У 4.45 час. II. армија са ОБр. 4476 јавља, да је Дринска дивизија II. позива прошлог дана заузела фронт Бурово – Враче брдо, са 2 батаљона на левој обали реке Колубаре код Белога брода. По извештајима, непријатељ је до овога времена већ био повукао велики део трупа и возова, нарочито у правцу преко Уба и Вровине, што још и сад непрестано чини. Међутим цео 9. децембар проведен је у очекивању и тога дана је из Врховне команде у једном телефонском разговору (није забележено време) авизирано, да ће се за даљи покрет дати директива, само да се прибаве податци о томе, где ће одступити главна непријатељска снага. Пошто би још сад био врло користан брз и енергичан покрет ка Убу, са одговарајућом снагом, то је командант III. армије овог дана (10. децембра) у 8.30 час. позвао на телефон Врховну команду ради обавештења о предстојећем раду, и о томе да ли ће III. армија наступати левом или десном страном Колубаре. Тим приликом изложио је потребу да се одмах предузме покрет ка Убу, пошто су на том правцу јаки непријатељски делови у повлачењу, а нарочито комора и артилериски возови, који од Уба највећим делом крећу ка Шапцу. Из Врховне команде, пуковник Живко Павловић одговорио је, да непријатељ одступа на целом фронту, али за сад још не зна, да ли му главна маса одступа Београду или Обреновцу. Све је учињено да се ово што пре сазна, па ће се покрет одмах наредити. Вероватно је, да ће се III. армија кретати десном обалом Колубаре, а у њен састав ућиће опет Дринска дивизија II. позива. Да би се Комбинована дивизија могла брзо кренути, било левом било десном обалом Колубаре, а кад се то буде наредило, то је у 9 час. командант III. армије издао наређење ОБр. 3427 у овоме: „Моје наређење ОБр. 3407 мењам у толико, да се са дивизијом прикупите на раскрсници друма и сеоског пута код к. 232 (си. од Човке) фронтом више према северу, тако да се дивизија може одмах кренути кад се то нареди. Одред на левој обали нека остане тамо до даљег наређења“. У 10.08 час. из I. армије добивен је извештај ОБр. 3544 из кога се види, да њен одред (2. пук II. позива и батерија) није успео да отера непријатеља са положаја код Диваца. Да је одред са 2 батаљона заноћио у с. Дивцима, а 2 батаљона и батерија повукли се на десну обалу Колубаре. Покушаће се напад у току ноћи 9./10. децембра.
У 11.20 час. командант III. армије издао је Тимочкој дивизији II. позива наређење ОБр. 3431 у овоме: „Трупе I. армије заузеле су Ваљево и наступају даље; 2. пук Моравске дивизије II. позива водио је борбу јуче код Диваца и потиснуо непријатеља. Према II. армији и Београдској Одбрани непријатељ журно одступа ка северу. Комбинована дивизија врши груписање према наређењу ОБр. 3394. Њен један пук са 2 брдска топа налази се на левој обали Колубаре на простору између Лајковца и Јабучја. Продужите и даље рад у смислу заповести ОБр. 3394 с тим, да ваше предње делове истурите на линију Вровина – Остреш; извиђајте у правцу Уба и правац Близанских висова; лево одржавајте везу са I. армијом, а десно са Комбинованом дивизијом која је на левој обали Колубаре“. У 12.30 час. добивено је из Врховне команде телефонско наређење, да се Комбинована дивизија и Дринска дивизија II. позива прикупе у околини Јунковца и Сакуље чим се добије вест, да су пали висови над Црљенцем. Тимочка дивизија II. позива да се крене ка Убу и за први мах да овлада положајима јужно од овог места. Том приликом напоменуто је, да ће Коњичка дивизија ући у састав III. армије. На основу овог командант III. армије у 14 час. издаје Комбинованој дивизији наређење ОБр. 3433 у овоме: „Према наређењу Врховне команде, Комбинована дивизија и Дринска дивизија II. позива прикупиће се у околини Јунковца и Сакуље, где ће добити наређење за даљи рад. Тимочка дивизија II. позива добила је наређење, да се крене ка Убу и за први мах овлада положајима јужно од овог места. Да бисте могли са дивизијом што пре избити на ову линију кад се то нареди, добро би било, да још данас прикупите трупе у околини Шопића и Лазаревца, ако то стање и садашњи распоред ваших трупа допушта. Одред на левој обали Колубаре за сад још нека остане тамо. Рекогносцирајте прелазе и газове на Колубари за везу са њим. Армиски штаб прелази сутра у Боговађу“.
У исто време и под истим бројем послато је Тимочкој дивизији II. позива ово наређење: „Према наређењу Врховне команде Комбинована и Дринска дивизија II. позива оперисаће на левој обали Турије у околини Сакуље и Јунковца, где ће добити заповест за даљи рад. Са вашом дивизијом одмах се крените у правцу Уба, овладајте положајима јужно од овог места и извиђајте што даље у правцу Обреновца, Дебрца и Коцељева. Лево се осигуравајте преко Вровина и држите везу са I. армијом. Десно држите везу са деловима Комбиноване дивизије, који су још на левој обали Колубаре. Армиски штаб доћиће сутра у Боговађу. Везу одржавати телефоном и релејом. Известите ме о пријему овог наређења и о предузетом раду“. Пошто је из Врховне команде телефоном добивено накнадно усмено наређење, да се Комбинована и Дринска дивизија II. позива прикупе у околини Јунковца и Сакуље, с тим да предстоји даљи покрет ка Београду, то је у 19.30 час. командант III. армије издао Дринској дивизији II. позива наређење ОБр. 3344 у овоме: „Са вашом дивизијом крените се тако, да сутра 11. децембра до зоре будете на коси Радошине (к. 160) – Планини, где ћете добити даље наређење. Десно од вас на Волујак доћиће Комбинована дивизија“. У 20 час. издато је Комбинованој дивизији ово наређење: „Са дивизијом се крените тако, да сутра 11. децембра будете до зоре на коси Волујак између Сакуље и Јунковца. Лево од вас ка Радошинама и Планини доћиће Дринска дивизија II. позива. Одред са леве обале Колубаре повуците у састав дивизије“. У 23.20 час. II. армија са ОБр. 4501 јавља, да је команданту Коњичке дивизије наређено, да се стави под команду команданта III. армије, према наређењу Врховне команде ОБр. 7949. У 23.30 час. из Врховне команде добивена је директива ОБр. 7949, која је изнета у целини у наређењима Врховне команде за 10. децембар.
Као што се из извештаја могло видети, трупе III. армије биле су до краја дана (10. децембра) овако распоређене: Тимочка дивизија II. позива у покрету је на линију Вровине – Остреш, где је избијала доцкан у ноћ. Комбинована дивизија са 1 пуком је код Дубраве на левој обали Колубаре, а са коњицом у правцу Јабучја. Главнина дивизије је у околини с. Петке и Човке. Дринска дивизија II. позива сакупљена је у околини Лазаревца а 2 батаљона на левој обали Колубаре и на десној обали изворног дела п. Враничина. Коњички дивизион је код с. Каленића. Коњичка дивизија: 2. бригада је на положајима код с. Бељине; 1. бригада (са четничким одредом) је код с. Црљенци, са предњим деловима до реке Бељанице и једним ескадроном на левој обали Колубаре код с. Малог Борка. На основу добивене директиве командант III. армије издаје заповест Обр. 3453 у овоме: „По до сад добивеним извештајима, непријатељски 15. и 16. корпус у највећем нереду повлаче се преко Ваљева – Рогачице – Б. Баште за Босну, а 13. корпус преко Уба и Коцељева за Шабац. Наша I. армија и Ужичка војска гоне енергично и врло успешно. На нашем северном фронту непријатељски 8. и 17. комбиновани корпус после више безуспешних напада на Космај и Варовницу и после претрпљених великих губитака повлаче се ка Београду, вероватно да се на најзгоднијим положајима код Београда утврде и упорно бране. Изгледа да су се њихове заштитнице задржале на Крајковој бари – Стражи – Ковионн – Парцанском вису – Губеревцу – Пајшуми и Великом пољу. Сем тога непријатељских делова има и око Степојевца и Борка, испред којих су сад трупе Шумадиске дивизије I. позива а које ће се постепено рокирати у десно. Све три армије и командант Београдске Одбране наступаће за непријатељем и гониће га. I. армија главном снагом зауставиће се у Ваљеву, са потребном снагом гонећи ка Лозници, Шапцу и Пецкој. II. армија има задатак да гони непријатеља правцем ка Београду, служећи се у главном путом Сибница – Барајево – Циганске куће и десно. Зона њеног ширења је западно Бељина – Барајевска река – Радионица к. 325 с тим да пут преко Средњег рта припада III. армији. III. армија, њу образују: Комбинована дивизија I. позива, Дринска дивизија II. позива, Тимочка дивизија II. позива и Коњичка дивизија. Она има задатак да гони и напада непријатеља правцем преко Степојевца, Мељака ка Београду. Наређујем:
1. Дринска дивизија II. позива. Гони и напада непријатеља правцем: Јунковац – Арнајево – Борак – Божидаревац – Баћевац ка Гунцатима. Зона ширења лево (западно) је до потока Опарне, десно до Барајевске реке, с тим да пут преко Средњег рта припадне њој. Десно одржавати везу са II. армијом.
2. Комбинована дивизија гони и напада непријатеља од Црљенца преко: Степојевца – Прогона ка Мељаку. Зона њеног ширења је десно до потока Опарне, а лево (западно) по потреби.
3. Коњичка дивизија гони и напада непријатеља преко: Конатице – Дражевца – Мислођинског раскршћа – Врха Бошњака – Мале Моштанице ка Великој Моштаници. Одржавати везу са Тимочком дивизијом II. позива и извиђати што даље ка Београду правцима између Саве и линије Цветков гроб – Петров гроб – Рушањ – Ресник.
4. Тимочка дивизија II. позива креће се преко Уба у Обреновац, с тим да на Убу остави један пук са једном батеријом, а у Обреновцу да буде цела дивизија. Задатак је Тимочкој дивизији II. позива да одржањем Уба и Обреновца поуздано обезбеђује са запада бок и позадину наше снаге, која подилази ка Београду, одржавајући лево везу са I. армијом а десно са Коњичком дивизијом.
5. Дринска дивизија II. позива и Комбинована дивизија почињу покрет 11. децембра у 7 час. са линије: Волујак – Планина. Тимочка дивизија II. позива почиње покрет у 5 час. са линије: Остреш – Вровине, а Коњичка дивизија прикупиће се тако, да што пре изађе у висину Комбиноване дивизије.
6. Дивизије међу собом да одржавају сталну везу, да буду у узајамном споразуму и да у случају потребе једна другу брзо и енергично помажу.
7. За непријатељем надирати у колико је могуће брже и на његовим положајима нападати га снажно и енергично.
8. Војишни магацини биће у Лазаревцу, а према потреби образоваће се ручни магацини ближе дивизијама.
9. За свабдевање Коњичка дивизија може се служити и главним друмом, у колико то буде потребно, а Дринска дивизија II. позива такође се може служити друмом, али само делом друма од Лазаревца до Турије.
10. Командант Тимочке дивизије II. позива ставиће на расположење команданту Дринске дивизије II. позива 2 брдска топа са одговарајућим људством.
11. Дринска дивизија II. позива оставиће у Лазаревцу свој телефон и на њему једног официра, који ће ту остати, док се армиски телефон не инсталира.
12. Армиски штаб биће данас (10. децембра) у вече у Лазаревцу“.
Око 24 часа из II. армије са ОБр. 4495 добивен је извештај, из кога се види резултат извиђања Коњичке дивизије: „Командант Коњичке дивизије извештава: данашњим гоњењем и извиђањем Коњичке дивизије на простору између реке Лукавице и пута Сибница – Слатина – Бељина а на главним правцима Вреоци – Степојевац – Конатица – Шиљаковац и Слатина – Бељина – Божидаревац, констатовано је ово: Непријатељ, који се налазио пред фронтом Шумадиске и Коњичке дивизије и Обреновачког одреда, одступио је данас до предвече правцима: Црљенци – Степојевац – Шиљаковац – Јунковац – Лесковац – Борак и Слатина – Бељина – Божидаревац. На првом правцу виђена је једна дивизија са артилеријом и возовима, а на другом и трећем правцу оцењена је јачина непријатеља 2 – 3 батаљона са 2 – 3 топа, вероватно заштитница јачих трупа. Сем тога на правцу Гунцати – Барајево – Парцани примећена су 2 непријатељска пешад. пука. Изгледа да непријатељ рокира извесне трупе са правца Степојевац – Мељак ка десном крилу оперативног фронта наше војске. По исказу заробљеника пред фронтом Коњичке дивизије одступиле су трупе из 6., 7. и 27. ландверског пука и 6. ландштурмског пука. – Непријатељ пред фронтом Шумадиске и Коњичке дивизије одступио је на север, а не преко Колубаре. Мостове преко Лукавице и Пештана непријатељ је порушио. Према томе, непријатељске трупе на десној обали реке Колубаре вероватно имају операциски правац на север, са наслоном на Саву од Обреновца до Београда. Непријатељ је одступање заштићавао јаким заштитницама, због чега је Коњичка дивизија слабо напредовала и главнине наших бригада заноћиле су на левој обали реке Бељанице. Непријатељски заштитни делови држе десну обалу исте реке. Непријатељ је давао добар отпор и одступио у реду. Према овоме непријатељске трупе на десној обали реке Колубаре имају овог момента операциски фронт паралелан фронту наших трупа на истој обали Колубаре. Због јаких непријатељских заштитних делова и блиског додира са њима, даље надирање и извиђање Коњичке дивизије биће веома отежано.
Моје је мишљење: ако се мисли извршити удар на непријатељски леви бок у намери да се баци на Колубару и Саву западно од Београда, онда Коњичка дивизија треба да остане на досадањем правцу. Ако се мисли извршити фронтални удар, онда је место Коњичке дивизије на десном крилу оперативног фронта наших трупа на десној обали реке Колубаре“.
Дејство Дринске дивизије II. позива
У 19.50 час. добивена је армиска заповест ОБр. 3444 по којој дивизија понова улази у састав III. армије и да у току ове ноћи одмаршује на положај к. 160 – Планина. У 20 час. саопштено је команданту 5. пука II. позива наређење команданта III. армије ОБр. 3444 од данас, и наређено му са ОБр. 1870, да одмах привуче к себи она два батаљона и вод митраљеза са леве стране реке Колубаре. У 20.30 час. авизиран је команданту 4. и 6. пука покрет дивизије још у току ове ноћи на линију: Радошине (к. 160) – Планина; артилерији је авизиран покрет такође с тим, да командант комбинованог дивизиона 4. Тимочку (аустриску) батерију крене одмах (због воловске запреге). У 23 часа из штаба III. армије телефоном јављају, да је командант армије накнадно променио заповест ОБр. 3444 односно линије на којој се има груписати ова дивизија и према томе Дринска дивизија II. позива има у току ове ноћи одмаршовати и груписати се на Волујаку, а лево на к. 160 – Планина, има да се прикупи Комбинована дивизија. Ову заповест примио је лично командант Дринске дивизије II. позива. Ово касно мењање донете одлуке имало је за последицу задоцњење у издавању заповести за покрет. Стога је телефоном наређен покрет: 4. и 6. пуку путом Лазаревац – Вреоци – Волујак с тим, да се 6. пук има поставити на десном одсеку Волујачког положаја а 4. пук на левом одсеку истог положаја. Покрет има одмах да отпочне. Команданту 5. пука послато је писмено наређење ОБр. 1874, да се 11. децембра у 1 час крене истим путом и дође позади средине распореда 4. и 6. пука на Волујаку. У 23.15 час. издата је под. ОБр. 1874 писмена заповест дивизији за покрет и груписање још у току ноћи 10./11. децембра на Волујаку. Објашњена је првенствено ситуација и наређено:
1. Коњички дивизион главнином да остане на северној ивици Каленића и одатле крене правцем преко Лисопоља и Лисопољског луга ка Обреновцу; извиђати десни бок и позадину непријатељског распореда на десној обали реке Лукавице – Пештана; осигурати леви бок Комбиноване дивизије; обратити пажњу на правац Пироман – Стублине – Обреновац.
2. 6. пук. II. позива одмаршоваће данас путом Лазаревац – Вреоци – Волујак и поставити се јужно од села Јунковца, позади гребена положаја.
3. 4. пук одмаршоваће истим путом, маршује позади 6. пука на 800 м. и поставља се на Волујачком положају, западно од 6. пука.
4. 5. пук полази 11. децембра у 1 час истим путом и поставља се позади средине распореда 4. и 6. пука. Сви пукови да маршују са скраћеним одстојањима, јер истим путом има да прође и Комбинована дивизија.
5. У свануће на гребену положаја да буду само прикривени осматрачи, а сви остали позади положаја прикривени.
6. Артилерија: комбиновани дивизион (4. Тимочка аустриска батерија; 8. батерија Дринског артилериског пука I. позива и 3. Тимочка) а одмах за њим на зачељу Дрински артилериски дивизион II. позива, одмаршоваће најудобнијим путом и поставити се позади пукова у првој линији на 1 – 1 ½ км. с тим, да на десном крилу буде комбиновани дивизион II. позива. Полазак артилерије регулисати тако, да чело комбинованог дивизиона прође Шопићску цркву 11. децембра у 1 час.
7. На новом положају трупе ће очекивати заповест за даљи рад.
8. Први степен мунициске колоне у свануће да буде крај друма за Степојевац, северно код Лазаревца, а са ји. стране друма.
9. Болничка чета са санитетском колоном у свануће да буде северно код Лазаревца, а сз. од друма Лазаревац – Степојевац.
10. Профијантски део трупних комора, попуњен храном, очекиваће источно од Лазаревца крај пута заповест за даљи рад. Остали део трупних комора крај друма Лазаревац – Аранђеловац, а према селу Дрену, очекиваће заповест за даљи покрет.
11. Други степен мунициске колоне биће у висини села Дрена, крај пута Лазаревац – Аранђеловац, а источно од трупне коморе.
12. За пионирски полубатаљон накнадно ће се наредити.
13. Командир телеграфског одељења да веже Лазаревац са селом Сакуљом. Штаб дивизије у свануће биће у селу Сакуљи“.
У 23.30 час. добивено је под ОБр. 4501 наређење команданта II. армије ове садржине: „По наређењу Врховне команде ОБр. 7949 од данас стављени сте под команду команданта III. армије. Известите га одмах о распореду дивизије и следујте његовим наређењима. Командант III. армије је сад у Белановици“. На тај начин ова дивизија, пошто је 9. и 10. децембра привремено била у саставу II. армије, враћена је поново у састав своје III. армије.
Покрети 6. пешад. пука II. позива у току 10. децембра. До 4 часа 6. пук II. позива продужио је свој фронт од с. Шопића до с. Бурова, тако, да је у то време тај пук држао фронт од с. Петке искључно па до с. Бурова закључно у оваквом распореду: десни одсек: с. Бурово до Шопићске цркве држао је 3. и 1. батаљон; леви одсек: од Шопићске цркве до с. Петке искључно, држао је 2. и 4. батаљон; јужно од Лазаревца: пуковски штаб са митраљеским одељењем. У оваквом распореду пук је остао до 12.30 час. У 12.30 час. примио је командант 6. пука II. позива заповест ОБр. 1855 од 11.30 час. истог дана, којом се наређује прикупљање пука у две групе од по два батаљона: код с. Шопића и с. Бурова. Према тој заповести, командант 6. пука II. позива предузео је потребне мере за наређено груписање пука, које је дефинитивно завршено у 16 час. Распоред 6. пука II. позива у 16 час. био је овакав: група код села Бурова: 1. и 3. батаљон; група код Шопићске цркве: 2. и 4. батаљон; пуковски штаб са митраљеским одељењем јужно код Лазаревца. У овом распореду, остао је пук до момента покрета ка Волујаку.
Акција и покрети 5. пешад. пука II. позива у току 10. децембра. У 5.30 часова распоред 5. пука II. позива бао је овакав: 1. и 4. батаљон довршили су дефинитивно пребацивање са десне на леву обалу Колубаре код Белог брода; 2 и 3. батаљон са митраљеским одељењем 6. пука II. позива на линији: Враче брдо – к. 243. Придата артилерија овом пуку: Дрински артилериски дивизион II. позива (1. и З. батерија) на седлу између Врачег брда и к. 243. Покрет 1. и 4. батаљона. Мојом заповешћу ОБр. 1854 пребачена два батаљона (1. и 4.), обједињена под командом мајора Душана X. Јовановића, стављена су под моју непосредну команду и диригована преко Остењака ка Радљеву, са задатком да послуже као ослонац коњичком дивизиону, пребаченом на леву страну Колубаре. Међутим, и пре пријема те заповести, ова два батаљона, пошто су завршила у 5.30 час. пребацивање на леву обалу Колубаре, продуже према наређењу команданта 5. пука II. позива покрет до цркве с. Јабучја, где пристигну у 10 часова. Даљи покрет ова два батаљона (1. и 4.) обустављен је мојом заповешћу ОБр. 1862 и према томе они су остатак 10. децембра провели на месту где су стигли у 10 часова, одашиљући у правцима непријатељског одступања јача извиђачка одељења. Покрет 2. и 3. батаљона и митраљеског одељења. По пријему овог наређења ОБр. 1847 од 9. децембра у 23 час. командант 5. пука II. позива крене 2. и 3. батаљон и митраљеско одељење тако, да их је до 7 часова 10. децембра поставио крај пута Жупањац – Лазаревац, источно од с. Петке, где су остали до 17.30 часова. У 17.30 час., а према дивизиској заповести ОБр. 1868, командант 5. пука II. позива помери ова два батаљона и митраљеско одељење од с. Петке и убивакује их јз. од Лазаревца, између путова: Жупањац – Лазаревац, где су заноћили 10./11. децембра и остали до тренутка покрета ка Волујаку. Померање артилерије придате 5. пуку II. позива ка Лазаревцу. Артилерија придата 5. пуку II. позива (1. и 3 батерија Дринског артилериског дивизиона) до 12 часова била је премештена са линије к. 243 – Враче брдо, и постављена на косу источно код с. Петке. До 19 часова обе ове батерије извршиле су покрет са косе источно код с. Петке до ји. ивице Лазаревца на десној обали реке Лукавице, где су се збиваковали.
Покрет 4. пешад. пука II. позива у току 10. децембра. Овај пук заноћио је 9./10. децембра код с. Шушњара. У 4.30 часова 10. децембра одмаршовао је од с. Шушњара до Лазаревца и збиваковао се у 6.30 час. за 1 ½ км. источно од овог места. На овом месту остао је пук целог дана и заноћио
10./11. децембра.
Акција коњичког дивизиона у току 10. децембра. Коњички дивизион заноћио је 9./10. децембра западно од с. Шопића. 10. децембра у 6 час. кренуо се дивизион у извиђање правцем Шопић – Вреоци, пошто је претходно избацио извиђачка одељења у том правцу. Али тек што је се главнина дивизиона кренула из с. Шопића друмом ка Вреоцима, у 7.15 час. командант дивизиона прима заповест за пребацивање на леву страну Колубаре према с. Г. Јабучју и извиђање ка Обреновцу. Према овој заповести командант коњичког дивизиона прикупи само најближе извиђачке делове, па се са дивизионом крене ка Дабином броду. Како су мостови преко Колубаре код Дабиног брода били порушени, то дивизион уз велике напоре преплива и то отоку Колубаре за нешто јужније од Дабиног брода а Колубару на месту одмах северно од порушеног моста према Јабучкој железничкој станици. При овом препливавању удавила су се само два коња. Пребацивање дивизиона на леву обалу Колубаре завршено је око 9.20 час. По преласку на леву обалу Колубаре коњички дивизион продужио је извиђање и гоњење непријатеља правцем Г. Јабучје – Радњево – Бргуле – Лисопоље. Око 9.30 час. извиђачки делови коњичког дивизиона већ су били прешли Г. Јабучје и заробили 60 непријатељских војника. У 10.30 час. дивизион је главнином стигао до јужних кућа с. Радљева, одакле је затим, после краћег пушкарања са непријатељским заштитним деловима који су се убрзо повукли, продужио надирање ка с. Каленићу (управо путом поред југозападних кућа истог села). Непријатељска заштитница одступила је ка Бргулској цркви. Кад је дивизион у свом покрету прешао преко „Потока“ и избио на благу косу између р. Пљоштанице и Потока, непријатељски заштитни делови, који су се развили с једне и с друге стране пута Радљево – Бргуле а јужно од Бргулске цркве, отворе на дивизион ватру и зауставе га у покрету. Тада коњички дивизион сјаши за пешачку борбу и учини један снажан ватрени притисак на непријатеља, док су извиђачки делови почели обухватати бокове непријатеља јужно од Бргулске цркве. Под оваквим условима, непријатељ није био у стању да даје дужи отпор, већ се повуче ка Обреновцу. Ово је било око 12 час.
На тај начин, просторија јужно од линије с. Бргуле – с. Шарбани – с. Трњаци, била је 10. децембра у 12 час. очишћена од непријатеља. У то време коњички је дивизион ухватио везу лево, у с. Паљуви, са ескадроном Комбиноване дивизије. Својим енергичним радом у току 10. децембра, коњички је дивизион, и ако у први мах усамљен и сразмерно својој слабој снази јаче истакнут, ипак убрзо успео да расветли ситуацију на левој страни Колубаре и да утврди правце непријатељског наглог повлачења. Извештаји команданта коњичког дивизиона напред су изнети и очигледно је, да се на оријентацији, створеној тим извештајима, могао дефинитивно извести план за даље развијање операција ка Београду. Несумњиво је најзад и то, да је енергично надирање коњичког дивизиона морало убрзати и онако нагло одступање и унети у ово још већи неред. Уопште може се жалити, што овог дана није предузето једно енергично гоњење левом страном Колубаре ка Обреновцу, ако не јачом снагом а оно бар каквим здруженим одредом. Сама коњица и то свега 2 ескадрона, била су немоћна да у овом погледу изразе какав значајнији и јачи утицај. Велика количина разноврсног материјала који је непријатељ оставио на просторији од линије с. Бргуле – Уб па на север до Саве, најбољи је доказ са каквом је брзином вршено ово повлачење, чим је се осетио и слаби притисак једног коњичког дивизиона. Да је међутим тога дана позади коњице био упућен какав здружени одред ка Обреновцу, пљен би био огроман и питање је, да ли би знатне непријатељске снаге, одступајући од Лазаревца преко Обреновца, имале времена да се пребаце на десну страну Колубаре код тог места и преко Дубоког и Остружнице, продуже повлачење ка Београду.
Дејство Комбиноване дивизије
Рад коњичког дивизиона. У 7 час. ескадрон је добио заповест команданта дивизије ОБр. 2421 и одмах упутио 3 официрске патроле у правцима: Д. Јабучје – Стубленица – Бргуле, Степање – Уб и Непричава – Руклада – Уб; па се затим ескадрон кренуо у 7.30 час. преко Лајковца за Д. Јабучје. Патрола на правцу Бргуле стигла је до самог Бргула и нигде није наишла на јачи непријатељски отпор. Било је само једно одељење код Бргулске цркве, које је ова патрола сама пребацила преко Плоштанице п. Од мештана, који су се враћали, као пуштени од непријатеља, из Шапца и Дебрца сазнао је коњички ескадрон, да непријатељ у нереду одступа од Уба ка Шапцу и Коцељеву и ка Бањанима и Дебрцу. О овоме је ескадрон известио под ОБр. 331.
Рад 2. прекобројног пешад. пука. Командант 2. прек. пука, према заповести команданта дивизије ОБр. 2421, издао је у 7 час. својим командантима 3. и 4. батаљона ову заповест: „Са батаљоном крените се и поседните положај Дубрава северно од с. Лајковца а западно од Д. Јабучја; положај одмах утврдите за одбрану и осигурати га патролама и предстражама. Патроле са поузданим подофицирима послати и то 3. батаљон у правцу Трњаца и Паљува а 4. батаљон у правцу Уба, те да се види шта се тамо ради. Сав пионирски алат покупити и понети. Ако алата има код 2. батаљона, онда и од њега узети алат. Наредите вашим предњим деловима, да при кретању пале ватре, да нас наша артилерија не би гађала са Пепељевачког положаја. Команданти да се међусобно споразуму о покрету напред, али тај покрет не треба да буде пре 8 час. Позади положаја Дубраве у непосредној близини нашој биће 2. батаљон нашег пука. У Лајковцу биће 1. батаљон. Постарајте се да вам комесар дотури хлеб и топлу храну за војнике. 3. батаљон биће на положају Дубрава на десном крилу, а 4. на левом. 3. батаљом ухватиће у десно везу са нашом коњицом у Д. Јабучју. Командант 4. батаљона оставиће једну патролу код с. Непричаве, и кад тамо дође Тимочка дивизија II. позива, да са њом ступи у везу и обавести је, где се ми налазимо. Потом патрола да се врати. Наша дивизија заузеће данас положаје од ушћа Љига до ушћа реке Лукавице“. Накнадно је наредио командант пука команданту 4. батаљона, да у Непричави остави у место патроле читаву једну чету за осигурање левог бока пука, јер Тимочка дивизија II. позива није имала својих делова на левој обали Колубаре у току 10. и ноћу 10./11. децембра. Командантима 1. и 2. батаљона и командиру брдског артилериског вода наредио је командант 2. прек. пука, да пређу Колубару и 2. батаљон са брдским топовима да иде на Дубраву, а 1. батаљон да се задржи у Лајковцу. У 9.40 час. известио је командант 3. батаљона, да је заузео Дубраву и да су у 5 час. прошла два непријатељска батаљона кроз Д. Јабучје за Уб.
У 11 час. сви делови пука заузели су одређене им одсеке и отпочело је утврђивање положаја, који је до мрака већ довољно утврђен. 6 заплењених понтона на путу Лајковац – Уб предати су пионирском полубатаљону. У 15 час. 1. и 2. батаљон сменили су на положају 3. и 4. батаљон и ови су сад дошли у резерву. По извештају патрола, изаслатих у правцу Уба, непријатеља нема до варошице Уба, а многобројна комора са слабом заштитом закрчила је путове у варошицу и даље. Сем овога примећено је, да делови појединих непријатељских јединица лутају без реда и оријентације. Због свега овога командант пука издао је у 20 час. команданту 1. батаљона ову заповест: „Изаслате патроле у правцу Уба јављају, да је се непријатељска комора код Уба заглавила и да јој је заштита мала. Одредите једног најпоузданијег четног командира, да се сутра у 4 часа крене у правцу Уба и то друмом; да се докопа положаја Вучјак, који је над самим Убом, и да се развије за борбу у што ширем фронту, представљајући тиме цео батаљон, те да на тај начин отера заштиту коморе и овлада комором, која ће нам донети добар пљен. Ако успе и заузме комору, нека постави стражу код коморе да сељаци не развлаче ствари, а остатак чете да прикупи на подесном положају и да се одатле даље не креће. Мене о томе известите по ордонансу, кога му стављам на расположење. Ако пак не успе у нападу, нека се повуче овамо на овај положај“. У 21.15 час. командант 2. прек. пука послао је команданту дивизије представку за покрет његовог пука на Уб због тамошњег хаоса код непријатеља, а у 23.30 час. добио је заповест команданта дивизије ОБр. 2432 ове садржине: „Дивизија до зоре има да буде прикупљена између Сакуље и Јунковца. Наређујем: да се са пуком и брдским водом кренете одмах преко Лајковца и Лазаревца и код Шопића (северно од Лазаревца) очекујте даље наређење“. 2. прек. пешад. пук је од преласка Колубаре па закључно са 10. децембром имао 60 губитака у људству; а заробио је 2 официра и 150 војника и запљенио: 6 понтона, 150 пушака, 7 кара и 88 сандука панцерних артилериских зрна.
Рад 5. прекобројног пешад. пука. Према заповести команданта дивизије ОБр. 2421 командант пука је издао својим командантима батаљона и командиру митраљеског одељења заповест за покрет у 5.30 час. У 6.30 час. пук се је кренуо преко Жупањца – Човке за Петку, где је стигао око подне. 2. батаљон и 2 митраљеза одвојили су се у току кретања и отишли за поседање и осигурање простора од Белог брода до Петке. Распоред овога батаљона на простору Петка – Бели брод био је овакав: 2. чета са 2 митраљеза је на Остењаку; 1. и 3. чета поселе су пругу; 4. чета у резерви. 3. батаљон је продужио марш до железничке пруге у с. Шопићу и на одсеку Дабин брод – Петка распоредио се овако: 2. чета је на Дабином броду; 1. чета посела одсек од Дабиног брода до Петке; 3. и 4. чета су у резерви поред пруге. 1. и 4. батаљон стигли су и заноћили у с. Петки. Око 20 час. 2. и 3. батаљон прикупили су се и ушли у састав пука, те је тако до овог времена био прикупљен цео пук, према моме наређењу ОБр. 2422.
Рад 1. и 6 прекобројног пешад. пука. 1. прек. пешад. пук овога дана пре подне стигао је на Враче брдо, а према заповести команданта дивизије ОБр. 2421, извидио предтерен, ухватио везу са 2. и 5. прек. пуком и вршио у току целог дана утврђивање положаја Враче брдо. Пук је цео био груписан на Врачем брду и ту је заноћио. 6. прек. пешад. пук је ручао на месту преноћишта и у 10 час. кренуо се према заповести команданта дивизије ОБр. 2421 на коту 232 источно од Човке. На овој коти пук се као општа резерва разместио ускупно и израдио заклоне за заштиту од рђавог времена. У 15 час. стигла је у састав пука чета, која је била остала на десној обали Колубаре према Непричави.
Рад артилерије. 1. Дрински артилериски дивизион кренуо се у 6.30 час. и стигао на Враче брдо у 12.15 час. Ту се пласирао и преноћио. 3. Моравски дивизион кренуо се са 8. и 9. Моравском батеријом у 7 час. према заповести команданта дивизије ОБр. 2421. Тимочка батерија остала је на свом положају код Пепељевца до подне, ради потпомагања покрета 2. прек. пука, па се потом кренула са 8. и 9. батеријом. 8. и 9. батерија стигле су на положај изнад Лазаревца у 14 час. и ту заноћиле, а 5. батерија заноћила је на друму близу Лазаревца. Два брдска топа била су код 2. прек. пука, а два код с. Петке са 5. прек. пуком. У току 10. децембра дивизија је, поред горе поменутих, добила још ове важније извештаје и наређења: У 8.30 час. помоћник начелника армиског штаба јавља усмено телефоном о промени у груписању ове дивизије. Пошто је командант са штабом отишао у 6.30 час. у обилазак нових положаја, па затим за Шушњар, то је помоћник начелника штаба, који је остављен у Д. Лајковцу за примања армиских наређења, писмено на блоку послао у 9 час. начелнику штаба ове дивизије Обр. службено ове садржине: „Помоћник начелника штаба III. армије јавља, да дивизија буде прикупљена на раскрсници друма и пута источно од Човке (к. 232) и да буде сваког часа спремна за полазак – вероватно на север. Према томе не треба да се заузима онакав распоред, како сте са помоћником начелника штаба III. армије разговарали, већ све прикупљено на поменутој раскрсници, сем делова на левој обали Колубаре, који да буду у тесној вези са дивизијом. Ситуација општа – вели помоћник начелника штаба III. армије – не може бити повољнија. На свима фронтовима одлично. Пуковска телефонска линија скупља се“. У 12.10 час. послато је командантима 1. и 5. прек. пука на блоку наређење ОБр. 2422 ове садржине: „На основу новог армиског наређења дивизија мора бити спремна за покрет. Наређујем, да пук буде прикупљен и спреман за полазак. Делови, послати за обезбеђење и везу, да се врате у пук“.
У 12.30 час. послат је III. армији на блоку по ордонансу извештај ОБр. 2423 ове садржине: „Ноћу 9./10. децембра три пука и један дивизион били су прикупљени на Љигу код Прњавора. Камени мост на Љигу код Прњавора сав је разрушен. У току ноћи подигнут је понтонски мост и све трупе су до јутрос пребачене преко Љига, сем 2. пука, који је од Лајковачке станице упућен на Дубраву, и 1 батерије, која је до подне остала на Пепељевцу, потпомажући наступање 2. прек. пука. До подне 1. пук и 1 дивизион био је на Врачем брду; 5. пук и 1 дивизион код с. Петке, а 6. пук код к. 232 – и. од Човке. Гвоздени мост на Колубари код Белог брода срушен је. Наредио сам, да се направи и овде понтонски мост. Наређење, да дивизији предстоји покрет, добио сам у Лазаревцу у подне. У 13.30 час. помоћник начелника штаба ове дивизије послао је на блоку команданту Тимочке дивизије II. позива под ОБр. Службено ово саопштење: „Командант армије наређује, да одмах пошаљете овде (кућа Драгића Јевтића) ордонанс официра и неколико ордонанаса, за пријем заповести. Тако исто пошаљите један телефон овде, да поставите своју станицу, кад имате готову линију. Заповест ће се сад добити и ордонанси треба да су што пре овде“. У 13.50 час. примљено је армиско наређење ОБр. 3427 ове садржине: „Моје наређење ОБр. 3407 од 14.20 час. мењам у толико, да се са дивизијом прикупите на раскрсници друма и сеоског пута код к. 232 (си. од Човке), фронтом више према северу тако, да се дивизија може одмах кренути кад се то нареди. Одред на левој обали нека остане тамо до даљег наређења“. У 14 час. послато је команданту 2. прек. пука наређење ОБр. Службено ове садржине: „Ваша три извештаја и извештај ескадрона примљени су. Дивизији је наређено, да буде спремна за покрет. Стога немојте наступати даље од Дубраве. Телефонску везу што пре поставите са 1. пуком. Ситуација је свуда врло повољна. Је ли чета 6. пука, која је остала синоћ на Колубари северно од Стрмова, враћена у пук?“ У 12 час. примио је у Д. Лајковцу телефоном армиску заповест ОБр. 3433 помоћник начелника штаба ове дивизије за Тимочку дивизију II. позива и послао је у 14.05 час., а у 14.20 час. примио је армиску заповест ОБр. 3433 за ову дивизију. О пријему ове заповести одговорено је армији у 18.20 час. овом депешом ОБр. 2428: „Заповест ОБр. 3433 примљена је. Трупе нису померане, јер је доцкан, а оне су у таквом распореду, да се могу брзо кренути, кад буде наређено. Штаб је у Петки“.
Дејство Тимочке дивизије II. позива. Ноћ 9./10. децембра проведена је на миру. 10. децембра у 11 часова командант дивизије на Стражари издаје заповест ОБр. 1443 у овоме: „Непријатељ одступа; 2. прек. пук који је прешао Колубару, наступа ка Дубрави; 2. пук II. позива ноћас је заузео с. Дивце и Дивски вис. Ова ће дивизија продужити даље гоњење за непријатељем, који одступа. Наређујем:
1. Десна колона, командант потпуковник Милосав Дамњановић (14. пешад. пук, 2 ½ батерије, 1 ½ чете пионира). Под својом сопственом претходницом, прелази Колубару код воденице „Кршара“ и преко брвна наступа на Остреш (механа, к. 219); десно одржава везу са 2. прек. пуком, а лево преко Степање са левом колоном. Полазак са Колубаре у 14 часова.
2. Лева колона:
а) Претходница: командант потпуковник Милорад Поповић (Коњички ескадрон, 15. пешад. пук, 1 брдска батерија и ½ чете пионира. Свега: 2 батаљона, 4 топа и ½ чете пионира). Прелази Колубару у 14 час. и креће се преко Јерининог града, Виса, Обле главе на Вровину, где се зауставља долазећи преко Степања у тесну везу са 14. пеш. пуком, а лево са 2. пуком II. позива. Коњицу избацити до Кладничке реке, а нарочито извиђати у правцу Карауле.
б) Главнина: командант потпуковник Јер. Маринковић (13. пешад. пук. Свега 3 батаљона). Полази из свога бивака са Грановца у 11.30 часова преко Маркове цркве, Оштриковца за претходницом, следујући овој на прописном одстојању.
3. Лева побочница: једна чета 13. пешад. пука, одредиће је командант 13. пука и упутити преко Лознице на Главнину, Јеленку, Разбојиште. Дати упутства овој чети за обезбеду левог бока леве колоне и одржање везе са 2. пуком II. позива.
4. Командант пионирског полубатаљона одредиће најнужнији број пионира, да се дрвени мост оправи, да би могли возови преко њега пролазити. Овај посао радити најхитније (дању и ноћу).
5. Пољска артилерија прелази Колубару на газу, на коме ће и пешадија прећи и то кад пешадија избије на Остреш и Вровину. Изрекогносцирати путове за прилаз газу и по прелазу за излаз на друм. Командант 14. пука оставиће једну чету за гурање топова.
6. Командант коњичког дивизиона придаће десној колони једно одељење коњаника за даљно извиђање, а 4 коњаника левој побочници.
7. Завојиште да приђе до с. Стрмова.
8. 1. степен колонске коморе до с. Врачевића – Стратора. Трупна комора креће се одмах позади 1. степена; овде и лиферант меса.
9. 2. степен до села Тодорин до, где да буде пошта и комора дивизиског штаба.
10. Ја ћу бити са десном колоном“.
Примивши армиско наређење ОБр. 3431 у 19.20 час. командант Тимочке дивизије II. позива наредио је да: 1 пук заузме Остреш, 1 пук Вровину а 1 пук да буде у резерви.