Ситуација
У току 15. децембра стигли су у штаб Врховне команде ови важнији извештаји:
Од команданта II. армије
ОБр. 4588
(у 7.25 час.)
„Оперативно одељење штаба армије биће данас у подне на Торлаку“.
ОБр. 4589
(у 10 час.)
„Тимочка дивизија I. позива осванула је на линији: коса између с. Зуце и Б. Потока – с. Пиносава. Преко ноћи водила се борба на Авали и на коси код мех. Дашчаре, одакле је непријатељ одбачен ка Торлаку. Заробљено је овом приликом 6 официра и 250 војника; запљењено: 2 митраљеза са прибором за митраљезе. Дивизија продужава наступање и гоњење непријатеља ка Кумодражу. Јуче по подне и ноћас заробљено је свега 9 официра, 716 војника; запљењено: 3 митраљеза са потпуном спремом за ове. Напад на Разбојиште је отпочео“.
ОБр. 4597
(у 22 часа)
„Шумадиска дивизија I. позива је на Топчидерском брду и Дедињу; Тимочка дивизија I. позива на Бањичком пољу и на левој обали Кумодрашког потока; Обреновачки одред је на Алугама. Веза је ухваћена са III. армијом на Топчидерској реци, а и са Одбраном Београда. Вечерас је непријатељ са монитора почео да туче Топчидерско брдо. Наређено је, да трупе остану на својим положајима и да одмах приступе попуњавању муниције и осталих потреба“.
ОБр. 4600
(у 22 часа)
„Шумадиска дивизија I. позива: први борбени ред дивизије у 9.30 час. прешао је Дедиње. Непријатеља није било. Издато је наређење за груписање дивизије на Дедињу. Непријатељски мост преко Саве био је на шлеповима ниже железничког моста. Мост је с наше стране до половине порушен. На путу позади монопола остала су 2 дугачка топа градска и 3 хаубице. У Топчидеру непријатељ је разрушио гвоздени мост. Два непријатељска монитора код шећерне фабрике у току дана дејствовали су артилеријом на положаје на левој обали Топчидерске реке. Више Савског моста непријатељ је поставио 2 митраљеза, којима је тукао Топчидерско брдо; 12. пук I. позива распоређен је од ушћа Топчидерске реке до магацина ниже Савског железничког моста, са предњим деловима до Савске обале. Батерије су пласиране тако, да могу тући прилаз обали Саве, аду Циганлију и мониторе. Тимочка дивизија I. позива груписана је: на Бањичком пољу 13. пук; у Бањичком логору 14. пук I. позива; 9. пук III. позива и пионири на сз. делу Бањице. Коњички пук је у с. Бањици, пољска артилерија је у северном делу Бањице. Тешка артилерија је крај друма источно од села Бањице“.
Од команданта III. армије
ОБр. 3569
(у 10 час.)
„Коњичка дивизија – 1. бригада – заузела је с. Жарково и водовод и нападала је једну непријатељску комору, која је одступала ка Чукарици. Али је коњица била обасута артилериском ватром са 2 монитора и са Бановог брда, те напад није успео. У водоводу је коњица затекла 7 машиниста за инсталацију, од којих један изјављује: Да је у двору стан главнокомандујућег, да је на двору аустриска застава, мађарска и хрватска. Издато је наређење против пљачке, ко се ухвати биће обешен (вели машиниста), даље непријатељски војници све дућане и куће обијају и пљачкају и колима преносе пљачку у Земун; на теразијама код „Москве“ била су вешала и вешали су све наше ђаке под изговором да су комите; на протест американске мисије, вешала су пренета у Горњи град; све мушко становништво од 15 – 60 година старости одведено је у Земун. Рад код трупа ове армије продужава се у духу издате заповести“.
ОБр. 3570
(у 16.30 час.)
„Комбинована дивизија заузела је фронт Жарково – Кошутњачки вис и подилази Бановом брду“.
ОБр. 3571
(у 10.50 час.)
„Комбинована дивизија је јутрос у 7 час. заузела Баново брдо“.
ОБр. Службено
(у 17.30 час.)
„Телефоном у 16.30 час. начелник штаба Коњичке дивизије јавља, да су обе коњичке бригаде ушле у Београд око 10 час., а око 11 час. ушао је у Београд Њ. В. Краљ Петар и Њ. Кр. Височанство Престолонаследник Александар. Командант Комбиноване дивизије јавља, да је 1 чета 1. прек. пука пребачена на аду Циганлију. На Бановом брду заплењена су 4 топа“.
ОБр. Службено
(у 19 час.)
„У 9.50 час. десна колона Дринске дивизије II. позива избила је главнином на Топчидерско брдо, лева колона (4 батаљона) избија кроз Кошутњачку шуму ка источној падини Бановог брда. Општа резерва је код с. Кнежевца“.
ОБр. 3588
(у 24 часа)
„Командант Коњичке дивизије извештава: Официрска патрола јутрос у 7.30 час. у своме наступању ка Чукарици наишла је на слабу заштиту транспорта, исту напала и запленила око 300 кола разног материјала. Бригаде су продужиле јутрос свој рад, а око 10 час. ушле су у Београд. Непријатељ се повукао преко Саве гоњен бригадама. Заробљен је велики број официра и војника. Пљен је богат. Поред овога 3. коњички пук запљенио је 2 брзометна топа и 2 каре. Привремени управник вароши Београда је постао пешадиски мајор Војин Поповић (кога је поставио командант Коњичке дивизије). Распоред трупа армије је овакав: Дринска дивизија II. позива је у околини Кошутњачке и Топчидерске реке, с. Кнежевца и Петловог брда. Комбинована дивизија је на Бановом брду и позади њега; са 1 четом посела је аду Циганлију, са 1 батаљоном пак Остружнички вис. Коњичка дивизија: Скантоновала се и убиваковала се на просторији ван вароши (Топчидерски друм – Смедеревски друм); 1. бригада између Топчидерске реке и крагујевачког друма, а 1. бригада у рејону између крагујевачког и смедеревског друма; 2 ескадрона дивизије послата су на Умку, ради одржавања везе са Тимочком дивизијом и ради заштите граничног фронта. Тимочка дивизија II. позива је на своме досадањем месту. Моравска дивизија II. позива са својим пешадиским пуковима и дивизионом артилерије прикупљена је код с. Рушња. Остатак дивизије је код Мељака. Армиски штаб је у с. Рушњу“.
Од команданта Одбране Београда
ОБр. 855
(у 10 час.)
„Јутрос у 5.30 час. наше трупе на јуриш заузеле су Ерино брдо, а у 5.40 час. Клупе и сад продужују гоњење. На Клупама су заплењена 2 топа са свом послугом, запрегом и водним официрима“.
ОБр. 857
(у 12.50 час.)
„Ситуација пре подне: Претходница леве колоне, која је заузела Екмеклук, наступа преко Градца ка Милићевом брду. 3. пешад. пук Моравске дивизије I. позива избио је на В. Врачар, а један његов део ушао је у Београд“.
ОБр. 862
(у 24 часа)
„Трупе Одбране Београда налазе се на Ерином брду и Екмеклуку. Предњи делови посели су Дунав од Болечице до Карабурме. Поседнут је такође одсек од Брестовика до Болечице. Све ослоне тачке биле су јако утврђене, и сва су утврђења била опасана мрежом од бодљикаве жице на гвозденим стубовима. На Екмеклуку рађена је бетонска подлога за тешке топове. Изгледа да је непријатељ све положаје припремао за врло јак отпор, али га је пораз 13. ов. мес. и јучерање интензивно гоњење омело, те није имао времена да та утврђења потпуно доврши и искористи“.
Од команданта I. армије
ОБр. 3660
(у 11.30 час.)
„По последњем извештају са целокупне просторије западног војишта и последњи разбивени непријатељски делови протерани су преко Дрине и Саве, тако да је та просторија сад потпуно чиста. Делови ове армије налазе се прикупљени овако: Дринска дивизија I. позива главнином је на линији: Дебрц – Црвена механа. Дунавска дивизија II. позива је на линији: Маови – Лојанице – Заблаће. Дунавска дивизија I. позива је на Брезјаку. Омањи здружени одреди су испред фронта армије са коњичким патролама дуж Саве и Дрине. Разбивени непријатељ свој гранични фронт осматра омањим патролама ландштурмских делова. Молим за даљу директиву и одлуку по моме предмету ОБр. 3636“.
Наређења Врховне команде
Наређење ОБр. 8172
Команданту III. армије
Начелник штаба Врховне команде одобрио је предлог команданта армије ОБр. 3555 од 14. ов. мес., да се одред Тимочке дивизије II. позива, остављен код Уба, исти упути у састав дивизије код Обреновца. Исто тако наређује, да трупе III. армије ради снабдевања базирају на Раљу, кад се у истој магацини уреде и снабду, а данас да буде базирање армије на Лазаревац, како је раније наређено.
Извештај делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње
ОБр. 8179
Јутрос наше храбре трупе победоносно су ушле у Београд. Непријатељ потпуно растројен и до ноге потучен. Заробљеника и пљена доста. На нашој територији нема више непријатеља.
Наређење ОБр. 8184
а) Команданту Одбране Београда
„1 градска опсадна батерија 120 мм, има да се транспортује железницом до Раље и одавде да одмаршује на Торлак, где ће се ставити на расположење команди Одбране Београда.
б) Команданту III. армије
„1 опсадна 120 мм. батерија од 2 оруђа има да се транспортује железницом до Младеновца и одатле да одмаршује у Обреновац. Батерија се ставља на расположење команданту III. армије, с тим да стално остане код Обреновца.