7. септембар, Операције српских армија, извештаји и наређења Врховне команде

У току овог дана Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 1257 у 8.55 час.

„Код Моравске дивизије ништа ново.
Пуковник Зечевић начелник штаба I. армије пита пуковника Миловановића у Врховној команди:
1) Где се налази пуковник Васић?
2) Где се налази ђенерал Кордоније и француске снаге?
3) Да се боље објасни линија за везу I. армије са Французима.
После овога, телефон је узео пуковник Пешић и одговорио је, да се о тим питањима може обавестити у штабу III. армије, да се овакве ствари не расправљају преко телефона у земљи, где има маса шпијуна и да је господин војвода пре одласка на фронт могао свратити у штаб Врховне команде где би добио сва потребна обавештења“.

ОБр. 1250

„Обишао сам фронт Вардарске дивизије. Намеран сам, да што пре одем лично ка Коњичкој дивизији и одреду пуковника Васића. Обзиром на Пов. ОБр. 4514 и ОБр. 4728 потребно је, да се за овакав састав армије означи и њен нападни фронт, како би обиласком учинио потребно рекогносцирање. Ако Врховна команда има до сада података о јачини и распореду непријатеља испред будућег фронта Коњичке дивизије и одреда пуковника Васића, молим, саопштити ми: који ће бити фронт Француза на мојему левом крилу?
Врховна команда актом Ар. Бр. 6641 од 5. тек. мес. извештава: да ће хаубичка батерија Моравског хаубичког дивизиона по пријему материјала из Великог артилериског парка у Зејтинлику, кренути 7. тек. мес. за Владово, где ће ући у састав свога дивизиона 10. тек. мес. и да ће се 2. дивизион Моравског брдског артилер. пука (2 батерије) кренути из Микре у Владово, где ће 9. тек. мес. ући у састав свога пука“.

Од команданта II. армије

ОБр. 1777 у 5 час.

„Ноћ 6./7. септембра на фронту ове армије прошла на миру“.

ОБр. 1782 у 17.30 час.

„Синоћ су се предала 4 бугарска војника из 29. пука. Њихова је јединица на Ветернику“.

ОБр. 1793 у 22.05 час.

„Сем повремене артилериске и пешадиске ватре на фронту ове армије није било значајнијих догађаја у току данашњег дана“.

Од команданта III. армије

Пуковник Димитријевић, начелник штаба III. армије, јавља пуковнику Миловановићу:
„Да француски пук није још добио контра заповест о њиховом дивизиону и да ће га скинути са положаја. Објашњено је, да та заповест мора данас стићи, јер смо је ми још јуче добили и да је она јасна и категорична“.

ОБр. 2076

„Ноћ 6./7. септембра прошла је на миру“.

ОБр. 2077 у 22 часа

„По извештајима доста несигурним и још непровереним које је добио командант армиске коњице на положају Вичје 30. и 56. пук, делови ових пукова су у околини Вича. Две чете су у Влахо клисури и један ескадрон 7. коњичког пука. Раније констатовани су 30. пук пред фронтом Вардарске дивизије и 56. према фронту Дринске дивизије. 6. овог месеца примећен је један ескадрон, који је дошао из Екшисуа на к. 579“.

ОБр. 2096 у 20.50 час.

„Дан прошао без значајнијих догађаја“.

Од делегата капетана Јовичића

Пов. Бр. 513

Доставља дневни извештај Бр. 39, штаба Енглеске војске у Солуну: „Непријатељ је јуче отворио јаку артилериску ватру на фронту 26. дивизије на Хорешу и Кидни Хил. Непријатељски аероплани били су такође врло активни. Истог дана непријатељ је отворио ватру из једне батерије из близине Дојрана. Осмотрени су нови логори у правцу Селимли“.

Од војног изасланика у Русији

Бр. 386 у 11.30 час.

„На југозападном фронту бојеви се продужују. VII. армија продужује наступање ка Галичу и јуче заробила још 4.600 војника. У шумовитим Карпатима IX. армија продужује наступање. Бугари и Немци са знатним снагама предузели напад против Румунске војске у Добруџи а поглавито на Туртукај. Део руских трупа послат је у томе правцу. Вероватно је, да ће Руска Врховна команда послати један свој корпус у Добруџу“.

Од делегата Јовичића

Пов. 514

„По добивеним извештајима из енглеског Министарства Војног, 14. аустриска бригада мање једног батаљона 45. пешад. пука повучена је још у почетку августа месеца из Албаније и послата на Руски фронт. Вероватно да су 20. брдска бригада и један мађарски ландштурмски пук једине аустриске трупе у Албанији и Црној Гори. Немачке трупе споменуте у руском комуникеу на румунско – бугарској граници вароватно припадају 101. дивизији. 1. и 4. комплетне бугарске дивизије потпомогнуте аустриском артилеријом извршиле су 11 безуспешних напада на мостобран код Туртукаја 4. септембра. До сад се нису појавиле немачке трупе. Бугарске трупе јужно од Силистрије састоје се у главном из коњице. Непријатељске се трупе концентришу северозападно од Херманштата код Визакне. Румуни су окупирали теснац Мелисор, Сепосезентгувргу и Топлица“.

Од војног изасланика у Румунији

Бр. 1183 у 10.20 час.

„5. септембра северни фронт: северна армија заузела варош Георгагио – Дитро. Друга армија: Ништа ново. I. армија. Њени делови заузели Оршаву и отели 7 топова, неколико митраљеза, пројектора и доста хране. Јужни фронт. Непријатељ добио појачања нарочито у артилерији тешкој, обновио је огорчене нападе против Туртукаја. Губитци са обадве стране велики. Вечерас 6. септембра сазнадох да је непријатељ заузео Туртукај. Прилична забринутост“.

Од војног изасланика у Русији

Бр. 389 у 10.15 час.

„На југозападном фронту VII. армија заузела утврђене положаје источно од вароши Галича. Бој се продужује у самој вароши. Ова армија јуче, 6. септембра, заробила 50 официра и 6.400 војника, између њих 3.000 немачких и 700 турских војника. У Добруџи на фронту наше дивизије данас отпочела артилериска борба са Бугарском војском. Бугарска војска заузела Туртукај и Румуни одступају ка Силистрији“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 4779
у 18.05 час.
Командантима I., II. и III. армије

„По последњим податцима непријатељ одвлачи трупе са фронта Дојран – Ђевђелија и одводи их ка Битољу или на Румунски фронт. Ове трупе шаље железницом до Градско а потом аутомобилима преко Прилепа за Битољ или железницом на Румунски фронт. Највероватније је, да ће непријатељ упућивати ноћу трупе од Градскога а нарочито у непосредној близини фронта, те је зато потребно развити што детаљније извиђање како дању помоћу аероплана, тако исто и ноћу помоћу патрола, извиђачких одељења и агената. Поред извиђања треба наредити, да ескадриле бомбардују што више Дреново, Прилеп, Тополчане, Битољ и Флорину, као и непосредну непријатељску позадину. Развити што већу енергију у погледу овог извиђања, те да се сазна право стање на војишту“.

ОБр. 4762

„7. септембар прошао на миру“.
Наш распоред 7. септембра:
,,4 батаљона и 3 брдске батерије Моравске дивизије на фронту Љумница – Нанте и саставу 122. Француске дивизије. II. армија. Тимочка дивизија без једне бригаде од Нанте до потока Пороја. Шумадиска дивизија одатле до Г. Родива. III. армија. Дринска дивизија од Г. Родива преко Метерис до Чеганске планине. Дунавска дивизија на Чеганској планини к. 1500 до ,,Кар“ у речи Кар. Куручешми. I. армија. Вардарска дивизија јужно од Дунавске са наслоном на језеро северно од с. Патели. Моравска дивизија у резерви код Острова. Јужно од Островског језера на десној обали Налбандкеја – Дереси до Линге. Коњичка дивизија са добровољцима, дивизиском коњицом I. и III. армије и једним батаљоном из Тимочке дивизије. Једна бригада Тимочке дивизије у резерви Врховне команде код Острова. Бугарска снага према II. армији пет пукова треће и један девете дивизије; према III. и I. армији један пук 3., три пука 6., шест пукова 8. дивизије и једна коњичка бригада“.

ОБр. 4780
Командантима армија и
начелнику артилер. одељења

„Проучавањем непријатељске снаге и осталих средстава на Битољском правцу и упоређењем истих са онима са којима располаже лево крило савезничких војсака за предстојећу офанзиву, долази се до закључка, да у сваком погледу ми за сада располажемо са врло осетном надмоћношћу.
Ова је надмоћност нарочито велика у артилерији, јер ми и савезници на том правцу располажемо са два пута већим бројем батерија. Из ове констатације проистичу и тактички поступци, које треба применити у предстојећој битци.
Потребно је увек да се потпуно искористи сва артилерија. Успех ће бити већи, а притом мање скуп. Веза између артилерије и пешадије треба да постоји непрекидно и да буде сигурна. Дејство батерија треба да буде смишљено; потрошња муниције треба да буде у сразмери са резервом у муницији и са тешкоћама у погледу снабдевања. Нарочито скренути пажњу командантима артилерије, те да потчињеним препоруче, да се по старом обичају узалудно не троши муниција, тукући тачке и одсеке на непријатељском положају, који у датој прилици немају никаквог значаја у односу на изабране тачке и одсеке за одсудан напад, на које треба у опште управити максимум снаге.
У оваквом случају дејство батерије треба да буде обједињено у свакој армији у рукама команданта артилерије. Ово обједињење је главни услов, да се избегне расипање муниције и да се постигне максималан успех комбинацијом фронталног, косог и бочног дејства артилерије.
Команданти армија наредиће по овоме даље шта треба“.

Операције II. армије

Ноћ 6./7. септембра прошла је на миру. Са ОБр. 1779 извештена Врховна команда.
Овога дана примљена су ова наређење из Врховне команде:

ОБр. 4707

„Сви покрети трупа треба да се врше ноћу, да би се избегла врућина а нарочито да би се избегло извиђање из ваздуха. Биваци и кантонмани морају бити потпуно довршени до 5 час. најдаље“.

ОБр. 4708

Командант Савезничких војсака са ОБр. 922 – 1 од 3. септембра ове године доставио је следеће решење:
„Почев од 10. септембра даје се право реквизиције, француским, руским и српским трупама у цепокупној зони операција изузев утврђеног логора Солун“.

ОБр. 4779 у 18.50 час.

Ово је наређење напред у целости изнето.

Од команданта Шумадиске дивизије

ОБр.4459 изнето код исте за овај дан.

Од команданта Тимочке дивизије

ОБр. 1450 у 8.50 час. изнето код исте дивизије за овај дан.

Од команданта III. армије

ОБр. 2096 изнето код исте.

Дејство Тимочке дивизије

Ноћ 6./7. септембра, стање непромењено.
Непријатељска артилерија избацила неколико метака на наше пешадиске делове. У току дана на фронту ове дивизије није било никакве промене. Непријатељ нашом артилер. ватром ометан је у утврђивању јужне ивице села Зборског. Са ОБр. 2511 извештена армија.
У 22.45 часова од команданта II. армије примљено је наређење ОБр. 3585 а које је напред у целости изнето. По овом наређењу се у вези раније издатих наређења, да се предузму најенергичније мере: да се садањи положаји што боље и јаче утврде, осигурају везе и израде саобраћајнице и препреке од жица у колико то до сада није урађено.

Дејство Шумадиске дивизије

Ноћ 6./7. септембра:
Сем слабијег пушкарања и неколико артилер. метака, у току ноћи није се ништа важније десило. Са ОБр. 1457 извештена армија.
У 18 час. према Голом Билу, слабо пушкарање. Осмотрено је да се непријатељ на Преслапу утврђује. Непријатељска артилерија тукла је наше положаје према Ветернику и непријатељ дејствовао пушчаном ватром и бомбама на наше предње делове.
Губитци: погинули 1 наредник и 3 редова; рањено 4 каплара и 14 редова.
Утрошено муниције: пушчане 19.034; граната и шрапнела 123.
Са ОБр. 1459 извештена армија.

Операције III. армије

Ноћ 6./7. септембра прошла на миру. Са ОБр. 2076 извештена Врховна команда.
У току дана примљени су ови важнији извештаји:

Од команданта Дунавске дивизије

ОБр. 740, ОБр. 744 и ОБр. 749 изнети у целости код ове дивизије за овај дан.

Од команданта Дринске дивизије

ОБр. 1907, ОБр. 1919, ОБр. 1922 и ОБр. 1924 изнети код ове дивизије за овај дан.

Од команданта Вардарске дивизије

ОБр. 1260 и ОБр. 1273 изнети код ове дивизије.

Од одреда пуковника Васића

ОБр. 145, ОБр. 149 и ОБр. 152 изнети за овај дан код истог одреда.

Од Врховне команде ОБр. 4740

„1. септембра упућено железницом 17 подофицира и 678 каплара и редова за попуну јединица те армије. Са ОБр. 4326 наређено је тој армији да распоред по потреби изврши.
ОБр. 4779 изнет напред у целости“.

Дејство Дринске дивизије

Ноћ 6./7. септембра – затишје.
Са ОБр. 1907 извештена армија.
У току дана:
„Према Жервањском превоју предао се овога дана један бугарски војник из 3. батаљона 11. пука и изјавио: 3. батаљон 11. пука налази се на јужној падини Кајмакчалана. На Кара Тепе и Плочи је 29. пук, 56. пук је западно од 11. пука. Остатак 11. пука је на Кајмакчалану, где се одмара и попуњава рекрутима, јер је имао велике губитке. Са ОБр. 1922 извештена III. армија.
По прикупљеним податцима, данас се непријатељ утврђивао на средокраћи између наших ровова и р. Брода. Подигао је препреке од жица на фронту од 150 метара. Са ОБр. 1924 извештена армија“.

Дејство Дунавске дивизије

Ноћ 6./7. септембра прошла на миру. Са ОБр. 740 извештена армија.
У 9 час. командант говорио са командантом армиске артилерије и јавља му да ће ова дивизија доћи у врло незгодан и тежак положај ако јој се одузме француски пољски артилериски дивизион (мајора Шалера) а не буде добила за њега тражену накнаду. Потребно је да тај дивизион не оде све док на положаје не стигну оруђа која су одређена за његову замену, јер због његовог одласка пољске батерије ове дивизије морају примити на себе улогу контра батерија, а брдске (које још нису стигле) да држе бараж испред нашег положаја. Треба водити рачуна да је на положају велика магла и да, и кад би брдске батерије стигле, оне не могу узети елементе и с тога француски дивизион не треба да оде док оне и то не изврше. Без тога одбрана средњег дивизиског положаја неће бити организована и неможе се организовати потребна помоћ пешадији.
У 10.15 часова командант армиске артилерије јавља телефоном команданту дивизиске артилерије, да ће по извештају Врховне команде оруђа за брдски дивизион ове дивизије стићи на железничку станицу Острово око 14 час. Тај дивизион биће замена француском дивизиону који одлази.
Командант III. армије са ОБр. 2083 у 17.10 часова известио је команданта дивизије, да француски пољски дивизион неће бити повучен пре него што стигне или један брдски дивизион 65 мм. или један Моравски дивизион.
Са ОБр. 747 извештен је командант артилерије.
У 18 час. са ОБр. 749 извештен је командант III. армије следеће:
„У току дана затишје, магла омета осматрање.
У 21.05 час. стигла је депеша којом се команданту француског пољског дивизиона налаже, да одлази са свога положаја, и оглашава наређење за неважеће којим је задржат од покрета. Због ове депеше помоћник начелника штаба саопштава лично команданту дивизије, да је говорио са начелником оперативног одељења Врховне команде и да му је овај наредио, да се депеша за одлазак са овог фронта мајора Шалера не предаје истом до даљег наређења, јер му је Сарај наредио да остане.
Губитци овог дана:
Рањен акт. пешад. мајор Добросав Обрадовић командир чете.
Утрошено муниције: митраљеске 125 метака; артилериске 29 и 16 бомби“.

Дејство Вардарске дивизије

Ноћ 6./7. септембра, сем омањег пушкарања прошла на миру. Са ОБр. 1260 извештен командант III. армије.
У току дана: код десног одсека углавном затишје; код 21. пука слабо пушкарање; наша пољска и хаубичка батерија повремено тукла непријатељску пешадију која се по групицама виђала по положају француске батерије у с. Гориичево.
Од непријатељске артилерије дејствовао само један топ и то на леви одсек. Са ОБр. 1273 извештена III. армија.
Командант III. армије, са ОБр. 1793 известио је, да ће 175. француски пук бити упућен овог дана у састав своје дивизије. Ешелони Моравске дивизије до 12. овог месеца стижу код Острова.
Са ОБр. 2077 наређује, да се провере добивени податци од армиске коњице о 30. бугарском пуку који је сада на Вичу а био је пред фронтом ове дивизије.

Дејство одреда пуковника Васића

Ноћ 6./7. септембра прошла на миру.
Око 10 час. дошао у штаб одреда начелник штаба 2. руске бригаде пуковник Шишкин ради оријентације; дошла су и два вода руске коњице ради патролирања у разним правцима.
У 15.30 часова код десног одсека: комора бугарска од 11 кола отишла из Елевиша за Сотир.
Код левог одсека: један вод бугарске коњице отишао из Екшисуа за Соровић; један ескадрон са коте 649 ишао од језара Рудничког и вратио се у 13.20 час. Два ескадрона непријатељске коњице дошла из Екшисуе у с. Рудник.
Од наше армиске коњице: 1 воз са 15 вагона отишао из Соровића за Лерин; један ескадрон у водној колони – сјахао код с. Ново Село.
По наређењу команданта 156. Француске дивизије упутио сам из армиске коњице један вод у Влахо – Блаце и ту ће остати до доласка савезничких трупа. Са ОБр. 152 извештена III. армија.

Дејство Коњичке дивизије

Коњичка дивизија у покрету стигла је данас у с. Џуму где је заноћила; сутра продужује марш у с Уџану.
Командант Коњичке дивизије са ОБр. 1348 издао је наређење команданту 1. коњичке бригаде у следећем: сутра 8. текућег месеца продужити марш до с. Требишта, где остати до мрака, одакле ће по вечери продужити кретање до с. Џане. За време кретања обратити пажњу на непријатељске аероплане због чега маршовати са повећаним одстојањем. Полазак на марш из с. Требишта у 6 и 7 часова.

Операције I. армије

Овог дана у 11 часова армиски штаб стигао је у бивак код с. Владова.
Командант армије враћа се из Острова у Владово, одакле депешом ОБр. 1250 у 19.50 часова чини следећу представку Врховној команди.
„Обишао сам фронт Вардарске дивизије. Намеран сам, да што пре одем лично ка Коњичкој дивизији и одреду пуковника Васића. Обзиром на Пов. ОБр. 4514 и ОБр. 4728 потребно је, да се за овакав састав армије означи и њен нападни фронт, како би обиласком учинио потребно рекогносцирање. Ако Врховна команда има до сада података о јачини и распореду непријатеља испред будућег фронта Коњичке дивизије и одреда пуковника Васића, молим, саопштите ми: који ће бити фронт Француза на мојему левом крилу?
Са ОБр. 4799 од 7. тек. мес. у 18.10 часова Врховна команда наређује: да се патролама и помоћу аероплана изврши најенергичније извиђање и да се из аероплана што више бомбардује: Дреново – Прилеп – Топличани – Битољ – Флорина и непријатељска непосредна позадина, ово с тога, што непријатељ почиње одвлачити своје трупе с фронта Дојран – Ђевђелија железницом до Градског, а одатле их превози аутомобилима за Битољ или на Румунски фронт“.

Дејство Моравске дивизије

Дивизија је у покрету; ничега новог.

Слични чланци: