III. армија
Овога дана примљен је од команданта Дринске дивизије извештај ОБр. 986 од 18. јула ове садржине:
„Пошто ова дивизија полази на гранични фронт, то ми је част у главним потезима изложити стање трупа у материјалном, наставном, моралном и здравственом погледу.
I. Материјална спрема
1. Пешадија. Добро снабдевена оружјем, оружним прибором, обмундировном и логорском спремом. Једино митраљези што нису потпуно исправни и што их нема по 4 на батаљон, већ по 2. Обећано је, да ће митраљези бити у најкраћем времену оправљени.
Комора пешадиских пукова. Од мазги добијених од Француза и наших пописних коња, формиране су пуковске бојне коморе и пртљажни делови трупних комора. Што се тиче профијантских делова трупних комора, њихова је формација непотпуна. Сваки пук треба и у овом делу да има по 166 товарних коња, а стварно пукови располажу са по 60 до 56 коња од којих половина нема товарног прибора, или ако га има овај је у великој мери неисправан.
У артилериској радионици ове дивизије до сада је оправљено преко 400 самара, али се ипак цео посао није могао до сада окончати.
2. Артилерија
а) Брдски артилериски пук. Оба дивизиона углавном доста су добро опремљена у материјалном погледу изузимајући:
Што 1. Крупов дивизион нема муниције и према томе неупотребљив.
Што цео брдски пук није до сада примио ниједан телефонски апарат и ниједан метар кабла.
Што је организација трупне коморе целог брдског пука таква, да у основи не одговара својој намени. Сва трупна комора брдског пука формирана је од 40 двоколица, које по брдском и планинском терену, који је махом беспутан, никад неће видети своје трупе. С тога оваква трупна комора неће бити у стању дотурати батеријама ни храну ни пртљаг. Стварно, брдски ће пук у планини бити без коморе.
Ово је један врло озбиљан недостатак брдске артилерије.
б) Пољски артилер. дивизион. У сваком погледу добро снабдевен. Пољаци се једино жале, да међу зрнима има врло мало шрапнела.
в) Хаубички дивизион. Нису примили оруђа за једну батерију. Телефонски материјал није примљен.
3. Коњички ескадрон. Сем сабаља сва остала материјална спрема примљена. Број коња у ескадрону непотпун; недостаје око 30 коња. Комора ескадрона није потпуно формирана, јер се не располаже са довољно товарних коња.
4. Пионирски полубатаљон. Добро снабдевен у сваком погледу. Једино, има трупну комору састављену искључиво од двоколица, те у планинском земљишту таква комора не одговара намени.
5. Телеграфско одељење. Врло добро снабдевено како специјалним материјалом тако и осталом материјалном спремом. Једна напомена има да се стави: батерије примљених телефонских апарата слабе су, што ће причињавати знатних тешкоћа при одржавању везе.
6. Санитетске јединице, врло су добро попуњене људством и стоком. У погледу санитетског материјала трупе су доста добро снабдевене. Може се пожелети само већа количина лекова.
7. Мунициона колона, снабдевена је одређеним бројем возова и стоке. Један је недостатак чисто организациског карактера тај, што је цела колона састављена искључиво од двоколица. Оваква формација за планински терен сасвим је неприлагодна. Да је бар једно одељење на товарним коњима.
8. Профијантска колона. У главном доста је добро снабдевена. Али, изгледа. да су 66 двоколица удешене за запрезање мазгама а не коњима, нарочито не овако крутим коњима. Код тих кола рукунице су нешто краће а размак између њих ужи него што би требало да буде, те постоји бојазан да ће при јачим маршевима стварати убоје на коњима.
Један од врло крупних недостатака у материјалној спреми свих јединица, јесте недостатак баквица и сака за снабдевање трупа водом. На безводном терену, као што је овај на који дивизија сада иде, трупе ће услед тога много трпети.
II. Настава
1. Код пешадије. Последњих дана извођена је бригадна обука. Здружена вежбања нису извођена. Јак утицај на наставу а у наставном смислу, учинило је премештање дивизије из логора код Галатиса у овај средњи логор код Лутре.
Гађања су у главном извршена сва. Настава са четним бомбама извршена је.
2. Артилерија. Настава код артилерије извођена је, али потребан и жељени успех није постигнут, нити се постигло оно неопходно јединство у артилериским јединицама. Узрок је томе, што у овом периоду припреме и реорганизације, артилерија ове дивизије није имала своје команданте. О овоме сам имао част у више махова, без успеха, чинити и писмене и усмене представке команданту армије.
Извршена су и гађања са по једном хаубичком, пољском и брдском Дебанжовом батеријом и рововском батеријом. Гађања су извођена на брзу руку и без довољно припреме, те нису ни могла дати оне користи, које су се од ових очекивале.
Са Круповим брдским дивизионом нису ни вршена гађања, јер нема муниције.
3. Код коњичког ескадрона настава је у главном довршена и заокругљена.
4. Код пионирског полубатаљона и код пионирских пешадиских одељења. Пионирске чете нису имале довољно времеиа за извођење своје специјалне наставе.
Код пешачких пионирских одељења интензивно је извођена настава и добијени су добри резултати.
5. Телеграфско одељење и пуковска телефонска одељења. Настава углавном завршена са врло добрим резултатима. И пуковска телефонска одељења као и одређени телефонисти из артилерије обучени у раду хелиографом за дневну и ноћну службу.
III. Морал код трупа
Дух и дисциплина код трупа ове дивизије врло је добар. Изузимајући поједине усамљене случајеве, никаквих тешких антидисциплинских случајева није било.
IV. Здравствено стање
Од доласка дивизије у садањи логор код Лутре, здравствено стање трупа знатно се погоршало из разлога: што ова просторија не одговара најосновнијим условима једног логоришта. С тога ће се један знатан број војника морати оставити у реконвалесцентном одељењу.
V. Закључак
Као што се из свега види главни су недостатци:
а) Што ће дивизија поћи на положај без половине својих митраљеза;
б) Што артилерија – Крупов брдски дивизион (вид артилерије, која има на земљишту које је додељено овој дивизији, да одигра главну улогу) – нема ни метка и дивизија има да рачуна једино на спорометне Дебанжове топове.
Обећана ми је једна француска брдска брзометна батерија и наређено ми је да издам командиру те батерије заповест за покрет. Кад сам то учинио, одговорио ми је, да батерија није спремна за покрет јер су топови на оправци“.
Дејство Дринске дивизије
Штаб Дринске дивизије одмаршовао је у 3 часа на Солунску војничку железничку станицу, где је укрцан у воз и пошао из Солуна у 19.30 часова. У досадањем логору код Лутре остала је дивизиска телефонска централа; у логору код Микре 1. хаубичка батерија да сачека пријем материјала.
II. армија
Дејство Шумадиске дивизије
Дивизија је у току 19. јула продужила покрет у духу наређења команданта дивизије ОБр. 609 од 15. јула.
Овога дана командант дивизије са начелником штаба и командантом француског коњичког ескадрона из Севриана отишао је у Севриан и осматрао део фронта Кожух – Зборско – Ковил, па преко Пребедишта у Д. Пожар и даље путем у близину села Г. Пожара ради осматрања Ветерника и Доброг Поља; Преко Баџио Мах вратио се увече у Суботско.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 24. јуна ове важније извештаје:
Од делегата капетана Јовића
Пов. Бр. Службено од 18. јула
„Обавештајни одсек штаба Енглеске војске у Солуну добио је следеће податке о стању у Албанији под 15. јулом ове године:
„Изгледа да су аустриске војне власти решиле, да растуре оне арнаутске јединице које нису поуздане и да организују нове батаљоне од оних, који су поуздани. Овим се потврђује вест, да пуковник Хелер и капетан Гиларди командују оваквим јединицама. Потврђена је вест од стране Талијанске Врховне команде, да су један немачки и један аустриски официр у пратњи бившег аустриског конзула у Јањини, неког Мајера, обишли Епир под заштитом Грка. По извештају од нашег представника у Албанији од 7. јула тек. године има 3 брдска топа код Васијари, и три код Мифоли. У троуглу Драч – Елбасан – Берат нема више од 5.000 Аустријанаца, чији се распоред непрекидно мења. Сматра се да нема више од 12.000 наоружаних Арнаута. Услед неспоразума између Ахмед Беја и Аустријанаца формирани у батаљоне од по 1.000 људи са својим официрима, но под командом аустриских официра. Пуковник Хелер и капетан Гиларди имају под собом око 6.800 Арнаута, већином између Берата и Војуше и северно од Арденице. Један наш заробљени достављач успео је да се избави ропства 18. јуна. Он јавља, да има свега 1 аустриски пук у Скадру. Расположење између Аустријанаца и Бугара врло је рђаво. Чуо је, да има 2 аустриска батаљона код Базар Шијака. Велика је оскудица у храни свуда. Говори се, да је принц од Вида у Елбасану. Крајем маја угошћени су аустриски официри и указана им свака помоћ од стране грчких официра у Тепелану. Дознао сам, да су три бивша турска официра обешена за издајство према Италијанима. Није истина да Аустријанцима стижу појачања. По исказу неког Абдул Чема, који је добро информисан нема изгледа, да ће Аустријанци за сад напасти на Валону, већ вероватно августа месеца и то с југа од Корице мешовитом снагом Арнаута и Аустријанаца. У овом смислу постигнут је споразум са Грцима, да ове трупе пропуштају. Други правац наступања био би од Карабинера – Ромзи на Треблови и Мифоли, где се улива Сузица. Тврди да ће Аустријанци са многобројном артилеријом маршевати од Битоља ка Корици но да ће ово вероватно бити одложено“. По извештају са Крфа од 25. јуна 1916. године: Услед руског напредовања у Галицији и Буковини нема изгледа, да ће Аустријанци напасти на Валону. Талијани се јако утврђују северно од Валоне и јужно на Чимарској страни. По извештају из Париза од 12. јула 1916. године: Очевидац тврди, да је колски пут Подгорица -Скадар око планине Малисије довршен. Железница уског колосека, коју праве руски заробљеници од Сан Ђовани ди Медуа до Скадра нагло напредује. За одбрану Скадра Аустријанци су поставили артилерију на положајима: Тарабош и Брдица. Тешки топови превлачени су од Котора до Бара. У подножју брда Тепија подигнут је аеродром са 10 аероплана. На Цетињу, Ријеци и Његушу има аутомобилских паркова. Дневно се искрцавају два параброда у Сан Ђовани ди Медуа са храном, материјалом и муницијом. Изузев 20 моторних чамаца за извиђање на Скадарском језеру пловидба је осигурана аустриском лађом Шкодра и два друга параброда друштва „Рагуза“ и неким малим бродовима друштва „Барског“. Аустријанци су већином распустили узете Малисоре и Арнауте. Ухапшено је много Арнаута, који су показивали симпатију према Италији и Србији“.
Од команданта II. армије
ОБр. 671 од 17. јула
„Комадант Шумадиске дивизије са ОБр. 613 од 16. овог месеца известио ме је, да је преко свога вође официрске патроле у Јениџе Вардару и од жандарма грчких граничара дознао, да је поред раније одбеглих грчких војника (њих 10 – 15) ових дана а из гарнизона Јениџе Вардара побегло још 5 војника Македонаца у планину Гуменџе Балкан. Пре 5 дана примећени су око 30 – 40 комита бугарских Македонаца у с. Корнишору што чини укупно око 50 – 60 комита, што се виђају у селу Корнишору. Наређено је, да се овај извештај провери“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 2658
Његовом Краљевском Височанству Престолонаследнику Александру – Крф
„Молим Ваше Краљевско Височанство, да би изволело лично настати, да се 7.000 способних војника из Бизерте и 5.000 способних војника са Крфа што пре транспортују у Солун, јер је веома потребно одмах попунити јединице до формациског састава. За ово сам више пута молио г. Министра Војног“.
ОБр. 2659
Његовом Краљевском Височанству Престолонаследнику Александру – Крф
„Јутрос дође к мени ђенерал Сарај и саопшти ми, да је добио депешу од ђенерала Жофра у којој му наређује, да се трупе код Солуна спреме, да могу предузети напад на непријатеља у најкраћем року, пошто има великог изгледа, да ће Румунија кроз врло кратко време ступити у акцију против централних сила и Бугарске. Молио ме је, да се у колико је могуће пре и остале наше дивизије истуре на гранични фронт. Одговорио сам му, да то зависи од доласка артилерије и остале спреме. Рачунам да ће кроз 15 дана приспети у главноме сва артилерија и спрема. До сада је од артилерије приспело и дивизијама раздато 196 топова (хаубица пољских и брдских) и 36 рововских топова. Понова молим за корак, да се наше трупе из Бизерте и Крфа што пре пренесу у Солун. Целокупно стање војске је повољно.
Дринска, Шумадиска и Тимочка дивизија крећу се на своја места између Острова и Топчина као што сам имао част известити“.
ОБр. 2676
Команданту Француске Источне војске
„Бројно стање Српске војске код Солуна на дан 16. јула 1916. године
Официра | Чиновника | Подофицира и редова | Коња | Мазги | |
---|---|---|---|---|---|
Штаб Врховне команде | 84 | 61 | 375 | 283 | – |
I. армија | 1325 | 270 | 32866 | 7640 | 2964 |
II. армија | 1312 | 268 | 32756 | 7173 | 3012 |
III. армија | 1296 | 293 | 35049 | 7919 | 3021 |
Команде ван армиског састава | 366 | 270 | 7971 | 720 | 105 |
Свега: | 4383 | 1172 | 109017 | 23735 | 9002 |
Депо и Етапне трупе | 10 | 60 | 711 | 43 | 13 |
2. батаљон последње одбране | 20 | 3 | 902 | 2 | 2 |
Железничка команда и команда железничких и санитетских службеник | 39 | 2 | 2996 | 15 | – |
Свега: | 69 | 65 | 4609 | 60 | 15 |
У расходу: | 301 | 35 | 10564 | 1662 | 370 |
Укупно: | 4753 | 1272 | 124190 | 25457 | 9387 |