пук № 176 изгубио пола своје јачине. Лева обала Струме очишћена од непријатеља. Наступајући јужно од Драме, Бугари су одбили 1 ескадрон коњице ка Орфану и сад имамо целу железничку пругу Окчилар – Серез“.

Телефонски извештаји

27. августа 1916. године

7 часова

Пуковник Миловановић – пуковнику Марићу

„Код Дринске и Вардарске дивизије ноћ углавном прошла на миру.
Код Дунавске дивизије непријатељ је вршио 3 напада на центар. Напад први отпочео је око 24 а последњи – трећи – око 4 часа јутра. Сва три напада су потпуно одбијени. Један непријатељски батаљон распрштен нашим контра нападом.
Наши су остали на својим местима.
Од јутрос ређа артилериска и пешадиска ватра“.

15.40 часова

Пуковник Лазаревић из II. армије – пуковнику Калафатовићу

„Командант нашег пука према Ветренику добио је импресију, да је непријатељ према њему ослабио и у артилерији и у пешадији и тражио одобрење да напада, које му је дато од команданта дивизије и од подне он је предузео напад. Резултат непознат“.

16.10 часова

Пуковник Димитријевић – пуковнику Калафатовићу

„После ноћашњег напада непријатељ је данас неактиван. Ретка артилериска ватра. При ноћашњем одбијању бугарских напада погинула су два бугарска официра и остала у нашим рукама, из 51. пука. На једном од њих нађена је и заповест за напад. Јужно од језера ништа ново“.

Наређења (Извештаји) Врховне команде

ОБр. 4256
Маршалу Двора,
г. Министру Војном

,,Част ми је доставити распоред руских снага на дан 27. августа 1916. године, с молбом на употребу.
Да би се још боље видела надмоћност Руса над Аустро – Немцима, достављају се следеће напомене:
Сваки руски корпус има 2 пешадиске дивизије и 1 дивизион хаубичке артилерије од 120 мм.
По потреби корпусу се придаје по један или више дивизиона тешке артилерије.
Пешадиска дивизија је састављена од: 4 пешадиска пука од по 4 батаљона (1.000 људи); 16 батаљона пешадије и једна артилериска бригада од 3 дивизиона од по 3 батерије: 36 топова.
Брдска артилерија се придаје дивизији кад је потребно, а сада је сва на југозападном фронту код ђенерала Брусилова и на Кавказу.
Попуна људи је потпуно осигурана. Попуна људи се врши из маршевих батаљона и чета, који се држе близу војишта а ови се попуњавају из запасних батаљона, који су јаки 2.000 – 15.000 људи, где се и обука изводи.
Попуна муниције се врши из мунициских паркова и покретних магацина.
Пешадиске и артилериске муниције имају довољно, но за тешку артилерију имају знатно мање.
Осталог ратног материјала имају довољно, сем запрежног али задобивеним пленом ово се стање још више побољшало.
Аустро – Немачке дивизије су састава 4 или 3 пешадиска пука од по 4 батаљона: 16 или 12 батаљона јачине 600 до 1.000 људи, који се врло тешко попуњавају јер су резерве готово све исцрпљене. Попуна се врши од војника понова успособљених обвезника и рекрута из најмлађих класа од 18 – 20 година. У почетку руске офанзиве, маја месеца ове године, наређено је аустро -угарским рекрутима комисијама да се спреми контигенат од 1.000.000 војника без обзира на квалитет и да се позову сви официри са боловања.
Немци су пред почетак офанзиве савезника имали у резерви 700.000 војника.
Савезници од почетка офанзиве до 25. ов. мес. имају заробљеника и плена на Европском ратишту:

Официра Војника Топова Митраљеза Бацача мина
Руси 7964 358558 452 1300 371
Французи 372 25740 101 213 26
Енглези 202 13004 59 66 30
Италијани 320 25320 20 8
Свега: 8858 422622 632 1579 427

ОБр. 4257
Г. Министру Војном

„Молим да се што пре пошаљу у Солун сви способни војници са Крфа и из Бизерте, пошто су потребни за попуну губитака, који су настали услед отпочетих операција“.

ОБр. 4266
Маршалу Двора,
Министру Војном,
ђенералу Сарају, Милну, Артамонову,
свима страним војним изасланицима

„Стање 26. августа 1916. године:
I. армија. – Артилериска борба предњих делова. Примећено да Бугари постављају мештане испред својих предстража, који паљењем ватре дају знак о доласку наших патрола.
II. армија. – На фронту Тимочке дивизије повремена артилериска и пешадиска ватра. На фронту Шумадиске дивизије локалне борбе на целом фронту иницијативом наших трупа. Тучење непријатељских батерија са коректуром са аероплана.
Испред Катунца наше трупе су од 17. ов. мес. покопале 234 бугарска леша, међу којима 3 официра. На Пожарској коси избројено је преко 250 бугарских лешева у распадању. Поред тога велики број лешева налази се на местима којима се не може прићи због непријатељске ватре.
III. армија. – Дринска дивизија – затишје.
Дунавска дивизија. – У току целог дана силна артилериска борба нарочито око 14 час. Непријатељски дугачки топови дејствовали су са Кајмакчалана (један) са Совича (1 до 2) и од Горничева (један). Непријатељски пешад. напад против десног крила ове дивизије почео је око 9.30 час. са 2 пука и у 19 час. непријатељска пешадија је стигла на даљину од 300 – 400 метара. Напад је вршен и на центар.
У току ноћи 26./27. августа Бугари су покушали од поноћи до 4 часа три напада, који су потпуно одбијени нашом ватром и контра нападима.
На фронту Вардарске дивизије било је јаке артилериске и пешадиске ватре без пешадиских напада.
Јужно од језера без промене. Непријатељски делови држе линију Нови Град – Елевиш – Чагџилар – Ракита и утврђују се на коти 540 и 529.
Аеропланским извиђањем нису примећени никакви покрети непријатељских трупа на просторији Кравица – Прилеп – Битољ – Кемали. Наши авијатичари су бацили 36 бомби на железничку станицу у Баници“.

ОБр. 4268
Команданту I. и III. армије,
шефу авијатичке команде

„По указаној потреби наређујем: да се још данас упуте привремено из ескадриле I. армије 3 аероплана за појачање ескадриле III. армије. Шеф авијатичке команде издаће потребна наређења“.

ОБр. 4285
Команданту I. и II. армије

„Нека ми изволи командант послати у што краћем року извештај каква је комуникациска веза између просторија коју држи његова армија и суседне просторије коју држи за (I.) II. армија, за (II.) I. армија; могу ли се и којим путевима кретати кола, артилерија и аутомобили а којим товарна стока? Ако се не може кретати артилерија, кола и аутомобили, онда који је то пут, који би се најлакше и за које време и са којом снагом могао најбрже поправити, па да се артилерија, кола и аутомобили могу њим кретати из долине Магленице на просторију Гуменџа – Ливади – Купа и обратно? Одговорити о пријему“.

ОБр. 4292
Маршалу Двора,
г. Министру Војном

„Стање 27. августа у 16 часова:
I. армија: обична канонада. За бивак између Сркади Леген и Гушет Балкана погрешком осматрача јављено је јуче, да је нов, у ствари он је и раније постојао.
II. армија: пошто је добивена импресија, да је непријатељ ослабљен на Ветренику предузели су делови Шумадиске дивизије у подне напад на ту тачку, који се још продужује са успехом.
III. армија: активност непријатељска како артилериска тако и пешадиска данас је знатно ослабила, вероватно због јучерашњих и ноћних великих губитака. Због тога се данас води само слаба артилериска борба. У ноћашњим нападима на Дунавску дивизију између осталих учествовао је и 51. бугарски пук. Два официра из тога пука погинула су при тим нападима и њихови лешеви остали су у нашим рукама. Код једног од њих нађена је пуковска заповест за напад, која ће вам се доставити у целости чим буде стигла у Врховну команду. Јужно од језера ништа ново“.

ОБр. 4303
Команданту II. армије

„Молим наредите, да се провери, да ли непријатељ употребљује и даље гранате са загушљивим гасовима, и пошаље овој команди детаљнији извештај о томе“.

Српски званични извештај

Солун, 27. августа 1916. године

„26. август. На фронту Моглене наша се акција наставља успешно. Све се боље потврђује, да су Бугари (ноћним препадом) на овом фронту имали великих губитака. Ноћним препадом 26./27. ов. мес. наше су трупе отеле нове бугарске ровове на падинама Ветреника и одбиле све непријатељске контра нападе. Тако само испред једне тачке наше су трупе закопале 234 бугарска леша од којих су три официра, испред друге тачке избројено је 250 бугарских лешева. Најзад многи бугарски лешеви нису могли бити избројани пошто се налазе на зони тученој непријатељском артилериском ватром.
У правцу Флорине ситуација је непромењена. Сви бугарски покушаји против наших положаја потпуно су пропали и ако су довукли и тешку артилерију, коју ми у осталом тучемо енергично. Ноћу 26./27. ов. мес. Бугари су покушали три напада, али су нашом ватром и силним контра нападима разјурени и натерани у бегство. Наши авијатичари били су веома активни“.

Слични чланци: