6. август, Операције српских армијa, извештаји и наређења Врховне команде

Операције I. армије

На фронту армије у току 6. августа пушкарање патрола, којом је приликом погинуо један наш војник. По подне примећен долазак једног непријатељског батаљона са правца Дзене у с. Нанте.

Дејство Вардарске дивизије

Трупе ове дивизије вршиле су овога дана покрет у духу наређења команданта дивизије ОБр. 841 од 3. августа.

Операције II. армије

У 18.20 часова примљен је од команданта Тимочке дивизије извештај ОБр. 878 ове садржине:
„На основу наређења ОБр. 887 од 2. и ОБр. 916 од 3. тек. мес. са дивизијом сам данас домаршовао на линију с. Слатина – с. Капињани. Челни пук (13) је стигао до с. Капињана око 11 часова.
С обзиром на горња наређења и воду за пиће; кување и појење стоке, за данас су јединице овако распоређене:
13. пешад. пук и рововска батерија јужно од с. Капињана, користећи за заклон ретку шуму на том простору и ивицу села.
2. пешад. бригада јужно и југоисточно од с. Слатина, користећи за заклон ретку шуму и испресецано земљиште на том простору.
3. дивизиско завојиште иза прве косице, југоисточно од с. Капињана.
Део мунициске колоне, 1. дивизиско завојиште са 1. болничким одељењем, болничарска чета и део дивизиског ручног слагалишта код Дреново – Чифлика (то је Чифлик који се налази на новом путу, западно од Новог Села, а на карти није обележен).
Део мунициске колоне (са неисправним колима, од којих су делови на оправци), покретна артилер. радионица и пољска марвена болница са свима болесним коњима код с. Каленице.
Профијантска колона у превлачењу хране.
Део дивизиског ручног слагалишта, који још није пренешен, јужно од с. Мечекли.
2. пољска болница (2. дивизиско завојиште са 2. болничким одељењем) код Бозаџи Бурну, док не сврши евакуацију болесних војника и оних који нису могли маршовати.
Кад се дефинитивно утврди, где ће бити дивиз. ручно слагалиште, на који ће се начин вршити евакуација болесних војника и кад се помоћу пумпи нађе вода на местима, која би била подесна за биваке неких јединица – садашњи распоред ћу у неколико изменити и позадње делове, који су остали код Каленице и Мечекли, као и неке код Дренова чифлика, привући ближе фронту дивизије.
Ја се са штабом привремено налазим јужно од Три Јавора односно коте 128“.
У 20 часова командант II. армије послао је команданту Тимочке дивизије наређење ОБр. 977 у овоме:
„Пошто је Тимочка дивизија стигла на нову бивачну просторију то наређујем:
1. Да се 14. пешад. пук и пионирски полубатаљон, који утврђују положај код с. Гостољуба, врате у састав дивизије с тим, да продуже утврђивање до довршетка.
2. Да се 15. пешад. пук „Стевана Синђелића“ стави привремено под команду команданта Шумадиске дивизије и да се командант пука упути у с. Суботско, да од команданта дивизије прими наређење.
3. Командант дивизије узеће под свој надзор даље утврђивање положаја код с. Гостољубе, а сем тога са својим трупама предузеће утврђивање одсека између речице Топлике и р. Могленице (к. 550).
За пројектовање утврђења овог одсека упутиће се команданту дивизије командант армиске инжињерије пуковник г. Душан Цветковић, који ће стајати команданту дивизије на расположењу за техничко објашњење и стручно мишљење како за утврђивање овог одсека, тако и оног код Гостољубе.
4. Командант ће узети под своје старање одржавање у исправности путева:
а) Костурјан – Слатина – Капињани – Гостољубе – Новоселце – Фуштани;
б) Капињани – Суботско и
в) Своје комуникациске пруге: Капињани – Калиница – Вертекоп.
Поред овога командант ће се постарати, да се просече пут из села Капињана за село Севријан.
Напомиње се команданту да на изради пута: Новоселци – Фуштани ради пионирски полубатаљон I. армије по упутствима која му је дао командант Шумадиске дивизије, и кад доврши тај пут, онда ће командант узети оправку и одржање и тог пута под своје старање. Предузет је корак да се на путу: Капињани – Суботско подигне мост на Могленици.
5. Ручно слагалиште за ту дивизију устројиће се у селу Слатини, а док се не оправи пут: Капињани – Каленица за аутомобилски саобраћај вршиће се донос потреба путем: Вертекоп – Драгоманци – Костурјан – Слатина, а тим правцем евакуисаће се и болесни војници за Вертекоп.
У 19.20 час. примљен је од команданта Шумадиске дивизије извештај ОБр. 918:
„На фронту дивизије нема ничег новог. У току дана непријатељ је избацио неколико артилер. зрна против наших делова на Ковилу и Катунцу“.

Дејство Шумадиске дивизије

Командант Шумадиске дивизије издао је 6. августа заповест ОБр. 912 ове садржине:
„Непријатељ са 3. Балканском дивизијом држи гранични фронт према нама, и то 45. пешад. резервни пук на Кожуху; 24. пешад. пук на Блатецу, са једним истуреним батаљоном на Преслапу; 32. пешад. пук вероватно на Козјаку, са предњим деловима на Ковилу и Голом Билу до Ветреника; 29. пешад. пук на Добром Пољу и Ветренику.
Савезничке војске на Солунском фронту, као и све три наше армије у једном вишем циљу врше припреме за демонстративан напад на непријатеља на целом фронту, када се овај буде наредио.
Шумадиска дивизија добила је задатак, да предузме напад на одсек: Ковил – Голо Било -Ветреник, те да заузећем ових тачака створи себи јак ослонац за доцнији пресудан напад на главни непријатељски положај, када се овај буде наредио.

Наређујем:

1. Десни одсек:
Командант пуковник Добросав Павловић: 10. пешад. пук са 12 митраљеза; 11. пешад. пук са 8 митраљеза без 1 батаљона са његовим митраљеским одељењем; 1 пољски арт. дивизион; 1 брд. арт. дивизион; 1 коњички дивизион (2 ескадрона), 1 хелиографска станица.
Свега: 5 батаљона, 20 митраљеза, 24 топа, 2 ескадрона и 1 хелиографска станица.
1. Десни одсек обезбеђује фронт од р. Сули Дере до Баховске реке закључно.
Са потребним обезбеђењем правца: Нанте – Фуштани и поузданим наслоном на Зборско (к. 695) извршити груписање снаге према своме левом крилу, напасти и заузети Ковил – Голо Било. На Ковилу и Голом Билу зауставити се главном снагом, одржавајући везу предњим деловима с непријатељем, ту се одмах добро утврдити и створити јак отпорни центар против вероватних непријатељских против напада, као и поуздан ослонац за пресудан напад на главни непријатељски положај, кад се овај буде наредио.
Обратити пажњу на могућну акцију непријатеља са Преслапа и Кожуха и предузети потребне мере са ове стране за обезбеђење свога дејства ка Ковилу и Голоме Билу.
Лево одржавати везу са левим одсеком, а десно са Моравском дивизијом из I. армије.
2. Леви одсек:
Командант пуковник Душан Туфегџић: 12. пешад. пук са 12 митраљеза; 19. пешад. пук са 12 митраљеза; 1 пољ. арт. дивизион; 1 брдски арт. дивизион; ½ вода коњаника; 1 пионирска чета; 1 хелиографска станица.
Свега: 6 батаљона, 24 митраљеза, 24 топа, 1 чета пионира; ½ вода коњаника, 1 хелиографска станица.
2. Леви одсек обезбеђује фронт од Баховске реке до с. Д. Родиво.
Са поузданим наслоном на утврђене положаје код с. Г. Пожара на Струпинском вису (Катунац) и затварањем приступа к њима, извршити груповање снаге према своме десном крилу, напасти и заузети Ветреник. На Ветренику се зауставити главном снагом, одржавајући предњим деловима додир с непријатељем. Ту се одмах добро утврдити и створити врло јак отпорни центар против вероватних непријатељских против напада, било од Кајмакчалана или Доброг Поља, као поуздан ослонац за доцнији напад на главни непријатељски положај, када се овај буде наредио.
Лево одржавати везу са Дринском дивизијом код с. Г. Родива, а десно са десним одсеком.
3. Општа резерва:
Командант пуковник Василије Маџаревић: 15. пешад. пук Тимочке дивизије са 12 митраљеза; 2 батаљона 11. пешад. пука са 4 митраљеза; 1 чета пионира Шумадиске дивизије; 1 рововска батерија Шумадиске дивизије; 1 хелиографска станица.
Свега: 4 батаљона, 16 митраљеза, 6 рововских топова, 1 чета пионира, 1 хелиографска станица.
3. Општа резерва код села Суботско на мом расположењу.
4. Хаубички дивизион пласираће се на реону, који сам усмено саопштио команданту дивизиске артилерије, са задатком: да може успешно потпомагати напад Ковил – Голо Било и на Ветреник, а по потреби груповати ватру на ма коју тачку на поменутој линији, где се буде указала потреба.
5. У погледу јединства употребе целокупне дивизиске артилерије, команданти артилерије оба одсека и командант хаубичког дивизиона биће под командом команданта дивизиске артилерије.
Са 2 хаубице и потребним делом пољске артилерије деснога одсека, ставити под јаку артилериску ватру Преслап и Зборско, нарочито неутрализовати дејство непријатељске артилерије са Преслапа и онемогућити сваки озбиљан непријатељски покушај дејства у правцу с. Зборско – Севриан.
6. У нападу, из познатих разлога, избегавати велике жртве, извести га са најмањим могућим угрошком снаге и повољно по морал наших трупа.
У дејству, како у кругу појединих одсека, тако и између одсека, остварити најјачу узајамну везу и потпомагање, зашта ће команданти одсека бити у трајној узајамној вези.
7. Извршити одмах све потребне припреме за намеравани напад, и бити готов да се овај одмах отпочне, чим се нареди.
Дан и час напада доставићу накнадно.
8. Командир дивизиског телеграфског одељења везаће телефоном моју осматрачницу код с. Пребедишта са командантима десног и левог одсека и са командантом армије у Драгоманцима.
Командант дивизиске артилерије успоставиће телефонску везу са командантом артилерије десног и левог одсека и са командантом хаубичког дивизиона.
9. Прво дивизиско завојиште са првим болничким одељењем Суботско.
Друго завојиште за сад у Вертекопу.
Болничарска чета Драгоманци.
10. Колонска комора:
а) Профијант колона Вертекоп.
б) Мунициона колона: један део Суботско, остатак Костурјани – Драгоманци.
11. Дивизиско ручно слагалиште с. Костурјан.
12. Ја ћу за време напада бити на осматрачници у Пребедишту где ће бити командант дивизиске артилерије“.

Операције III. армије

У 11 часова примљења је депеша команданта Дунавске дивизије ОБр. 278 ове садржине:
„Распоред дивизије, који ће бити свршен 7. овог месеца у јутро овакав је:
Десни одсек: к. 1500 – Мале Ниџе; 18. пешад. пук, две брдске и једна пољска батерија.
Леви одсек: Забрданска коса – село Росна; 7. пешад. пук, две пољске и једна брдска батерија и 1 хаубичка батерија.
Резерва: 8., 9. пешад. пук и 1. пољски дивизион.
8. пешад. пук северно од с. Банице.
9. пешад. пук и 1. пољски дивизион код коте 606.
Два завојишта су на фронту а остали делови код Острова“.
Поводом овога послат је Врховној команди извештај ОБр. 919 у овоме:
„Пошто је Дунавска дивизија завршила своју концентрацију, распоред армије извршен до 7. ов. мес. јутра на основу наређења команданта армије ОБр. 890 од 5. ов. мес. овакав је:
Десни одсек: коса источно од Г. Родива – к. 854 – Метериотепеси – Чеганска пл. – заузима и брани Дринска дивизија.
Леви одсек: кота 1500 (југозападно од Чеганске пл.) – с. Баница – с. Лесковац – заузима и брани Дунавска дивизија (три пешад. пука).
Један пешад. пук код к. 606 на путу Острово – Горничево на расположењу команданта армије.
Детаљан распоред послаће се накнадно“.
Стање на фронту армије у току 6. августа било је овакво:
„На фронту Дринске дивизије ничег новог.
На фронту Дунавске дивизије једна патрола од 10 људи дошла је јутрос до села Орта – Оба и Хасан – Оба и отворила ватру на нашу коњичку патролу која је била на ивици села Хасан – Оба; ова је одговорила ватром. Губитака није било.
Код Добровољачког одреда на правцу Каленик, Клобучиште и Света Петка повремено пушкарање. У 17 час. једно бугарско одељење од 15 војника спустило се из села Хасан – Оба у намери да заузме мост на реци Сакулеви, к. 589, али је одбијено“.

Дејство Дринске дивизије

На основу наређења команданта III. армије ОБр. 890 од 5. августа командант Дринске дивизије издао је заповест ОБр. 1268 ове садржине:
„Непријатељ је на својим утврђеним положајима на граничном фронту. По прикупљеним податцима његов 11. пешад. пук налази се на линији Кајмакчалан закључно – Ст. Попадија; западно 56. а источно 29. пешад. пук.
Непријатељ интензивно продужава утврђивање положаја.
Шумадиска дивизија на положајима је: с. Родиво – с. Пожар – Струпински вис – јужно код Кукуруза – Ковил.
Према наређењу команданта армије ОБр 890 од 5. ов. мес. Дунавска дивизија има да заузме и брани положаје: к. 1500 (југозападно од Чеганске пл.) – с. Баница – с. Лесковац а Дринска дивизија положаје: коса источно од с. Г. Родива – к. 850 – Метеризи – Чеганска планина.
Према томе, а с обзиром на што сигурније држање одређеног положаја и угодније командовање, до момента дефинитивног завршетка свих припрема за извођење пројектованих операција.

Наређујем:

1. Десни одсек:
Командант 1. пешад. бригаде пуковник Драг. Цветковић: 5. пешад. пук; 3. батерија 4. пешад. пука; 1. и 3 . батерија пољског арт. дивизиона; 1. батерија 1. дивиз. брдског арт. пука; 6. батерија 2. дивиз. брдског арт. пука; 2. батерија хаубичког дивизиона; 2. чета пионирског полубатаљона са људством расформираног мостовног трена.
Свега: 4 батаљона; 16 митраљеза; 20 топова и једна чета пионира (3 вода).
1. Ове трупе одсудно бране положај: коса источно од с. Г. Родива – к. 854 – Јурки Кулбелери -Метеризи до искључно каменити ћувик источно од Жерварског превоја („Е“ – кроки команданта бригаде).
Десно одржавати везу са Шумадиском дивизијом а лево са трупама средњег одсека.
2. Средњи одсек:
Командант 4. пешад. пука, пуковник Војислав Павловић: 2 батаљона (1. и 2. батаљон) 4. пешад. пука; 3. батерија 1. дивиз. брд. арт. пука; 5. батерија 2. дивиз. брдског арт. пука; француска батерија 65 мм.; 1 вод 2. чете пионирског полубатаљона.
Свега: 2 батаљона; 8 митраљеза; 12 топова и вод пионира.
2. Ове трупа одсудно бране положај: каменити ћувик источно од Жервањског превоја -Жервањски превој – Пресек („Д“ кроки команданта 1. бригаде) – к. 1850 закључно.
Одржавати десно везу са трупама десног а лево са трупама левог одсека.
3. Леви одсек:
Командант 2. пешад. бригаде, пуковник Драг. Костић: 17. пешад. пук; 2. батерија пољског арт. дивизиона; 2. батерија 1. дивизиона брдског арт. пука; 4. батерија 2. дивизиона брдског арт. пука; коњички ескадрон; 1 пионирска чета.
Свега: 3 батаљона; 12 митраљеза; 12 топова; ескадрон коњице и 1 чета пионира.
3. Одређене трупе одсудно бране положај: превој западно од к. 1850 – Чеганска планина до к. 1500 искључно. Коту 1500 (југозападно од Чеганске пл.) држаће Дунавска дивизија.
Десно одржавати везу са средњим одсеком а лево са Дунавском дивизијом.
4. Општа резерва:
4. пешад. пук.
Свега: 3 батаљона и 12 митраљеза.
4. У биваку код села Жерви.
5. Приступити одмах постепеном извршењу овог распореда тако, да распоред буде готов 8. ов. мес. до после подне. По извршеном распореду поднети извештај.
6. Продужити утврђивање и израду потребних комуникација.
7. Трупне коморе на линији: Чеганске колибе – с. Жерви – с. Батачин (подножје).
8. Распоред колонских возова, организација служба дотурања потреба и евакуација, регулисано је засебном заповешћу ОБр. 1270 од 6. ов. мес.
9. Дивизиски штаб, телеграфско одељење и војна пошта у биваку на 2 км. југозападно од с. Баточина.
Команданти одсека одржаваће везу са дивизиским штабом: телефоном, хелиографом и ордонансима“.

Извештаји

Врховна команда примила је у току 6. августа ове важније извештаје:

Од команданта III. армије

ОБр. 829 од 5. августа

„По данашњем мом личном рекогносцирању 46. француска брдска батерија налази се на положају са кога је једино њоме могуће тући косе, које се са Кајмакчалана спуштају западно нашим положајима. Док не добијем тешку артилерију молим за дејство, да ова батерија остане где је пласирана, по заузећу Кајмакчалана или пошто добијем тешку артилерију. Ову батерију ако икако може оставити на мом расположењу придао бих Добровољачком одреду ппуковника Поповића, коме би она била од врло велике користи“.

Од Ваздухопловне команде

Бр. 139 од 6. августа

„Извештај о извођењу ескадриле Бр. 99 од 4. августа.
Итинерер: Водена – Острово – Крушоград – Кремјан – Бистрица – Кравари – Кенали – Добровени – Кајмакчалан – Ниџе пл. – Добро Поље – Кравица – Козјак – Рисова – Водена – Вертекоп. Нема никаквог дејства артилерије на фронту. Доста многобројних логора у равници. Висови дуж долине Брода утврђени су. Логори су непосредно иза Гребена“.

Наређења Врховне команде

ОБр. 3317
Команданту II. армије

Ескадрилу Бр. 82 придајем стално II. армији. Она ће бити инсталирана код Вертекопа око 6. ов. месеца.

Српски званичан извештај

Солун, 6. августа 1916. године

„На дан 5. августа није било важнијих догађаја. Један непријатељски аероплан пао је у наше линије јужно од Битоља; два немачка официра, која су била на њему заробљена су“.

Слични чланци:

6. јул, Извештаји

Врховна команда примила је у току 6. јула ове важније извештаје: Од војног изасланика у Русији Бр. 200 депешом од 4. јула „Непријатељ не престаје

Прочитај више »