31. август, Операције српских армија

Операције I. армије

Стање у току ноћи 30./31. августа:
„Синођ око 19 час. непријатељ је избацио неколико артилериских зрна на Купски вис, ну без резултата. Наша батерија са левог крила избацила је 12 разорних зрна на непријатељску комору, која се синоћ око 19 час. спуштала у с. Нанте. Јутрос око 1.40 часова било је омање пушкарање код 1. чете на нашем крејњем десном одсеку. Других догађаја на фронту ове армије није било“.

Извештај Моравске дивизије ОБр. 870 у 3.45 час.

Стање на фронту армије у току 31. августа:
„Ватром хаубичке батерије спречено непријатељу утврђивање на Сркади Легену. Према левом одсеку повремено слабије пушкарање патрола. Око 8 час. осмотрен је на гребену северно од с. Тушина један непријатељски вод у покрету на северозапад, а на Дзени око 10 војника који су копали ровове. У подножју Сркади Легена заробљен је један непријатељски војник из 5. пешад. пука. Према његовим исказима овај пук држи фронт Мала Рупа – Сркади Леген (закључно). Источно од овога пука су 18. па 20. пук; у дивизиској резерви су пукови 49. и 50. Штабови овога пука и 1. бригаде 5. бугарске дивизије налазе се у с. Серменли, где су се због дејства наше хаубичке артилерије преместили пре 4 – 5 дана. Према Румунији налази се 6. бугарска дивизија. Код с. Лунзи пребегла су нашим предстражама 2 Руса, немачка заробљеника, од којих је један рањен. Њихови искази доставиће се накнадно“.

Извештај Моравске дивизије ОБр. 876 у 18.40 час.

Овога дана примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4473 од 31. августа, које је у целости изнето у следећем тексту на исти дан у наређењима Врховне команде.
Поводом овог наређења, командант I. армије са ОБр. 1175 у 19 час. доставио је Врховној команди мишљење, да не треба кретати ни једну јединицу пре него што се изврши смена. Само пионирски полубатаљон и један мали део пешадије упућени су, да поправе пут код Гостољубље, Луковца и Гурбеша.
Са ОБр. 1175 тражен је од команданта 122. Француске дивизије извештај, да ли је потребно да на садашњем фронту остану 4 батаљона и један брдски дивизион 80 мм. или број трупа, које ће остати може бити мањи и у којој сразмери мањи; на који начин и када се може извршити смена појединих делова Моравске дивизије“.

Операције II. армије

Командант II. армије примио је у току 31. августа ове важније извештаје:

Од команданта Тимочке дивизије

ОБр. 1348 од 4 часа

Стање до 3.30 ноћу
„Ноћ је прошла на целом фронту на миру, сем што је код левог крила десне колоне било живо пушкарање око 22 часа. Пушкарање је трајало кратко време“.

ОБр. 1352 од 8.30 час.

„Стање у 8 час. непромењено; на целом фронту мирно“.

ОБр. 1355 од 15.35 час.

„Стање непромењено. На фронту дивизије мирно“.

ОБр. 1360 од 19.10 час.

,,У току данашњег дана на десном крилу пушкарање чешће између патрола. У 16.55 час. под заклоном кише мања непријатељска одељења са падине Кожуха покушала су напад на Трестеничку косу, али су била лако одбијена пушчаном и артилериском ватром. Неколико артилериских зрна избачено је против запажених непријатељских делова северно од Тушина. Никакве промене код непријатеља овде нису запажене. Губитака нема“.

ОБр. 1366 од 22.40 час.

„У 21.30 час. непријатељ је предузео напад на леву колону код с. Зборског и прве голе косе испред Преслапа. Борба се води. Атилерија дејствује с обе стране. Наши су сви делови на својим местима“.

Од команданта Шумадиске дивизије

ОБр. 1395 од 4.20 час.

„У току ноћи пушкарање на целом фронту с обе стране и употреба ручних бомби“.

ОБр. 1400 од 19.45 час.

„Ситуација у 19 часова:
1) Према Голом Билу западно од Ковила повремено пушкарање.
2) Према Ветернику, Катунцу и Пожарској коси артилериска ватра с наше и непријатељске стране“.

Операције III. армије

Командант III. армије примио је у току 31. августа ове важније извештаје:

а) Од команданта Дринске дивизије

ОБр. 1757 од 6 час.

„Сем омањег пушкарања и понеког артилериског метка ноћ 30./31. проведена је на миру“.

ОБр. 1770 од 19.30 час.

„Непријатељско тешко оруђе дејствовало је данас са Малка Ниџе против нашег левог крила и једно са Кајмакчалана против Дунавског десног крила. Покушаји да се ова оруђа ућуткају нису успели а неће се ни успети без авиона. Наша артилерија тукла је непријатељску пешадију у долини р. Брода“.

ОБр. 1772 од 21.15 час.

„Данас је осмотрено са осматрачнице на к. 1800: у 7.30 час. једна чета и неколико товарних коња у долини р. Брода код ушћа Чалан поток. У 7.30 час. повећи број колске и товарне коморе и 4 – 5 аутомобила у покрету на путу с. Горничево – с. Баница. Од 9 – 14 час. поједине групице војника (2 – 10) у покрету од Старе Попадије низ долину р. Брода“.

б) Од команданта Дунавске дивизије

Командант дивизије доставио је у току 31. августа команданту III. армије ове важније извештаје:

ОБр. 637 од 5 час.

„У току ноћи на фронту ове дивизије затишје. Настављен је рад на утврђивању“.

ОБр. 642 од 11 час.

„Од 5.10 – 5.30 часова непријатељски слабији делови покушавали су напад према левом крилу деснокрилног одсека, али су одбијени нашом пешадиском и митраљеском ватром. Око 6 час. било је пушкарање наших патрола са непријатељем пред левим одсеком. У току пре подне затишје на целом одсеку ове дивизије. У 11 час. отвориле су ватру француске батерије ради изналажења елемената“.

ОБр. 647 од 17.15 час.

„Пред положајима ове дивизије има маса лешева погинулих бугарских војника, који се због обостране ватре не могу да сахране. Због распадања ових лешева на положајима наших трупа осећа се толики смрад да војници исти једва подносе, а постоји бојазан да се ваздух сасвим загуши и да се развије зараза.
До сада су закопани многобројни непријатељски лешеви, који су се налазили на нашем земљишту и ово је санирано; покушало се да се исто изврши и испред фронта нашег положаја, али се ово због близине непријатеља није могло извршити ни у току ноћи. Да би се здравље војника сачувало и спречила појава ма какве заразе, неопходно је потребно да се што пре изврши сахрањивање бугарских лешева и санација земљишта пред целим фронтом положаја ове дивизије. За извршење овога потребно је ступити у преговоре с непријатељем. Ако је ово према општој ситуацији могуће и корисно. Молим да ми се одобри“.

ОБр. 651 од 21 час.

„Од 19.30 час. потпуно затишје на фронту ове дивизије“.

в) Од команданта Вардарске дивизије

ОБр. 1140

Стање дивизије у току ноћи 30./31. августа:
„Слаба пушкарања и артилериска ватра. У 7 час. 31. августа непријатељ је избацио неколико артилериских метака преко к. 907, тукући позадину, али се ниједан метак није распрскао“.

ОБр. 1146

Командант десног одсека са ОБр. 513 извештава:
„Патроле послате јуче по подне, чији је вођа био наредник 1. чете 3. батаљона 24. пука Риста Радичевић наишао је у јарузи испред средине фронта 3. батаљона на 700 метара поред камене ограде испред појате, на 12 мртвих бугарских војника и 1 тешко рањеног, код њих су нађене 2 бомбе, новине, писма и дописне карте; ови су војници из 30. пука. Рањени Бугарин изјавио је, да је он рањен и војници убијени једном гранатом. На војницима је било старо војничко одело а неки од њих имали су сељачко одело, на ногама су имали опанке, свега двојица су били са чизмама.
Послате патроле испред левог пододсека јавиле су, да су противнички ровови испрекидани, нису једноставни и да су ретко поседнути. Патроле послате са левог крила овог пододсека јавиле су, да се у рововима налази противник у јачини 1 – 2 чете“.

ОБр. 1154

Ситуација дивизије у току 31. августа:
„Дан је прошао углавном без значајнијих догађаја. Било је слабе пешадиске ватре и јаче артилериске. Пред десним одсеком утврђено је да се налази 30. пешад. пук бугарски“.

г) Од пуковника Васића

ОБр. 40 у 0.15 час.

„Молим да се авионом извиди стање код непријатеља према мени. Потребно је да се утврди да ли се налазе 2 пешадиска пука северозападно од с. Патели, батерија тешких топова у Патели, једна пољска батерија у околини Новог Града, око 3 батаљона у пределу Новог села, Елевиша и Сотора. По накнадном извештају команданта десног одсека село Патели је пуно непријатељске коморе. Данас су ухваћена 4 грчка жандарма, које ће вам упутити командант Француске дивизије. Од 5 – 9 часова бејах са командантом Француске дивизије на десном одсеку; сутра на леви“.

ОБр. 43 у 9.30 час.

„Стање на фронту одреда непромењено; ноћ мирна“.

ОБр. 56 у 21.15 час.

„Јутрос рано примећено је да се 2 пешад. вода бугарска утврђују на коти 540. Хаубице код с. Патели, изгледа уклоњене. Командир брдског брзометног вода тукао комору у с. Патели. На североисточној коси, коју је синоћ у 19.40 час. тукла наша артилерија не виде се више шатори и војници. По извештају веродостојних шпијуна у правцу Влахо клисуре налази се 12. бугарска чета Константина Енгелова са 2 топа. У селима Руднику, Ракити и Чору су бугарске комите. Ово је по извештају француског конзула. На коти 633 непријатељски коњички делови. Утврђено је да у Влахо клисури има један ескадрон од 120 коњаника. Према исказима путника и мештана овде нема пешадије и артилерије. Резултат свега: овде се налази један коњички пук“.

ОБр. 60 у 22.30 час.

„Линија Чор – кота 633 поседнута коњичком (предстражом); у 16.30 час. два непријатељска аероплана избила су из села Рудника. Један отишао ка коти 649 а други у Ракиту. У току данашњег дана утврђено је да непријатељ има: једну чету на коти 649; две чете на линији кота 649 – Ракита и један коњички пук са по једним ескадроном у Ракити и на коти 649 и два ескадрона у Руднику. Код Налбандкеја упућена је још једна чета Добровољачког одреда. Један француски батаљон дошао је у резерву на западну ивицу села Уџане, са 2 брдска топа. Данас у 12.50 час. непријатељ је извукао један топ са коте 540 и пласирао га код црвене земље, северно од с. Нови Град. На коти 540 види се више пешака него до сада. Око 9 час. било је пушкарање патрола код с. Чалџилара, услед чега је један непријатељски батаљон избио на коту 529 и 540 и на чуку северозападно на два км. од коте 540. Данас од 6 – 11.30 час. провео сам са командантом Француске дивизије на левом одсеку“.

Наређења (Извештаји) Врховне команде

ОБр. 1810
Врховној команди

„У састав ове армије ушли су:
175. француски пешад. пук; један дивизион пољских брзометних топова за Дунавску дивизију; 2 батерије 155 мм. кратких топова; један дивизион 120 мм. дугачких топова (сада има свега два); 2 ауто – топа; једна рововска батерија од 6 оруђа. Авизиран је долазак за 31. тек. мес. једне батерије дугачких топова 155 мм. и два батаљона Дринског пешад. пука III. позива“.

ОБр. 1805
Пуковнику Васићу

„Све извештаје, које будете добили о овој армији саопштавајте ђенералу Бастону“.

Коњичка дивизија

Командант дивизије доставио је овога дана Врховној команди извештај:

ОБр. 1235

„Ништа ново, данас стигле две француске батерије за Русе“.

Слични чланци: