1. август, Операције српских армијa, извештаји и наређења Врховне команде

Операције I. армије

На основу заповести Врховне команде ОБр. 3116 од 31. јула издао је командант I. армије својим трупама заповест ОБр. 761 ове садржине:
„Непријатељ држи гранични фронт вероватно онако, како је у извештају ОБр. 600 од 14. пр. мес. изложено.
Наше су трупе углавном извршиле концентрацију према граничном фронту и врше уређивање положаја и позадине.
Источно од с. Љумнице налазе се француске трупе; западно од Фуштана трупе Шумадиске дивизије.
Румунија улази у акцију на страни наших савезника.
Да би се бугарске снаге задржале на садашњим местима, и тиме посредно заштитила концентрација Румунске војске, савезничке војске са Солунског фронта предузеће 4. августа привидан (демонстративан) напад на непријатеља на целом фронту. Доцније, кад буде погодан тренутак, предузеће одсудан напад.

Наређујем:

1. Да командант Моравске дивизије предузме привидан напад на непријатеља 4. августа из јутра, на фронту од р. Бистрице до с. Љумнице одржавајући везу десно и лево са суседним трупама; старајући се, да му делови, који буду нападали, саобразе свој рад раду француских трупа.
2. Размере напада и његов успех саображавати терену и употребљеним снагама с тежњом, да се поред демонстровања заузму згодне ослоне тачке, које ће доцније послужити као ослонци за одсутан напад, или као отпорни центри за случај непријатељског напада.
У сваком случају за напад не употребити више од једне пешад. бригаде са својом артилеријом, а остатак дивизије држати у резерви на најзгоднијем положају у близини Купе.
3. Велике жртве избегавати и цео напад тако организовати, да испадне повољно по морал наших трупа, ради чега им се може објаснити, да је овај напад демонстративан и за шта се изводи, а да ће се доцније предузети одсудан напад, кад прилике буду то нагнале.
4. Имати на уму могућност непријатељског контра напада, па с тога и на нападним положајима и на свима освојеним тачкама предузети све мере, да се таква евентуалност парира.
5. Вардарска дивизија остаје на своме месту, одређеном заповешћу ОБр. 700 од 25. јула.
6. Слагалишта и комуникације према ранијим наређењима.
7. Рањенике евакуисати на железничку станицу Карасули.
8. Штаб армије биће у Топчину, с којим одржавати трајну везу. Ја ћу се налазити у Топчину.
9. О пријему наређења одговорити одмах“.

Дејство Моравске дивизије

На основу заповести команданта I. армије ОБр. 761 од 1. августа командант Моравске дивизије издао је својим трупама наређење ОБр. 535 у овоме:
Ситуација у којој се налазимо неминовно захтева да се до закључно 3. овог мес. увече осигура што лакше комуницирање од Гуменџе на фронт Купа – Ошин како преко Бержери тако исто и преко Баровице и Ливаде. У тој цељи наређујем:
1. Да командант 1. бригаде поред утврђивања свога положаја у чији састав улази и вис Клошет северно од Купе и вис Хас на десној обали Каџарде, са резервама врши чишћење комуникација – прилаза са свога фронта у позадину. За евентуалну предстојећу акцију команданту 1. бригаде стоји на расположењу и 1. пешад. пук који да енергично продужи израду започете комуникације; са једним пак батаљоном одмах да предузме израду пута од Бержели ка путу који ради 1. батаљон а остатак пука стоји одмах команданту бригаде у свему на расположењу. Сви пак официри 1. пука закључно са командирима по партијама да изврше у току 2. и 3. овог месеца рекогносцирање положаја и прилазе ка њима.
2. Командант 2. бригаде продужиће најенергичнију израду започетог пута по утврђеној траси а са две чете предузети одмах рашчишћавање до сада постојећег пута Гуменџа – Беровица – Ливада те да се и тај пут учини употребљивим. Са свима пак официрима предузети одмах и у току 2. и 3. овог месеца извршитн рекогносцирање садањег нашег фронта Купа – Ошин и прилазе ка овом.
3. Командант артилерије наредиће одмах рекогносцирање свих прелаза ка фронту Купа – Ошин како из позадине тако и долином реке Кара – дере у циљу извлачења и пласирања брдске, пољске и хаубичке артилерије за евентуално потпомагање напада на фронт Љумница – Гушет – Балкан -Кула и Суха Рупа. Свима командантима скренуће пажњу да сва рекогносцирања изврше потпуно скривено од непријатељских осматрања.

Дејство Вардарске дивизије

У духу наређења команданта Вардарске дивизије ОБр. 770 од 27. јула 4., 5. и 6. ешелон стигли су овога дана на линију с. Топчи – с. Дармутли где су се убиваковали.

Операције II. армије

На основу наређења Врховне команде ОБр. 3116 од 31. јула командант II. армије издао је ова наређења:

а) Команданту Тимочке дивизије
ОБр. 861

„Командант ће упутити још вечерас привремено под команду команданта Шумадиске дивизије свој пољски дивизион, брдски дивизион и хаубичку батерију.
Сва ова артилерија треба ноћас да одмаршује ка Костурјану, где да се убивакује, а командант артилерије да оде у Суботско и прими даља наређења од команданта Шумадиске дивизије.
Остале трупе да буду спремне за покрет“.

б) Команданту Шумадиске дивизије
ОБр. 861

„Врховна команда са ОБр. 3116 од 31. јула тек. год. наредила је следеће:
„Непријатељ држи гранични фронт у распореду, како је то изложено заповешћу ОБр. 2678 од 20. јула.
Наше су трупе у главном завршиле концентрацију према граничном фронту и врше утврђивање положаја и позадине.
Румунија улази у акцију на страни наших савезника.
Да би се бугарске снаге задржале на садањим местима и тиме посредно заштитила концентрација Румунске војске, савезничке војске са Солунског фронта предузеће 4. августа привидан (демонстративан) напад на непријатеља на целом фронту. Доцније, када буде погодан тренутак предузеће одсудан напад.
У тој цељи наређујем:
1. Командант I., II. и III. армије, сваки на своме сектору, предузеће привидан напад на непријатеља, одржавајући везу десно и лево са суседним трупама.
2. Размере напада и њихов успех саобразити терену, снази и свима осталим средствима, која се имају на расположењу са тежњом, поред демонстрирања, да се заузму поједине ослоне тачке, које ће доцније послужити као ослонци за одсудан напад, или као отпорни центри на случај непријатељског напада.
3. Добровољачки одред ппуковника В. Поповића да изрази што јаче дејство, где буде имао зато могућности, а на простору између Преспанског језера и Флорине.
Батаљон Срба добровољаца, под командом пуковника Алимпија Марјановића у Корчи, изазиваће и што јаче узнемиравати, непријатеља на своме реону.
4. Велике жртве избегавати, и цео напад тако организовати, да испадне повољно по морал наших трупа, ради чега им се може објаснити, да је овај напад демонстративан и зашта се изводи, и да ће се доцније предузети одсудан напад, када прилике буду повољније.
5. Почетак напада за све три армије 4. априла из јутра.
6. Командант I. армије обратиће пажњу, да његови делови, који буду нападали, саобразе свој рад раду француских трупа.
7. Слагалишта и комуникације за све три армије према ранијим наређењима.
8. Штаб Врховне команде остаје у Солуну и са њиме одржавати трајну везу.
9. О пријему наређења одговорити одмах“.
Достављајући ово на извршење наређујем:
1. Да се предузме напад на одсек: Ковил – Ветерник, како је то приликом рекогносцирања 31. јула на лицу места наређено, управљајући се при томе по упутству, изложеном у тачки 2 и 4 предњег наређења Врховне команде, а помажући га сходним дејством са осталих тачака целога фронта.
2. Утврђивање да се прекине кад командант нађе за потребно, те да трупама може располагати по нахођењу.
3. Наређено је команданту Тимочке дивизије, да упути под команду тога команданта један брдски и један пољски арт. дивизион и хаубичку батерију све са припадајућим делом мунициске колоне тако, да у току ове ноћи стигну код Костурјана, а командант артилерије да се јави томе команданту у Суботском за пријем наређења.
4. Наређено је да се 14. пешад. пук убивакује 2. августа до подне код Капињана и стави под команду тога команданта. Треба му тамо послати наређење.
5. Убрзати смену трупа код Ошина, ако још није извршена и концентрисати их за предстојећу акцију.
6. Час почетка напада јавиће се накнадно, када се сазна почетак напада код суседних армија.

Дејство Шумадиске дивизије

На основу наређења команданта II. армије ОБр. 861 од 1. августа командант Шумадиске дивизије издао је својим трупама наређење ОБр. 867 у овоме:
„По указаној потреби наређујем:
1. Да 14. пешад. пук вечерас одмаршује из Капињана за с. Северјан и стави се под команду команданта десног одсека пуковника Добросава Павловића.
2. Да 12. пешад. пук вечерас одмаршује из Костурјана у Пребедиште и стави се под команду команданта левог одсека.
3. Да се распоред артилерије наше и Тимочке дивизије 3. августа до сванућа изврши онако, како је данас на терену установљено.
4. О извршењу известити.
На фронту дивизије у току 1. августа није било ничег новог сем слабог пушкарања патрола северозападно од Струпина и повремене слабе артилериске ватре с једне и друге стране“.

Операције III. армије

На фронту Дринске дивизије 1. август прошао је на миру. Непријатељ је у току ноћи израдио на јужној падини Кајмакчалана према коти 1900 један ров дужине 100 метара.
Трупе Дунавске дивизије продужиле су 1. августа покрете ка Острову према заповести команданта дивизије ОБр. 217 и 224 од 23. и 24. јула.
Збиваковани код Острова налазе се: 8. пешад. пук; штаб дивиз. артилерије; штаб и 2. дивизион артилер. пука; брдски и хаубички артилер. дивизион.
У току дана довршено је превожење од Солунске железничке станице до Острова: оперативног одељења дивизиског штаба, телеграфског одељења, војне поште, коморе дивизиског штаба и рововске батерије.
Према наређењу команданта Дунавске дивизије пошли су овога дана од к. 506 (Островско језеро) и стигли: штаб 1. пешад. бригаде у с. Бањицу; 7. пешад. пук, коњички ескадрон и 3. брдска батерија код с. Горничева.

Извештаји

Врховна команда примила је у току 1. августа ове важније извештаје:

Од команданта II. армије

ОБр. 803

„Штаб ове армије поћи ће данас 1. августа у 19.50 час. за Острово где ће бити око 22 часа“.

Од г. Министра Војног

Ф. Ђ. ОБр. 1221 од 31. јула

„Командант резервних трупа Бизерта са Бр. 613 од 28. јула јавља: Данас укрцано на брод „Канада“ за Солун: официра 31; подофицира 32; каплара и војника 182; рекрута 589; обвезника небораца 305; болничара 39; железничких службеника 8; поштара 5; обвезника чинов. реда 18; обвезника III. позива 16; стараца 291“.

ОБр. 1242 од 31. јула

„Министарство Војно је у Солуну“.

Од ђенерала Рашића

Бр. 235 од 31. јула

„101. Немачка дивизија налази се на фронту према Луцку. Дошла вест, да су Немци одвукли сву своју артилерију из Македоније. Турске трупе, 4 воза које иду у помоћ Аустријанцима биће да су немачки официри, подофицири и чиновници, који се повлаче из Турске, а сви са фесовима“.

Од војног изасланика у Русији

Бр. 283 од 30. јула

„Русија ће послати у Француску 4 пешад. бригаде, које се сада хитно формирају. Надам се, да ће једна од ових бригада бити послата у Солун, те да тамо буде једна цела Руска дивизија. У овом сам смислу говорио са начелником штаба Врховне команде, који нема ништа против тога тим пре, што је он највише настојавао, да Талијани пошаљу у Солун целу дивизију. У овоме смислу учиниће предлог Жофру. На молбу Румуније Русија јој уступила 30.000 аустриских заробљених пушака и 25.000.000 метака. По преговорима, који се још воде Румунија треба према Бугарској да групише 150.000 а Русија 50.000 војника; 28. јула опет отпочела офанзива на целом јз. фронту. На фронту Гарде, VIII. и IX. армије тј. од железничке пруге Равно – Ковел, па до јужне пруге Броди – Лавов непријатељ натеран на повлачење. У томе реону ова 2 дана заробљено 400 официра, преко 20.000 војника и 56 топова. Сад добијен накнадни извештај, да се број заробљеника увећао на 609 официра, 32.000 војника и 90 топова. Између 30. јула и 3. августа наша дивизија биће транспортована и то 1. бригада и штаб дивизије у Рени, а 2. бригада у Исмаил“.

Од шефа Француске мисије пуковника Душиа

ОБр. 1179 од 31. јула

„Гувернер Бизерте телеграфира, да се параброд „Канада“, кренуо из Бизерте 28. јула у 20 часова за Солун са 44 официра и 1.550 српских војника“.

Од ђенерала Сараја главног команданта Источне војске

ОБр. 7387 од 29. јула

„Ђенерал, главни командант Источне војске одредио је официре чија имена следују за одржавање везе између српских армија код II. армије г. капетана Ваје Вајлера из посредног депоа 156, који је био придодат српском комбинованом пуку. Код III. армије г. капетана Пититон Сен Марса из штаба 57. пешад. дивизије“.
Напомена: Предњи извештај доставила је Врховна команда под ОБр. 3145 командантима I., II., III. армије с тим, да су ови официри органи пуковника Душиа и служиће за везу између команданта армије и пуковника Душиа по свима питањима из његовог делокруга рада.

Наређење Врховне команде

Б. Бр. 3117
од 31. јула
Командантима I., II., III. армије

„Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар приспео је у Солун“.

Слични чланци:

3. август, Операције српских армијa, извештаји и наређења Врховне команде, План операција у предстојећој офанзиви

Операције I. армије На основу наређења Врховне команде ОБр. 3174 од 2. августа командант I. армије са ОБр. 775 наредио је команданту Вардарске дивизије, да

Прочитај више »