25. јул, Операције српских армијa, извештаји и наређења Врховне команде

Операције III. армије

Командант III. армије примио је овога дана наређење Врховне команде ОБр. 2804 од 24. јула које је у целости напред изнето.
Штаб армије кренуо се у 20 часова са Солунске станице и стигао је у Водену у 21.50 часова.

Дејство Дринске дивизије

„На фронту ове дивизије у току 25. јула није било ничег новог. Око 9 час. и 15 часова чула се у правцу села Пожара пешачка паљба, а око 11.30 часова с истог правца чула се артилериска паљба“.
Командант Дринске дивизије доставио је овога дана команданту III. армије извештај ОБр. 1069 ове садржине:
Трупе ове дивизије заузеле су и држе линију положаја:
Јурки Курбелери (и источно до везе са Шумадиском дивизијом) – Метериотепеси – Чеганска планина – село Горничево и вис јужно од овог села.
Заузимање ове линије извршено је углавном ноћу 20./21. јула, без узнемиравања од стране непријатеља.
Непријатељ се уопште, за сада држи пасивно: једино је запажен живљи рад њихових патрола југозападно од Кајмакчалана.
Непријатељ продужава рад на утврђивању положаја на Граничном фронту.
Распоред Дринске дивизије за сада овакав је:
1. Командант 1. пешадиске бригаде са: 5. пешадиским пуком, 1 батаљоном 4. пешад. пука; 2 брдске Дебанжове батерије и 1 француском брдском батеријом 65 мм. и 1 пионирском четом, држи десни одсек северне падине Чарико Бачила – Јурки Кулбелери – Метеризи до искључно Чеганске планине.
2. Командант 2. пешад. бригаде са: 17. пешад. пуком, 1 брдском Дебанжовом батеријом, 1 ескадроном коњице и 1 пионирском четом, држи леви одсек: Чеганска планина – с. Горничево закључно.
3. Дивизиска резерва:
а) 4. пешад. пук (2 батаљона) код с. Ослопа (ово село налази се на 5 ½ км. северно од с. Острова, карта погрешна);
б) 6. пешад. пук код с. Жерви.
4. Телеграфско одељење за 3 км. југоисточно од села Ослопа.
5. Једно одељење муниционе и једно одељење профијантске колоне у близини Островске железничке станице.
Кад стигне инжињериска алатна колона, биће постављена између с. Жерви и с. Ослопа.
6. Све остале трупе ове дивизије налазе се за сада на просторији јужно, југозападно и југоисточно од Владовске железничке станице.
7. Дивизиски штаб у близини Островске железничке станице“.

Дејство Дунавске дивизије

Трупе ове дивизије продужиле су 25. јула покрет према заповести команданта дивизије ОБр. 277 од 23. јула. – 7. пешад. пук и штаб 1. бригаде пошао је у 5.30 часова из Василике и после дугог одмора у Лутри (од 8 – 17.30 часова) око 21 час заноћио између Седеса и Капуџилара. – 8. пешад. пук кренуо се из свога логора код Галатишта у 3 часа и после великог одмора у Василици (од 6 – 17 часова) стигао је у 9.30 часова у Мутру где се убиваковао и заноћио.
У 1.30 часова примљена је шифрована депеша Врховне команде ОБр. 2804 од 24. јула да III. армија осигурава фронт к. 854 – Метериотепеси – Чеганска планина – Баница – Лесковац; да се Дринска дивизија искрца код с. Острова и уђе у састав III. армије и да се један њен батаљон одмах упути железницом у Флорину за смену француског батаљона и ради осигурања правца Битољ – Флорина.

Операције II. армије

Командант II. армије издао је овога дана команданту Шумадиске дивизије наређење ОБр. 736 у овоме:
„По наређењу Врховне команде ОБр. 2804 од 24. ов. мес. смените данас (25.) трупе пуковника Шизела, које су јаке 2 батаљона, 1 ескадрон и 2 митраљеска одељења.
Десно ухватити везу са деловима Моравске дивизије чији ће један пук бити на линији: Купа -Ошин, а остало око Гуменџе од 31. овог месеца“.
Од Врховне команде примљен је спроводни акт ОБр. 2787 којим се упућује 30 четника под командом војводе Тренка Рујановића да се употребе за протеривање бугарских комита у реону ове армије. На основу овога, послато је војводи Тренку Рујановићу, који је стигао у Вертекоп наређење ОБр. 744 у овоме:
„Сутра 26. ов. мес. крените се за Суботско, где ћете се 27. ов. мес. јавити команданту Шумадиске дивизије, под чију се команду привремено стављате“.

Дејство Шумадиске дивизије

1. Од јутра 25. јула непријатељ је почео да туче артилериском ватром наше делове на Ковилу; дејствовао је, изгледа, са Преслапа са 2 хаубице, а са Ветерника са 2 брдска топа. Да би се трупе сачувале од даљих губитака од ове унакрсне ватре, наређено је да се повуку на косу источно од Ковила и ћувике јужно од њега са предњим деловима на 5 – 600 м. од Ковила. Непријатељ је потом са четом избио на Ковил.
2. Артилериска непријатељска ватра против наших делова, који држе косу јужно од Зборског, остала је безуспешна.
3. Извиђачки делови упућени од Бахова, Струпина и Г. Пожара ка Кукурузу, Ветернику и Добром Пољу заузели су ћувике на јужним падинама: Кукуруза и Ветерника и безимени ћувик североисточно од Пожара.
Приликом овог извиђања утврђено је, да непријатељ има слабије предње делове на јужним падинама Доброг Поља, Ветерника и на Кукурузу и да утврђује Добро Поље, Кравицу и к. 1440.
4. Смена француских трупа под командом пуковника де Шизела извршена је, сем 1 чете северно од Г. Пожара, чији командант није био добио од француског команданта наређење за смену.
5. Губитци у току 25. овог месеца: погинуло је 20, рањено 41, нестало 3.

Дејство Тимочке дивизије

25. јула ујутру све артилериске јединице и колонска комора кренуле су из Топчина и последњи делови стигли су до подне спрам с. Чекре. Трупе које су у току прошле ноћи и овог дана стигле преданиле су код Развалине – Бање Пел спрам с. Чекре.

Операције I. армије

На основу наређења Врховне команде ОБр. 2804 од 24. јула командант I. армије издао је својим трупама заповест ОБр. 700 ове садржине:
„Услед указане потребе а у вези наређења ОБр. 658 од 20. јула наређујем:
1. Да I. ешелон Моравске дивизије пође на марш 26. тек. мес. ноћу место 27. тек. мес., а II. ешелон да пође на марш 27. тек. мес. ноћу. Ова дивизија продужиће марш из Топчина тако, да 31. тек. мес. увече стигне на реон: Гуменџа – Бохемица – Извор, где ће остати до даљег наређења. Етапе: Арапли, Топчин, Бабакеј, Вардар. По доласку у Гуменџу упутити одмах један пешад. пук са једном брдском батеријом да заузме линију Купа – Ошин и смени 8. шасерски 6атаљон и трупе потпуковника Бурнезли од три ескадрона коњице, два митраљеска одељења и батаљон Бошњака. Летећи жандарм. одред Бабунског који је код Ошина ставља се под команду команданта Моравске дивизије. У лево, у правцу Фуштана доћи у везу са Шумадиском дивизијом, а десно одржавати везу са Французима. Дивизиски штаб да буде у с. Гуменџи. У свему осталом важи заповест ОБр. 658 од 20. тек. мес. Односно исхране дивизије по прелазу Топчина, следоваће наређење. Податке о поседању утврђенога положаја Дармутли – Топчин са мостобраном на Вардару предати официру, кога одреди командант Вардарске дивизије, и упознати га на лицу места о начину поседања.
2. Вардарска дивизија одмаршоваће на утврђени положај Дармутли (Дрмица) – Топчин, који је заповешћу ОБр. 658 од 20. тек. мес. одређен за Моравску дивизију, марш извршити у 2 ешелона и то:
I. ешелон: коњички ескадрон на челу; 1. пешад. бригада; пољски арт. пук и сразмеран део санитетских установа и возова – има да се крене по ладовини 29. тек. мес. увече тако, да 31. тек. мес. јутро буде на поменутом положају.
II. ешелон: 2. пешад. бригада; брдски артилер. дивизион; једна хаубичка батерија; рововска батерија и остатак санитетских установа и возова – да се крене 30. тек. мес. увече тако, да 1. августа јутро буде на положају. Дивизиски штаб маршеваће са I. ешелоном и сместиће се у с. Дармутли. Преданак за оба ешелона на простору Арапли – Дудулар. Одредити потребан број официра, да се благовремено упознају са начином поседања утврђеног положаја Дармутли -Топчин, са мостобраном на Вардару. Они ће о овоме добити податке и бити упознати од официра Моравске дивизије. Батаљон последње одбране стараца ставити на расположење Врховне команде. Дивизиског коначара упутити 27. тек. мес. увече пре поласка да се јави начелнику армиског штаба. У свему осталом за марш ове дивизије важи заповест ОБр. 658 од 21. тек. мес. која је издата за Моравску дивизију.
3. Армиски делови: телеграфско одељење, инжињериска алатна колона, рефлекторско одељење, мостовни трен и армиска пошта одмаршоваће у околину Топчина и разместити се по упутству, које ће у Топчину добити од армиског коначара. Поменуте инжињериске јединице, сем мостовног трена, кренуће се на марш 31. тек. мес. увече тако, да 2. августа буду на својим местима. Детаљнију заповест за покрет издаће командант армиске инжињерије с тим, да и за њихов марш важе одредбе заповести ОБр. 658 од 21. тек. мес. у колико се на њих могу применити. Покрет мостовног трена регулисаће командант армиске инжињерије.
4. Армиски штаб кренуће се 2. августа увече; 2. августа биће у Арапли; 3. августа јутро биће у Топчину“.

Дејство Моравске дивизије

На основу наређења команданта I. армије ОБр. 700 од 25. јула командант Моравске дивизије издао је својим трупама наређење ОБр. 497 ове садржине:
Сходно заповести команданта I. армије ОБр. 700 од данас, Моравска дивизија продужиће марш из Топчина тако, да 31. ов. мес. стигне на реон Гуменџа – Бохемица – Извор, где ће остати до даљег наређења.
За одлазак дивизије на напред обележену просторију

Наређујем:

1. I. ешелон: командант пуковник г. Михаило Филиповић. Коњички ескадрон; дивизиски штаб; војна пошта; телеграфско одељење; 1. пешад. бригада; брдски артилер. дивизион; I. и II. дивизиско завојиште; мунициона колона; I. одељење профијантске колоне; покретна артилериска радионица.
Овај ешелон полази 26. тек. мес. у 17 часова челом са моста на реци Василици, који се налази северно од садањег бивака артилерије и маршује до Солуна у две колоне путевима који воде за Солун поред ново озидане Агрикултурне школе источно од главнога друма за Солун; 27. тек. мес. у 4 часа из јутра, ешелон улази челом у Солун и продужује кретање до на простор Арапли -Дудулар, где ће преданити. Истога дана у 21 час продужује маршовање и преко ноћи 27./28. стиже у околину Топчина; 28. тек. мес. преданак у Топчину а у 17 часова истога дана продужује маршовање и преко ноћи 28./29. стиже у Бабакеј – Вардар, где у току 29. предањује. Истога дана у 17 часова продужује покрет и преко ноћи 29./30. долази на реон Гуменџа – Бохемица – Извор.
По доласку у реон Гуменџе, командант 1. пешад. бригаде пуковник г. Михаило Филиповић са 2. пешад. пуком и једном брдском батеријом (коју одреди командант артилерије) одмаршоваће ноћу 30./31. до с. Ливаде, ту преданити и преко ноћи 31. јула и 1. августа одмаршоваће и заузети линију Купа – Ошин и тамо сменити 8. шасерски батаљон и трупе потпуковника Бурнезли од 3 ескадрона коњице, 2 митраљеска одељења и батаљона Бошњака.
Летећи жандармериски одред Бабунског који је код Ошина ставља се под команду пуковника г. Михаила Филиповића, који постаје командант напред обележеног одсека.
У лево, у правцу Фуштана доћи у везу са Шумадиском дивизијом, а десно, одржавати везу са Французима.
2. II. ешелон: командант пуковник г. Милан Гр. Миловановић; 2. пешад. бригада; III. дивизиско завојиште; пољски дивизион; 1 хаубичка батерија; рововска батерија; остатак профијантске колоне; болничарска чета; пољска марвена болница.
Овај ешелон полази 27. тек. мес. у 17 часова челом са истог места одакле и I. ешелон и маршује до Солуна на исти начин као и I. ешелон; 28. тек. мес. у 4 часа ешелон улази челом у Солун и продужује кретање до на простор Арапли – Дудулар, где ће преданити, а у 17 часова продужује маршовање и преко ноћи 28./29. стиже у околину Топчи; 29. тек. мес. преданак у Топчи, а у 17 часова продужује марш и преко ноћи 29./30. стиже у Бабакеј – Вардар; 30. тек. мес. преданак у Бабакеј – Вардар, а у 17 часова продужује кретање и преко ноћи 30./31. стиже у реон Гуменџа -Бохемица – Извор.
3. Ако се на путу до Солуна и у самој вароши наиђе на ешелоне Дринске дивизије, онда њих пропустити напред.
4. Артилериске јединице које нису примиле материјал (2. брдски дивизион и 2. хаубичка батерија) остаће у својим логорима, под командом команданта 2. брдског дивизиона, а по пријему материјала домаршоваће у састав дивизије.
5. Логорске инсталације у колико нису потребне, поступити по наредби Бр. 527 тачка V.
6. Референт дивизиског санитата, регулисаће како ће се поступити са болесним и за марш неспособним војницима, у којој ће цељи тражити упутства од начелника санитета Врховне команде.
7. Исхрана. За први дан марша из дивизиског магацина; затим, на железничким станицама у Дудулару и Топчину, а односно исхране дивизије по преласку Топчина, следоваће накнадно наређење. Детаље исхране регулисаће начелник дивизиске интендантуре, у којој ће цељи ступити у везу са Главним интендантом и овоме на најбржи начин доставиће бројно стање ешелона и часове поласка из логора и са преданка.
8. Командант ешелона упутиће благовремено коначаре: на улазак у Солун, у Дудулар, Топчин и Бабакеј – Вардар, а за дивизиског коначара, за размештај дивизије на реону Гуменџе – Бохемица – Извор, одређујем пешад. ппуковника г. Гргура Ристића, помоћника команданта 1. пешад. пука, који са коначарима свих јединица да стигне преко ноћи 28./29. у Гуменџу и изврши распоред дивизије, користиће зато одаслате коначаре према мојој заповести ОБр. 423 од 16. ов. месеца.
9. Обратити нарочиту пажњу на ред на маршу, особито приликом проласка кроз Солун. Увећати одстојање код пукова (засебних јединица) тако, да не трпе прашину и да не буде налоге на воденим станицама. Предузети мере за прикупљање заосталих војника.
10. По доласку на одређене просторије, команданти пешадиских бригада, командант артилерије, командири ескадрона, командант колонских возова и командири самосталних јединица послаће ми извештај, са скицом распореда својих јединица.

Извештаји

Врховна команда примила је у току 25. јула ове важније извештаје:

Од г. Министра Војног

ОБр. 41 од 24. јула

„Поводом ваше депеше од 23. јула ОБр. 2771 одржавана је данас министарска седница под председништвом Њ. Кр. Височанства Престолонаследника, на којој је решено: „Да у смислу наведеног тражења ђенерала Сараја и остале дивизије изађу на гранични фронт и наша војска узме учешћа у пројектованом демонстративном нападу на непријатеља у вези са нападом Француске и Енглеске војске. При томе имати у виду:
1. Да се наша снага не цепа.
2. Настати, да се по могућству сагласно са нашом акцијом организује и устанак у позадини непријатељске војске као и покрет Арнаута у нашу корист, но да ово не буде прерано.
3. Пошто је максималан калибар наше артилерије 12 см. то дејствовати да се свакој нашој армији прида бар још по једна батерија хаубичког типа, калибра 15 см. или већег, пошто непријатељ има те калибре. Желети је да ова демонстрација буде и од што повољнијег утицаја по морал наших трупа. Потврдити пријем депеше“.

Од команданта II. армије

ОБр. 753 од 25. јула у 2.53 часа

„1. Јуче по подне заузети су: коса северно од Севријана и шумовит ћувик северозападно од Струпина. Јачина непријатеља који се налазио према овоме ћувику један вод.
2. За сада нису нигде примећене јаче снаге непријатељске већ слабија и стражарска одељења.
Приликом извиђања рањен један подофицир, један каплар и два редова“.

Од г. Министра Војног

Ф. Ђ. ОБр. 1144 од 24. јула

„Наш војни изасланик у Енглеској јавља, да је позват са савезничким војним изасланицима, да посети Енглески фронт, где ће се бавити од 31. јула до 4. августа“.

Ф. Ђ. ОБр. 1121 од 24. јула

„Осим људства транспортованог из Бизерте за Солун спремно је за транспорт 2.900 рекрута и 400 питомаца подофицирске школе. Тражени су бродови, да се транспортују одмах за Солун“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 2841
Командантима I., II., III. армије и
Коњичке дивизије

„Први ешелон Руске војске стиже 27. ов. мес. у Солун. Ради дочека Руса командант I. армије формираће једну чету са заставом и војном музиком и упутиће је у Солун тако, да буде овога дана у 5 сати јутро код аутомобилске команде, где ће се одморити и сачекати док се не јави час доласка лађа на пристаниште. За тај дан понети суву храну. Долазак Руске војске нам у помоћ објавити целој војсци“.

ОБр. 2856
Команданту I. и II. армије

„Услед хитне и неодложне потребе да се одред француског ппуковника Бурназела (3 ескадрона Афричких шасера и батаљон Бошњака) који држи линију Фуштани – Ошин што пре смени и немогућности, да то изврши Моравска дивизија пре 1. августа као што је предвиђено наређењем ОБр. 2804 од 24. тек. мес. командант II. армије изволеће наредити, да се означена линија привремено поседне и француски одред замени са два батаљона из II. армије. Смена се има извршити неизоставно 27. тек. мес. По доласку Моравске дивизије на одређену јој просторију смениће одред из II. армије“.

Слични чланци: