27. август, Операције српских армија

Операције I. армије

У току ноћи 26./27. августа на фронту армије мирно. Са десног одсека избачено синоћ неколико артилериских метака на бугарске положаје.
Стање у току дана било је овако:
„Пре подне артилерија десног одсека тукла је просторију позади Сркади Легена. По подне француска артилерија на Виолету тукла је са неколико метака Ла Бос и косе позади Гушети Балкана. Бугарска артилерија није одговарала. Пешачке акције није било. Патроле, јутрос упућене ка Сркади Легену, чуле су копање рупа и побијање коља пред непријатељским рововима. Патроле упућене ка с. Нанте, осмотриле су непријатељске групице од по 10 – 12 људи позади зидане ограде у селу. Осим овога на фронту армије у току дана ништа значајније (из извештаја Моравске дивизије ОБр. 841 у 18.30 час. и осматрача поручника Богића у 18 часова).
Командант 122. Француске дивизије известио је са ОБр. 824-3 од 25. августа, да су оруђа тешке артилерије (155 мм.) намештена на Љубичасте Гребене, одакле су у стању дејствовати испред фронта Моравске дивизије на Сркади Леген“.

Операције II. армије

У 5.18 часова примљен је од команданта Шумадиске дивизије извештај ОБр. 1315 (послат у 4.55 часова) ове садржине:
„Синоћ око 20 часова, делови 2. батаљона 12. пука изненадним препадом заузели су предње непријатељске ровове на источној рудини Ветреника, који су се налазили на 50 метара испред наших ровова, пре него што је непријатељ могао исте посести. У исто време један вод заузео је угао шуме источно од ових ровова.
У 20.45 час. непријатељ је масом светлећих ракетли осветљавао пред терен, а у исто време нападао центар, а потом постепено цео фронт на Ветренику, али је одбијен нашом ватром и бомбама.
У 21.30 час. непријатељ је напао на центар и десно крило, а у 21.55 час. на центар и лево крило осветљујући предтерен ракетлама и бацајући бомбе из бацача, али је оба пута био одбијен нашом снажном ватром.
Ови су напади обнављани у 24.10, у 1.35 и 4 часа, али су сви одбијени нашом ватром уз садејство наше артилерије.
Пушкарање с времена на време још траје.
На десном одсеку у току ноћи с времена на време пушкарање.
На фронту левог пододсека левог одсека ноћ прошла на миру“.
У 9 часова примљен је од команданта Тимочке дивизије извештај ОБр. 1259 (послат у 8.50 часова):
„У току ноћи 26./27. августа десно крило леве колоне измакло се за 500 метара у напред и дошло на саму ивицу села Зборског. Том приликом прошло је на чаркама. Детаљнији извештај послаће се накнадно.
Сада у 8.30 час. затишје; никакви непријатељски покрети нису запажени.
Артилерија десног крила Шумадиске дивизије туче непријатељску батерију на Преслапу. Осматрање дејства врши се са аероплана“.
У 11.15 час. начелник штаба Шумадиске дивизије телефоном јавио је следеће:
„Командант 12. пука констатовао је да је непријатељ јако ослабио своје трупе на Ветренику и изјавио је, да рачуна да ће моћи заузети Ветреник без великих жртава. Командант дивизије му је ово одобрио. Нападу ће предходити јака артилериска ватра свију батерија, управљених на Ветреник, која ће отпочети у подне. Једновремено ће се вршити притисак у правцу Голог Била, пред Катраницом и на Пожарској коси. Командант дивизије моли за наређење:
1) Да Тимочка дивизија, у колико јој је могућно врши притисак у правцу Преслапа, поглавито артилериском ватром, и
2) Да аероплан за реглажу артилериске ватре буде код Ветреника у подне“.
На основу предњег извештаја командант II. армије наредио је телефоном:
а) У 11.25 часова команданту Тимочке дивизије:
„Шумадиска дивизија ће вршити напад на Ветерник и вршити притисак у правцу Голог Била, командант Тимочке дивизије у колико му је могуће вршиће притисак у правцу Преслапа, и то артилериском ватром, ако му је немогуће да то врши и пешадијом. Артилерија Шумадиске дивизије отпочеће дејство у подне“.
б) У 11.30 час. саопштено је начелнику штаба Шумадиске дивизије препорука да се приликом напада пази на то, да трупе не буду одбачене од Ветреника и да се сачува оно што је до сада заузето.
У 12.30 час. примљен је од команданта Тимочке дивизије извештај ОБр. 1260 (послат у 12 часова):
„У 12 часова на фронту ове дивизије затишје“.
У 13.20 час. саопштено је из штаба армије начелнику штаба Шумадиске дивизије, да аероплани не могу поћи у летење пре 16 часова.
У 15.10 часова саопштено је команданту Тимочке дивизије телефоном наређење команданта армије да јаче туче Преслап својом артилеријом, те да се код непријатеља створи утисак да се и у том правцу врши напад; а из штаба Тимочке дивизије одговорено је: да је батерија одређена да туче Преслап, нађена од непријатељске артилерије, али да ће одмах одговорити ватром, чим престане ватра непријатељске артилерије.
Поводом овога саопштено је начелнику штаба Шумадиске дивизије телефоном: да је батерија Тимочке дивизије, одређена да туче Преслап, нађена од непријатељске артилерије, али да ће одмах отворити ватру, чим престане ватра непријатељске артилерије, и скренута му је пажња: да би и део артилерије Шумадиске дивизије са њеног десног крила требао да туче Преслап.
У даљем току дана примио је командант II. армије ове важније извештаје:

Од команданта Тимочке дивизије

ОБр. 1264 у 15.35 час.

„Артилерија леве колоне туче с времена на време Преслап и с. Зборско. Под заштитом ове ватре упућују се јаче патроле у село ради извиђања, од чијег ће резултата зависити даљи рад. Непријатељска артилерија са Преслапа туче долину Белицу, тражећи наше батерије. На десном крилу мирно“.

Од команданта Шумадиске дивизије

ОБр. 1326 у 16.15 час.

„Ситуација од 12 часова до 15 часова развијала се овако:
1) У 12 сати почео је снажно бомбардовање Голог Била и Ветреника са јачом груписаном артилериском ватром на Ветреник и продужава се безпрекидно. Дејство врло добро.
2) У 13.15 часова отпочиње пешадија покрет у напред. До тог времена с непријатељске стране јавила се само артилерија са Голог Била и свега једним метком с Ветреника.
3) У 13.30 час. непријатељ отвара пушчану и митраљеску ватру.
4) Наша пешадија од Катунца и Пожарских положаја у 13.30 час. предузима покрет у напред. Непријатељ не туче Катунац и Пожарске положаје. Командант 19. пука мисли да је непријатељска артилерија данас бројно мања, но икад до сад.
5) У 13.55 часова по подне наша пешадија, која напада на Ветреник дошла је до препреке од жице испред шумица на Ветренику и почела да је сече. Непријатељ дејствује са гребена неуредном пешад. ватром.
6) У 14.15 час. пешадија дошла на 20 – 30 метара од бугарских ровова и туче се бомбама с непријатељем.
7) У 14.25 час. јављају да је снага на кршу Ветреника: 2 митраљеза и око 50 пушака. Пошто се ту непријатељу ништа не може пушчаном ватром упућена су мања одељења у обилазак.
8) Напад се и даље продужује“.

ОБр. 1331 у 19.25 час.

„Ситуација у 18 часова оваква је:
1) Трупе према Голом Билу својим десним крилом налазе се сада, где су и пре биле, левим су подишле до самих препрека од жице.
2) Трупе, које нападају Ветреник, налазе се на 200 до 250 метара од Шумице на Ветренику. Напад се продужава постепеним пребацивањем групица у напред. Покрету нарочито смета митраљеска ватра слабог непријатељског одељења са камењара на Ветренику. Упућена су бомбашка одељења у обилазак да ове слабе делове протерају.
3) Напад на шумовиту чуку северно од Г. Пожара продужава се. На овај су откривена два непријатељска брдска топа“.

Од команданта Тимочке дивизије

ОБр. 1266 у 19.25 час.

Стање од 15 до 18.40 часова:
„После артилериске припреме упућене су јаке патроле у село Зборско и ка Преслапу. Прве, чим су заишле у село, дочекане су ватром из утврђених кућа и ровова, израђених у самом селу. Друге су одмах дочекане јаком пешадиском ватром са падина Преслапа и њом заустављене. Наша је артилерија продужила даљу припрему, што је изазвало јаку непријатељску артилер. ватру. Редом су ступиле у акцију: непријатељска брдска батерија са Кожуха, пољска са Преслапа, а у 16 час. и брдска хаубичка батерија са Кожуха. Најпре је тучена наша артилерија па је непријатељ део ватре управио против пешадиских положаја треће косе и десног крила положаја према Зборском. После припреме овом ватром, која је трајала до 17.30 час. непријатељ се појачао према трећој коси једном а према селу Зборском другом получетом, па је прешао у напад. Напад на трећу косу задржан је нашом артилериском ватром, а према Зборском борба се води. Потом је непријатељ понова ојачао своје десно крило (према трећој Зборској коси) и сад припрема напад. Артилериска ватра на обе стране врло јака; пешадиска за сад (18.40 час.) још ретка. Борба се продужава“.

ОБр. 1269 у 23.57 час.

„После јаке припреме артилеријом непријатељ је вечерас око 19 часова извршио напад једновремено на десно и лево крило леве колоне. Напад је трајао кратко време и непријатељ је задржан у наступању. Наша получета која је била на коси најближој Преслапу повукла се на другу косу, пошто је официр, који је њоме командовао, контузован – како ме је телефоном известио командант 15. пука. Лево крило непријатељско задржало се у с. Зборском, а да ли је десним крилом заузео косу која је најближа Преслапу, још се није могло утврдити.
Против пешадије и артилерије леве колоне дејствовале су ове непријатељске, артилериске групе:
2 брдске хаубице и 4 брдска топа са Кожуха, 1 пољска брзометна батерија (Крупова) и 1 пољска хаубичка 120 мм. батерија са Преслапа; 1 пољска брзометна батерија са Прашеника и Дудоника и 1 брдска брзометна батерија са Голог Била.
Јачина непријатељске пешадије код Зборског је око 3 чете, а према левом крилу леве колоне није се могла оценити.
Због згодно постављених непријатељских оруђа на доминирајућем терену и разних врста тих оруђа, непријатељска артилерија је била у великој надмоћности над артилеријом леве колоне, мада је ова, и ако је била нађена од непријатељске артилерије, енергично дејствовала, колико јој је то било могућно.
По извештају команданта леве колоне хаубичка полубатерија, која је до сада била на десном крилу Шумадиске дивизије и до данас помагала дејство артилерије леве колоне против Преслапа, вечерас није била на досадашњем месту и није учествовала у гађању непријатељске артилерије на Преслапу те је с тога дејство артилерије леве колоне било у том правцу слабије. Добро би било ако је могућно, да се та хаубичка полубатерија опет пласира тако, да може тући Преслап“.
(Види тачку 3 под 3 од 28. августа).

Дејство Тимочке дивизије

На основу раније изнетог телефонског извештаја команданта II. армије, да ће Шумадиска дивизија вршити напад на Ветреник и наређења да командант Тимочке дивизије у колико му буде могуће врши притисак у правцу Преслапа, издао је командант Тимочке дивизије командантима колона наређење ОБр. 1263, да напад трупа Шумадиске дивизије помогну на овај начин:
а) Најпре артилерија леве колоне туче Преслап и Кожух. Циљ паралисати дејство непријатељске артилерије са ових положаја, да би се олакшало трупама на десном крилу Шумадиске дивизије и да би се паралисала непријатељска ватра против положаја пешадије леве колоне.
б) Потом: покрет слабијих извиђачких делова у напред, ка Преслапу, одакле је и колико је могућно. Циљ да се види да ли и са Преслапа има каквих покрета и претећи нападом задржати непријатеља према себи.
в) Трупе леве и десне колоне остају на својим положајима, спремне: било да одбију евентуалне непријатељске нападе, било за покрет у напред.
г) Ватра артилерије леве колоне почиње у подне, чим артилерија Шумадиске дивизије отпочне дејство.
Напомена: Ова заповест издата команданту леве колоне преко телефона у 11.40, а у 11.45 час. извештен преко телефона и командант десне колоне.

Дејство Шумадиске дивизије

За напад на Ветреник издао је командант Шумадиске дивизије у 11.20 часова заповест ОБр. 1320 ове садржине:
,,По извештају команданта 12. пука има изгледа да се непријатељ ослабио према њему и да се може заузети гребен на Ветренику.
Поводом овога командант левог одсека решио се да нападне непријатеља на Ветренику и заузме га.
Одобравајући потпуно ову одлуку команданта левог одсека наређујем:
1) Да напад на непријатеља на Ветренику отпочне данас у 12 часова у подне.
2) Да команданти оба одсека јаком артилериском ватром и покретом пешадије упапред спрече непријатеља, да шаље појачања и резерве на Ветреник са осталих делова његовог фронта.
3) Да командант целокупне артилерије сконцентрише најјачу ватру на Ветреник из својих оруђа, која га тући могу, те да се на тај начин спреми и потпомогне напад пешадије.
4) Да командант опште резерве прати пажљиво развој напада код 12. пука, како би га могао или у нападу потпомоћи или одбити евентуални контра напад непријатеља при избијању наших трупа на Ветреник, ако би се овај покушао са јачом снагом“.

Операције III. армије

Командант III. армије примио је у току 27. августа ове важније извештаје:

Од команданта Дринске дивизије

ОБр. 1657 од 6 час.

„Сем обичног пушкарања у току ноћи ничег новог. Јутрос је непријатељска артилерија почела да туче наше ровове на левом одсеку“.

ОБр. 1660 од 11.15 час.

„Ситуација до 10 часова:
1) Непријатељска артилерија туче средњи и леви одсек.
2) Делови непријатељске пешадије (око једне чете) прикупљају се према десном крилу левог одсека о око 2 – 3 чете према левом крилу левог одсека.
3) Јуче осмотрени непријатељски паркови код Бањичке железничке станице смањени су а код осталих паркова стање непромењено“.

ОБр. 1661 од 11.15 час.

„Бугарски заробљеник из 56. пука изјавио је: у долини р. Брода Бугари су претрпели велике губитке од наше унакрсне артилериске ватре. Три батаљона 56. пука и 3 батаљона 11. пука налазе се на левој обали р. Брода у једној линији. Услед великих губитака војници су заплашени“.

ОБр. 1677 од 8.45 час.

„Непријатељ је данас уопште био активнији. Артилериском ватром тукао је поједине делове положаја, нарочито средњег и левог одсека. Док две његове хаубице искључиво су дејствовале против Чеганских положаја“.

Од команданта Дунавске дивизије

ОБр. 569 од 12 час.

,,У допуну извештаја ОБр. 563 према накнадном извештају команданта 17. пешад. пука нападала су два батаљона на лево а један батаљон на десно крило тог пука. Јаким и успешним дејством рововске батерије непријатељу, који је нападао на лево крило, нанесени су велики губитци, после чега је непријатељ журно одступио пред целим фронтом 17. пешад. пука.
На 8. пешад. пук напао је један батаљон 15. бугарског пешад. пука са деловима 51. и 52. пука. Заробљен је један војник из 15. пука и по његовој изјави у непријатељским рововима налазе се и младићи од 18 година. Укупну јачину непријатеља пред левим крилом ове дивизије командант одсека цени најмање један пешад. пук. У току напада непријатељске три чете успеле су око 5 час. јутра да упадну у ровове 2. и 3. чете 2. батаљона 8. пешад. пука али су налетом 3. батаљона 22. пешад. пука биле одбачене у року од 10 минута са знатним губитцима.
Од 7 час. артилериска борба на целом фронту ове дивизије.
Крајње десно крило на коти 1500 јако тучено унакрсном непријатељском ватром са Совича и од Горничева. Непријатељски делови прикупљају се северозападно од коте 1500 (левом крилу 14. пука) и командант одсека мисли да се непријатељ групише за напад на 14. пук (десно крило десног одсека).
Пред центром десног одсека за сада ничег новог.
Лево крило десног одсека (17. пук) непријатељ туче јаком артилериском ватром.
На фронту левог одсека ничег новог.
Од 11 час. непријатељска артилериска ватра је ређа“.

ОБр. 577 од 17 час.

„Према исказима заробљеника и нађеним заповестима утврђен је следећи распоред непријатељских снага пред фронтом Вардарске и ове дивизије:
Коњичка бригада на правцу преко Соровића штити десни бок, с тим да једним коњичким пуком дејствује на с. Коларци – Острово.
1. бригада 8. дивизије – пуковник Серафимов: 10. и 30. пешад. пук дејствује на Св. Спиридон ка Чакоњу.
3. резервна бригада 6. дивизије: 51. и 52. пешад. пук са 2 батаљона 15. пука дејствује на фронт ове дивизије и то: 51. пук са 3. батаљоном 15. пука против левог одсека ове дивизије; 52. пешад. пук против левог крила десног одсека ове дивизије и један батаљон 15. пука, који је био у резерви, нападао је ноћу 23./24. тек. мес. на центар десног одсека, уметањем између 52. и 12. пука.
Колона пуковника Попова: 12. и 55. пук дејствује против центра и десног одсека ове дивизије и то: 12. пешад. пук против коте 1500 и шумовите косе јужно фронтом са запада; 55. резервни пешад. пук против коте 1500 фронтом са севера.
Лево од колоне Попова налази се 11. и 56. пешад. пук.
Напад 3. резервне бригаде 6. дивизије и 12. пешад. пука потпомаже 18. артилериски пук (пуковник Дочев) од две групе, а сем тога 12. пешад. пуку придате су 3. батерије 6. пољског арт. пука.
По изјави заробљеника један батаљои 15. пука остао је као посада у Битољу, а две чете у неком другом месту“.

ОБр. 580 од 17.45 час.

„У досадањим борбама Дебанжова брдска оруђа показала су се неиздржљива и искварила су се врло брзо. Данас је постао неупотребљив и последњи топ брдског дивизиона ове дивизије, тако да је дивизион остао потпуно без оруђа. Молим да се овој дивизији што хитније упути брдска артилерија. До сада у саставу ове дивизије су две брдске батерије Вардарске дивизије. Сем горњег и две хаубице 120 мм. покварене су и требају оправке“.

ОБр. 581 од 18 час.

„Стање на фронту ове дивизије следеће:
1) Десни одсек: непријатељ је у току по подне обасипао повремено врло јаком артилериском ватром нарочито коту 1500.
2) Леви одсек: повремена обострана артилериска ватра.
Дејство непријатељске артилерије пред фронтом ове дивизије данас је много слабије но јуче“.

ОБр. 593 од 22 часа

„Од 18.30 часова непријатељ је отпочео тући јаком артилериском ватром цео десни одсек, а нарочито коту 1500. Око 19 часова ова је ватра била најжешћа.
Тучена овом најснажнијом непријатељском артилериском ватром која је разривала ровове, и угрожена непријатељском пешадијом, која је наступала, наша посада на коти 1500 напустила је у 19.30 часова своје утврђење.
У 19.20 часова наша пешадија снажно потпомогнута нашом артилеријом, предузела је контра напад, вратила се у своје ровове и одбила је непријатељски напад.
Непријатељска артилерија тукла је коту 1500 до 20.10 час. али већ без већих резултата.
Утврђено је да је непријатељ, приликом јутрошњег напада претрпео врло јаке губитке; међу погинулим су два официра – командири чета, рањен командант батаљона, а заробљена су два официра“.

Од команданта Вардарске дивизије

ОБр. 1062

Стање пред фронтом дивизије у току ноћи 26./27. августа:
„Према центру дивизиског распореда непријатељ је у три маха предузимао напад густим стројевима у више реди од 23.30 часова јутра. Сви су напади снажном ватром одбијени са великим губитцима код непријатеља. Први је напад отпочео онда када су наши делови отпочели да подижу жице пред рововима. Слабо пушкарање на крајњем десном и левом крилу распореда“.

ОБр. 1076

„У току целог дана на фронту дивизије владало је затишје са повременом слабом пешадиском и артилериском ватром“.

Од ппуковника Мијушковића

„Ноћ 26./27. августа прошла је на миру“.

Од ппуковника Поповића

„Ноћ је прошла на миру, није примећено ништа ново“.

Наређења команданта III. армије

Команданту одреда пуковнику Васићу наређено је да се спречи сваки саобраћај грчких војника и мештана у опште кроз наше линије и око бокова.

ОБр. 1679 – Командантима потчињених дивизија

„Код изгинулих бугарских официра нашли смо заповест и рапорте из којих се види, да су им поједини батаљони тако растројени да се не могу борити, него се само прикупљају.
То је ваше дело јунаци и живели нам!
Из њихових заповести види се, да они желе да вас изненаде нападом ноћу и у зору.
Надајте се, бољи сте јунаци од њих. Боље је да стражарите па њихово лукавство смрћу да кажњавате“.

ОБр. 1649 – Командантима потчињених дивизија

„Све француске батерије дугачких топова од 120 мм. које се налазе на фронту ове армије стављају се под команду команданта армиске артилерије пуковника Милоша Михаиловића“.

Дејство Дринске дивизије

Командант Дринске дивизије издао је својим трупама у 22 часа наређење ОБр. 1684 ове садржине:
„У току дана према фронту ове дивизије непријатељ је био активнији. Његова артилерија повремено је тукла поједине делове нашег положаја, али без резултата. Примећено је прикупљање његових пешадиских делова према десном и левом крилу левог одсека. Према левом крилу непријатељ је остао где је и раније био. Сваки његов покушај у напред је заустављен.
Код Дунавске дивизије стање непромењено. Шумадиска дивизија и даље напредује у своме нападу. Прошле ноћи на јуриш је заузет један ров на Ветренику.
Својим наређењем ОБр. 1653 од данас командант III. армије саопштава:
„Код изгинулих бугарских официра нашли смо заповести и рапорте из којих се види, да су им поједини батаљони тако растројени, да се не могу борити, него их само прикупљати.
То је ваше дело јунаци.
Из тих се заповести види да они желе да вас изненаде нападом ноћу и у зору.
Не дајте се. Бољи сте јунаци од њих, боље је да стражарите по целу ноћ па њихово лукавство смрћу кажњавате.

Наређујем:

1) Дивизија има да брани одсудно своје положаје.
2) С обзиром на предње наређење команданта III. армије као и на познату наклоност Бугара да препадом покушавају постигнуће оних циљева, које дању под нашом ватром не могу остварити, продужити и даље интензиван рад на предтерену, јер у том погледу трупе ове дивизије дале су добре резултате. Ниједан део наших положаја није био до сада изненађен; увек је непријатељ наишао на нашу јаку и унакрсну ватру. Једино ми је остало нејасно, како су се они непријатељски делови могли привући на 100 метара испред наших ровова пред десним крилом левог одсека, када при томе није дошло ни до интензивније пешадиске ватре“.

Дејство Дунавске дивизије

Код ове дивизије у току 27. августа било је артилериске ватре јаче према десном а слабије према левом крилу. Око 18.30 часова непријатељ је јаком артилериском ватром обасуо к. 1500 и око 19 часова извршио напад. Успео је да потисне наше предње пешадиске делове, али је контра нападом и дејством артилерије одбивен, претрпев велике губитке, а наши делови заузели су своје раније положаје.
Командант Дунавске дивизије издао је 27. августа ове важније заповести:

ОБр. 572 у 14 час.

„Да би се садањи положаји могли одржати наређујем:
1) Да се стрељачки опкопи подубе за став стојећи и ојачају. Постарати се да се преко камена набаци слој земље 30 – 40 см. дебљине (ако је нема на лицу места, преносити је из удоља ноћу у кесама за земљу и шаторским крилима).
2) Стрељачке опкопе везати саобраћајницама уназад до резерава, тако, да на одсеку једног батаљона буде најмање две саобраћајнице.
3) Стрељачке опкопе маскирати, старајући се да маска не буде једноставна те да пада у очи непријатељу. Маску треба обнављати ако је од грања чим почне да се сасушује а то суво скинуто грање употребити као лажне опкопе; на каменитом земљишту грудобран споља обложити кесама са земљом, што ће послужити и као маска и као заштитни слој од непријатељских зрна.
4) Пионири, уз припомоћ пешад. пионирских одељења, да поставе препреке од жица пред стрељачким опкопима, удољима, јаругама и уопште свима осетљивим местима, остављајући потребне пролазе 10 – 20 метара ширине, за које припремити крстила у близини у заклону, с тим да за њих увек има нарочито одређених људи, који ће их према потреби затварати и отварати. Где на месту препрека има шуме, крстила, нису потребна за пролазе, већ позади пролаза, на 10 -20 метара треба израдити другу линију мреже – заграду – која ће прелазити крајеве пролаза за десетак метара, а на крајевима те друге мреже имати укотурене жице за затварање на брзу руку отвора од крајева те заграде до прелаза у првој мрежи.
5) Резерве преко нужног одмора употребљавати за израду пасивних заклона, саобраћајница до стрељачких опкопа и у назад, те да се обезбеди и заклони саобраћај с позадином. У први мах, где је терен обрастао, постарати се да се створи прикривен саобраћај, а потом га и обезбедити од ватре, израђујући праве саобраћајнице.
6) У пасивним заклонима израђивати покривена склоништа – настрешнице и лаке блиндаже.
7) Израдити резервне опкопе за митраљезе, те да по потреби могу мењати места.
8) Уопште рад на утврђивању не обустављати никако, већ се користити сваком приликом где може дању иначе ноћу, да се опкопи, склоништа и саобраћајнице доведу до нормалног типа, а препреке поставити свуда у 4 – 5 реда.
9) Потребне кесе за земљу и велики алат (ашове, пијуке, сикире, ћускије итд.) тражити“.

ОБр. 573 у 14.15 час.

,,У циљу одмора најзаморенијих делова наређујем:
1) Да командант левог одсека упути 22. пешад. пук команданту десног одсека за смену 17. пешад. пука.
Батаљон из одсечне резерве и команданта 22. пука упутити одмах ради упознавања терена.
2) Да командант десног одсека нареди и регулише извршење смене између 17. и 22. пука, с тим, да у састав 22. пешад. пука уђе и 3. батаљон 21. пешад. пука.
Предузети све мере да се за време смене не деси никакво изненађење и да се смена изврши у реду.
17. пешад. пук, по извршеној смени прикупиће се јужно од 18. пешад. пука и ући ће у дивизиску резерву.
3) Да командант дивизиске резерве стави на расположење команданту левог одсека 9. пешад. пук а команданту десног одсека један батаљон 18. пешад. пука“.

ОБр. 574 у 15 час.

„Командант ће настати да се сваки тренутак затишја користи за утврђивање трупа на својим положајима; ровове подубити, да би се добио што већи заклон; радити траверзе, да би се заклонили од бочне ватре; израђивати саобраћајнице што више и да су што дубље, те да се осигура саобраћај и за све резерве израдити што боље пасивне заклоне. Само на овај начин можете сачувати наше трупе од губитака“.

Дејство Вардарске дивизије

У току рада овога дана лукави ноћни напади бугарске пешадије били су добро кажњени. Непријатељ је увидео да у нападима дању не може да успе, услед нашег отпора и јаке ватре а нарочито артилериске. Покушаји ноћних предузећа показивали су неуспесима да бугарска пешадија и ако ефективима много јача не може се мерити са нашим пешацима.
Командант Вардарске дивизије доставио је овога дана својим трупама наређење ОБр. 1087 у овоме:
,,На фронту III. армије стигла су следећа француска појачања:
1) Још две дугачке батерије 120 мм. Тешких топова има свега 4 батерије.
2) Дивизион пољске артилерије од 3 батерије, који ће сутра бити на положају Дунавске дивизије.
3) Један пешадиски пук стигао је у Острово и ноћас ће стићи у подножје планине према Чегану.
4) 29. августа стићи ће у Катраницу три француска ескадрона на коњима и 12 пољских топова 75 мм.“.
Једна Вардарска дивизија овога дана била је:
„Људи 12.854, пушака 6.978, митраљеза 41, топова 32“.

Коњичка дивизија

У току 27. августа на фронту дивизије ништа ново.

Слични чланци: