Операције аустриске војске
Операције VI. армије
Дејство 16. корпуса
Командант овог корпуса, који је био највише угрожен и налазио се у најтежој ситуацији у сваком погледу, надао се ипак, да ће бити у стању, да ојача отпор Комбиноване и 50. дивизије, на линији: Проструга – Сувобор, са једним одредом из 18. дивизије, који је дошао на вис Сјечину (578) код с. Коштунићи, у циљу напада на лево крило српских трупа које дејствују према Сувобору. Јачина овог одреда била је 2 батаљона и 1 брдска батерија (из 4. и 5. брдске бригаде). Главнина 18. дивизије добила је задатак, да држи до сад заузети положај: Оштрица (814) – Дуго брдо (510), против српских трупа, које су наступале између р. Ломнице и Чемернице. 4. брдска бригада добила је задатак, да брани положаје на обема обалама З. Мораве источно од Пожеге. Као појачање ове бригаде, упућен је 1 батаљон са батеријом из 9. ландштурмске етапне бригаде, која је дошла из Бајине Баште у Ужице као посада. Проређена и оскудна у муницији, главна снага 16. корпуса (Комбинована и 50. дивизија) на Прострузи и ј. падинама висова: Рајац – Сувобор, била је 5. децембра рано у јутру нападнута јаком српском снагом. Истина, да је један против напад десног крила 1. дивизије у правцу Ручића, олакшао ситуацију Комбиноване дивизије на Прострузи, али утицај овог против напада није се могао осетити на центру 16. корпуса, код виса Грашац (829), где су Срби најјаче наваљивали. По паду виса Грашац (829), Срби су тако надирали, да аустриске трупе нису могле одржати ни линију: Сувобор – Рајац. Због овога, командант 16. корпуса био је приморан да нареди повлачење на најближу одбранбену линију, а на случај даљег повлачења, да се 50. дивизија повуче на одсек: Јелак – Руда (622), Комбинована дивизија на Баћиновац (700), а 1. дивизија, чије је лево крило на Голубцу (496) успешно издржавало енергичну борбу, морала је да се повуче на линију: Буква (552) – Медник (450) у циљу затварања пута долином Љига у правцу Кадине Луке. Тако исто наређено је 18. дивизији, и ако је успешно одбијала све српске нападе, да се повуче на линију: Црни врх – Маљен (997), те да не би била одсечена. Повлачење заморних трупа, које су се и иначе у току борбе више пута премештале, вршено је са највећим тешкоћама у овом планинском пределу, тако да су до ноћи 5./6. децембра само поједини делови ових дивизија успели, да стигну на горе поменуте положаје. 4. брдска бригада притиснута је још у току 5. децембра српским трупама на десној обали З. Мораве, те се груписала код Пожеге, где је остала на преноћишту 5./6. децембра.
Дејство 15. корпуса
Повлачење трупа 16. корпуса, разуме се само по себи, имало је утицаја на 15. корпус, и ако је до сад упорно држао своје положаје, јер му је сад било угрожено и десно крило и позадина. Чим је 1. дивизија 5. децембра у вече напустила висове код Голубца (496), одмах је 48. дивизија била приморана да свој фронт повије уназад на линију: с. Моравци – с. Пољаница, на десну обалу р. Качер, наслањајући се на 40. хонведску дивизију, која је остала на линији: Пољаница – Парлог (248).
Дејство 13. корпуса
Трупе овог корпуса успеле су да одрже своје положаје и. од Лазаревца, и ако су водиле тешке борбе 5. децембра у току којих је било више критичких момената. 40. хонведска дивизија 15. корпуса једним делом своје снаге успешно је потпомагала држање 42. хонведске дивизије на десном крилу 13. корпуса, тако да је ова дивизија у току 5. децембра срећно пребродила наступелу кризу.
Операције V. армије
Трупе ове армије нису биле у стању ни 5. децембра да предузму одлучнију акцију. 8. корпус, који је добио задатак да наступа ка линији: с. Венчани – Космај (624), није могао кренути јер је имао према себи јаке и врло ратоборне српске трупе, тако 9. дивизија задржата је у свом нападу преко с. Араповца српским трупама на положају Окресак (210), а 21. ландверска дивизија задржата је у свом нападу преко Слатине српским трупама на положају код с. Сибнице. Комбиновани корпус вршио је 5. децембра груписање својих снага за напад предвиђен 6. де- цембра у правцу Космаја.
Операције српске војске
Операције II. армије
У току 5. децембра трупе ове армије продужиле су напад на непријатеља по армиском наређењу ОБр. 4320. О овоме је извештена Врховна команда, командант III. армије и командант Одбране Београда. Како је напад текао изложено је ниже код армија. Њ. В. Краљ Петар био је и данас на бојишту и са бојишта Липар пратио борбу Моравске и Тимочке дивизије I. позива. На бојишту благоволео је Њ. В. Краљ упутити писмо команданту II. армије ове садржине:
„Господине Војводо! Три дана пратим успешне операције II. армије. Сведок мудрог вођења од стране ваше, силних напора, храбрости и издржљивости трупа, ја вам овим изјављујем своју захвалност“.
Петар, с. р.
Ову превисоку милост Њ. В. Краља командант II. армије саопштава командантима дивизија депешом ОБр. 4341 у овоме:
„Њ. В. Краљ упутио ми је као команданту II. армије ово писмо (изложено је горе). Изволеће командант наредити да се ово саопшти трупама са узвиком: Да живи Њ. В. Краљ Петар I и Његов Дом“.
У 18.15 час. начелник штаба Врховне команде телефоном наређује команданту II. армије ово: „Тимочка дивизија I. позива да одмаршује ноћас правцем: Барошевац – Сибница – Дрлупа – Рогача – Космај – Маловањ и да се стави на расположење ђенералу Михаилу Живковићу“. Командант II. армије на основи горњег телефонског наређења, издао је под ОБр. 4350 ово наређење:
Команданту Тимочке дивизије I. позива – Трбушница
„По телефонском наређењу начелника штаба Врховне команде крените се још ноћас са дивизијом правцем: Барошевац – Сибница – Дрлупа – Рогача – Космај – Маловањ и ставите се под команду ђенерала Михаила Живковића. Возове и установе упутићете преко Аранђеловца и Младеновца, јер ће вам Младеновац бити базис“. Да не бисте залутали узмите путовође а нарочито од Сибнице преко Дрлупе за Рогачу и Космај. Трупе које се сад налазе пред непријатељем својим предњим деловима остаће на положају, док их не замене трупе Моравске и Шумадиске дивизије I. позива, којима је за то издато наређење и то: трупе Моравске дивизије I. позива замениће трупе на Бистричком вису, а трупе Шумадиске дивизије I. позива, оне на Хајдучкој чесми и Ивковачи са предњим одељењима на Дрену. Ова замена има да се изврши још у току ове ноћи. По замени ове ће трупе одмаршовати за дивизијом и ући у њен састав. Наређено је, да се 13. пешад. пук I. позива чим га замене трупе III. армије упути у састав те дивизије на Маловањ правцем: Жути Оглавак – Кљештевица – Крчаник – Иванча – Космај – Маловањ. Према овоме све трупе те дивизије, које остају пред непријатељем имају бранити дотичне положаје док их не замене трупе напред поменутих дивизија. Напомињем да врло велика озбиљност захтева овај покрет и верујем, да ће га командант извести са пуно преданости, воље и умешности. У колико би команданту било подесније да своју артилерију упути преко Даросаве, Венчана и Сибнице нека то изврши. Напомиње се команданту, да ће Шумадиска дивизија I. позива држати и положај између Јунковца и Сакуље и да ће десно од ње бити Коњичка дивизија, која држи Окресак и положај код Слатине и да Обреновачки одред држи положај Заједницу. Непријатељски делови држе Вис к. 212. Тачнијих података ова команда за сад нема. О пријему овог наређења известите“.
Команданту Шумадиске дивизије I. позива – Жути Оглавак
„По телефонском наређењу начелника штаба Врховне команде Тимочка дивизија I. позива добија други задатак, стога изволите наредити: да 1 пук те дивизије са 2 брзометне батерије поседне положај Хајдучка чесма – Ивковача са предњим положајем „Дрен“ и смени тамо трупе Тимочке дивизије I. позива. Ово треба да се изврши још у току ове ноћи. Са осталим трупама те дивизије поседните и браните положај који сад заузимате, везујући се десно са Коњичком дивизијом а лево са Моравском дивизијом I. позива, чије трупе држе Бистрички вис. У случају немогућности одбране повући се на линију Медведњак – Просек између Турије и друма Трбушница – Аранђеловац поседајући те утврђене положаје и везујући се лево са Моравском дивизијом I. позива а десно са Коњичком дивизијом. За повлачење користите досадањи правац а поред њега и правац Барошевци – Црљенци – Рудовци – Даросава. Предузет је корак да се 11. пешад. пук са придодатом му батеријом врати у састав те дивизије, о чему ће моћи следовати накнадно обавештење кад се добије. Напомињем, да врло велика озбиљност захтева овај распоред и верујем, да ће га командант извести са пуно преданости, воље и умешности. По извршењу послати ми распоред дивизије. О пријему овог наређења одговорити“.
Команданту Коњичке дивизије
„Према измењеној ситуацаји наређено је, да ова армија пређе у одбрану ради чега су издата потребна наређења командантима дивизија. Шумадиска дивизија I. позива браниће положаје које сад заузима на фронту: Јунковац – Сакуља – Ивковача и даље до састава са Моравском дивизијом I. позива. Коњичкој дивизији остаје досадањи задатак да штити десни бок и позадину Шумадиске дивизије I. позива везујући се у десно са трупама Обреновачког одреда а лево са трупама Шумадиске дивизије I. позива и одржавајући се у висини Шумадиске дивизије ради чега треба са њом да има непрекидну везу. О пријему овог наређења одговорити“.
Команданту Моравске дивизије I. позива – Крушевица
„По телефонском наређењу начелника штаба Врховне команде наредите, да се обустави даљи напад на противника и да се трупе укопају на положајима на којима су се затекле и бране те положаје. Где ово не буде било могуће због теренских прилика и иначе нека се повуку на најближе браничке тачке и ту утврде и бране. Са једним пуком и потребном артилеријом поседните Бистрички вис и то још у току ове ноћи и смените трупе Тимочке дивизије I. позива, које добијају други задатак, и вежите се десно са Шумадиском дивизијом на Хајдучкој чесми. Осигурајте свој бок и позадину из долине Оњега док се трупе III. армије тамо не распореде. 13. пешад. пук I. позива чим буде замењен са трупама III. армије упутите у састав своје дивизије путом преко Даросаве – Жутог Оглавка – Кљештевице – Крчаника – с. Иванче на Маловањ, а батерију упутите у састав свог пука. Задатак је те дивизије, да одсудно брани поседнуте положаје а у случају немогућности одбране, да се повуче на линију: Ваган – Лелечке баре до друма Трбушница – Даросава, везујући се десно са Шумадиском дивизијом I. позива на Просеку а лево са трупама III. армије на 446. За повлачење користите правце, којима се повлачило раније на ову линију. О пријему овог наређења известите, а по извршењу послати ми распоред дивизије“.
У 23 час. примљено је писмено наређење Врховне команде ОБр. 7679, које је предато у 20.30 час. у Крагујевцу а исто се односи на телефонско наређење. По овом писменом наређењу није се имало шта радити. Тимочка дивизија I. позива била је у покрету, те јој се није могло саопштити, да је штаб Одбране Београда у Младеновцу. Командант II. армије био је изненађен, што у овом горе писменом наређењу нема ништа о преласку у одбрану, али се надао да ће следовати наређење.
Дејство Моравске дивизије I. позива
У току ноћи 4./5. децембра обе колоне ове дивизије покушале су да ноћним нападом заузму Кременицу – Вис (385), али и овај напад остао је без успеха. У 1 час добивена је под ОБр. 4320 ова заповест команданта II. армије: „Све дивизије имају данас (5. децембра) продужити довршење датих им задатака. Шумадиска дивизија I. позива при овоме треба да има у виду: да јој после протеривања противника пред собом преко Колубаре предстоји нов задатак, ради кога ће бити потребно, да се групише на линији: Црљенци – Јунковац; према томе нека и подеси своје покрете и свој рад на протеривању противника преко Колубаре. Тимочка дивизија I. позива треба дејством што снажније артилериске ватре и потребног дела пешадије на бок и позадину непријатеља да помогне Моравској дивизији I. позива сломијање отпора на Кременици. Појединости тога, нека уреде сами команданти. Нападна кретања свих дивизија да почну сутра 5. децембра у 7 час. О пријему наређења одговорити“. На основу овога командант дивизије под ОБр. 2241 издао је ову заповест: „Командант II. армије са ОБр. 4320 наређује, да дивизија данас 5. децембра продужи довршење задатка датог 4. ов. мес. На основи тога наређујем: да дивизија продужи напад на Кременицу – Вис, овај заузме и непријатеља пребаци преко Колубаре. У циљу извршења, 3. пук груписаће се си. од Стараче и нападати непријатеља правцем Кременица уз Горњу р., обухватајући лево непријатељско крило. Одржати тесну везу са Тимочком дивизијом I. позива десно, а 16. пуком лево. Најзад вршити што енергичније напад са што више личног удела команданата. 16. пешад. пук напада непријатеља правцем Кременица с наслоном на Старачу, држећи чврсту везу десно са 3. пуком, а лево са 2. пуком. Два батаљона 1. пука, који су сад код десне колоне, груписаће се и. од Стараче и биће под мојом командом као дивизиска резерва. 2. пешад. пук напада непријатеља општим правцем преко Балиног гроба, дејствујући на десно крило и бок непријатељски, потпомажући заузеће Кременице, а потом Виса и одржава тесну везу са 16. пуком десно и лево са 3. пуком I. позива. 13. пешад. пук I. позива затвара правац долином Оњега од Смрдљиковца, штитећи леви бок ове дивизије и потпомажући напад 2. пешад. пука, сигурним држањем положаја Трнавци – к. 262. Једновремено штити бок и позадину III. армије и дејством својим потпомаже напад трупа Дринске дивизије II. позива на Кик и Гај. I. пешад. пук биће у дивизиској резерви са 2 батаљона и. од Стараче а 2 на садашњем положају.
Командант артилерије извршиће пласирање свих својих батерија тако, да може да потпомогне јаком ватром напад пешадије. Обраћам пажњу команданту на лево непријатељско крило, где је данас била пласирана једна непријатељска батерија, те да се узме у осматрање могуће бочно непријатељско дејство са Кременице на Старачу и са правца Дрена (с. дела Кременице). Коњички ескадрон продужиће свој задатак по јучерашњој заповести. Напад има почети у 8 час., до ког ће времена команданти извршити груписање својих снага, рекогносцирање нападних праваца, избор тачке напада и припрему за напад. Неизоставно војницима издати кувано јело до 6 час. У јучерашњој борби Шумадиска дивизија успела је да пребаци непријатеља преко Колубаре а данас и све дивизије ове армије и Дринска дивизија II. позива имају да продуже и доврше задатак дат јучерашњом заповешћу. Ја ћу бити код резерве, где ми извештаје слати. Напад се има извршити најенергичније и са највише прегаоштва без обзира на сметње и жртве, пошто од заузећа Кременице и Виса зависи успех операције целе армије“. Груписање пукова за овај напад извршено је до 8 час. Батаљон 3. пука, који је синоћ био заузео с. део Кременице због јаког бочног дејства артилерије са Дрена пред зору напустио је тај положај и повукао се на почетни нападни положај. Тако овај дан почиње са истим распоредом дивизије као и претходни. Сви покушаји да се непријатељ сломије остали су безуспешни и ако је се осетила извесна малаксалост одбране на крилима. У зору на Старачу изведен је још један топ, који је имао својом блиском ватром (испод 1.000 м.) да натера непријатеља на колебање. Командант артилерије наредио је пласирање батерије тако, да могу да помогну ову комбинацију. Са командантом Тимочке дивизије I. позива договорио сам се телефоном, да и он својом артилеријом помогне овај напад. Тачно у 8 час. напад је почео на целој линији.
Главне фазе тог напада развијале су се овако: Десна колона, 3. пешад. пук, прикупљена у шуми у изворном делу Горње реке помогнута је силним дејством све артилерије ове дивизије и Тимочке дивизије I. позива и пешадиском и митраљеском ватром са Стараче. За два часа – дакле око 10 час. – успео је да се подвуче под сам гребен и да једним налетом избије на положај, који је непријатељ због јаког дејства артилерије и пешадије најзад морао да напусти. Чим је избио на с. Кременицу добио је јаку пешадиску и нарочито артилериску ватру. Стога је наређено, да се на том положају утврди и са њега садејствује нападу 16. пука на к. 371. Код средње колоне: – 16. пешад. пук – напад је припреман ватром и чим је 3. пук избио на с. Кременицу командант је рачунао, да ће потпомогнут нападом десне колоне моћи да заузме к. 371 и зато нареди јуриш. У 11.30 час. сва три батаљона 16. пука помагани јаком артилериском ватром кренули су се на јуриш под врло јаком непријатељском пешадиском ватром. Недовољно активно помаган од стране 3. пука овај напад није потпуно успео, већ је био задржан под самим гребеном. Но сва напрезања и официра и војника, да се бар ту задрже, нису успела и поред очигледне жеље свих који су у нападу учествовали, да овим нападом реше заузимање Кременице, ипак су се морали повући у ровове из којих су кренули на јуриш. Пошто и овај напад није успео, наређено је да се понова припреми јаком ватром и покуша поново заузеће. У 13.30 час. лево крило ове колоне понова је пошло на напад, пошто је приметило извесно колебање код противника. У том нападу успе да дође и заузме прве непријатељске ровове, но случајно наша артилерија баци један плотун у близину самих ровова и тај батаљон напусти ровове и врати се 30 м. назад да избегне ватру наше артилерије. Тај мали успех левог крила командант је хтео да искористи и понова нареди, а према телефонском наређењу команданта, напад на целом фронту. Но и тај напад није успео. Сви су хтели, лично се залагали, али 16. пук чека на 3. и 2. пук, 3. пук чека на 16. пук I. позива а 2. пук чека на 16. пук. Јасно се видело, да су људи веома заморени и малаксали и да овог дана поред све воље и свих жртава непријатељ неће моћи бити сломљен, требаће још дан или два да се ломи ватром и тек тада да се сломије. Најзад пошто је телефоном од стране армије наређено, да се најенергичније покуша да се заузме положај, то је командант телефоном наредио свима командантима колона да до мрака заузму Кременицу, без обзира на жртве и без обзира на садејство осталих пукова.
У исто време (око 16.30 час.) упућен је команданту 16. пука један батаљон из дивизиске резерве да се ојача. У 18.50 час. кренуто је лево крило ове колоне, затим и остали делови. Лево крило успе да понова заузме предњу линију ровова, али центар и десно крило никако нису могли да изађу на положај. Зато сам наредио, да сви делови остану ту где су, и да се добро утврде и преноће, спремивши се за сутрашњи напад. Код леве колоне – 2. пука – борба се развијала овако: до 8 час. јутра, командант је груписао 3 батаљона на Балином гробу. Један батаљон морао је остати на коси Трнавац, пошто 13. пук I. позива још није заузео ту косу и сменио батаљон који ју је поседао. Већ после кратке припреме ватром, пук око 8.30 час. кренуо је напред ка Кременици и Вису. Дочекан веома јаком ватром и са Кременице и са Виса и са Новаковог брда, пук је за кратко време имао велике губитке и био задржат. У 11 час. 13. пук почео је да избија на Трнавац. Наређено је да се изврши понова напад. У 12.15 час. пук је кренут за напад и то једним батаљоном на Новаково брдо, једним на Вис и са два батаљона на к. 371. Пук је полако наступао под страшном пешадиском, митраљеском и артилериском ватром. Једна наша батерија пласирана на коси Растово и друге пласиране на коси, која се са Разбојишта спушта ка Растову, помагале су овај напад. Непријатељска ватра била је веома јака тако, да се код војника почело да осећа извесно колебање. Са тога је у 14.15 час. наређено, да се напад мора извршити по сваку цену. У 16 час. предузет је јуриш и бомбама и бајонетом, непријатељ је потиснут из првих ровова на Кременици, којом је приликом заробљено (из ровова извучено) око 200 непријатељских војника. Даље наступање тог дана било је немогуће и по наређењу пук се укопао на заузетом положају и ту преноћио.
Суседне дивизије овога дана биле су овако: Дринска дивизија II. позива остала је на својим положајима. Тимочка дивизија I. позива у току дана успела је, да заузме Дрен (без к. 278). У 16.15 час. командир ескадрона са правца Смрдљиковац известио је команданта ове дивизије, да је добио извештај од официрске патроле, да непријатељ испред левог крила 2. пеш. пука и десног крила 13. пука рокира трупе ка положају Старача – Вис и да је наша артилерија у томе правцу имала добро дејство. У 21.05 час. од команданта Дринске дивизије II. позива под ОБр. 1788 добивено је ово: „Према заповести команданта III. армије ОБр. 3248 од 5. тек. мес. сад примљене, ова дивизија има потребном снагом да смени одред Моравске дивизије I. позива у долини Оњега (13. пук I. позива). Да бих могао одредити најпотребнију снагу за овај циљ, као и да бих имао сигурну оријентацију о садањој ситуацији овог одреда, молим за хитан извештај: који положај сад држи 13. пук и где се налазе његови предњи делови, као и на ком месту хвата овај пук везу са левим крилом Моравске дивизије I. позива. Колику је непријатељску снагу имао према себи у току данашњег дана 13. пук, као и где се непријатељ према њему сад налази. Да би се наређена смена могла што пре извршити, молим за што скорији извештај“. Под ОБр. 2259 одмах је одговорено Дринској дивизији II. позива ово: „Распоред 13. пука I. позива у главном се простире дуж косе Трнавци до долине Оњега код с. Брајковца. Са левим крилом ове дивизије држи везу на коси Трнавац. Непозната снага налази се на Новаковом брду. Св. ОБр. 1788“. У 21.15 час. добивено је наређење ОБр. 4350 од команданта II. армије, а које је горе за овај дан у целости изнето. У 23 часа на основи овог наређења командант дивизије са ОБр. 2256 издао је ову заповест: „На основи наређења команданта II. армије ОБр. 4350 од данас, дивизија ће обуставити даљи напад на непријатеља и утврдити се на заузетим положајима за одбрану. Наређујем:
1. 3. пешад. пук са једном батеријом посешће још у току ове ноћи Бистрички вис од п. Бистрице до потока који са Дрена силази у Бистричку р., везујући се десно са трупама Шумадиске дивизије I. позива код Хајдучке чесме и лево са батаљоном 1. пука, који ће посести ћувик з. од Главице.
2. 1. пешад. пук посешће Старачу и са 1 батаљоном ћувик з. од Главице, везујући се десно са 2. пешад. пуком, а лево са 2. пешад. пуком код Балиног гроба.
3. 2. пешад. пук посешће косу Балин гроб – Трнавци, везујући се десно са 1. пешад. пуком а лево са 12. пешад. пуком I. позива и трупама III. армије, кад ове буду смениле 13. пешад. пук I. позива.
4. 13. пешад. пук остаће на своме месту, докле га не смене трупе III. армије, а тада ће отићи у састав своје дивизије, путом преко Даросаве – Жутог Оглавка – Кљештевице – Крчаника – с. Иванче на Маловањ. Батерију придату том пуку, командант ће упутити у састав пука.
5. 16. пешад. пук доћиће у дивизиску резерву позади Разбојишта.
6. Командант артилерије пласираће батерије тако, да туче и долину обадве горње реке (Трбушничка котлина) и предтерен испред фронта дивизије, а нарочито косу Кременица – Новаково брдо. Хаубичку батерију пласирати на з. месту иза Трбушничког гробља.
7. Коњички ескадрон преместиће се на десно крило дивизије са задатком, да одржава везу између ове и Шумадиске дивизије I. позива и да извиђа терен испред фронта дивизије.
8. Све остале установе и возови остаће на својим местима.
9. У случају да непријатељ у току ноћи напусти Кременицу, командант 1. пука посешће је са 1 батаљоном.
10. Кад се овај распоред изврши, командант ће ми послати извештај са распоредом своје јединице.
11. Задатак је дивизије да одсудно брани поседнуте положаје, због чега ће командант утврдити свој одсек и спремити га за одсудну одбрану.
12. Штаб дивизије биће у Крушевици“.
По овој заповести још у току ноћи 3. пук заузео је Бистрички вис и сменио све делове Тимочке дивизије I. позива, а остале трупе утврђивале су своје положаје за одсудну одбрану.
Дејство Тимочке дивизије I. позива
У току ноћи 4./5. децембра непријатељ је у два маха покушавао, да се са слабијим деловима приближи положајима десне колоне, али је оба пута одбивен. По добивеном наређењу команданта II. армије ОБр. 4350 ова дивизија има да продужи данас довршење задатка од 3. ов. мес. Нападна кретања да отпочну у 7 час. Дивизија је једним делом своје пешадије и артилерије из леве колоне помагала напад Моравске дивизије I. позива на Кременицу и кад је с. део Кременице заузет, онда је лева колона ове дивизије у 11 час. предузела напад на Дрен. У 11.15 час. наређено је команданту опште резерве, да се са резервом одмах крене на Вис, пошто се лева колона кренула у напад на Дрен. У 11.20 час. из Моравске дивизије I. позива моле, да се 3. пуку, који је избио на Кременицу осигура десни бок од стране 15. пешад. пука. Испочетка јављено је, да се лева колона ове дивизије креће у циљу заузећа Дрена и да је самим тим десни бок 3. пука потпуно осигуран. У 12.45 час. из Моравске дивизије јављено је, да се према левом крилу леве нападне колоне ове дивизије групише непријатељ. О томе је одмах извештен командант леве колоне а команданту опште резерве наређено је, да у томе правцу упути 15. пуку 1 батаљон из резерве. У 13 час. командант 3. пука јавља, да непријатељ према 15. пуку одступа. О овоме је одмах извештен командант леве колоне (15. пука) и наређено му, да са нападом форсира. У 13.50 час. наређено је команданту десне колоне, да један свој батаљон са к. 278 упути у бок и позадину непријатеља који држи Дрен, те тиме помогне леву колону у заузећу Дрена. У ово време око Дрена развила се јака пушчана и артилериска ватра. У 14.20 час. командант леве колоне извештава, да је сад моменат гушања и бајонетска борба на Дрену. У 14.25 час. 2. батаљон 15. пешад. пука избија на Дрен и заробљава известан део војника, али к. 278 није још била пала. Командант леве колоне извештава, да се на падинама између Лазаревца и к. 191 налазе у нереду до 2 непријатељска пешад. пука. Наређено је свој артилерији, да ове делове са повећаном даљином гађа. Команданту леве колоне наређено је, да пошто пото заузме Дрен – к. 278. Напад је продужен свом енергијом, нарочито су биле у употреби бомбе. У 17.30 час. дефинитивно је заузет Дрен (к. 278), као и последња његова коса.
По овоме командант дивизије преко телефона наредио је команданту леве колоне и опште резерве: Да се договоре и на Дрену оставе 4 батаљона а 3 батаљона (међу којима да буде 2. батаљон 15. пука, који је претрпео велике губитке у официрима) повуку у резерву на раскрсницу путова Кременица – Дрен – Лазаревац – Аранђеловац. Да се осигурају тако, да не би били изненађени. За време овог боја командант дивизије био је са оперативним делом штаба на положају код Бистричког виса, па је по свршетку истог отишао у Трбушницу. У 23 часа добивен је извештај од Моравске дивизије, да је 3. пук заузео Кременицу.
Десна колона, сем батаљона који је потпомагао леву колону, остала је целог дана на свом положају и одбила два непријатељска напада. Пошто је дивизија била истакнута у односу на суседне делове, то у извршењу додељеног јој задатка, данас није могла даље ићи. Распоред дивизије по овоме био је овакав:
„Десна колона на свом досадањем положају (к. 278 код Зеока и око ње); лева колона ојачана 1 батаљоном из дивизиске резерве на к. 278 (Дрен) и око ове, држећи тесну везу са десном колоном; општа (дивизиска) резерва (3 батаљона) испред Бистричког виса, код раскрснице пута који води са Кременице на друм Лазаревац – Аранђеловац; артилерија десне колоне на к. 278, Ивковачи и Хајдучкој чесми; артилерија леве колоне на падинама Виса (Бистричког). По исказу заробљеника, данас је према десној колони био 78. пук заједничке војске; према левој колони делови 16., 52., 53., 78. и 96. пука заједничке војске“. У 21.20 час. примљено је наређење ОБр. 4350 команданта II. армије а које је за овај дан горе у целини изнето.
На основу овога одмах су позвати на телефон команданти колона и издато им је наређење: „14. пуку и 2. дивизиону да се крену правцем: Барошевац – Змијан – к. 192 (Стрмово) – к. 129 – Венчане – Спасојевица уз р. Турију за Рогачу; коњички пук, 15. пук, 20. пук, 1. дивизион Тимочког артилериског пука, дивизиска инжињерија и дивизиски штаб крећу се правцем: Трбушница – Даросава – Венчане – Спасојевица – уз Турију за Рогачу; дивизиско завојиште правцем: Даросава – Аранђеловац – Кљештевица – Крчаник – Иванча где да инсталира дивизиско завојиште; борбени део 1. степена колонске коморе и трупна комора правцем: Даросава – Аранђеловац – Младеновац – Кораћица; пуна кола са муницијом из мунициске колоне, 3. пољска болница, пекарска чета са пољским пекарницама и 3. одељење профијант. колоне из Аранђеловца за Младеновац; остали делови колонске коморе који су до сад били код Тополе остају и даље тамо, док се дивизија не постави на нови положај. На положајима пред непријатељем до доласка одређених делова из Моравске и Шумадиске дивизије одређени су и остављени и то: на к. 278 (Зеоке) два батаљона 14. пука а на Дрену (к. 278) два батаљона 20. пука и 1 батаљон 15. пука. О свему овоме са ОБр. 1597 извештен је командант II. армије“.
Дејство Шумадиске дивизије I. позива
У току ноћи 4./5. децембра, сем слабијег пушкарања између осигуравајућих делова и непријатеља, ноћ је проведена на миру. Трупе су утврђивале заузете положаје. У 2 часа примљено је наређење ОБр. 4320 од команданта II. армије. На основи овог наређења командант ове дивизије у 3 часа са Стражевице под ОБр. 2515 издао је ову заповест: „Према наређењу команданта II. армије ОБр. 4320 од 4. ов. мес. све дивизије имају 5. ов. мес. да најенергичније доврше дати им задатак с тим, да нападна кретања отпочну у 7 час. Према овоме наређујем: Да се напад обеју колона ове дивизије продужи 5. ов. мес. што енергичније и непријатељ потисне и пребаци преко Колубаре. Почетак продужења напада да буде у 7 час. Командант десне колоне напашће и потиснуће непријатеља према себи што енергичније, како би потпомогао и олакшао даље наступање леве колоне која је заноћила на к. 187 са главнином, а предњим деловима на 1 -2 км. з. од исте. Непријатељ се према левој колони задржао на Јунковачкој коси, где по извештајима намерава да да јачи отпор. Општа резерва да се до 7 час. 5. ов. мес. прикупи на Змијану а Дебанжова батерија до тога времена да се пласира на Стражевици, где са 1. пољском батеријом да очекује даље наређење. Командант Шумадиског дивизиског коњичког пука продужиће дати му задатак долином Турије, потпомажући десну и леву колону својим дејством у бок непријатеља, одржавајући што тешњу везу између обеју колона. У прво време налазићу се на Стражевици а доцније код опште резерве, где ми што чешће слати извешћа, бар на свака два часа. О пријему овог наређења одговорити“.
Обе колоне ове дивизије предузеле су напад на непријатеља у 7 час. Према левој колони непријатељ је са главном снагом био на Волујској и Сакуљској коси а са предњим деловима на Бресту и к. 173. Лева колона за време напада имала је десно 19. пешад. пук са 3 батаљона у првом, 1 батаљоном у другом борбеном реду са правцима напада к. 173 – Јунковац, а лево 10. пешад. пук са 2 батаљона у првом а 1 батаљоном у другом борбеном реду са правцем напада с. Сакуља. Да би се олакшао напад 19. пешад. пука са фронта, 10. пешад. пук имао је да се крене напред, да непријатељском десном крилу и боку загрози, што је и извршио избијајући око 12.30 час. на косу Брест – Пољчине, где је јаком пешадиском ватром са Липове баре и артилериском од Волујака из с. Бурова био принуђен да обустави даљи покрет и да се укопа. Но овај покрет 10. пука допринео је, да и 19. пешад. пук овлада котом 173 и непријатељске предње делове потисне на Јунковачку косу. У 10.10 час. примљено је наређење ОБр. 4338 од команданта II. армије које гласи: „Најхитније наредите, да се десна колона те дивизије повуче на положај Заједница и стави под команду команданта Обреновачког одреда. Ово треба извршити по могућству одмах без обзира да ли непријатељ напада или не; а ако она напада нека у згодном моменту прекине напад. Главнина те дивизије продужава извршење досадањег задатка. Наређено је Коњичкој дивизији да се групише ближе десном боку главнине те дивизије“. У 10.40 час. на основи горњег наређења издато је у Пркосави под ОБр. 2621 команданту десне колоне (11. пука) на Араповачкој коси ово наређење: „Командант II. армије са ОБр. 4338 од данас наређује: да се десна колона ове дивизије повуче на положај Заједница и стави под команду команданта Обреновачког одреда с тим, да ово треба по могућству извршити одмах, без обзира да ли непријатељ напада или не; а ако та колона врши напад на непријатеља, нека у згодном моменту прекине напад и изврши горње наређење. Према овоме наређујем, да командант одмах према горњем наређењу команданта II. армије поступи и о извршењу извести. Наређено је Коњичкој дивизији од стране команданта II. армије да се групише ближе десном боку ове дивизије. О пријему овог наређења одговорити“.
У 11.30 час. под ОБр. 2621 издато је наређење: 1) Команданту леве колоне к. 187: „Командант II. армије са ОБр. 4338 од данас наредио је, да се десна колона ове дивизије одмах повуче на положај Заједница, где да се стави под команду команданта Обреновачког одреда. Како је према десној колони на Вису к. 212 и десној обали Сајковца п. непријатељ јачине 1 пука пешадије и 1 батерије, то да би се овај правац затворио и осигурао десни бок леве колоне, наређено је команданту опште резерве, да одмах упути 1 батаљон пешадије на Којиловицу и Окресак и даље на садањи положај десне колоне ове дивизије ради упорне одбране на томе правцу на случај непријатељског напада. Наређено је командиру Дебанжове батерије са Стражевице да одмах упути на Којиловицу 3 своја топа са доста муниције и бездимним барутом. За појачање опште резерве, наређено је команданту батаљона 12. пука са Дебељака, да са 3 чете одмах дође на Змијан у састав опште резерве. Сем тога према наређењу команданта II. армије, Коњичка дивизија груписаће се ближе десном боку главнине ове дивизије. О предњем се извештава командант ради знања с тим, да обрати што већу пажњу на свој десни бок“. 2) Команданту опште резерве (12. пука) на Змијану: „Одмах упутите 1 батаљон пешадије на Којиловицу и Окресак и даље на садањи положај десне колоне ове дивизије ради упорне одбране на том правцу у случају непријатељског напада. Лево да ухватите везу преко Шумадиског дивизиског коњичког пука са десним крилом леве колоне (19. пук) а десно са Коњичком дивизијом, односно Обреновачким одредом“. Командант Шумадиског артилериског пука о свему овоме извештен је са наређењем: да одмах упути 3 Дебанжова топа са доста муниције на Којиловицу под командом командира батерије а за сигурнију одбрану батаљона из 12. пука који је тамо упућен. Команданту батаљона 12. пука на Дебељаку: „Са 3 чете вашег батаљона крените одмах најкраћим путом на Змијан у састав вашег пука – опште резерве. Једну чету оставите и даље као заштиту батерије и држање положаја Удбине – Дебељак. О пријему и извршењу овог наређења одговорити“. И командант Шумадиског коњичког пука је о овоме у свему извештен са наређењем: да одржава тешњу везу између леве колоне ове дивизије и батаљона, који је упућен на Којиловицу – Окресак, као и са Коњичком дивизијом. О свему овоме са ОБр. 2635 извештен је командант II. армије.
Због овога и лева колона даљим нападом није смела више да се истиче и излаже опасности у толико пре, што је тек око подне отпочео јачи напад Тимочке дивизије I. позива на Дрен и к. 278, већ се на заузетом – освојеном положају к. 173 – Брес – Пољчине задржала, утврдила и одатле је све до мрака водила борбу са непријатељем, па је на истом положају и заноћила, ухвативши пред вече везу лево са Тимочком дивизијом I. позива код с. Зеоке. Десна колона предузела је овог дана напад у 7 час. с тим, да се под команду команданта десне колоне ставио привремено и батаљон (четврти 10. пешад. пука) придат Коњичкој дивизији, који се налазио на Великом Хрту десно од десне колоне ове дивизије. Напад на непријатеља на Вису к. 212 предузет је покретом батаљона 10. пука гредом у правцу Виса и са 3 батаљона 11. пешад. пука у првом борбеном реду, преко Сајковца п. Ма да је непријатељ отворио пешадиску и митраљеску ватру као и артилериску са Виса, од Јунковачке цркве и са Каменице (к. 182), ипак су око 11 час. батаљони 11. пешад. пука са стрељачким стројем прешли п. Сајковац и продужили наступање ка Вису и Гају. Око 13 час. десно крило ове колоне успело је да потисне непријатеља из предњих ровова, којом је приликом заробљено: 1 официр и 68 непријатељских војника а центар и лево крило подишли су непријатељу на 50 – 100 м. Код непријатеља се већ опажало неко комешање нарочито због јаког дејства наше артилерије. Чим је командант десне колоне у 13.35 час. добио наређење за извлачење из борбе ради одласка у састав Обреновачког одреда на Заједницу, одмах је наредио да се обустави напад и издао заповест за извлачење трупа из борбе. Не ангажовану резерву 1 батаљон и 2 митраљеза, као и две батаљонске резерве са 2 митраљеза упутио је одмах назад да поседну Којиловицу и Окресак, те да штите извлачење осталих трупа. Десно крило, које је потиснуло непријатеља пред собом, лако је било извући у позадину, али је то врло тешко ишло са левим крилом, које је било пред непријатељским рововима на 50 – 100 м. у највећој борби због чега су се неки делови могли извући тек у мрак. Како је у 16.30 час. приспео и батаљон упућен из 12. пука као и Дебанжова полубатерија, који су одмах посели положај Којиловица – Окресак, то је под њиховом заштитом командант 11. пука успео да до 17 час. извуче и прикупи своју колону и у 21 час у вече кренуо је из с. Миросаљци, а у 23 часа стигао је са колоном на к. 260 северно од с. Сибнице, где је ушао у састав Обреновачког одреда.
Батаљон 12. пешад. пука и Дебанжова батерија (3 топа), који су посели Којиловицу и Окресак, остали су преко ноћи на истим положајима, не узнемиравани од непријатеља. Општа резерва – 3 батаљона 12. пука – налазила се целог дана на Змијану. На место батаљона упућеног на Окресак и Којиловицу у 20 час. приспео му је батаљон (3 чете, а једна је и даље остала као заштита 2. батерије) са Дебељака. Општа резерва овог дана није употребљавана и заноћила је на Змијану. Шумадиски коњички пук се налазио и овога дана у долини р. Турије између десне и леве колоне, осигуравајући им унутрашња крила и бокове. У 21.15 час. примљено је наређење команданта II. армије ОБр. 4350, које је горе за овај дан у целини изнето. На основи горњег наређења, командант дивизије издао је под ОБр. 2637 ово наређење:
„Команданту леве колоне и команданту 12. пешад. пука. Командант II. армије под ОБр. 4350 од данас наређује, да 1 пешад. пук са 2 брзометне батерије ове дивизије поседне положај Хајдучка чесма – Ивковача са предњим положајем Дрен и тамо смени трупе Тимочке дивизије I. позива. Ово треба да се изврши још у току ове ноћи. Са осталим трупама ове дивизије да се поседне и брани положај који дивизија сад заузима, везујући се десно са Коњичком дивизијом, а лево са Моравском дивизијом I. позива, чије трупе држе Бистрички вис. Према томе наређујем: да се 3 батаљона 12. пука I. позива, који се сад налазе у општој резерви и 1 батаљон 19. пука под командом команданта мајора Божидара Загорчића крену одмах правцем Змијан – Барошевац и даље на додељени одсек ради поседања положаја Хајдучка чесма – Ивковача као и предњег положаја Дрена, где да смене трупе Тимочке дивизије I. позива. У састав 12. пешад. пука I. позива улазе и 2. и 3. брзометна батерија Шумадиског пољског артилериског пука под командом команданта 1. дивизиона, које да се са садашњих положаја под заштитом чета које су биле на истим положајима крену одмах друмом до р. Пештана и даље преко Рудовице – Црљенци – Барошевца на додељени одсек. Командант леве колоне, од трупа које су остале под његовом командом, извућиће из првог борбеног реда потребан део за резерве леве колоне, а потом пошаље ми распоред колоне. Команданту 1. дивизиона наређено је, да одмаршује са батеријама и четама које су биле као њихова заштита. Командант 12. пука наредиће, да се његова трупна комора као и трупна комора батаљона 19. пука, који долази под његову команду, убивакује северно од Даросаве и да користе за доношење хране и потреба друм: Аранђеловац – Даросава – Рудовци – Црљенци – Барошевац – до трупа. Наређено је команданту мунициске колоне, да један део одељења за пешадиску и артилериску муницију а за тај одред (12. пешад. пук и 2 батерије 1. дивизиона) убивакује у близини железничке станице у Даросави. Командант 12. пука ухватиће што тешњу везу десно на Пештану са 10. пешад. пуком код с. Зеоке, а лево са трупама Моравске дивизије I. позива чије трупе држе Бистрички вис. С обзиром на врло велику озбиљност овог распореда и одбране додељеног му одсека препоручујем команданту 12. пука, да овај задатак изведе са пуно преданости, воље и умешности и да ми по извршеном распореду поднесе извештај са тачним распоредом његових трупа. Чим се буде 11. пук вратио у састав ове дивизије, команду над овим одредом примиће потпуковник Милован Ивановић, о чему ће следовати наређење. О пријему овог наређења известити ме, а командант 12. пука известиће ме, у које су време трупе овог одреда стигле на одређени им положај и смениле Тимочку дивизију I. позива“.
У 22.40 час. под ОБр. 2637 команданту Шумадиског артилериског пука: „Командант II. армије под ОБр. 4350 наредио ми је, да 1 пешадиски пук са 2 пољске брзометне батерије ове дивизије поседне положај: Хајдучка чесма – Ивковача са предњим положајем Дрен и смени тамо трупе Тимочке дивизије I. позива, које су добиле други задатак. Ово треба да изврши још у току ове ноћи. Са осталим трупама ове дивизије да се поседне и брани положај који сад дивизија заузима, везујући се десно са Коњичком дивизијом, а лево са Моравском дивизијом I. позива, чије трупе држе Бистрички вис. У случају немогућности одбране повући се на линију Медведњак – Просек између Турије и друма Трбушница – Аранђеловац поседајући те утврђене положаје и везујући се лево са Моравском дивизијом I. позива, а десно са Коњичком дивизијом. За повлачење користити досадашњи правац, а поред тога и правац Барошевац – Црљенци – Рудовци – Даросава. Према овоме наредио сам, да се на положај Хајдукова чесма – Ивковача одмах упуте преко Барошевца 3 батаљона 12. пешад. пука и 1 батаљон 19. пешад. пука I. позива ради поседања и одбране тога положаја као и предњег положаја Дрен. Односно артилерије командант ће наредити, да 2. и 3. брзометна батерија, које су до сад биле на Дебељаку и Камаљу под заштитом чета 12. пука, које су на тим положајима биле а под командом команданта 1. дивизиона, одмах крену друмом преко Даросаве на Рудовци – Црљенци – Барошевац и даље на положај. Наређено је команданту мунициске колоне, да један део одељења за пешадиску и артилериску муницију за овај одред убивакује у близини железничке станице у Даросави, а командиру дивизиске трупне коморе да трупне коморе свих јединица такође убивакује поред пута северно од Даросаве. Комуникациски правац за овај одред биће Аранђеловац – Даросава – Рудовци – Црљенци – Барошевац – положај. Чим се 11. пук, који је упућен у састав Обреновачког одреда, врати у састав дивизије, команду над овим одредом на левој обали Пештана примиће командант 12. пешад. пука потпуковник Милан С. Ивановић, сад командант леве колоне. О пријему и извршењу овог наређења одговорити и известити ме о распореду ове дивизије на положајима“.
У исто време послат је команданту Тимочке дивизије I. позива извештај под ОБр. 2637: „Врло хитно. На основи наређења команданта II. армије ОБр. 4350 од данас наредио сам, да се 3 батаљона 12. пешад. пука и 1 батаљон 19. пешад. пука под командом мајора Загорчића и са двема брзометним батеријама крену одмах ради поседања положаја Хајдучка чесма – Ивковача са предњим положајем на Дрену“. У 23 часа под ОБр. 3637 издато је наређење команданту заштитне батерије на Дебељаку и Камаљу (2. и 3. батерија) које гласи: „Као заштитне батерије крените се са батеријом друмом до Пештан р. на Рудовце – Барошевац – Ивковача – Хајдучка чесма, где ћете ући у састав свога пука“. 12. пешад. пук стигао је 6. децембра у 3 часа, а обе батерије стигле су у састав 12. пука у 11.15 час. истог дана. Губитци: погинуо је мајор Страхиња Дакић и 31 војник; рањено је 3 официра и 163 војника; нестало је 20 војника.
Дејство Коњичке дивизије
У току ноћи 4./5. децембра трупе ове дивизије задржале су се на синоћним положајима. У току ноћи примљено је наређење ОБр. 4320 команданта II. армије за данашњи рад, које је горе изнето. На основи овог у 3.30 час. под ОБр. 2256 издато је наређење команданту 2. бригаде ове садржине: „Према наређењу команданта II. армије ОБр. 4320 од јуче, све дивизије имају продужити довршење датих им задатака. Стога наређујем: Да продужите рад у духу добивеног задатка, саображавајући се раду десне колоне Шумадиске дивизије I. позива (11. пук). Почетак рада у 7 час“. Према овако добивеној заповести командант 2. бригаде предузео је напад са батаљоном 10. пука I. позива на Велики Хрт и к. 212 у 7 час. а 2. и 4. коњичком пуку, који су били у непосредном додиру са непријатељем, да осигурају бокове, први према с. Стојнику где је непријатељ груписао јачу снагу са артилеријом, а други према с. Рожанцу, подешавајући свој рад према десној колони Шумадиске дивизије I. позива. 4. батаљон 10. пука I. позива почео је напад у 7 час. са једним коњичким митраљеским одељењем. У 12 час. заузео је Велики Хрт и почео напад на к. 212. Својим енергичним нападом заузео је непријатељске ровове и заробио 1 официра и преко 100 непријатељских војника. То је било око 13 час. У 8.45 час. непријатељ је снажном ватром тукао трупе 2. бригаде на линији: Зорољин – Дубоки поток. Нарочито је непријатељ показивао велику активност од с. Стојника. Од 9 часова па до 19 часова непријатељ је у неколико махова покушавао напад у правцу Слатине и Зорољина, али је увек био одбачен од стране 2. коњичког пука, који се цео био ангажовао фронтом према Стојничкој р. од десне обале Зорољинског п. до Дубоког потока. Овај део фронта био је изложен и тучен јаким дејством хаубичких оруђа. Ангажујући на овај начин све непријатељске трупе од Стојника до к. 212 у борби са трупама ове дивизије, Коњичкој дивизији пошло је за руком да заштити бок II. армије уопште, а Шумадиске дивизије на посе за овај дан, што је она у осталом имала за задатак.
Овога дана примљено је наређење ОБр. 4338 од команданта II. армије, да је наређено десном крилу Шумадиске дивизије I. позива да се повуче на Заједницу и стави под команду команданта Обреновачког одреда. Главнина пак Шумадиске дивизије I. позива има да продужи свој задатак, а Коњичка дивизија да се групише ближе главнини Шумадиске дивизије I позива. На основи овог под ОБр. … издата је ова заповест команданту 1. и 2. коњичке бригаде: „Наређено је десној колони Шумадиске дивизије I. позива (11. пук) да дође на положај Заједницу и стави се под команду команданта Обреновачког одреда. Главнина Шумадиске дивизије I. позива продужава свој задатак нападајући непријатеља на Јунковачкој коси. 11. пук биће замењен са 1 батаљоном и 1 Дебанжовом батеријом, који ће заузети положај Окресак – Којиловица. Према оваквој ситуацији Коњичка дивизија има се груписати ближе главнини Шумадиске дивизије I. позива. Наређујем: Командант 1. бригаде са својом бригадом и 1. коњичком батеријом одмаршоваће одмах по добивеном наређењу у с. Миросаљци. Ухватити везу са батаљоном који је на Окреску и Којиловици и са трупама Шумадиске дивизије I. позива, које нападају правцем: Змијан – Јунковачка коса. Командант друге коњичке бригаде са бригадом и 2. коњичком батеријом повућиће се у најзгоднијем моменту према ситуацији код њега и доћиће на преноћиште у с. Тулеж. Положај ће предати команданту пешадиских трупа Обреновачког одреда, који се тамо налази. Батаљон 10. пука I. позива задржаће се на свом положају и ухватиће лево везу са батаљоном из Шумадиске дивизије I. позива који је на Окреску“. О овоме груписању дивизије извештен је командант II. армије под ОБр. 2267, као и о току рада данашњег дана. У 20.05 час. примљено је наређење ОБр. 4350 команданта II. армије, а које је горе за овај дан у целини изнето.
Према овоме наређењу командант дивизије са ОБр. 2269 у 20.15 час. издао је ово наређење: „1. коњичка бригада са 1. коњичком батеријом заузима и брани део фронта од р. Турије до п. Пушке, везујући се лево са трупама Шумадиске дивизије I. позива а десно са 2. бригадом. 2. коњичка бригада са једним (4.) батаљоном 10. пешад. пука I. позива и 2. коњичком батеријом заузима и брани део фронта од п. Пушке до к. 260 везујући се десно са Обреновачким одредом а лево са 1. бригадом“. Трупе Коњичке дивизије заноћиле су на линији: Велики Хрт – ј. од к. 238 – Зорољин. У току ноћи 2. бригада је замењена на свом положају са 11. пешад. пуком и упућена на ново опредељени положај (к. 261 Бобија). Губитци: Погинуло: коњички мајор Коста Ђорђевић командир ескадрона, 3 подофицира, 8 каплара и редова и 3 коња. Рањено: активни потпоручници: Божидар Ђуровић, Раденко Веселиновић, Владислав Сондермајер, Милош Милошевић и резервни потпоручник Момчило Николић, 4 подофицира, 36 каплара и редова и 3 коња.