Ситуација
У току 12. децембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 4527
(у 1.50 час.)
„Армија ће продужити данас гоњење и то: Тимочка дивизија I. позива са задатком, да овлада положајем: Љута страна к. 359 – Џевер брдо. Шумадиска дивизија I. позива са задатком, да овлада положајем: Ненадовац – Дражановац. Обреновачки одред без 11. пука и 2 батерије (које су ушле у састав Шумадиске дивизије) са задатком, да овлада положајем: Рт и помогне Тимочку дивизију I. позива у заузимању Подвиса. Због тога, што је десно крило III. армије много уназад, наступање ће почети у 8 час.“.
ОБр. 4529
(у 9 час.)
„Командант Обреновачког одреда јавља: Код десне колоне до овога часа (9 час.) води се пушчана ватра. 2. батаљон 7. пука II. позива јуче у 12 30 час. заузео је 2 непријатељска рова, на средини фронта Пајшуме према к. 226. Десно крило је на десној обали потока Мишљевца, а лево је на јучерашњем одстојању од непријатељских ровова. Непријатељ даје доста јак отпор, али се командант колоне нада, да ће се његов положај моћи заузети још у току ове ноћи. Лева колона у 21.10 час. заузела је к. 152 – Збеговиште и к. 182 – В. Поље. Командант ове колоне у 22.30 час. извештава, да даље није могао напредовати, јер десно крило III. армије није изашло на његову висину, где је његово лево крило било изложено косој ватри са десне обале Барајевске реке. Исто тако десно крило ове колоне трпело је од косе и бочне пушчане ватре, због чега је један део ове колоне мало заломљен назад. Заузети положаји утврђују се, и на њима ће се заноћити. Непријатељ даје јак отпор пушчаном и митраљеском ватром, и удаљен је од нашег стрељачког строја до 300 м. Према овој колони непријатељ је јак око 3 батаљона пешадије, 4 митраљеза, до 3 пољска топа и вод хаубица. Молим за извештај, докле је стигло десно крило III. армије. За сутра сам наредио продужење данашњег задатка одреду“.
ОБр. 4537
(у 9.15 час.)
„Командант Обреновачког одреда доставља: Ноћас код Пајшуме заробљени непријатељски официри из 28. ландверске регименте изјављују, да се на линији: Пајшума – Таламбас – В. Поље налази цела 21. ландверска дивизија. Овога часа (9.15 час.) заузета је к. 243 северно од Пајшуме. Заробљено је и заплењено: неколико официра, 40 војника из 28. регименте, 2 митраљеза и много пушака. Непријатељ је одступио у нереду. 28. регимента сад броји око 300 пушака“.
ОБр. 4547
(у 16.30 час.)
„Командант Шумадиске дивизије I. позива јавља: „У 11.30 час. дивизија је заузела к. 203, а овог часа (16.30 час.) подилази Погледу и положају на левој обали Дубоког потока. Побочница леве колоне ове дивизије, јачине 2 чете, избила је код првих кућа с. Божидаревца. Један ескадрон упућен је правцем: Кућине – Божидаревац – Баћевац, ради извиђања непријатеља у томе правцу“.
ОБр. 4548
(у 24 часа)
„Стање армије данас је овакво: Тимочка дивизија I. позива: у 9.15 час. 14. пук успео је да заузме Градац. По заузећу Градца предузет је напад на Подвис и Вис (к. 418). Око 13.30 час, заузет је Подвис, а у 17.15 часова Вис (к. 418). На Вису и Подвису били су делови 1. и 12. ландштурмског пука, и 38. и 68. пука заједничке војске. Артилерије је било 3 групе. По изјави заробљеног официра, Мађара, пукови нису јачи од по 1.000 људи, а трупе су потпуно деморалисане. Шумадиска дивизија I. позива: обе колоне потискујући непријатеља по подне подишле су Погледу и положају на левој обали Дубоког потока. Вечерас у мрак извршиле су напад и предње непријатељске ровове заузеле. У зору продужиће се напад, да би се потпуно овладало Погледом и положајем на левој обали Дубоког потока. Ради осигурања левог бока дивизије наређено је команданту леве колоне, да са једним батаљоном заузме положај код Божидаревца. Непријатељ се испред коњичког пука налази на Баћевачкој коси, а са предњим деловима на Тројану. Десна колона ухватила је везу са Обреновачким одредом, који се налази на Рту. У току данашњег дана заробљено је 6 официра и 295 војника. Обреновачки одред: због прекида телефонске линије извештај следује накнадно“.
Од команданта III. армије
ОБр. 3492
(у 10 час.)
„Командант Тимочке дивизије II. позива известио је, да је 11. ов. мес. достигао линију: десна обала Царевац потока – Лончаник, пошто је један пук са батеријом оставио код Уба. Коњица те дивизије наишла је код Стублине на једну непријатељску коњичку патролу, која је протерана. Непријатељ је порушио два моста на Тамнави код Црвене јабуке, и то је много успоравало марш. У току 11. ов. мес. протерани су слаби непријатељски делови око с. Гвозденовића. На Убу нађено је 300 непријатељских рањеника у врло жалосном стању. Дивизија ће данас (12. децембра) продужити наступање ка Обреновцу“.
ОБр. 3500
(у 10 час.)
„Командант Дринске дивизије II. позива извештава, да су трупе дивизије у главном провеле ноћ на миру. Непријатељ држи поседнуте косе код Лесковца и Борка. Омање делове пустио је у долину Бељанице. Непријатељски положај утврђен је. По исказу мештана, према дивизији непријатељ је јачине око 2 слаба пешад. пука. Под заклоном мрака јутрос су пребачена на десну обалу реке Бељанице 2 батаљона према Лесковцу. У току прошле ноћи ова је дивизија успела са врло великим напрезањем и замором, да пласира артилерију на линији: Вртаче – к. 186. Командант Комбиноване дивизије јавља: Код с. Степојевца 5. пук покушао је, да непријатеља обухвати и одбаци, али је то непријатељ приметио, и отворио јаку пешадиску и артилериску ватру. После 4 часа непријатељ је извршио контра напад на десно крило 5. пука, али је одбивен. 6. пук је покушао, да препадом и обухватом освоји Конатицу к. 225, али није успео. Непријатељ има два реда ровова на Конатици и 1 – 2 батаљона. Синоћни извештај треба исправити у овом: „Заузета је Степојевачка коса код Степојевца јужно, и један део села“. „Изгледа да је непријатељ јачине до 2 пука, и да добро држи утврђену линију: Конатица – Степојевац. Данас се врши напад на ту линију“.
ОБр. 3512
(у 23.45 час.)
„Ситуација је у току дана оваква: Тимочка дивизија II. поз. после мањих борби заузела је предњим деловима Обреновац, посела је Пескови к. 101 и Каразнођ, а са главнином зауставила се код Шиљине механе. Непријатељ је порушио све мостове на Тамнави и Колубари. Комбинована дивизија и Дринска дивизија II. поз. наишле су данас на јак отпор на линији: Конатица – Степојевац – Лесковац – Борак. Непријатељ је показао до 3 батерије: према Комбинованој дивизији од пешадије били су делови 78., 28., 53., 11. и 6. ландштурмског пука, а према Дринској дивизији II. позива 91. и 102. пук, 4. угарски ландштурмски пук, а вероватно и 6. пук. Непријатељ се добро укопао, упорно бранио све до блиске даљине, и тада су се неки делови својевољно предали, а неки у нереду одступили. Наше су се трупе врло добро држале, али је терен био махом са добрим пољем дејства, те је рађено обазриво са јачом артилериском припремом. Непријатељ је почео да се попуњава на целој линији од 13.30 час., а нешто доцније код Конатице, одмах је отпочето енергично гоњење са свима деловима, а Коњичкој дивизији наређено је, да упути једну своју бригаду право друмом преко Мељака, а другу ка Дражевцу и Моштаници. Дринска дивизија II. позива заузела је Вис к. 259 западно од Божидаревца, и заробила је око 300 непријатељских војника. Код Комбиноване дивизије заробљена је једна непријатељска батерија и више стотина непријатељских војника. Она продужује гоњење. Десно крило коњичке бригаде било је у 16 час. на Прогону, а левокрилна бригада стигла је непријатељски 53. пук, напала га на његовом челу и растурила га“.
Од команданта I. армије
ОБр. 3597
(у 5.20 час.)
„У току 11. ов. м. о непријатељу се ово сазнало: Непријатељ непрекидно одступа ка Сави и Дрини, за сад готово без икаквог отпора. Без отпора напустио је положаје на левој обали Тамнаве, око с. В. Бошњака. Његови слаби заштитни делови, који су се ноћу 10./11. децембра, били задржали на В. Белегама, одступили су рано ујутру 11. децембра без отпора. Исто тако и на Тривуновим ливадама (источно од с. Кожуара) наишло се у току 11. децембра на слабе заштитничке делове, који су се већим делом предали без отпора, а на Дебелом брду (северно од с. Тулара) заштита непријатељских возова одбачена је на север. Командант Дунавске дивизије I. позива 11. децембра у 14 час. јавља: исказом мештана потврђује се, да је непријатељ већим делом одступио ка Шапцу. Командант Дринске дивизије I. позива у 19.30 час. 11. децембра јавља: по исказу мештана непријатељ се утврдио код Сувог села, а код Новог села је подигао мост на Сави. Један заробљени официр тврди, да је команда 15. корпуса отишла ка Словцу. Заробљени официр 3. ландштурмског пука (од 3 батаљона) тврди да је пук био пре неколико дана код Конатице, одакле је отишао у Обреновац, да се ноћу возовима превезао до Диваца, где се искрцао и одатле отишао на положаје северно од Ваљева. Сви команданти јављају, да је непријатељ побегао у највећем нереду. Свуда по путовима је велика количина муниције (особито артилериске), мунициских кара, топова итд. Непријатељ је укопавао у земљу муницију, топовске затвараче и топовске цеви. Групе његових војника, у први мах прикривене по селима, предају се саме. Заробљеници (официри) изјављују, да код непријатеља нема више јединица, него делови разних јединица одступају измешани на све стране“.
ОБр. 3585
(у 7 час.)
„Према наређењу начелника штаба Врховне команде ОБр. 8000 од 11. ов. мес. Моравска дивизија II. позива упућена је јутрос из Ваљева преко Диваца у Лазаревац, у састав III. армије“.
ОБр. 3605
(у 13 час.)
„У току 11. децембра није се наишло на јачи отпор непријатеља. Слаба заштитна одељења на Тривуновим ливадама (источно од с. Кожуара) већим делом се предала. Заштитнички делови непријатељских возова лако су протерани на Дебело брдо. Дринска дивизија I. позива свој коњички пук упутила је у гоњење преко Бањана ка Ушћу, са даљним патролама ка Обреновцу; десни гонећи одред (здружен пук) избио је на Тривунове ливаде, а у правцу ка Дебрцу истурио један батаљон са митраљеским одељењем; леви гонећи одред (здружени пук) избио је на Дебело брдо, а с једним истакнутим батаљоном и митраљеским одељењем ка с. Крнићу. Главнина дивизије је код Памбуковице. На путовима је велика количина бацане муниције (нарочито артилериске) и разног материјала. Заробљено је: 1 официр и 620 војника. По накнадном извештају у току 10. децембра ова дивизија је запљенила 7 топова и 1 митраљез, а код с. Бањана коњица је нашла 200 – 300 кола. Дунавска дивизија II. позива избила је са предњим деловима на линију: Брдарице – Крнуле – Мровска; главнина на линију: Столице – к. 240 – Столице (к. 288). Коњица је на десној обали Добраве; коњичке патроле и слабија одељења од бомбаша су напред у свима правцима. Заробљено је: 3 официра, 600 војника; заплењено: 6 пољских брзометних и 6 брдских топова, много кара и предњака, 2 пуковске заставе, велика количина успут разбацане муниције и другог ратног материјала. Коњица код с. Лојаница запленила је део непријатељске коморе. Дунавска дивизија I. позива: претходница је (1 пук, 1 батерија) на В. Белегама; главнина код Осладића; 1 батаљон са ½ батерије избио је на Јолину брезу, а његови предњи делови су на Иви; 1 батаљон је на Равнајском брду; 1 батаљон на Јанковом вису. Коњица је упућена на Завлаку. Заробљено је 240 војника. Код Каменице нађена су наша 4 топа, преко 200 шрапнела и 1 непријатељски брдски топ. Моравска дивизија II. позива из Ваљева, јутрос је упућена III. армији“.
Од команданта Одбране Београда
(у 10 час.)
„Командант Моравске дивизије извештава, да су наше трупе наступајући од Страже заузеле к. 305, запленивши на истој један брдски топ“.
Од команданта Ужичке војске
ОБр. 1992
(у 9 час.)
„Ноћ на фронту војске прошла је на миру. Одељења и патроле упућене са Шаргана ка Мокрој Гори јављају, да нема непријатеља до Вардишта. Наређено је, да се батаљон крене даље и поседне гранични фронт према Вардишту“.
ОБр. 2002
(у 22 часа)
„На фронту војске дан је прошао на миру. Утврђено је по прикупљеним податцима, да у правцу Мокре Горе до Вардишта нема непријатеља. Од мештана се дознало, да се на Паносу налазе муслимани и жандарми, а да других трупа нема у правцу Дервенте до карауле Штуле. Непријатеља нема ни на фронту Бајина Башта – Рогачица. Примећене су непријатељске патроле, да се крећу Стражаревачком косом ка Дрини. Извиђачко одељење одреда са целог фронта извештава, да је у Пецкој више наших брзометних и Дебанжових топова, кара, много муниције, пушака и кола. У Рогачици непријатељ је оскрнавио цркву; опустошио школу; дућане и приватне зграде“. Команданту I. армије наређено је из Врховне команде са ОБр. 8068, да се топови као и остали материјал одмах превуку у Ваљево“.
Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња
ОБр. 376
(у 23.30 час.)
„Командант Санџачке војске јавља, да је Лимска дивизија јуче овладала Добруном и Доњим Вардиштем. Лимска дивизија данас је ушла у Вишеград. Дивизија је распоређена од ушћа Лима до потока Бања. Пошто је ситуација на десном крилу Санџачке војске промењена, то се предузело њено боље групирање према фронту на Дрини. Сутра у вече извршиће се реформирање Дринског одреда, чија ће јачина бити: 8 батаљона са 6 митраљеза, 4 пољска и 4 брдска топа, у укупној јачини 5.500 људи. Од ранијег Дринског одреда 2 батаљона употребљена су за ојачање Херцеговачког одреда. Због повољне ситуације на нашен војишту вероватно да ће у брзо наступити могућност за офанзивну акцију црногорских трупа правцем ка Сарајеву. Дрински одред је прикупљен у Никшићу. По добијању нове директиве за акцију Црногораца, са групом од Санџачке војске и Дринског одреда, кренуо бих се низ Пиву и Дрину ка Фочи и Калиновику. Молим Врховну команду за нову директиву односно Санџачке војске и Дринског одреда“.
Напомена: У току овог дана нису издавата никаква важнија наређења из Врховне команде.