16. – 20. децембар, Директива Врховне команде и наредба Врховног команданта

Директива Врховне команде

ОБр. 8219
(16. децембра у 17 час.)

„Заузећем Београда завршен је успешно један велики, а у исто време величанствен период у нашим операцијама са Аустроугарском. Непријатељ је потучен, растројен и побеђен и дефинитивно отеран са наше територије. Потребно је сад, да се трупе за извесно време угодније разместе, одморе и боље исхране и снабду са материјалним потребама и припреме за нове операције.

Наређујем:

1) I. армија, коју образује: Моравска дивизија II. позива, Дринска дивизија I. позива, Дунавска дивизија I. позива и Дунавска дивизија II. позива, задржаће једну дивизију у Ваљеву у резерви, а у Великом Бошњаку, Завлаци и Пецкој, оставиће по једну дивизију која ће са здруженим одредом заузети Шабац, Лозницу, Рожањ, Прослоп и Крупањ и потпуно обезбедити правце ка Ваљеву од стране Шапца, Лознице и Љубовије. Основица за снабдевање је Лазаревац, а чим се успостави железнички саобраћај са Ваљевом, онда Ваљево; комуникациска линија: Ваљево – Г. Милановац.
2) II. армија, коју образује Моравска дивизија I. позива, Шумадиска дивизија I. позива и Тимочка дивизија I. позива, разместиће се на простору источно од железничке пруге: Раља – Влашко поље за потребну ширину. Основица за снабдевање је: Ђуринац и Влашко поље, а комуникациска линија: Младеновац – Топола.
3) III. армија, коју образују: Комбинована дивизија I. позива и Тимочка дивизија II. позива разместиће се западно од железничке пруге: Раља – Ђуринац за потребну ширину. Основица за снабдевање је Раља, а комуникациска линија: Сопот – Аранђеловац. Тимочку дивизију II. позива од Обреновца заменити Дринском дивизијом II. позива са задатком да обезбеђује и брани гранични фронт: Остружница, с тим да Остружница припада команди Одбране Београда, па до Ушћа. Снабдевање дивизије биће железничком пругом Лајковац – Обреновац, а докле ова не буде готова из Лазаревца. Лево одржавати везу са трупама I. армије, а десно са командом Одбране Београда.
4) Команда Одбране Београда, коју образују трупе за одбрану Београда, које су и пре биле под командом, и Обреновачки одред, сем трупа III. позива из Обреновачког одреда, које ће се упутити у Обреновац команданту Дринске дивизије II. позива обезбеђиваће и браниће исти гранични фронт и са истим задатком као и раније пре пада Београда. Основица снабдевања је Раља, а комуникациска линија Београд – Раља. Главни интендант предаће команданту Одбране Београда потребан број интендантског воза за довоз хране и потреба из Раље.
5) Ужичка војска, са потребним делом остаће у Вишеграду, Бајиној Башти и Рогачици осигуравајући правце ка Ужицу, а остатком снаге разместиће се код Ужица. Основица за снабдевање је Ужице, а комуникациска линија: Ужице – Чачак – Крушевац.
6) Браничевски одред, у чији састав још улази и 18. пук I. позива са једном брзометном батеријом, има исти задатак као и до сад.
7) Коњичка дивизија разместиће се у Паланци и остаће под Врховном командом. Основица за снабдевање је Паланка.
8) Команданти ће упутити јединице своје команде, које према овом наређењу више не припадају њиховом саставу.
9) Трупе разместити што угодније за становање и припремити земунице. Команданти ће настати да се трупе што угодније разместе, одморе, снабду храном, муницијом и осталом материјалном спремом, да се материјална спрема поправи и доведе у ред, јединице попуне људством и стоком тако, да се трупе за што краће време успособе за евентуалну акцију.
10) Командант Одбране Београда посешће одмах са трупама свој гранични одсек и чим буде са овим готов одмах известити и Врховну команду, која ће наредити II. и III. армији одлазак у своје рејоне.
11) По извршењу свега овог известити Врховну команду“.

I. армија

На основи директиве Врховне команде ОБр. 8219 за груписање трупа издата је 17. децембра у 10 час. ова диспозиција: Команданту Дунавске дивизије I. позива – Брезјак; команданту Дунавске дивизије II. позива – Г. Врањска; команданту Дринске дивизије I. позива – Јаловик; команданту Моравске дивизије II. позива – Мељак. „Нашим непрекидним гоњењем побеђени непријатељ потпуно је потучен, а заузећем Београда и дефинитивно протеран са наше територије. Ми смо на прагу нових ратних подвига, ради чега је потребно да се трупе ове армије освеже угоднијим размештајем, бољом исхраном и попуном војним и материјалним потребама. Међутим не сме се ни за тренутак изгубити из вида, стално осматрање непријатеља и потпуно обезбеђење од његових евентуалних покушаја. У том циљу Врховна команда наређењем својим ОБр. 8219 од 16. тек. мес. ставља I. армији у задатак, потпуно обезбеђење праваца од Шапца, Лознице и Љубовије ка Ваљеву, при чему ће десно од I. армије код Обреновца бити Дринска дивизија II. позива обезбеђујући фронт од Остружнице до Ушћа а лево Ужичка војска у Ужицу обезбеђујући правце од Вишеграда – Бајина Башта и Рогачице ка Ужицу. Према овоме I. армија има да осматра и штити део граничног фронта од с. Ушћа на Сави па до реке Трешњице на Дрини. Ради извршења овог задатка наређујем:
1) Дринска дивизија I. позива осматра и штити део фронта од Ушћа до колибе Самуровића обезбеђујући главни правац Шабац – Ваљево. Главнина дивизије је код В. Бошњака (Драгиња). За осматрање и обезбеду овога фронта истура здружене одреде код Шапца и Метковића.
2) Дунавска дивизија II. позива осматра и штити део фронта од колибе Самуровића до Борињске реке обезбеђујући главни правац Лозница – Ваљево. Главнина дивизије је код Завлаке. За осматрање и обезбеду овога фронта истура здружене одреде на Видојевицу и код Лознице.
3) Дунавска дивизија I. позива осматра и штити део фронта од Борињске реке до реке Трешњице обезбеђујући главни правац Љубовија – Ваљево. Главнина дивизије је код Пецке. За осматрање и обезбеду овога фронта истура здружени одред код Крупња на Равњу и Прослопу.
4) Јачину и састав истурених здружених одреда подесити према ширини дотичног граничног фронта, како би се стално и поуздано могао осматрати покретним патролама. Детаљан распоред ових одреда као и њихову смену вршиће команданти дивизија према својој увиђавности и стварној потреби, водећи рачуна о подобности одреда за стално и поуздано осматрање непријатељских покрета.
5) Моравска дивизија II. позива, која према наређењу Врховне команде ОБр. 8219 од 16. тек. мес. понова улази у састав ове армије, домаршоваће у Ваљево у армиску резерву. У њен састав ућиће привремено и 8. кадров. пук.
6) Све дивизије у погледу целокупног снабдевања базираће се на Лазаревац а доцније на Ваљево, чим се успостави железничка веза. Комуникациски правац армије у оперативном смислу биће Ваљево – Г. Милановац. Према томе административно базирање дивизија до успостављења железничке везе са Ваљевом биће: За Дринску дивизију I. позива линија: В. Бошњак – Коцељево – Уб – Лазаревац. За Дунавску дивизију II. позива: Завлака – Каменица – Ваљево – Лазаревац. За Дунавску дивизију I. позива: Пецка – Ставе долином Обнице – Ваљево – Лазаревац. За Моравску дивизију II. позива: Ваљево – Лазаревац.
7) Обзиром на суровост зимског времена, препоручујем командантима дивизија да одмах по заузимању додељених им фронтова, приступе подизању земуница и заклона за људе и стоку, и где год буде могуће користити и кантонмански размештај. При овоме нарочиту пажњу обратити на ред и дисциплину, предузимајући све мере ради спречавања појава и ширења заразе.
8) Велика ширина фронта као и дубина додељене просторије овој армији за осматрање и обезбеђење захтева, да се најозбиљнија пажња обрати на сталну и исправну телефонску везу, јер је она једино средство за брзу релацију армиског штаба са дивизиским. Истурени одреди за осматрање и обезбеђење морају безусловно бити у сталној телефонској вези са својим дивизиским штабом.
9) Ово време, док не почну нове операције, користити да се трупе попуне оружјем, муницијом, оделом, обућом и осталом спремом. У овоме смислу издата су потребна наређења команданту армиске артилерије и армиском интенданту. Верујем и надам се, да ће команданти дивизија и у овом периоду показати сву енергију и личну иницијативу за што потпуније и безбедније извршење свега напред поменутог онако исто, како су са својим трупама обављали и оне деликатне послове у току минулих операција.
10) Штаб армије је у Ваљеву. По извршењу распореда и размештаја известити ме и поднети на олеати скицу распореда дивизија. О пријему одговорити, а покрет према овоме новоме распореду – размештају обазриво отпочети, по споразуму команданата 18. ов. мес.“.
Покрет трупа у циљу заузимања распореда по овој диспозицији завршен је потпуно 20. децембра и 21. децембра армија је била овако распоређена:

Дринска дивизија I. позива

а) Мачвански одред, у коме су били: 6. пешад. пук I. позива, 1 пољска батерија, Дрински дивизиски коњички пук од 1 ½ ескадрон. Овај одред истурио је ½ чете и по 10 коњаника у села: Дреновац, Ноћај, Црну бару и Бадовинце, а са главнином налазио се у с. Метковићу. Коњичким и пешадиским патролама осматра део граничног фронта од Шапца до Самуровића колибе.
б) Шабачки одред, у коме су били: 3. прек. пук, 1 пољска батерија, ½ ескадрона коњице налазио се са главнином на Мишару, а 1 батаљон с једним водом коњаника истурен је у селу Звезди. Овај батаљон упутио је по један вод у с. Ушће, Ново село, Прхово и Драгојевац. Коњичке и пешадиске патроле осматрале су део граничног фронта од Ушћа до Шапца.
в) Главнина дивизије у којој су били: 5. пук у селу Каони, 17. пешад. пук у Брдарици, 4. пешад. пук „Стев. Немање“ у Свилеуви; Дрински пољски артилериски пук у М. и В. Бошњаку, пионирски полубатаљон и болничарска чета је у Коцељеви и 1 Дебанжова батерија у Ваљеву.
г) Штаб дивизије је у Каменици (Шабачкој).

Дунавска дивизија II. позива

а) Видојевачки одред. 1 батаљон 8. пука II. позива, 1 батаљон 10. пука III. позива, 2 брдска топа и 1 вод коњаника, свега 2 батаљона, 2 топа и вод коњаника са резервом на положају Карапанџин гроб – Мала Видојевица, осматра и брани део граничног фронта Самуровића колиба – уток Љешнице.
б) Јадарски одред. 1 батаљон 9. пука II. позива, 1 батаљон 5. пука III. позива, 1 батаљон 15. пука III. позива, 2 брдска топа и 1 вод коњице са резервом на Обрежу осматра и брани део граничног фронта од утока реке Љешнице до Кривића колибе.
в) Гучевски одред. 2 батаљона 9. пука II. позива, 1 батаљон Крушевачких резервних трупа, 1 допунски батаљон 7. пука II. позива, 2 брдска топа и 1 ескадрон коњице са резервом на Тршићском брду осматра и брани део граничног фронта од Кривића колибе до утока Борињске реке.
г) Главнина 2 батаљона 8. пука II. позива, 4 батаљона 7. пука I. позива, пионирски полубатаљон, артилерија, на простору Доња Завлака – Мојковић – Завлака.
д) Штаб дивизије је у Равнаји.

