Неуспех на Чикору дошао је поглавито стога, што је напад 3. децембра почео сувише доцкан и што је, под притиском непријатељског бочног напада од Смрдљиковца, Кик напуштен, те је изгубљен једини подесни правац да се Чикор бочно нападне. Напад је ипак извршен фронтално, али у моменту, кад је артилерија требала да припреми јуриш најјачом ватром, пала је јака магла, те је било онемогућено регулисање ватре. Непријатељ је наше нападне делове дочекао јаком пешадиском и артилериском ватром на најближим одстојањима тако, да је напад заустављен са великим губитцима, који су били у толико осетнији, што су пукови већ били јако смањеног састава. Бројно и морално слаби пукови Тимочке дивизије II. позива (13. и 14. пук) нису имали довољно снаге да освоје Липет у толико пре, што су њене нападне колоне биле фланкиране и са Лисине и Врлаје. Сем тога, случај је хтео, да ови пукови који су веома били слаби у старешинама изгубе и на Липету најбоље официре, чиме је нападна моћ ових пукова још више била ослабљена. Између ова два неуспеха, и колона према Врлаји (Драгољски одред) била је паралисана. И ако је магла штетно утицала на дејство артилерије у најодсуднијем часу, ипак се могло констатовати, да између пешадије и артилерије није било довољно везе. Овоме је много допринела та околност, што није било телефонског кабла, те је увек при првом покрету, између ова два рода војске престајао споразум. При свем том, опажена је рђава употреба и недовољно концентрисање ватре, те овом приликом, наша надмоћност у артилерији није довољно искоришћена, да се постигне успех а пешадији уштеде жртве. У 6.45 час. начелник штаба I. армије јавља, да су Дринска дивизија I. и Моравска дивизија II. позива јутрос рано предузеле напад и већ запљениле једну хаубицу, 1 пољски топ, неке митраљезе и приличан број војника. Непријатељ растројен и у нереду одступа, те моли да напада цела III. армија. Ово је одмах саопштено командантима дивизија. У 7.55 час. II. армија јавља, да ће продужити данас напад на непријатеља у циљу пребацивања преко Колубаре. Моравска дивизија I. позива у току јучерашњег дана није успела да заузме Кременицу. Непријатељски губитци су знатни. Има доста заробљеника.
У 10 час. издато је Комбинованој дивизији наређење ОБр. 3282 у овоме: „Тимочка дивизија II. позива добила је свој задатак и она га изводи методички с обзиром на јачину непријатеља према себи и квалитет својих трупа, и до сад успешно, по извештају који је овог часа добивен. Наредите команданту Драгољског одреда, који има знатну артилерију и два пешад. пука, да тако исто енергично ради и сузбије непријатељску пешадију која нема артилерију“. У 10.25 час. из I. армије јављају телефоном, да јачи делови I. армије избијају на Простругу и Плочу. Непријатељ бежи. Коњица Дринске дивизије I. позива гони Угриновачком реком. Непријатељ одступа свуда на правцу Дринске дивизије I. позива. Командант III. армије био је у овом тренутку на положају код Комбиноване дивизије и лично је настојао, да се Липет и Врлаја што јаче притисну. Из Драгољског одреда дејствовала је сва артилерија, а аустриска батерија тукла је Липет, о чему је Комбинована дивизија и писмено известила са ОБр. 3283. Око 13 час. код Тимочке дивизије II. позива осмотрена је једна колона дуга око 3,5 км. у покрету од Обешењака у правцу Дићске главице. Ово је било саопштено свима трупама и артилерија је до максимума појачала ватру, али је пешадија ипак остала прикована пешадиском и митраљеском ватром с фронта и бока. Овако је остало све док мрак није пао. У 15.10 час. начелник штаба I. армије јавља, да ће њихове трупе ускоро избити на Грађеник, што је одмах саопштено Тимочкој дивизији II. позива. У 15.50 час. пуковник Живко Павловић из Врховне команде јавља, да је I. армија известила, да ће још ноћас избити на линију: Рудо – Баћиновац – Медник и зато треба и III. армија јако да притискује непријатеља. У овом смислу одмах је издато дивизијама наређење са ОБр. 3287. У 21.50 час. начелник штаба I. армије телефоном јавља, да су трупе I. армије заузеле Голубац, Буковачу, Простругу, Плочу, Честе букве, Сувобор, Рајац. Гонеће колоне упућене су ка Палежу и Лалинцима. Има 1.300 заробљеника. Ужичку војску напале су 4 брдске бригаде. Дунавска дивизија спустила се ка Баћиновцу. У 22.20 час. начелник штаба II. армије телефоном јавља, да је заузет северни крај Кременице. Једна дивизија из те армије упућена је на Космај. Због тога армија остаје и не продужава напад. Пук из долине Оњега повлачи се на Кременицу, те сад тај правац треба да заштити III. армија.
Дејство Дринске дивизије II. позива
Заповест команданта III. армије ОБр. 3266 примљена је у 0.40 час. 5. децембра. У 8 час. 5. пук II. позива ухватио је везу са 13. пешад. пуком I. позива код Смрдљиковачке воденице у долини Оњега. У 8.10 час. тражено је од команданта III. армије, да се за предстојећи рад упути бар један вод брдске артилерије. Турска хаубичка батерија, која је истрошила муницију, упутиће се данас у позадину. У 9 час. извештава командант 5. пука II. позива, да са пуком држи положај Дубово брдо – Кречанац. Непријатељски стрељачки строј после неуспелог јучерашњег напада заустављен је на 2 – 300 м. испред наших стрељачких заклона и ту се утврдио. У 10.30 час. командант 4. и 5. пешад. пука јављају, да код њих нема ничега новог. Командант 5. пешад. пука јавља, да се у долини Оњега чује час слабија час јача борба. У 12 час. командант 4. пука јавља, да се на фронту тога пука развила слаба пешадиска ватрена борба; непријатељска артилерија дејствује с времена на време, али без резултата. Командант 5. пука јавља, да један непријатељски топ са Чикора дејствује с времена на време против Дубовог брда, али без резултата. Извештава даље да 13. пук I. позива неће моћи да учествује у нападу на Кик у току данашњег дана, дејствујући у леви бок овога положаја, јер тај пук овога момента води слабу борбу и налази се тек у висини Дубовог брда. Од 10 до 12 час. једна непријатељска батерија доста јаком ватром туче к. 417 и непосредну околину. У 12.20 час. начелнику штаба III. армије телефонским путом јављено је, да 13. пук I. позива како изгледа, неће моћи у току данашњег дана да потпомаже евентуални напад ове дивизије на Кик, јер је ангажован у борби према Брајковцу. У 12.30 час. из Моравске дивизије I. позива јављају, да је заузета ј. ивица Кременице, и да сад 3. и 16. пук I. позива нападају с. ивицу Кременице. Непријатељска батерија код Стубице повукла се. Један телефон, не зна се одакле, јавља да се непријатељ према фронту Моравске дивизије I. позива повлачи и извлачи возове. Све је ово јављено 4., 5. и 6. пуку II. позива.
У 12.40 час. командант 5. пука јавља, да непријатељска батерија са Чикора дејствује доста јаком ватром против делова 5. пука на Дубовом брду. Командант 2. дивизиона са Мрамора извештава, да је то батерија са Гаја, а не са Чикора. У 12.45 час. командант 4. пука јавља, да се непријатељ у групама пребацује са Чикора ка Кику. Команданту пука наређено је, да прати његово кретање и да обрати нарочиту пажњу, да се непријатељ не извуче са положаја и да тако рокирајући не прикупи снагу и удари у леви бок Моравске дивизије I. позива. У случају потребе, треба напасти непријатеља, ако отпочне рокирање у јачој мери. Команданту артилерије саопштен је предњи извештај команданта 4. пешад. пука као и заповест, која му је издата. Исто је саопштено и команданту 5. пука, па ако би непријатељ покушао да изврши рокирање и испред фронта овога пука, да предузме што треба и ово спречи. У 15.30 часова упитан је командант 4. пука II. позива, у колико ситуација код његовог пука дозвољава ангажовање овога у сутрашњем нападу. Одговорио је, да ће 4. пук у сутрашњем нападу моћи да садејствује нападу осталих колона и да изврши потребан притисак, и ако је у борби прошлог дана претрпео огромне губитке. Командант 4. пука извештава, да непријатељска артилерија дејствује у свима правцима; ватра је растурена и без резултата. У 15.40 час. упитан командант 5. пука о ситуацији одговорио је: стање непромењено; 13. пук I. позива имао је омање борбе у долини Оњега са слабијим непријатељским деловима које је протерао, сад борбе нема; пук ће заноћити и. од Смрдљиковца а у висини Дубовог брда. У 15.50 час. упитан је командант 2. дивизиона, какав закључак изводи из ћутања непријатељске артилерије; одговорио је, да не може за сад да нађе узрока ћутању непријатељске артилерије. Наређено му је, да изазове непријатељску артилерију. У 16.30 час. командант артилерије јавља, да је учинио све што је могуће, да изазове непријатељску артилерију али без успеха; непријатељска артилерија ћути. У 16.45. час. командант 4. пука II. позива извештава да се непријатељ у групама пребацује и спушта према деснокрилном батаљону 4. пука (који се налази на десној обали п. Средњака). Исти извештај примљен је и од команданта 5. пука.
У 17 час. командант 4. пука јавља, да се према свима знацима може закључити, да се непријатељ спрема да нападне његово десно крило. Наредио је, да се истуре бомбаши и непријатељ дочека на нож. Наређено му је, да се борба има да води до краја. Командант 4. пука у исто време извештава, да је због овакве ситуације задржао 2 чете 6. пука у рововима, за које је наређено да се извуку у резерву. У 17.05 час. из III. армије добивен је извештај, да ће у току ноћи трупе I. армије избити на линију: Рудо – Баћиновац – Медњак. Врховна команда наглашује, да трупе ове армије треба да изврше што јачи притисак на непријатеља. У 17 час. командант коњичког дивизиона са Дрења доставља извештај вође официрске патроле, писан у 14.10 час. у овоме: „Непријатељ одступа са Виса; пешадија Моравске дивизије I. позива успешно наступа за њим, а артилерија га гони ватром“. У 17.15 час. командант 5. пука II. позива јавља, да се непријатељ спушта са Кика и пребацује преко јаруге п. Средњака, подилазећи Дубовом брду. У 18 час. командант III. армије наређује, да се што пре пошаље извештај о раду дивизије у току овог дана; сем тога послати број губитака макар и приближно, као и извештај о јачини непријатеља према овој дивизији. У 19. час. командант 4. пука јавља, да је непријатељ напао у 18 час. на десно крило 4. пука бацајући светлеће ракетле; напад је кратко трајао и изведен слабијим пешадиским деловима. Наређено је команданту 4. пука, да извиђачким одељењима одржава сталан додир с непријатељем. У 20 час. послат је под ОБр. 1787 извештај команданту III. армије, Комбиноване и Моравске дивизије I. позива о ситуацији код ове дивизије, у овоме: „4. пук II. позива остао је данас на свом положају, а на 400 м. од непријатељских ровова на Чикору; 5. пешад. пук II. позива на утврђеном је положају Дубово брдо – Кречанац, фронтом према Кику, а делом према Брајковцу. Од како је данас 13. пук I. позива, с којим се одржава стална веза, почео избијати у висини Дубовог брда (десном страном Оњега), у толико је се фронт 5. пука окретао искључиво према Кику. Једна непријатељска пољска батерија покушала је око 7 час. да се пласира на Гају, ну обасута нашом артилериском ватром ометена је у томе и није се у току данашњег дана јавила“.
