7. децембар, Ситуација и наређења Врховне команде

Ситуација

У току 7. децембра у Врховну команду стигли су ови важнији извештаји:

Од команданта II. армије

ОБр. 4405
(у 10.55 час.)

„Стање армије у току прошле ноћи овакво је: Моравска дивизија I. позива. У току ноћи непријатељ је у неколико махова отварао јаку пешадиску а понекад и артилериску ватру. На целом фронту ове дивизије непријатељ је отворио најјачу ватру према левом крилу дивизије према Балином гробу. Непријатељ није покушавао напад. – Шумадиска дивизија I. позива: у току ноћи, сем слабијег пушкарања између наших и непријатељских осигуравајућих делова, није било ничег значајнијег. Лево крило средњег одсека Брест и Пољчине, као и положај левог одсека на левој обали Пештана, непријатељ осветљава рефлектором. Губитци: погинуло 8, рањено 40, нестало 1“.

ОБр. 4409
(у 13.50 час.)

„Распоред Шумадиске дивизије I. позива: а) 1 батаљон са 1 коњичком батеријом и Дебанжовом полубатеријом поседа положај „Којиловица – Окресак“ са предњим деловима на Араповачкој коси (десна обала Мечак потока); б) 6 батаљона са 3 пољске брзометне батерије поседају положаје: „к. 173 – Брест – Пољчине“; в) 3 батаљона са 2 пољске брзометне батерије поседају одсек: „Хајдучка чесма – Ивковача“, а 1 батаљон поседа предње тачке Дрена; г) коњички пук на обема обалама Турије, држи везу између трупа на Којиловици и к. 173; д) остатак дивизије: 1 пољска брзометна батерија и Дебанжова полубатерија на „Стражевици“, а хаубичка батерија мод. 97 год. на „Главици“; ђ) 1 батаљон је на путу „Великом Хрту“ у саставу Коњичке дивизије, а 11. пук са 3 пољске брзометне батерије је у саставу Обреновачког одреда. – Моравска дивизија I. позива: а) 1 пук са једном батеријом држи Вис („Бистрички“); б) 1 пук држи „Старачу“, а са 1 батаљоном ћувик западно од „Главице“; в) 1 пук поседа „Балин гроб“ са 1 батеријом на коси „Растово“; г) 4 пољске батерије и брзометна хаубичка батерија на коси: „Разбојиште – Старача“; д) 1 пук у дивизиској резерви позади Разбојишта; ђ) Укупно бројно стање Моравске дивизије износи 6.000 људи“.

ОБр. 4415
(у 18 час.)

„У 9.50 час. примећена је јака непријатељска колона састављена из пешадије, коњице и коморе, у покрету од Прњавора за Лајковац. Колона је од 15.20 час. продужила марш од Лазаревца преко Петке ка Лајковцу. У колони је примећен дивизион артилерије. У Лазаревац су јутрос стигла 3 железничка воза од по 15 вагона“.

ОБр. 4422
(у 24 часа)

„Стање армије у току дана овакво је: Коњичка дивизија. Непријатељ је повремено тукао артилеријом са: к. 212 – (Вис) – наше положаје, ну без успеха. Око 11 час. примећен је 1 непријатељски батаљон који се утврђује на коси између п. Сајковац и потока Мечак. Наша је артилерија такође дејствовала. – Шумадиска дивизија I. позива: у току дана на Којиловици било је слабо пушкарање. У 11.45 час. примећен је 1 непријатељски батаљон, који се са Виса (к. 212) долином Растова спушта у долину п. Сајковца, где је задржан ватром. Према 19. и 10. пешад. пуку целог дана била је слабија пешадиска и артилериска ватра. Према 10. пешад. пуку непријатељ је повукао своје десно крило ка Липовој бари подижући ровове фронтом према Пештану. Код 12. пешад. пука непријатељ целог дана тукао је артилериском ватром положаје код Дрена, дејствујући артилеријом са Сакуљске косе. – По исказу заробљеника из 53. и 78. пука заједничке војске оба ова пука су на левој обали Пештана, према 12. пешад. пуку, а да је код Лазаревца 36. дивизија са пуковима: 96., 16., 53. и 52. и да се непријатељски 16. пук налази на десној обали Пештана према 19. пешад. пуку. – Моравска дивизија I. позива: 1 чета 3. пука поседа шумовити ћувик западно од к. 278 (Дрен); 1 батаљон 1. пука поседа Кременицу, до изворног дела Горње реке; други батаљон 1. пука заузео је предње непријатељске ровове код к. 371; један батаљон истог (1.) пука је на Старачи; један батаљон 2. пешад. пука са Балиног гроба напада к. 371; један батаљон 2. пука напада са Новаковог брда ка Стубичком вису; један батаљон креће се Барзиловачком косом ка вододелници: Стубица – Шушњар; 3. пешад. пук поседа Бистрички вис (к. 295); 16. пешад. пук је у резерви код к. 347. Десно крило предње линије истурило је извиђачка одељења у долину Лукавице, а центар и лево крило је у покрету, да у току ноћи заузме „к. 371 – Стубички вис к. 385. Заробљено до сад 180 војника“.

Од команданта III. армије

ОБр. 3336
(у 5.10 час.)

„Јуче 6. ов. мес. око 13 час. непријатељ је почео да попушта пред фронтом ове армије и да се повлачи. Око 13.15 час. заузет је Чикор. Трупе су прешле на целој линији у наступање, обасипајући непријатеља јаком ватром. Непријатељ се повлачио у доста добром реду сем са Врлаје, одакле је са великим губитцима одступио у нереду. Тимочка дивизија II. позива допрла је до Дићске главице заробив преко 200 војника, међу којима има официра и лекара. Заплењено је доста разног ратног материјала. У Козељској котлини има много растурених непријатељских војника, који ће се похватати. Дринска дивизија II. позива била је јуче у 6 час. и по други пут нападнута од непријатеља, али је и тај напад одбивен са великим губитцима. У току повлачења непријатељ је давао пред овом дивизијом јачи отпор, па чак је био и активан. Заробљено је око 400 војника из: 25., 26., 28. и 19. регименте. Дивизија је имала прилично губитака. Пред мрак делови дивизије избили су ка Гају. Комбинована дивизија стигла је пред сумрак до у висину Липља“.

ОБр. 3337
(у 5.10 час.)

„За данашњи рад, трупе III. армије овако су управљене: Дринска дивизија II. позива у правцу линије: Барзиловица – Новаково брдо са задатком, да дејствује у бок и позадину непријатеља на Кременици и Вису, и олакша рад II. армије. Она неће прелазити линију: „Чибутковица – Виноградине – Дуга коса“. – Комбинована дивизија наступа преко Тополског брда на фронт Бошњаковић – Латковић и даље ка Врачевићу. – Тимочка дивизија II. позива наступа преко Цветановца и Миловца ка Тодорином долу и Старачи“.

ОБр. 3343
(у 8.35 час.)

„Командант Комбиноване дивизије извештава, да је 6. прек. пук јутрос у 3 часа прешао Љиг са 1 батаљоном и 2 митраљеза и избио на Цветановачку косу. Пук има преко 800 заробљеника, 3 митраљеза и 1 музику. Код 2. прек. пука јуче до мрака било је 200 заробљеника и 2 митраљеза. – Тимочка дивизија II. позива тешко се прикупљала на Дићској главици све до 4 часа јутра због мрака и кише. Око 9 час. кренуће се напред“.

ОБр. 3345
(у 10 час.)

„Јутрос у 9 час. командант Дринске дивизије II. позива јавља да је ноћас у 0.30 час. почета смена 13. пука. Према Трнавачкој коси непријатељ се утврдио и до овог момента није се повукао. С левим крилом Моравске дивизије I. позива ухваћена је веза. 5. пук целе ноћи заробљавао је непријатељске војнике, те је целе ноћи трајало безпрекидно пушкарање. Непријатељ се пред Дринском дивизијом II. позива још доста упорно брани. На Гају нарочито је вођена јака борба, и он је заузет тек јутрос између 5 и 6 час. Борба код ове дивизије била је „прса у прса“. На положају је маса непријатељских лешева, но и код нас има прилично губитака. Заплењена је маса пушака и осталог материјала. За напад у правцу Новаковог брда и Барзиловице формира се колона од 6 батаљона, позади које ће бити дивизиска резерва. До сад има код Дринске дивизије II. позива око 800 заробљеника“.

ОБр. 3359
(у 18 час.)

„Данас у 3 часа упућен је преко Љига 1 батаљон 6. пука са 2 митраљеза, а доцније и остатак пука, да онемогући задржавање 40. непријатељске дивизије на Цветановачкој коси, а затим и на Пландиште. После мање борбе заузета је Цветановачка коса. Заробљено и заплењено је: 2.200 војника, 13 официра и кадета, 283 коња, 6 митраљеза, 7 пољских топова, више кара, 300 возова и другог ратног материјала. Запљењени топови одмах су употребљени за дејство на непријатеља. 1. и 4. пук упућени су у подне на Тополско брдо, и тамо се сад прикупљају. У 13.30 час. пошто је ситуација на десној обали Оњега била повољна, упућен је 2. пук правцем: Парлог – Латковић – Врачевић. Намеран сам сутра до подне са целом дивизијом избити на линију: „Боговађа – Врачевић“.

ОБр. 3362
(у 21 час)

„Командант Тимочке дивизије II. позива јавља: Дивизија је достигла у своме надирању Пландиште, а претходница Бошњаковић. Веза са Дринском дивизијом I. позива постигнута је. 15. пук II. позива ушао је у састав дивизије. Пољска артилерија није стигла. Заробљеника има преко 600 здравих и 400 рањених. Заплењено је: 1 топ без затварача, 2 каре, 8 брдских хаубица без цеви, један мали артилериски депо у Гукошима и другог ратног материјала“.

ОБр. 3365
(у 24 час.)

„Командант Дринске дивизије II. позива јавља: „Коњички дивизион избио је у 15.30 час. главнином на Виноградину. Још у 12 час. непријатељ, који се је налазио на Бугарском брду, журно се повлачио преко Чибутковице ка Жупањцу. Непријатељска заштитница у 15.35 час. у нереду се повукла испред наступања нашег 5. пука ка Жупањцу. Многа непријатељска пешад. одељења растурена, хватана су у току целог дана. Заплењено је много пушака, муниције и разног другог ратног материјала. Укупан број заробљеника у току прошле ноћи и данашњег дана износи 1.473 војника, 7 официра и 4 лекара. Ситуација код Моравске дивизије I. позива у току целог дана била је нејасна и колебљива, стога сам још у 11 час. упутио дивизиску резерву са Дубовог брда ка косу Трнавац, где се и сад налази. Три батаљона 4. пука, који су се још тада налазили на левој обали Оњега, журно су пребачени на Новаково брдо, око 14 час. Кременицу су тукле обе артилерије и наша и противничка. У 12 час. добио сам извештај: да Моравска дивизија држи Старачу и Балин гроб и да ће предузети напад у 15 час., упућујући 2. пешад. пук у обилазак десног непријатељског крила. У 16 час. наредио сам, да наша аустриска батерија отвори ватру са Трнавца на јужне огранке Виса и Чуке западно од овога, где се развила пешадиска и артилериска ватра. 5. пуку наредио сам, да продужи наступање ка Виноградини, где је већ наша коњица била, а Брајковачком одреду, да наступа у позадину Виса (к. 385) и изворни део Грабовице реке. Непријатељ у нереду одступа, дајући слаб отпор на појединим тачкама“.

Од команданта I. армије

ОБр. 3476
(у 9.45 час.)

„У току јучерашњег дана армија је успешно гонила непријатеља испред целог фронта. Стање армије на преноћишту 6./7. децембра овакво је: Дринска дивизија I. позива задржала се на линији: „Дићска главица – Буква (Лисина)“. – Моравска дивизија II. позива по телефонском извештају заузела је „Вис к. 707 – Гуњачки вис“, а 1 батаљон је упућен и на Јовића баре. – Дунавска дивизија I. позива избацила је један пук и 2 топа на Петковачу, а 1 пук и 1 топ на Говеђе брдо, те је на тај начин пресекла непријатељу одступницу од Гукоша ка Мионици. Остатак дивизије заноћио је на линији: „Баћинац (Баћиновац) – Рудо“. – Дунавска дивизија II. позива заноћила је 1 пуком и са 2 Данглисова топа између Риора и Маљена; 1 пуком на Видовима, а остатак дивизије на Игришту. У току јучерашњег дана заробљено је: код Дринске дивизије II. позива преко 100; код Дунавске дивизије преко 600 војника и 15 официра и код Дунавске дивизије II. позива 4 официра и 250 војника. Свега је заробљено преко 1.300 војника и 19 официра. Поред овога заплењено је: топова, муниције, кола, итд. а повраћени су предњаци, које је раније Дунавска дивизија II. позива при повлачењу оставила, са муницијом на Баћиновцу. Данас се јачим делом армије продужава гоњење непријатеља обема обалама Топлице“.

ОБр. 3470
(у 15.40 час.)

„По исказу заробљеног ђенералштабног поручника Адолфа Чечиве, из 7. брдске бригаде, према нама су: 16., 15., 13., 8., 9. и Комбиновани корпус. 16. корпус је на западном крилу, а образују га: 1., 50. и Комбинована дивизија; 50. дивизија је на десном крилу и њу образују: 3. брдска бригада, Комбинована бригада Виден (име команданта бригаде), 15. и 16. брдска бригада; Комбиновану дивизију образују: 7., 14. и 2. брдска бригада и 109. ландштурмски батаљон; 1. дивизију образују: 6., 8., 9. и 12. брдска бригада. Комбинована дивизија одступила је преко Баћинца, а 1. дивизија преко Виса (707). 15. корпус је североисточно од 16. и има најмање 2 дивизије. 15. и 16. корпус базирају на Ваљево. 13., 8. и 9. корпус имају по 2 а можда и више дивизија. Комбиновани корпус најјачи је и има 40 батаљона. На крајњем је левом крилу. Прешао је преко Саве и дејствује на југ. Лево непријатељско крило базира на Обреновац. Свака брдска бригада има по једну брдску батерију од 4 оруђа. Дивизије имају пољске топове и хаубице. Комбинована дивизија има 4 пољске батерије од 6 и 2 брдске хаубичке батерије од 4 оруђа. Непријатељ нагло одступа и има велике губитке“.

ОБр. 3486
(у 22 часа)

„У вези моје директиве за гоњење непријатеља ОБр. 3457 наређујем овако груписање армије за сутра 8. децембра:
(Ова директива је горе за овај дан изнета).

Од команданта Ужичке војске

ОБр. 1897
(у 10.20 час.)

„У току јучерањег дана трупе ове војске избиле су на фронт: „Зелени брег – Зајчица – Крушчица“. Слабија борба са непријатељским заштитничким деловима била је код Дугог брда северозападно од Прањанске цркве и код с. Љутице, одакле су отерани артилериском и митраљеском ватром. Данас се продужава даље наступање ка фронту: „Ражана – Косјерић – Ужице“. Заробљено је преко 558 војника, 2 официра, 1 лекар и разног ратног материјала“.

ОБр. 1916
(у 24 часа)

„Трупе ове војске продужиле су гоњење непријатеља. Шумадиска дивизија II. позива заноћиће на линији: „Поглед – Субјел“, са предњим деловима на линији: „Росићи – Глоговац“. На фронту ове дивизије данас је заробљено око 200 војника; заплењено је доста пушака. Једна непријатељска колона јачине до 1 пука примећена је у одступању ка Буковима. Лимски одред имао је да избије на Црнокос. Због порушеног моста на Моравици и Скрапежу, који је вечерас оправљен, Ужичка бригада није могла да се пребаци и да избије на положаје источно од Ужица. Кадровски пук, упућен преко Ариља и Горобиља, избиће у току ноћи на положаје пред Ужицом. У Ариљу и Пожези установљене су власти. За 8. децембар одредио сам: Шумадиска дивизија II. позива продире ка фронту: „Маковиште – Шепци“, с побочницом од 1 пука и 1 брдске батерије преко „Лепе равни – Таора – Повљена“ ка Дебелом брду. Лимски одред гребеном Црнокосе продире ка фронту „Варда – Црни врх – Приседо“. Ужичка бригада, пошто пређе Моравицу, форсира ка фронту: „Ђаков камен – Кадињача – Буља“, упућујући 1 батаљон ка Кремнима и Шаргану. Једна наша чета из Ибарског обвезничког батаљона, задржана северно од Ивањице у свом наступању ка Пожези, у току јучерашњег дана (6. децембра) продрла је у Пожегу и заробила 2 поручника, 15 подофицира, 161 војника, и запљенила доста муниције и осталог ратног материјала. Чета је имала борбу са непријатељем код Бакионице од 16 до 18 час. и имала је 17 мртвих и рањених“.

Од команданта Трупа Нових Области

ОБр. 2845
(у 12 час.)

„Ноћ 4./5. децембра код Лимске дивизије и Лимског одреда прошла је на миру. У току 5. децембра обострано пушкарање на фронту Лимске дивизије, на предстражној линији на Равном брду. Командант посаде из Ивањице јавља, да се непријатељ повлачи из Пожеге. Непријатељске патроле долазиле су до Љубиша и вратиле се. 2 чете граничара, јачине до 200 пушака, упућене су са Црног врха код Прибоја, да преко Торника и Чајетине енергично дејствују ка Ужицу у позадину непријатеља, а тако исто и посада Љубиша и Доброселице. Патроле нису наишле на непријатеља, јер се по исказу мештана повукао преко Гостиља ка Чајетини и даље, а да у селу Трнову има 1.000 непријатељских војника. Ноћ 5./6. децембра прошла је на миру. По исказу једног аустриског рањеника у близини Голог брда се налазе 3 непријатељска батаљона. Наш Лимски одред и Лимска дивизија утврђивали су положаје за одбрану. По извештају Ибарске дивизиске области у Ариљу и околини 6. децембра повраћен је ред, и чета Ибарског батаљона је северно од Ариља“.
ОБр. 2879 (у 24 часа)

У току 6. децембра на фронту Лимске дивизије није било ништа значајније. 6. децембра у вече према нашем Лимском одреду непријатељ се једним делом снаге појавио у долини Увца, а једним ескадроном, једним батаљоном и 2 митраљеза на Цигли према нашој получети на Јабланичком Орлићу. Двема четама, упућеним ноћу 6./7. децембра на Доброселицу и даље на Шарган ради пресецања везе Ужице – Мокра Гора, наредио је командант Лимског одреда, да се до даљег наређења задржи у Доброселици и осигурају десни бок наших трупа код Прибоја. Битољски батаљон 7. децембра пошао је из Новог Пазара, а 9. децембра стиже у Нову Варош“.

Од команданта Одбране Београда

ОБр. 758
(у 13.30 час.)

„Ноћ 6./7. децембра на фронту ове команде, прошла је са омањим чаркама на предстражама. Артилерија је узела учешћа мало са косе Амерића. Непријатељ је према Варовничком одсеку покушао да се са рововима приближи нашим положајима, али је пешадиском ватром спречен. Према Обреновачком одреду на целој линији водила се омања чарка, а против средњег одсека јужно од с. Слатине непријатељ је покушавао препад, који је делом успео. Ослабљена веза између појединих делова борбеног поретка овим препадом, понова је васпостављена, и наше су трупе на истим положајима, на којима су биле и синоћ“.

Од команданта Браничевског одреда

ОБр. 1835
(у 20.30 час.)

„Стање у току дана овакво је: Лађа позади острва код Смедерева пошла је узводно, ну са 4 наша хаубичка метка примакла се уз обалу и сакрила. У 9.45 час. 1 аероплан летео је од Ковина преко Царине у правцу Мађарске равни, а у 10.50 час. вратио се преко Паланке и Царине. Са аероплана је бачена бомба, која је експлодирала код соларе. У 14.45 час. истим путом прелетела су још 2 аероплана. На западном делу фронта предузет је контра напад на положај: „Пударци – Дрење – Бошњакова ливада“ и био је успешан. Код Гроцке непријатељ је потиснуо наше 2 чете са Вртлога, и оне су се повукле на Сеонску косу“.

 

Наређења Врховне команде

ОБр. 7757
(у 12.50 час.)

„Пошто је непријатељ приморан на опште повлачење испред фронта I. и III. армије и Ужичке војске, то за даљи рад наређујем:
1. I. армија продужиће 7. ов. мес. гоњење непријатеља на простору од реке Топлице па западно, у правцу ка Колубари и Ваљеву, обраћајући пажњу на свој леви бок. Ако непријатељ који одступа испред III. армије буде давао јачи отпор на левој обали Љига, тада га јачим притиском на десни бок и позадину приморати на повлачење. Десно одржавати везу са III. армијом а лево с Ужичком војском.
2. III. армија продужиће гоњење непријатеља и то са Дринском дивизијом II. позива у правцу села Барзиловца и Чибутковца на Човку не прелазећи на леву обалу Љига. Њен је задатак да дејством у десни бок и позадину непријатеља олакша акцију левог крила II. армије. Са остале две дивизије продужава гоњење на простору река Љиг – река Топлица ка Колубари. Лево одржавати везу са I. а десно са II. армијом.
3. II. армија остаје где је, са задатком прелаза у напад и пребацивања непријатеља на леву обалу Колубаре, чим се осети успешан утицај од дејства III. армије.
4. Ужичка војска гони са Шумадиском дивизијом II. позива и Лимским одредом у правцу Косјерића – Ражане и Букова и са Ужичком бригадом ка Ужицу. Десно одржавати везу са I. армијом“.

Наређење ОБр. 7764
(у 12.50 часова)

Команданту целокупне жандармерије

„Упутите у Крагујевац и ставите на расположење Врховној команди што пре 400 – 500 жандармериских каплара и отреситих редова за старешински кадар у оперативној војсци“.

Наређење ОБр. 7797
(у 9 час.)

Команданту Одбране Београда

„Извештава се командант да се стављају на расположење 18. пешад. пук I. позива и 1 пољска брзометна батерија, из састава I. армије“.

Слични чланци: