Операције II. армије
Ноћ 8./9. септембра:
Код Шумадиске дивизије. Повремено пушкарање уз садејство артилерије са наше стране и непријатељске.
Код Тимочке дивизије. Ноћ прошла на миру.
Са ОБр. 1826 извештена Врховна команда и III. армија о предњем.
У току дана примљени су ови извештаји:
Од команданта Тимочке дивизије
ОБр. 1465, ОБр. 1469, ОБр. 1472 и ОБр. 1487 изнети код ове дивизије.
Од команданта Шумадиске дивизије
ОБр. 1464 и ОБр. 1480 изнети код ове дивизије.
Од Врховне команде
ОБр. 4836, ОБр. 4835 и ОБр. 4778 а који су напред у целости изнети.
Ова команда са ОБр. 2134 известила је: да се инжињериска алатна колона ове армије групише и бивакује код с. Капињана а у близини раскршћа путева Капињани – Слатина. Трупна алатна колона ставља се под команду команданта инжињерије ове армије с тим, да се команданти дивизије обраћају непосредно за алат команданту колоне.
Са ОБр. 2135 наређено је, да се оба мостовна трена групишу код с. Костурјана, како би се могла употребити било на безименој речици јужно од Костурјана било на реци Могленици. Снабдевање и даље из слагалишта Шумадиске дивизије.
Са ОИБр. наређује, да се рефлекторско одељење од употребе код Шумадиске дивизије врати непосредно под команду армије. Снабдевање код алатне колоне.
Данас је командант армије са начелником штаба присуствовао реперисању терена који је, уз припомоћ реглаже са аероплана, вршила према Преслапу батерија дугачких топова 155 мм.
Дејство Тимочке дивизије
Ноћ 8./9. септембра прошла на миру. Са ОБр. 1465 извештена армија.
У току дана:
„На десном крилу око 10.30 час. непријатељска артилерија северно од Тушина избацила неколико зрна против ровова на Трстеничкој коси, али је ватром једног топа са косе источно од Фуштана била брзо ућуткана. Око 14 час. понова је избачено неколико зрна, сад на наше делове источно од Фуштана, али без успеха. У 15.15 час. непријатељска брдска хаубичка батерија са Кожуха бацила два зрна на северну ивицу села Фуштана. Једно зрно није експлодирало а штете није било.
На левом крилу у зору, једно извиђачко одељење од 8 људи, упућено ради прикупљања података о непријатељу, успело је да отера непријатељску објавницу са једног каменитог зуба на западној ивици с. Зборског, који је био поседнут. Један непријатељски војник погинуо у повлачењу али му се није могло прићи. Непријатељ је обасуо овај зуб бомбама, бацаних из справа, те се наше извиђачко одељење после 27 бомби бачених против њега морало око 8 час. повући.
У подне је тачно уочено место два непријатељска топа на предњем нагибу Преслапа, који су до сад узалуд била тражена. Против њих је отворена ватра из хаубица на десном крилу Шумадиске дивизије. Ватра је корежирана и после четврт часа непријатељски вод неутралисан је. За време рафалне ватре против ових топова запажено је око 20 коња да беже из оближње шумице, и они су ватром растерани.
Данас контузован 1 војник“.
У 20 час. примљено је из штаба II. армије Стр. Пов. Бр. 1816 наређење а којим доставља наређење Врховне команде Стр. Пов. Бр. 4801. Ова су наређења напред у целости изнета.
На основу овога примљеног наређења издато је наређење ОБр. 1479 следеће садржине:
Заповест
По податцима који су добијени из команде II. армије, јаче непријатељске снаге су груписане на правцу Битољ – Острово; других детаљнијих, података о непријатељу пред фронтом наше армије нема, осим оних који су већ достављени командантима колоне и резерве, и који су команданти сами прикупили.
12. тек. мес. у 6 час. све три наше и савезничке армије отпочеће напад на непријатеља пред собом, с циљем да се непријатељ потуче и овлада теренским одсеком који он сада држи према нама. Притом, Шумадиска дивизија нападаће прво на Голо Било и Ветреник, а ова дивизија без 1. пешад. бригаде и артилерије која је придата Шумадиској дивизији, и делови десно од ње вршиће обезбеђење на свом фронту.
Наређујем:
1) Да десна и лева колона продуже да врше обезбеђење на својим одсецима, тј. да се огарантују садашњи положаји, одбијајући најенергичније непријатељски напад, ако би био предузет.
2) Да се непрекидно извиђа непријатељ, како би се, прво, благовремено открила свака његова намера, и друго, да се у повољној прилици могу заузети важније тачке на појединим одсецима, у ком случају први циљ ће бити: да десна колона својом артилеријом уништи непријатељску артилерију код Тушина и одбаци подаље непријатеља испред Трестеничке косе, а лева колона да овлада трећом Зборском косом и с. Зборским и изврши притисак на Преслап.
3) Поред међусобне везе, десна ће колона бити стално у вези са деловима Моравске дивизије коју су десно од ње, односно са деловима 122. Француске дивизије; а лева колона ће саображавати свој рад са напредовањем и акцијом десног крила Шумадиске дивизије и са тим се крилом узајамно потпомагати, имајући у виду да је артилерија десног крила Шумадиске дивизије тако постављена да може потпомагати трупе леве колоне.
Ради јачег обезбеђења веза, како међу појединим деловима у колонама тако и ових са суседним деловима, а нарочито где нема телефонске везе и где би се ова прекинула, користити се уговореним знацима помоћу светлећих ракетли разних боја и хелиографа. Ове знаке утврдити благовремено, а мењати их по потреби.
4) Кад се укаже потреба или буде наступио повољан моменат да се заузме која од важнијих тачака, онда груписати и употребити артилерију тако: да се изабрана тачка што јаче обаспе артилериском ватром, да се на њој поруше непријатељска утврђења и препреке и бранилац поколеба, па тек тада, под заштитом те артилериске ватре, да пешадија заузме жељену тачку. При овоме када артилерија спреми пешадији заузеће дела непријатељског положаја, један део артилерије има непрекидно и даље да држи под ватром непријатељску артилерију а други део сопствене артилерије да буде спреман да дејствује против појачања која би непријатељ упућивао угроженој тачци и, кад пешадија заузима положај, да паралише непријатељски контра напад. Ради постигнућа овога, пешадија и артилерија имају да буду стално у вези и да артилерија спреми напад пешадији у колико је год више могуће а пешадија увек да се користи тим дејством артилерије.
5) Пошто у дивизиској резерви има сада део пионирског полубатаљона, командант леве колоне држаће батаљон који је у његовој резерви тако, да може на случај јачег непријатељског напада потпомоћи како трупе своје колоне тако и десну колону.
6) Командант ће одмах почети припрему за извршење ове заповести у означено време.
7) Командант Тимочког пољског арт. пука извршиће припреме за што кориснију употребу артилерије којом се располаже, сада, и ступиће у споразум са командантом артилерије десног крила Шумадиске дивизије ради узајамног потпомагања артилерије између леве колоне ове дивизије и тог крила Шумадиске дивизије.
8) Пионирски полубатаљон и позадње установе остаће на својим садањим местима.
Командант колонске коморе ће се постарати: да се дотурање потреба предњим деловима врши благовремено и у реду и да се саобраћај у позадини дивизије обавља правилно.
9) Ја ћу са штабом бити у садањем биваку, северно од с. Каларада, а за време борбе на месту за осматрање, које је северозападно од бивака дивизиског штаба.
Од команданта II. армије примљено је наређење ОБр. 1817 напред изнето у целости.
Ово је достављено команданту артилерије и колона са ОБр. 1480.
Овај командант са ОБр. 1483 у 20 час. упутио је команданту армије следећу представку:
„У вези моје представке ОБр. 1358 од прошлог месеца а у циљу јачег обезбеђења предстојећег рада ове команде, нарочито ради паралисања дејства непријатељске артилерије са Кожуха, молим команданта, ако је икако могуће, да ми стави на расположење две хаубице“.
Губитци данас: 1 погинуо, 3 рањена и 1 контузован.
Дејство Шумадиске дивизије
Ноћ 8./9. септембра:
„Према Голом Билу слабо пушкарање.
Непријатељска артилерија избацила неколико метака на Ковил.
Према Ветернику слабо пушкарање уз садејство артилерије са наше стране и непријатељске стране.
Синоћ око 19.30 час. непријатељ је избацио неколико артилериских метака на Катунац и том приликом је лако контузован командант 1. батаљона 19. пука ппуковник Војислав Бумбашировић који је и даље остао у строју. Са ОБр. 1465 извештена армија.
Овога дана примљено је наређење Врховне команде ОБр. 1474 да се сви покрети трупа врше ноћу, те да се избегне врућина и осматрање из ваздуха.
Командант II. армије са Стр. Пов. ОБр. 146 доставља наређење Врховне команде Стр. Пов. ОБр. 4801 које је напред у целости изнето.
Ситуација у 18 часова:
Непријатељска артилерија са Ветреника, тукла наше трупе према Голом Билу.
Француска тешка артилерија данас у 8.10 час. вршила је реперисање терена помоћу аероплана, и тукла непријатељску артилерију на Преслапу. Када је тешка батерија завршила гађање и аероплан се удаљио, непријатељска артилерија са Преслапа отворила је јаку ватру против француске тешке батерије, коју је одмах узела у заштиту наша хаубичка артилерија, те је непријатељска артилерија престала дејствовати.
2) Непријатељска артилерија са Голог Била, тукла наше положаје према Ветренику, а артилерија са Ветреника рафалном ватром тукла положаје наше артилерије западно од Пребедишта.
Према Катунцу и Пожарским положајима, повремена артилериска ватра с наше и непријатељске стране“.
Губитци: погинули 2 редова; рањени 1 каплар и 6 редова.
Операције III. армије
Ноћ 8./9. септембра – слаба узајамна пешадиска и артилериска ватра. Са ОБр. 2140 извештена Врховна команда.
У току дана примљени су ови важнији извештаји:
Од команданта Дринске дивизије
ОБр. 1948 у 1 час. изнето код исте.
ОБр. 1949 у 7.35 час. изнето код исте.
ОБр. 1662 у 20.25 час. изнето код исте.
ОБр. 1965 изнето код исте.
Од команданта Дунавске дивизије
ОБр. 762, изнето код исте.
ОБр. 770, изнето код исте.
ОБр. 772, изнето код исте.
Од одреда пуковника Васића
ОБр. 151 у 2.30 час. изнет код истог одреда.
ОБр. 166 у 10.30 час. изнет код истог одреда.
Од Врховне команде
ОБр. 4781, изнето у целости напред.
ОБр. 4845 у 3.15 час. изнето напред код II. армије.
Командант ове армије са ОБр. 2150 моли Врховну команду, да му се упути каква пешад. јединица за армиску резерву, јер нема армиске резерве, а бројно стање свију трупа износи око 16.000, а фронт армије је преко 30 км.
Са ОБр. 2169 извештава Врховну команду, I. и II. армију о ситуацији код армије у току дана: „Слаба артилериска ватра пред Дринском дивизијом. Пред левим крилом Дунавске дивизије непријатељ се повукао на десну обалу потока, који утиче у Петорско језеро“.
Дејство Дринске дивизије
Ноћ 8./9. септембра: Чешћа и јача пушкарања наших извиђачких делова. Ово је достављено армији са ОБр. 1949.
У току дана:
„Са осматрачнице на к. 1800 јављено је, да се чула јака артилериска ватра у правцу Рудничког језера и то од 5.30 до 8 час.
У 6.30 час. примећене су у покрету од Малка Ниџе ка с. Воштарану 4 колоне на одстојању од 20 метара и то право: 20 товарних коња; друга: до две чете пешадије; трећа и четврта од по 40 – 50 товарних коња.
У 8.15 час. примећено на путу код с. Брода око 70 воловских кола, која се после упарковала на средокраћи Брод – Букри. Жив саобраћај од М. Ниџе ка Воштарану и обратно, и то коморски и товарни. Са ОБр. 1956 извештена армија.
Ситуација у 18 час. Непријатељ је на својим положајима. На десном и средњем одсеку ништа ново. Против левог одсека дејствовала повремено хаубичка батерија са Совича.
Једна наша хаубица уз садејство пешад. и митраљеске ватре очистила је неколико ровова пред десним крилом левог одсека. Са ОБр. 1962 извештена армија“.
Дејство Дунавске дивизије
Ноћ 8./9. септембра. На фронту ове дивизије затишје. Око 3 час. примећено је лупање мањерки и спреме у изворном делу јаруге, која утиче у Петорско језеро. По оцени команданта 19. пука непријатељ је предузео покрет са свог положаја у назад. На захтев команданта 18. пука отворена је артилериска ватра на овај део положаја и трајала је до 4 часа.
Непријатељ напустио Кљун. Са ОБр. 762 извештена армија.
У 9.10 час. примљено је наређење команданта III. армије и достављено трупама са ОБр. 766 односно регулисања покрета свих трупа, које треба вршити ноћу, да би се избегла врућина и осматрање из ваздуха.
У 18 час. У току дана ситуација је оваква:
Сем повремене артилериске ватре на фронту ове дивизије затишје.
Одашиљањем патрола на целом фронту утврђено је:
1) Да непријатељ пред десним одсеком држи све своје положаје и својом јаком пешадиском и митраљеском ватром одбија сваки покушај наших патрола за приближавање и пробој.
2) Да су непријатељски делови пред левим одсеком напустили Трапезасту косу и повукли се на косу источно од Горничева (десна обала Петорског потока), покушај наших патрола да се пробију у правцу с. Горничева одбијен непријатељском пешадиском и митраљеском ватром. Непријатељ извиђа до Трапезасте косе, где је дошло до сукоба наших и непријатељских патрола.
У 16.15 – 17.45 час. дејствовала је група непријатељске артилерије тежег калибра код Горничева против наших положаја.
Осмотрен је саобраћај доста жив од М. Ниџе у правцу Воштарана и обратно, за Воштаран отишло око 100 а за М. Ниџе око 60 товарних коња у току поподне.
На правцу Горничево – Баница и обратно слабији саобраћај.
Према накнадном извештају команданта 18. пешад. пука прошле ноћи извршена је смена непријатељских делова; смењени делови отишли делом позади М. Ниџе, делом ка с. Баница.
Губитци: погинуо 1 подофицир; рањен 1 војник.
Операције I. армије
У штабу армије примљено је наређење Врховне команде ОБр. 4781 следеће садржине:
Ради успешнијег извиђања напада командантима армија скрећем пажњу на следеће:
Пешадија треба у потпуности да искористи терен и просторије те да на тај начин избегне бескорисне и излишне губитке. Напади треба да буду што боље организовани, а бокови и крила заштићени како живом снагом тако и дејством артилерије. Артилерија за припрему напада треба да има улогу потпуно јасно опредељену. Она треба да буде разређена и распоређена на терену тако, да буде у стању да концентрише из што већег броја оруђа своју фронталну, косу, па чак ако је могуће и бочну ватру на поједине тачке и секторе, изабране за напад. Поред тога, она треба у исто време и непрекидно да осматра и зоне суседне оној, која је изабрана за напад тако, да увек буде у стању да може одмах ставити под ватру бочне контра нападе, које би непријатељ покушао пешадијом или артилеријом.
Са ОБр. 1268 ово горе наређење достављено је командантима дивизија и армиске артилерије.
На питање команданта армије ОБр. 1250 од 7. тек. мес. Врховна команда депешом ОБр. 4785 од 8. тек. мес. дала је следећа обавештења:
„Нападни фронт те армије биће у лево до пута Кајалар – Соровић – Бач. Шта се од непријатељске снаге налази према Коњичкој дивизији и одреду пуковника Васића незна се тачно. За сада се зна, да се јужно од пута Баница – Острово налази 30. пешад. пук, јужно од њега преко Патели до Островског језера 10. пук, чији су делови око Екшису; затим даље 28. пук од Екшису преко Влахо клисуре и најзад 7. и 10. коњички пук, вероватно са 2 ескадрона немачке коњице. Непријатељска снага на линији Островско језеро – Палеохор цени се на 3 батаљона са 4 топа. Последњих дана примећена су извесна појачања, чија јачина није могла бити оцењена. Тачније податке командант ће добити на лицу места од команданта III. армије и потчињених команданата. Остало се види из заповести ОБр. 4801 послате данас по куриру“.
Са Стр. Пов. ОБр. 4801 од 8. септембра у 12 час. Врховна команда издаје следећу заповест за напад на непријатеља 12. овог месеца:
„Према последњим податцима непријатељ држи линију: с. Сухово – Алчак Махала – к. 258 – Вла Бос – Сркади Леген јужно од Мале Рупе – с. Нанте – с. Тушин – Кожух – Добро Поље – Кајмакчалан – к. 1944 – Стара Попадија – Малка Ниџе – Патели – к. 540 – с. Елевиш – к. 649 – с. Ракито – с. Чор – Влахо клисура – Богатско.
Његове јаче снаге су на правцу Битољ – Острово.
Савезничке армије напашће непријатеља на његовим садањим положајима, а западно од Вардара, са циљем да га пребаце на леву обалу Црне реке.
I., II. и III. наша армија имају напасти непријатеља на линији: Дудица – Козјак – Ветерник – Добро Поље – Кајмакчалан – Малка Ниџе, па до пута Кајалар – Соровичево – Баница.
Једна француско – руска армија оперисаће на фронту Катраница – Кајалар у лево од наше армије, са задатком сталног наткриљавања, дејством у десни бок и позадину непријатеља и осигурања левог бока и позадине наших армија.
Према томе наређујем:
1) II. армија напашће непријатеља на линији: Козјак – Ниџе планина, са задатком, да овлада тим планинским гребеном, обезбеђујући се према линији: Дудица – Козјак.
У десно одржавати везу са левим крилом 122. Француске дивизије (деловима Моравске дивизије).
Са III. армијом одржавати везу на линији Тресина – Крапа.
2) III. армија ојачана са 1. бригадом Тимочке дивизије напашће непријатеља на линији: Кајмакчалан – Малка Ниџе, па до безименог виса северно од с. Горничева (код слова „в“ у речи Горничево не обухватајући га), са задатком да овлада гребеном Малка Ниџе и дејствује на леви бок и позадину непријатеља око Горничева и Банице и тиме потпомогне акцију I. армије.
Са I. армијом одржавати везу на линији: Безимени вис јужно од речи „Кар“ (караула Куручешма) – Безимени вис северно од с. Горничева (код слова „в“ од речи Горничево) – село Крушоград, која припада I. армији.
3) I. армија напашће непријатеља на одсеку: Безимени вис северно од с. Горничева (код слова „в“ од речи Горничево – обухватајући га), па до друма Кајалар – Соровичево – Баница, са задатком да овлада гребеном Малка Ниџе између тога друма и III. армије.
Са француско – руском армијом одржавати везу у правцу друма Кајалар – Соровичево – Баница, који припада Французима.
4) Тежиште рада је на фронту I. и III. армије, а на осталом делу фронта рад се има подешавати према раду на овом делу фронта, да се у згодним тренутцима овлада деловима непријатељског положаја према истом.
5) Напад предузети 12. тек. мес. у 6 часова јутра.
6) По заузећу одређених одсека непријатељског положаја, II. армија са делом снаге осигураће десни бок и позадину у правцу према Кавадару, а са главном снагом оперисаће на фронту Чебрен – Капра, потпомажући својим дејством акцију III. армије.
III. армија продужиће надирање на фронт северно од линије: Тресино – Крапа и јужно до линије: вис северно од Горничева – Крушоград – Брод, која припада I. армији.
I. армија продужиће надирање у лево од III. армије, а између ове и друма Баница – Д. Врбени -Кенали.
7) Команданти армије настаће, да се веза између армија што чвршће одржава и да се осигура што јаче узајамно потпомагање, нарочито између I. и III. армије.
8) Комуникације и магацини до даљег наређења остају као што је раније наређено.
Командант III. армије настаће најенергичније, да своју комуникацију организује од Острова преко Чегана ка Крушограду, а за Дринску дивизију, да се пут Батачин – Метериотепеси изведе на Кајмакчалан и веже са појединим путевима, које су Бугари израдили. Слично извршиће и командант III. армије на фронту Шумадиске дивизије.
9) Начелници саобраћајног и артилериског одељења постараће се, да се организује воз са потребним бројем вагона за дотурање муниције левом крилу I. армије, када буде избила ка Соровићу.
10) Штаб Врховне команде биће у Солуну.
Извештаје слати што чешће.
11) О пријему одговорити депешом, са назначењем времена пријема“.
Командант III. армије депешом ОБр. 2130 од 8. тек. мес. у 21.10 час. и ОБр. 2141 од 9. тек. мес. у 3.25 час. јавља: код Дринске дивизије у току ноћи 8./9. тек. мес. пушкарање извиђачких делова; код Дунавске дивизије ноћ прошла на миру; непријатељ напустио кљун северно од пута Горничево – Острово; коњичке патроле одреда пуковника Васића ноћас ушле у с. Палеохор и Емберију; један руски вод кренуо се ноћас из с. Севлијоне ка Дибри, па одатле преко Влахо Блаце, на к. 1685, ради извиђања ка с. Влахо клисури; за овим водом кренуо се један руски батаљон; Кајаларски положај и с. Коноп у нашим рукама.
По извештају Вардарске дивизије ОБр. 1288 од 9. тек. мес. у 9 час. непријатељ у току ноћи 8./9. напустио ровове према Ребрастој коси северно од пута Горничево и пред десним крилом 22. пешад. пука, јужно од пута; пред левим крилом дивизије непријатељ је стално у својим рововима; осмотрени непријатељски ровови на шумовитом ћувику, јужно од пута с. Горничево и на ћувику северније према Горничевској караули одакле је непријатељ отворио пешадиску ватру на наше патроле; у непријатељским напуштеним рововима прикупљено око 60 пушака, неколико бомби и остале разноврсне спреме; јаче извиђање и артилериско дејство на непријатељске ровове пред центром и левим крилом дивизије. Ни у току дана на фронту дивизије осим безначајних пушкарања, на центру и левом крилу, није било значајнијих догађаја, а пред десним крилом под притиском јачих извиђачких делова непријатељ се пребацио западно од Безимене реке, која се улива у Петорско језеро са севера. Са правца од Горничева непријатељ дејствовао хаубичком и брдском артилеријом, нашта је наша артилерија одговарала (извештај Вардарске дивизије ОБр. 1302 од 9. тек. мес. у 20.20 час.). Код Коњичке дивизије ништа ново.
Извештена Врховна команда депешом ОБр. 1289 од 9. тек. мес. у 15.30 час. и ОБр. 1296 од 9. септембра у 12.10 час.
Командант армије депешом ОБр. 1284 од 9. ов. мес. наређује: да се командант Моравске дивизије још у току дана упозна са положајем и распоредом Вардарске дивизије као и са целокупном просторијом од Острова преко Чакона (606) ка фронту Малка Ниџе.
Депешом ОБр. 1293 од 9. септембра у 18.25 час. командант армије наређује команданту Моравске дивизије:
„Борачке делове ваше дивизије крените ближе десном крилу Вардарске дивизије на склонитим местима, одакле би за што краће време могли избити у висини Вардарске дивизије. Овај покрет има се извршити ноћу 10. тек. мес. Ако има могућности поједине делове потпуно заклонито можете и раније упућивати; известите ме о просторији, на коју мислите кренути дивизију“.
Команданту Коњичке дивизије депешом ОБр. 1294 од 9. тек. мес. командант армије наређује:
„Похитајте са формирањем команде. Чим формирате пошаљите састав са бројним стањем и скицом распореда“.
Командант Коњичке дивизије са својим штабом и 1. бригадом стиже у околину с. Инели 8. септембра у 16.05 часова.
Командант Коњичке дивизије актом ОБр. 1367 од 9. тек. мес. извештава да је од ескадрона I. и III. армије формиран 5. коњички пук, који има да одржава везу са француским трупама око Кајалара и да изађе у правцу Чалџилара – Рудник – Ново Село; да је придата батерија по наређењу Врховне команде ОБр. 4541 стављена на расположење команданту Добровољачког одреда. Коњичка дивизија је у општој резерви око Катранице.
Дејство Моравске дивизије
Ноћ 8./9. септембра проведена на миру.
Од команданта I. армије примљено је наређење ОБр. 1284 а које је напред у целости изнето.
По овом наређењу командант дивизије у 9 час. отишао је на положај код Острова ради упознавања са распоредом Вардарске дивизије и њених положаја.
У 19.30 час. командант I. армије са Пов. ОБр. 1293 наредио је:
„Борачке делове ваше дивизије крените ближе десном крилу Вардарске дивизије на склонитим местима одакле би за што краће време могли избити у висину Вардарске дивизије. Овај покрет има се извршити ноћу 10. ов. мес. ако има могућности поједине делове потпуно можете склонити и раније упућивати. Известите ме о просторији на коју мислите кренути дивизију“.
Према предњем, одмах је под ОБр. 917 издата заповест свима јединицама за приближавање фронту која гласи:
„Сходно наређењу команданта I. армије Пов. ОБр. 1293 од данас борачки делови Моравске дивизије имају прићи ближе десном крилу Вардарске дивизије на склонитим местима одакле би за што краће време могли избити у висину Вардарске дивизије. Овај покрет има се извршити ноћу 10. тек. месеца.
Наређујем:
1) 2. пешад. бригада (16. пешад. пук) прићи ће и поставити се на подесном месту око к. 606.
2) 1. пешад. бригада прићи ће и поставити се на подесним местима на простору к. 557 – с. Жерви – к. 663.
3) Артилерија хаубичка и рововска батерија – прићи ће и поставити се на подесном месту између језера и к. 557. Овде ће прићи и остале батерије када буду дошле у састав дивизије.
4) Пионирски полубатаљон прићи ће и убиваковати се код 16. пука.
5) 1. дивизиско завојиште прићи ће и поставити се код к. 603 северно од вароши Острова.
2. дивизиско завојиште, 3. дивизиско завојиште, 1. и 2. болничко одељење и болничка чета прићи ће и убиваковати се око к. 551.
6) Сви колонски возови прићи ће и убиваковати се на подесним местима на простору к. 551 – с. Дрешка – Шемшир Бурну – Мохарем Ханлари.
7) Одред Јована Бабунског прићи ће и поставити се на зачељу 1. бригаде код коте 563.
8) Оперативни део дивизиског штаба поставиће се на подесном месту к. 606. Остатак дивизиског штаба са помоћником команданта дивизије, ађутантом, телеграфским одељењем, војном поштом убиваковаће се на подесна места око к. 551.
9) Покрете из садањих бивака извршити на краћим правцима почев 10. тек. мес. од 18 часова.
Размештај јединица на обележеној просторији извршиће мајор Ристић, коме упутити коначаре код к. 551 1 – ог тек. мес. до 7 часова.
10) Свима командантима скрећем пажњу да је целокупна просторија на коју ће се трупе дивизије преместити и по којој ће потом радити потпуно безводна. Снабдевање водом и за стоку и за људе вршиће се из језера, зато благовремено спремити потребне судове за ношење воде. Исто тако за маскирање бивака из садањих бивака понети потребну шуму пошто исте нема на овој просторији.
11) Командант 2. бригаде и командант 16. пешад. пука извршиће рекогносцирање према мом усменом наређењу, а исто тако у току 10. тек. мес. изрекогносцираће десно крило Вардарске дивизије командант 1. бригаде са својим командантима пукова.
У 21 час. под ОБр. 917 послат је команданту I. армије следећи извештај: „Сходно наређењу Пов. ОБр. 1293 од данас дивизију ћу кренути и поставити борбене делове на простор к. 606 – к. 557 -к. 553 – језеро; а неборачке на простору к. 603 – к. 551 – село Дрошка – с. Мохарем – Ханлари. Покрет јединица извршићу 10. тек. мес. почев од 18 часова“.
Дејство Вардарске дивизије
Ноћ 8./9. септембра:
Код десног одсека: Непријатељ испред 22. пука и чете на Ребрастој коси напустио је ове ноћи своје ровове и повукао се на линију Шумовити ћувик – Разваљена караула. У напуштеним рововима нађено је: 68 пушака, 22 ножа, 32 ашовчића, 1 бомба и сандук муниције. Овај материјал пренет је код 22. пешадиског пука.
Са фронта 22. пешад. пука упућене су ка непријатељу официрске патроле; једна правцем: друм – караула; друга правцем од левог крила јаруга – Шумовити ћувик – планина М. Ниџа. Напуштени ровови налазе се у три реда, везани су саобраћајницама; позади сваког налази се заклон од артилериске ватре. Чета са Ребрасте косе својим предњим деловима посела је напуштене бугарске ровове на западној падини ове косе.
Командант 21. пука извештава да је непријатељ још у својим рововима, да су му резерве на Малки северно од Петорског језера, да ноћу јаче поседа ровове а дању слабије.
Предузео је све мере да утврди непријатељско повлачење, ако би га било.
У току ноћи губитака није било.
Стање на левом одсеку до 6.15 час. јутра: Изузев уобичајеног слабог пушкарања између патрола ноћ је проведена на миру.
Губитци: 1 редов пугинуо, 1 рањен.
О овоме извештен командант армије са ОБр. 1288.
Командант III. армије са ОБр. 2123 известио је команданта дивизије следеће: „Према наређењу Врховне команде ОБр. 4514 од 1. ов. мес. и извештају команданта I. армије ОБр. 1263 од 8. тек. мес. Вардарска дивизија улази у састав I. армије од 9. тек. мес. јутро. Штаб I. армије налази се у с. Владову.
Командант I. армије са ОБр. 1273 наређује, да се провери исказ бугарских заробљеника да је 32. пешад. пук са Ветерника премештен код с. Патели.
Према наређењу команданта I. армије ОБр. 1265 од 8. тек. мес. доставља се команданту I. армије са ОБр. 1293: „Састав Вардарске дивизије на дан 8. тек. мес. и распоред дивизије на дан 8. ов. мес. – распоред је исти као и на скици Бр. 8 која је достављена команданту III. армије.
Напоменуто је следеће:
Пред фронтом ове дивизије утврђено је да се сада налазе: 10. и 30. непријатељски пешадиски пук и делови 51. пешад. пука. Од артилерије непријатељ има: северно од Горничева 1. хаубичка батерија, а северно од ове 1. брдска; са М. Ниџе појављује се 1 брдски и 1 пољски топ.
У 11 час. командант Моравске дивизије са начелником штаба обилазио је положаје ове дивизије у циљу своје оријентације.
Пошто је наша дивизија од 9. тек. мес. из јутра ушла у састав I. армије то је командант III. армије са ОБр. 2136 доставио следеће:
„Саопштите трупама овај мој поздрав: Вардарци, праштајући се са вама шаљем вам мој поздрав: Напред за Српство, у Србију. Сломите непријатеља и покажите му да Србин још живи. Будите јунаци и мушка срца као што сте били у крвавом окршају на стенама на којима као стене још стојите.
Палим у борби нека је слава, живим хвала.
Живели моји дични Вардарци“.
Ова је наредба достављена потчињеним јединицама са ОБр. 1294 ради саопштења трупама.
У току дана 9. ов. мес. ситуација је ова:
На центру и левом крилу било је слабијег обостраног пушкарања.
Непријатељ је дејствовао хаубичком и брдском артилеријом на наше положаје са правца Горничева. Наша је артилерија такође дејствовала.
Непријатељске напуштене ровове на левој обали Петорске реке заузели су наши пешадиски делови према десном крилу нашег распореда. Источно од језера Петорско према с. Патели примећен је један непријатељски бивак јачине до 1 батаљона. О овоме је извештен командант I. армије и суседне трупе са ОБр. 1302.
У 23.30 час. начелник штаба I. армије извештава телефоном да се 1. пољска батерија упути одмах Коњичкој дивизији у с. Катраницу. Начелник штаба доставио је телефоном команданту дивизиске артилерије – наређење следује.
Јачина дивизије овога дана:
Људи 13.500; пушака 7.409; митраљеза 48; топова 33.
У току дана непријатељ је дејствовао хаубичком и брдском артилеријом; наша је артилерија такође дејствовала.
Наши губитци у људству:
Погинуло: 3 редова, рањено: 1 каплар и 4 редова.
У материјалу није било губитака.
Наше и непријатељске трупе остале су на својим положајима.
Попуна муницијом врши се врло добро; исхрана врло добра.
Од непријатеља заплењено је: 68 пушака, 22 ножа, 32 ашовчића, 1 бомба и сандук муниције.
Утрошено муниције: пушчаних метака 5.045, митраљ. 166; за пољски топ 75 мм. 200 граната, 90 шрапнела, хаубичких 120 мм. граната 53; рововских бомби мањих 3, „Азен“ бомби 5.
Дејство Коњичке дивизије
Ноћ 8./9. септембра проведена на миру.
Овога дана командант 1. коњичке бригаде домаршовао је у 21 час у с. Уџану и заноћио на источној страни села. Два ескадрона 3. коњичког пука упућена су данас Добровољачком одреду ппуковника Поповића у резерву.
Командир Дунавског коњичког ескадрона из с. Инели са ОБр. 309 доставио је извештај команданта армиске коњице следеће садржине:
„Распоред код противника: у с. Руднику 2 ескадрона 7. и 2. коњичког пука. Од поменутих ескадрона 1 се налази у с. Ракити са својим истуреним деловима у с. Чору и долини леве обале безимене реке (Мокрен у Коноп – Налбандкеј). Други ескадрон од поменутих из Рудника налази се на к. 649 са истуреним деловима од к. 633 линијом, која води између две безимене коте долином поменуте безимене реке ка Чору. Десна линија предњих делова предстраже Чор – к. 633. У с. Мокрени налази се чета и 1 ескадрон противнички (у изгледу је да се ескадрон данас око 16 часова повукао).
У с. Влахо клисури налази се једна чета пешадије и 1 ескадрон (ескадрон послат из Соровића где је штаб коњичке бригаде). На положају Вић – к. 2065 било је 4. и 5. ов. мес. два пука пешадије 30. и 56. са растуреним деловима ка Костуру и околини.
Распоред трупа армиске коњице до јутрос у 5 часова био је следећи: Вардарски ескадрон држао је положај Каилар десно држећи везу са нашом пешадијом на положајима северно од другог слова ,,а“ у речи „Каилар“, па на истом положају са левим крилом до северно од слова „к“ у речи „Каилар“ одакле држи Дрински ескадрон до с. Дибре као крајње лево крило поменутог положаја. Села: Коноп, Полеохор, Линга, Емберија и Дибра узети су борбом од противника 2. ов. мес. Поменута села била су поседнута са јачим коњичким одељењима.
Јутрос у 5 час. 2 вода наша спустила су се од Влахо клисуре ка с. Линги, после борбе од пола часа Линга је напуштена; једновремено један противнички ескадрон спустио се из с. Мокрени ка Палеохору нападајући бомбама нашу посаду, која се после извесне борбе повукла такође ка с. Дибру. Село Коноп остало је и даље у нашим рукама поседнуто једним јаким водом. Око 10 час. дошао сам у с. Дибру и појачао са једним коњичким водом који сам имао у резерви и са 7 комита. По извршеној организацији одбране с. Дибре кренули смо око 12 час. ка с. Емберији и Линги али су у позадини наших положаја и коњоводаца појавиле руске коњичке патроле из с. Севиова, пошто су биле у качкетима као и Бугари наредио сам да се повуку моји делови из с. Дибра, чим сам ухватио везу и сазнао да су то руске трупе вратио сам трупе на своје место и око 5 час. кренули напред ка с. Емберији, заузели положаје и поменуто село, где је противник оставио своје погинуле војнике са оружјем, које смо покупили. Око 6 час. примећено је да се противнички ескадрон из с. Палеохора повукао ка с. Руднику где су одмах упућене наше коњичке патроле које су вероватно већ ушле у с. Палеохор. Напад на с. Лингу продужен је; патроле су вероватно у овом моменту у с. Линги.
Западно од с. Каилара налази се 40 руских коњаника у селу Сехолневцу. Ноћас око 22 часа добили су задатак, да се крену преко с. Дебра ка Емберију, затим ка с. Влахо Блаце а потом на к. 1685, одакле ће патролама извиђати у правцу Влахо клисуре; у правцу за њима налази се 1 батаљон Руске војске. То је отприлике ситуација на овом фронту, са додатком, да се још батаљон и мислим једна пољска батерија налазе у овом селу.
Ја нисам добио још никакву заповест, али сам намеран одржавајући ноћас контакт са непријатељем, да сутра зором према приликама и ситуацији, кренем правцем: Копно – Чор – Ракита – Рудник ка Новом Селу“.
При спроводу овог извештаја командир Дунавског ескадрона извештава:
Накнадно сам извештен, да је патрола Гардиског ескадрона упућена ка с. Блаце дочекана од непријатеља и вратила се изгубивши 2 војника.
Командант 1. коњичке бригаде под ОБр. 585 у 22.55 час. доставља следеће:
„Командант извиђачког одреда доставио ми је извештај вође самосталне официрске патроле поручника Ђорђа Благојевића писан данас у 20 час. по свом повратку из патроле у команду:
7. тек. мес. ујутру са к. 1685 послао сма нарочито мештане у Костур и Влахо клисуру да уходе непријатеља и истог дана у 22 часа донели су ми овакав извештај: У Костуру има око 1 батаљон пешадије и једна батерија укопана на друму западно од вароши код воденице; ту се укопавају и пешаци и виде се западно од друма у заклону 5 – 6 шатора војничких. 7. тек. мес. од подне забрањен је излаз из Костура и улаз такође апсолутно свима без разлике од мештана – сељака.
Лице које је било у Влахо клисури извештава: да у том селу има само 350 коњаника, артилерије и пешадије нема.
Један сељак који је дошао из с. Брезнице (20 км. северно од Костура) које се налази западно од друма (2 км.) Костур – Флорина, јавља да код воденице испред к. 762 јужно има месарско одељење које коље овце и козе за војску, волове никако не кољу. Чуо је да у том селу има и болница али он није видео. Лице које је уходило Костур јавља да је прошао и кроз село: Маврово, Горенци и Чарнигово и сазнао је да косом јужно од поменутих села и даље јужно од Куманичева преко виса Мурики – Влахо клисуре свако пре и после подне патролира 10 – 12 коњаника. Једна патрола од 8 коњаника дошла је 7. тек. мес. у 15.30 час. у с. Лошницу; вођа патроле био је капетан и питао је где је пут за варошицу Лапсиста. Лице које је дошло из с. Брежице, каже да на друму Брежица – Костур и са стране друма у блиској околини нема никакве војске.
Од 7. ов. мес. забрањен је излаз и улаз у Влахо клисуру мештанима свима без разлике.
Између Костура и Влахо клисуре у свим селима јужно од друма има по 10 до 12 коњаника и по 10 пешака који истурају стражарећа одељења јужно од села и затварају путеве који воде у село.
8. тек. мес. око 6.30 час. напао ме је у с. Влахо Блаце један непријатељски коњички вод у јачини 40 – 50 коњаника.
На првом положају изнад села сјахао сам за борбу пешке и одбио напад. У овој борби погинуо је редов Павле Јеротић и 5 коња и заробљен редов Драгутин Батановић. Непријатељ је имао губитака: 7 мртвих војника и 4 коња. По свршеној борби повукао сам се са патролама ка Каилару са 6 војника и 4 коња.
Кад сам стигао између села Савлијева и Халаникеја пресрела ме је једна непријатељска патрола од 25 коњаника услед чега сам ја са три коњаника на коњима рокирао североисточно а три војника: каплар Радиша Старица и редови Обрад Стојановић и Веселин Петровић који су ишли без коња – пешке – повукли су се на југ у планину“.’
Ово је достављено под ОБр. 1362 у 20 час. команданту I. армије с молбом да се достави Врховној команди.
Командант ове дивизије под ОБр. 1365 у 20 час. шаље команданту I. армије извештај:
„Данас сам примио команду над трупама додељеним ми по наређењу Врховне команде ОБр. 4647 од 4. тек. мес. – Св. ОБр. 1279 те команде“.
Ова команда под ОБр. 1366 у 20 час. команданту 1. коњичке бригаде наређује:
„Са бригадом и одељењем пионира 30. ов. мес. крените се за Катраницу. Одељења послата за реквизицију товарне стоке могу остати док не сврше посао“.
Ова команда под ОБр. 1367 у 20 час. команданту 5. коњичког пука наређује:
„Ваш је задатак:
1) Стално извиђање у правцу Чалџилар – Ново Село и Елевиш.
2) Одржавање везе између француских трупа око Кајалара и нашег левог крила.
3) Извештај слати три пут дневно у коме јављати о распореду и околностима код француских трупа“.
Команданту одреда пуковнику Васићу – извештај
1) Батерија која ми је придата по наређењу Врховне команде ОБр. 4541 стављена је на расположење команданту Добровољачког одреда.
2) 1. коњичка бригада сутра 10. тек. мес. из Џуме долази у Катраницу“.
Команданту I. армије – извештај
„Част ми је известити: Од ескадрона I. и III. армије формиран је 5. коњички пук под командом коњичког потпуковника Светислава Маринковића. Задатак је пука да одржава везу са француским трупама око Кајалара и да извиђа у правцу Чалџилар – Рудник – Ново Село.
У распореду одреда пуковника Душана Васића нису учињене никакве измене. Придата ми батерија по наређењу Врховне команде ОБр. 4541 од 1. тек. мес. стављена је на расположење команданту Добровољачког одреда да замени француску батерију на положају северно од с. Уџане, где је до сада била француска батерија.
Коњичка дивизија у општој резерви је и налази се прикупљена у околини Катранице. Св. ОБр. 1365 ове команде“.
Ова команда под ОБр. 1368 у 20 час.
Команданту I. армије – извештај
„Ништа ново“.
Под ОБр. 1369 издато је командиру одељења коњичке телеграфије следеће наређење:
„Поставите телефонске станице за везу:
1) Штаб дивизије са Добровољачким одредом.
2) Штаб дивизије са десним крилом одреда пуковника Васића.
3) Између десног крила одреда пуковника Васића и левог крила Вардарске дивизије. Ради детаљнијег обавештења обратити се начелнику штаба одреда пуковника Васића“.
Врховна команда са ОБр. 4708 од 6. тек. мес. доставља решење команданта Савезничких војсака Бр. 922 – 1 од 3. тек. мес. да почев од 10. тек. мес. даје се право реквизиције француским, српским и руским трупама, у целокупној зони операција изван утврђеног логора Солун.
Врховна команда доставља са ОБр. 4772 од 7. тек. мес. извештај француске Врховне команде Бр. 22434 од 27. прошлог месеца да ће за Коњичку дивизију Српске војске у времену од 15. августа до 15. октобра послати 1.000 јахаћих коња за 2 коњичка српска пука.
У исто време кад се шаљу коњи, шаље се и материјал и то у две партије.
Прва партија је експедована одмах у центар материјала Оранж; друга партија биће упућена у Оранж између 15. и 20. септембра.
Штаб дивизије кренуо се из села Уџана (места преноћишта) у 7.30 час. за с. Катраницу где је стигао у 9.30 час. У 10.15 час. стигао је овде Престолонаследник са војводом Мишићем, распитао за команданта дивизије и продужио за положај; тада је командант са оперативним особљем отишао ка Престолонаследнику – сачекао га код аутомобила – пошто се није знало где је Престолонаследник отишао и у 13.30 час. вратио се у с. Катраницу са Престолонаследником.
Дејство одреда пуковника Васића
Ноћ 8./9. септембра:
Ноћас су ушле наше коњичке патроле поново у с. Палеохор. – с. Емберија такође заузето.
Један руски коњички вод кренуо се ноћас ка с. Дибри а одатле преко Влахо Блаце на к. 1685 ради извиђања Влахо клисуре. За овим водом кренуо се и један руски батаљон.
Кајаларски положаји као и с. Коноп у нашим су рукама.
Детаљан распоред овог одреда на дан 7. овог месеца је овај:
„Трупе овог одреда држе и даље положаје на десној обали Налбандкеја и то: Десни одсек од пута Кеселер – Катраница поседа и брани један батаљон 14. пешад. пука; два батаљона Срба добровољаца и два вода брдске артилерије. Укупна јачина 2 батаљона, 4 митраљеза и 4 топа. Од овога у првом борбеном реду је: 5 чета а 3 чете у општој резерви. Артилерија је пласирана овако: брдски брзометни вод у с. Кеселеру, одакле може дејствовати против непријатеља на левој обали Налбандкеј – Дереси а уздужном ватром да фланкира цео положај. Батерија је добро пласирана у с. Кеселеру, која се састоји из неколико трупа, тако да је батерију тешко (бранити) пронаћи. Дебанжов вод налази се позади косе на источној обали Островског језера у близини Н. Граба са задатком, да уздужном ватром туче цео предтерен пред десним одсеком. Вод је, од прилике, где извире најјужнији поток који се улива у Островско језеро.
Леви одсек од пута Кеселер – Катраница до леве обале Курудере, поседа и брани Добровољачки одред (два батаљона). Укупна јачина 2 батаљона и 4 митраљеза. 9. ов. мес. изјутра је и једна брдска батерија западно од с. Уџане. Намеран сам да четврту батерију пласирам још западније, маскирано негде у висини с. Маралара, како би могла дејствовати против непријатељских положаја југозападно од с. Чалџилара. Један батаљон Добровољачког одреда избачен је северно од Налбандкеја. Коњица северозападно од Кајалара са патролама северно од Налбандкеја у висини Дибре, Линге, Палеохора и Конопа. Јачина 2 ескадрона. Општа резерва: 4. коњички пук на источној страни с. Катранице. Завојиште на путу на северозападној ивици с. Катранице. У току ноћи 8./9. ов. мес. отпочело је смењивање наших трупа на левој обали р. Налбандкеј – Дереси. Француски батаљони, који су били у резерви позади нашег одсека као и цео један маршевни пук са француском артилеријом отишли су ноћу 8./9. ов. мес. ка Налбандкеју, одакле су јутрос, 9. ов. мес. вршили напад на фронту Чор – к. 633. Наш батаљон, који је у Налбандкеју, по смени повући ће се у резерву позади левог одсека ка североисточној ивици с. Уџана.