Операције I. армије
Ноћ 28./29. августа прошла на миру.
Стање у току 29. августа било је овакво:
,,Наша извиђачка официрска патрола, упућена јутрос рано са положаја Купе ка ћувику испред Сркади Легена подвукла се у 9 час. под ћувик и отпочела извиђање. Покушај непријатеља, да је у овоме спречи и отклони, осујећен је прецизном ватром пољске артилерије и непријатељ је натеран у бегство. Патрола продужила извиђање са успехом. Резултат извиђања још непознат. У 7.35 час. на Дзени осмотрена једна група људи, вероватно официра, у извиђању, која се у 8.45 час. разишла и једна непријатељска чета која је отишла у североисточном правцу. У 8.55 час. вод хаубичке батерије отворио ватру на камениту косу на Хуму, где се непријатељ утврђивао, а после првог метка разбегао. У 9.30 час. француска артилерија са неколико разорних зрна тукла Гушет Балкан. Непријатељска артилерија одговарала са неколико зрна у правцу Мајадага. Брдска артилерија десног одсека у 10 часова са успехом тукла непријатељске ровове и мања непријатељска одељења на Сркади Легену. На левом крилу пушкарање патрола и артилер. ватра на непријатељска мања одељења, која су се кретала ка с. Нанте, а одмах потом натерана у бегство. У 14.30 час. француска артилерија са неколико зрна тукла западни део Гушети Балкана. Непријатељ није одговарао. У току целог дана непријатељска артилерија нити је тукла наше положаје, нити је одговарала на нашу ватру. У 7.30 час. један непријатељски аероплан летео изнад положаја десног одсека и отишао у правцу Шумадиске дивизије. Пешачке акције није било (извештаји: Моравске дивизије ОБр. 858 у 19.30 час. и осматрача капетана Стефановића у 11 и 18 часова).
Командант Моравске дивизије са ОБр. 840 моли за одобрење, да се становништво села Купа и Ошин исели у позадину пошто су у реону предстража те дивизије.
Са ОБр. 1143 наређено је команданту Моравске дивизије, да се стави у задатак летећем одреду војводе Бабунског, да споразумно са грчким властима изврши исељавање становништва Купе и Ошина на просторију јужно од линије Водена – Јениџе Вардар.
Врховна команда са ОБр. 4375 у 24.55 час. наређује: „Јавите ако потреба захте да Моравска дивизија оде ка Острову. Које путеве могу користити разне колоне, те да се сувим брже стигне? Хитно је“.
Са ОБр. 1149 одговорено је Врховној команди могућни су само ови путеви:
а) Ливади – Гостољубе – Вертекоп итд.
б) Преко Гуменце – Икизлера – Гурбеша – Јениџе Вардар итд.
Први није могућан ни за двоколице, другим могућан и за пољску артилерију.
Операције II. армије
Врховни Командант Њ. Кр. Височанство Престолонаследник Александар, обишао је овог дана фронт II. армије и изјавио команданту армије: да се сада када је видео да су трупе на својим положајима добро ослоњене не боји за II. армију, и препоручио је да се највећа брига уложи у чување трупа од губитака до повољнијих прилика, када ће уложена снага моћи постићи успех са мање губитака.
Командант армије одговорио је да се тако и ради.
,,Било је доста славе, сад треба штедети људство“ завршио је Врховни Командант.
У току пре подне овога дана имао је командант II. армије са начелником штаба Врховне команде састанак у Вертекопу, где је одлучено: да се после оцене дејства дугачким топовима 155 мм. код армије, поднесе извештај Врховној команди о изгледима за успешно напредовање на фронту армије, те да се према томе може донети одлука: да ли да се напад управи са фронта ове армије и пробије фронт непријатељски, или да се напад управи на десно крило непријатељско.
Дејство Тимочке дивизије
Командант Тимочке дивизије доставио је 29. августа команданту II. армије ове важније извештаје:
ОБр. 1293 у 3.55 час.
„Ноћ прошла на миру“.
ОБр. 1298 у 9.20 час.
,,На десном крилу мирно. На левом крилу једна наша батерија, која је променила положај, врши сада реперисање у правцу треће косе и с. Зборског. За сада непријатељ не одговара на ову ватру“.
ОБр. 1300 у 12.40 час.
„На левом крилу реперисање замљишта завршено је у 11 час. Непријатељ није одговарао. На десном крилу избачено је неколико артилериских метака против непријатељских делова код Тушина“.
ОБр. 1302 у 15.45 часова
„У 15.30 час. на фронту дивизије мирно“.
ОБр. 1304 у 19.40 час.
„Данас није било борбе. Артилерија леве колоне реперисала је пре подне ретком ватром земљиште у правцу треће косе села Зборског и западне падине Кожуха. На ову ватру непријатељ није одговарао.
Код десне колоне било је слабо пушкарање на левом крилу. Око 13 часова запажено је да непријатељ помоћу волова одвлачи један топ из с. Тушина у назад. Командант десне колоне известио је о томе артилерију Моравске дивизије, да ова, пошто је у бољим околностима, гађа. Дејство ове артилерије није се могло тачно осмотрити.
Губитака данас нема“.
ОБр. 1309 у 21.35 час.
„Од команданта десне колоне примљен је овога тренутка извештај у овоме:
По извештају командира деснокрилне чете, данас по подне у 16.30 час. прошло је изнад изворног дела Бистрице 6 бугарских чета. Ишле су од Дудице на североисток. У изворном делу Бистрице био им је застанак. Видело се да има јахаћих и 12 – 16 товарних коња“.
Дејство Шумадиске дивизије
Командант дивизије доставио је 29. августа команданту II. армије ове важније извештаје:
ОБр. 1360 у 4.55 час.
„У току ноћи непријатељ је у 19.20 час. отворио јаку пешадиску и митраљеску ватру према нашем десном крилу и центру на Ветренику, покушавајући да изађе из својих ровова. Намера му је осујећена нашом јаком пешадиском и артилериском ватром.
У 20.18 час. непријатељ је отворио јаку пешадиску и митраљеску ватру према целом фронту 12. пука, осветљавајући предтерен светлећим куглама и ракетлама, али не излазећи из ровова.
Наши нису одговарали на ту ватру и он је обуставио дејство.
У 22 и 22.30 час. наша артилерија избацила је неколико метака на непријатеља у правцу 12. пука.
У 24.15 и у 1.30 час. непријатељ према десном крилу 12. пука отворио интензивну пешадиску и митраљеску ватру покушавајући да изађе из ровова. Нашом пешадиском и артилериском ватром намера му је осујећена.
У 2.30 час. јача пешад. ватра са бацањем бомби на целом фронту према 12. пуку. Пушкарање траје дуже време.
На левом пододсеку 2. бригаде ноћ је прошла на миру.
Према десном одсеку ове дивизије преко ноћи је било с времена на време слабије пушкарање.
Рањен је водник митраљеског одељења 1. батаљона 12. пука, активни пешад. поручник Владимир Ж. Михајловић“.
ОБр. 1367 у 12 час.
„Ситуација у 12 часова:
1) Према Голом Билу: мирно.
2) Према Ветренику: наша брдска артилерија од 2 топа, који су извучени до стрељачког строја централног батаљона 12. пешад. пука, туче непријатељску пешадију на камењару на северној ивици Ветреничке шуме, где се налазе и 2 непријатељска митраљеза.
Према Катунцу непријатељска артилерија са северозападне падине Ветреника југозападну страну Катунца.
Према Пожарској коси затишје“.
Наређење команданта II. армије
ОБр. 1570 у 17.55 час. – Команданту Тимочке и Шумадиске дивизије
„Док се не уведу у дејство топови 155 мм. нека се не предузимају напади пешадијом, сем изванредно повољних прилика када би се могао заузети и одржати какав објекат са незнатним жртвама. Чувати трупе од губитака и утврдити се и осигурати заузете положаје од непријатељских напада и артилериске ватре. Вршити извиђања и проучавања објеката и праваца за напад“.
Операције III. армије
Командант III. армије примио је у току 29. августа ове важније извештаје:
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 1705 од 6 час.
,,Сем омањих пушкарања, ноћ је прошла на миру“.
ОБр. 1708 од 9 час.
,,Са к. 1800 јављају, да се данас не види оних 10 великих шатора, који су јуче били у близини Баничке железничке станице. Молим да авиони то провере“.
ОБр. 1221 од 19.20 час.
„На фронту целог дана затишје“.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 609 од 6 час.
,,На фронту ове дивизије затишје преко целе ноћи. Продужујем рад на утврђивању“.
ОБр. 1619 од 18 час.
„У току по подне ове дивизије обострана повремена артилериска ватра. Утврђена је надмоћност наше артилерије на целом фронту. У току по подне упућене су пешадиске патроле испред фронта нашег положаја, које су утврдиле да се непријатељски пешадиски делови налазе на својим ранијим местима“.
ОБр. 620 од 21 час.
„Повремена артилериска ватра на фронту ове дивизије престала око 19 час. Од тог доба затишје. Осматрач, официр, на коти 1800 видео је око 18.30 час. да су 60 бугарских војника у колони по један сишли са Старковог гроба ка с. Сетини“.
Од команданта Вардарске дивизије
ОБр. 1098
„Ноћ 28./29. августа на фронту ове дивизије од 20.45 час. у главном прошла на миру. Слабо пушкарање и артилериска ватра. Непријатељски синоћни напад на центар распореда ове дивизије заустављен је; око 22.30 час. непријатељ се повукао у своје ровове, вероватно услед јаких претрпљених губитака. Напад није више предузимао“.
ОБр. 1115 од 21.35 час.
„На фронту ове дивизије дан је у главном прошао на миру, сем што је било слабог пушкарања и артилериске ватре“.
Од одреда пуковника Васића
ОБр. 17 у 10.50 час.
„Ноћ 28./29. августа прошла је на миру. Активност противничке коњице била је у току прошлог дана врло слаба. Један батаљон француских трупа јавио ми се данас у 7.45 час. и постављен је у резерву на северозападној ивици с. Катранице“.
ОБр. 23 у 13 час.
„Стање на фронту одреда непромењено“.
У 12.30 час.
„У 12.30 час. стигао је ђенерал Бастон са штабом, пуковник Васић ставио му се на расположење“.
ОБр. 28 у 22 часа
„На фронту одреда било је пушкарања ради спречавања извиђања. Један ескадрон наше коњице држи села Кајалар и Налбандкеј по наредби француске дивизије; једна чета Добровољачког одреда налази се на коси северозападно од с. Кајалара“.
Од Француске Источне армије
Бр. 1350-3
Операциска заповест за ђенерала Бастона
„Ђенерал, командант Савезничких армија наредио је:
1) Да ојача фронт српских армија.
2) Да изврши обухват десног непријатељског крила. Према томе:
а) Одредбе посебне заповести Бр. 266 престају да важе.
б) Пуковник Фијоне са 175. пешад. пуком, једним дивизионом 75 мм. из артилерије 156. дивизије и тешком артилеријом раније поменутом, стављен је на расположење ђенералу г. Васићу за извршење првог задатка.
в) 1. пешад. маршевски Афрички пук у целости, брдски дивизион из артилерије 156. дивизије, одмаршоваће на просторију Катраница – Уџана ради извршења другог задатка, заједно са српским трупама које оперишу у овој области. Циљ је овога покрета десно бугарско крило у правцу Чалџилар – Екшису. 1. коњички пук афричких ловаца осигураваће овај покрет на левом боку од бугарске коњице, запажене у области Влахо клисуре. Ђенерал, командант савезничких армија биће захвалан ђенералу Васићу, ако би ставио све српске трупе, које ће узети удела у овом обухватном покрету под команду ђенерала Бастона, који командује француским трупама на овој страни. Дивизион од 75 мм. из артилерије 156. дивизије (мајор Греније) стићи ће у Верију 30. августа у јутро; ђенерал Бастон наредиће да му дође у састав његовог одреда путем Верија – Ишкиплар, ако мисли да је овај покрет довољно заштићен распоредом његових трупа.
Ђенерал Бастон известиће о почетку извршења покрета и доставиће центре где жели да буде снабдевен“.
ђенерал Кордоније с. р.
Од Врховне команде
ОБр. 4362
„Аутотопови стићи ће данас у Острово а 2 батаљона Француза са Граматике ићи ће довече или ноћас у с. Катраницу“.
Наређења (Извештаји) Врховне команде
ОБр. 1737 – Наредба команданта III. армије за 29. август
„У борбама ноћу између 21. и 22. августа ове године непријатељ је вршио силне и огорчене нападе на положаје 17. пешад. пука. Својим јуначким и дивљења достојним држањем 17. пешад. пук је одбио све непријатељске нападе и нанео непријатељу огромне губитке.
Тако исто у борбама 26. ов. мес. држање 17. пешад. пука било је за сваку похвалу, мада је био изложен најјачој ватри непријатељске тешке и лаке артилерије.
У борби 27. ов. мес. ујутру непријатељ је био успео да много надмоћнијом снагом – 51. и делови 52. и 15. пука потисне 2 чете 8. пешад. пука и са три челне чете већ је био избио на положаје тих потиснутих чета. У том моменту 3. батаљон 22. пешад. пука баца се без оклевања на непријатеља и за непуних 10 минута непријатељ је био сатрвен у колико није успео да се стрмоглави у јаруге.
У току борбе 27. ов. мес. на к. 1500 непријатељ је најсилнијом унакрсном ватром из разних калибара тукао наше положаје. У року од неколико тренутака сви осматрачи 2. батаљона 14. пешад. пука били су онеспособљени за борбу. Тада под заклоном густог дима од артилериских зрна непријатељска два батаљона кренула су напред. У том тренутку 2. батаљон 14. пешад. пука снажним и одлучним контра нападом одбацио је непријатеља у пркос великим губитцима које је претрпео.
За ово заиста мушко и јуначко држање у борби, поздрављам цео 17. пешад. пук, 3. батаљон 22. пука и 2. батаљон 14. пука са
Живели дични јунаци наши, и дао Бог да једнако побеђивали!
Командант ђенерал,
М. Васић с. р.“
ОБр. 1717 – Командантима дивизије
,,У Острово су стигли нарочити топови за тучење аероплана; појаву непријатељских аероплана од нарочито постављених патрола одмах телефоном јавити Оперативном одељењу III. армије“.
ОБр. 1720 – Командантима дивизије и пуковнику Васићу
„Код непријатеља се сваког дана примећују извесни покрети вероватно у циљу нових груписања, која нас могу изненадити, ако их благовремено не откријемо. Сем тога улазак Румуније у акцију може изазвати потребу да се непријатељ ослаби на нашем фронту. Да би се сваки покрет могао благовремено открити, командант ће наредити да се официри на осматрачницама непрекидно налазе и да се осматра што даље и у свим правцима, а слати и одељења у појединим правцима где је то могуће. У том циљу и са ескадроном ће се предузимати што чешћа извиђања“.
ОБр. 1227 – Пуковнику Васићу
„Данас стиже код вас ђенерал Бастон, командант свих српско – француских трупа на том правцу. Са вашим одредом у целини ставите се под његову команду и обавестите га о ситуацији“.
ОБр. 1746 – Врховној команди
„Од француских трупа налази се код III. армије:
Један дивизион дугачких 120 мм. топова (једна батерија код Чегана, а једна на простору коте 704 – 632).
175. пешад. пук код Чегана од 28. тек. мес.
Један дивизион пољских топова од 75 мм. код Дунавске дивизије.
2 батерије 155 мм. кратких топова код Островске станице. У пределу с. Катраница – Уџана 1. маршевски пешад. пук, један брдски брзометни дивизион од 65 мм. и нешто коњице. Под командом су ђенерала Бастона, као и цео одред пуковника Д. Васића.
2 ауто – топа у Острову.
Авизиран је долазак за 31. август једне батерије дугачких топова од 155 мм.
Ђенерал Кордоније казао је команданту армије да ће једна француска ескадрила помагати у раду нашу ескадрилу и за исту се спрема аеродром у с. Острову“.
Дејство Дринске дивизије
Командант Дринске дивизије издао је својим трупама у 14 час. наређење ОБр. 1711 у овоме:
„Организација службе и прикупљање података и сређивање истих не даје повољне резултате.
Наређујем:
1) Да команданти одсека и командант артилерије организују службу осматрања на начин, од кога ће се имати некакве користи.
2) За осматраче изабрати официре а по потреби и подофицире, који имају смисла да нешто виде и објасне оно што су видели.
3) Да се најстрожије кажњавају осматрачи који подносе лажне извештаје и немарљиви су“.
Дејство Дунавске дивизије
Командант Дунавске дивизије доставио је команданту III. армије извештај ОБр. 618 ове садржине:
„Наредбом начелника штаба Врховне команде ОБр. 4040 за 21. тек. мес. истакнуто је: како је у досадашњим борбама нарочито код Дунавске дивизије запажено да се извесне старешине не налазе на својим местима и да се не залажу колико је потребно, што је у главном и био узрок неуспесима и недовољној отпорности и жилавости у борби трупа ове дивизије.
Како сам команду над овом дивизијом примио тек 22. тек. мес. увече то ми није познато о држању појединих старешина, да ми се доставе имена старешина, које нису вршиле своју дужност и на које се дотична наредба односи, те према истима предузмем и потребне законске мере.
Према броју губитака у официрима, које је ова дивизија имала у досадашњим борбама и који износе: 28 погинулих, 92 рањених и 16 несталих на бојишту, види се да залагање официра ове дивизије у борбама није било слабо, већ напротив, врло јако. Сем тога за време од како сам примио команду над овом дивизијом, сем једног случаја, нисам апсолутно имао прилике да се пожалим на недовољно залагање официра и старешина; напротив, личним залагањем и самопожртвовањем свију официра и старешина ове дивизије у борбама од 23. тек. мес. до данас извојевано је неколико лепих успеха над непријатељем и у блиској борби зашта су трупе ове дивизије похваљене наредбама тога команданта ОБр. 155 од 24, ОБр. 1634 од 27. и ОБр. 1653 од 27. тек. месеца.
После свега овога, саопштење наредбе начелника штаба Врховне команде ОБр. 4040 од 21. тек. мес. болно је одјекнуло у срцима свију официра и старешина ове дивизије.
С тога молим да се прекор упућен свима старешинама ове дивизије модификује, и да се јавно жигошу и подвргну законској одговорности само они официри и старешине који нису вршили своју дужност“.
Дејство Вардарске дивизије
Командант дивизије издао је 29. августа својим трупама наређење ОБр. 1104 ове садржине:
„Командант III. армије са ОБр. 1720 од 29. овог месеца доставио је: код непријатеља се сваки дан примећују извесни покрети, вероватно у циљу нових груписања, који нас могу изненадити, ако их благовремено не отклонимо.
Сем тога улазак Румуније у акцију може изазвати покрет да се непријатељ ослаби на нашем фронту. Да би се сваки покрет благовремено открио, командант ће наредити да се официри на осматрачницама непрестано налазе и да се осматра што боље и у свима правцима, где је то могуће. У томе циљу и са ескадроном ће се предузимати што чешћа извиђања.
Наређујем:
1) Да команданти одсека одреде официре осматраче, који ће наизменично без прекида вршити осматрање и најмањег непријатељског покрета. Командант десног одсека, нарочито ће одредити једног официра за осматрача на Ребрастој коси.
2) Да команданти нареде, да се одреде најбољи стрелци, који ће стално гађати сваки непријатељски појављени циљ.
Догађаји у току дана карактеришу се у главном затишјем. Непријатељ је био неактиван са разлога вероватно што је имао великих губитака. Наша артилерија је у току дана узнемиравала непријатељску артилерију и пешадију. Рад непријатељске артилерије овога дана био је слаб“.
Коњичка дивизија
Командант ове дивизије примио је у току 29. августа ове важније извештаје:
Од команданта 1. коњичке бригаде
ОБр. 465 у 12.10 час.
„Командант 1. коњичког пука доставља следеће:
Вођа официрске патроле поручник Павловић јавља: Десно сам ухватио везу са француском пешадијом. Један батаљон 1. афричког Зуавског пука са једном брдском батеријом налазе се у селу Ану (село које није обележено на карти а које се налази отприлике око извора р. Арабице на раскрсници путева за Његуш, Франковица, Селе). Једна чета тог батаљона са два брдска топа, по обавештењу командира те чете има да поседне ради заштите пруге, положаје на Његушким планинама од слова „Д“ од речи „Докса“ па на север до с. Сеља“.
ОБр. 483 у 21.10 час.
„Командир извиђачког ескадрона са коте 1620 јавља: вођа патроле поручник Благојевић јавља: данас сам извиђао друм Верија – Кожани – Кајалар, нема ништа ново. Преноћићу у околини Караџалара. Данас у 11.30 час. овде је долазила руска коњичка патрола, вратила се натраг. У 12 часова прошла једна француска официрска патрола, која иде за Џуму. Од вође ове патроле дознао сам, да ће сутра овуда проћи један ескадрон француске коњице“.