12. август, Операције српских армијa, извештаји и наређења Врховне команде

Операције I. армије

Према извештају Моравске дивизије ОБр. 680 у 18 час. стање на фронту армије у току 12. августа било је овако:
„Непријатељ продужава утврђивање Сркади Легена. На Кожуху, Дудици и Дзену примећени су нови непријатељски окопи и стражари. Око 9 час. непријатељски аероплан летео је преко наших положаја и код с. Ливади бацио једну бомбу без штете. Своје патроле непријатељ не шаље ка нашем фронту. Других важнијих догађаја у току дана на фронту армије није било.
Командант 122. Француске дивизије доставио је представку Бр. 711/3 од 11. августа у којој излаже мишљење, да би врло лако било Моравској дивизији и 122. дивизији да овладају положајима Ла Бос и Ла Монтањ Руж, користећи се таласастим тереном, који заклања виђење са севера, са истока или запада. Осим батерија од 65 мм. та дивизија располаже и са двема батеријама од 75 мм. које мисли за неколико дана да истури још напред. Непријатељске артилерије не треба се бојати, јер је једна бригада те дивизије у пркос необично снажне артилерије непријатељске, још пре 5 месеци освојила положаје са врло незнатним губитцима“.
Предњи извештај доставио је командант I. армије са ОБр. 883 команданту Моравске дивизије да по овој представци команданта 122. дивизије пошаље своје мишљење.

Операције II. армије

Од команданта Шумадиске дивизије примљени су 12. августа ови важнији извештаји:

ОБр. 994
„1. Према накнадно добивеним извештајима у току јучерашњег дана примећено је, да је непријатељ поставио на Пожарској коси препреку од жица, и да су од непријатељске артилер. ватре рањени: 1 наредник и 1 каплар и 3 мазге.
2. Синоћ око 22 часа непријатељ је покушао напад против наших предњих делова на падинама Ветреника, али дочекан нашом ватром морао се повући, и у току ноћи није ништа више предузимао“.

ОБр. 1001 у 19 часова
„1. Непријатељ у току дана избацио неколико артилер. зрна на Катунац, В. Пожар и Чуку северно од Д. Пожара, али без успеха.
2. Примећено је да је непријатељ у два маха спустио повећа одељења низ западну падину Кожуха ради узимања грађе у шуми и утврђивања падине ка с. Зборском и с. Трстенику.
Губитци у току прошле ноћи ови су: 1 поднаредник погинуо, 1 поднаредник рањен у Бахову од пребачених митраљеских метака непријатељских и 1 редов рањен, и један каплар болничар нестао“.

Операције III. армије

„На фронту Дринске дивизије дан је прошао на миру.
На фронту Дунавске дивизије било је око 8 час. пушкарање између стража код с. Крушограда. Непријатељ је постављао препреке од жице на највишем врху Совичне косе. Наши губитци: 2 рањена и један погинуо.
Код Добровољачког одреда дан је прошао на миру; два вода непријатељске коњице извиђали су долином р. Сакулеве“.

Извештаји

Врховна команда примила је у току 12. августа ове важније извештаје:

Од војног изасланика у Русији

Бр. 316

„На југозападном фронту бојеви се продужују са успехом XI. армија за последњих три дана заробила 170 официра, 8.500 војника, 4 топа и 20 митраљеза. IX. армија јуче заузела утврђену линију на десној обали реке Вороне и бој се сада води испред вароши Тисемнице и заробљено 2.600 војника и много другог материјала“.

Од Француске војне мисије код Српске војске

Бр. 1020/С од 24. јула

Част ми је у прилогу доставити Вам белешку, коју је погрешно или намерно донео у моје одељење један делегат Црногорске Владе. Још на Крфу је Црногорска Влада чинила сличан покушај у циљу да сачува или придобије симпатије Југословена који су служили у Црној Гори у првом периоду рата, а сада су прешли под нашу или под српску заставу. Колико је мени познато постоји незнатан број црногорских поданика међу тим Југословенима који су већином или аустриски поданици или су постали американски поданици, а мислим да и Француска и Српска влада желе, да се стане на пут свакој црногорској пропаганди код тих елемената.
Веран препис достављен Њ. Е. ђенералу Бојовићу, начелнику штаба Српске Врховне команде.

Шеф мисије пуковник, Души

Солун 24. јула 1916. године
(М. П.)

ПРИЛОГ
Препис

Бр. 1021 с.
Мајору Риве 1. Црногорски батаљон
Бр. 501 Војиште

Молим известите своје Црногорске официре и војнике да им код мене стоји на расположењу 30.000 динара као плата војницима за месец јун. Пошаљите делегацију са листом имена војника овереном и потписаном од ваше стране. Известите да ли се у вашој јединици налазе подофицири Милисав Јанковић и Милован Шарановић.

Адреса Руска Агенција

Делегат Црногорске Владе
Хајдуковић

Напомена: Врховна команда доставила је ово писмо под ОБр. 2877 од 26. јула делегату пуковнику Милојевићу: „Да се код ђенерала Сараја информише о предњем и о резултату известити а поред тога да настане, да се предузму најенергичније мере против ове пропаганде. Делегат пуковник Милојевић са ОБр. 572 од 28. јула одговорио је ово:
„Поводом понуде г. Хајдуковића био сам 27. јула код ђенерала Сараја и питао га шта има ту у ствари. Он ми је изјавио: „Да не познаје, нити признаје икаквог црногорског делегата и да има наређење из Париза, да никакве везе нема са званичном Црном Гором; батаљон о коме је реч зове се: „Босански батаљон“, сматра се као део француских трупа и Французи га издржавају, најзад да ову понуду неће ни узимати у обзир, нити ће хтети примити г. Хајдуковића ако би му се овај јавио“.

Од Источне војске

Бр. 1398/С од 11. августа

„Изволели сте тражити мене, да вам дам ближа обавештења о улози официра Француске војске, одржаче везе у штабовима ваших армија. Част ми је саопштити Вам, да је мисија тих официра, према наређењима Француске Врховне команде, обавештавање ђенерала Сараја, преко шефа мисије за одржавање везе, о следећим тачкама:
1. Стању трупа;
2. Извршењу упута ђенерала Главног Команданта савезничких снага у Македонији;
3. Функционисању установа“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 3546
Команданту I., II., III. армије

„Командант Француске Источне војске саопштава следеће:
1. Француска војна мисија за реорганизацију Српске војске укида се 15. августа 1916. године.
2. Истога датума образује се Француска војна мисија за везу са Српском војском, чији ће задатак бити, да одржава сваку везу између штаба Источне војске и Српске Врховне команде.
3. Мисија ће бити придата штабу Источне војске, администрацију ће водити подинтендант Армиског штаба.
4. Састав мисије за везу:

Официри:
Инжињериски пуковник Души, пешадиски потпуковник Коларде, артилериски потпуковник Брусо, артилериски мајор Кудан, на служби у Српској Врховној команди (артилериско одељење). Из армиског штаба, официри одржаће везу са Српском војском. Мајор Марминија, капетан Питон, капетан Весвелер. Ради знања: капетан Карлије придодат Српској Врховној команди“.
Предње част ми је доставити ради знања.

ОБр. 3572
Команданту I., II., III. армије

Употреба авијатике у Српској војсци
Авијатика Српске војске састоји се из 2 ескадриле Врховне команде и 3 армиске ескадриле (прве, друге и треће армије), које су стављене под команду једног вишег официра као шефа Ваздухопловства Српске војске.

Ваздухопловна команда
Шеф ваздухопловне команде управља ваздухопловством Српске војске према наређењима Врховне команде, чији је он технички саветник. Под његовом непосредном командом налазе се 2 ескадриле Врховне команде; над армиским ескадрилама он има мање непосредну власт, али ипак прати њихову употребу и даје упутства њиховим шефовима. Крајем свакога дана они му шаљу извештаје о добивеним задатцима и о раду.
Он доставља шефу обавештајног одсека Врховне команде примедбе на те извештаје и спрема потребна упутства за што бољу употребу армиских аероплана. Он ће се старати да буде у што чешћем додиру с начелницима армиских штабова.
Шеф ваздухопловства има два помоћника, од којих је један за техничка, а други за тактичка питања; ови су официри у сталном додиру с командантом и органима Ваздухопловне команде.
Тактички помоћник стара се о обавештајној служби, уз помоћ једног придодатог официра и шефа фотографског одсека Ваздухопловне команде.

Армиске ескадриле
Задатак армиских ескадрила – Армиска ескадрила је под непосредном командом команданта армије.
Њен је задатак:
1. Да обавештава команданта армије о одбранбеним организацијама и покретима према фронту армије (извиђање фронта).
2. Да фотографски снима све тачке према одсеку те армије које су од интереса за операције те армије.
3. Да истражује и показује место циљева које треба артилерија да гађа, да врши коректуру и контролу гађања артилерије.
Сви задатци поверени армиским ескадрилама јесу задатци тактички и као такви, не треба да се извршују на дубини већој од 10 до 12 км. иза фронта. Извиђање крајева даље у дубину резервисани су ескадрилама Врховне команде на фронту целе војске.
Поред тога, гоњење непријатељских аероплана и бомбардовање места спада у задатак армиских ескадрила.
Гоњење непријатељских аероплана и заштита наших аероплана. – Што се тиче гоњења, једна ескадрила Њепор, која је под непосредном командом Врховне команде, има довољно брзе аероплане за успешно гоњење непријатељских аероплана. Армиским аеропланима може се поверити једино блиска заштита.
Мере које треба употребити за пратњу аероплана, које врше какав задатак за армију, разне су према степену активности непријатељских аероплана, коју треба пратити с највећом пажњом.
Колико је год могуће, треба комбиновати разне задатке армиских аероплана (артилерија, фотографија, извиђање близу фронта), тј. треба их вршити приближно истовремено, тако да аероплани који их извршују буду у стању да се међусобно помажу у случају напада.
Издање наређења за поједине задатке спада у надлежност команданта армије. Шефови ескадрила даваће начелнику штаба све потребне податке, да би овај у својим заповестима могао водити рачуна о мерама у погледу овог начина заштите.
Шеф армиске ескадриле је надлежан, ако сматра да је потребно, да тражи потпору аероплана из ескадриле Њепор, која је под Врховном командом. Он ће се обраћати било шефу ваздухопловства или непосредно шефу ескадриле Бр. 87 (за сада ће, у осталом, ескадриле 82. и 99., придате II. и III. армији, бити у стању да буду у сталној вези са ескадрилом Њепор пошто су им аеродроми у близини; и у будуће водиће се рачуна при избору аеродрома за ескадрилу Њепор о овој околности).
У оскудици слободних аероплана Њепор, шеф армиске ескадриле наредиће да заштиту његовог аероплана који врши какав задатак за армију врши други аероплан из исте ескадриле, коме ће бити једини задатак да онај први чува од напада непријатељског аероплана. Али то неће сметати митраљезу и пилоту заштитног аероплана да доставе кад се врате на аеродром, све што су узгред, непрестајући мотрити на непријатељске аероплане приметили. Да би заштита била успешнија, заштитни аероплани не треба никад да буду даље од 100 метара од штићеног аероплана. Искуство је на француском фронту показало да је потребно држати се строго тога правила.
Најзад, у периоду велике активности непријатељских аероплана, заштита аероплана Фарман армиских ескадрила може бити појачана даљом заштитом помоћу аероплана Њепор, који крстаре на већем одстојању.
Као опште правило важи да пратњу треба дати свима армиским аеропланима који врше задатак, за који треба напрегнути пажњу (фотографисање, коректура гађања) или задатке на већој даљини (више од 3 км. иза фронта).
Бомбардовање. – Једино Врховна команда има право да издаје заповест за бомбардовање из аероплана, у коме циљу има на расположењу једну нарочиту ескадрилу за бомбардовање.
Бомбардовање извршено појединим аеропланима или чак и малим бројем аероплана готово увек даје слабе резултате и често нема ни тражено морално дејство. Поред тога аероплани натоварени бомбама и на тај начин лишени своје покретљивости нису способни да се бране. Њима треба озбиљна заштита, коју им армиске ескадриле не могу дати. Уз то треба имати на уму да је број аероплана у армиској ескадрили (6 у свакој) једва довољан за извиђање који је њихов најважнији задатак. Из свих тих разлога бомбардовање не спада у програм армиских ескадрила.
Али из тога не треба закључити да и армиски аероплани неће се никада употребљавати за бацање бомби. Напротив, Врховна команда узимаће привремено неколико или све армиске аероплане и образоваће нарочите групе за бомбардовање. Врховна команда одлучиће које операције да се изврше, водећи рачуна о тачкама које јој назначе команданти армија као од нарочитог интереса за бомбардовање.
Шеф ваздухопловства саставиће групу аероплана за бомбардовање према добивеним заповестима и одређиваће јој заштиту; он ће састављати групу, одређујући јој сваки пут шефа, на тај начин ће узимати аероплане из разних ескадрила или одређивати целу једну ескадрилу (армиску или Врховне команде).

Однос армиског штаба према шефу армиске ескадриле
За све задатке који спадају у надлежност армије шефови ескадрила добијаће непосредно наређења (усмено или писмено) од команданта армије. Они ће се сваког дана, праћени шефом извиђача, јављати начелнику армиског штаба да му поднесу извештај о броју аероплана способних за рад идућег дана, и да приме заповест; они ће доносити дневни извештај о раду ескадрила и предаваће начелнику штаба извештаје о извиђању и фотографске снимке који су му намењени.
Официри одржачи везе (шефови ескадрила и шефови извиђача) јављаће се у истом циљу и команданту армиске артилерије.
Официри одржачи везе (шефови ескадриле), као технички саветодавац команданта армије, регулишу употребу аероплана и људства, за шта је једино одговоран шефу ваздухопловства.
Шеф ваздухопловства утиче често на начин извршења задатака датих армиским ескадрилама, употребе аероплана и људства тих ескадрила. Успех зависи много од везе коју он одржава, било лично било преко својих помоћника, са штабовима и армиским ескадрилама.
Ескадриле Врховне команде – Врховна команда употребљава ескадриле Ф.84 и Н.87, који су под њеном непосредном командом.
1. За даљно извиђање (праћење стратегиских покрета непријатеља) – ескадриле Ф.84 и Н.87.
2. За гоњење непријатељских аероплана – ескадрила Н.87 – и за заштиту аероплана при извиђању на већој даљини и аероплана који извршују задатке за армије – ескадрила Ф.84 и Н.87.
3. За бомбардовање ескадрила Ф.84.
Даљно извиђање. – Даљно извиђање треба да врше аероплани праћени заштитним аеропланом.
Мере предострожности зависе од активности непријатељске авијатике. Аероплани се шаљу у даљна извиђања само са тачно назначеним задатком, ради провере задатака од нарочите важности. У начелу оно се извршује само када аеропланско извиђање блиске зоне или извештај из другог извора (извешћа повереника, изјаве заробљеника, саопштења из савезничке земље итд.) даду повода да известан покрет противничких резерви изгледа вероватан. Али докле год ништа код непријатеља не наговештава измену његовог стратегиског распореда, треба умерено употребљавати даљња извиђања. Стално осматрање удаљене зоне је немогуће, услед тешкоћа и опасности с којима је скопчано за време дугог летења над противничком територијом.
Интензивном употребом ескадрила Врховне команде излишно би се заморило једно оруђе чија је отпорност ограничена, а које у извесним часовима мора да да све резултате које може у опште да да.
Гоњење. – Поред даљног извиђања које мора, до преустројства ескадриле Ф.84 да врши само ескадрила Врховне команде Н.87, она има још и ове улоге: заштиту наших ескадрила и гоњење непријатељских аероплана. Ради тога она се дели у две групе аероплана, од којих свака има нарочиту улогу.
Аероплани са два седишта вршиће заштиту.
Аероплани са једним седиштем употребљаваће се да спрече, колико је год могуће, непријатељске аероплане да прелазе на нашу страну; они ће, уопште, служити за гоњење непријатељских аероплана на нашој и њиној територији.
Добро функционисање зависиће од брзине са којом се ескадрила Врховне команде Н.87 извештава о присуству непријатељских аероплана. Стално осматрање на фронту и иза њега, добра телефонска веза, добар распоред специјалних станица бежичне телеграфије су неопходни.
Слободни аероплани с једним седиштем биће стално спремни да се дигну на први знак.
Али поред опрезе и вештине пилота, неће увек бити могуће да се апсолутно спречи непријатељским аеропланима да врше извиђање и бомбардовање. Нарочито је у планинском пределу тешко приметити их благовремено ради извршења тог идеалног циља.
Бомбардовање. – Ескадриле Врховне команде играће нарочито при бомбардовању улогу заштитних аероплана. Једино аероплани ескадриле Ф.84 позвани су да учествују у бацању бомби, под условима обележеним напред код армиских ескадрила.
Напомена. – Од две ескадриле Врховне команде, за сада функционише само ескадрила Н.87. Ескадрила Ф.84 налази се у преустројству; аероплани „Воазен“, из којих је састављена, замењују се аеропланима Ф.40. Та ће ескадрила добити своје људство и материјал око половине августа; дотле ће моћи да учини само извесне услуге (бомбардовање на малом одстојању аеропланима типа „Воазен“, до њихове потпуне замене).

ОБр. 3631
Команданту I., II., III. армије

Част ми је доставити резултате аеропланског извиђања од 12. августа:
Пређен пут. – Вертекоп – Букри – Битољ – Прилеп – Градешница – Вертекоп.
Извешће.
а) Предео Букри – Битољ. Нема промене од 10. августа. Комора од 20 кола креће се од Жабјака ка Битољу. Нема саобраћаја на путевима на левој обали Црне реке.
б) Друм Битољ – Прилеп – Могила. Парк који је био дуж друма није више на томе месту. Парк од 50 кола источно од села. Комора од 30 кола у покрету на друму од Могиле у правцу Тополчана.
Тополчани. – На десној обали Црне реке на једном сеоском путу који води ка Вашарејцима комора од 50 кола. На станици око 150 кола, разни материјал и вероватно 6 вагонета.
Беровце. – Још увек две групе с једне и с друге стране Беровице. Близу северне групе, 100 нових кола која немају обичан изглед.
Прилеп. – Парк на 3 км. повећан је са 100 нових кола, тако да их сада има 300. У близини се налази једна станица пруге Прилеп – Битољ, близу станице има око 100 кола. Јужно, још једнако 400 кола. Источно, парк од 200 кола није више на овоме месту. Велики логор, за који је јављено 10. августа, исчезао је и још се виде трагови на терену. Парк од 100 кола на томе терену.
в) Пут Прилеп – Каљани – Чаниште – Градешница.
Каљани. – У покрету ка југозападу комора од 40 кола.
Градешница. – Парк од 80 кола.
Закључак. – Број виђених кола повећан је кретањем ради снабдевања, који откривају кола која су обично скривена.
Велики логор виђен 10. августа у Прилепу исчезао је.

Српски званичан извештај

Солун, 12. августа

„На дан 11. августа местимичне артилериске и пешадиске борбе дуж целога фронта. Наши авијатичари бацали су бомбе на непријатељске логоре“.

Слични чланци: