18. јул, Дејства II и III армије, извештаји и наређења Врховне команде

III. армија

Командант Дринске дивизије доставља команданту III. армије са ОБр. 985 извештај да ће штаб дивизије одмаршовати 19. јула у 3 часа на Солунску војничку желелничку станицу.

II. армија

Дејство Шумадиске дивизије

Дивизија је у току 18. јула продужила покрет у духу наређења команданта дивизије ОБр. 609 од 15. јула.
Командант дивизије са начелником штаба дошао је овога дана у подне у Драгоманце. Пошто се овде оријентисао о ситуацији код француског ђенерала Фронтије, отишао је за Суботско а одатле у с. Бахово ради рекогносцирања правца Драгоманце – Суботско – Бахово и дела граничног фронта Ковил – Ветерник – Добро Поље. Увече се вратио на преноћиште у Суботско.

Дејство Тимочке дивизије

Командант Тимочке дивизије издао је 18. јула у Зумбатском логору својим трупама заповест ОБр. 682 ове садржине:
„У духу заповести команданта II. армије ОБр. 609 од 13. јула за распоред дивизије, по доласку до Топчина, наређујем:
1. 1. пешадиска бригада убиваковаће се северно од села Дурмушли, на месту које је означено 14. тек. мес. официру из те бригаде.
2. 2. пешадиска бригада убиваковаће се југозападно од села Топчина на месту које је означено 14. тек. месеца официру из те бригаде.
3. Дивизиска артилерија с обе стране друма Топчин – дрвени мост на Вардару, а на месту које је означено официру из артилерије 14. тек. месеца.
4. Пионирски полубатаљон и телеграфско одељење за један километар североисточно Ферме Топчин а са западне стране пута за Ватилук (место је познато команданту пионирског полубатаљона).
5. Коњички ескадрон код дрвеног моста на Вардару код Топчина на десној обали реке.
6. Болничарска чета, сва три дивизиска завојишта и оба дивизиска болничка одељења сместиће се код Ферме Топчин. Једно дивизиско завојиште, које одреди референт санитета, развиће се и служити као централна амбуланта.
7. Колонска комора (мунициска и профијантска колона, покретна арт. радионица и пољска марвена болница) убиваковаће се северно од друма Топчин – дрвени мост на Вардару код Топчина, а на месту које је означено 14. тек. месеца официру из колонске коморе.
8. Дивизиско ручно слагалиште биће код железничке станице Топчин. Код њега мостовни трен.
9. Дивизиски штаб, са војном поштом и музиком, биће у Ферми Топчин и код ње.
10. Снабдевање храном вршиће се из дивизиског ручног слагалишта.
11. Вода за пиће и кување узимаће се са пумпи које су већ подигнуте у бивацима појединих јединица. Појење стоке биће делом на појишту код железничке станице Топчин а поглавито на Вардару, на местима која су најближа бивацима дотичних јединица.
12. Евакуација оболелих војника, којима је потребно болничко лечење, вршиће се железницом за Солун.
Ако се буде наредило да дивизија заузме утврђени положај који се налази између села Доганци и железничког моста код Топчина онда ће се то извршити овако:

Коњица:

Тимочки коњички ескадрон
1. Тимочки коњички ескадрон поставиће се на међупростору села Зобра и Кирџалара и вршиће извиђање на реону Јениџе језеро – Солунски залив, а патролама одржати везу са нашим трупама које су северно од Јениџе Вардара и у сливу реке Могленице.
Десни одсек:
Командант, пешад. пуковник Никола Јорговановић; 13. пешад. пук 2. батерије 2. пољског артилер. дивизиона.
Свега: 3 батаљона, 6 митраљеза и 8 топова.
2. Трупе десног одсека одседају и бране део положаја утврђења Цетиње код села Логанци па у лево ка селу Дурмушли закључно.
Десно ухватити и одржавати везу са француским трупама код с. Доганци, а лево са трупама левог одсека јужно од села Дурмушли.
Командант одсека примиће под своју команду и француске батерије које се налазе на овом одсеку.
Леви одсек:
Командант, пешад. пуковник Милорад Марковић.
15. пешад. пук, 1 батерија (коју назначи командант артилерије) 2. батерија пољског арт. дивизиона, 2. хаубичка батерија.
Свега: 3 батаљона, 6 митраљеза и 8 оруђа.
3. Трупе левог одсека поседају и бране део положаја од села Дурмушли (искључно) па до железничког моста на Вардару код Топчина (закључно).
Десно ухватити и одржавати везу са трупама десно код села Дурмушли, а лево са делом француских трупа које обезбеђују железнички мост и 1. батаљон Тимочког пешад. пука III. позива код Гиндоглара.
Ради држања дрвеног моста код Топчина у нашим рукама, командант левог одсека држаће у првом моменту једним батаљоном пешадије и водом пољске артилерије села Дауџа, Јајлаџи и Град Сараџа – као шири мостобран. Према развијању догађаја, ја ћу наредити: како ће се појачати овај батаљон и на који ће се начин даље вршити одбрана поменутог мостобрана.
Општа резерва:
Командант, пешад. пуковник Владимир Николић.
14. пешад. пук, 20. пешад. пук, 2. пионирска чета, брдски арт. дивизион, рововска батерија.
Свега: 6 батаљона, 12 митраљеза, 18 оруђа и чета пионира.
4. Општа резерва ће се поставити на котама 100 и 114 јужно од села Ватилука
5. Кад буде готов са пријемом материјала 1. пољски артилериски дивизион, онда ће он ући у састав левог одсека, а батерија 2. дивизиона која је назначена за тај одсек ући ће у састав десног одсека. Према томе, команданти одсека пројектоваће распоред своје артилерије и за тај случај.
6. 1. дивизиско завојиште са 50 болничара болничарске чете поставиће се јужно од села Ватилука за трупе десног одсека;
2. дивизиско завојиште и болничарска чета поставиће се код железничке станице Топчин за трупе левог одсека;
2. дивизиско болничарско одељење биће код 2. завојишта;
3. дивизиско завојиште са 1. болничарским одељењем образоваће болницу и поставиће се код села Дудулера и стајаће под командом команданта колонске коморе.
7. Борбени део I. степена колонске коморе (I. и II. одељење мунициске колоне) код раскрснице путева североисточно од села Ковакли.
8. Трупне коморе биће на средокраћи између села Ковакли и Инглиз Чифлика, северно од друма.
9. Колонска комора код села Дудулара.
10. Дивизиски штаб са војном поштом биће у Ферми Топчин.
11. Командир телеграфског одељења поставиће телефонску везу између овог и армиског штаба, као и до команданта десног и левог одсека и дивизиске резерве.
12. Команданти одсека припремиће све што је потребно да се означени положај може на најбржи начин заузети кад се нареди. За сада ће своје одсеке посести само са најпотребнијим бројем стражарећих одељења ради осматрања. А командант левог одсека обезбедиће једном четом дрвени мост на Вардару код Топчина, с тим да се чета тамо упути 20. тек. месеца и да њена главнина буде код моста на десној обали реке.
13. Команданти одсека ће се упознати са фортификациским радовима који се налазе на њиховим одсецима, како би се могли њима, приликом поседања, користити. За израду нових објеката и остале инжињерске послове наредићу накнадно.
14. У биваке и на додељене одсеке пуштати само она лица која имају зато допуштење од мене, изузимајући официре из ове дивизије.
15. Заповест је издата по картама 1 : 200.000 и 1 : 50.000 (ова је последња француског издања).

Извештаји

Врховна команда примила је у току 18. јула ове важније извештаје:

Од војног изасланика у Италији

Бр. 597 од 17. јула

„Немачка решила са талијанским поданицима поступати као и са поданицима непријатељске државе. Због овог Италија ће вероватно објавити рат Немачкој, што може имати само формалну вредност. Садашња војничка ситуација неће се ни у колико изменити“.

Од Источне војске

ОБр. 1157/3 од 18. јула

„Почев од 19. јула, 46. батерија 1. брдског артилер. пука, која се сада налази у Зејтинлиском логору, биће привремено стављена на расположење Дринске дивизије, која ће јој наређивати покрет“.

Наређење (извештај) Врховне команде

ОБр. 2648
Г. Министру војном – Крф

„Молим за наређење, да се што пре упути способно људство са Крфа у Солун, јер је потреба врло хитна“.

Слични чланци: