24. јул, Операције српских армијa, извештаји и наређења Врховне команде

Операције III. армије

Од команданта Дринске дивизије добијен је извештај ОБр. 1030 ове садржине:
„Непријатељ се и даље утврђивао. Рад његових патрола југозападно од Кајмакчалана је опрезнији. Запажено је постављање два топа на источном крају Кајмакчалана. Лево ухваћена веза са гранцуским трупама код Флорине и нашим Добровољачким одредом“.

Дејство Дринске дивизије

На фронту дивизије у току 24. јула ничег новог. Непријатељ је утврђивао Кајмакчалан. Код села Доњег Родива ухваћена је веза са Шумадиском дивизијом и стално се одржава. Израда комуникација и утврђивање положаја ове дивизије продужава се, но рад на утврђивању је ометан, пошто дивизија још није добила требовани материјал за утврђивање.

Дејство Дунавске дивизије

Командант Дунавске дивизије издао је 24. јула својим трупама наређење ОБр. 224 ове садржине:
„У вези заповести ОБр. 217 од 23. овог месеца

Наређујем:

1. Штаб команде дивиз. артилерије да уђе у састав III. ешелона и креће се по маршрути за исти.
2. IV. ешелон – пољски артилер. пук (без 1 дивизиона) полази 26. тек. мес. по подне по маршрути за I. ешелон с тим, да 28. вече заноћи код Капуџилара и да код војне железничке станице буде 29. ујутру. Овај ешелон превозиће се 30. тек. месеца сем делова 2. пољског арт. дивизиона који ће се транспортовати 21.
1. дивизион пољ. арт. пука полази 27. из јутра за Микру, где ће остати за пријем материјала.
3. V. ешелон – хаубички дивизион (без 2. батерије и потребног дела штаба) полази 27. тек. мес. по подне по маршрути за IV. ешелон, с тим да 30. из јутра буде код железничке станице.
Превожење овог ешелона биће 31. тек. месеца.
2. хаубичка батерија са придатим јој делом штаба дивизиона полази 28. тек. мес. за Микру, где ће се убиваковати поред 1. пољског дивизиона.
4. IV. ешелон – рововска батерија, дивиз. штаб, телеграфско одељење и војна пошта полази 28. по подне и то: батерија у 5, а остали делови у 5.30 часова по означеном маршевском реду. Овај ешелон маршује као VI. ешелон с тим, да буде код железничке станице 31. из јутра.
II. одељење муниционе колоне, које припада саставу овог ешелона, полази са свога места 28. у 17 часова, 29. из јутра има бити код Капуџилара, а 30. из јутра код војне железничке станице. – У току 30. и 31. ово одељење има се попунити муницијом из Великог арт. парка Источне војске. Део за брдску муницију попуниће се у пролазу кроз Микру 28. по подне, зашта га упутити благовремено.
Транспортовање овог ешелона биће 1. августа тек. године.
5. VII. ешелон – 1. и 2. дивиз. завојиште (са болничким одељењима), штаб команде дивиз. инжињерије, 3. и 4. одељење профијант колоне – маршује по следећем:
Одељења профијант колоне полазе из свог бивака 29. у 17 часова; 29. вече Лутра, 30. вече Капуџилар, 31. јутра железничка станица; завојишта полазе 29. и то: I. у 17 а II. у 17.30 часова и маршују по маршрути за IV. ешелон, с тим да буду код железничке станице 1. августа; штаб команде инжињерије полази 30. из јутра и маршује по маршрути за II. ешелон, с тим да код железничке станице буде 1. августа из јутра.
Превожење овог ешелона 2. августа.
6. VIII. ешелон – штаб 2. пешад. бригаде и 18. пешад. пук полази 30. по подне и маршује по маршрути за IV. ешелон, с тим да код железничке станице буде 2. августа из јутра.
Превожење 3. августа.
7. IX. ешелон – 9. пешад. пук полази 31. по подне по маршрути за IV. ешелон, с тим да код железничке станице буде 3. августа из јутра.
3. дивиз. завојиште и болничарска чета полазе 1. августа из јутра и то: први у 3, а други у 4 часа и креће се по маршрути за V. ешелон, с тим да код железничке станице буду 3. августа јутро. Кроз варош креће се позади 9. пешад. пука.
Покретна артилериска радионица полази из бивака 2. августа у часа јутра, велики одмор имаће код с. Капуџилара и од 17 часова истога дана одмаршоваће код војне железничке станице.
Превожење овог ешелона 4. августа тек. године.
8. X. ешелон – дивизиска мунициона колона (штаб, I. и III. одељење) полази 1. августа по подне, 2. августа вече Капуџилар, 3. августа из јутра војна железничка станица. У току 3. и 4. августа се попунити муницијом из Великог Арт. парка Источне војске.
Пољска марвена болница полази 1. августа по подне по маршрути за IV. ешелон, с тим да код војне железничке станице буде 4. августа из јутра.
Транспортовање овог ешелона 5. августа.
9. XI. ешелон – дивизиска профијант колона (штаб, I. и II. одељење) полази из свог бивака 2. августа из јутра, 2. августа вече Лутра, 3. вече Капуџилар, 4. из јутра железничка станица.
Транспортовање ће бити: штаб и део првог одељења 5., остатак I. одељења и II. одељење 6.
10. Исхрана:
За први дан марша од Лутре, односно Седеса (за јединице које полазе по подне први дан марша рачуна се идући) из дивизиског слагалишта (мунициона колона из слагалишта Микре);
За други дан марша до Капуџилара из слагалишта у Микри;
За даље бављење код Солуна из ручног слагалишта Главне Интендантуре;
За дана транспортовања и два дана по искрцавању прима се тродневни оброк при укрцавању.
11. У свему осталом важи заповест моја ОБр. 218 од 23. јула.
Под ./. прилаже се пројекат превожења те јединице.
Овога дана по подне отпочео је покрет ове дивизије према заповести команданта дивизије ОБр. 217 од 23. овог месеца.
Први ешелон (7. пешад. пук) кренуо се у 17 часова и заноћио код Василике у биваку. Остали делови дивизије у својим логорима западно од с. Галатишта.

Операције II. армије

Дејство Шумадиске дивизије

24. јула у току после подне заузети су: коса северно од Севријана и шумовити ћувик северозападно од Струнила. Јачина непријатеља, који се налазио према овом ћувику један вод.
Јаче непријатељске снаге нигде нису примећене већ слабије и стражарска одељења.

Дејство Тимочке дивизије

Овога дана у 14.30 часова отпочео је покрет јединица ове дивизије у духу наређења команданта дивизије ОБр. 700 од 23. јула.
Први делови 2. бригаде почели су стизати око 20 часова а последњи делови ешелона 1. пешад. бригаде око 24 часа. Сви су се убиваковали код развалине Бање Пел спрам села Чекре.

Операције I. армије

Дејство Моравске дивизије

Командант Моравске дивизије издао је 24. јула својим трупама заповест ОБр. 463 у овоме:
„Сходно заповести команданта I. армије ОБр. 658 од 20. јула Моравска дивизија одмаршоваће и посести утврђени положај Дармутли (Дрмица) – Топчин са мостобраном на Вардару, на путу Солун – Битољ.
За одлазак дивизије на напред наведени утврђени положај

Наређујем:

1. I. ешелон – командант пуковник г. Михаило Филиповић: коњички ескадрон; дивизиски штаб и војна пошта; 1. пешад. бригада; 1. дивиз. завојиште; брдски артилериски дивизион; телеграфско одељење; мунициона колона; 1. одељење профијантске колоне; 2. дивизиско завојиште.
Овај ешелон полази 27. тек. мес. у 3 ½ часа из јутра челом са моста на р. Василици, који се налази северно од садањег бивака артилерије и маршује путем који иде за Солун источно од ново озидане Агрикултурне школе до уласка у Солун.
Јединице ће маршовати по реду како је напред изложено а на одстојању колико је одстојање између садањих његових бивака.
Истога дана у 17.30 часова овај ешелон челом улази у Солун и продужује кретање до на простор Арапли – Дудулар; 28. тек. мес. преданак у Дудулару, а преко ноћи 28./29. одмаршоваће на утврђени положај. Полазак из Дудулара челом 28. тек. месеца у 17.30 часова.
2. II. ешелон – командант пуковник г. Милан Гр. Миловановић: 2. пешад. бригада; 3. дивиз. завојиште; пољски дивизион; једна хаубичка батерија; једна рововска батерија; покретна арт. радионица; остатак профијантске колоне; болничарска чета; пољска марвена болница. Овај ешелон полази 28. тек. мес. у 3.30 часова из јутра челом са истог места, одакле и први ешелон и маршује истим путем којим и I. ешелон.
Јединице ће маршовати по реду како је напред изложено а на одстојању колико је одстојање између садањих њихових бивака. Истога дана у 17.30 часова овај ешелон својим челом улази у Солун и даље продужује кретање до на простор Арапли – Дудулар; 29. тек. мес. одмор у Дудулару а преко ноћи 29./30. одмаршоваће на утврђени положај. Полазак из Дудулара 29. тек. мес. у 17.30 часова.
3. Ако се на путу до Солуна и у самој вароши наиђе на ешелоне Дунавске дивизије, онда њих пропустити напред.
4. Артилериске јединице које нису примиле материјал (2. брдски дивизион и 2. хаубичка батерија) остаће у својим логорима под командом команданта 2. брдског дивизиона, а по пријему материјала домаршоваће у састав дивизије.
5. Логорске инсталације, у колико нису потребне, имају се дићи.
6. Референт дивизиског санитета регулисаће како ће се поступити са болесним и за марш неспособним војницима у којој ће цељи одмах потражити упутства од Начелника санитета Врховне команде.
7. Исхрана: за први дан марша из дивизиског магацина; за време марша храна ће се примати на месту преданка. По доласку на положај храна ће се добијати из магацина у Топчину. Детаље исхране регулисаће начелник дивизиске интендантуре.
Исто тако начелник дивизиске интендантуре доставиће Главној Интендантури најбржим начином бројно стање ешелона и часове поласка из логора и са преданка.
8. Командант ешелона упутиће коначаре на улазак у Солун и у Дудулар, на 24 часа пре доласка својих ешелона, а за дивизиског коначара за размештај дивизије на утврђеном положају Топчин, одређујем помоћника команданта 1. пешад. пука, пешад. ппуковника г. Гргура Ристића, који са коначарима свих јединица има да буде у Топчину 28. тек. мес. из јутра.
9. Обратити нарочиту пажњу на ред на маршу особито приликом проласка кроз Солун. Благовремено предузети потребне мере, да успут буде обезбеђено снабдевање војника водом за пиће, и да не буде нереда и нагомилавања на станицама са којих се буде узимала вода. Предузети потребне мере за прикупљање заосталих војника.
10. Батаљон стараца последње одбране ставиће се под команду и администрацију команданта Вардарске дивизије, с тим да и даље продужи послове на којима је и до сада био.
Пук III. позива, ако не буде добио наређење за покрет пре одласка дивиз. штаба, поступиће исто онако као и батаљон стараца последње одбране.
Пекарска чета остаје на радовима на којима је“.

Извештаји

Врховна команда примила је у току 24. јула ове важније извештаје:

Од команданта II. армије

ОБр. 726 од 24. јула

„У току јучерашњег дана било је јачег пушкарања између патрола у правцу Зборског и Ковила. Потом око 6 часова изненадним нападом наше су трупе заузеле Ковил и непријатеља који је био јачине нешто више од вода одбациле на позадњи положај, северозападно од Ковила. О губитцима поднеће се накнадни извештај“.

Од команданта III. армије

ОБр. 676 од 24. јула

„Командант Дринске дивизије известио је, да је југозападно од Кајмакчалана примећен жив рад непријатељских патрола. Непријатељ се живо утврђује. Са Шумадиском дивизијом ухватио је везу у селу Д. Родиву“.

Од г. Министра Војног ђенерала Терзића

Пов. Ф. Ђ. ОБр. 1123 од 23. јула

„Командант Добровољачке дивизије пуковник Хаџић депешом ОБр. 296 од 19. јула јавља: Саопштио ми ђенерал Брусилов, да ће наше Добровољачке дивизије у заједници са Руским трупама оперисати преко Добруџе вероватно кроз месец дана, да ће у најкраћем времену Добровољачка дивизија добити један руски пољски дивизион од 3 батерије, људи и официри руски; један енглески хаубички дивизион од 3 батерије, један руски брдски дивизион од 3 батерије, људи и официри руски. За сваки пешад. пук добио још по 6 митраљеза и сад сваки пешад. пук има по 12. Наређено му је да формира допунски батаљон јачине 6.000 (?) људи. Пошто Добровољачкој дивизији вероватно предстоји поход одобрио сам му, да пуковник Кушаковић остане у Одеси за даљи рад на прикупљању добровољаца и формирању нових јединица са потребним бројем официра, до доласка нових официра за другу дивизију, зашта да издејствује одобрење Руске Врховне команде преко нашег војног изасланика“.

Од аеропланског извиђача капетана Маве
Аеропланска извиђања од 23. јула
Пилот: поручник Делерије
Осматрач: капетан Маве
Висина: 3.500 метара
Трајање: 2 сата и 50 минута (од 6 час. 45 до 9 час. 35 у јутру).
Пређен пут: Аматово, Костурјан, Кајмакчалан, Старков гроб, Брод, Букри, Чегел, Каниста, Разимбеј, ток Црне реке, Кајмакчалан, Костурјан, Аматово.

Резултат осматрања

А) Утврђења
1. линија. Једно затворено утврђење на врху Кајмакчалана (знатан број трупа у близини). Независни ровови, који се узајамно фланкирају, иду од коте 1944 ка Совичу. Између и Совича и Кремијана организација је потпунија.
На падинама Кајмакчалана, 5 батериских ампласмана и 1 ампласман за митраљезе против аероплана. Укупно узев, ова линија није веома утврђена, услед тога што има природну вредност као утврђење.
2. линија. Непрекидан ред ровова пружа се позади Црне реке и ослања се на села. Тај ред се простире од Брода до Скочивира. Мала независна утврђења га штите а окренута су ка истоку.
3. линија. Независни радови дуж висоравни Селеска.
Најважнији центар: Чегел.
Разно. Утврђења испред села Манастир.
Мостобран у висини Зовича.

Б) Комуникације
Железничка пруга. Никаквог покрета између Кенали и Битоља.
Путеви. Мало живости. Виђена свега једна колона од 20 кола у покрету од Велесела ка Поповцима.
Стазе код окуке Црне реке местимично су претворене у путеве.
Стаза што води од Скочивира до врха Кајмакчалана несумњиво је употребљива за возове.
Мостови постоје на Црној реци:
2 моста код Брода, 1 код Сливице, 2 код Скочивира, 1 код Ивена, 1 код Зовика, 2 близу Разимбеја, од којих је један у пуном јеку грађења.

В) Трупе
Стара Попадија. Североисточно, близу Бачула Џуме у два логора 600 шатора или барака.
У непосредној близини 500 људи.
Добровени. Парк од 50 кола.
Букри. Око 160 шатора.
Тепавци. Око 40 шатора.
Чегел. Парк од 20 кола.
Чаништа. Око 90 шатора.
Разимбеј. 30 шатора у близини моста који се гради.
Скочивир. Око 50 шатора и парк од 40 кола.
Сливица. Парк од 50 кола.
Кајмакчалан. У више група око 120 барака.
Укратко. У погледу фортификација, линије које за сада постоје црпе сву своју вредност из самог терена; густина фортификациских радова је мала.
Поправљене стазе, а нарочито мостови (чак и у току грађења) на Црној реци, јесу знак покрета у овоме сектору.
Логори су многобројни према броју села.

Р. Маве

Примедба. Море облака није допустило да се иде од Кајмакчалана ка Козјаку, или да се настави извиђање ка Прилепу.

Наређења (извештаји) Врховне команде

ОБр. 2804

1. Команданту I. армије

„По указаној потреби наређујем да Моравска дивизија пође на марш 26. ов. мес. ноћу, уместо 27. како је то заповешћу ОБр. 2678 од 20. тек. мес. било наређено. Ова дивизија продужиће марш из Топчина тако, да 31. овог месеца увече стигне на реон Гуменџа – Бохемица – Извор, где ће остати до даљег наређења.
Етапе: Арапли, Топчин, Бабакај, Вардар.
По доласку у Гуменџе упутити одмах један пешад. пук са једном брдском батеријом да заузме линију Купа – Ошин и смени 8. шасерски батаљон и трупе потпуковника Бурнезли од три ескадрона коњице и два митраљеска одељења и батаљон Бошњака. Летећи жандармериски одред Бабунског ставља се под команду команданта I. армије.
У лево у правцу Фуштина доћи у везу са Шумадиском дивизијом, а десно одржавати везу са Французима.
Вардарска дивизија да се крене из својих логора 29. овог месеца увече тако да 31. овог месеца увече стигне код Топчина и заузме логоре намењене за Моравску дивизију.
Штаб I. армије да се премести у Топчин.
У осталом остаје у важности заповест ОБр. 2678 од 20. тек. месеца.

2. Команданту II. армије

Молим да са вашим трупама смените 25. ов. мес. трупе пуковника Шизела које су јаке 2 батаљона, 1 ескадрон коњице и 2 митраљеска одељења.
Десно ухватити везу са деловима Моравске дивизије чији ће један пук бити на линији Купа -Ошин, а остатак око Гуманџе од 31. тек. месеца.

3. Команданту III. армије, команданту Дунавске дивизије

Командант III. армије осигураће фронт кота 854 – Метериостепеси – Чеганска планина, према заповести ОБр. 2427 од 12. јула а затим Баница – Лесковац.
Дунавска дивизија искрцаће се код Острова и улази у састав III. армије.
Један батаљон Дунавске дивизије одмах упутити железницом у Флорину да смени француски батаљон и осигура правац Битољ – Флорина.
Командант Дринске дивизије да 25. ов. мес. смени групу француских коњаника пешке, који су на његовом фронту.
Везу са другом армијом одржавати по ранијем наређењу, а лево ухватити везу са Добровољачким одредом ппуковника Вој. Поповића, који се ставља са својим одредом под команду команданта III. армије.
Штаб III. армије – Острово.

4. Команданту Добровољачког одреда потпуковнику Поповићу

Ставља се под команду команданта III. армије. – Штаб Острово.

5. Команданту летећег жандармериског одреда Јовану Бабунском

Од 31. тек. мес. стављате се под команду команданта I. армије чија ће Моравска дивизија бити тога дана око Гуменџе. – Штаб II. армије у Топчину.

6. Пуковнику Марјановићу – Корча

„Добровољачки одред ппуковника Поповића ставља се под команду команданта III. армије, о чему се извештавате ради знања“.

ОБр. 2837
Шефу авијатичарске службе, мајору Витри

„Ескадрилу Врховне команде Бр. 87 преместите из Аматова код Вертекопа. Ескадрилу Бр. 99 придајем III. армији стално. Њу такође преместити у близину Вертекопа, шеф ескадриле нека се јави команданту III. армије у Водени. Ово премештање извршите чим ескадриле буду готове за покрет. Командант III. армије извештен је о овоме и умољен, да стави ескадрилама потребно људство за инсталацију логора. Наређено је шефу телеграфске службе, да предузме мере, како би се извештаји авијатичара после извршеног извиђања достављали одмах пре других депеша. Ескадрила Бр. 99 вршиће детаљно извиђање целога српског граничног фронта, без обзира, којој армији фронт припада, до год не буду готове и остале армиске ескадриле“.

ОБр. 2840
Команданту Коњичке дивизије

„Услед развоја догађаја може се осетити потреба, да се и Коњичка дивизија уведе у акцију као пешадиска јединица и пре но што буде попуњена са потребном стоком, возовима и артилериским материјалом. С тога, а у циљу припреме Коњичке дивизије за акцију пешке, наређујем претварање привремено исте у пешадиску јединицу.
Господину Министру Војном. О предњем част ми је известити г. Министра ради знања с тим, да ће у случају, да нам Французи ставе на расположење ескадроне спахиске коњице, Коњичка дивизија бити од једне бригаде на коњима и две бригаде пешке, а тако формирана биће врло лака и покретљива и згодна за употребу у улози потпоре независне коњице, а и за мање задатке у улози пешадије. За ово би неопходно потребно било, да нам се одмах стави на расположење бар једна коњичка батерија. У погледу недостајућег материјала и стоке за јединице Коњичке дивизије, учинио сам представку шефу Француске мисије и о томе сам известио и ђенерала Рашића, о чему сам имао част известити г. Министра са ОБр. 2525 од 19. тек. месеца, а овом приликом понова молим, да се најенергичније настане, да се Коњичкој дивизији омогући акција бар у улози пешке“.

ОБр. 2813
Команданту Коњичке дивизије

„Начелнику Саобраћајног одељења Врховне команде ставите одмах на расположење један коњички пук за осигурање железничке пруге. Људство ескадрона и митраљеских одељења да буде снабдевено оружјем и осталом спремом као и пешаци. Команданту пука наредите да се још данас 24. ов. мес. јави начелнику Саобраћајног одељења, код кога ће примити даља упутства“.
Напомена: на основу предњег наређења за осигурање железничке пруге одређен је 2. коњички пук.

Слични чланци: