Извештаји
Врховна команда примила је у току 1. јула ове важније извештаје:
Од делегата мајора Вуловића
Писмо од 29. јуна
„По извештају повереника непријатељ се стално утврђује и извлачи топове на положаје на граници, сада ради журно на утврђивању положаја „Рогоса“ између „Сетине“ и Савића и Старковог гроба где извлачи пољске топове. Бугари намеравају да заузму један положај код Старе Попадије на грчкој територији и ту да наместе велике топове за тучење железничке пруге, али за ово се још нису погодили са Грцима. По изјави дезертера поднаредника Стевана Адамова на Кајмакчалану има 4 хаубице, 4 пољска топа и један топ великог калибра, немачки са немачком послугом, а ту су и брдски топови распоређени. Адамов је из 25. пука и вели, да његов пук има 4 митраљеза и да су добили две справе за бацање бомби. За 45. и 46. пук вели, да то није никаква војска, ту има вели и ћоравих војника. Сити су рата и он је чуо, да ће се многи војници чим почну борбе листом предавати. Храна, одело и обућа им је хрђава има босих војника. Адамов је видео код села Скочивира 8 бугарских пољских топова, а код 11. пука видео је 4 пољска топа. Зна, да су Бугари хтели заузети од прилике пре 20 дана село Горничево и Чеган, али су им својим доласком Французи то осујетили“.
Од војног изасланика у Румунији
Пов. Бр. 1087 депешом од 30. јуна
„ОБр. 1681 примио сам. За 12. дивизију јавио сам телеграмом Бр. 1074. Румунски Ђенералштаб има извештај, да она има 6 пукова и 21. артилериски пук од 8 батерија; сем тога да је 13. дивизија у формацији, али има пукова од броја 67 до 72 са 22. артилериским пуком од 8 батерија аустриских топова, но ово треба проверити. Војна политичка ситуација Румуније: У војсци се ради као да ће сутра ући у рат; она је још у ојачаном стању и може имати 280 – 300.000 војника. За 14. јул позвати су на обуку раније ослобођени а сад накнадно распоређени прегледани контигенти 1892. Ни после последњег догађаја Братјано не показује промене у расположењу: непрестано уверава представнике споразума, да још није тренутак. Сем тога није се начисто ни са расположењем двора, ни са уверењем, да је победа на страни нашој. Ја не верујем, да Краљ имитира грчког Краља, јер у времену кад Братјано буде нашао за корисно да уђе у акцију, онда ће бити доцкан и опасно да спасава Германију. Опозиција продужава агитовати на досадашњи млитав начин, те се ни на њу неможе ослонити. Јавно мњење поводи се према извештајима са бојног поља: када споразум има успех пење се, а кад се успеси зауставе спусти тон. Они ће ући у акцију, али желе са што мање жртава и на сигурно“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 2001
Г. Министру Војном – Крф
„Ниједним наређењем г. Министра Војног није нарочито наглашено, да Скопска подофицирска школа, остаје и даље под Министарством Војним. Она је била у саставу 1. Комбинованог пука, који је по доласку наших трупа у Солун на војишну просторију, ушао у састав оперативне војске, због чега сам се и решио, да све ђаке распоредим по јединицама, ради што јачег анкадрирања наших слабих ефектива. Извлачење из строја већ уписаног људства, уопште врло неповољно утиче на оне што остају, па сам с тога мишљења, да и ђаци треба да остану на својим местима, о чему ми је част известити г. Министра“.
ОБр. 2054
Команданту II. армије
„Наш резервни пешад. мајор, Енглез г. Клод Аскју, који је од стране г. Министра Војног упућен Врховној команди као ратни дописник за енглеске листове, изјавио је жељу, да у истом својству буде придат штабу II. армије. Начелник штаба је вољан, да изађе на сусрет жељи г. Аскју, ако командант не би ништа против тога имао. Част ми је умолити команданта за одговор по овоме“.