Од 20 – 21 час примљен је извештај од команданта 4. и 5. пука, као и од команданта артилерије о данашњем раду. Према томе 4. пук довршио је утврђивање свог положаја; преко целог дана било је, због близине непријатеља (400 м.), пушкарање; непријатељ је и артилериском ватром дејствовао против наших ровова, но са слабим резултатом. Јачина непријатеља у рововима према овом пуку износи око 4 батаљона и 2 митраљеза. Непријатељ је око 18 час. напао десно крило овога пука, ну после кратке пушчане и митраљеске ватре непријатељ је одбивен. Пушкарање међутим, наших и непријатељских делова траје и даље. Од команданта артилерије добивен је овај извештај о раду у току данашњег дана: батерије 1. дивизиона дејствовале су данас на непријатељске ровове на Чикорском положају и утврђени су елементи за случај ноћног дејства. Батерије 2. дивизиона дејствовале су против непријатеља на Кику и падинама на Дубовом брду, при њиховом спуштању ка потоку Средњаку. Око 18 час. батерије 2. дивизиона учествовале су у одбијању непријатељског напада на десно крило 4. пука. Губитци су у току данашњег дана: 4 мртва и 1 рањен. Од непријатељске артилерије примећено је данас: једна непријатељска батерија на Чикору и један брдски топ такође на Чикору; у 9.15 час. опажена је у покрету једна непријатељска батерија од Закинца ка Гају и одмах обасута ватром из једног вода наше батерије са Мрамора, те се више није појављивала. У 16 час. непријатељска артилерија уопште престала је да дејствује и више се није јављала У 11.20 час. од Моравске дивизије I. позива јављају, да држи линију Кременицу (сем к. 371) и косу између Бабине реке и Криваје. 13. пук I. позива је на Растову и на коси Трнавци. У 23.15 час. начелник армиског штаба саопштава начелнику штаба ове дивизије, да се 13. пук I. позива према наређењу Врховне команде има да упути на другу страну и да се овај пук у долини Оњега има заменити деловима Дринске дивизије II. позива. Одговорено је, да се снага за ово замењивање нема одакле узети, или ако се најзад ово учини, да од пројектованог напада не може бити ништа. У 23.30 час. начелник штаба ове дивизије моли за обавештење начелника штаба Моравске дивизије I. позива о положају кога држи 13. пук I. позива као и колику је непријатељску снагу тај пук у току данашњег дана имао према себи. Добивен је одговор, да за сад и он сам то не зна, али ће се обавестити и накнадно јавити. После 15 минута извештава, да је телефонска веза са 13. пуком прекинута и да ће се по ордонансу тражити о предњем обавештења.
Дејство Комбиноване дивизије
Застој
Рад десне колоне. У току 5. децембра ова колона није предузимала никакву акцију, већ је допунила и ојачала утврђивање Цера. На овоме фронту није ни непријатељ предузимао никакву акцију. Непријатељска батерија са Чикора и наша са Стражаре преко целога дана с времена на време тукле су се међусобно.
Рад леве колоне. Око 6.30 час. отпочело је пушкарање на левом крилу, код 1. батаљона 5. прек. пука. Тамо су одмах упућена 2 митраљеза са Камаља. Непријатељ је на ово крило упутио за напад до 2 чете пешадије, а напад је помагао и ватром са Амбаришта. Очевидно циљ је овом непријатељском нападу био, да поврати потпуно изгубљени део свог положаја. Овај непријатељски напад задржан је у самом почетку ватром 1. батаљона и ватром левог крила 2. батаљона. Ватрена борба је трајала око 2 часа и за то време непријатељ се није могао ни стопе маћи напред, те се је после овога времена почео појединачно извлачити назад на свој утврђени положај, остављајући напред само патроле. 1. батаљон 5. прек. пука био је у незгодном положају због бочне и леђне непријатељске ватре са Амбаришта, те је командант батаљона молио команданта 1. прек. пука на ј. делу Амбаришта, да крене Пољаничком косом и дође бар у висину његовог батаљона. Кад му је са Амбаришта одговорено, да је батаљон врло слаб за напад Пољаничком косом, онда је командант левог крила ове колоне молио, да се са Амбаришта упути бар што год снаге за напад на шљивар на Амбаришту. На овај његов захтев упућен је свега 1 вод 1. прек. пука. Командант 1. батаљона 5. прек. пука упутио је такође из своје резерве један вод у напад на шљивар на Амбаришту. Ова два вода напали су непријатеља у шљивару, протерали га и заузели шљивар, те тако лево крило леве колоне ослободили најопасније – леђне – ватре. Али непријатељ упути у контра напад на шљивар једну чету и протера одавде нашу получету око 12.30 час. После повлачења наше получете са шљивара, повукао се је до 14 час. и батаљон 1. прек. пука са Амбаришта на леву обалу Качера. Сад је био јако угрожен леви бок леве колоне, а командант левокрилног (1.) батаљона није био у могућности да својом резервом заштити свој леви бок, а тиме и леви бок колоне. Због овога је командант батаљона наредио, да се лево крило повије уназад и поседне јз. падину Камаља према Амбаришту, остављајући на десној обали В. Потока само 4 десетине. Ово је извршено у 15.30 час. и батаљон је тако и заноћио. Левокрилни батаљон леве колоне са 1. прек. пуком је на левој обали Качера. На осталим деловима фронта леве колоне није било ничег значајнијег. По извештају једне патроле са десне обале В. Потока, данас по подне примећена је у покрету са Пољаничке косе ка Пољаничком гробљу и Камаљу једна јача непријатељска колона са 60 – 80 товарних коња, на којима су се распознавали где где точкови. Према овоме ово је вероватно колона пешадије са брдском артилеријом (вођа патроле цени јачину колоне до 1 пука, али је ово свакојако прецењено). Обраћена је нарочита пажња на даљи покрет ове колоне, али се није доцније могло ништа приметити; међутим примећено је, да се непријатељ са целе косе Амбаришта спушта у долину В. Потока, као и у долину Качера.
Рад Драгољског одреда. Према телефонском наређењу од 6.20 час. Драгољски одред имао је овог дана најодсудније да брани своје положаје све док не падне Липет (к. 560) и Чикор, а у згодном моменту да пређе у офанзиву. У смислу овог мог наређења командант одреда је издао потребну заповест одреду. Одредској коњици наређено је, да са једном четом 15. пешад. пука II. позива очисти долину Трудељске р. од непријатеља, за којега је јављено, да се у јачини 1 чете кретао ка с. Козељу. Овај задатак није могао да се изврши, јер је долина Трудељске р. била стављена под јаку пешадиску и артилериску непријатељску ватру. У току дана непријатељска артилерија тукла је 15. пешад. пук II. позива бочном и фронталном ватром, а овај пук – нарочито његово лево крило – тучен је и пешадиском и митраљеском ватром из непријатељских ровова. Под оваким непријатељским дејством лево крило 15. пука претрпело је јаче губитке, поколебало се и почело да одступа, али је прикупљено и враћено на свој положај. Око подне почео је повлачење са Амбаришта батаљон 1. прек. пука. Овај батаљон је био изненађен нападом непријатељских одељења, због рђавог командовања. Повлачио се у нереду, а под дејством непријатељске ватре са Врлаје растурио се и прикупио у резерву пука тек у вече. За све ово узет је на одговор командант батаљона – активни поручник Благоје Павловић, – пошто му је по доласку на Врлају одузета команда над батаљоном. Да би се осигурало одржање положаја 15. пука II. позива, упућена му је преко дана из резерве 1. прек. пука 1 чета и 1 митраљез, а у вече и остале две чете из батаљона у резерви. Четврта чета батаљона у резерви 1. прек. пука послата је још за време одступања батаљона са Амбаришта, за затварање долине Качера и она је посела простор између деснокрилног батаљона на Врлаји и Камаља, ухватила везу и десно и лево и после подне се утврдила у најнужнијој мери. Тако је пред вече била употребљена цела резерва 1. прек. пука – 3 чете послате су за појачање 15. пешад. пуку а 1 чета за затварање долине Качера. Резерва 1. прек. пука преко ноћи 5./6. децембра биле су 3 чете онога батаљона, који је одступио са Амбаришта (његова 4. чета још је била на Ковиљачи).
Артилерија Драгољског одреда дејствовала је преко целог дана против непријатеља на Липету, непријатељске батерије пред фронтом Тимочке дивизије II. позива, непријатеља на Врлаји и непријатеља на Амбаришту. Захваљујући снажном дејству ове артилерије и послатом појачању 15. пешад. пуку II. позива, овај се пук одржао на свом положају. Према саслушањима заробљеника, које је заробио данас 1. прек. пук, излази, да су се пред фронтом Драгољског одреда, поред раније појављених, налазили још делови из пукова: 19., 29. и 96. Према овоме излази, да се на фронту Драгољског одреда налазило 7 – 8 батаљона из разних пукова. По исказу заробљеника чије су јединице овога дана дошле на овај фронт, појачане непријатељске трупе на овом фронту имају задатак да нападају. Ово је сасвим разумљиво и објашњиво, с обзиром на: застој – чак и попуштање – у нападу ове дивизије, немогућност покрета напред Тимочке дивизије II. позива и важност правца преко Врлаје и Драгоља. Због свега овога, обраћена је нарочита пажња на одржање левог одсека овог одреда, који је држао морално врло слаб 15. пук II. позива, те је овај пук и појачан знатним делом снаге 1. прек. пука.
Рад опште резерве. 6. прек. пук имао је овога дана у првом борбеном реду 3. батаљон у врло добрим заклонима код Шутачког гробља а све остало у другом борбеном реду. Данас је извршено груписање 6. прек. пука, јер су до 21 час враћене из 2. прек. пука 3 чете 4. батаљона и 3 чете 1. батаљона. Једна (3.) чета 4. батаљона била је у првом борбеном реду на левом крилу десне колоне (2. прек. пука), те је и даље остала тамо, само је ушла под команду команданта свога пука, са којим је била у непосредној вези. Тако је 6. прек. пук ноћу 5./6. децембра био у оваквом распореду: 1 ¼ батаљона у првом борбеном реду, а 2 ¾ батаљона у резерви иза гребена Шутачког гробља. Јединице су уређене, оружје је очишћено и војници су добили два пут кувано јело, те је тако пук у току 5. децембра уређен и освежен за нову акцију.
Рад артилерије и коњичког ескадрона. Артилерија је на својим јучерашњим положајима. У 8 час. 5. Тимочка пољска батерија са Стражаре отворила је ватру на непријатељску батерију, која се кретала гребеном од Дудовице, и нагнала ју је да се свуче с пута и заклони се. У току целог дана ова наша батерија била је у улози контра батерије за рејон Чикора и северно. Она је на себе привукла сву непријатељску артилериску ватру и имала 1 официра, 2 каплара и 6 рањених; али је до 15 час. успела, да ућутка две непријатељске батерије на Гробу и Чикору, и да целог дана одстрани од наше пешадије непријатељску артилериску ватру. У 10 час. 7. Моравска батерија дејствовала је успешно против непријатељских пешадиских делова, који су почели да излазе из ровова на Чикору. У 11 час. и у 13 час. дејствовале су успешно против непријатељске пешадије на Амбаришту 7. Моравска и 6. Дринска батерија. 8. Моравска батерија дејствовала је успешно против непријатељске пешадије изнад с. Шутаца и против непријатељске батерије ј. од Шутаца. 9. Моравска батерија дејствовала је против непријатељске пешадије на Чикору. Код непријатеља примећено је данас више артилерије према фронту ове дивизије – 3 до 4 батерије – него што је имао последњих дана. Коњички ескадрон је преко дана био на Камаљу и вршио извиђање непријатеља и одржавање везе између леве колоне и Драгољског одреда. По извештају коњичких патрола, примећена су у 11 час. у долини Безименог п. између Пољанице и Врбовца јача непријатељска одељења, а у покрету од Пољанице ка Брајковцу непријатељска комора. По осталим коњичким извештајима сазнаје се оно, што је горе изнето код рада леве колоне и Драгољског одреда, а што су и ови јавили. Ескадрон је имао и омању борбу са непријатељским деловима, који су се спуштали ка В. Потоку и кретали падином Амбаришта. Ескадрон је заноћио опет јужно од к. 209.
Дејство Тимочке дивизије II. позива
Ноћ 4./5. децембра прошла је у безначајнијем пушкарању предстража. У 8 час. 5. децембра отпочет је напад по наређењу команданта дивизије. Десна и лева колона кренуле су се напред непрестано потпомагане нашом артилеријом, а средња колона није могла ни корака напред због ужасне пешадиске и митраљеске ватре. Убрзо је била десна колона подухваћена бочном ватром са Врлаје. У 9.30 час. било је лево крило 15. пешад. пука II. позива подухваћено анфиладном артилериском ватром са Липета, те је одступило неколико стотина метара. Наскоро потом добивен је извештај, да се лево крило 15. пука вратило на старо место, али командант десне колоне потпуковник Дамњановић, који је посматрао рад 15. пука са даљине од 700 м. известио је, да то није истина. Одмах за овим непријатељ је посео ровове и. од засеока Козеља на самој Врлаји, који дотле није поседао и одатле отворио ватру против десне колоне. Исто тако отворио је артилериску ватру са Липета против крајњег десног крила десне колоне, али овом артилериском ватром није нанео велике губитке. Због свега овога био је приморан командант десне колоне, да окрене фронт једног свог батаљона на запад и да га држи као десну побочницу, а другом батаљону наредио је, да се рокира у лево и да продужи десно крило средње колоне. Како је и непријатељ био продужио своје лево крило од Липета у правцу Козеља, то је овај батаљон наишао на јаку фронталну ватру, и кад је око 15 час. понова добио ватру у десни бок, био је приморан да се заустави. На тај начин непријатељ је ватром зауставио покрет десне и средње колоне. Лева колона пошла је у напад у 8.30 час. са косе на којој је гробље с. Угриновца. Напад је ишао споро због тешког терена и ужасне пешадиске и митраљеске ватре. У 9.30 час. лево крило ове колоне добило је ватру у бок и леђа са Лисине, због чега две чете одступе. Због овога наступио је застој, док њихова места нису попуњена четама из резерве. Потом је продужен напад и лева колона избила је у 12.45 час. на 200 м. испред непријатеља на шумовиту косу где је пирамида, али у 15.30 час. била је приморана на одступање и она чета из резерве, која је била упућена на крајње лево крило. Лева колона била је доста истакнута у односу према средњој колони, зато су узете две чете из средње колоне и упућене за појачање леве колоне, али ове нису стигле до мрака.
Око 13 час. известио је команданта дивизије командир 1. батерије са Ковиљаче, да види како једна непријатељска колона дугачка око 3 ½ км. одступа од Липета преко Обешењака ка Дићској главици. Ово је било саопштено трупама; артилериска ватра била је појачана до максимума, али пешадија није могла ни корака напред због ужасне пешадиске и митраљеске ватре. У 20 час. наредио је командант дивизије, да се колоне спреме за ноћни напад. Лева колона успела је у 20 час. да истера непријатеља из ровова, а то су исто успеле средња и десна колона у 21 час. Непријатељ је одступао у правцу Дићске главице. Замор и шумовити терен није дозвољавао, да се предузме ноћно гоњење и да се непријатељ потпуно растроји.