Операције I. армије
Ноћ 27./28. августа прошла је на миру.
Стање у току 28. августа било је овако:
Са неколико метака пољске артилерије на десном одсеку спречено је непријатељу утврђивање једног ћувика на Сркади Легену. У току целог дана непријатељ је избацио неколико метака на положаје десног одсека, без резултата. На левом одсеку повремене чарке између патрола. У 10.30 часова француска артилерија тукла ровове на Гушети Балкану. Пешачке акције није било. Непријатељ извлачи храну из с. Нанте. Предузете су мере, да му се ово спречи. Осим овога на фронту армије у току дана 28. тек. мес. ништа значајније (извештај команданта Моравске дивизије ОБр. 851 у 18.30 час. и осматрача капетана Д. Стефановића у 18.30 час.).
Командант I. армије издао је командиру ескадриле I. армије заповест ОБр. 1129 за будуће летење у овоме:
„Утврдити: места непријатељских фортификација (отпорне тачке), њихову узајамну везу опкопима; да ли су фортификациски објекти појачани препречним средствима, димензије ових, њихово удаљење од ватрене линије објеката, број њихових редова; да ли су ровови са надстрешницама; какви су прилази утврђеним линијама; предтерен (откривен, пошумљен, стрмен, каменит, јаруге итд.); број утврђених линија и њихову узајамну везу саобраћајницама, њихову организацију одбране – уопште цео систем утврђења“.
Операције II. армије
Командант II. армије примио је у току 28. августа ове важније извештаје:
Од команданта Тимочке дивизије
ОБр. 1270 од 5.10 час.
„Један непријатељски вод спустио се синоћ око 22 часа са Кожуха у правцу с. Извора. Упућен један наш вод у томе правцу и непријатељски вод потиснут је после кратког пушкарања. Код леве колоне стање непромењено. Непријатељ није ништа предузимао у току ноћи“.
ОБр. 1277 од 9.50 час.
„На фронту ове дивизије затишје.
Никакво кретање код непријатеља није запажено“.
ОБр. 1279 од 12.40 час.
„На фронту ове дивизије у подне затишје“.
ОБр. 1281 од 15.05 час.
„У 15 часова на фронту дивизије мирно“.
ОБр. 1285 од 20 час.
„На фронту дивизије данас није било борбе.
Са десног крила примећено у 17.30 часова кретање товарне стоке на источној падини Кожуха, који је наша артилерија ставила под ретку ватру. Према левом крилу није запажен никакав покрет“.
ОБр. 1289
„Борбама и извиђањем могли су се до сада прикупити ови податци о непријатељу према фронту дивизије:
1) Распоред непријатељске пешадије:
а) Није познато коликом снагом непријатељ располаже између Плаке и Бистрице; зна се само да око села Тушина има непријатељских делова.
б) На одсеку између Плаке и Белице (Кожух и његове источне и јужне падине) досад откривено око једног батаљона. Поуздано је утврђено (из хартија, нађених код погинулих непријатељских војника), да су 19. августа нападале наше делове на ћувику Трестеничке косе 3. и 4. чета 1. батаљона 45. пука. Међутим, по извештају команданта батаљона који је овај ћувик бранио, непријатељ је у нападу имао цео батаљон, дакле 1. батаљон 45. пука.
Незна се где су остали батаљони овога пука, али је поуздано, да непријатељских пешадиских делова (са митраљезима) има на југозападним падинама Кожуха, на страни која према с. Зборском пада у Белицу. Вероватно је, према томе, да су то делови овога пука; а по томе, што је запажено комуницирање између села Тушина и Кожуха, вероватно је да се одсек 45. пука протеже источно од Плаке, можда до Бистрице.
в) Утврђено је, да је у борби 22. и у борби 27. августа непријатељ показао код с. Зборског најмање око једног батаљона. Нађена су писма код погинулих непријатељских војника из којих се види да је то био 3. батаљон 24. пука (погинули војници код којих су нађена писма били су из 10. чете овога пука).
Поуздано се незна где су остали батаљони овога пука. Међутим, како је Преслап главни непријатељски положај (који је добро и утврђен), а не село Зборско и падина Преслапа која се ка овом селу спушта, мора се претпоставити: да непријатељ на Преслапу има јачу снагу него што је ова која му је на предњем положају. Вероватно је, према томе, да је остатак 24. пука на Преслапу или бар два батаљона овога пука.
г) Командант батаљона на Трестеничкој коси помиње у свом извештају, да је непријатељски батаљон који је нападао вис на овој коси био састављен од људи разнога узраста: било је и младића и старијих људи, а неки су вели, имали своје (народно) одело.
2) Распоред артилерије:
а) Група од 4 брдска топа и 2 брдске хаубице на Кожуху.
Место брдске батерије пре неки дан било је на југозападној падини Кожуха, али је ту нађена. У јучерашњој борби изгледа, њено је место било на самом врху Кожуха.
Хаубичка брдска батерија изгледа да је постављена на гребену Кожуха, нешто уназад (можда где је слово ,,К“ од речи ,,Дудоник“). По свој прилици, то ће бити иста батерија која туче (можда само једним оруђем) наше положаје код Фуштана.
б) Група од једне пољске брзометне (система Круп) и једне пољске хаубичке 12 см. батерије на Преслапу.
Пољска батерија откривена је раније, а хаубичка батерија први пут се јавила у јучерашњој борби (нађени су упаљачи).
Тачно место ни једне ни друге није познато. Ни аеропланским извиђањем нису се могле открити (пољска батерија била је нађена, али је пре два дана променила место).
в) Једна пољска брзометна батерија на коси Прашеник – Дудовик. Ни њено место није тачније познато.
г) Једна батерија (вероватно брдска) северно од с. Тушина; ближе гребену.
д) Једна брдска батерија на Голом Билу (фронт Шумадиске дивизије), која бочном па и леђном ватром туче косе јужно од Зборског.
3) Утврђења:
а) На Кожуху, одмах испод самог врха, израђен је дугачак, једноставан ров који обавија врх.
б) Преслап је јаче утврђен. На њему су два, а на неким местима (отпорне тачке) и три реда ровова. Испред њих су препреке од жице, у два појаса, удаљена један од другог на 30 – 40 метара, сваки са по три реда коља.
в) Утврђена је и падина Преслапа ка Зборском (предњи положај), као и само село, у коме су куће на јужној ивици удешене за одбрану“.
Од команданта Шумадиске дивизије
ОБр. 1338 од 4.55 час.
„Ситуација до 4 часа:
1) Према Голом Билу слабо пушкарање предњих делова.
2) Синоћ око 21.15 час. непријатељ је почео осветљавати ракетлама и куглама наше ровове на Ветренику, а затим је отворио пушчану ватру из ровова и почео бацати бомбе.
С наше стране одговорено је пешад. и артилериском ватром.
Ово се исто поновило и око 22 часа и после тога времена чује се повремено слабо пушкарање, које се продужило преко целе ноћи.
На осталом делу фронта ноћ је прошла на миру“.
ОБр. 1351 од 12 час.
„Од јутрос па до подне било је на фронту дивизије затишје. Непријатељ изгледа артилеријом тежег калибра, са Доброг Поља тукао Биџо Малу“.
ОБр. 1356 од 19.50 час.
„1) Дан је у главном прошао на миру. Наша артилерија гађала је да провери елементе.
2) Ноћ 27./28. ов. мес. код Г. Пожара 1 редов 8. чете 2. батаљона 29. пука изјавио је: његов батаљон је у првом борбеном реду према с. Г. Пожару. Иза њега 3. батаљон 29. пука у резерви.
Где су остала 2 батаљона 29. пука незна.
Два батаљона 46. пука према Катунцу, а један западно од његовог батаљона.
Чуо је да је 32. пук лево – источно од 46. пука.
Вели, да је чуо, да официри међу собом говоре, како је 29. пук при нападу на Катунац изгубио 800 људи.
Говори да су војници 1. батаљона 29. пука, кад су им наредили да нападају, спустили пушке и изјавили да неће да нападају већ само хоће да остану у рововима.
Детаљно саслушање послаће се“.
ОБр. 1357 од 21.30 час.
„Тражио сам од команданата одсека и целокупне артилерије да ми доставе податке о распореду и јачини непријатеља према њима.
Добијени податци ови су:
1) Командант десног одсека цени да на простору од Пороја до Баховске јаруге има непријатељ два батаљона и 8 митраљеза, који припадају 32. пешад. пуку. Налазим, да је ова оцена претерана, и у колико сам ја лично до сада оценио, на том простору непријатељ има око 1 батаљона са 2 – 3 митраљеза.
2) Командант левог одсека, сходно добивеним извештајима цени: да су на Ветернику 2 батаљона 32. пешад. пука, према Катунцу 1 батаљон 46. пука, према Пожару 2. и 3. батаљон 29. пука, западно од њих 1 батаљон 46. пука. Слажем се са овом оценом, да се сходно вечерашњем исказу једног заробљеника из 46. пука 3. батаљона овога пука налази негде између Доброг Поља и Катунца.
Где је остатак 29. пука није познато. Вероватно, да је у резерви на Добром Пољу, а можда је и према Дринској дивизији, како то командант Дринске дивизије јавља, само ја сумњам да су оба батаљона тамо.
4. батаљон 32. пука вероватно да је у резерви иза фронта: Голо Било – Ветерник и ближе Ветернику.
3) Командант артилерије цени овако распоред и јачину непријатељске артилерије:
а) Преслап: 7 пољских топова и 2 брдске батерије;
б) Голо Било: 1 брдска батерија;
в) На коси између Шлема и Ветерника 2 брдска топа;
г) На Ветернику до 25. ов. мес. 3 артилериске групе: 1 пољска и 1 брдска на западном делу Ветерника, трећа брдска на највишем делу Ветерника. Од 25. ов. мес. јавља се од ових група само пољска, која врло често мења положај;
д) На Кравици 1 пољска батерија;
ђ) На Добром Пољу 2 пољске батерије и један хаубички вод 12 см.;
е) На Пожарској чуки 1 брдска батерија;
ж) Са положаја Козјак – Тополац јављају се повремено две пољске батерије, једна од Козјака а друга од Половеца.
У колико сам могао осмотрити дању и ноћу рад и дејство непријатељске артилерије изгледа ми ова оцена о јачини непријатељске артилерије претерана. Ценим:
а) Преслап: 3 групе непријатељске артилерије по 2 топа;
б) Голо Било: вод брдске артилерије (ово јавља и командант десног одсека);
в) Западно од Шлема: 1 – 2 топа;
г) Ветерник: 4 – 6 топова;
д) Кравица: 1 вод;
ђ) Добро Поље: 1 батерија пољска и 1 хаубичка;
е) Пожарска чука: 1 вод;
ж) Козјак – Тополец: има артилерије. Нисам још могао оценити колико“.
Наређења команданта II. армије
ОБр. 1546 – Командантима Тимочке и Шумадиске дивизије
„Сутра 29. ов. мес. стижу у Вертекоп 4 дугачка топа 155 мм., од којих стављам под команду команданта Шумадиске дивизије три, а команданту Тимочке дивизије један.
Изволеће командант наредити да се пожури довршавање припрема за намештање и употребу ових топова.
Топ за Тимочку дивизију одвућиће се у Костурјану из Колоне, с тога да се ту пошаље официр, који ће га одвести до полоаја“.
Операције III. армије
Командант III. армије примио је у току 28. августа ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 1688 од 5 час.
„Према накнадном извештају команданта десног одсека:
1) Непријатељ је јуче око 16.30 часова из једног свог топа са правца од Доброг Поља тукао косу северно од с. Г. Родива а највише дејствовао против места где се налази изгорели непријатељски аероплан.
2) Као резултат јучерашњег насилног извиђања дознало се да има: једна чета на Шумовитој коси, једна чета на Кочобеју и један батаљон на линији Плоча – Кара Тепе“.
ОБр. 1689 од 6 час.
,,У току ноћи слабије пушкарање. Непријатељска чета која се привукла пред десним крилом левог одсека на 100 метара растројена је бомбама“.
ОБр. 1699 од 20.30 час.
,,У току дана пушкарање патрола и повремена артилериска ватра. Један непријатељски аероплан регулисавао је артилериску ватру на Чеганским положајима. У 10.30 час. запажено је у покрету 12 непријатељских кола од с. Сетине до с. Старе Попадије. Ту је терет из кола претоварен на коње, који су отишли уз долину р. Брода“.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 594 од 6 час.
,,У току ноћи непријатељ је око 23 часа мањим својим деловима покушао да квари жичне препреке пред левим крилом десног одсека, али је одмах одбијен. У 23.15 час. непријатељ у јачини до две чете напао је на центар и лево крило десног одсека, али је до 24 час. тај напад одбијен нашом пешадиском и артилериском ватром.
Пред левим одсеком ништа ново“.
ОБр. 597 од 11 час.
„Од две брдске батерије из састава Вардарске дивизије, које се налазе на фоонту ове дивизије једна батерија има исправан само један топ. Према томе ова дивизија располаже у овом тренутку свега са 5 брдских топова. Неопходно је потребно да се овој дивизији што пре пошаље 12 брдских топова, да би се могло постићи јединство артилериске ватре на целом фронту ове дивизије“.
ОБр. 500 од 12 час.
„У току пре подне на фронту ове дивизије владало је затишје“.
ОБр. 604 од 18 час.
„У току по подне на фронту ове дивизије повремена артилериска ватра. Непријатељска неактивност у току дана примећена је“.
Од команданта Вардарске дивизије
ОБр. 1089
,,Стање у току ноћи 27./28. августа: Углавном ноћ прошла на миру. Слабо пушкарање и артилериска ватра. У 5.45 час. 28. августа заузет је један ћувик пред левим крилом и поседнут једним нашим водом. Наша артилерија у току ноћи помагала је Дунавску дивизију“.
ОБр. 1091
„Командант брдског дивизиона са ОБр. 92 од данас известио је, да му је од 10 оруђа остало свега 3 способна за дејство. И ова три оруђа са тешком се муком употребљавају, тако да у случају промене положаја и они се не могу употребити. С тога молим да се најхитније топови овога дивизиона замене новим, брзометним калибра 65 мм., пошто је брдска артилерија неопходно потребна. Такође молим да се што пре упути са оправке или замени четврто оруђе хаубичке батерије, као и да се што пре упути друга хаубичка батерија за ову дивизију“.
ОБр. 1096
Стање на фронту дивизије у току 28. августа:
„У току дана слабо обострано пушкарање и јака артилериска ватра од једне хаубичке батерије код Горничева. Од 19.30 час. непријатељ је отпочео напад на лево крило десног одсека са снагом од 3 батаљона. У 20.45 часова овај је напад задржат и непријатељ се зауставио местимично на 100 – 200 метара. Напад је задржат нашом јаком артилериском ватром, митраљеском и пешачком“.
Од пуковника Васића
ОБр. 2 од 27. августа
„Примио сам команду над одредом. До данас, 20 часова под мојом командом налази се:
1) Армиска коњица – 2 ескадрона.
2) 3. батаљон 14. пешад. пука са 4 митраљеза и једним водом Дебанжових топова.
3) Добровољачки одред ппуковника Војина Поповића.
4) Штаб 2. коњичке бригаде и 4. коњички пук.
5) Батаљон Срба добровољаца.
6) 3. завојиште Дунавске дивизије.
Бројна стања нисам добио до овог часа.
Данас по подне обишао сам десни одсек положаја, на коме је 3. батаљон 14. пешад. пука. Детаљан извештај послаћу накнадно“.
ОБр. 5 у 12 час.
„На фронту одреда ничег новог. Примећено је да противник увече спушта своје стражаре ближе ка р. Налбандкеју – Дереси а да их у јутру повлачи на положај“.
ОБр. 16 у 22.45 час.
Стање у току 28. августа:
„Командант десног одсека у 19.45 час. јавља да непријатељска коњица крстари гредом Нови Град – Елевиш – Чалџилар, спуштају се и ниже, али не до саме реке Налдбандкеј – Дереси. Наше патроле наишле на противничко стражарско одељење источно од Елевиша. Командант левог одсека јавља, да официр осматрач са коте 850 јавља: да се од Ђилинча за Чалџилар крећу у 14.45 час., 4 бугарске чете пешадије и нешто коњице. 2 – 3 ескадрона непријатеља иду у колони за Рудник. Изгледа да поседају косу од Рудника ка Чалџилару. Ескадрон 70 – 80 сабаља а чета око 240 људи. Два ескадрона косом отишла ка с. Руднику а један ескадрон ка коти 649. Пешадија остала код Новог села. У 20 час. исти јавља да су се два ескадрона вратила увече ка Елевишу. Командант армиске коњице дошао је у везу са Коњичком дивизијом код с. Џуме“.
Дејство Дринске дивизије
Командант Дринске дивизије издао је својим трупама у 22 часа заповест ОБр. 1700 ове садржине:
„Непријатељска пешадија пред фронтом ове дивизије није показала никакву активност. Артилерија северно од бачија Попадија Кулбелери бацила је неколико метака на к. 1600.
Код суседних дивизија у току дана затишје.
Наређујем:
1) Задатак дивизије као досад.
2) Хазенови топови употребљени на левом одсеку дали су врло добре резултате; поред материјалног дејства овога оруђа чини јак морални утицај на непријатеља. Према томе, кад ситуација дозволи извршити употребу оруђа.
3) Данас је са средњег и левог одсека вршена коректура ватре наше тешке артилерије пласиране на десном одсеку. Овакав начин рада, коме је требало одмах приступити, дао је добар резултат.
4) Сматрам за потребно да овим путем одам признање Дринском пионирском полубатаљону на даноноћним напорима, како при утврђивању положаја, тако и при изради комуникација“.
Дејство Дунавске дивизије
Командант Дунавске дивизије учинио је команданту III. армије под ОБр. 605 следећи предлог за похвалу 2. батаљона 14. пука који је одбио напад на к. 1500:
,,У току борбе 27. ов. мес. на к. 1500 истакао се својим одличним и храбрим држањем 2. батаљона 14. пешад. пука из састава Тимочке дивизије. Под најјачом и пакленом непријатељском унакрсном ватром из оруђа разних калибара пошто су му сви осматрачи из предњих ровова били побијени у року од неколико тренутака, и кад се под заклоном густог дима од артилериских зрна непријатељска пешадија у јачини до 2 батаљона кренула напред, 2. батаљон 14. пука снажним и одлучним против нападом одбацио је непријатеља натраг у његове ровове.
За овакво храбро држање, упркос непријатељској бројној надмоћности и тешким губитцима, које је претрпео, молим, да се 2. батаљон 14. пука похвали армиском наредбом“.
Дејство Вардарске дивизије
Преко дана била је узајамна ватра променљиве интензивности. Непријатељски напади одбијени су великим губитцима. И овога дана утврђено је да непријатељ није у стању да има и најмањег резултата у пробоју наше одбранбене линије брањене добро организованом пешадиском и митраљеском ватром а нарочито снажном баражном артилериском ватром.
Коњичка дивизија
На фронту ове дивизије у току 28. августа: ништа ново.