30. август, Извештаји и наређења Врховне команде

Извештаји

Врховна команда примила је у току 30. августа ове важније извештаје:

Од Врховне команде Савезничких војсака

Пов. Бр. 111-3 од 29. августа

„Белешку Бр. 1348 од 27. августа г. ђенерала команданта Француске Источне војске треба разумети у том смислу, да ће г. ђенерал Дове у погледу артилерије вршити улогу техничког саветника команданта III. српске армије. Задатак ће му бити, да доведе у склад акцију обеју артилерија, као и акцију обеју авијатика у погледу регулисања гађања“.

Од команданта III. армије

ОБр. 1666 од 28. августа

„За затварање путева, који од Соровића и Кајалара источном страном Островског језера изводе на правцу Острово – Водена, а у колико то ситуација допусти и за енергично дејство у десни бок и позадину непријатељску преко линије Нови Град – Чалџилар ка линији Ајтос – Орехова образован је одред под командом пуковника Душана Васића ове јачине: 3. батаљон 14. пука са 4 митраљеза, батаљон Срба добровољаца, Добровољачки одред ппуковника Војина Поповића, 4. коњички пук, дивизион армиске коњице, Вардарски и Дрински дивизион, коњички ескадрони, 1 вод Дебанжових топова, 1 вод брзометних брдских топова (Мароко), 3. завојиште Дунавске дивизије (без секције). Овај одред почео је дејствовати 27. овог месеца“.

ОБр. 1744 од 30. августа

„У току дана 29. августа било је повремене слабе артилериске ватре без акције пешадије. По један ескадрон наше коњице држи села Кајалар и Налбандкеј, а једна чета Добровољачког одреда налази се на коти северозападно од Кајалара“.

ОБр. 1746 од 29. августа

„Од француских трупа код ове армије има један дивизион дугачких 120 мм. топова, једна батерија пласирана на Јурке Кулбелери, једна батерија у току пласирања источно од к. 1800 а до сада је била код Чегана. Један дивизион дугачких 120 мм. топова; једна батерија код Чегана пласирана 29. ов. мес.; једна батерија на простору к. 704 – к. 632 у дејству од 28. ов. мес. О доласку ових топова нема извештаја ни наређења Врховне команде. 175. пешад. пук налази се код Чегана од 28. ов. мес. Један дивизион пољских брзометних топова 75 мм. стављен на расположење Дунавској дивизији. Једна батерија пласирана 28. ов. мес., друге две ће бити готове за дејство 30. ов. мес. У пуку и дивизиону добивено обавештење од ђенерала Бастона и посебна операциска заповест команданта Француске Источне војске Бр. 267 од 27. ов. мес. Две батерије 155 мм. кратких топова нису употребљене јер су без запреге, тешки су и малог домета. Ппуковник Брусо их је резервисао за каснију употребу. Налазе се код Островске железничке станице. У пределу Катраница – Моралар – Уџана налази се 1. маршевски пук и 1 брдски брзометни дивизион од 3 батерије 65 мм. и нешто коњице. Под командом су ђенерала Бастона. По изјављеној жељи команданта савезничких армија ставио сам под командом ђенерала Бастона цео одред пуковника Васића. Два ауто – топа стигла су у Острово. Авизиран је долазак једне батерије 155 мм. дугачких топова. Ђенерал Кордоније казао је команданту армије, да ће једна француска ескадрила помагати у раду нашу ескадрилу и за ту ескадрилу се спрема аеродром у Острову“.

Од војног изасланика у Атини

ОБр. 73 од 29. августа

,,По извештајима енглеске полиције немачки агенти и даље купују храну у Грчкој и дотурају путем: Кожане – Костур – Флорина. Молим ако је могуће затворити тај пут. Грчки главни Ђенералштаб нема података, да има бугарских трупа јужно од Костура. Вероватно, да су трупе виђене на путу између Костура и Кожана грчке, јер они имају пук на тој просторији. Овога тренутка дошао је румунски посланик и саопштио нашем посланству званично, да је Румунија у рату са Аустро – Угарском“.

Из кабинета Министра Војног

Пов. Ф. Ђ. ОБр. 1611 од 29. августа

„Пуковник Хаџић депешом ОБр. 452 од 26. августа јавља: 27. августа крећем се са дивизијом из Рени Дунавом до Черна Вода. Концентрација код Меџидије 31. ов. мес. биће вероватно цео корпус концентрисан јужно од железничке пруге Черна Вода – Констанца. За сад концентрацију штити једна Румунска дивизија“.

Од ђенералштабног пуковника Марића из Владова – начелнику штаба Врховне команде – Солун

Бр. Службено од 28. августа у 21 час.

„Положај III. армије нарочито Вардарске и Дунавске дивизије врло тежак; терен каменит и безводан; распоред релативно збијен и изложен јакој непријатељској артилериској ватри. Губитци су осетни; до 28. тек. мес. евакуисано рањених 2.290 а оболелих 889 војника. Овакво стање постаје неиздржљиво чак и у случају кад би морал наших трупа остао неокрњен, нашта се не може рачунати с озбиром на физичко и душевно напрезање и претрпљене губитке.
Продужење одбранбене акције на садањим положајима може се усвојити, само ако се организује смењивање у борби ангажованих делова и омогући одмор истих, но и притом губитци су неизбежни.
Ако се нема намера опште офанзиве потребно је бар поправити положај ове армије заузимањем линије к. 1500 – Малка Ниџе – Мала река. Ову би линију требало имати све дотле док се утицај офанзиве руско – румунске не осети.
Према томе потребно је што пре предузети напад са циљем заузећа ове линије, но с тим, да се у повољном случају победи експлоатише – продужењем акције у правцу постигнутог успеха.
Напад би требало извршити:
На правцу Катраница – Соровић: демонстрација са одредом формираним од Катранице, ојачаним са 2 батаљона и 2 батерије француске, које су упућене на Његушку планину.
Одсудан напад на сектору к. 1500 – друм, а евентуално и са Вардарском дивизијом.
Снажан артилериски притисак на Сович – Кајмакчалан.
Време за напад: кад наступи повољан моменат за испад.

Припрема:

1) Појачати III. армију са још једном бригадом пешадије – северно од језера; придати јој 1 батерију 12 см. дугачких топова (четврту), 1 хаубичку батерију и 1 дивизион брдске артилерије на место искварених. Од француских трупа поред додељеног пука придати и онај батаљон са брдском батеријом, који је у Острову, а који је намењен за Катраницу.
2) Одред у Катраници ојачати са батаљонима и батеријама француским, који су упућени на Његушку планину. Командант III. армије саопштио ми је, да је из француске команде наређено, да ови батаљони 29. буду у Катраници, где ће 31. тек. мес. стићи још један дивизион пољске артилерије од 3 батерије и 3 ескадрона коњице. Предлаже да команду над овим одредом прими француски ђенерал Бастон, но с тим да буде под непосредном командом команданта III. армије.
Напад левим крилом јужно од Островског језера био би скопчан са великим тешкоћама у тактичком погледу као и у погледу снабдевања јачих снага; нарочито треба још имати у виду, да би груписање јачих снага на овоме правцу било скопчано са великим губитком у времену, што би могло компромитовати одбрану на одсеку Дунавске и Вардарске дивизије, а тиме довести у незгодан положај Дринску дивизију. Најзад овим правцем не би се могли постићи ни они резултати, који би се могли постићи у случају напада на правцу Горничево – Баница – Флорина. Због тога у опште нападу са југа треба претпоставити напад са фронта Дунавске и Вардарске дивизије – са наслоном на к. 1500.
По напред изнетом консултирао сам понаособ команданта III. армије, начелника и помоћника начелника штаба ове армије и начелника штаба Дунавске дивизије и скоро сви су дали потпуно истоветна мишљења, износећи исте тешкоће садањег положаја и потребу побољшања истог.
Што се тиче питања о појачавању III. армије, са једном бригадом мишљења сам, најцелисходније је извући нашу Моравску дивизију са фронта према Ђевђелији и употребити је за ово, но притом имати у виду неодложну потребу, да се и II. армија појача, па било да јој се да привремено једна бригада из Моравске дивизије или да јој се врати бригада из Тимочке дивизије, када Моравска дивизија буде стигла на одређено место.
Недостајућу артилерију требало би тражити од Француза.
Најзад напомињем, да ма како буде ово питање решено, биће потребно да се припреме изврше што пре, те да би се имало више изгледа на успешно штићење овог правца.
Сутра 29. тек. мес. одлазим у пратњи Њ. Кр. Височанства Престолонаследника на фронт II. армије.
О предњем част ми је известити начелника, а према добивеном усменом наређењу“.

Наређења (Извештаји) Врховне команде

ОБр. 4408
Маршалу Двора,
г. Министру Војном,
ђенералу Сарају, Милну, Артамонову и
страним војним изасланицима

„Стање на дан 29. августа:
I. армија: Обична артилериска ватра и борба предњих делова. Око 8 час. примећена је једна група људи на Дзени вероватно непријатељских официра и 1 непријатељска чета, да је отишла у североисточном правцу.
II. армија: У току дана повремена артилериска и пешадиска ватра. Око 17 час. на изворном делу Бистрице примећено је 6 бугарских чета, да се крећу од Дудице ка североистоку са око 15 товарних коња. У току ноћи 29./30. ов. мес. Бугари су у више прилика на разним местима а нарочито са Ветерника отварали артилериску и пешадиску ватру на наше трупе и бацали светлеће ракетле али нису излазили из својих ровова.
III. армија: У току дана и ноћи 29./30. ов. мес. сем слабе артилериске ватре није било значајнијих догађаја. Сви наши делови јужно од Островског језера (Добровољачки одред, батаљон Срба добровољаца, 3. батаљон 14. пешад. пука, 4. коњички пук пешке, два ескадрона на коњима, 2 Дебанжова брдска и 2 брзометна брдска топа) стављени су под команду пуковника Душана Васића. По један наш ескадрон налази се у с. Налбандкеју и Кајалару и једна чета Добровољачког одреда на коси северозападно од Кајалара. Одред пуковника Васића стављен је под команду ђенерала Бастона, који се са 1 француским афричким маршевним пуком, 3 брдске батерије и нешто коњице налази у пределу Катранице – Уџана“.

ОБр. 4383
Команданту I., II., III. армије

„Према поузданом извештају из Кожана Бугари су последњих дана претрпели огромне губитке. На пример само 25. ов. мес. 600 рањеника спуштено је у Петорско. Железнички возови недовољни су да врше евакуацију великог броја рањеника ка Битољу“.

ОБр. 4390
Команданту III. армије

,,На правцу Кајалар – Баница биће веће предузеће под командом ђенерала Кордонијеа“.

ОБр. 4420
Команданту II. армије

,,На саслушању заробљених бугарских војника 46. резервног пешад. пука на Пожарској коси извршеном у овом штабу дознало се, да је 46. пук у времену између 26. и 28. октобра прошле године на Вељој Глави и Копиљаку заробио око 100 наших војника, међу којима 1 мајор и 1 поручник. Већина бугарских заробљених војника изјавили су, да су чули тада како је командант 46. пука пуковник Абаџијев наредио био, да се прво одвоје 15 наших војника из нових крајева, које су упутили у Куманово, а затим позвао да се добровољно јаве војници, који ће побити наше заробљене официре и војнике. Из чета јавили су се поједини војници и ово дело извршили. Неки од заробљеника (46. пука) изјавили су да је број наших заробљених војника, који су убијени износио око 200. У убијању наших војника учествовали су поред команданта пука пуковника Абаџијева још и активни капетан Милков командант 3. батаљона и поручник Добров. командир 11. чете 3. батаљона 46. пука. Доставља се команданту ради знања“.

ОБр. 4420
Команданту I., II., III. армије

„Част ми је доставити „Орд де Батај“ Италијанске дивизије искрцане у Солуну.
Самостална пешадиска дивизија италијанска састоји се из:
Дивизиског штаба
(ђенерал – мајор командант дивизије – карабинијери пешке и на коњима – један ескадрон дивизиске лаке коњице).
4 пешадиска пука од по 3 батаљона.
Сваки батаљон има 3 вода митраљеза Фијат 1911 (свега 6 оруђа), а сем тога има два митраљеза одељења за целу дивизију (свако одељење од по 6 оруђа).
4 брдска артилериска дивизиона.
Сваки дивизион има 2 батерије од по 4 оруђа – 65 мм.
Инжињерске трупе које се састоје из:
1 пионирског батаљона (3 чете);
1 митраљеске чете;
1 телеграфске чете;
4 рефлекторске станице (од којих је 1 аутомобилска);
4 фотоелектричне станице (од којих је 1 аутомобилска);
3 етапне пешадиске чете;
1 чета градске артилерије“.

ОБр. 4433
Команданту I., II., III. армије,
команданту Коњичке дивизије

„Заробљени немачки авијатичари приликом саслушања изјавили су: „Да њихови аероплани имају бежичну телеграфију, која је недавно монтирана и да ће се ускоро почети вршити коректура гађања са аероплана. Наредите трупама, да јављају ескадрилама а нарочито ескадрили № 87 чим немачки аероплани почну да круже над њнховим позицијама ради вршења коректуре гађања, да би их наши аероплани у томе спречили“.

ОБр. 4441
Команданту I., II., III. армије

„Ухваћена једна радио телеграфска заповест бугарског Министра Војног, којом наређује да Бугарска војска предузме напад на свим фронтовима.
Командант предузеће најенергичније мере да се непријатељски напади одбију, ако их буде предузео на томе фронту, било дању или ноћу.
Није вероватно да је ова депеша намерно пуштена у циљу да се савезници обману и Бугари повуку са овога фронта, зато одржавати тесан додир са њим и извиђати га што више, и у том случају предузети одговарајуће мере“.
Достављајући предње команданту, наређујем најтачније извршење с тим, да ми се извешћа о ма каквој појави у горњем смислу одмах достављају.
О пријему наређења депешом одговорити“.

Српски званичан извештај

Солун, 30. августа 1916. године

„На дан 29. августа и у току ноћи 29./30. августа сем локалне артилериске и пешадиске ватре, није било на целом фронту важнијих догађаја. Има поузданих података, да су бугарски губитци у правцу Флорине огромни и да Бугари имају великих тешкоћа да евакуишу своје рањенике и ако експлоатишу железничку пругу. Може се слободно рећи, да је бугарска „победа“ на овом правцу у ствари потпун пораз за њих“.

Слични чланци: