4. септембар, Операције српских армија

Операције I. армије

Ноћ 3./4. септембра проведена на миру.
У току дана 4. септембра затишје.
У 8.30 час. са осматрачнице маринске батерије јављено, да пожар још једнако пламти у депоима Пардовице.
Извештај бригаде Марти.
Наше су патроле утврдиле да су према фронту 54. пука Бугари израдили на „Ле Лантил“ Бр. 2 одбранбене радове.
Са неколико пушчаних метака растерали смо једну непријатељску патролу у јарузи јужно од к. 560.
У току ноћи на фронту 148. пука дејствовали су наши митраљези на стеновите гребене. Бугари су одговорили са неколико плотуна.

Извештај бригаде Топар

„Није примећен никакав покрет непријатеља.
Официри 6. батаљона 284. пука извиђају са српским официрима сектор, који има да заузме њихов батаљон.
Код једне наше патроле из 20. чете 284. пука рањена су 2 војника од експлозије наше бомбе“.

Покрети:

а) Пешадије. – 1. батаљон 84. пука није из Горгопа упућен у Баровицу (наређење 865 – 3) већ на газ извора, да послужи касније као резерва у области Љубичастих Гребена.
3. батаљон 84. пука упућен из Баровице у Ливаде.
б) Артилерија. – Пошто је поправила свој излазни пут, 6. батерија је пласирала у току ноћи једно оруђе (југозападно од Кара Синанци).
в) Санитет. – Алписка амбуланта Бр. 3 дошла је из Ореовице у Горгоп у свом покрету за Ливаду.
Непријатељска артилерија бомбардовала је јутрос Мајадаг (2 жене и 1 дете рањени).
Наша тешка батерија од 155 мм. тукла је уз сарадњу аероплана једну непријатељску батерију на левој обали (,,вис Купина“) после свога дејства батерија је била обасута са око 20 зрна од 150 мм.; причињена незнатна штета у материјалу, тражене су замене од В. А. П. Наша 4. батерија од 100 мм. ућуткала је непријатељску батерију.

Разно:

1) Дезертер из 30. бугарског пука предао се на фронту 148. пука.
Губитци: 2 рањена из 284. пешадиског пука.
Са ОБр. 1233 извештена Врховна команда.
У току овог дана командант армије примио је ове извештаје:
Од команданта Моравске дивизије ОБр. 903 и ОБр. 906 а који су изнети у целости за овај дан код ове дивизије.
Примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4541 о јединству дејства код свих дивизиских коњичких ескадрона приликом операција на Битољском фронту.
Извештај Врховној команди послат под ОБр. 1227 и 1231.

Дејство Моравске дивизије

Ноћ 3./4. септембра проведена на миру.
У 7 час. под ОБр. 904 послато је следеће наређење команданту 1. бригаде 3. пука и пољског дивизиона: Саобразно мојој заповести ОБр. 880 трупе ове дивизије замењене су делом трупама 243. француске бригаде, а делом остају и даље на досадањим положајима. Ја са дивизиским штабом одлазим из с. Ливада данас у 8 часова а команду над заједничким трупама српско – француским на одсеку: Љумница – Бистрица – Сули Дере – примио је француски пуковник Тапар, командант 243. француске бригаде чија ће наређења команданти, који су остали на досадањим положајима у свему извршавати. Командант станује у с. Ливаде.
У 7.10 час. под ОБр. 705 послат је команданту 243. француске бригаде следећи извештај:
„Саобразно учињеном споразуму трупе Моравске дивизије делом су смењене трупама 243. француске бригаде а делом су и даље остале на досадањим положајима. Полазећи из с. Ливада сходно добијеним наређењима молим Вас да примите к знању, да сам издао потребна наређења да све трупе Моравске дивизије, које и даље остају на досадањим положајима почев од данас у свему извршују Ваша наређења. 1. пешад. бригада Моравске дивизије одмаршоваће сутра 5. септембра тек. године“.
У 7.30 час. под ОБр. 906 послат је следећи извештај команданту 1. бригаде:
,,У току прошле и претпрошле ноћи трупе 243. пешад. бригаде, смениле су 1. пешад. пук на његовим досадањим положајима. 1. батаљон 2. пешад. пука биће смењен у току идуће ноћи. Са дивизиским штабом полазим из Ливада данас у 8 час. Дужност команданта свих трупа на фронту: Љумница – Бистрица – Сули Дере примио је командант 243. француске бригаде“.
У 8 час. кренуо се дивизиски штаб из с. Ливада а сходно издатој заповести на марш преко Гостољуба у Слатину где је приспео у 15 час. и заноћио. Марш је извршен у потпуном реду.

Операције II. армије

Ноћ 3./4. септембра код Тимочке дивизије била је мирна.
Код Шумадиске дивизије: На Ветернику и Голом Билу повремено пушкарање.
Око 11.30 час. начелник штаба Врховне команде позвао је на телефон команданта армије и упитао га о ситуацији и о дејству великих топова од 155 мм. Командант армије одговорио му је: Сада потпуно затишје, а велики топови још се намештају и нису почели дејствовати. Кад буду готови и реперишу терен, поднеће извештај како је у Вертекопу утврђено. Начелник штаба питао је да ли да се пошаље још једна батерија оваквих истих топова, а командант армије одговорио је, да ће јавити док види дејство ових топова, пошто им је домет мали, те не би могли да туку противничку артилерију на Козјаку и Половецу, која не би дала нашој пешадији да се одржи на Голом Билу, кад га заузме. Требали би топови са већим дометом. Начелник штаба одговорио је, Французи немају да нам дају друге топове. Начелник штаба питао је, да ли се код Бугара опажа какав покрет, и командант је одговорио: Да се није могао опазити никакав покрет, али да се на то нарочито пази.

Од команданта Тимочке дивизије

ОБр. 1398, ОБр. 1405, 1409 а који су код ове дивизије за овај дан изнети.

Од Шумадиске дивизије

ОБр. 1422 у 4 час. и ОБр. 1432 а који су код ове дивизије за овај дан изнети.

Од Врховне команде

Наређење ОБр. 4541 о јединству дејства код свих дивизиских коњичких ескадрона приликом операција на Битољском правцу.
Извештаји о ситуацији код ове армије послати су Врховној команди под ОБр. 1723 и 1726.

Дејство Тимочке дивизије

Ноћ 3./4. септембра проведена на миру.
У 9 часова артилерија десног одсека туче бивак североисточно од с. Тушина.
Са левог крила избачено неколико метака артилериских против непријатељских осматрачница на Кожуху.
У 12.30 час. са ОБр. 1405 послат је команданту II. армије следећи извештај:
„Пре подне артилериска ватра на десном крилу са обе стране. Непријатељска артилерија са Кожуха бацила је неколико зрна на ћувик Трестеничке косе. На то је артилерија десног крила тукла шумицу на падини Кожуха ка ћувику Трестеничке косе. Потом је непријатељска брдска хаубичка батерија са Кожуха са неколико зрна дејствовала против наше артилерије десног крила. Напослетку је запажено прикупљање непријатељских делова према ћувику Трестеничке косе и покушај да се крену, али им је то спречено ватром артилерије десног крила.
На десном крилу према Тушину, ухваћен један непријатељски војник, који припада 8. чети 2. батаљона 45. пука. Детаљи из његовог исказа накнадно ће се доставити.
На левом крилу дивизије мирно. Хаубичка артилерија, пласирана на десном крилу Шумадиске дивизије, тукла је Преслап. На њену ватру непријатељ није одговарао“.
После подне око 15.30 час. артилерија десног крила избацила је неколико метака на источну падину Кожуха.
Са ОБр. 1409 у 18.30 час. послат је армији следећи извештај:
„Добегли непријатељски војник који се данас предао нашим деловима код Тушина, припада 8. чети 2. батаљона 45. пука. По његовом исказу, код Тушина је само једна чета (сад долази да смени његову 9. чету). Три су чете 3. батаљона на првом зубу Дудице, више села Тушина. Његов батаљон (2.) сада је, вели у рововима на Дудици, северније од 3. батаљона. За 1. батаљон не зна где је, али мисли да је уназад, на гребену. Како је показао, граница реона 45. пука иде на исток од Бистрице. Даље на исток, каже, налази се 58. пук. Није знао да каже које су трупе на Кожуху, али је помињао 46. и 55. пук. Чуо је, вели, да је 24. пук негде у назад. По њему 1 топ (брдски) налази се северно од Тушина, а друга су два негде на зубовима Дудице који се са гребена спуштају ка Тушину“.
Командант II. армије са ОБр. 1659 наређује: да се провери, да ли непријатељ употребљује и даље гранате са загушљивим гасовима, па да се о томе извести.
Са ОБр. 1411 тражен је извештај од команданта потчињених јединица.

Дејство Шумадиске дивизије

Ноћ 3./4. септембра на Вертекопу и Голом Билу повремено пушкарање а на осталом делу фронта мирно. Око 12 час. непријатељ је са Преслапа избацио неколико артилер. метака на десно крило батаљона на Голом Билу.
Командант Тимочке дивизије моли да две хаубице ове дивизије са десног одсека туку непријатељску артилерију на Преслапу која туче леву колону Тимочке дивизије. Командант је одговорио да је у овом смислу издао наређење. Извештај команданту армије о свему послат под ОБр. 1432.
Погинуо 1 редов, рањено 8 редова.
Утрошено муниције: пушчане 31.722; артилериске 215 граната и шрапнела.

Операције III. армије

Ноћ 3./4. септембра. – Непријатељ је у три маха тукао лево крило Дринске дивизије, на осталом делу фронта затишје. Са ОБр. 1965 извештај послат Врховној команди, и у току дана са ОБр. 1961.

ОБр. 1982

Врховној команди

„Командант Вардарске дивизије са ОБр. 1208 од 4. тек. мес. доставио је овај рапорт командира 3. чете 1. батаљона 21. пешад. пука од 27. августа:
Редов ове чете Радомир Маричић из Амерића среза космајског, округа београдског, који је 26. прошлог месеца био са својом десетином у једном истакнутом рову пред фронтом ове чете, из кога се врло лепо могло да осматра непријатељско кретање.
Тај истакнути ров Бугари су јуче ставили под врло јаку унакрсну пешадиску и артилериску ватру те је десетина која је била у рову истакнутом почела да трпи губитке услед чега остали војници су се поколебали и напустили су тај ров. У напуштеном рову остали су рањени редов Владимир Радивојевић, Радомир Митић и Радомир Маричић.
Вечерас су Бугари из тог рова упутили редова Маричића да се довуче до нашег рова и он прича: „Чим су Бугари дошли у мој ров наредили су ми да вичем моје другове и мога водника који су били на 150 метара позади у рововима да дођу да ме превију. Чувши моју вику другови су пошли ка мени, али кад су пришли близу рова Бугари који су били у рову одакле сам ја викао бацише на њих неколико бомби и осуше плотун. Моји се другови вратише у свој ров.
Поново ми наредише мало касније да вичем моје другове да ме превију. Поново сам чуо приближавање мојих другова ка рову али они опет осуше паљбу на њих. Тако су ме још неколико пута терали да вичем али се моји другови нису више појављивали.
Из пакости што се моји другови више не појављују почеше да ме боду ножевима. Направише ми осам рана псујући ми притом мајку српску. Скинуше ми притом једну ципелу коју нису ножем исекли а једну су ми бодући ме исекли.
Другу двојицу напред именованих, који су остали самном рањени у истом рову убили су и масакрирали.
Вечерас су ме послали да дођем у свој ров да ме виде моји другови. Ја сам се почео полако да вучем из рова и кад су ме другови видели они притрчаше и однеше ме“.
Примљени извештаји:
Од команданта Дринске дивизије ОБр. 1829 и ОБр. 1833.
Од команданта Дунавске дивизије ОБр. 701 и ОБр. 716.
Од команданта Вардарске дивизије ОБр. 1206 и ОБр. 1212.
Од команданта Коњичке дивизије ОБр. 1307; сви ови извештаји су изнети код означених дивизија.
Од пуковника Васића ОБр. 98, ОБр. 101 и ОБр. 103.
Наређење Врховне команде ОБр. 4541 примљено и исто је изнето у целости код Коњичке дивизије за 3. септембар“.

Дејство Дринске дивизије

Ноћ 3./4. септембра. – Непријатељска тешка артилерија са Совича тукла са 30 метака уздужном ватром десно крило левог и лево крило средњег одсека.
У току дана слабија пушкарања на левом одсеку. Тешка батерија са Совича између 13 и 14 часова тукла коте 1800 и 1600 и десно крило левог одсека; иначе затишје.
Са ОБр. 1829 и ОБр. 1836 извештена армија.

Дејство Дунавске дивизије

Ноћ 3./4. септембра проведена на миру; са ОБр. 701 извештен командант армије.
У 7 час. са ОБр. 700 издао је командант дивизије следећу заповест:
„Непријатељ заустављен упорним отпором наших трупа, задржао се испред фронта нашег положаја.
Дунавска дивизија има задатак: да одсудно брани свој положај од Чеганске планине (к. 1800) искључно – к. 1500 – коса јужно од к. 1500 ка к. 907 – до друма Горничево – Острово.
Десно од нас Дринска дивизија држи положаје од Г. Радова – Метеризи – Чеганска планина (1800) закључно, а лево од нас Вардарска дивизија држи положаје к. 907 – манастир Св. Спиридон с тим, да њој припада и одбрана правца друм Горничево – Острово.

Наређујем:

Десни одсек: Командант пуковник Докић, 14. пешадиски пук, 13. пешадиски пук, 18. пешадиски пук, 1. батаљон 9. пешадиског пука, 1. батаљон 17. пешадиског пука, 6. Дунавска пољска батерија, Дунавска рововска батерија (4 оруђа), Дунавски пионирски полубатаљон (без пола чете). Свега: 10 и по батаљона, 39 митраљеза и 8 топова.
1) Има задатак: да одсудно брани одсек од Чеганске планине (к. 1800) искључно – к. 1500 -шумовиту косу Бр. 1 (јужно од к. 1500) – Чеп – Кршни вис.
Десно одржавати тесну везу са левим крилом Дринске дивизије а лево с левим одсеком.
Продужити утврђивање својих положаја што енергичније.
Леви одсек: Командант пуковник Стојановић, 8. пешадиски пук, 7. пешадиски пук, Вардарски брдски артилериски дивизион (свега 3 топа), 1 оруђе Дунавске рововске батерије, пола чете Дунавског пионирског полубатаљона. Свега: 6 батаљона, 18 митраљеза и 4 топа.
2) Има задатак: да одсудно брани одсек од Кршног виса искључно до к. 907. Нарочиту пажњу обратити на затварање и одбрану увале између Кршног виса и Шумовите косе Бр. 2.
Десно одржаватн најтешњу везу с десним одсеком, а лево с десним крилом Вардарске дивизије.
Утврђивање продужити што енергичније.
Дивизиска артилерија: Командант пуковник Вучковић, Дунавски пољски арт. пук (4. и 5. батерија) са 2. Дринском и 2. Вардарском пољском батеријом; Дунавски хаубички дивизион; 1 вод 2. Вардарске брдске батерије; Француски пољски арт. дивизион 75 мм. (три батерије); две француске тешке батерије 120 мм. Свега: 44 цеви.
3) Остаће на досадашњем положају са задатком: да снажним тучењем непријатељских батерија пред с. Горничевом и на М. Ниџе, као и предтерена испред оба одсека потпомаже одбрану положаја дивизије. Тако исто тући непријатељске комуникације у колико буде могуће.
Предузети све мере да се потпуно осигура веза са командантима одсека и пешадијом. Ступити у везу с командантима Дринске и Вардарске дивизиске артилерије да се осигура ватрена веза на крилима дивизије.
Општа резерва: Командант пуковник Милетић, 9. пешадиски пук (без 1 батаљона), 17. пешадиски пук (без 1 батаљона). Свега: 4 батаљона и 16 митраљеза.
4) Прикупиће се на линији: к. 1700 – коса јужно од к. 1700.
Извршиће утврђивање друге одбранбене линије од к. 1800 – Чеганска пл. – к. 1700 – Чакон.
5) Смена трупа на појединим одсецима извршиће се постепено, а према усменом телефонском наређењу, тако, да распоред према овој заповести има да буде извршен до 5. тек. месеца јутро.
6) Дивизиска завојишта 1. и 2. код с. Чегана.
7) Дотурања муниције средством дивизиске муниционе колоне и то: пешадиске и митраљеске до потока с. Чегана, а артилериске до испод косе западно од с. Чегана.
8) Трупне коморе на путу између Острова и к. 551.
9) Колонска комора на друму за Владово, источно од к. 551, држећи северну страну пута.
10) Снабдевање трупа храном са железничке станице Острово.
11) Дивизиски штаб северно од с. Чегана. За време борбе ја ћу се налазити на к. 1700.
12) О пријему ове заповести одговорити телефоном“.
У 9.20 час. са ОБр. 704 а на основу тражења команданта Дринске дивизије ОБр. 1837 издато је команданту дивизиске артилерије следеће наређење:
„Према тражењу команданта Дринске дивизије ОБр. 1837 од данас наређујем: да се Дрински хаубички вод још вечерас стави на расположење команданту артилерије левог одсека Дринске дивизије.
Командира вода упутите ради пријема заповести тако, да се данас 4. ов. мес. јави у подне команданту артилерије левог одсека Дринске дивизије.
Циљеве тог вода нека прими која друга артилерија“.
У 12.30 час. са ОБр. 707 учињена је команданту III. армије следећа представка: „Појавом непријатељске артилерије тежег калибра, која туче бок и позадину десног одсека ове дивизије, овај одсек налази се у рђавим условима за одбрану, ово у толико пре што је непријатељску артилериску групу на Совичу немогуће тући ватром батерија са положаја ове дивизије, мада се ово покушавало дугачким топовима.
Молим да се на левом крилу Дринске дивизије што пре организује група тешке артилерије за тучење Совича и Старковог гроба, која би створила безбедност десног крила и бока ове дивизије.
У 19 час. са ОБр. 716 послат је извештај команданту армије следеће садржине:
„У току по подне на фронту ове дивизије затишје.
Непријатељска артилерија са Совича у 13.30 час., а дугачак топ са Кајмакчалана у 14.45 час. отворила је ватру у позадину ове дивизије. Губитци су: 3 официра рањена, 5 војника погинуло, 14 војника рањено, 3 војника контузовано; 1 коњ убијен.
Осматрач – официр са к. 1800 осмотрио код непријатеља:
1) Између слагалишта на средокраћи Горничево – Баница и с. Банице слабији коморски саобраћај.
2) Код с. Банице никакве промене.
3) Код Баничке станице нема ни данас упаркованих кола.
4) Од с. Кенали дошао воз од 5 Н и 7 К вагона, задржао се код Вакуф – кеја и Лерина па отишао ка Соровићу са свега 2 вагона. Повратак његов није виђен.
5) Пре подне од с. Воштарана под М. Ниџе дошло 50 кола (нека са сеном) по подне 45 кола и 43 товарна коња, а од с. Живоња у Крушоград 17 кола. У оба села види се комора и коморска стока.
6) Са Старковог гроба ка с. Живоњи спуштало се 15 коња.
7) Од Вакуф – кеја преко Росне дошло у с. Баницу 20 кола.
8) Позади средине Совичке косе виде се батеријски коњи.
9) Са Совичке косе дејствовала после подне једна пољска батерија и две хаубице. Место оруђа тачно осмотрено.
Губитци: рањен мајор Миленко Миљковић, поручник Обрен Петровић, потпоручник Теофило Мићић, подофицира 5 и 13 редова; погинуло 6 редова“.

Дејство Вардарске дивизије

Ноћ 3./4. септембра прошла на миру. Са ОБр. 1206 обавештен командант III. армије.
У 6.40 час. 3. батаљон 16. пука дошао је из Дунавске дивизије на к. 704. Команданту батаљона наређено је да се ту одмори и у сумрак да иде у састав свога пука. Чете овога батаљона јако су смањене услед вишедневних борби – просечно 100 пушака на чету те је командант дивизије тражио попуну.
Наређено је команданту 1. бригаде да пожури са заменом јединица и да у току ноћи упути 1. батаљон 24. пука и штаб тога пука у састав 2. бригаде (левог одсека) како би командант 2. бригаде могао упутити 1. батаљон 7. пука у састав Дунавске дивизије.
Наређено команданту ове дивизије, да замени у току ноћи (4./5. септембра) 2. Дунавску пољску батерију са 2. пољском батеријом Вардарске дивизије.
У циљу сређивања јединица у 12.15 час. са ОБр. 1214 издато је следеће наређење команданту левог и десног одсека и артилерије:
„У вези моје заповести ОБр. 946 а услед доласка на наш фронт 3. батаљона 21. пука и 2. батаљона 22. пешад. пука наређујем: да се изврши промена распореда дивизије у следећем:
1) 3. батаљон 21. пешад. пука упутити у састав свога пука.
2) 22. пешад. пук да прими пододсек 24. пука.
3) Да командант десног одсека због изложености положаја 21. пука и његовог слабијег бројног стања, формира одсечну резерву од 2. чете из 22. пешад. пука, ради појачања свог одсека у случају потребе.
4) Да командант 24. пука са једним својим батаљоном чим буде стигао 22. пук одмаршује у састав левог одсека.
5) Онај батаљон 24. пука који има своју чету на Ребрастој коси, да остане у дивизиској резерви позади средњег десног одсека на месту које будем одредио. Командант тог батаљона послаће одмах једног официра у штаб дивизије да му се покаже место.
6) Из досадањег распореда противничког види се да он врши јача груписања ближе центру и десном крилу са тог разлога командант левог одсека пуковник г. Узун – Мирковић регулисаће свој распоред тако да му један батаљон буде ближе десном крилу овог одсека са задатком потпомагања десног одсека ако буде потребно. Тај батаљон неће командант левог одсека у случају борбе употребљавати дотле док не тражи одобрење од потписатог.
7) Команданту артилерије препоручујем да подеси распоред својих батерија за дејство против пешадије тако да му већи број батерија може дејствовати против противника развијеног пред 21. и 24. пешад. пуком. Нарочиту пажњу обраћам му на предтерен десног крила левог пододсека и левог крила десног пододсека 1. бригаде, где је противник и најближе пришао и где је нужно најефикасније дејство артилерије.
8) Ова смена и упућивање батаљона 7. пешад. пука у састав његове дивизије има се постепеним доласком наших трупа извршити.
Чим што буде готово командант левог одсека упутиће 7. пук у своју команду а команданту изјавити благодарност на његовој помоћи.
9) Докле траје ово затишје, команданти одсека упућиваће сваки дан по једну чету на језеро ради прања веша и чишћења.
Апарат за дезинфекцију биће код места где се врши водопој коња.
Сразмеран део људства упућиваће и командант артилерије но под условом да батерије могу дејствовати.
Купање војника у општој резерви регулисаће потписати.
10) Кад пионирске чете буду готове са радом на положају известиће ме.
11) Утврђивање продужити нарочито сигуран заклон резерви и њихово маскирање грањем“.
Са ОБр. 1915 доставља се наредба потчињеним командантима односно примене законских мера над бегунцима – нашим војницима:
„Приликом последњих бораба ухваћен је известан број бегунаца војника бораца и стражарно послат командантима јединица са наређењем за извештај шта је се учинило са тим рђавим војницима који у тренутку борбе напуштају своје другове, своју јединицу и своју заставу.
У овоме штабу воде се тачни податци о овим војницима и ја наредбом опомињем одговорне команданте на вршење закона и извршавање досадашњих наредби у односу на овакве војнике јер могу доћи до одговорности због непримењивања законских мера. Лабавост у овом случају може свима да буде од штетних последица као што је то командантима већ познато из наше скоре прошлости. О пријему ове наредбе одговорити“.
У току дана изузев слабог узајамног пушкарања са непријатељем дан прошао на миру. Непријатељ је био врло неактиван.
У 19 часова примећено је да је непријатељ почео израђивати саобраћајнице пред 21. пуком. Наша хаубичка батерија са успехом је омела његово утврђивање. Са ОБр. 1218 извештен командант III. армије.
Губитци овога дана: погинуо 1 редов; рањено: 1 подофицир, 1 каплар и 1 редов.
Утрошено муниције: пушчане 6.610 метака, артилериске 370 метака.

Дејство одреда пуковника Васића

Ноћ 3./4. септембра прошла на миру. Са ОБр. 98 извештен командант III. армије.
У 9 час. један бугарски ескадрон од 80 коњаника пошао од к. 649 у Ново Село и ту се задржао.
У 10.50 час. брдски ескадрон из Н. Села дошао на к. 649.
4 аероплана дигла се са пољане западно од Соровића, преко Екшисуа и Мале Реке отишли преко Флорине. Са ОБр. … извештен командант III. армије.
По извештају армиске коњице синоћ је стигао у Катраницу грчки прота Поликрат, који апсолутно тврди: да су Бугари изгубили за прва 2 дана напада у борбама око 7.000 војника, а последњих дана око 15.000 војника. Даље признају, да су у Флорини наишли на српски Верден, и да им је ту цела дивизија разбијена и да се Бугари у великом броју предају Грцима; да им је Румунија објавила рат и да се бугарски војници врло хрђаво хране. Са ОБр. 103 извештен командант III. армије.
У 14.30 час. примећене 2 бугарске чете, које су отишле из Елевиша у правцу Соровића. 1 непријатељски воз од 4 вагона отишао од станице Соровић ка Лерину. Непријатељ журно утврђује косу с. Елевиша. Међу мештанима има велики број бугарских војника. У 16 час. један вод коњаника дошао из Екшисуа на к. 649 .
У 16.30 час. један вод коњаника из Екшисуа отишао за с. Рудник. Непријатељ покушао да уђе у с. Лингу али је одбијен. Извиђањем није се могла осмотрити пешадија већ само коњички делови. Са ОБр. 104 извештен командант III. армије.

Дејство Коњичке дивизије

Ноћ 3./4. септембра прошла на миру; са ОБр. 1294 извештена Врховна команда и командант III. армије.
Овога дана примљен је извештај Врховне команде ОБр. 4556 следеће садржине:
Ђенерал Рашић под ОБр. 310 известио:
„Министар Војни Француске саопштио Жофру, да ће до 15. октобра послати за нашу Коњичку дивизију 1.000 коња са спремом коњском и војничком“.
У току дана ништа важније.
Примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4652 хитно, следеће садржине:
„По неким вестима има јаче снаге бугарске у Костуру и Влахо клисури а по другим вестима нема никога. Проверите и известите о предњем стању ствари“.
Поводом овога командант Коњичке дивизије са ОБр. 1308 наредио је команданту 1. коњичке бригаде да се провери горње и извести.

Слични чланци: