Операције III. армије
Командант III. армије издао је овога дана наређења ОБр. 756 ове садржине:
а) Команданту Дунавске дивизије
„Ради потпунијег затварања правца Битољ – с. Баница – Соровићево обезбедите са једним пуком, једном брдском батеријом и коњичким ескадроном: с. Баница – с. Лесковац. Главнину овог пука задржите на правцу с. Воштаран – Забрдани – Баница. Овај пук ће стајати под вашом командом. Батаљон који је раније упућен код Флорине да уђе у састав овога пука. Овај батаљон не треба да се истиче. Доћи у везу: лево (западно) са Добровољачким одредом ппуковника Поповића на железничкој линији код коте 607; десно (источно) са трупама Дринске дивизије на путу с. Воштаран – с. Баница. Инструкције и сва наређења издата команданту батаљона упућеног код Флорине остају у важности и за овог команданта пука. Заузимање одређене линије овај пук има да изврши прикривено од непријатеља. Исхрана ће бити са Баничке и Флоринске железничке станице, ради чега послати ми одмах бројно стање и стоке, који ће се снабдевати са једне односно друге станице“.
б) Команданту Дринске дивизије
„Команданту Дунавске дивизије наређено је да са једним пешад. пуком, једном брдском батеријом и коњичким ескадроном обезбеди линију с Баница – с. Лесковац с тим, да главнину овога пука држи на правцу с. Воштаран – с. Баница, а са вашим трупама да одржава везу на путу с. Воштаран – с. Баница. Дођите у поуздану везу са овим пуком Дунавске дивизије и обезбедите евентуално са дејством вашег левог крила“.
Дејство Дринске дивизије
На фронту дивизије у току 30. јула није било ничег новог. Један од три пребегла бугарска војника из 11. пука са Кајмакчалана изјавио је, да кроз неколико дана предстоји бугарски напад на положаје ове дивизије.
Овога дана били су на Метериотепеси ђенерал Петар Бојовић, ђенерал Мирко Милосављевић, командант дивизије и пуковник Љубомир Марић. Време је било облачно, магловито и није се могло готово ништа осматрати.
Дејство Дунавске дивизије
Трупе ове дивизије биле су 30. јула у покрету према наређењу команданта дивизије ОБр. 217 и ОБр. 224 од 23. и 24. овог месеца. У околини језера Острова бивакују: штаб 1. пешад. бригаде; 7. и 8. пешад. пук. У току дана довршено је транспортовање штаба пољског арт. пука, брдског артилериског дивизиона са Солунске војне станице до Острова.
Командант Дунавске дивизије издао је наређење ОБр. 243 ове садржине:
„Према наређењу команданта III. армије ОБр. 756 од 30. ов. мес. ова дивизија има, ради потпунијег затварања правца Битољ – с. Баница – Соровић, да обезбеди линију с. Баница – с. Лесковац.
Наређујем:
Командант 1. пешад. бригаде, под чију се команду ставља: 7. пешад. пук, коњички ескадрон и једна брдска батерија, има задатак: да држањем линије с. Баница – с. Лесковац затвори правац Битољ – с. Баница – Соровић с тим, да главнину снаге задржи на правцу с. Воштаран – Забрдани – Баница.
Батаљон 7. пешад. пука, упућен раније код Флорнне, ући ће у састав свога пука. Овај батаљон не треба да се истиче.
Ухватити везу десно (источно) са трупама Дринске дивизије у с. Воштаран – с. Баница, лево (западно) са Добровољачким одредом ппуковника В. Поповића на железничкој линији код к. 607.
Инструкције и сва наређења, издата команданту батаљона упућеном код Флорине, остају у важности и за команданта 1. пешад. бригаде.
Покрет ових трупа има се извршити 1. августа од Острова сувим, правцем преко с. Горничева – с. Баница. Потребна наређења за извршење овога, издаће командант 1. пешад. бригаде.
Командир коњичког ескадрона ставиће се под команду команданта 1. пешад. бригаде 31. тек. мес. по подне, а командант дивизиске артилерије истога дана ставиће под команду команданта 1. пешад. бригаде једну брдску батерију.
Исхрана ће бити са Баничке и Флоринске железничке станице, ради чега послати непосредно команданту III. армије и овој команди одмах бројно стање људи и стоке, који ће се снабдети са једне, односно друге станице, према распореду који ћете заузети.
Доставити ми један примерак заповести за обезбеђење датога правца“.
II. армија
Од команданта Шумадиске дивизије примљени су ови извештаји:
У 8 часова ОБр. 795
„Ноћ је прошла на миру, сем слабијег митраљеског пушкарања. Јужно од Зборског предао се један непријатељски војник из 45. пешад. пука“.
У 19 часова ОБр. 807
По до сада добивеним податцима ситуација у 19 часова оваква: Сем повремене артилер. ватре с непријатељске стране и наше у циљу реперисања терена, ништа се друго није десило у току дана.
I. армија
Дејство Моравске дивизије
У 5 часова кренуло се чело I. ешелона из Ишиклара и одмаршовало до Гуменџе, односно својих бивачишта. Дивизиски штаб приспео је у Гуменџу у 6.40 часова.
Према наређењу команданта I. армије ОБр. 744 командант дивизије доставио је команданту 1. пешад. бригаде реон армије наших и француских трупа које оперишу на десној обали Вардара (француским трупама придата линија: Љумница, Љубичасти брег, вис Диркахајн, вис Морел, Извор и директан пут од Извора ка станици) и наредио да ухвати везу у десно са француским трупама и да је у споразуму са њима тесно одржава.
Дејство Вардарске дивизије
Трупе ове команде вршиле су 30. јула покрете у духу наређења команданта Вардарске дивизије ОБр. 770 од 27. јула.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 30. јула ове важније извештаје:
Од начелника штаба Врховне команде ђенерала Бојовића
Депешу из Водене од 29. јула
„Полазим у Острово где ћу и преноћити“.
Од делегата ђенерала Рашића
Бр. 175 од 17. јула
„У прилогу примерак рапорта о транспортовању делова и материјала за нашу војску, од којих је последњи од 29. јула, шаљем. Као што се из истог извештаја види има да се очекује још: 36 кара топовских, 4 батерије брдске Данглисове (к. 75) и 6 батерија хаубичких к. 120. Кад сав материјал буде доспео онда ће артилерија наших дивизија изгледати овако:
I. дивизија: 2 дивизиона пољска, 1 брдски и 1 хаубички. Свега 4 дивизиона.
II. дивизија: 1. дивиз. пољски, 2 брдска, 1 хаубички. Свега 4 дивизиона.
III. дивизија: 2 дивизиона пољска, 1 брдски и 1 хаубички. Свега 4 дивизиона.
IV. дивизија: 1 дивизион пољски, 2 брдска, 1 хаубички. Свега 4 дивизиона.
V. дивизија: 2 дивизиона пољска, 1 брдски, 1 хаубички. Свега 4 дивизиона.
VI. дивизија: 1 дивизион пољски, 1 брдски, 1 хаубички. Свега 3 дивизиона.
Односно мазги што имају Енглези да нам набаве, Француска Врховна команда тражила је преко своје владе, да ту набавку изврши ђенерал Сарај за рачун Енглеза. Надају се одобрењу. Према оваквом стању, при разговорима, који се овде воде и евентуалној потреби скорог уласка наше војске у акцију увек се помињало, да смо и сад у таквом стању, да се на довршетак попуне артилерије и мазги не мора чекати, да ће се у том случају попуна извршити по мери покрета напред.
Да поменем још да ће се и каре допунити по 12 на сваку пољску батерију. На довршетак брдске формације енглеских трупа не мора се чекати, пошто неки делови њихови у првом периоду морају чувати базу. Овакав примерак рапорта послао сам и г. Министру Војном“.
Од команданта II. армије
ОБр. 730 од 27. јула
Извештај француског ђенерала Фронтије о распореду непријатељских снага према фронту Шумадиске дивизије.
Источна војска. Штаб
Коњичке бригаде
Драгоманци 20. јула
Извештај о бугарским трупама, које држе границу на западној ивици Могленског базена.
Од Кајмакчалана до Мале Рупе границу држи 3. Бугарска дивизија са неким деловима 9. дивизије који чине спону између 3. дивизије и 5., која се пружа од Мале Рупе до Ђевђелије.
3. дивизија (ђенерал Рибаров – штаб у Прилепу) садржи:
11., 24., 29. и 32. активни пук,
54. и 46. резервни пук,
6. и 16. артилериски пук, и
2. коњички пук.
Од запада на исток пукови су распоређени овако:
11. од Брода (где се везује са 8. дивизијом) на савијутку Црне реке до Совића, где је штаб пука.
24. на нагибима Кајмакчалана са штабом вероватно у Пологу. Овај пук, пошто је имао много дезертера, био је смењен пре десетак дана 56. резервним пуком и послат у Кавадар.
29. је распоређен између к. 1053 и к. 1883 на Добром Пољу и то: 2 батаљона на Добром Пољу, 1 батаљон на Кравици, 1 батаљон у Градашници, где се налази пуковски штаб.
32. пук (штаб у Виталишту) налази се на Козјаку више Бахова и Зборског.
Пре неколико дана 45. пук који је раније био у резерви позади 29. као да има два батаљона у предњој линији, који држи масив Кожуха, а други један батаљон на одмору око Илана.
46. пук је у резерви позади 32.
53. резервни пук који припада 9. дивизији, налазе се у региону Кожуха од пре два дана; један бегунац изјављује да је 1 батаљон у Зборском а остали на одмору у Конопишту на 20 км. више на северу.
Према исказима осталих заробљеника из 45. пука 58. пук треба да је у лево од 45. образујући везу са 5. дивизијом, чији 5. пук држи фронт Мала Рупа – Хума.
Сви пукови имају најмање по 1 одељење од 8 митраљеза.
Артилерија: 6. артилериски пук, састављен од 6 батерија по 4 топа 75 мм. Крупова, распоређен је по нагибима Кајмакчалана до Црне реке.
На једном од гребена Кајмакчалана има 4 оруђа 105 мм. Оруђа су маскирана.
На највишем гребену налази се у заклону једно оруђе 105 мм.
16. артилериски пук, састављен на исти начин као и 6. има:
1 батерију на Кравици, 2 батерије на Добром Пољу, а 3 батерије око Градашнице.
На Кожуху има једна опсервациона тачка, одакле са великим дурбином може да се види све што се дешава у равници.
На Малој Рупи, око к. 1924 налази се једно велико оруђе с великим дометом.
Од војног изасланика у Атини
ОБр. 40
„По поузданим вестима на фронту Струга – Охрид Бугари повукли своју војску са артилеријом. Према нама остало свега 2 батаљона (20. и 23. пука) распоређени дуж границе. У Дебру, Гостивару и Тетову нема Бугарске војске, само мало жандарма. У Велесу мало војске у изгледу су сигурне и сталне везе са Стругом и са Дебром. У Албанији Аустриска војска у очајном стању услед ужасне глади нарочито од како је овуда прекинуто кријумчарење са храном. Народ умире од глади, услед чега гласови о колери, која не постоји. Између Драча и Шијака 10.000 све изнурених стараца. На Војуши према Италијанима око 30.000. Скупљени Арнаути побегли и има их врло мало према Талијанима. Код Арнаута велико незадовољство против Аустрије, јер им одузели сву храну и стоку, коју плаћају врло ниским ценама. Неопходно затворити границу и јужно од Корче и спречити кријумчарење хране и циркулисање немачких агената. Имају једини пут слободан. За то би можда било довољно 1 батаљон талијански“.
Од делегата ђенерала Рашића
Депеша од 29. јула
„Саопштени сјајни успеси руски. Јуче Руси заузели и Броди, западно од Луцка на широком фронту пробили одбрану. Заробили 2 ђенерала, 2 пуковника команданта пукова, 9.000 људи, силан материјал“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 3063
Његовом Краљевском Височанству Престолонаследнику Александру,
ђенералима Сарају, Милну, Артаманову,
капетану Карлијеу,
мајору Витри
„29. јул прошао на миру сем слабе артилер. ватре код Шумадиске дивизије на дан 27. јула: погинуо 1 редов, рањено 6 редова, заробљен 1 коморџија са 2 мазге са муницијом. Ми смо заробили 2 бугарска војника из 11. пука код Кајмакчалана и тројицу из 45. пука, који је на Кожуху“.
ОБр. 3068
Његовом Краљевском Височанству Престолонаследнику Александру – Крф
„Први контингенат руских трупа стигао је јутрос 31. у Солун. Искрцавање по подне. У дочеку суделују, сем официра, још и по једна почасна чета српска, француска и енглеска. Јачина овог ешелона је 2 батаљона“.
ОБр. 3068
Команданту I., II., III. армије, команданту Коњичке дивизије
„Данас се у Солуну искрцава први контигенат руских трупа. У дочеку суделује и једна српска чета са заставом и музиком. Ђенерал Брусилов предузео је понова силну офанзиву. На дан 28. овог месеца заробио је 400 официра, 20.000, војника, 55 топова и другог материјала. Заузео је варош Броди. Молим саопштите ово трупама“.
ОБр. 3071
Начелнику штаба ђенералу Бојовичу – Острово
„Ђенерал Сарај сад ми саопштио, да је Жофр наредио да пројектован напад отпочне 4. августа“.
Помоћник пуковник Пешић с. р.
ОБр. 3071
Његовом Краљевском Височанству Престолонаследнику Александру
„Ђенерал Сарај сада ми саопштио, да је Жофр, наредио да пројектован напад отпочне 4. августа и да се једна талијанска дивизија отпочела укрцавати за Солун“.
Српски званичан извештај
Солун, 30. јула
„На дан 28. јула на фронту Моглене слаба артилер. ватра. На осталом фронту ништа ново“.