4. децембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 4. децембра стигли су у Врховну команду ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 4322
(у 24 часа)

„Тимочка дивизија I. позива: обе колоне водиле су борбу са непријатељским деловима, који су се утврдили на Дрену и Главици. Лева колона упутила је 1 батаљон да нападне Кременицу. Овај је батаљон заузео са 2 чете предње ровове на и. страни Кременице, али је се морао повући да би био у висини са 3. и 15. пуком. Исто тако дејствовала је и 1 батерија против Кременице. У току дана десна колона је успела да пласира на к. 278 (Зеоке) 5 топова на „Ивковачи“ и 7 топова на Хајдучкој чесми. Код леве колоне успело је се, да се пласира 10 топова на коси и. и ј. од „Виса“. По исказу заробљеника према десној колони је 78. пук заједничке војске, а с. од овога је 16. и 79. пук заједничке војске.
Коњичка дивизија: Нападала је правцем Слатина – Бељина и успела, да око 12.30 час. заузме к. 238. Непријатељ се ојачао и приморао је на повлачење са те коте. Наше трупе појачане 1 батаљоном 7. пука II. позива и 1 батаљоном 10. кадровског пука задржале су непријатеља у наступању и предузеле понова напад на к. 238, али нису успеле. Јачина непријатеља је 3 батаљона, 4 митраљеза и 2 топа на линији: к. 238 – к. 236. Непријатељ се утврдио. Наше трупе заноћиле су у непосредном додиру са непријатељем.
Шумадиска дивизија I. позива: Покрет је извршен у 8 час. 19. пук наступао је преко „3мијана“ ка к. 187, а 10. пук косама ј. у правцу Сакуље. Око 13 час. 19. пешад. пук. подилази к. 187, а у 16 часова врши јуриш он и 10. пук. Дошло је до бајонетске борбе, гушања и употреби бомби. По заузећу к. 187 главнина колоне задржала се на истој утврђујући се, а предњи делови су били истерани напред. Непријатељ је одступио на Јунковачку косу, где се спрема за отпор. Од десне колоне није добивен извештај. У 13.35 час. она је заузела Араповачку косу. Непријатељ је у јачини од 3 батаљона. За ноћас је резерва задржана на „Стражевици“, док се ситуација не расветли. Рањен је командант 19. пука потпуковник Добросав Миленковић.
Моравска дивизија I. позива: После узалудног и поновног покушаја, да се Кременица јуришем освоји десна колона се задржала на линији „Старача“; а лева колона на линији: Бабин гроб – Трнавци. 13. пешад. пук дошао је до воденице п. Оњега и ухватио везу са 2. пешад. пуком“.

Од команданта III. армије

ОБр. 3244
(у 11.50 часова)

„У току прошле ноћи Дринска дивизија II. позива успела је да овлада Киком. Трупе су се прикупљале за продужење напада на целој линији у току данашњег дана. Тимочка дивизија II. позива у току јучерашње борбе заробила је 1 официра, 1 кадета и до 100 војника. Пред Тимочком дивизијом је 12. брдска бригада, која даје јак отпор. Од јутрос се води јака борба на целом фронту“.

ОБр. 3246
(у 13 час.)

„Према исказима заробљеника: На фронту Дринске дивизије II. позива је 42. хонведска дивизија, на њеном десном крилу 40. хонведска дивизија; 13. корпус има само 40. и 42. дивизију; чете су јаке 100 – 150 људи; официра има врло мало, пуковима командују и капетани; храна је рђава“.

ОБр. 3250
(у 13.55 часова)

„Начелник штаба II. армије телефоном извештава, да је 2. пешад. пук упућен долином р. Оњега, али се за сад не зна, где се он налази. Та околност је врло непријатна, јер је тада непријатељ упутио 2 батаљона за напад на Кик у десни бок. Трупе Дринске дивизије II. позива принуђене су на повлачење са Кика. О томе је извештен командант II. армије данас у 11.20 час. Командант Дринске дивизије II. позива јавља, да се на фронту Комбиноване дивизије и Дринске дивизије II. позива налазе 40. и 42. домобранска дивизија. Међутим, командант II. армије извештава, да су према њему слабе непријатељске снаге. Мишљења сам, да II. армија треба да упути јачу колону преко Новаковог брда ка Дудовици“.

ОБр. 3251
(у 14.55 часова)

„Сад у 14.20 час. добио сам извештај од команданта Дринске дивизије II. позива: „Командант пука овог момента (13 час.) јавља, да се због тога, што је Кик нападнут преко Смрдљиковца једном колоном јачине 2 батаљона, а тако исто једном колоном исте јачине преко Закинца, морао повући на Дубово брдо. Послато је појачање од 1 батаљона“. Ово јако мења ситуацију трупа према Чикору. Командант 4. пука II. позива јавља, да се данас у 12 час. споразумео са командантом 2. прек. пука, да јуриш на Чикор изврше данас у 14 час. Јака је магла“.

ОБр. 3267
(у 24 часа)

„На крају данашњег дана ситуација је код армије оваква:
Тимочка дивизија II. позива. Још није успела, да отера непријатеља са В. Липета. У њеним је рукама само М. Липет. Непријатељ се на В. Липету утврдио и на коси на левој обали Козељског потока. Комбинована дивизија избила је на леву обалу В. Потока и подишла Чикору. Дринска дивизија II. позива подишла је левом крилу Чикора и држи Кречанац. Она је била заузела и држала Кик, али једновремено нападнута од Гаја и Смрдљиковца знатном снагом морала га је напустити. Кад је непријатељ избио на Кик, подухватио је с десног бока 4. пук II. позива, који је нападао на лево крило Кика, па је због тога осујећено и заузимање Кика. Овај маневар непријатељ је могао извести, што је 2. пук I. позива напустио долину Оњега и отишао с. ка Балином гробу, оставивши долину Оњега отворену. На фронту ове армије непријатељ је показивао врло мало артилерије. Од пешадије непријатељ је имао пукова из 40. и 42. домобранске дивизије између Оњега и Качера, 11. брдску бригаду на Врлајима и 12. на Липету. У артилериској муницији је јака оскудица. Намеран сам да сутра на простору између Оњега и Качера покушам понова заузети Кик, но с тим да ме у томе помогне одред из II. армије, који је упућен ка Смрдљиковцу“.

Од команданта I. армије

ОБр. 3359
(у 3.20 час.)

„8. брдска бригада ноћила је 1./2. децембра у Штавици. Њене патроле 2. децембра упућене су ка Голубцу. На фронту „Мрамор (к. 477) – Виноградина“ бориле су се у току 3. децембра 2. и 6. брдска бригада. Пре почетка напада 3. децембра била је 3. брдска бригада на фронту Венчани – Леваја; на фронту Д. Бранетић – Лозањ била је 14. брдска бригада; на фронту Брезна – Леушићи бориле су се 3. децембра 15. и 16. брдска бригада. По исказу заробљеника на фронту ове армије су и 7. и 9. брдска бригада, а према III. армији 10. и 12. брдска бригада. По исказу једног заробљеника официра 18. дивизију образују неколико брдских бригада, од којих је једна и 4. брдска бригада. 50. дивизију чине: 3., 15. и 16. брдска бригада. Бригаде имају махом по 5 батаљона, по један батаљон из разних пукова. Јачина батаљона је 300 – 350 људи, подељени у 2 чете. Изнуреност трупа достигла је врхунац. Храна је рђава. Код заробљеног официра нађена је заповест, по којој је требао да буде општи напад на целом фронту“.

ОБр. 3370
(у 14.10 часова)

„Доставља диспозицију ОБр. 3370 за напад и покрет I. армије (Ова је диспозиција изнета горе код I. армије за овај дан)“.

ОБр. 3387
(у 21 час)

„Код Дринске дивизије I. позива заробљен је поред осталих и командант батаљона 76. пука потпуковник „Фареди“, који је наскоро умро“.

ОБр. 3395
(у 23.10 часова)

„У току данашњег дана дошло се до ових података о непријатељу: Према Тимочкој дивизији II. позива је 12. брдска бригада. Северно од Голубца (к. 496) вероватно опет према трупама ове дивизије је 9. брдска бригада. На Голубцу (к. 496) је 6. брдска бригада. Откривена су 2 ландштурмска пука. На Мрамору (к. 477) била је 2. брдска бригада са 3 батерије из 13. артилериског пука. У току 3. децембра била је 3. брдска бригада ји. од с. Д. Бранетићи; исто тако и 14. брдска бригада код Д. Бранетића, која се у току данашњег дана борила на Врановици и одступила ка Плочи. Код Теочина и источно бориле су се данас 15. и 16. брдска бригада. Нису се данас појавиле: 7., 8., 10. и 11. брдска бригада. Неке чете у 14. бригади не броје више од 65 – 80 бораца“.

ОБр. 3398
(у 24 часа)

„Трупе I. армије с успехом су нападале непријатеља пред својим фронтовима и потисле га на целој линији. Вечерас је стање армије овакво: Дринска дивизија I. позива заноћила је на линији: коса с. Угриновце (на 700 м. источно од линије: к. 427 – к. 429) – п. Плочник – Безимена Чука, ј. од Проливнице – коса з. од друма за Бољковце, а у висини Парлога. Моравска дивизија II. позива доспела је и заноћила: десном колоном на Врановици, са патролама под самом Плочом, а левом колоном држи положаје код Г. и Д. Бранетића. Ова дивизија, поред осталих трофеја, запљенила је и 1 непријатељски митраљез, чији су послужиоци били Срби, који су затим одмах употребљени за дејство ватром целог дана против Аустријанаца. Дунавска дивизија I. позива заноћила је на линији: Г. Бранетић – Ћувик у изворном делу п. Маџарца – вис и. од Бањана. Дунавска дивизија II. позива допрла је десном колоном на к. 500 на Теочинском крсту, а предњим деловима на десној обали Брајићске р.; средњом колоном до к. 758 и 731 са предњим деловима до Брајићске механе, а левом колоном заузела је Коштунићски крст и ту заноћила. Наша дводневна офанзива повољно утиче на морално стање наших војника“.

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 1841
(у 10 час.)

„У току целе ноћи непријатељ је нападао и покушавао да одбаци 10. пук са Прањана и к. 370. Нападао је и 11. пук на Рујевици, ну без успеха. Наш одред на Гојној Гори према коме је непријатељ на јако утврђеној Оштрици јачине 3 батаљона, извршио је два јуриша, али није успео. Напад је нарочито отежаван дејством непријатељске брдске хаубичке артилерије. Непријатељ је целе ноћи нападао и Лимски одред на Годуну. Пошто су Лимском одреду и одреду на Гојној Гори послата појачања, то је борба и јутрос 4. децембра продужена на целом фронту“.

ОБр. 1851
(у 22.10 часова)

„Борба на целом фронту; око 17 час. борба се утишала на линији: к. 370 – Рујевица – к. 787 – Оштрица. Непријатељ је ојачан артилеријом. Целог дана је активно дејствовао према фронту: к. 370 – Рујевица, али су му сви напади одбивени. Наше трупе су биле заузеле Брезак (к. 803), али због јаке непријатељске унакрсне артилериске ватре са Оштрице, Шиљковице и Малињака и испада непријатеља јачом снагом, наше трупе морале су напустити Брезак и повући се ка Годуну з. од Орујевице. Било је обостраног пушкарања. На десној обали Мораве, на Белом Камену, ји. од Гугаљског моста, вођена је борба пред мрак. Непријатељски покушаји да пређе на десну обалу Бјелице одбивени су. Утврђено је, да су према фронту трупа ове војске: 5., 1. и 13. непријатељска бригада. Трупе ће са садашње линије: „к. 370 – Рујевица – к. 787 – Годун – Орујевица“ предузети сутра наступање фронту: „Зелени брег – Душковци“, а трупе на десној обали Мораве предузеће такође напад у циљу протеривања непријатеља на леву обалу Моравице, и заузети са једним батаљоном на левој обали Моравице Почечу (к. 575), ји. од Пожеге“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 726
(у 11 часова)

„Стање у току ноћи 3. као и у току ноћи 3./4. децембра овакво је: Непријатељске коњичке патроле вратиле су се на линију: Губеревац – Бабе – Сопот – Сенаја, очистивши и десну обалу Дучинске р. Обреновачки одред продужиће данас потпомагање акције Коњичке дивизије у духу јучерашњег задатка. Потпомагање извршиће се са 2 батаљона и 1 брзометном батеријом. Сазнало се, да је непријатељ са нешто пешадије и коњице заузео Гроцку и с. Бегаљицу“.

Телефоном
(у 20.15 час.)

„Командант Обреновачког и Космајског одсека јавили су: да се на целом простору према нашем фронту налази 21. ландверска дивизија, пукови су: 6., 27., 28. и 29. Од ове дивизије 6. пук од 3 батаљона са брдском батеријом је на положају код с. Слатине. Остала 3 пука налазе се у покрету од с. Лисовића преко Парцана ка Раљи. Делови ове главнине утврђују се код Стојника, Баба и Сопота (к. 226, к. 238 и к. 271). Један батаљон утврђује се у с. Неменикућама код школе. Командант Варовничког одсека јавља: да је примећен 1 батаљон код с. Поповића, који је спустио своје предње делове код с. Ђуринаца“.

ОБр. 731
(у 23.30 час.)

„Са фронта Обреновачког одреда са 2 батаљона и 1 брзометном батеријом потпомаган је напад Коњичке дивизије против непријатеља на Чамским њивама. Напад је потпомаган са „Заједнице“ и „Зорољина“. Непријатељ се задржао код Слатине и укопао се одмах поред пута. Јачина његова цени се на 3 батаљона са 2 брдска топа. На линији: Стојник – Петловац – Морак – коса Покосавице – Рогачко брдо и с. Неменикуће непријатељска пешадиска одељења местимично утврђују се. Јачина његова на целој линији цени се на 2 батаљона. Примећен је 1 батаљон код с. Поповца, чије се патроле спуштају до Ђуринаца и Сенаје. Коњичка одељења виђају се код Неменикућа, Ђуринаца, М. Пожаревца и Дражња. У Дражњу су била 2 ескадрона, од којих се 1 кретао преко Пудараца на Камен до, а други до Умчара. Пред мрак повукли су се у Дражањ. По прикупљеним податцима на правцу „Лисовић – Парцане – Раља“ налазе се 3 пука 21. ландверске дивизије са нешто коњице и артилерије. Вероватно да је од ових трупа упућен 1 батаљон са нешто артилерије у шуму код с. М. Иванче“.

Од команданта Браничевског одреда

ОБр. 1787
(у 19.55 час.)

„У 13 час. непријатељ је отворио ређу пушчану ватру према нашем фронту од ушћа Језаве до Скела. На Годомин од Иберфора дејствовао је 1 непријатељски топ, ну брзо је ућуткан. На непријатељској страни опажа се живље кретање (на левој обали Дунава). Око 16 час. 1 непријатељски ескадрон протерао је наш коњички вод од с. Умчара ка Умчарским Парлозима. Непријатељски ескадрон остао је у Умчарима а наш вод на Умчарским Парлозима. Једним батаљоном и два топа посео сам линију: Мађарска раван – Сладун – М. Орашје“.

Од команданта трупа Нове Области

ОБр. 2774
(у 23.20 час.)

„Извештава: да је примљена команда над Лимском црногорском дивизијом према наређењу ОБр. 7582. Команданту Лимске дивизије наређено је, да брани правац: Прибој – Нови Пазар, и правце који од Ужица воде у Санџак. Под команду команданта Лимске дивизије стављен је и наш Лимски одред. Командант Ибарске дивизије извештава, да на делу: Кокин брод – Ужице до 4. ов. мес. у јутру није било непријатељске војске. Косовски обвезнички батаљон упућен је ка Љубишу за заштиту правца: Ужице – Кокин брод. Правац преко Доброселице је осигуран“.

Од делегата ђенерала Јанковића са Цетиња

ОБр. 352
(у 2.40 часова)

„Санџачка војска држи положаје на десној обали Дрине, а Лимској дивизији наређено је, да заштити правац: Увац – Пријепоље. Исто тако, саобразно наређењу Врховне команде ОБр. 7582, наређено је команданту Санџачке војске, да одмах појача Лимску дивизију са 3 батаљона, 2 топа и 2 митраљеза, као и да нареди дивизији, да пошто пото одбрани Прибој, стављајући се још и под команду команданта трупа Нове Области. Командант Санџачке војске има да остане на садањим својим положајима“.

Од команданта Крајинског одреда

ОБр. 2214
(у 23.50 час.)

„Од 10 – 12 час. непријатељ је артилеријом дејствовао без резултата. Непријатељски аероплан је гађан и повређен пушчаним дејством“.

 

Наређења Врховне команде

Наређење ОБр. 7627
у 18.50 часова

Команданту Одбране Београда

„Упутите одмах 1 пук са 2 пољска топа правцем: „Варовница – Дрење – Гроцка“ да заузме положај Циганско брдо, обезбеђује правац ка Младеновцу и леви бок Смедеревских трупа. На случај повлачења повућиће се у састав ваше команде“.

Наређење ОБр. 7604

Делегату ђенералу Јанковићу – Цетиње

„Настаните, да се Лимска дивизија ојача и да Санџачка војска одмах предузме акцију у правцу Руда у бок и позадину непријатеља. Веза вашег извештаја ОБр. 350“.

Слични чланци: