Операције I. армије
У току 13. августа ситуација на фронту армије била је оваква:
„Непријатељ продужава утврђивање Сркади Легена. У циљу извиђања у току дана упућене су патроле на Ла Бос. Између 8 и 9 час. непријатељ је гађао артилериском и митраљеском ватром наша два аероплана, који су летели изнад Сркади Легена“.
Операције II. армије
Од команданта Шумадиске дивизије примљен је у 19.20 час. следећи извештај ОБр. 1012:
„1. Са Доброг Поља дејствовала данас 3 пољска топа на Катунац и наше положаје око Горњег Пожара.
2. Са Голог Била и Преслапа тукла непријатељска артилерија наше положаје код Ковила.
3. За време летења вашег аероплана непријатељ гађао митраљезима са Преслапа и Кожуха и артилеријом са Преслапа и северног дела Кожуха.
4. Непријатељ и даље утврђује западну падину Кожуха у правцу села Зборског.
5. Губитци: лако рањен 1 каплар и 1 мазга“.
Операције III. армије
Стање на фронту армије у току 12. августа било је овакво:
1. Код Дринске дивизије у 15 час. примећена је на Старковом гробу а у 16.15 часова на Кајмакчалану група непријатељских коњаника, као да је некакав штаб вршио рекогносцирање. Непријатељ је продужавао радове на утврђивању.
2. У току ноћи 12./13. око 23 часа непријатељ у јачини два вода напао је на наша стражарећа одељења испред с. Сетине, али је одбијен.
3. Командант Добровољачког одреда известио је да је у току дана било обично пушкарање на предстражама.
4. Аеропланским извиђањем утврђено је, да се две непријатељске батерије од по 4 оруђа налазе на два километра од Букри; једна југозападно од Лажеца; једна од два оруђа северно од к. 588; да се на Црној реци налазе мостови; два код Брода, један код Добровени, два код Скочивира.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 13. августа ове важније извештаје:
Од команданта Савезничке војске
Писмо од 11. августа
„Под данашњим датумом дивизиски ђенерал Кордоније прима команду Француске војске на истоку.
Пешадиски ђенералштабни пуковник Сарда под истим се датумом поставља за начелника штаба позадине“.
Од војног изасланика у Русији
Бр. 289
„Сви руски корпуси имају по две пешадиске дивизије, дивизија има 4 пука по 4 батаљона; свега 16 батаљона, и једну артилериску бригаду од 3 дивизиона пољске артилерије по 3 батерије свега 36 топова. Сваки корпус има један дивизион од 12 см. хаубица. По потребн корпусу се придаје по један или више дивизиона тешке артилерије. Брдска артилерија придаје се дивизијама кад је потребно и сад је готово сва на југозападном фронту и на Кавказу. Попуна људима врши се упућивањем маршевних батаљона и чета, које се држе близу бојишта. Обука и формирање ових маршевних батаљона врши се у запасним батаљонима, који су према потреби јаки од 2.000 до 15.000 људи. У опште попуна људима и за убудуће потпуно је осигурана. Попуна муницијом врши се из мунициских паркова и покретних магацина, пешадиске муниције и муниције за пољску артилерију имају изобиљно, за тешке топове знатно мање. Осталог убојног материјала имају довољно, сем запрежног материјала. Јуче заробљен цео 31. Хонведски пук са командантом и штабом“.
Од војног изасланика у Италији
Бр. 672 од 12. августа
„III. армија држи фронт Море – Горица, II. армија Горица – Ромбон (3 км. северно од Плецо у изворном делу Изонца). Трупе Зоне Карнија; М. Ромбон – М. Пералби (близу извора река Таљамента и Пијаве). IV. армија М. Пералба – Чима д’ Аста (18 км. северно од Горињо у долини Бренте). I. армија: Чима д’ Аста – Швајцарска граница. Штабови: III. армије у Червињано, II. армије Чивидале; Зоне Карније Толмецо; IV. армије Белуно; I. армије Вићенца“.
Бр. 690 од 12. августа
„Италијанска III. армија заузима на фронту Море – Горица: М. Козич – село Добердо – Рубија. Напад II. армије на М. Сан Габријеле – М. Санто – Кук није успео. Због правца морске обале непријатељ одступајући и даље развлачи свој фронт с тога ће вероватно одсудно бранити фронт: Монте Санто – Вертојба – Опакјасела – источна обала језера Добердо – Дебели Врх – кота 121. Из Тирола може довести на Изонцо највише још 2 – 3 дивизије, а и за то треба времена“.
ОБр. 629 од 13. августа
„Обишао сам логор од неколико хиљада последњих заробљеника. Сви здрави и развијени, врло мали број сувише младих или сувише старих. Одело од свију могућих штофова и у свима бојама, али читаво. Обућа врло добра. Физички стоје најгоре Хонведи, види се, да су највише експлоатисани. Заробљеници не знају и не верују за руске успехе. Разговарао сам са многима, већина убеђена у победу Аустрије и одани су Цару, нарочито Хрвати и Пољаци“.
ОБр. 694 од 13. августа
„12. августа III. армија одсудним нападом освојила коту 121 – Дебели Врх – Нова Ваш -Опакјасела – Сан Градо. Ово је била трећа непријатељска утврђена линија и како изгледа и последња. Није успео одсудни напад II. армије на линију: Вертојба – Сан Марко (источно од Горице) – Сан Габриеле и М. Санто“.
Из кабинета Министра Војног
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 1395 од 12. августа
„Командант 1. Српске Добровољачке дивизије шифрованом депешом Бр. 367 од 6. ов. мес. извештава: „Транспортовање дивизије на Дунав завршено 4. августа. Распоред: штаб дивизије и 1. бригада – Рени, 2. бригада Исмаил, Допунски батаљон у Одеси, ту се формира и артилерија. Прво ће бити готова брдска, људство од Руса. Добио сам по 14 митраљеза на пук, људство наше. Корпус за операције у Добруџи имаће, сем наше још 1 – 2 руске дивизије и 1 Козачку дивизију. Детаљну јачину корпуса јавићу накнадно“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 3591
Команданту III. армије,
команданту Коњичке дивизије
„По указаној потреби наређујем:
1. Штаб Коњичке дивизије са 1. бригадом и осталим деловима дивизије прелази у Екшису, где ће бити на расположењу и под командом команданта III. армије за заштиту левог бока Дунавске дивизије.
2. Командант 2. бригаде са 4. коњичким пуком прелази у Водену, с тим, да један ескадрон пошље у Јениџе Вардар, чији ће командир бити ту и командант места.
3. Командант 2. бригаде биће у Водени и командант места.
4. Детаљније податке о своме задатку добиће командант 2. бригаде од начелника Саобраћајног одељења.
5. Трупе ће се пренети железницом, у којој цељи послати начелнику Саобраћајног одељења бројно стање. Са њим утврдити дан и час поласка.
6. У погледу исхране за време транспортовања а и доцније ступити у споразум са Главним интендантом.
7. Начелник Саобраћајног одељења постараће се за потребна средства за пренос пртљага и осталих потреба до укрцне станице, а за делове одређене за Воден и Јениџе Вардар и до места одређеног за размештај. Командант III. армије постараће се за пренос од искрцне станице до места која буду одређена за размештај за делове поменуте под 1.
Командант Коњичке дивизије по овим питањима ступиће непосредно у везу са начелником Саобраћајног одељења и командантом Саобраћајног одељења и командантом III. армије.
8. О пријему овога наређења одговорити.
9. Напомиње се команданту III. армије, да Коњичка дивизија нема коморе, па према томе регулисати и њену употребу“.
ОБр. 3592
Команданту I., II., III. армије,
команданту Вардарске дивизије
„Општа ситуација може захтевати да се одмах из демонстративног напада, предвиђеног заповешћу ове команде ОБр. 3116 у вези са наређењем ОБр. 3173, пређе у одсудан напад на целом нашем и савезничком фронту, а може бити да се демонстративан напад неће ни предузимати, но ће се наредити извршење одсудног напада.
Одсудан напад имао би у прво време за циљ заузеће положаја на граничном фронту, који би послужили као основа за даље операције а према развоју операција на целом савезничком фронту.
У том циљу команданти армија учиниће следеће припреме:
1. Одредити одсек на фронту исте армије, где командант мисли извршити главни напад и где има највише изгледа на успех са што мање жртава.
2. Предузети мере да се на изабраном одсеку за главни напад може благовремено груписати главна снага кад главни напад буде наређен, а на осталом фронту имати најмању потребну снагу. Нарочито извршити што јаче груписање артилерије на главном правцу напада.
3. По могућности заузимати поједине тачке и положаје, који би могли послужити као подесни ослонци за успешно извршење одсуднога напада.
4. Имати нарочито у виду потребу да артилерија треба да спреми, снажно помаже рад пешадије и да је прати одржавајући међусобну тесну везу, те продужити најенергичније израду путева у правцу непријатељског фронта, нарочито тамо, где се пољска и тешка артилерија још нису могле извући.
5. Команданти армија за сада имају рачунати са снагом, која им је већ стављена на расположење.
Вардарска дивизија остаће и даље на расположењу Врховне команде.
6. Начелник артилериског одељења Врховне команде настаће, да се трупе осигурају са довољном количином муниције за предстојећи главни напад.
7. Уређење позадине остаје по досадашњем.
8. Одговорити о пријему овог наређења“.
ОБр. 3614
Команданту I., II., III. армије
„На представку команданта једне армије да се разоружају извесна села у захвату армије, наређујем: Да команданти армија, по своме нахођењу могу наређивати, да се разоружају становници оних на захвату армије, која им изгледају сумњива и опасна по нашу војску. Скреће се пажња командантима армија да предузму разоружање само по стварној потреби, како би се избегли спорови са грчким властима, који ће се због овога неминовно појавити. Молим, да се Врховна команда обавештава о овоме што се по овој ствари буде извршило“.
Српски званичан извештај
Солун, 13. августа
„На дан 12. августа местимична артилериска ватра и борба патрола“.