9. септембар, Извештаји и наређења Врховне команде

У току дана 9. септембра Врховна команда примила је ове важније извештаје:

Од команданта I. армије

ОБр. 1278 у 0.35 час.

„Данас Коњичка дивизија улази у састав I. армије под моју команду“.

ОБр. 1289 у 4.50 час.

„У току ноћи 8./9. септембра утврђено је, да је непријатељ напустио своје ровове према Ребрастој коси северно од пута за Горничево и пред десним крилом 22. пешад. пука јужно од пута. Пред левим крилом Вардарске дивизије непријатељ је у рововима. Осмотрени непријатељски ровови на шумовитом ћувику јужно од пута за с. Горничево и на север ка Горничевској караули одакле је непријатељ отворио пешадиску ватру на наше патроле. Из напуштених непријатељских ровова за сада прикупљено око 60 пушака, нешто бомби и остале спреме. Продужава се јаче извиђање и дејствоваће се артилериском ватром на непријатељске ровове пред центром и левим крилом Вардарске дивизије“.

ОБр. 1295 у 21.50 час.

„У току дана 9. септембра код Вардарске дивизије слабо пушкарање; код Коњичке дивизије ноћ мирна. Јуче по подне примећено искрцавање једног батаљона код Соровића и маршира на југ“.

Од команданта II. армије

ОБр. 1826 у 5.35 час.

„На фронту ове армије у току ноћи 8./9. септембра слаба узајамна пешадиска и артилериска ватра, којом приликом је лако контузован командант 1. батаљона 19. пешад. пука Војислав Бумбашировић, а код Тимочке дивизије приликом бацања бомби из Хазен хаубице, распрсла се хаубица од које је један војник погинуо и један рањен“.

ОБр. 1843 у 21.50 час.

„Стање на фронту ове армије 9. септембра до 18 час. На целом фронту повремена артилериска ватра, која је према Ветернику, Голом Билу и Преслапу достизала велику жестину“.

Од команданта III. армије

ОБр. 2141 у 9.40 час.

„Код Дринске дивизије ноћ 8./9. септембра чешћа и јача пушкарања наших извиђачких делова.
Код Дунавске дивизије ноћ је прошла на миру.
Око 3 часа јутро чуло се неко лупање мањерки и покрет у изворном делу јаруге, која утиче у Петорско језеро. Са наше стране је отворена артилериска ватра која је трајала до 4.30 час. јутра. Непријатељ је напустио Кљун – коса северно од пута Горничево – Острово. Код одреда пуковника Васића ушле су ноћас наше појачане патроле понова у с. Палеохор. Село Емберија заузето је такође. На положајима више овог села нађени су бугарски лешеви. Један руски вод кренуо се ноћас из с. Севилионе ка Дебри и одатле преко Влахо Блаце на к. 1685 ради извиђања ка с. Влахо клисури. За овим водом кренуо се и један руски батаљон. Кајаларски положај као и с. Коноп у нашим су рукама. Код овог одреда губитци су 1 војник – коњаник рањен. Један коњ убијен и 2 рањена“.

Врховна команда под ОБр. 4867 примила је од I. армије са ОБр. 1289 депешом од 9. септембра у 4.50 час. јутра овај извештај:

„У току ноћи 8./9. овог месеца утврђено је, да је непријатељ напустио своје ровове према Ребрастој коси северно од пута за Горничево и пред десним крилом 22. пешад. пука јужно од пута. Пред левим крилом Вардарске дивизије непријатељ је у рововима. Осматрањем непријатељских ровова на шумовитом ћувику, јужно од пута за с. Горничево а на север ка Горничевској караули одакле је непријатељ отворио пешад. ватру на наше патроле. Из напуштених непријатељских ровова за сада прикупљено око 60 пушака, нешто бомби и остале спреме. Продужава се јаче извиђање и дејствоваће се артилериском ватром на непријатељске ровове пред центром и левим крилом Вардарске дивизије“.

ОБр. 2125 у 12 час.

„Фронт ове армије износи преко 30 км. Бројно стање пушака – бораца свију трупа ове армије износи око 16.000. Ова армија нема резерве. Молим до предстојећег напада да ми се упути каква пешадиска јединица за армиску резерву“.

ОБр. 2167 у 18.20 час.

„Са обзиром на наређење ОБр. 4801 од 8. тек. мес. молим, да се батаљон 14. пука са митраљеским одељењем, који је у саставу одреда пуковника Васића врати у састав свога пука. Молим за хитно решење по овоме“.

ОБр. 2166 у 18.20 час.

„Командант I. армије примио је свој одсек јутрос 9. тек. месеца.
175. француски пук отишао је у састав своје дивизије 7. тек. мес. Француски артилериски дивизион из Дунавске дивизије одлази вечерас 9. тек. мес. у састав своје дивизије а ново примљени брдски дивизион одлази вечерас 9. тек. мес. на положај.
7. пешад. пук враћен је у састав своје дивизије 7. овог месеца.
Колонски возови Дринске дивизије и Дунавске дивизије ешелони су на путу Батачин – Нисија -Владово.
Св. ОБр. 4515 од 1. тек. месеца“.

ОБр. 2169 у 22.05 час.

„У току дана 9. септембра било слабе артилериске ватре. Пред Дринском дивизијом непријатељ је на својим досадашњим положајима. Пред левим крилом Дринске дивизије непријатељ се повукао на десну обалу потока што утиче у Петорско језеро“.

Од делегата капетана Јовичића

Пов. Бр. 519

Доставља дневни извештај Бр. 41, штаба Енглеске војске у Солуну.
„У погледу на могућност повлачења Бугара потребно би било забележити да заробљеници и бегунци у последње време спомињу неке батаљоне њихових пукова негде у позадини у резерви или на раду на поправкама друмова. Не сме се изгубити из вида да непријатељ може бити овим смера да постепено извлачи поједине делове из састава својих дивизија, групишући их понова у нове јединице за употребу на каквом другом месту а нама остављати импресију, да су дивизије према нама остале у целини. Извештено је, да се са VI. Грчком дивизијом која је стигла у Кавалу налази и 1 дивизион брдске артилерије. 5. дивизија из Драме налази се на тој просторији са групом брдске артилерије а корпусни пољски артилериски пук, који је био у Драми већином је послат у Кавалу. Јачина два пука, која су из Среза стигла у Кавалу износи 1.900 људи“.

Пов. Бр. 524

„Један агент јавља да су 30. и 39. пукови 10. дивизије на дан 4. септембра још били у долини Правиште – Орфано а 37. пук око утврђивања код Ковила. Други извештаји добивени од агената спомињу да се 33. и 34. пук 9. дивизије крећу у наоколо источно од Струме заједно са хаубицама 9. артилериског пука, који припада 9. дивизији. Јачина 5. Грчке дивизије код Драме је 3.500 људи. 7. дивизија има 1.800 људи и то 2 пука у Кавали а 1 у Правишту. Извештено је да су Бугари евакуисали Кавалу (утврђења). Сав материјал извучен је из ровова још пре окупације Бугара изузев топова, који су узети од Бугара у последњем рату и које су они задржали. Према једном извештају из Премети, датираном 7. септембра бугарске трупе су у Москопољу код Горице и крећу се јужно у правцу Горице. Према извештају из Египта две турске дивизије на Галициском фронту нису 19. и 20. већ Комбиноване дивизије састављене из 61. и 62. пука 20. дивизије и откомандованих батаљона из много других дивизија.”

Наређења (Извештаји) Врховне команде

ОБр. 4829
у 15.30 час.
Војном изасланику у Румунији

„Цела 5. дивизија је код Ђевђелије.
Четири пешад. пука из 6. дивизије су на Солунском фронту“.

ОБр. 4835

„Све три армиске ескадриле да изврше бомбардовање непријатељске просторије по распореду шефа авијатичарске команде. Посао да се сврши за једно пре или по подне. Међутим, ако је ескадрила армији потребна за друге послове да се обустави бомбардовање и о томе извести“.

ОБр. 4836
у 11.45 час.
Ђенералу Топола,
Министру Војном,
свима војним изасланицима

„8. септембра није било важнијих догађаја. 9. септембра Вардарска и Коњичка дивизија и одред пуковника Васића ушли су у састав I. армије чији је штаб у Острову. Код савезника ништа важно.
Достављено и командантима I., II. и III. армије“.

ОБр. 4850
у 18 час.
Војном изасланику – Букурешт

„Од сада ваше шифроване депеше предајте француском војном изасланику, који ће их бежичном телеграфијом слати у Солун. Преко њега добијаћете и ви депеше од Врховне команде“.

ОБр. 4853
у 19 час.
Команданту I. армије

„Врховна команда према наређењу ОБр. 4514 од 1. септембра требала је располагати као са једном резервом 1. бригадом Тимочке дивизије и ова је бригада заповешћу Стр. Пов. ОБр. 4081 од 8. тек. мес. стављена на расположење том команданту а са обзиром на задатак те армије. Према томе командант има рачунати само на трупе, које су му стављене на расположење и према оваквом стању располагати са својом армијом за предстојећи напад а са обзиром на важност појединих нападних праваца“.

ОБр. 4855
у 9.20 час.
Команданту III. армије

„3а сада се тражени батаљон не може вратити, то ће се учинити првом згодном приликом“.

ОБр. 4878
Команданту I., II. и III. армије,
ђенералу Сарају, Милну и
свима војним изасланицима

„Стање 9. септембра:
II. армија: повремена артилериска борба која је према Преслапу, Голом Билу и Ветернику достигла велику интензивност. У току ноћи 9./10. тек. мес. било је местимично артилериске и пешадиске ватре, пошто је примећено да непријатељ врши смењивање неких својих предњих делова.
III. армија: слаба артилериска ватра. Пред левим крилом Дунавске дивизије Бугари су повукли своје предње делове на десну обалу речице која се улива у Петорско језеро.
Аеропланска извиђања нису могла констатовати никакво прикупљање око Флорине.
I. армија: Артилериска повремена ватра са обе стране на фронту Вардарске дивизије. У правцу Горничева бугарски предњи делови повукли су се на десну обалу речице која се улива у Петорско језеро.
Код Коњичке дивизије ништа ново. У току после подне примећено је искрцавање једног непријатељског батаљона у Соровићу и да је отишао ка југу“.

Слични чланци: