Операције I. армије
Овога дана око 5 часова непријатељ са две чете пешадије и два митраљеза напао је нашу објавницу јачине једнога вода на ивици с. Љумнице, а са две чете и једним митраљезом наше објавнице – два вода – на ћувику западно од Клоша (вис западно од с. Љумнице). После извесног отпора наши су се водови повукли на Клош. Непријатељ је у свом наступању дошао на 300 м. испред наше чете на Клошу, ту је задржан нашом пешачком и митраљеском ватром и приморан на повлачење, које се услед прецизне француске артилериске ватре брзо претворило у бегство у нереду. Борба је завршена у 11 час. До 16 час. слабији непријатељски делови задржавали су се још на ћувицима западно од Клоша ради заштите одступања. Наши делови наступају, да заузму своје раније положаје, ну до 19.40 час. није било још извештаја, да ли су у гоњењу непријатеља избили на своје јутрошње положаје. Вис Клош остао је у нашим рукама. Напад су извршиле чете из 2. пешад. пука из бугарске Дунавске дивизије. С наше стране учествовало је у борби 5 водова и 2 митраљеза. Заробљен је један непријатељски војник. По његовом исказу Бугари су имали три официра погинула и рањена и знатан број погинулих и рањених војника. С наше стране погинуло је 2 војника, а рањено: 1 ппоручник из 1. пешад. пука и 9 војника. Држање наших официра и војника врло добро.
Дејство Моравске дивизије
Командант Моравске дивизије доставио је овога дана команданту I. армије ове важније извештаје:
ОБр. 548
Према наређењу командантовом ОБр. 700 од 25. јула част ми је поднети следећи извештај:
Дивизија је према поменутом наређењу извршила марш у два ешелона са размаком од једног дана марша.
У I. ешелону биле су следеће јединице и маршевски ред: коњички ескадрон; дивизиски штаб; војна пошта; телеграфско одељење; 1. пешад. бригада; 1. брдски артилер. дивизион; 1. и 2. дивизиско завојиште; мунициска колона; 1. одељење профијантске колоне и покретна артилер. радионица. Командант ешелона био је командант 1. пешад. бригаде пуковник Михаило Филиповић.
II. ешелон био је састављен из следећих јединица у њиховом маршевском реду: 2. пешад. бригада; 3. дивизиско завојиште; пољски дивизион; хаубичка батерија; рововска батерија; остатак профијантске колоне; болничка чета и пољска марвена болница. Командант ешелона био је командант 2. пешад. бригаде пуковник Милан Гр. Миловановић.
Преноћишта за оба ешелона била су: 26. и 27. источно пред Солуном; 27. и 28. на простору Арапли – Дудулар; 28. и 29. околина Топчи; 29. и 30. Бабакеј – Вардар и 30. и 31. све су јединице стигле и биле размештене на одређеној просторији Гуменџа, Бохемица, Извор.
Одмах по доласку 30. јула упућен је био командант 1. пешад. бригаде, са 2. пешад. пуком и једном брдском батеријом да заузме одређену линију Купа – Ошин, што је до зоре 1. августа и извршено.
У ешелонима дивизије из 1. и 3. пешад. пука нису се налазили по један батаљон, пошто су они били раније одаслати за израду путева, где се и сада налазе под 122. Француском дивизијом. Исто тако раније је био послат и пионирски полубатаљон, од кога је до сада у састав дивизије враћена једна чета.
Код пристаништа Микра за пријем материјала остао је 2. брдски дивизион и 2. хаубичка батерија, где се и сада налазе.
Из састава дивизије издвојен је такође и пук III. позива, и он се сада налази на неким радовима око Вертекопа, као и 1. батаљон стараца последње одбране који је остао у Микри на радовима.
Све јединице у оба ешелона извршиле су марш у врло добром реду. Због великих врућина у околини Солуна први марш за оба ешелона извршен је пред вече почев од 17 часова, а остали маршеви су почињали сваког дана челом од 4 часа јутра. Најтежи марш био је при пролазу кроз варош Солун због великог саобраћаја, врућине и прашине, а извесно време I. ешелон је морао и чекати, док је прошао 8. пешад. пук. Нешто тежи је био и марш од Топчи до Бабакеј – Вардара због релативно веће дужине од осталих. Ипак и код ових маршева изостајање је било релативно мало. Кроз Солун су све јединице прошле у потпуно задовољавајућем реду, а изостајање је почело тек по изласку из вароши. Тога дана је било највеће изостајање код оба ешелона, али су се у току дана и ноћи потпуно прикупиле све јединице. 29. тек. мес. у 2 ½ час. јутра прегазио је воз редова болничара рововске батерије Милана Спасојевића. Изгледа да је овај војник извршио самоубиство, а по исказу војника он је био 1912. и 1913. године у болници као душевно оболео.
Сада по извршеном маршу стање здравља код војника је врло добро. Материјал је приспео такође у врло добром стању, али су у приличној мери расушени точкови код кола пошто је материјал био сиров. Исто тако је и стање стоке врло добро. Убоја има мало и то су највећим делом дошли због новог запрежног материјала и не навикнутости стоке на вучу за дуже време.
Први распоред јединица по доласку на ову просторију у неколико је измењен с обзиром на наређење командантово да деоница одсека између ове дивизије и Шумадиске буде долина р. Сули Дере и у неколико с обзиром на нове околности. Тако, сада је већ скоро на завршетку израда путева за колски саобраћај: Гуменџа – Ливада и Бержери – Купа, док су ти путеви по доласку били употребљиви само за товарну стоку, и то по нужди. Из тога разлога могло је сада да се изврши померање највећег броја јединица за нешто у напред ближе фронту и да се и сам фронт појача.
По доласку дивизије фронт је био заузет по наређењу ОБр. 700 само на линији Купа – Ошин, а сада од р. Коџа Дере – преко Купа и Ошин до р. Сули Дере, као што је регулисано мојом заповешћу ОБр. 557 и 562 од 4. августа, која је достављена и команданту на увиђај.
ОБр. 555
Заповешћу ОБр. 782 од 4. августа тек. године овој дивизији стављено је у задатак, да у исто време када 122. Француска дивизија буде предузела напад у циљу заузимања Љумнице и висова северно од Љумнице (Црвени Брег), да у то исто време, ова дивизија овлада висовима северно од стазе Љумница – Борислав, другим речима, да освоји линију Љумница – Сркади Леген – безимени вис северно од речи ман. Св. Архангел. Овај непријатељски положај према свима добијеним податцима је добро утврђен. Пред утврђењима налазе се препреке од жице у два и више реди.
На овоме положају, непријатељ има, према исказима једног заробљеног војника, два пука пешадије у првој линији и један пук пешадије у одсечној резерви.
Од артилерије непријатељ има: код Хума две групе немачких хаубица од по три оруђа и позади Сркади Леген три групе пољске артилерије: једна од 4 цеви и 2 од по 2 цеви.
Да се овај непријатељски положај заузме потребно је:
1. Да се за напад, ради овлађивања ових положаја, ангажује цела дивизија.
2. Да се напад изводи са крајњом одсудношћу, свих у напад ангажованих снага.
3. Да се напад припреми снажном артилериском ватром не само из свих оруђа са којима дивизија сада располаже (12 Дебанжова брдска), 12 пољска 75 мм. и 4 хаубичка 12 см., већ да припрему потпомогну још и Французи својом тешком артилеријом, са леве обале Коџа Дере.
У опште артилериска припрема треба да буде врло снажна, а то може бити тек пошто се буду довршиле све пројектоване комуникације за извлачење артилерије како за фронт положаја Купа – Ошии, тако и оне у долини Коџа Дере, на одсеку француских трупа.
У опште овлађивање непријатељских положаја стављених у задатак овој дивизији заповешћу ОБр. 782 условљава врло крваве бојеве, у којима би морале бити ангажоване све трупе ове дивизије.
Дејство Вардарске дивизије
Трупе ове команде вршиле су 7. августа покрет у духу наређења команданта дивизије ОБр. 841 од 3. августа.
Операције II. армије
У 21.37 часова примљена је депеша Врховне команде ОБр. 3341:
„Молим пошаљите одмах распоред подручних вам трупа и установа на дан 7. ов. мес. а у будуће у погледу промене у распореду поступати по наређењу ОБр. 2942 од 27. ов. месеца – извештавати одмах.
У исто време пошаљите у кратким потезима план рада у духу наређења ОБр. 3116, у вези са наређењем ОБр. 3173. Хитно је“.
Поводом овога послата је командантима Шумадиске и Тимочке дивизије и команданту инжињерије ове армије у 20.25 час. наређење ОБр. 991:
„По наређењу Врховне команде ОБр. 3341 од данашњег молим да одмах пошаљете распоред подручних вам трупа и установа на дан 7. тек. мес. и у будуће сваку промену достављати одмах.
Уцртан распоред да буде на олеати са наше карте 1 : 200.000“.
А Врховној команди послата је у 20.25 час. депеша ОБр. 991 у овоме:
„План рада могу поднети онда, кад будем добио директиву, а за сада имају да се само извршују заповести Врховне команде.
Досадање заповести извршиће се овако:
Нападаће Шумадиска дивизија, ојачана свом артилеријом Тимочке дивизије и једним целим пешад. пуком.
Сва артилерија употребиће се да сломије отпор, а пешадија ће се опрезно кретати заузимајући потпуно тачке и осигуравајући их пре но што продужи кретање са најширом употребом гонећих одељења.
Нарочита је брига да се штеди људство од губитака.
Тимочка дивизија стајаће ми на расположењу“.
У 19.15 час. примљен је од команданта Шумадиске дивизије извештај ОБр. 932 ове садржине:
„На фронту дивизије није се ништа значајније десило у току дана.
Непријатељ је избацио неколико топовских зрна са западног дела Преслапске Греде на одсек „Зборско“, то исто је учињено и против Катунца – чуке северозападно од с. Струпина.
Наша артилерија реперисала је терен“.
Операције III. армије
Према представкама команданта Дринске дивизије ОБр. 1274 и команданта Дунавске дивизије ОБр. 290 од 6. августа, а на основи наређења Врховне команде ОБр. 3114 од 31. јула, командант армије са ОБр. 935 решио је: да се села Стара Попадија, Сетина, Крушоград, Воштаран, Неокази, Д. Врбени, Пополжану, Г. и Д. Каленик, Петорак, Сакуљево и Борешница одмах евакуишу у позадину. О овоме решењу известити команданте дивизија и префекта грчког у Флорини.
Предње решење достављено је под ОБр. 935 командантима Дринске и Дунавске дивизије и Добровољачког одреда с тим, да по овоме издају потребна наређења. Грчки префект у Флорини извештен је о овоме.
У 16.45 час. шифрованом депешом ОБр. 949 тражено је од команданта Дринске и Дунавске дивизије да пошаљу одмах депешом у кратким потезима њихов план рада за извршење наређења ове команде ОБр. 811 од 2. августа.
У 19 часова командант Дринске дивизије са ОБр. 1298 доставио је:
„План за извршење наређења ОБр. 811 од 2. ов. месеца следећи је:
1. Једновремено притиснути артилериском ватром непријатељски фронт пред положајима ове дивизије.
2. У погодном моменту упутити ка непријатељским положајима слабија пешад. одељења и то правцима:
а) Северни крај Чарико Бачило – Кајмакчалан;
б) Превој Жерви – Кајмакчалан;
в) Источни крај Чеганске планине – Бачила – Џума и
г) Чеганска планина – с. Стара Попадија – Совички положај“.
У 21.45 час. примљена је шифрована депеша ОБр. 309 команданта Дунавске дивизије следеће садржине:
„С обзиром на природу терена и однос наших и непријатељских положаја план за извршење наређења те команде ОБр. 811 од 2. ов. мес. следећи је:
Десни одсек дејствоваће јаком артилериском ватром на део непријатељских положаја између Старе Попадије и Совича; за овај циљ извучена 1 пољска батерија на положај западно од коте 1500.
Леви одсек предузеће наступање са свога досадашњег положаја Забрданска коса – Борешница до линије Воштаран – Неокази – Доњи Врбени, са коњичким ескадроном правцем Петорачки вис -Сакулево; под заштитом пешадије прва хаубичка батерија заузеће положај на коси источно од села Воштарана и дејствоваће јаком артилериском ватром против непријатељских утврђења на делу положаја северно од с. Сетине. Хаубичка батерија је спремна за излазак и налази се у очекујућем положају код с. Забрдана.
Због велике даљине главне одбранбене линије непријатељског положаја, која се налази на линији Сович – Живоња – Г. Кремјан – Рахманли под заштитом једног батаљона из дивизиске резерве намеран сам 1 пољски артилериски дивизион (3 батерије) да употребим са положаја код Доњег и Г. Каленика за што снажније дејство против непријатељског утврђеног положаја на линији Кенали – Меџидли – Негочани. Изненада појава артилерије на овом правцу и јако дејство исте постићи ће прави циљ наређене акције. За све ово потребна је велика количина артилериске муниције зашто је треба дотурати до Церова“.
Стање на фронту III. армије у току 7. августа било је овакво:
„Код Дринске дивизије у 16 часова два непријатељска вода спустила се са Кајмакчалана на Каратепе (2 км. северно од Метериотепеси) и ту се задржали.
На фронту Дунавске дивизије ничега новог.
Код Добровољачког одреда пре подне било је пушкарања код с. Свете Петке и Обсирине.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 7. августа ове важније извештаје:
Од делегата ђенерала Рашића
Пов. Бр. 183
„Одговор на Ар. Бр. 2011. Сви митраљези 288 отишли. Потребу митраљеза за коњицу није тешко задовољити. Формирање Коњичке дивизије неће одобрити због оскудице нашег људства и због потребе великог броја коња и тешкоће транспорта ових. Ако би хтели да формирате Коњичку дивизију пешке, учинићу представку и надам се успети. Каже можемо доцније тражити. Сарај чини енергичне кораке за железнице. Одавде му јављамо да је за сад апсолутно немогуће дати. Упућују да се служимо камионима. Упућујте наше шефове струка на интиман споразум; тако ћемо сигурније постизати циљеве. Односно железница држе начело: да се прибави све што је потребно за оправку железничких мостова“.
Од команданта I. армије
ОБр. 810 од 6. августа
„Аероплани за извиђање на фронту армије потребни су свакога дана. Молим за потребно наређење“.
Од војног изасланика у Италији
Бр. 644 од 6. августа
„Данас сам питао начелника оперативног одељења, каква ће бити улога талијанске посаде у Валони кад отпочне офанзива од Солуна. Одговорио: Трупе у Валони кооперисаће, али у ограниченој мери јер је талијанска посада тамо слаба. Састав талијанских трупа, који сам доставио под Бр. 609 није промењен“.
Бр. 655 од 6. августа
„После артилериске припреме која је трајала 4. и 5., Талијани су 6. у 15 час. напали и освојили положаје: Саботино северно од Борице и Монте Сан Пиколо јужно.
Ако Талијани одбију против нападе, које ће непријатељ сигурно извршити вероватан је пад Горице.
Из Трентина довешће се на Изоницу 7. Талијанска дивизија“.
Наређења (извештаји) Врховне команде
ОБр. 3302
Главном команданту Источне војске ђенералу Сарају
„Част ми је упутити вам два немачка официра, поручника грофа Фон Ностица и официрског команданта Траутмана, који су пре два дана заробљени од наших трупа северно од Банице. Њихов апарат „Албатрос“ донет је такође у Солун и предат Српској Ваздухопловној команди. Молим да ова два официра остану на вашем потпуном расположењу, пошто су нама више непотребни а немамо их где чувати. Њихова техничка саслушања извршена су од стране шефа српске ваздухопловне службе мајора Витра“.
ОБр. 3370
Војном изасланику – Лондон
„Немојте слати више распоред непријатеља на Балкану, јер нам је то познато. Јавите укратко о енглеској снази и формацији у Француској, о губитцима и даљим намерама и то само оно што не улази у званичне комунике. Вама ће се слати обавештења о нашим операцијама кад буду отпочеле“.
ОБр. 3375
Г. Министру Војном
„Бројно стање приспелог људства из Бизерте и Тулона.
Са брода „Канада“ који је допутовао из Бизерте: официра 26; чиновника 31; подофицира 99; каплара и редова 1.459. Свега: 1.615 људи.
Са брода „Лутециа“, који је допутовао из Бизерте и Тулона:
а) Из Бизерте: официра 31; чиновника 1; подофицира 36; каплара и редова 1.464. Свега: 1.532.
б) Из Тулона: подофицира 5; каплара и редова 85. Свега: 100“.
Српски званични извештај
Солун, 7. августа
„6. августа није било важнијих догађаја“.