Извештаји
Врховна команда примила је у току 28. августа ове важније извештаје:
Из кабинета Министра Војног
Пов. Ф. Ђ. Бр. 1588 од 27. августа
„Пуковник Хаџић депешом Бр. 429 од 23. августа јавља: „Његово Величанство Цар Руски, преко команданта корпуса ђенерала Заинчковског послао је дивизији депешом свој Царски поздрав за успех дивизије у њеним скорим операцијама“.
Од делегата ђенерала Рашића
Бр. 243 од 8. августа
,,На представку ђенерала Жофра француски Министар Војни одобрио је придавање смањене коморе на пет српских пукова III. позива. Сваки од ових пукова добиће: 14 јахаћих коња: 1 за штаб 1 за занатлиску чету и по 1 за сваку од 12 чета. 30 захамљених коња од којих су 2 резервна. Дакле укупно за свих 5 пукова: 70 јахаћих коња и 150 теглећих. Пошиљка ове коморе извршиће се одмах после извршеног транспортовања стоке и материјала предвиђеног за српску коњичку дивизију“.
Од ђенерала Кордоније команданта француске Источне армије
Бр. 1348-3 од 27. августа (у преводу)
„Ђенерал Дов, примиће команду над француском и српском артилеријом, која стоји на расположењу ђенерала Васића и биће под командом ђенерала Васића.
Српска авијатика, ојачана једним делом ескадриле француске Источне армије, биће под командом ђенерала Дове, у погледу њене употребе за реглажу артилерије“.
7.30 часова
Пуковник Димитријевић из III. армије – пуковнику Калафатовићу
„У току ноћи 27./28. августа Бугари су напали на Дунавску дивизију, али су одбијени. Има од јуче два заробљена бугарска официра и више војника“.
15.40 часова
Пуковник Лазић из I. армије – пуковнику Калафатовићу
„Ништа ново на фронту I. армије“.
15.45 часова
Пуковник Димитријевић – пуковнику Калафатовићу
„Ништа ново. По подне око 14 час. Бугари су почели тешком артилеријом да бомбардују положаје Вардарске дивизије.
Командант армије са Престолонаследником отишао на положај“.
15.50 часова
Пуковник Лазаревић из II. армије – пуковнику Калафатовићу
„Ништа ново. Тешка 15 см. батерија, која је требала јуче да стигне, још није стигла. Тек ће сутра бити транспортована железницом у Вертекоп“.
Наређења (Извештаји) Врховне команде
ОБр. 4306
Команданту I., II. и III. армије
„Предузете су потребне мере по извештају команданта II. армије ОБр. 1390 од 23. августа. Треба обратити нарочиту пажњу и предузети најенергичније мере, да мештани не одају непријатељу места наших трупа а нарочито места наше артилерије. Са оваквим бити немилосрдан“.
ОБр. 4307
Команданту III. армије
„Француска команда саопштава, да је за команданта српске и француске артилерије одређен ђенерал Дов.
Молим известите да ли је ово у споразуму са том командом и како је уређено командовање француских трупа придатим вашој армији“.
ОБр. 4317
Маршалу Двора,
г. Министру Војном,
ђенералу Сарају, Милну, Артоманову
„Стање у току 27. августа:
I. армија: без промене.
II. армија: Шумадиска дивизија продужава успешно своју офанзиву поглавито у правцу Ветерника. Веома тежак терен чини је спором. Бугарски контра напади у току ноћи 27./28. августа остали су без успеха.
III. армија: Много слабија активност Бугара но 26. око 19 час. они су напали на коту 1500, али су нашим контра нападом одбачени назад. У току ноћи 27./28. августа напали су на центар Дунавске дивизије, али су и ту одбијени. При овим борбама заробили смо 2 бугарска официра и доста војника чији се број још тачно незна. Јужно од језера ништа ново. Аеропланским извиђањем просторије: Флорина – Рула – Костур – Кајалар – Кожани – Верија нису нигде откривене непријатељске трупе сем на путу Костур – Кожани где се код Чукур амбрара налазила доста јака трупа на месту и код Сариханлира око 200 људи у колони двојних редова у правцу Кожана. Није се могло оценити, да ли су ово грчке или непријатељске трупе. Сем тога на планини Шињаку примећен је логор од 30 великих колиба, које не изгледа да су војничке“.
ОБр. 4347
Стање 28. августа у 16 часова:
,,На фронту I.и II. армије без промене.
На фронту III. армије у главном затишје. Око 14 час. Бугари су почели бомбардовати фронт Вардарске дивизије тешким оруђима“.
ОБр. 4349
Командантима I., II., III. армије и
команданту Коњичке дивизије
„Румунија је објавила рат Аустро – Угарској и још данас отпочеће акцију.
Италија је објавила рат Немачкој.
Саопштити трупама“.
Српски званичан извештај
Солун, 28. августа 1916. године
„На дан 27. августа наше трупе у Моглени продужиле су своје нападе и отеле више бугарских ровова на разним тачкама. Уобичајени бугарски ноћни контра напади остају као и увек без успеха.
У правцу Флорине активност бугарска је ослабила. Два ноћна напада 27./28. ов. мес. потпуно су пропала нашим контра нападима, при којима смо заробили два бугарска официра са доста војника; међу бугарским лешевима налазе се и 2 официра.
Наши храбри авијатичари сваког дана воде борбу са непријатељским аеропланима, натерујући их стално у бегство“.
Резиме операција од 17. до 28. августа на фронту Српске војске
(Штампано у „Ратном дневнику“)
„Непријатељски комуникеи и штампа хтели би да представе бугарско наступање у предео Флорине, Корче и Костура као неку победу над тамошњим српским трупама.
У истини ствар стоји овако:
Крајње лево крило Српске војске увек се налазило на висовима северозападно од Острова, тачно онде где се и сада налази после толико слављене бугарске офанзиве. У пределу Флорине и западно од Охридског језера налазили су се само наши слабији осматрачки делови састављени од нередовних трупа, без и једног јединог топа.
При нападу Бугара, предњи делови нашег крајњег левог крила повукли су се од 17. до 20. августа на своје главне положаје, а нередовне трупе у правцу југа.
Од 20. августа до данас Бугари нису имали апсолутно никаквог успеха против нашег главног положаја и нису кренули ни једну стопу у напред. У пределу Моглене напротив наша се офанзива успешно наставља. Бугарски губитци како у мртвима и рањенима тако и у заробљенима најмање су дупло већи од наших. Бугарски заробљеници су прегладнели, поцепани и морално пали. Отворено изјављују да неће да се бију за Германе и Турке. Њихово опште мизерно стање улива сажаљење код наших војника и служи као најсигурније средство против многобројних бугарских китњастих прогласа, којима позивају наше војнике на предају.
Целокупан бугарски успех своди се дакле на заузимање грчке територије коју нико није ни бранио, а по цену великих жртава што ће непосредно имати доброг утицаја на наше операције које предстоје на Балкану“.