22. јул, Дејства српских армијa, извештаји и наређења Врховне команде

III. армија

У току 22. јула примљена је депеша команданта II. армије ОБр. 707 у овоме:
„Трупе Шумадиске дивизије налазе се у Д. Родиву. Наређено је команданту Шумадиске дивизије да ступи у везу са Дринском дивизијом. На основу горње депеше са ОБр. 674 извештен је командант Дринске дивизије да се трупе Шумадиске дивизије налазе у Д. Родиву и да је команданту те дивизије наређено да ступи у везу са Дринском дивизијом“.

Дејство Дринске дивизије

Командант 1. бригаде са ОБр. 678 од 22. јула доставио је извештај у овоме:
„Стање на граничном фронту редовно. У току ноћи непријатељ је према левом одсеку (к. 1850) спустио једно стражареће одељење до саме р. Брода и умножио је патроле.
Десно није ухваћена веза са Шумадиском дивизијом а лево још није ухваћена веза са 17. пуком. Наређено је ппуковнику Молеровићу да ухвати везу са 17. пуком.
Утврђивање иде врло споро због немања ћускија, које су пукови предали уочи покрета. Молим да се врате“.
Командант 2. бригаде доставио је ове извештаје:
а) ОБр. 419 од 22. јула
„На одсеку ништа ново. Непријатељ се утврђивао на Старковом гробу са једном получетом.
Јутрос су код с. Сетине прешло 8 бугарских војника и предали се Французима пошто тамо наших делова још није било. Ови дезертери су из 11. пешад. пука, који је западно од 56. пешад. пука а према с. Стара Попадија – с. Цетина; село Сович и с. Живоњија заузети су деловима овога пука. Западно од 11. пука је 10. пук.
Знају да код с. Совича има хаубица (6). Не знају за наше присуство. Знају да су им савезници отишли са Балкана услед руских успеха, као и то да и Французи имају успеха.
У пуку имају 4 митраљеза а Немци су им обећали 16. Сада је последња партија на одсуству (20 из чете).
Распоред сам у главном извршио, а детаљније ћу довршити сутра“.
б) ОБр. 689 од 22. јула
„Непријатељ, нарочито на левом одсеку и сувише се истиче у извиђању помоћу официра и патрола. Наредио сам да се саопшти Французима да их гађају, иначе стално врше утврђивање.
Наше трупе радиле су пасивне заклоне и путове.
Француска брдска батерија пристигла је на леви одсек, а пионирска чета и мостовни трен на десни одсек.
Ухваћена веза десно са Шумадиском дивизијом код с. Родива, а лево са 17. пуком на Чеганској планини.
Војници и стока примили су храну потпуно.
Здравствено стање врло добро“.

II. армија

Командант армије примио је овога дана депешу Врховне команде ОБр. 2753 у овоме:
„Ради лакше и угодније везе штаба са потчињеним трупама и да би се избегло нездраво земљиште Јениџе Вардара, командант ће изволети преместити штаб армије ближе ка Вертекопу. Избор места оставља се команданту и напомиње се да је раније штаб једне француске дивизије био у Мандалу.
Где ће и кога дана штаб бити премештен, молим да се извести Врховна команда“.
Од команданта III. армије добивена је депеша ОБр. 666.
Трупе Дринске дивизије заузеле су на миру ноћу 20./21. јула положаје: Јурки Кулбелери -Метериотепеси – Чеганска планина. Веза са Шумадиском дивизијом код Г. Родива није могла бити ухваћена.
Наређено је команданту да ту везу одмах постави.
Поводом овога командант II. армије послао је команданту Шумадиске дивизије под ОБр. 707 наређење: да се постара да што пре ухвати везу са трупама Дринске дивизије.
Од команданта Шумадиске дивизије добивен је овога дана извештај ОБр. 652 ове садржине:
„Француске трупе, које су се налазиле у заплави горњег слива Могленице, добиле су заповест, да ради заштите нашег прикупљања синоћ до мрака заузму са 2 батаљона и 1 ескадроном линију: Бахово – Струпино – Пожар, затварајући правце, који преко ових места воде ка Суботском. Три њихова ескадрона добила су заповест, да заштите правац: Нонте – Фуштани – Капињани -Костурјан.
Како су правци од Ковила, Зборског и Кожуха ка Суботском и правци од Метериотепеси -Кајмакчалана и Ниџе планине преко Г. и Д. Родива ка Драгоманцима остали не заштићени, наредио сам синоћ да: 1 батаљон, ескадрон коњице и 2 брдска топа оду у Севриан, а 1 батаљон, одељење коњаника и 2 брдска топа у Д. Родиво ради затварања горе поменутих праваца и одржавања везе са суседним француским трупама и Дринском дивизијом“.

Дејство Тимочке дивизије

На основу заповести команданта II. армије ОБр. 609 од 13. јула Тимочка дивизија извршила је у току ноћи 21./22. јула марш до Топчина. Марш су извршиле и налазе се код Топчина ове јединице:
1. Дивизиски штаб са војном поштом и музиком;
2. Пешадија: 1. и 2. пешад. бригада;
3. Артилерија: штаб, штаб Тимочког пољског арт. пука са 2. пољским артилер. дивизионом, брдски артилериски дивизион, штаб хаубичког дивизиона са 2. хаубичком батеријом и рововска батерија;
4. Инжињерија: штаб, штаб пионирског полубатаљона, 2. чета пионирска, телеграфско одељење и људство мостовног трена;
5. Тимочки коњички ескадрон;
6. Санитет: болничарска чета, сва три дивиз. завојишта и оба дивизиска болничка одељења;
7. Колонска комора: штаб, 1. и 2. одељење муниционе колоне са штабом, профијантска колона, покретна артилериска радионица и пољска марвена болница;
8. Дивизиско ручно слагалиште.

Дејство Шумадиске дивизије

Стање дивизије увече 22. јула било је овако:
„Извиђачки делови упућени од Севријана ка Зборском и Ковиљу пришли су непријатељу на 1.000 метара а негде и ближе. Јачина непријатеља на Ковилу и код Зборског приближно по једна чета. Веза са суседним трупама нашим и француским ухваћена је“.

Извештаји

Врховна команда примила је у току 22. јула ове важније извештаје:

Од војног изасланика у Италији

Бр. 609 од 21. јула

Италијанске трупе у Албанији: 38. дивизија од 2 бригаде 12 батаљона; 10. Берсаљерски пешад. пук 3 батаљона; 5 пешад. територијалних пукова 15 батаљона; 2 коњичка пука 12 ескадрона; пољских и брдских 28 батерија; тешка пољска артилерија 18 ½ батерија. Нема за сада изгледа да ће Италијани појачати свој одред у Албанији, где је непријатељска снага врло слаба“.

ОБр. 609 од 21. јула

1. Италијанска Врховна команда јавља: „Многи делови аустро – угарских, бугарских, турских, и немачких трупа, у покрету су за Румунску границу, где се има концентрисати јака снага, за сада нема никаквих детаља о овим покретима.
2. Агенти Енглеског Генералштаба јављају: делови 14. аустро – угарске брдске бригаде упућени су возом у Црну Гору ради одржавања реда“.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 2737
Ђенералу Сарају,
ђенералу Милну,
ђенералу Артамонову и
капетану Карлије

„Српски војни изасланик у Италији јавља:
„По поузданим податцима Аустријанци, Бугари, Турци и Немци шаљу своје трупе на румунску границу, где се има концентрисати јака снага. За сада нема ближих података о овим покретима“.

ОБр. 2755
Команданту Тимочке дивизије – Топчин

„Ради бржег, угоднијег и сигурнијег прелаза преко моста на Вардару, да се покрет подеси тако да се прелаз може извршити дању за видела“.

Слични чланци: