Операције I. армије
Према извештају команданта Моравске дивизије ОБр. 620 у 18.25 час. ситуација на фронту армије у току 8. августа била је оваква:
„Наши предњи делови у своме јучерашњем наступању задржали су се на вису северозападно од виса Клош у висини Љумнице, у којој се сада налази један вод француске пешадије. На овај вис непријатељ је јутрос око 8 час. избацио 52 зрна из пољских топова пласираних позади Сркади Легена. Око 9 час. непријатељска тешка артилерија са Хума избацила је 10 метака на косе виса Ла Вранш, које се спуштају у удолину реке Коџа Дере. Губитака није било. Непријатељ продужује утврђивање Сркади Легена. У јарузи северозападно пред висом Клош нађено 5 непријатељских лешева и 10 бомби“.
Од команданта Моравске дивизије примљен је извештај ОБр. 615 од 8. августа ове садржине:
„Трупе дивизије држе фронт од р. Коџа Дере преко Купе и Ошина до р. Сули Дере. Цео овај положај подељен је на два одсека:
Први источно од с. Ошина, други западно. На другом одсеку (који обухвата и с. Ошин) налази се: 1 батаљон 3. пешад. пука; батаљон војводе Бабунског и 1 брдска Дебанжова батерија. На првом одсеку налазе се: 2. пешад. пук; 1 батаљон 1. пешад. пука и две Дебанжове брдске батерије. Остала артилерија (пољска и хаубичка) због некомуникативности терена није могла бити употребљена до сада. Дивизиска резерва: 16. пешад. пук; 2 батаљона 3. пешад. пука; 2 батаљона 1. пешад. пука и пионирски полубатаљон, употребљена за израду комуникација од Гуменџе преко Ливаде на фронту и од Бержери ка Купи и у долину Коџа Дере. Овај распоред је у исто време почетни распоред за напад саобразно заповести ОБр. 761. Прва непријатељска линија, која се при будућем нападу има форсирати, иде од с. Нанте преко с. Лунзи на Сркади Леген до с. Љумнице. На тој линији је најважнији одсек Сркади Леген, који су Бугари добро утврдили и ојачали мрежом од жица. Његово форсирање било би могућно једино уз садејство снажне артилер. ватре једновремено и са нашег фронта Купа – Ошин и са француског фронта од Мајадага и виса Виолет. План за напад: двема колонама – десна јача (4 батаљона пешадије и 2 Дебанжове брдске батерије – 8 топова) – са објектом напада Љумница – Сркади Леген; лева слабија (2 батаљона Бабунског и 1 брдска Дебанжова батерија – 4 брдска топа) – са објектом напада безимени вис код манастира Св. Архангела – Лунзи – Нанте. Дивизиска резерва (6 батаљона пешадије и пионирски полубатаљон) привукла би се и поставила позади безимених висова у изворном делу Коњског дола и Бистрице код с. Лескова“.
На основу предњег извештаја командант I. армије доставио је Врховној команди под ОБр. 841 план за извршење наређења ОБр. 3190 од 3. августа у овоме:
„Ако 122. Француска дивизија отпочне напад пре него што ова команда добије наређење од Врховне команде за напад Моравске дивизије (у смислу наређења ОБр. 3190 од 3. тек. мес.), онда ће се извести демонстративна акција на овај начин: једна колона од 4 батаљона пешадије са 2 Дебанжове брдске батерије извршиће демонстративан напад са висова западно од Љумнице ка објекту Љумница – Сркади Леген; друга колона од 2 батаљона пешадије са једном Дебанжовом брдском батеријом извршиће демонстративан напад са Ошинских висова ка објектима: безимени вис код манастира Св. Архангела, Лунзи, Нанте; остатак дивизије био би у резерви на вису западно од Купе.
Ако се из Врховне команде нареди, да се заузму висови северно од стазе Купа – Ошин, онда ће се морати дејствовати одсудно и са целом Моравском дивизијом, а у смислу рапорта ове команде ОБр. 842 од данас.
У том случају акција на делу фронта од Ошина до Бистрице, где ће бити два батаљона пешадије и једна брдска батерија, ограничиће се на демонстрацију, а одсудан напад извршиће се на правцу ка Сркади Легену са остатком дивизије, од које ће четири батаљона бити у првом борбеном реду, а шест у резерви. Сва артилерија, којом се тада буде располагало, осим једне брдске Дебанжове батерије, биће пласирана на висовима западно од Купе, ако буду путеви дотле израђени“.
Командант Моравске дивизије доставио је извештај ОБр. 555 од 7. августа у овоме:
„Заповешћу ОБр. 782 од 4. августа овој је дивизији стављено у задатак, када 122. Француска дивизија буде предузела напад у циљу заузимања Љумнице и висова северно од Љумнице (Црвени Брег) да у то исто време она овлада висовима северно од стазе Љумница – Борислав тј. да освоји линију Љумница – Сркади Леген – безимени вис северно од речи ман. Св. Архангел, која је добро утврђена и ојачана препрекама од жице у два и више реди. Према исказима једнога заробљеног војника непријатељ на овоме положају има два пука пешадије у предњој линији и један пук пешадије у одсечној резерви. Од артилерије непријатељ има: код Хума 2 групе немачких хаубица од по 3 оруђа и позади Сркади Леген три групе пољске артилерије; једна од 4 цеви и 2 од по 2 цеви. Да се овај непријатељски положај заузме, потребно је: да се за напад ради овлађивања ових положаја ангажује цела дивизија. Да се напад изводи са крајњом одсудношћу свих у нападу ангажованих снага. Да се напад припреми снажном артилериском ватром не само из свих оруђа, којима дивизија сада располаже (12 Дебанжова брдске, 12 пољских 75 и 4 хаубичке 12 см.), већ да припрему потпомогну и Французи својом тешком артилеријом са леве обале Коџа Дере.
Потребно је, да се доврше прво све пројектоване комуникације за извлачење артилерије на фронт положаја Купа – Ошин и у долини Коџа Дере на одсеку француских трупа. У опште овлађивање положајима у духу заповести ОБр. 782 условљава врло крваве бојеве, у којима би морале бити ангажоване све дивизије.
Са ОБр. 842 командант I. армије доставио је ову представку команданта Моравске дивизије Врховној команди с напоменом, да се с њом потпуно у свему слаже пошто је личним рекогносцирањем земљишта и непријатеља дошао до истих закључака:
Заповешћу те команде ОБр. 3190 од 3. тек. мес. наређено је, да делови Моравске дивизије буду спремни, да заузму висове северно од стазе Купа – Ошин, а то је Сркади Леген, чим се то буде наредило из Врховне команде. Ови се пак висови могу заузети само крајње одсудном борбом, у којој би учествовала цела Моравска дивизија и после врло озбиљне артилериске припреме, а то се не слаже са духом заповести Врховне команде ОБр. 3116 од 31. јула и 3190 од 3. августа. У којима се препоручује штедња трупа и демонстративно дејство. Достављајући ово Врховној команди, молим, да се ове околности имају у виду, кад се буде наређивало извршење наређења ОБр. 3190 од 3. тек. мес., па молим, да се тада изреком нареди, хоће ли се дејствовати демонстративно, у ком ће се случају поставити циљ, да се непријатељ прикује за Сркади Леген; или се том приликом има заузети Сркади Леген, у ком се случају мора безусловно дејствовати са крајњом одсудношћу. Напомињем, да ће путеви за извлачење и пласирање артилерије Моравске дивизије (пољске и хаубичке) моћи бити готови кроз 8 дана од данас. Од артилерије Моравска дивизија има за сада по један дивизион пољских и брдски (брдски и пласиран) и једну хаубичку батерију; други брдски дивизиони, друга хаубичка батерија још су у Микри, где чекају на долазак материјала“.
Операције II. армије
Командант II. армије послао је у 8.20 часова команданту Шумадиске дивизије наређење ОБр. 1001 у овоме:
„У вези усмених савета и упутства, која сам дао команданту за поступак при извршењу акције по наређењима ОБр. 861 од 1. августа и ОБр. 926 од 4. тек. мес. шаљем му и ово писмено упутство.
Сва артилерија да се употреби, те да се сломије отпор, а пешадија да се креће опрезно, заузимајући постепено тачке, на којима је отпор сломљен или толико ослабљен да се могу заузимати и одржавати без већих жртава. На заузетим тачкама застати и осигурати их, а напред изаслати гонећа одељења и извиђати. Бити врло обазрив, да се не упадне у чељусти противничке артилериске ватре.
Брдска артилерија треба да прати пешадију и ојача је на заузетим тачкама, па ма се морала делити и на поједине топове.
По заузећу гребена одсека зауставити се и утврдити га, а за противником изаслати гонећа одељења и предузети извиђање и проучавање земљишта и противника те да се приберу податци за даљи рад.
У опште обратити нарочиту пажњу да бокови свагда буду осигурани од противничких предузећа. Треба се неуморно старати да се људство што више сачува од губитка“.
У 19 часова примљен је од команданта Шумадиске дивизије извештај ОБр. 942:
„На фронту дивизије нема ничег новог.
Непријатељ је избацио неколико артилер. метака на Катунац – чуку северозападно од Струпина, али без икаквог резултата.
Примећено је да се непријатељ утврђује на Кожуху фронтом ка Преслапу и Зборском.
Данас око 9 час. један непријатељски аероплан бацио је 2 бомбе на профијантску колону ове дивизије, која се налази код железничке станице Вертекоп, али није нанео никакву штету“.
Операције III. армије
У 10 час. командант армије донео је решење ОБр. 967 у овоме:
„По представци команданта Добровољачког одреда ОБр. 150 од 8. јула, а на основу наређења Врховне команде ОБр. 3114 од 31. јула решавам:
„Да се села Рамби, Метово, Герман, Света Петка, Обеирине и Клобучиште евакуишу јужно од линије Корча – Флорина – Водена“.
У 12.30 часова послата је Врховној команди депеша ОБр. 969 ове садржине:
„План за извршење наређења ОБр. 3116 од 31. јула тек. године.
1. Код Дринске дивизије: непријатељски фронт биће притиснут јачом артилериском ватром а нарочито Кајмакчалан.
У погодном моменту упутиће се у привидан напад слабија пешадиска одељења правцима:
а) Северни крај Чарико Бачило – Кајмакчалан;
б) Превој Жерви – Кајмакчалан;
в) Источни крај Чеганске планине – Бачило – Џума и
г) Чеганска планина – с. Стара Попадија и Совички положај.
2. Код Дунавске дивизије: десни одсек јачом артилериском ватром тући ће непријатељске положаје између Старе Попадије и Совича.
На левом одсеку под заштитом артилериске ватре кренуће се пешад. делови са досадашњег положаја: Забрданска коса – с. Борешница до линије с. Воштарани – Неокази – Доњи Врбени. Хаубичком батеријом тући ће непријатељске положаје северно од с. Сетине.
На крајњем левом крилу под заштитом коњичког ескадрона и једног батаљона пешадије пољском артилеријом, која ће се нарочито за ову цељ упутити на ово крило, са положаја западно од села Петорака тући ће се непријатељски положаји Кенали – Меџидли – Негочани.
3. Код добровољачког одреда ппуковника Поповића јача акција бомбашких одељења, по могућству и у позадини непријатељској, и препади на непријатељска предња одељења.
Заузеће Кајмакчалана не може се овом приликом покушати, пошто напад на њега представља озбиљну и врло тешку операцију за коју ми је неопходно потребна тешка артилерија са доста муниције.
Напомињем, да ће се овим привидним нападом изгубити један важан услов за успех доцнијег одсудног напада, што ће се тиме донекле открити и распоред наших трупа“.
У 22.30 час. послата је Врховној команди депеша ОБр. 972 у овоме:
„Молим да се на фронту ове армије изврши снимање непријатељских – првенствено Кајмакчалана и суседних му положаја – Добро Поље – к. 1700 – Кајмакчалан – Старков гроб -Сович“.
Стање на фронту III. армије у току 8. августа било је овакво:
„Око 10 часова једна непријатељска патрола од 20 војника покушала је да заузме железнички мост на прузи: Лерин – Битољ код коте 589 (северно од Сакулева) али је одбијена.
У 19 час. непријатељ је посео железнички мост на прузи Флорина – Битољ код коте 588“.
Извештаји
Врховна команда примила је у току 8. августа ове важније извештаје:
Од г. Манистра Војног
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 1216 од 7. августа
Војни изасланик у Русији депешом ОБр. 295 од 2. овог месеца јавља:
„Сва питања, која треба да уђу у војну конвенцију између Румуније и Русије регулисана су. Румунија има објавити мобилизацију 7. августа и отпочети акцију 14. августа.
На фронту према Бугарској, Румунија треба да групише 150.000, а против Аустро – Угарске 250.000.
Руски Добруџански корпус, у којем ће бити и наша дивизија биће јак 50.000.
Солунска офанзива треба отпочети око 7. августа. На целом фронту ђенерала Брусилова продужују се упорни бојеви“.
Пов. Ф. Ђ. ОБр. 1324 од 7. августа
„Конвенција са Румунијом још није потписана. Савезници настојавају да се Румунија обавеже објавити рат и Бугарској, међутим она жели то избећи. Односно политичке конвенције још се воде преговори око два питања. Прво што Румунија тражи, да се савезници обавежу не закључивати мир пре него што Румунија окупира области на које има претензије, и друго да се Румунија на конференцији третира као велика држава. Сва ова питања треба решити одмах и потписати конвенцију како би Румунија могла 15. августа отпочети акцију. Остали услови остају онакви, као што сам до сада јавио. Последња два дана није било ништа значајно на фронтовима“.
Од делегата ђенерала Рашића
Бр. 246 од 8. августа
„По извештајима, који су разноврсни, овде изгледа доста вероватно, да Бугари крећу трупе на Дунав и да ће тамо скоро бити две бригаде прве дивизије и 4., 6. и 10.; 2. дивизије (8 пукова) бугарске коњице“.
Бр. 248 од 8. августа
„Талијани код Валоне су у контакту. Имају само једну дивизију. Не треба рачунати на озбиљно садејство из Валоне. Садејство са Изонце почело јуче са добрим резултатом. Овде очекују пад Горице. Дивизија за Солун почеће уркцавање ових дана“.
Бр. 249 од 8. августа
„Наша Коњичка дивизија добиће један Алписки деташман телеграфије и све што уз то иде од кола, материјала и стоке“.
Од војног изасланика у Русији
Бр. 304 од 4. августа
„У Добруџски експедициони корпус ушле су ове јединице: 61. и 64. пешад. дивизија, наша дивизија и 3. Коњичка козачка дивизија. Данас а најдаље сутра у Букурешту треба да буде потписана војна конвенција са Румунијом. Још није решено питање о заједничком командовању; Румунија тражи, да Добруџански корпус буде потчињен команданту Румунске Дунавске армије. Савезници на жалост пристали да Румунија за сада не објављује рат Бугарској, већ обећала узети потпуно непријатељско држање. У опште имају импресију у попуштању, да би само задовољили Румунију“.
Наређења Врховне команде
ОБр. 3532
Команданту I. и III. армије
„Част ми је доставити резултате аеропланског извиђања од 8. августа ове године:
Пређен пут: Пожар – Добро Поље – Старовина – Козјак – Блатец – Кожух – Преслап.
Општа опажања. – Предео висова Добро Поље – Ветреник – Козјак изгледа много јаче утврђен и поседнут трупама у биваку него предео Блатец – Преслап – Кожух.
Утврђења. – На Добром Пољу многобројни ровови и 1 батерија; тако исто на Козјаку. На Ветренику, мало одељење; тако исто на Кожуху.
Биваци. – У Бешишту врло велики логор; мали шатори; 2 батаљона.
У Старовини – болница.
На коти 1336 (североисточно од Блатеца) и коти 1201 (југозападно од Блатеца) 2 бивака; онај први има око 240, а други око 120 шатора.
На јужној ивици шуме Краоник – Дудоник, између Кожуха и Преслапа – 60 шатора.
Друмови. – Друм Себрен – Старовине – Градешница изгледа употребљив до Добро Поља и до Ветреника. На томе путу нису примећена ниједна кола, тако исто ни на краку ка Козјаку, али пут је широк и добро одржаван“.
ОБр. 3425
Војном изасланику – Букурешт
„Сви војни изасланици јављају, да ће Румунија за дан – два ући у рат, а ви ништа. Јавите хитно војно – политичку ситуацију у Румунији“.
Српски званичан извештај
„На дан 7. августа није било важнијих догађаја. На десној обали Вардара непријатељ је напао једно наше одељење. Уз садејство француске артилерије непријатељ је одбивен са великим губитцима, његово повлачење је претворено у бегство“.