Дунавска дивизија I. позива

а) Крупањски одред. 1 батаљон 9. пука I. позива, 2 брдска топа и вод коњице са главнином у Крупњу осматра и осигурава део граничног фронта од Борињске реке до Чермановића гаја. Од овога одреда 1 чета је на Црном врху (890) а 1 на Рујевачким рудинама.
б) Љубовиђски одред. 1 батаљон 8. пука I. позива, 2 брдска топа и 1 вод коњице са главнином код Г. Љубовиђе осматра и осигурава део граничног фронта од Чермановића гаја до Трешњице реке.
в) Главнина у којој су били 8. пук и то у селима: Лелеци, Царина, Пуљези; 9. пук у селима: Паланка, Гуњаци, Кокорово и Ђуричић. 4. прек. пук у селима: Скадар, Погаревац, Марјановићи и Драго до. Дунавски пољски артилериски пук је у Пецкој а коњички пук је у Лопатњу.
г) Штаб дивизије је у Пецкој.
Моравска дивизија II. позива, као армиска резерва код Ваљева, у оваком је распореду: 8. кадров. пук на Боричевцу, 1. и 3. пук на Ђеновцу, 2. пук на Крушику, артилерија (Шнајдеров дивизион) и ескадрон коњице у Ваљеву. Штаб дивизије је у Ваљеву.
Штаб армије је у Ваљеву.

II. армија

На основу директиве Врховне команде ОБр. 8219, а која је горе у целини изнета, командант II. армије под ОБр. 4661 издао је ово наређење: Команданту Моравске, Шумадиске и Тимочке дивизије I. позива: „Заузећем Београда завршен је успешан један велики и тежак, али у исто време и величанствени период у нашим операцијама са Аустроугарском. Да би се трупе ове армије за извесно време што угодније разместиле, да се одморе, исхране и снабду материјалним потребама наређујем:
1) Дивизије ће се распоредити и разместити на овим просторијама и то: Шумадиска дивизија I. позива на просторији омеђеној овако: од утока потока Гаглова (на з. ивици с. Поповића) у реку Раљу, па њоме до утока Сењског потока источно од М. Пожаревца, па тим потоком и потоком Мрчевица на Умку (к. 281); одатле у правој прузи на к. 225, па потоком Радосавци до железничке пруге и њоме ка Раљи до потока спрам Сикирице к. 274, а потом њиме на к. 286 и потоком Гаглово до ушћа његова у Раљу. Тимочка дивизија I. позива на просторији омеђеној овако: од утока Сењског потока (источно од с. М. Пожаревца) па тим потоком и потоком Мрчевица на Умку (к. 281); одатле у правој прузи на к. 225, па потоком Радосавци до железничке пруге и њоме у правцу Младеновца до наспрам к. 206 па преко Кокорин потока уз потоке: Доњи луг, Мариновац и Буковац у правој прузи на к. 351 и 333 и одатле сеоским путом источно од с. Шепшина преко Гусковог поља до реке Раље и њоме до утока Сењског потока. Моравска дивизија I. позива на просторији омеђеној овако: од железничке пруге према к. 206 па преко те коте и Кокорин потока уз потоке: Доњи луг, Мариновац и Буковац и одатле у правој прузи на к. 351,одатле преко Варовнице и Матејиних вода на друм Мало Орашје – Младеновац до Криве липе (к. 370) и потом реком Серавом до железничке пруге и њоме у правцу Ђуринаца до наспрам к. 206.
2) На просторији одређеној појединим дивизијама имају се разместити: све трупе дотичне дивизије, њене трупне коморе, најпотребнији део профијантске колоне и до 2 пољске болнице. Остали делови и установе разместиће се код Међулужја и то: Шумадиске дивизије I. позива западно од друма Младеновац – Топола а између пута: Пружатовац – Међулужје и сеоског пута јужно од к. 177. Тимочке дивизије I. позива западно од друма Младеновац – Топола, а између пута Пружатовац – Међулужје и Јабланице потока и Моравске дивизије I. позива источно од друма Младеновац – Топола између р. Луга и северне ивице Међулужја не употребљавајући исто.
3) Армија ће бити у другој линији распоређена фронтом према северу. Испред армије (северно) биће трупе Одбране Београда; западно од железничке пруге Раља – Ђуринци трупе III. армије а у Паланци Коњичка дивизија.
4) Трупе разместити угодније; кантоновање не примењивати већ припремити земунице за становање људи и заклоне за стоку. Командант ће настати да се трупе што угодније разместе, одморе и снабду храном и муницијом и осталом потребном материјалном спремом, материјал оправе и доведу у ред, јединице попуне људством и стоком тако, да се трупе за што краће време успособе за евентуалну акцију.
5) Места дивизиских штабова биће и то: Шумадиске дивизије I. позива у Поповићу; Тимочке дивизије I. позива у Ђуринцима а Моравске дивизије I. позива у Влашком пољу.
6) Армиски штаб биће у Младеновцу.
7) Постарати се да се дивизиски штабови телефоном што пре вежу са армиским штабом и да се одржава телефонска и обична веза са суседним трупама своје и туђе армије. Командири дивизиских телеграфских одељења добиће потребна упутства од командира армиског телеграфског одељења за подизање телефонске везе.
8) Снабдевање храном биће: за Шумадиску и Тимочку дивизију I. позива из магацина у Ђуринцима а за Моравску I. позива из Влашког поља.
9) Пекарнице за Шумадиску и Тимочку дивизију I. позива да се инсталирају у Ђуринцима.
10) Комуникациски правац: Младеновац – Топола.
11) Начелници санитета, интендантуре, артилерије и инжињерије армиског штаба издаће потребна наређења сваки у свом ресору: Да се предупреди код трупа појава сваке заразе; да се умањи проценат побољевања; да се може свакоме брза лекарска помоћ указати а болесницима добра нега. Да се трупе на време снабдевају са довољно и добре хране и да се како трупе тако и установе и сви возови снабду са прописном количином хране и резервним оброком; да се трупе снабду обмундировном, логорском и осталом материјалном спремом, у колико исте има на расположењу. Да се све трупе и возови снабду са прописним бројем муниције, оружјем и оружном спремом. Да се трупе снабду потребним алатом, телефонским материјалом, експлозивом и осталим инжињерским потребама у колико истих има на расположењу.
12) Начелник интендантуре издаће потребна наређења одакле ће снабдевати хлебом Моравску дивизију I. позива, пошто она нема својих пекарница, као и одакле ће се снабдевати храном и фуражи возови груписани око Међулужја по тач. 2. овог наређења.
13) Командант ће предузети најстрожије мере да се код трупа, а нарочито код возова и установа, одржава најстрожији ред, те да не могу војници нарочито коморџије, да лутају по селима, досађују становницима, па им чак и штете наносити. Стога своје возове груписати на одређеном им месту, поставити им одговорног команданта и доставити ми име његово.
14) Дивизије ће за одлазак на одређену им просторију користити крагујевачки друм.
15) Кад ће се покрети дивизија извршити и којим редом наредиће се накнадно.
16) Изволеће командант припремити све што је потребно, да се одмах може приступити извршењу овог наређења и брзом размештају дивизија на одређеној им просторији, чим се то нареди.
17) По доласку на одређену просторију и по извршеном распореду, поднети ми извештај, као и распоред дивизије са скицом.
18) По размештају дивизија продужити и даље рад по наређењу ОБр. 4592 од 15. тек. мес. у колико то до сад није извршено.
19) За четнички одред и за тешку артилерију следоваће накнадно наређење.
20) О пријему наређења одговорити“.

III. армија

17. децембра у 2.25 час. добивена је директива Врховне команде ОБр. 8219 која је горе у целини изнета. На основи ове директиве командант III. армије под ОБр. 3628 од 17. децембра издао је ово наређење: III. армија коју образују Комбинована и Тимочка дивизија II. позива разместиће се западно од железничке пруге станица Раља – станица Ђуринац за потребну ширину, о чему ће се добити накнадно наређење, кад се сазна од Врховне команде може ли се користити кантонман или не. Коњичка дивизија разместиће се у Паланци и стајаће под Врховном командом. За време овога размештаја команданти ће се постарати да се трупе разместе што угодније, да се одморе, снабду храном, муницијом и осталом потребном материјалном спремом. Материјал да се поправи и доведе у ред, јединице попуне људством и стоком у колико то буде било могућно, те да се трупе за што краће време оспособе за евентуалну акцију. Источно од железничке пруге: железничка станица Раља – железничка станица Влашко поље биће размештена II. армија. Дринска дивизија II. позива упућена је на свој нови одсек. Дивизија ће остати на садањим местима дотле, док командант Одбране Београда не поседне свој гранични одсек, а тада ће следовати накнадно наређење за одлазак на нове рејоне за размештај“.

Одбрана Београда

На основи директиве Врховне команде ОБр. 8219 командант Одбране Београда под ОБр. 890 од 17. децембра издао је ово наређење: „II. и III. армија, које су заједно са трупама Одбране Београда повратиле Београд од Аустријанаца, по наређењу Врховне команде ОБр. 8219 од 17. ов. мес. повућиће се у кантонман јужно од Београда с једне и с друге стране железничке пруге, па да се тамо за извесно време одморе, боље исхране и снабду материјалним потребама и припреме за нове операције. Одбрана Београда, коју образују све трупе, које су се и пре пада Београда налазиле у њеноме саставу и Обреновачки одред без трупа III. позива, које ће се упутити у Обреновац команданту Дринске дивизије II. позива, обезбеђиваће и браниће гранични фронт од Брестовика до Остружнице, закључно, где ће ступити у додир са Дринском дивизијом II. позива, која осигурава гранични фронт лево од Остружнице. Стога наређујем:
1) Да напред поменуте трупе заузму овакав распоред: Грочански одсек: од Брестовика до р. Болечице посешће и браниће: 15. пук III. позива, 1 допунски батаљон 7. пука I. позива (који ће доћи из Браничевског одреда, у чијем се саставу сад налази), Скопљански батаљон (који се налази код 7. пука II. позива), 1 вод 6. Дунавске брзометне батерије, 1. Шумадиска позиц. батерија и 4. хаубичка батерија мод. 97. год. под командом команданта 15. пука III. позива потпуковника Петра Милошевића, чији ће се штаб и одсечна резерва налазити у с. Заклопачи. Велико – Селски одсек: од р. Болечице до Карабурме посешће и браниће: 7. пук III. позива, 1 вод 6. Дунавске брз. батерије, 2. Дунавска позициска батерија, 2 хаубице 3. хаубичке батерије мод. 97. год. и 1 рефлектор, под командом команданта 7. пука III. позива пуковника Јована Ивковића, чији ће се штаб и одсечна резерва налазити на Екмеклуку. Београдски одсек: од Карабурме до карауле Јарац посешће и браниће: 19. кадров. пук, 1 батаљон 7. пука II. позива, 11. пук III. позива, 3. Дунавска брз. батерија, 1 вод 2. Дринске брз. батерије, 1. Дунавска позициска батерија, 1. хаубичка брз. батерија, 2 градска топа 12 см. и 1 рефлектор, под командом команданта Обреновачког одреда, пуковника Душана Туфегџића, чији ће се штаб и одсечна резерва налазити на Топчидерском брду. Остружнички одсек: од карауле Јарац до Остружнице закључно (до десног крила Дринске дивизије II. позива) посешће и браниће: прекобројни батаљон 10. пука III. позива, батаљон 14. кадров. пука, 1 вод 2. Дринске брз. батерије, 2. Дринска позициска батерија и 1 оруђе 3. хаубичке батерије под командом команданта батаљона 14. кадр. пука, потпуковника Војислава Павловића, чији ће се штаб и одсечна резерва налазити на положају изнад Остружнице. Општу резерву образоваће: 7. пук II. позива без 1 батаљона, 10. кадров. пук, 2 станичне чете, Дунавски коњички дивизион II. позива заједно са коњичким ескадроном Обреновачког одреда и 1. и 3. Дринска брзометна батерија под командом команданта 7. пука II. позива пуковника Милисава Лешјанина и налазиће се на Торлаку.
2) Да се све означене трупе са места где се налазе, одмах крену на места, означена за седиште штабова одсека и одсечних резерава, одакле ће их команданти одсека распоређивати на положаје.
3) Штаб Одбране Београда преместиће се на Торлак, о чему ће команде бити благовремено обавештене.
4) Све трупе које се сад налазе у саставу Одбране Београда а нису обухваћене у тачци 1. ове заповести, командант леве колоне ће упутити и то: 18. пук I. позива у Браничевски одред а 15. пук I. позива и Тимочки пољски дивизион у Тимочку дивизију I. позива, која се налази у саставу II. армије. Но јединице које се налазе на граничном фронту ради њеног непосредног осигурања упутиће се на ново опредељење онда, кад буду смењене трупама, означеним у тач. 1. ове наредбе.
5) Моравска дивизија I. позива, чим јој се пешад. пук и артилериски дивизион смене и врате у њен састав, известиће ме, како бих је могао ставити на расположење II. армији у чији састав улази.
6) Слагалиште хране и муниције налази се у Раљи, куда шиљати комору за попуну, док се добије део главног интендантског воза; а комуникациска линија је пут Београд – Раља.
7) Чим одсеци буду поседнути, команданти ће ме известити, како бих могао известити Врховну команду, те да ова може повући II. и III. армију у одређене им кантонманске просторије“.

Ужичка војска

Какав је распоред био Ужичке војске по свршеним операцијама изложено је горе 15. децембра.

 

Наредба ОБр. 8283

Врховног Команданта Њ. Кр. Височанства Престолонаследника Аленсандра целокупној војсци

„Јунаци!
За 12 дана снажних напора, тешких маршева и љутих бојева, узвишеног пожртвовања за Отаџбину и Слободу, историја ће записати златним словима ваша славна дела а покољења ће причати о вашем јунаштву. Ваши ће се потомци гордити вашим делима. Сјај вашег оружја блистаће кроз векове. Европа вам се диви, а наши савезници одушевљавају се са сјајним делима малене српске војске. Снажним ударом срушили сте непријатеља и ударили чврст темељ Великој Славној Србији. Спасли сте част нашег народа. Повратили се и од непријатеља отели наш престони град лепи Београд. Ослободили сте своју милу земљу од најезде охолог завојевача и протерали сте мрског непријатеља преко Саве и Дрине. Силним нападима вашим разбили сте више од пет непријатељских корпуса и задобили силне трофеје. Заробили сте: 270 официра и преко 40.000 подофицира и војника. Запљенили сте 3 заставе, преко 130 топова, 70 митраљеза и силни ратни материјал. И по трећи пут победили сте непријатеље и задобили сте победу, којој у историји нема равне. Били сте и остајете непобедиви.

Јунаци!
Захваљујем вам из свег срца за ваше јунаштво и за ваше пожртвовање, ја вас раздраган и пун поуздања за бољу будућност поздрављам заветом: Увек напред! Све за срећу наше Отаџбине и слободу Српског племена! С нама је Бог!
Нека је светао спомен палима на бојном пољу.
Живела моја дична војска!

17. децембра 1914. год.
Крагујевац

Врховни Командант,
Престолонаследник АЛЕКСАНДАР с. р.

Слични чланци: